Geen veiligheid in Europa zolang Duitsland nog verdeeld is DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hospitaal-kerkschip werkt ook aan het weerbericht Commissie gaat onderzoek instellen naar vermogens in middenstandsondernemingen VRIJDAG 29 JULI 1955 No. 17784 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENtEN Ell ADVERT6NTIÉN Prijs par 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cenL' Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm) II,— per stuk. PREMIER EDEN OVER GENÉVE Moeilijkheden kunnen op den duur worden opgelost WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstreel A 171. Zierikzee. Postbus nr 1. Telefoon 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V Drukkerij voorh. lakonmen Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxee Redacteur r M. J. BU DE VAATE Tef 309 Sir Anthony Eden heeft Woens dag In het Lagerhuis, by de ope ning van een debat over de con ferentie van regeringsleiders te Ge- nèvc verklaard, dat er geen werke lijke veiligheid in Europa kan zyn. zolang Duitsland nog verdeeld is. Dc positie van dat land noemde hij de belangrijkste in Europa. De pas geëindigde conferentie had, naar de premier zeide, het kli maat van de internationale betrek kingen veranderd, vooral ook dank zij de contacten, welke de staats lieden onderling in en buiten de vergaderzaal hadden kunnen leg gen. Teneinde deze persoonlijke banden nog te verstevigen was met de Russische leiders afgesproken, dat premier Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef in het ko mende voorjaar een bezoek aan Groot-Brittannië zullen brengen. In het begin van zijn rede had Eden hulde gebracht aan zijn voor ganger, sir Winston Churchill, die twee jaar geleden voor het eerst het denkbeeld van een conferentie ,,op het hoogste niveau" had ge opperd. Sir Winston was niet bij het debat aanwezig. De premier was van oordeel, dat de bestaande internationale moei lijkheden op den duur kunnen wor den opgelost, als maar voortdurend naar een regeling wordt gezocht, in een sfeer van openhartigheid en verzoeningsgezindheid zoals die te Genève is gegroeid. Hij legde er de nadruk op, dat een herenigd Duits land, naar de opvatting van het Westen, vrij moet zijn in het kie zen van zijn bondgenoten, waarbij Rusland en Europa als geheel het recht hébben te verwachten, dat de eenwording van het land geen ge vaar voor hen schept. Sprekend over een Westelijk voorstel om tot een accoord te ko men over de totale strijdkrachten en de bewapening aan weerskanten van de zönegrens in Duitsland en in de aangrenzende landen, zeide spr., dat dit van het grootste belang is voor de nauw met elkaar ver bonden problemen betreffende de Duitse eenheid en de Europese vei ligheid. Belgische mijnstaking breidt zich uit De staking der Rooms-katholieke mijnwerkers in de Kempen heeft zich uitgebreid. In drie kolenmij nen lag het werk Woensdag vrij wel stil. Te Eisden was nog 30 pro cent der arbeiders aan het werk, elders ongeveer de helft. Het ad ministratieve personeel weigerde zich bij de actie aan te sluiten. Ook in de Waalse mijnen staakt een ge deelte der arbeiders. In de Kempen doen zich hier en daar incidenten voor. Autobussen, die werkwilligen vervoeren, wor den met stenen bekogeld en spijkers worden op de wegen gestrooid. Te Eisden doorbraken stakers een po- litie-afzetting waarbij gewonden vielen. President Eisenhower van de V.S. heeft Woensdag op z^n pers conferentie gezegd, dat een van de hoofdredenen voor het houden van dc Maandag in Genève beginnende ambassadeurs-besprekingen tussen de V.S. en China, het feit is, dat de Chinese communisten nog Ame rikaanse krijgsgevangenen en bur gers onrechtmatig vasthouden. Moskou scheldt Tilo dollars kwijt President Tito heeft bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie aan Joego-Slavië een handelsschuld van 96 millioen dollar heeft kwijt ge scholden, welke ontstond vóór de breuk van Joego-Slavië met de Cominform in 1948. Tito verklaar de, dat de Russische leiders de eco nomische moeilijkheden van Joego- Slavië hadden begrepen en de schuld kwijt scholden, die voort vloeide uit Russische leveranties van wapens en olie. De president zeide te verwachten, dat andere Oost-Europese landen het voor beeld zouden volgen. België en het Deltaplan De „Standaard" schrijft, dat de verklaring, die minister Spaak na zijn bezoek aan Delft tegenover een verslaggever heeft afgelegd, in weerwil van haar voorzichtige vorm zeer belangrijk is. De minister uit immers ondub belzinnig de wens, dat de Belgische en de Nederlandse regering de af sluiting der zeegaten gezamenlijk zullen bestuderen. Hoewel niet ieder in Nederland dat schijnt te willen aanvaarden, is België recht streeks bij het Deltaplan betrok ken, aldus het blad. „In dit voor Antwerpen zo uiterst belangrijke vraagstuk moeten wij zeer scherp en waakzaam toezien". Volgens president Tito is na het sinds kortgeleden door Russi sche leiders aan Zuid-Slavië ge brachte bezoek, de normalisatie en verbetering der betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië heel goed vooruitgegaan. De Rus sische leiders hadden de overtui ging gekregen, dat Zuid-Slavië on afhankelijk was en dit wilde blij ven ten opzichte van iedereen, het Westen zowel als het Oosten. Z.K.H, Prins Bernhard, die zijn „vleugels" verdiend heeft toen hy tij dens de tweede wereldoorlog bij de Britse luchtmacht diende, heeft Dinsdag de afscheidsparade van de luchtmachtcadetten in Cranwell, in het Engelse graafschap Lincolnshire, afgenomen, getooid in het uniform van vice-maarschalk van dc R.A.F. van de vrijwillige reserve. Z.K.H. die zoals bekend vorige week door H.M. Koningin Elizabeth van Enge land tot deze rang werd bevorderd, droeg Dinsdag dit uniform voor de eerste maal. - Deze telefoto toont Z.K.H. met officieren van de R.A.F. op het vliegveld van Cranwell. Op dc achtergrond is een van de op het veld staande machines zichtbaar. Ook de vissers helpen er aan mee Russische leiders naar Engeland Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, heeft Woensdag in het La gerhuis bekend gemaakt, dat pre mier Boelganin van de Sowjet- Unie en de secretaris-generaal van de communistische partij, Chroesjt sjef, een uitnodiging om in het be gin van het volgende jaar een be zoek aan Engeland te brengen, heb ben aangenomen. West-Duitsland en de zelfkant HET LUCHT-INCIDENT BOVEN BULGARIJE Zeven-en-vijftig personen bevonden zich in neergeschoten vliegtuig Alle inzittenden kwamen om het leven Zoals gemeld is een vliegtuig met gelijk nadere gegevens te verstrek- aan boord 51 passagiers en een uit ken", aldus het communiqué. i u a i. Het communique vervolgde: „De zeven koppen bestaande beman- IsraëIische Iegatie in Griekenland ning, op weg naar Tel Aviv boven zond onmiddellijk mensen naar de Bulgaars grondgebied door lucht- plaats van het ongeluk, afweergeschut omlaag gehaald. Bulgaarse nieuwsbureau Alle inzittenden van het Israë- maakte Donderdagochtend nog geen De hevolkinff van de afeeschei- V" ""TV melding van het incident. Het bu- tttlische vliegtuig zijn omgekomen, zo reau had Woensdag „een belang- heeft een functionaris van de Brit- rijk regeringscommuniqué" aange- den West-Duitse gebieden is niet afgeschreven", aldus heeft Woens- dag de premier van Noordrijn- se legatie te Sofia telefonisch me- Konaiga. land-Westfalen, Karl Arnold ver- degedeeld. klaard. Een Israëlische commissie van onderzoek is inmiddels in Athene Hij maakte bekend, dat hij dezer Om 11.32 uur Woensdag ontving onderzo^irisfenen1 plaatSe ee" dagen een regeringsverklaring over Athene een boodschap, waarin ge- de kwestie van „de onder vreemd zegd werd dat Griekse grensposten bestuur staande gebieden van een vliegtuig een noodlanding had- Noordrijnland-Westfalen en de be- den zien maken nadat het vanaf volking er van" zou afleggen. De Bulgaars gebied was' beschoten, regering en het parlement van „Het Israëlische ministerie van Noordrijnland-Westfalen zouden Buitenlandse Zaken nam onmid- niets nalaten om „de terugkeer van dellijk contact op met de Bulgaar- de onder vreemd bestuur staande se legatie in Irsaël en met de Bul- Brok Veluwse folklore herleeft bevolking tot stand te brengen". gaarse regering met het verzoek al het mogelijke in het werk te willen stellen om de reddingswerkzaam heden te versnellen en zo snel mo- Boerenbruiloft in stijl te Nunspeet Woensdagavond is in Nunspeet een stuk folklore herleefd toen daar op initiatief van de winkeliersver- Ten Zuiden van Constantino eniging de „heropvoering" plaats De minister voor openbare veiligheid van de Chinese volks republiek heeft Woensdag in Pe king verklaard dat contra-revolu- tionaire elementen ernstige schade in het Aurèsgebergte, is Woensdag ^ad van een boerenbruiloft uit het hebben veroorzaakt en dat „grote een gevecht geleverd, waarbij 30 aantallen" van deze elementen Algerijnse opstandelingen en 23 le- plannen hebben voor nog meer sa- den van het vreemdelingenlegioen Toen de bruiloftsgasten, gezeten botage, aldus het communistische zijn gedood. Deze laatsten waren op oude boerenwagens, op het nieuwsagentschap „Nieuw China", in een hinderlaag gelopen. >-*<■j-j- FRANKRIJK EN DE ALCOHOL Verplichte behandeling van alcoholisten wordt wellicht ingevoerd Patiënten moeten kuren in centra marktterrein arriveerden, was daar reeds een grote menigte aanwezig om getuige te zijn van de huwe lijksvoltrekking van Evert Jan Koe voet en Jannetje Koevoet door de „burgemeester" „baron Lourens van Habbernix". Na de voltrekking van het huwe lijk kregen de thans duizenden om standers pas volop gelegenheid de prachtige Veluwse feestcostuums te bewonderen. Ook de boerenkapel had zich in deze kledij gestoken. De feestvreugde steeg ten top toen als Te Parijs is Woensdag van ge- trum, zal de behandelde voorlopig huwelijkscadeau een jong varken woonljjk welingelichte zyde verno- in vrijheid worden gesteld met de werd aangeboden. Nu begon het men, dat, naar wordt verwacht, de opdracht zich op bepaalde tijden grote feest: „gait roggemaaien" Franse regering verplichte behan- bij een raad van ambtenaren van bracht de stemming er in en zo deling van alcoholisten zal invoe- sociale en medische diensten te werd het een avond vol van echt ren. melden. Indien hij later zou terug- Veluwse humor en gebruiken. vallen tot drankmisbruik, zal de Het doel was bereikt: de folklore Volgens nieuwe voorstellen van plaatselijke politie de bevoegdheid te doen herleven. Dat de pension- de minister van Volksgezondheid, hebben hem „uit te nodigen" terug gasten dit Nunspeetse initiatief op Bernard Lafay, zullen drankzuch- te keren naar het centrum voor een prijs stelden, bleek niet alleen uit tigen, die bij de autoriteiten wor- een nieuwe behandeling, aldus het het daverende applaus maar ook den gemeld, behandeld worden in plan van minister Lafay, dat ter uit het feit dat zij allen aan het „heropvoedingscentra". goedkeuring aan eerste-minister slot van de bruiloft dealnamen aan Na een kuur in een dergelijk een- Edgar Faure is gezonden. een polonaise door het dorp. Het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat op 9 Juli j.l. zijn eerste reis naar de visgronden^ aan ving, wordt heden-Vrijdagmiddag omstreeks het middaguur weer in Sche veningen verwacht. Waar schijnlijk zal het Dinsdag a.s. weer zee kiezen. Telefonisch meldde ka pitein Rog dat het schip aan alle verwachtingen heeft voldaan. Door dé scheepsarts, de heer C. W. Ouderkerk, is aan circa 140 pa tiënten medische hulp verleend; één ernstige zieke werd in de ha venplaats bij Middlesborough in Engeland, Hartlepool, in 't zieken huis gebracht doch deze is inmid dels weer afgehaald en zal tezamen met twee andere patiënten naar Holland teruggebracht worden. De geestelijke verzorging was deze reis in handen van ds W. J. Kolkert uit Vlaardingen. Kerk diensten werden 's Zondags van 10.00-11.00 uur en 19.00-19.45 uur uitgezonden op een golflengte van 129 meter. Het aantal radioreparaties dat uitgevoerd werd bedroeg twintig. Een scheepsdynamo van een der Fiets kwam uit de lucht vallen De 15-jarige leerling van de technische school te Groningen, Al- bert Nijveld uit Groningen, kreeg Woensdagmiddag de door hem ge wonnen hoofdprijs van de rheuma- bestrijdingsactie op originele wijze in handen. Hij werd opgeroepen via de radio, verscheen op het Ren baanterrein in het stadspark en zag voor 2ich een nieuwe fiets uit de lucht vallen. De fiets was gemon teerd aan een helicopter, die door bestuurder E. Schuller vlot op het Renbaanterrein werd neergezet. Het rijwiel werd de jongen over handigd, nadat het losschroeven heel wat moeite had gekost en toen kon hij met twee fietsen terugke ren naar huis, want nog niet zo heel lang geleden had hij een nieu we fiets van zijn vader gekregen. We roken iets minder Men komt wel eens mensen tegen die verklaren „nooit te hebben ge rookt" of „het roken er aan te heb ben gegeven". Dat krijgt men dan te horen als men zelf een nieuwe sigaret opsteekt en er ligt altijd het niet uitgesproken verwijt in, dat de ander zo stom is dat roken niet te kunnen laten. Het aantal dergenen die een wan hopige poging ondernemen om het wél te laten schijnt in ons land toe te nemen. Want de uitgaven voor rookartikelen zijn iets achteruit ge lopen. Ze bedroegen over het tijd vak Juli 1954-30 Juni 5915 per per soon f 71,87 tegen f 72,12 in het jaar daarvoor. De sigarenrokers gingen echt op dezelfde voet door, de be zuiniging komt op rekening van de sigarettenrokers. her vissersschepen kon worden steld. De weerberichtendienst, die op deze reis voor de eerste maal werd uitgevoerd verliep zeer vlot. Dage lijks worden vijf a zesmaal de ge gevens, die De Bilt nodig heeft, aan het K.N.M.I. doorgegeven. Deze gegevens zijn, behalve van „De Hoop" zelf ook afkomstig van een aantal daarvoor aangewezen vis sersschepen. Franse speleologen dalen diep in de aarde Zes Franse speleologen, die aan een onderzoekingstocht bezig zijn op een diepte van ongeveer één kilo meter onder het aardoppervlak, hebben Woensdag bekend gemaakt het diepterecord van 903 meter on der de aarde, dat verleden jaar in de Berger-grotten werd gevestigd, te hebben gebroken. Het nieuws werd telefonisch overgebracht naar de oppervlakte, waar een groep ploeggenoten een kamp heeft ingericht. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Woensdag mee gedeeld dat de geallieerde strijd krachten in Oostenrijk, met inbe grip van ongeveer 5.000 man Ame rikaanse troepen, in overeenstem ming met het nieuwe Oostenrijkse vredesverdrag, worden terugge trokken. J De ziel is niet een vaas, die 6 men moet vullen, maar een 9 haard, die men verwarmen 9 g moet. - Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien; zwakke tot matige Noordelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 30 Juli. Zon op 4.59, onder 20.37. Maan op 17.49, onder 0.42. Volle maan: 3 Augustus te 20.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 Juli 12.08 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 30 Juli 11.43 v.m. n.m. Kleren blijven achler in zwembaden Het komt de laatste tijd in de gemeentelijke zwembaden in Am sterdam herhaaldelijk voor, dat hoopjes kleren, hoofdzakelijk van kinderen, achterblijven. Mag het als een bewijs van de verhoogde welvaart gezien worden, dat deze achtergebleven kleding gewooonlijk niet wordt teruggehaald? Zelfs is het dezer dagen voorgekomen, dat volledige stellen kleding in het bad achterbleven, zonder dat hiernaar door de kinderen of de ouders ge ïnformeerd wordt. Blijkbaar trek ken de kinderen dan maar in bad- costuum door de stad naar huis. Uiteraard verwekken deze vond sten in de zwembaden na sluitings tijd telkens enige paniek. Het per soneel begint dan onmiddellijk het gehele bad af te dreggen, omdat de veronderstelling voor de hand ligt dat er een kind verdrenken is. Soms komen de ouders of de kin deren pas enige dagen later naar de kleding informeren. P.T.T. Gelegenheidsstempel postzegels kankerbestrijding Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de bijzondere postzegels met toeslag ten bate van de kankerbestrijding zullen bij de postzegelhandel eerste-dag-omsla- gen verkrijgbaar zijn. De op 15 Augustus 1955 aan een loket van de postinrichtingen aan geboden eerste-dag-omslagen uitsluitend met één of meer de zer zegels en uiteraard een adres, zullen worden voorzien van een af druk van een bijzonder stempel. Ruim 2.500.000 Britten waren eind 1954 geheel of gedeeltelijk af hankelijk van staatssteun, aldus een jaarlijks rapport van de Britse commissie voor steunverlening. In 1954 heeft Groot-Brittannië in to taal 104.000.000 pond sterling, dat is 1.100.000.000 gulden, voor steun verlening uitgegeven. Wijziging in vermogensbehoefte van de middenstand De staatssecretaris van Econo mische Zaken, Dr G. M. J. Veld kamp, lietft te 's Gravenhage de Commissie Vermogensonderzoek by by middenstandsonderneming offi cieel geïnstalleerd. Hy noemde de ontwikkeling van de vermogenspo sitie van dc middenstand een uiter mate belangryk onderwerp, zowel voor de middenstand als voor het middenstandsbeleid. Dit onderwerp heeft reeds sinds enige tijd de publieke aandacht. Dr Veldkamp herinnerde er aan, dat het verzoek om naar de ontwikke ling van de vermogenspositie bij de middenstandsonderneming een on derzoek in te stellen, is gedaan bij de openbare behandeling van de Middenstandsnota in de Tweede Kamer. Spr. acht een beter inzicht in de vermogenspositie van de midden standsonderneming van het aller grootste belang. Dit toch kan een antwoord geven op de zo belang rijke vraag, in welke mate het voor de middenstandsondernemer mogelijk is uit eigen middelen te voorzien in de vermogensbehoefte van zijn onderneming. In deze be hoefte is, in het bijzonder na de laatste wereldoorlog, een belang rijke wijziging gekomen, een wij ziging, die een gevolg is enerzijds van het gestegen prijsniveau, an derzijds van de technische ont wikkeling. Ziet de ondernemer zich bij de financiering van investerin gen reeds geplaatst voor het feit, dat hij moet investeren tegen een gevolgprijs, welke beduidend ho ger ligt dan voor de oorlog, daar enboven moet hij als gevolg van de technische ontwikkeling nieuwe installaties, werktuigen, vervoer middelen e.d. aanschaffen, welke uit hun aard grotere investeringen vragen. Tengevolge hiervan zal het voor de middenstandsondernemer moei lijker zijn dan in het verleden om uit eigen middelen vervanging en uitbreiding van productiemiddelen te financieren. Wanneer gesteld wordt, dat in iedere onderneming en dus ook in de middenstands onderneming het eigen vermogen voldoende groot moet zijn, rijst dan ook de vraag of het begrip „vol doende" thans niet een andere in houd heeft dan hierin voor de oor log werd gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1