Rusthuis Westelijk Schouwen is op een haartje na gereed gekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower wil volledig overzicht geven van Amerikaanse militaire apparaat Tijdelijke regeling verkeers- fonds zal worden verlengd Officieel tintje werd gegeven aan de uitreiking der diploma's ZATERDAG 23 JULI 1955 No. 17781 - 111e Jaargang ZIWZEESOHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÊN PriJ» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per »»eefc 27 cent* tone nummer» 10 cL Verichijnl Dimdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cont per mm. - Succesjet (ma*. 15 mm) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstraat A 171, Zlerlkzee. Postbus nr. 1, Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikxeo Redacteur, M. J. BU DE VAATE Tef 309 SENSATIONEEL AANBOD TE GENÈVE Maar de Russen moeten natuurlijk hetzelfde doen De regeringsleiders van de Grote Vier hebben op hun bijeenkomst van Donderdag hoofdzakelijk zich bezig gehouden met het vraagstuk van de ontwapening, het derde punt van hun agenda. Hierbij werden gedeeltelijk oude voorstellen her haald, terwijl anderzijds ook enige nieuwe gezichtspunten naar voren werden gebracht. Wat dit laatste betreft bood pre sident Eisenhower aan, een „vol ledig overzicht van ons militaire apparaat" aan de Russen te geven, mits dezen hetzelfde doen, aldus deelde een Amerikaanse woord voerder na afloop van de vergade ring mee. Tevens verklaarde de president zich bereid aan de Rus sen onmiddellijk en op basis van wederkerigheid onbeperkte facili teiten' voor het maken van lucht foto's te verlenen. Hij zei dit in een pleidooi voor het sluiten van een zoveel mogelijk landen omvattende overeenkomst inzake ontwapening, gebaseerd op wederzijdse inspectie. Dat de president zich in het bij zonder tot de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie richtte, ver klaarde hij door er op te wijzen, dat de V.S. en Rusland over nieu we en afschuwelijke wapens be schikken, in hoeveelheden welke zowel vrees in deze twee landen wederkerig alsook in andere sta ten tot vrees voor een plotselinge aanval hebben geleid. Een nader bericht uit Genève meldt: Een hooggeplaatst lid van de Sowjet-afvaardiging heeft Vrij dag te Genève medegedeeld, dat zjjn regering het plan van Eisen hower tot uitwisseling van mili taire gegevens als eerste stap op weg naar ontwapening, niet bevre digend kan vinden. De atoomwapens Tevoren had maarschalk Boel- ganin, die als voorzitter optrad, voorgesteld, dat de V.S., de Sowjet- Unie, Frankrijk en Groot-Brittan- nië zich verplichten geengebruik van atoomwapens te maken, tenzij zij het slachtoffer van agressie zijn geworden en dan alleen pas na toe stemming van de Veiligheidsraad. Andere landen zouden moeten worden uitgenodigd, dezefde ver plichting op zich te nemen. Als eerste stap naar een vermin dering van de bewapening achtte de Russische premier het nodig, dat de landen, die atoom- en waterstof bommen bezitten, de proefnemin gen met deze wapens staken. Ook was hij van oordeel, dat het nuttig zou zijn dat de conferentie bij de Verenigde Naties aanbeveelt, een verklaring om een einde aan de koude oorlog te aanvaarden. Een ander voorstel van Boelga- nin, betreffende het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de le- den-staten van de NAVO en de on dertekenaars van het verdrag van Warschau, werd zonder door de re geringsleiders te zijn behandeld naar de ministers van Buitenlandse Zaken verwezen. De Prinsessen bevor derd naar hogere klas Naar vernomen wordt is prinses Beatrix op het Baarns Lyceum overgegaan van de vijfde klas, afd. Alpha, naar de zesde klas. Prinses Irene ging over van de derde naar de vierde klas, afd. middelbare meisjesschool. Prinses Marijke werd op de lagere school van de Baarnse schoolvereniging bevor derd van de tweede naar de derde klas. Zoals reeds gemeld heeft prin ses Margriet met succes haar toe latingsexamen voor het Baarns Ly ceum gedaan. Tweede atoomduikboot in zijn element Te Groton, In de Amerikaanse staat Connecticut, is Donderdag de tweede Amerikaanse atoomduik boot, de „Seawolf", te water ge laten. De minister van Marine Thomas, verklaarde bij deze gelegenheid, dat de V.S. hopen in een snel tempo meer onderzeeboten van dit type te bouwen. Ook wordt er over gedacht om andere typen oorlogsschepen, in het bijzonder vliegdekschepen, met behulp van kernenex-gie voort te bewegen, aldus de minister. Peron losjes in het zadel Het ziet er naar uit dat de Ar gentijnse marine aandringt op Pe- ron's onmiddellijke aftreden doch dat het leger verandering wenst door een geleidelijk afbreken van het Peronistisch apparaat. De hou ding van de luchtmacht zou nog onbepaald zijn. Eén ding is thans echter duidelijk, aldus Reuter: de toekomst van het land ligt geheel in handen van het leger. Hierin zou echter verandering kunnen ko men door een onvoorziene actie van de zijde van een der andere wapens. Vraagstuk financiering wegen vergt nog studie In 1954 is de wet van 1946, waar bij werd bepaald, dat de inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds gedurende een aantal jaren ten bate van de Rijksmiddelen, resp. ten laste van de Rijksbegroting zouden komen, verlengd tot 1955. Deze verlenging was in 1954 nood zakelijk, omdat de commissie in zake het herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeenten en provincies haar bestudering van het vraagstuk van de financiering der wegen toen nog niet had vol tooid. Het rapport van de genoemde commissie is inmiddels gereed ge komen, doch verschillende instan ties zullen nog daarover moeten worden gehoord. In verband hier mede moet het welhaast uitgeslo ten worden geacht, dat het vraag stuk van de wegenfinanciering reeds in dit jaar tot een zodanige oplossing zal kunnen worden ge bracht, dat het ook mogelijk zal zijn om, in samenhang daarmede, nog vóór 1 Januari 1956 'de tijde lijke regeling voor het Verkeers fonds door een definitieve wette lijke regeling te vervangen. In een ontwerp van wet, dat thans bij de Tweede Kamer is in gediend, stellen de minister van Financiën en de minister van Ver keer en Waterstaat daarom voor de thans bestaande regeling te hand haven tot en met 1957. Jong in het vak De politie van Pasadena in Californië heeft een jongen van veertien jaar aangehouden, die er van wordt beschuldigd sinds het begin van zijn vacantie in midden-Juni 20 grote inbraken te hebben gepleegd. Bovendien zou hij zich aan nog 200 klei nere gevallen van diefstal heb ben schuldig gemaakt. De buit bedroeg in totaal ongeveer 3000 dollar (ruim 10.000 gulden). By zijn verhoor verklaarde de jeugdige arrestant, dat hij „de beste misdadiger van het vak" wilde worden. Bij het be studeren van de „vaklitera tuur" had hij vooral veel gehad aan de autobiografie van de bankrover „Willie Sutton". Hieruit had hij tal van „nuttige wenken" gekregen, zoals bv. hoe men een ruit geruisloos kan breken met behulp van een deken. Om te weten op welke rechten hij als inbreker aanspraak kon maken, had hij bij één van zijn expedities een exemplaar van het wetboek van strafrecht gestolen. De K.L.M. transporteerde voor het eerst in haar geschiedenis een Windsor-sigarettenpakmachine door dc lucht naar Nederland. De enorme machine, die enkele tonnen weegt en in twee vliegtuigen ver voerd moest worden, werd geleverd door Molins Ttd. te London aan de Turmac Tobacco Company. Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" Afgestudeerde jeugd toonde haar kunnen Reeds hebben zich een tiental bewoners geinstalleerd (Van onze redacteur) 'I A,: Het rusthuis „Duinoord" aan de Kloosterweg te Haamstede is vrij wel gereed. Het is een groot ge bouw en geen wonder dat er hier en daar nog wel een speldje valt te versteken in de periode van af werking. In het algemeen echter kan men zeggen dat het gebouw klaar is en reeds heeft een tien tal bewoners hun intrek genomen in het riante rusthuis, dat - gelegen in een fraaie omgeving - voorbe stemd is om inderdaad een rust punt te worden waar vele bejaar den hun levensavond zullen kun nen slijten. Er zijn dus al bewoners van het rusthuis, maar het bestuur van de beherende commissie moet zich nog beraden over een datum van offi ciële ingebruikstelling. Dat moet ook om praktische redenen inder daad nog even wachten, daar b.v. in de eetzaal nog geen stoelen en tafels aanwezig zijn. „Ze zijn on derweg" werd ons dezer dagen me degedeeld en dat komt dus ook spoedig voor elkaar. Schouwen-Duiveland, inzonder heid de Westhoek - die de finan ciële verantwoordelijkheid draagt - mag wel bijzonder trots zijn op dit prachtige gebouw, waarvan de mo numentale lijnen toch met een ar- ticiteit zijn getrokken die de archi tect alle eer aan doen. Hier staat een fraai gebouw voor de bejaar den van Schouwen-Duiveland. Dit laatste staat voorop. In de eerste plaats komen de gegadigden aan de beurt uit de Westhoek, daarna van het eiland en tenslotte krijgen ook mensen van „over-water" een kans. Er zijn van elders trouwens reeds aanvragen, maar voorlopig gaat men daar niet op in. Het eiland moet eerst aan bod komen. Is er b.v. een jaar verstreken en heeft Schouwen-Duiveland alle kansen gehad, dan worden ook mensen uit andere delen van het land aange trokken. Het rusthuis telt niet minder dan 78 bedden en heeft verder een ac- comodatie die aan alle redelijk te stellen eisen voldoet. Men zou het gebouw kunnen zien als een monu ment van sociale vooruitstrevend heid, waarvan de groep der be jaarden niet weinig zal kunnen profiteren. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDA^t. De -ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren te Amsterdam hebben in de maand Juni in winkels en magazijnen en bij verkopers 7427 inspecties gehou den. Als onbruikbaar voor de con sumptie hebben de keurmeesters o.m. afgekeurd: 11080 kg. sinaas appelen, 2000 kg. uien, 132 kg. thee, 402 stuks wild en gevogelte, 288 kg. gedroogde pruimen, 300 kg. krab ben, 648 kg. schelvis, 254 kg. garna len, 5582 stuks haring en 6680 stuks bokking. AMSTERDAM. Bij de aanlegstei ger van het gemeentelijk veer aan de Nieuwendammerkade is een 8- jarige jongen tijdens het spelen in het water van het Nieuwendam- merkanaal gevallen en verdrohken. Een passerende 32-jarige man, die gekleed te water was gesprongen slaagde er niet in het kind te red den. Na tien minuten is het lijkje opgehaald. DELFT. Pastoor K. Spoor te Pijn- acker heeft in de R.K. kerk aldaar de huwelijken van drie zusters in gezegend. Het waren de zusters J. W. Th., W. G. en M. M. B. Bross, die in het huwelijk waren getreden met resp. de heren J. B. Soeter- broek uit Pijnacker en A. Bosman en C. L. Overmeer, beiden uit Ber- kel en Rodenrijs. Vanzelfsprekend bestond er voor dit drievoudige hu welijk veel belangstelling in Pijn acker. HAARLEM. Het vijfde verkeers ongeluk in vier dagen tijds is ge beurd in Haarlem-Noord. De 43-ja- rige ingenieur A. Domingo uit Haarlem reed met zijn bromfiets op de Schoterweg - een voorrangs- weg - in de richting van de stad. Van de Kleverlaan naderde een be stelauto, waarvan de bestuurder rechtsaf wilde in dezelfde richting als de bromfietsberijder. De laatste week naar links uit en werd over reden door een drietons militaire vrachtauto. De man was op slag dood. Bij de andere vier ongelukken werden één pex-soon gedood en drie ernstig gewond. 's-GRAVENHAGE. De eerste groep van vijftig vluchtelingen- bouwvakarbeiders die met hun ge zinnen in Nederland zullen worden togelaten, wordt omstreeks Septem ber in ons land verwacht. Zij zal later worden gevolgd door nog twee honderd vluchtelingen met hun ge zinnen die geschikt zijn om in Ne derland in de bouwvakken te werk te worden gesteld. ROTTERDAM. In de Maashaven te Rotterdam is de vorige nacht verdronken de 27-jarige derde ma chinist van het s.s. „Yersey Dawn" George D. Webb uit Cardiff. De jaarlykse hoogtijdag van de Landbouwhuishoudschool werd dit maal in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw gehouden in het bij zijn van de leerlingen, die de school bij tientallen telt, ouders en andere belangstellenden o.w. wethouder A. M. den Boer, mr J. F. G. Schlinge- mann, algemeen secretaris van de Z.L.M., vertegenwoordigers van de Kring Schouwen-Duiveland, de commissie van toezicht, waarvan voorzitster is mevr. Schuurbequc Boeye-Tollenaar, een deputatie van de Bond van Plattelandsvrouwen, en anderen. Deze bijzondere mid dag stond onder leiding van de voorzitter van de landbouwhuis- houdcommissie, de heer J. Vader Jr., burgemeester van Krabben- dijke, die na opening verzocht als inleiding het Zeeuwse volkslied te zingen, aan welk verzoek spontaan gevolg werd gegeven. De heer Vader verwelkomde daarna de verschillende autoritei ten en deputaties op deze hoogtij dag in het leven van de huishoud school. Speciaal richtte spr. zich tot de wethouder van Zierikzee, welke stad de grote belangrijkheid van het onderwijs, ook van het huishoudonderwijs, inziet, omdat zij beseft welke mogelijkheden het biedt voor de jeugd van het platte land. Het huishoudonderwijs wil de meisjes dat medegeven opdat ze zich later gelukkig zullen gevoelen in het gezin. Spr. dankte de direc trice en de leerkx-achten voor alle arbeid voor de school en leerlingen in het afgelopen jaar verricht. De presidente van de commissie van toezicht, mevr. Schuurbeque Boeije-Tollenaar reikte na deze in leiding de diploma's uit. (De namen van de geslaagden werden x-eeds in ons vorig nummer vermeld). Alle geslaagden, van oud tot jong, werden door de voorzitter ge lukgewenst met het bereikte resul taat. Met nadruk wees spr. er op dat het getuigschrift voor de pri maire cursus de eerste stap bete kent naar verder onderwijs, want op de school bestaan nog vele an dere mogelijkheden ter voorberei ding voor het volle leven dat de geslaagden wacht. Weth. den Boer dankte voor de uitnodiging tot het gemeentebestuur gericht. Zierik- zee ziet de belangrijkheid van een goed onderlegde jeugd in omdat ze het fundament vormt in onze sa menleving. Namens de gemeente wenste hij de gediplomeerden geluk en dankte de directrice die nu weer haar werk bekroond ziet. Deze laatste mocht ook nu weer consta teren dat men de school, en het on derwijs daaraan, een warm hart toedraagt. Zij richtte zich in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de ZLM, o.w. de consulente mej. A. v. d. Leeden, die mede tegenwoordig was, herinnerend aan de stuw kracht die van de ZLM uitgaat, zo dat de school een uitbreiding zal ondergaan door de nieuwe vleugel die wordt bijgebouwd. Voorts bracht de directrice dank aan de leerkrachten voor hun volle mede werking aan de dag gelegd gedu rende het afgelopen cursusjaar. Tot de geslaagden richtte spr. woorden van gelukwens en tot hen die de school verlaten een woord van af scheid. Een verrassing De agenda vermeldde ook een verrassing. Deze kwam uit de bus toen mevr. mr. Keuning-Istha het woord vex'kreeg om namens vele andere dames waar de meisjes practijk hadden opgedaan een her inneringslepeltje uit te reiken aan hen die hun hulp in de diverse huisgezinnen hadden verleend. Ver schillende meisjes kwamen daarna naar voren om namens hun afde ling fraaie bloemstukken en souve nirs uit te reiken als dank voor het genoten onder-wijs. Het is niet alleen speciaal huis houdonderwijs wat de leerlingen wordt bijgebracht ,aan declamatie, zang en gymnastiek wordt mede alle aandacht besteed, wat uitkwam aan het slot van deze geslaagde middag. Een drietal meisjes trad voor het voetlicht rftet het zeggen van een vers van Aart van der Leeuw, Fr. Pauwels en Jan van Beers. Het laatste werd uitstekend voorgedragen door Sannie Van der Wielen. Onder leiding van de heer J. M. Luijkenaar werden daarop en kele zangnummers niet onverdien stelijk vertolkt, zo o.a. het over bekende „Moederke alleen" en de cantate „Baron von Münchausen". Dat ook aan de spierontwikkeling de nodige aandacht wordt besteed mocht blijken uit de vlot uitgevoer de gymnastiekoefening onder lei ding van de heer G. A. v. d. Tho- len. Het nummer stokoefenxngen trok de speciale aandacht. Vlot en vaardig werden de nummers uitge voerd en met applaus begroet. Ook de declamatie en de zangnummers verwierven de bijval van de zeer vele aanwezigen die deze bijzondere middag van de huishoudschool bij woonden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's S 0 Het weten, dat mensen ver- g g trouwen in ons hebben, geeft o kracht en moed. o O O O 646666 ^69999996990999 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Wolkenvelden Na voox-al in de nacht veel be wolking met op enkele plaatsen wat motregen, overdag voorname lijk in het binnenland ook opkla ringen; zwakke tot matige wind tusr sen Noordwest en Noox-d; ongeveer dezelfde temperaturen. 24 Juli. Zon op 4.50, onder 20.46. Maan op 11.23, onder 22.20 25 Juli. Zon op 4.51, onder 20.44. Maan op 12.35, onder 22.40. 26 Juli. Zon op 4.53, onder 20.43. Maan op 13.46, onder 23.02. Eerste kwartier: 26 Juli te 16.59.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1