Waarom wijst Neptunus op Stadhuistoren de windrichting niet aan? Winkelweek te Burgh - Haamstede (28 Juli-6 Aug,) wordt evenement In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 28 JULI 1955 - No. 17783 Deze maand gingen 81 millioen Stewardessen de lucht in. B|ijf niet achter, ga óók zachter en geuriger roken! Termieten verwoesten dorp Het dorp Oragio in Venetië, dat door termieten wordt aan gevallen, dreigt als een kaar tenhuis in te stortenDe bal ken van het merendeel der 400 huizen van het dorp, zijn door de insecten dusdanig aange vreten, dat het gevaar bestaat dat zij bezwijken zullen. Tal rijke dorpelingen geven er dientengevolge de voorkeur aan in de open lucht te ver toeven. De tot dusver gebruik te middelen ter verdelging van insecten zijn ondoeltreffend gebleken. Het ongedierte heeft zich thans op de deuren en lijsten en sponningen gewor pen. Uit Venetië zijn technici gezonden, die zullen pogen het dorp van de algehele onder gang te redden. Ten onrechte wijst hij altijd naar het Noorden (Ingezonden) Als de historische gebouwen van Zierikzee 's avonds in een kunst matig zonnetje worden gezet, tekent de ranke stadhuistoren zich heel markant af tegen de zomeravond- hemel. Beslist een aanlokkelijk schouwspel. Maar er ontbreekt nog iets aan. Niet aan de verlichting zelf, maar aan de toren, want Nep tunus staat er roerloos op. De Romeinen vereerden hem vroeger als een god van de zee, de paarden en de ruiters. Homerus (de dichter van twee grote Griekse heldendichten Ilias en Odyssee) noemde hem de „aardschudder Poseidon". Wel een bewijs, dat deze god met zijn drietand heel wat mans was voor hen. En de havenstad Zierikzee heeft zijn afbeelding ver guld, die op de toren gezet en hem als eretaak toevertrouwd (wat uiteraard nog een beetje in zijn lijn ligt): de windrichting aan te wijzen. Maar helaas, op 't ogenblik staat Neptunus onbeweeglijk. Hij wijst naar 't Noorden als er een Noor denwind waait. Heel begrijpelijk. Wat evenwel minder begrijpelijk is: hij wijst ook naar het Noorden wanneer de wind Oost, West of Zuid is. Eenzijdige blik Bij 't elfhonderdjarig bestaan van Zierikzee is Neptunus gedurende enkele dagen verhuisd naar de Zuidhavenpoort en heeft daar aan ons verteld, wat hij in al die eeuwen heeft gezien in ons oude stadje. Als hij echter zo vast blijft staan als op het ogenblik, zal hij bij een volgend eeuwfeest alleen kunnen vertellen, wat er in het Noordelijke deel van Zierikzee is voorgevallen. Laten we verhoeden en laten we hem zijn oorspronkelijk opgedra gen functie om de windrichting aan te geven, terug schenken. Ik weet niet tot wie ik mij hierover moet richten en daarom zeg ik in 't al gemeen: zet Neptunus op enigszins lossere schroeven! Ingezonden mededeling Het Zeeuws woordenboek Van het in voorbereiding zijnde Zeeuws woordenboek zullen dui zend exemplaren worden gedrukt wanneer de Prov. Staten bereid zijn een subsidie te verlenen. Ver wacht wordt, dat voor dit weten schappelijk werk in Zeeland voor al belangstelling zal bestaan bij in tellectuelen, scholen en bibliothe ken. Buiten Zeeland zullen aller eerst de universiteiten tot de af nemers behoren. Ook in België zul len exemplaren worden verkocht. Stad en Provincie ZIERIKZEE Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nationale school alhier is benoemd mej. G. J. Balk te Haar lem. NOORDGOUWE De ouden van dagen naar Walcheren Onder auspiciën van de Culturele Vereniging maakten de ouden van dagen van hier hun jaarlijks reisje. Ook verschillende hier nog woon achtig zijnde bejaarde evacué's wa ren van de partij. Reeds vroeg in de morgen vertrok het gezelschap in twee autobussen via Zierikzee en Katseveer naar Walcheren. On der meer werd een rondrit over het eiland gemaakt en een bezoek ge bracht aan Middelburg en „Minia tuur Walcheren". Mede dank zij het prachtige zomerweer genoten de oudjes volop van deze mooie tocht. Te ongeveer acht uur 's avonds ar riveerde men weer in de gemeente, opgewacht door het muziekgezel schap „Con Amore". In de kom werden nog enkele muzieknum mers ten beste gegeven, wat ver scheidene der oudjes aanleiding gaf om een rondedans rond de mu ziektent te maken. Hier werd ook nog een woordje gesproken, o.a. door de heer Johs. Bos. Moe, maar vol prettige herinneringen aan de geslaagde reis keerden de oudjes vervolgens huiswaarts. OUWERKERK Schooljeugd naar de duinen De leerlingen der laagste drie klassen der openbare lagere school hebben met een viertal vrijwillig daarvoor afgestane particuliere auto's een schoolreisje gemaakt naar Renesse en omgeving. Het be zoek gold de speeltuin en 't strand aldaar, 's Avonds keerden allen weer zonder ongelukken terug. NIEUWERKERK Te Rotterdam slaagde voor de akte van onderwijzer de heer Krijn Flikweert, afkomstig van hier. Voor iedere dag staan attracties op het programma anna jacobapolder De Amerikaanse Senaat heeft het nieuwe program van president Eisenhower voor hulp aan het bui tenland goedgekeurd. Het program voorziet in militaire en econo mische hulp in het belastingjaar dat op 1 Juli begon, tot een totaal bedrag van 3.205.341.750 dollar. Alle voorstellen om dit totaalbe drag te verminderen werden ver worpen. Door het inlassen van talrijke at tracties pogen de organisatoren van de winkelweek te Burgh en Haamstede deze bijzondere mid denstandsmanifestatie zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Een „voor-iedere-dag-wat-programma" is opgesteld, waaraan zeker zeer velen - ook de talrijke badgasten die thans hier tijdelijk letterlijk of figuurlijk hun tenten hebben op geslagen - genoegen zullen kunnen beleven. Twee Nederlandse meisjes lazen in een krant, dat in het Noorse plaatsje Vera een nijpend gebrek was aan vrouwen, zodat het een echt vry- gezellcnplaatsje dreigde te worden. Beiden besloten in deze behoeften te voorzien en zijn naar het hoge Noorden getogen. - De bovenste foto toont de beide meisjes met twee Noorse vrijgezellen v.l.n.r.: Yvonne Leenaars uit Amsterdam, Magne Ilaldorsen, Elisabeth Bax en Trygve Sisscnvölden. De onderste foto geeft een beeld tijdens het afstempelen van de paspoorten door de douane. De trits van attracties vangt van daag - Donderdag 28 Juli - aan met een grote taarten- en rollade- ralley, georganiseerd door de Har monie „Witte van Haemstede" in samenwerking met de midden standsvereniging te Burgh-Haam- stede. Een soortgelijke ralley wordt Zaterdag 30 Juli gehouden in de muziektent te Haamstede. Na af loop volgt een concert in de "mu ziektent te Haamstede door de Harmonie „Kunst en Eer" te Zie rikzee. Als „buitengewone attractie" staat geannonceerd de „bonnenac tie". Bij aankoop van f 1 wordt nl. door de deelnemende winkeliers een bon verstrekt, die bij uitloting kans geeft op schitterende prijzen, die te bezichtigen zijn in de vitri nes van garage Dijkman te Haam stede. De uitloting zal geschieden op 8 Augustus in hotel „Bom" te Haamstede, door notaris M. C. van den Bout te Renesse. Maandag 1 Augustus vindt een optocht plaats der deelnemende winkeliers, die de volgende route zal nemen: Burgh, Westenschou- wen-Burgh, Haamstede, Hogezoom, vliegveld Haamstede. De Harmonie „Witte van Haemstede" zorgt voor de muzikale omlijsting. De kinde ren worden getracteerd. Een ballonoptocht Dinsdag 2 Augustus vindt een ballonnenoptocht plaats. De stoet maakt een rondwandeling over Burgh. Op de molen van de heer Dijkman worden de ballonnen op gelaten. Voor de verst komende ballonnen worden prijzen beschik baar gesteld. Ook aan deze rond wandeling verleent de harmonie muzikale medewerking, terwijl na afloop van de optocht in de tent te Burgh een concert zal worden ge geven. Op Woensdag vindt de projectie plaats van de kleurenserie „Schou- wens schoonheid". Op Donderdag 4 Augustus is de koopavond vast gesteld. De winkels zullen geopend zijn tot elf uur. Op Vrijdag 6 Aug. vindt een gecostumeerde korfbal wedstrijd plaats op de speelweide naast de Brouwerij. Hieraan wordt medewerking verleend door de sportvereniging „Zeemeeuwen". Op Zaterdag 6 Augustus wordt de win kelweek gesloten. In de middag zal een rondwandeling worden ge maakt over beide gemeenten door de uit 110 man bestaande harmonie en drumband „Concordia" en „Mar kiezen" te Bergen op Zoom. Een groot concert met de daaraan ver bonden taptoe zal op de speelweide worden gegeven. Gelet op dit bij zondere evenement wordt de bur gerij verzocht de vlag uit te steken. Knapenvereniging naar de E 55 Onder leiding van haar voorzit ter, oud-voorzitter en leden ouder commissie maakten de leden van de knapenvereniging „Samuël" op Zaterdag 23 Juli j.l. een reis naar Rotterdam, waar de E 55. werd be zocht. Niet alleen op de terreinen maar ook op de heen- en terugreis heeft de jeugd volop genoten. ONDERWIJS Technische School Zierikzee Bevorderingen cursus 1954-1955 Woensdag 27 Juli had de bevor dering plaats van de leerlingen der Technische school te Zierikzee, cur sus 1954-1955. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Afd. machine-bank werken: A. Bakker, Zierikzee; J. v. d. Berg, Noordgouwe (voorw.); A. D. Bouw man, Bruinisse; H. de Glopper, El- lemeet; S. M. de Feiter, Renesse; J. v. Gilst, Bruinisse; N. A. J. Goos- sens, Renesse (voorw.); C. v. d. Have, Bx-uinisse; T. N. de Jonge,* Zierikzee; J. Kik, M. Kostense en C. de Koning, Bruinisse; M. van Nieuwenhuizen, Haamstede; J. P. Quist, Zierkzee; D. C. Viergever, Eikerzee; M. A. de Vrieze, Renesse; W. L. Rentier, Nieuwerkerk; J. D. Beuzenberg, Dreischor; L. J. de Bruine, Haamstede (voorw.); P. M. de Koster, Haamstede; M. K. Krij ger, Zierikzee (voorw.); J. L. van Sas, Noordgouwe (voorw.); J. M. Schiettekatte en D. P. Schiette- katte, Nieuwerkerk; C. Slager, Brouwershaven; W. F. G. J. van Zalm, Haamstede; J. C. Hillebrand, Ouwerkerk; M. v. Dongen, Haam stede (voorw.); J. Lemsom, Eiker zee; A. Westra, Renesse. Niet be vorderd: 14. Afd. electro techniek: J. C. van Dijk én W. J. S. Krello, Zierikzee; P. Hoornweg, Haamstede; J. de Ruiter, Bruinisse; C. A. v. d. Hoek, Burgh; L. M. Huibers, Bruinisse. Niet bevorderd: 2. Afd. timmeren: H. J. Fierens, Brouwershaven; B. de Groot, Nieu werkerk; M. L. Heijboer (voorw.), M. J. v. d. Houten, L. Jonker en W. J. Kramer, Zierikzee; A. Quist, Anna Jacobapolder; L. Verloo en C. Vermeirsen, Zierikzee; K. L. v. d. Werve, Dreischor; C. de Jonge, Scharendijke; A. v. 't Veer en A. Deurloo (voorw.), Zierikzee; A. Ra- dewalt, Nieuwerkerk. Niet bevor derd: 3. Afd. schilderen: M. W. de Graaf, Zierikzee (voorwaardelijk). Niet be vorderd: 2. Schoolexamen leerling-monteur Maandag 25 Juli werd in de Technische school te Zierikzee het schoolexamen afgenomen voor leer ling-monteur, uitgaande van de Stichting V. A. M. (Vakopleiding Automobiel- en Motorrijwielbedrijf) te 's Gravenhage. Voor het volledig diploma slaag den: J. M. op den Brouw, Elle- meet; J. van Dijke, Oosterland; H. J. Hage, Noordwelle; A. M. Hu- bregtse, Scharendijke; C. A. Manni, Haamstede; J. K. Slager, Haam stede; L. Smalheer, Noordwelle; J. M. v. d. Werf, Dreischor. Alleen voor praktijk slagden: C. H. Bakker, Ouwerkerk; C. G. Heij boer, Zierikzee; J. Steenland, Drei schor. Afgewezen: 4. FEUILLETON 24 door B. J. TEN WESEPE Huisbaas, zeg je toch? Je kunt beter zeggen: krottenbaas. Dat zijn loch geen huizen meer? Geef die mensen eens ongelijk, dat ze niet betalen willen? Och mens, klets toch niet. Tegen grote heren kun je immers toch niet op. Dan trek je altijd aan het kor- ste eind. De hele prinsemarij staat achter mensen met centen. Dat was vroeger al zo en dat is nog zo. De meningen zijd verdeeld. De ene beklaagt vrouw Bolk, die nu huilende buiten staat te kijken, hoe de meubelen, de een voor de ander, naar buiten worden gedra gen. Maar ze is al niet mooi en met dat huilen wordt ze er beslist niet fraaier op, want de tranen glijden over het ongewassen gezicht en trekken vuile strepen. In stilte denken een paar vrouwen: net goed vuilpoets, wij moeten ook op tijd huur betalen, jij dan niet? Het duurt niet eens een vol uur en dan staat heel het hebben en houden van de familie Bolk op de keien. Met de eigenaresse ernaast. Die nu heel tam is. Want op de vraag van de agent, waar de huis sleutel is, diept ze die zonder ver weer uit haar schortzak en over handigt hem het thans zo kostbare voorwerp zonder enig protest. En als deurwaarder met politieman nog een ronde hebben gemaakt door het lege, kwalijk riekende huis, treden ze ook naar buiten en wordt de voordeur stevig en secuur afge sloten. Ziezo, dat is dat. Het drietal heeft zijn plicht gedaan: de woning is ontruimd. De eigenaar kan er weer over beschikken. En de politieman zal op het bureau rapport uitbren gen van zijn bevindingen. De ar beider gaat even mee naar de wo ning van de deurwaarder om zijn loon in ontvangst te nemen. Als het drietal de straat verlaat klinkt er nog een fel uitgegooid scheldwoord: „Judassen!" Maar ze reageren er niet op. Zoek uit die menigte vrouwen nu maar eens de daderes Een gedienstige buurvrouw is op haar fiets gestapt en heeft Bolk, die aan het andere eind van de stad in de nieuwbouw werkt, gewaar schuwd: „Hé, Bolk, je vrouw wordt met alles op straat gezet". Bolk heeft een vloek gesmoord en zijn troffel een eind heengesme ten. Nadat hij zijn broek omhoog heeft gesjord, is hij zo maar in zijn werkkleren op zijn bromfiets ge stapt en naar huis gereden. Doch de buurt, die in stilte gehoopt had, dat hij nog tijdig zou arriveren, wordt teleurgesteld. Als hij eindelijk de hoek om komt, zijn de heren al reeds lang vertrokken en zit zijn vrouw nog altijd op een stoel te midden van het andere huisraad. Bolk overziet de situatie en geeft dan een rondje vloeken weg. Want dat kan hij.'De buurt zwijgt en wacht verder af. Vloeken is geen kunst. Dat betekent weinig en daarmee open je geen deuren. Als hij uitgeraasd is, hijst hij nog eens zijn broek op, neemt dan een aanloop en valt dan in letterlijke zin van het woord met deur en al in huis. Zo'n ouwe, gammele deur geeft niet veel weerstand meer en als Bolk overeind krabbelt, gaat er een hoeraatje op, want zo sportief is men tenslotte wel. Zonder veel drukte pakt Bolk een tafel op en brengt die weer naar binnen. Dan zegt hij bits wat tegen zijn vrouw, die een en ander met grote ogen van verbazing heeft aan gezien en deze komt dan tot zich zelf. Ze pakt het vloerkleed en gaat ook naar binnen. Gedienstige han den helpen verder en binnen enkele minuten is de straat weer leeg, als of er geen deurwaarder, geen agent en geen werkman is geweest, die zoëven de woning heeft leeggehaald Met dit verschil echter, dat de deur opening thans een gapende ruimte blijft. Maar Bolk is in het vak. Spoedig komt hij met een hamer en draad nagels en begint aan de reparatie. Ook nu is er weer een gedienstige geest geweest, die de tegenpartij heeft verwittigd, want als Bolk weer heel aardig de geramde deur heeft opgekalefaterd, draait een jeep om de hoek heen en daaruit springen vier politiemannen. De mensenmassa joelt van pret. Het volgende bedrijf begint. Het is precies een film. Een wild-west- drama is er niks bij. En het kost bovendien geen cent, terwijl je ook nog eerste rang hebt. Het is maar weer eens een echt ouderwetse rel. „Nou komt er kleun", voorspelt een der vrouwen. En iedereen be grijpt terstond, dat er wellicht een knokpartijtje aanstaande is. Hou je vast en let op: wie zal de eerste tik geven? Ze kennen Bolk. Heeft die vroeger ook al niet eens een akkevietje met de glimmende kno pen gehad? (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5