DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Westen kan nog niet overgaan tot verzwakking der verdediging Prins Bernhard nam parade af van R.A.F.-cadetten Oorlogsgevaar is afgenomen na conferentie „Grote Vier" te Genève DONDERDAG 28 JULI L855 No. 17783 - 111e Jaargang MR1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÊN: Prij* per 3 meenden vooruitbetaling 13.50. per week 27 cenL' lone nummert 10 cl Verichijnl Dlnjdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succeijet (ma*. 15 mm) 114- per atuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobebtraat A 171, Zierdcxee. Postbus nr 1, Telefoon* 'nr 32, Girorekening nr. 137677 - Uiige*» N V Drukkerij »oorh. Lakenmen Ochtmen Leng» Nobelstreet A 171 Zterikxee Redacteur M. J. BU DE VAATE - Tel. 309 NA DE GENEEFSEf CONFERENTIE Er heerst thans atmosfeer van vriendelijkheid President Eisenhower heeft op het Witte Huis vtff en twintig lei ders van de democratische en repu blikeinse party in het Congres ver slag uitgebracht over de conferen tie te Genève. Volgens zijn perschef, Hagerty, gaf de president als zijn mening te kennen, dat „het in het oog val lende punt van de bijeenkomst de klaarblijkelijk oprechte wens van de Sowjet-delegatie was om in de toekomst de wereldproblemen in een atmosfeer van vriendelijkheid en bereidwilligheid te bespreken". Eisenhower noemde deze gang van zaken een „hoopvolle ontwik keling", doch „dit rechtvaardigde op zichzelf natuurlijk nog niet een verzwakking van de maatregelen voor de wederzijdse beveiliging van de vrije wereld". Hij zeide niet te verwachten, dat Rusland zijn aanbod ter zake van het uitwisselen van militaire gege vens, dat reeds van de zijde van rechtsgeoriënteerde republikeinse kringen in Washington is gecriti- seerd, zal aanvaarden. De president gaf voorts de verzekering, dat te Genève geen geheime overeenkomst is gesloten of geheime stukken zijn geparafeerd. Ook gaf hij tegenover de Congresleden, onder wie zich ook de voorzitter van de Senaat, vice-president Nixon bevond, als zijn mening te kennen, dat partij secretaris Chroesjtsjef de belang rijkste man in het Kremlin is. In de verklaring van perschef Hagerty werd tenslotte nog mee gedeeld, dat minister Dulles een chronologisch overzicht van de be sprekingen te Genève heeft gege ven, gevolgd door een analyse van de richtlijnen welke aan de minis ters van Buitenlandse Zaken zijn verstrekt. Het opperste West-Duitse strafgerecht heeft bij de behande ling van het beroep, dat door de Nederlandse vrachtautochauffeur Dirk de Baat tegen zijn vonnis van 24 Maart 1954 was aangetekend, opnieuw een vonnis van een jaar gevangenisstraf uitgesproken. Door het buiten de oevers tre den van de Brahmapoetra is de staat Assam in Noord-Oost-India volkomen geïsoleerd. Alle drie de spoorverbindingen met India zijn onklaar geraakt en het enige con tact met de rest van het land is per radio. Zoals gemeld, zijn uit Di- broegarh gisteren 2.000 gezinnen geëvacueerd. Het rommelt in Peking-China Bij een „opstand van bandieten" in China's in ontwikkeling achter gebleven provincie Kweitsjou, zijn vier communistisch-Chinese func tionarissen gedood, aldus meldt het in Peking verschijnende dagblad „Kangming". Gezegd wordt, dat het intimide ren van boeren door „landheren en tyranniek schurken" gewoon is in de provincie en dat de „activiteit van contra-revolutionnairen, over- verdiend heeft, toen hy in de oor' blijfselen van de strijdkrachten van j0g yy (je Britse luchtmacht diende, In een artikel, dat als kop draagt „Atomi- sche vliegtuigen zyn dichter by dan U denkt", wyst 'n Ame rikaans geïllustreerd technisch blad er op, dat de wetenschap bezig is om met ver bazingwekkende snelheid de atoom energie in een com mercieel harnas te dwingen. In nog geen vijftien jaar Is de atoomsplitsing in Amerika van een diep geheim tot een veel- zydige industrie met ruime kapitaalsinves teringen uitgegroeid. De hier gereproduceerde schets van de tekenaar Frank Tinsley, de schryver van het genoemde artikel, toont twee atomische Delta-vlieg tuigen, zoals Tinsley ze zich voorstelt,- die 198 passagiers zouden kunnen vervoeren en die van het water opstijgen en daarop landen met water ski's. Een vliegtuig van dit model zou worden aangedreven door zes atoom-motoren Mogelijke kwaadwilligheid bij zware bosbrand op de Veluwe Het begon op drie plaatsen vrijwel gelijktijdig De Prins arriveerde met eigen Dakota Tsjang Kai-Sjek, en agenten van de V.S. en Tsjiang volgens de berich ten met de dag ernstiger wordt". komende Minister conferentie Mogelijk op 14 October Volgens het in Genève verschij- De Rusland heeft Japan medege deeld, onmiddellijk 16 Japanse oor logsmisdadigers in vrijheid te zul len stellen, die hun vonnis in Rus land hebben uitgezeten. In een depót van een Parijs station is eén man om het leven gekomen door-, het ontploffen van een fruitkist. Vier mannen, werden Prins Bernhard, die zyn vleugels werd tegelijkertijd de Nederlandse zwaar gewond. Het schijnt, dat vlag naast de wimpel van de R.A.F. peren in de besloten ruimte gas- gehesen. vormige zuren hadden ontwikkeld, Aan de parade namen ongeveer die ontploften toen men met zuur- 250 cadetten deel. Zij die hun stof werkte om de rijping der „vleugels" de dag tevoren hadden vruchten te bespoedigen, ontvangen, 33 in getal, stonden in Radio Moskou heeft Dinsdag- de voorste rij. avond in zijn binnenlands program- Prins Bernhard kreeg een ko- ma de volledige tekst van de radio- radeterrein begroet door lucht- ninklijk saluut terwijl het Neder- toespraak van president Eisenho- maarschalk sir Lawrence Pendred, landse volkslied werd gespeeld. wer uitgezonden, die de leiding heeft van de vlieger opleiding, de commandant van deze militaire academie, commodore H. heeft Dinsdag de afscheidsparade van de luchtmachtcadetten in Cran- well (Lincolnshire) afgenomen. Prins Bernhard werd op het nend blad „Tribune de Genève" Elles, en de plaatsvervangende 7 I M .f^OmmlccSo nifOf zullen de ministers van buitenland- commandant, group captain D. H. V^UIIIIIIIaaltS r«f ppUilCCfl UVcr October opnieuw te Genève bijeen- Prins Bernhard, die zijn eigen landarbeiders-vraagstuk in Zeeland komen. Dakota uit Northolt naar Cranwell Het blad geeft als bronnen voor had gevlogen, droeg de uniform van dit bericht Zwitserse „federale en vice-maarschalk van de R.A.F. van Betere promotiekansen en vakonderwijs nodig kantonnale kringen". Nog zware bosbranden in Canada Blussen tot de herfst In Ontario (Canada) zijn door branden reeds 80.000 ha bos verlo ren gegaan. Elke dag breken twin tig nieuwe branden uit. Het ziet er de vrijwillige reserve, een rang waartoe hij de vorige week door Wegens de steeds ernstiger wor- mogelijkheid moeten extensiveren. Koningin Elizabeth werd bevor- dende arbeidsproblemen in de land- 4- De seizoenarbeiders zijn voor derd. Hij werd begroet met een bouw heeft hel dagclijks bestuur de Oudbouw dan alleen nuttig, in- fanfare uit de „Flying Dutchman' en op het dak van de academie dien er op gerekend kan worden, der Zeeuwse Landbouw Maat- dat zij jn het drukke seizoen be- schappij een commissie gevormd schikbaar zijn. Aangezien men daar ter bestudering van alle vraagstuk- in toenemende mate niet meer op De Amerikaanse senaat heeft ken, die uit de moeilyke arbeids- zich accoord verklaard met het in- voorziening voortvloeien en daar- stellen van een uit twaalf leden be- mee samenhangen. kan rekenen dient deze groep bij de opstelling van het bouwplan practisch gesproken, uitgeschakeld te worden. naar uit dat een deel van de 6.000 staande speciale commissie, die een mensen, die de branden bestrijden, „volledige studie moet maken van Deze commissie heeft thans rap- tot de herfst bezig zal zijn met het voorstellen met betrekking tot de port uitgebracht. In dit rapport blussingswerk, aangezien er meer ontwapening en de controle op wa- wordt dringend de aandacht ge- branden uitbreken dan men kan Pens voor massavernietiging". De vraagd voor een viertal belangrijke blussen. commissie moet op 13 Januari ver- voorstellen: In het 'noordelijke deel van de slag uitbrengen aan de senaat over a. herziening van de C.A.O. ten- de commissie, wel aanwezig, maar provincie woedden Dinsdag 153 bestudering van de werkzaamhe- einde betere promotiekansen te aantrekkelijk is het niet. Volgens branden, waarvan er 33 door ge- den die de Verenigde Staten en de scheppen voor landarbeiders, als- 7.?, zit njenop 23-jarige leel- brek aan mensen en materiaal niet Verenigde Naties op het genoemde mede een toeslag naar dienstjaren. "3° als landarbeider reeds aan net De vaste arbeider De mogelijkheid om zich als vaste arbeider te verbinden, zijn, aldus bestreden worden. gebied verrichten. De Duitse hereniging „zit in de lucht" De Amerikaanse minister van Met betrekking tot de hereniging Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft van Duitsland, een van de te Ge- b. Het invoeren van vakonder- maximum. In vele andere bedrijfs- wijs voor landarbeiders. takken zijn de kansen op promotie c. Verbetering van de woonsi- groter; hoewel het loon, dat dee er- tuatie en huisvesting der landar- s^e jaren verdiend wordt, vaak la- beiders door vergroting van het Ser ligt dan in de landbouwsector, bouwvolume voor het platteland en Maar in die beroepen bestaat de aansluiting op de openbare nuts- kans om zich op te werken als vak voorzieningen. man met mogelijkheden tot meer d. Oprichting van werkgevers- verdienste. De C.A.O. verdient der verenigingen in gebieden waar de halve aanvulling met een toeslag, arbeidsvoorziening specifieke moei- die bijvoorbeeld om de vijf dienst- lijkheden geeft. nève besproken onderwerpen, zeide Dulles, dat de Westelijke mogend- Vaste kernen en de seizoenwerkeloosheid Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten heden van gevoelen zijn, dat dit een De vaste kernen en de seizoen jaren verhoogd zou kunnen wor den tot het maximum op 45-jarige leeftijd bereikt is. De commisie wil hiermee berei ken een sterkere binding aan de bedrijven, want de toeslag zou dan bereid zouden zyn met communis- kwestie is van practisch internatio- werkeloosheid was het eerste punt alleen van toepassing moeien zijn tlsch China kwesties te bespreken naa* staatsmanschap. Volgens Dul- dat aan een beschouwing werd on- voor arbeiders, die op hetzelfde be- les „zit de Duitse hereniging in de derworpen. De commissie kwam tot drijf vijf of meer jaren gewerkt lucht". de conclusie, dat er op korte ter- hebben. De besprekingen van de V.S. met ™r*>c'efi2e I» te ver- Om de promotiekansen uit te communistisch China besprekend wachten en dat het dus zaak is te breiden dient In de C.A O. ffin gro- zeide de Amerikaanse minister roeien met de riemen d,e men heeft, tere differentiatie van functies n- van Buitenlandse Zaken dat de re- Men gaf evenwel in overweging gevoerd te worden en de lonen die- eerine-Eisenhower van 'mening is aan vol6ende punten de grootste nen in overeenstemming te zon SS3SSS5S2 a"7van een zo '^o^komt tot de con- gddt vnor^de VS en hun boifdge- die de twee landen rechtstreeks be treffen, ten einde tot een vreed zame regeling te komen. De omstandigheid, dat bij de bos- en heidebrand op de Veluwe (waar- by plm. 300 ha in de as werd ge legd) by na tegelijkertijd op ver schillende plaatsen brandhaarden werden ontdekt, is voor de Ryks- politie te Epe aanleiding om een onderzoek in te stellen naar mo gelijke kwaadwillige brandstich ting. Toen namelijk de eerste vuur haard was ontdekt in de omgeving van de Poelweg-Langeweg, werd korte tijd later, op ongeveer 1500 meter afstand boven de wind, een tweede vuurhaard ontdekt. De derde vuurhaard werd gevonden nog enige tijd later en wel 400 m benedenwinds van de plaats waar men toen aan het blussen was, een afstand die deskundigen te groot achten voor verspreiding van vuur door de lucht. Opa Schram uitgeput naar huis Opa Schram, de bekende wan delaar uit Almelo, die een reis naar Lourdes had ondernomen, zal eind deze maand door een ambtenaar van het ministerie van maatschap pelijk werk, uit Frankrijk worden opgehaald en naar huis gebracht. Hij is vorige week in een zieken huis te Lyon opgenomen, nadat de politie hem in de omgeving van deze stad in uitgeputte toestand in een greppel had gevonden. Het wa gentje, waarin hij zijn bezittingen meevoerde, zijn papieren en zijn geld waren verdwenen. Zijn ge zondheidstoestand is op het ogen blik gunstig. Onderzoek naar het voorkomen van rheuma In 24 gemeenten in ons land, o.a. te Eemnes, Utrecht en Amersfoort, zal een onderzoek worden ingesteld naar het voorkomen van rheuma. Deze enquête zal worden gehouden bij de bevolking van 15 tot en met 64 jaar, teneinde te kunnen vast stellen, welk deel geleden heeft of nog lijdende is aan rheuma. Men wil niet alleen gegevens verzame len van de stadsbevolking, doch ook der landelijke bevolking. Het onderzoek wordt, met mede werking der gemeentebesturen, verricht door de gezondheidsorga nisatie T.N.O. Een enigszins verdachte omstan digheid is voorts, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving bin nen zeer korte tijd is. De eerste branden konden echter in de kiem worden gesmoord. De Rijkspolitie -*e Epe heeft reeds verschillende getuigen gehoord - tot nog toe zonder resultaat. jWeer een autobus uitgebrand In de vorige nacht is een bus met dieselmotor, die met een 45-tal pas sagiers uit de buurt van Dokkum na een dagtocht naar Amsterdam terugkeerde naar Friesland, kort na één uur door nog onbekende oorzaak rijdende in brand geraakt en geheel verwoest. Gelukkig kon digde het vuur zich tijdig door rookontwikkeling en een sterke reuk aan. In de bus, die op dat mo ment het midden van de afsluitdijk gepasseerd was en juist op het Friese gedeelte reed onder Bree- zanddijk (een haventje langs de dijk), bemerkten de 25-jarige chauffeur Gerben Tolma uit Rin- sumageest en enkele passagiers het onraad. De chauffeur hield onmid dellijk stil, stapte de bus uit en opende de motorkap. Het was al te laat. Onder de kap begonnen de vlammen omhoog te lekken. Onmiddellijk verlieten alle pas sagiers de bus. Geen van hen liep enig letsel op. Amerika, Frankrijk en Enge land hebben hun diplomatieke ver tegenwoordigers in Saigon opge dragen er bij de Zuid-Vietnamese regering op aan te dringen bespre kingen met het communistische Noord-Vietnam te beginnen over de het volgend jaar te houden ver kiezingen voor het gehele land. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor velen is ondervinding 9 6 als het licht aan de achterste- O ven van een schip; het belicht O slechts wat achter hen ligt. 96666669996966909999099 Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Kans op buien Veranderlijke bewolking met en kele verspreide regen- of onweers buien; overwegend matige wind tussen Noordoost en Noord; iets lagere temperaturen. Naar Dulles verklaarde, is het oorlogsgevaar afgenomen als ge volg van de conferentie van Ge nève der Grote Vier. Deze en volgende opmerkingen maakte Dulles in een verklaring JÓten maar" TOVrirferan. waarm de positie van de V.S. wordt verduidelijkt aan de vooravond van 2. Het bouwplan dient mede op ven het huidige niveau uitkomen, deze vaste kern gebaseerd te wor- getracht zal moeten worden om de De V.S. hoopten bij de a.s. onder- den terwijl tevens getracht moet jonge mensen vanaf de lagere de besprekingen tussen ambassa- handelingen te Genève er achter te worden de arbeidstoppen door me- school op te vangen en hun een deurs der V.S. en communistisch komen of de Chinese communisten chanisatie weg te werken. opleiding te geven en dan practisch China, die Maandag a.s. in Genève het beginsel van een staken van 3. Worden de vaste kernen te onderwijs met daarnaast ook wat beginnen. het vuren aanvaarden. klein, dan zal de boer als laatste theorie. De Australische politierechter 29 Juli. Zon op 4.57, onder 20.38. R. J. Combe, die recht spreekt in Maan op 16.58, onder 0.01. Adelaide, de hoofdstad van Zuid- Australië, is naar ons land geko- Volle maan: 3 Augustus te 20.30. men om door eigen aanschouwin- HOflCW i TPU ST 3 NT1PN gen eens nader kennis te maken nvju,jVV A111KÖ1 met het land van herkomst van de ZIERIKZEE Nederlandse emigranten in Austra- lië, waarvan hij er tot nu toe nog 2^ 1®-52 v m- 22,1® n m* nooit een voor de balie heeft gehad. BROUWERSHAVEN De heer Combe meent, dat de Ne- T A derlanders tot de ordentelijkste 10-2® vm- 22-5® n-m* burgers van de wereld behoren. Doodtij: 28 Juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1