DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tijdens maaltijd werd nog verder gepraat over kwestie-Duitsland Duitse kwestie blijkt struikelblok op „Topconferentie" te Genève DONDERDAG 21 JULI 1955 No. 17779 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÊN Pi ij» per 3 meenden bij vooruitbeUling 13.50. per week 27 cent" Lotte nummert 10 et Vertchijnl Dintdeg. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succes jet (mee. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobetstraet A 171. ZladLxee. Postbus nr 1, Telefoon' "nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorK. Lakenmen Ochlman Lange NobeUtraat A 171 Zierilueo RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 DE GENEEFSE CONFERENTIE Gesprek was „zeer nuttig en ernstig" Sir Anthony Eden en maarschalk Boelganin hebben Dinsdagavond, na een diner dat Eden aan de Rus sische delegatie aanbood, een „zeer nuttig en ernstig" gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid, aldus is in kringen van de Britse delegatie verklaard. Door dit openhartige, informele gesprek zou de atmosfeer zoals die was na de bijeenkomst van de vier regeringsleiders van Dinsdagmid dag, toen Oost en West zeer uiteen lopende standpunten ten aanzien van de hereniging van Duitsland innamen, weer zijn verbeterd. De Britse zegslieden voegden hieraan toe, dat Eden het Duitse vraagstuk blijft zien als de kern Arubaans meisje gevangene van haar ouders In Boekoeroei op Aruba heeft men ontdekt, dat een ouderpaar een 23-jarige, wat achterlijke dochter, gedurende jaren achtereen verbor gen heeft gehouden door het meisje op te sluiten in een klein schuurtje. Het enige „meubilair" in het hou ten bouwsel was een kleedje op de grond. De ouders van het meisje, dat thans in een hospitaal is opge nomen en in zeer slechte toestand is, stonden bekend als keurige .op passende mensen. De politie vreest, dat er zich meer van dergelijke gevallen voor doen. Nehroe voor conferentie Verre Oosten De Indische premier, Nehroe, heeft Dinsdag op een persconferen tie te Nieuw Delhi gepleit voor een conferentie over het Verre Oosten. De tweede grote wereldproblemen zijn Duitsland en het Verre Oosten, aldus Nehroe, maar de toestand in het Verre Oosten was explosiever dan in Duitsland. Indien een zo belangrijke kwestie als die van het Verre Oosten ge vaarlijk gaat worden, kan zij niet op een conferentie van de Grote Vier worden genegeerd, aldus Neh roe. Hij was echter ook van oordeel, dat de Grote Vier zonder commu nistisch China deze kwestie ten volle zouden kunnen bespreken. De •regeringschefs te Genève kunnen om deze reden niet tot een defini tieve oplossing van het probleem komen. Bij beschikking van de Staats secretaris van Economische Zaken van 14 Juli 1955 is ingesteld een Commissie Vermogensonderzoek bij de Middenstandsonderneming, wel ke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de vermogenspositie van de mid denstandsonderneming en naar de factoren, die bij deze ontwikkeling een rol hebben gespeeld. van de huidige conferentie. Een toetssteen voor het succes van de besprekingen zou volgens hem zijn, of Oost en West in staat zullen zijn „enige vorderingen" te maken op de weg naar hereniging van Oost en West-Duitsland. Eden is vastbesloten dat de Duit se kwestie voor de beëindiging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier moet worden besproken, aldus deze zegslieden. Nederlanders verdwaalden in Oosten rijkse bergen Zes Nederlandse toeristen, die Zondag in de Oostenrijkse provin cie Vorarlberg een voettocht maak ten van Schwarzenberg in het Bre- genzerwald naar de Lustenauer hut zijn van de goede weg geraakt en in een onbegaanbaar, rotsachtig gebied terecht gekomen. De 43-ja rige leraar T. Greiner uit Haren en de 18-jarige student G. Nannin- ga .eveneens uit Haren zijn daar van een rotspunt gevallen, waarbij de heer Greiner ernstig en de heer Nanninga licht werd gewond. Een reddingsploeg slaagde er in de zes verdwaalde wandelaars na moei lijke opsporingsarbeid in veiligheid te brengen. Dr Kortenhorst herdacht K. Vorrink De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst, heeft in een radiotoespraak Dinsdag avond het overlijden herdacht van de heer K. Vorrink, oud-voorzitter van de P.v.d.A., die in de nacht van Maandag op Dinsdag in 't Klimop huis te Amsterdam is overleden. „De dood", zei hij, „is als een verlossing gekomen voor deze dy namische figuur, na vele maanden van onbeschrijfelijk lichamelijk en geestelijk lijden. Wellicht heeft hij beseft niet genoeg geleefd te heb ben en dat hij niet kon worden gemist. Hij vatte de democratie niet op als een staatkundig stelsel, maar als een element van opvoeding voor de jongeren en ook de macht van de religie heeft hij verstaan. Tijdens de eerste wereldoorlog is hij officier geworden. Het gebroken geweertje heeft hij nooit op zijn jas gedragen. In het parlement was hij iemand die meer uitmuntte in het overleg, dan in het houden van redevoeringen. De jeugdproblemen, de buitenlandse politiek en de de fensie hadden in het bijzonder zijn aandacht". Spr. heeft Vorrink vooral per soonlijk leren kennen in het radio- rondetafel parlement en hij be houdt de herinnering aan een be minnelijk, verdraagzaam en harte lijk mens, waarin geen bedrog werd gevonden. „Hij moge de rust deelachtig worden, die hij op aarde vergeefs heeft gezocht". Oekraïners juichten Amerikanen toe Duizenden juichende Oekrainers hebben Dinsdag in Charkof de de legatie van twaalf Amerikaanse landbouwdeskundigen begroet, die een studiereis van een maand door de Sowjet-Unie maakt. De auto's waarmee de Amerikanen reden, moesten verscheidene malen stil houden, doordat de straten ver sperd werden door enthousiaste Oekrainers die riepen „Vriendschap tussen het Amerikaanse en het Sowjet-volk". Een groep Russische landbouw deskundigen brengt op het ogen blik een bezoek aan de Ver. Staten. Wijken in Casablanca in vlammen Bevolking stichtte brand In verscheidene inheemse wijken van de oliehaven Fedala, ten Noor den van Casablanca, woeden zware branden, die door de bevolking zijn aangestoken. Twee wijken waar in armoedige hutten circa 30.000 men sen wonen, zijn een prooi van de vlammen. Volgens de autoriteiten zijn de branden het gevolg van brand stichting door de inheemse bevol king, uit protest tegen de gebeur tenissen van de laatste dagen in Casablanca. Ook zouden de inwo ners van deze wijken hopen hier mede de mogelijkheid voor het ver krijgen van nieuwe woningen te scheppen. De Britse opperbevelhebber van het Rijnleger, generaal Sir Ri chard Gale, heeft het doodvonnis van sergeant Frederick Emmett- Dunne, die schuldig is bevonden aan moord op de echtgenoot van zijn huidige vrouw, bevestigd. De ze bevestiging moet nog goedge keurd worden door de legerraad. j*4 V* WÊ By het Brabantse dorp Haelen, aan de lyn tussen Eindhoven en Roer mond, ontspoorde Zondagmiddag een uit acht rijtuigen bestaande passa- gieifstrein, waarby twee portalen van de bovenleiding zijn omver ge reden. Een van de inzittenden liep een shock op terwyl by een andere inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Beide sporen op het tra ject ^werden door de gederailleerde rijtuigen versperd. - De foto geeft eenbeeld van de aangerichte materiële schade. Russen blijven N.A.V.O. wantrouwen In conferentiekringen te Genève is men van mening, dat een Dins dag aan de dag getreden menings verschil tussen Oost en West over het probleem-Duitsland zo groot is, dat overeenstemming onmogelyk is. De Westelijke regeringsleiders betoogden dat de hereniging van Duitsland de hoogste voorrang moest hebben. Zij verzekedren dat het Westen niet op oorlog uit is. Ondanks de persoonlijke verze kering van president Eisenhower dat Amerika nooit zal deelnemen aan een aanvalsoorlog en zulk een oorlog onder geen omstandigheden zou goedkeuren, bleven de Rus sische leiders sceptisch op dat punt. Premier Boelganin van de Sow jet-Unie gaf als zijn mening te ken nen, dat de omstandigheden niet rijp zijn voor een hereniging van Duitsfand. Ook het wantrouwen van de Russen ten aanzien van de NAVO kon niet worden opgeheven. Weliswaar geloofde Boelganin president Eisenhower op zijn woord toen hij zei dat hij geen oorlog wilde, maar de Russische premier betoogde dat er sinds Eisenhower zijn functie als opperbevelhebber van de NAVO had beëindigd, an deren zijn geweest die wel degelijk oorlogszuchtige verklaringen heb ben afgelegd. Boelganin noemde Eden's aanbod om de veiligheid van de Sowjet- Unie te garanderen, min of meer beledigend voor een grote mogend heid die in staat was zichzelf te verdedigen. Dit wordt door Wes telijke waarnemers gezien als in te genspraak met de reeds lang ge leden door Rusland geuite wens tot een veiligheidspact voor de bescher ming van Europa tegen een even tueel opstandig Duitsland. Deze uitlating van Boelganin heeft in Westelijke diplomatieke kringen het geloof versterkt, dat Moskou zelfs niet tot een hereni ging van Duitsland bereid zou zijn, ook al zou het wordoen geneutra liseerd. Bij Tienen (België) is een Thunder jet van de Nederlandse luchtmacht neergestort. De be stuurder liep lichte verwondingen aan gezicht en lichaam op. Het toe stel, dat in een veld neerkwam, vatte vlam en werd geheel vernield. Met hulp van omstanders kon de bestuurder zich tijdig uit de cock pit redden. Deze telefoto uit Ge nève geeft een alge meen overzicht van de openingszitting van de conferentie van de Grote Vier in het Geneefse Volken bondspaleis. Te beginnen links ziet men o.a. om de tafels heen: Mc Millan, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, de Engelse premier Anthony Eden (links in 't midden); maar schalk Zjoekof, Niki- ta Kroestsjef, premier Boelganin, Molotof en Gromyko (aan de ta- felzyde het verst van de camera); John Fos ter Dulles, de Ameri kaanse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, en president Dwight D. Eisenho wer (in het midden rechts) en tenslotte Pinay (de Franse mi nister van Buiten landse Zaken) en Ed gar Faurc, de Franse premier (in het mid den met de rug naar de camera). Brandende lampen door atoomenergie Het electriciteitsnet van „Niaga- ra-Mohawk Power Corporation'" heeft voor het eerst in Amerika stroom ontvangen, die door middel van atoomenergie was opgewekt en bestemd was voor algemeen ge bruik. De stroom wordt opgewekt door een reactor van hetzelfde type als van de reactor, die in de „Sea Wolf' de tweede atoomduikboot, die bin nenkort te water gelaten zal wor den, zal worden gemonteerd. Het betreft hier ongeveer tien millioen watt. Bij de plechtigheid, waarmee de stroom „overgedragen" werd, zeide admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dat „over twee jaar of minder" de eerste volledige electrische centrale gereed zal zijn, die aan het gebied van Pittsburgh 60.000 kilowat zal leveren. Het weer in Europa omgeslagen Onweders, koele winden en een daling van de temperatuur hebben het einde ingeluid van de West- europese hittegolf. In het Zuiden van Noorwegen heeft de aardap peloogst schade ondervonden van de nachtvorst. Op het Zweedse eiland Tsjoern werd water ver kocht uit tankboten aan boeren, van wie de putten waren uitge droogd. In het Westen van Duits land bleef de hitte aanhouden, on danks welhaast tropische regen buien en onweders. In het Noorden van het land begon het Dinsdag wat af te koelen. Ook Parijs werd door onweders getroffen terwijl het midden van Frankrijk zware schade ondervond van storm en onweer. In Berlijn werd het koeler. Vacantiespreiding scholen geen succes Het Centraal Werkcomité Vacan- tie zal voor het jaar 1956 geen ad viezen meer geven aan gemeente en schoolbesturen voor de aan vangsdatum van de zomervacanties van de lagere scholen. Het comité heeft daartoe besloten, omdat een aantal gemeente- en schoolbesturen het advies toch niet opvolgde, zo dat er verwarring ontstond. Boven dien ontstonden er moeilijkheden omdat men in bepaalde sectoren van het land wel en in andere weer niet een systeem wenste, waarbij de eerste vacantieweek wisselend vroeger of later viel. Het comité zal nu nagaan welke andere wegen er zijn om te komen tot vervroeging en spreiding van de aanvangsdata van de schoolvacan- ties. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SO Onwetenrheld dekt heel wat 9 zonden, maar intelligentie O eveneens. O O O O000009 OOOOOOOOO OOOOOC O Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Weinig verandering Droog weer en tijdelijk overdrij vende wolkenvelden, maar overdag ook zonnige perioden; zwakke tot matige Noordelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 22 Juli. Zon op 4.47, onder 20.48. Maan op 8.51, onder 21.44. Eerste kwartier: 26 Juli te 16.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 Juli 5.23 v.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN 22 Juli 4.41 v.m. 17.07 n.m. Springtij: 21 Juli. Doodtij: 28 Juli. Het nationaliteitsbewijs bij grensoverschrijding Het blijkt de A.N.W.B. dat vele toeristen onkundig zijn van het feit dat men bij grensoverschrijding met een motorrijtuig een kentekenbe wijs dient te bezitten, of wanneer men nog rijdt onder een geldig pro vinciaal nummer, een nationali teitsbewijs. Dit nationaliteitsbewijs dient dan echter te zijn afgegeven nè 14 December 1947. Is dit docu ment dus vóór die datum afgege ven, dan is het ongeldig! Bovendien wijst de A.N.W.B. er motorrijders en bestuurders van scooters, autobussen en autocars op, dat hun nationaliteitsbewijzen, on geacht de daturn van afgifte, géén geldige documenten zijn bij grens overschrijding. Voor het passeren van de grens met deze voertuigen dient men een kentekenbewijs te bezitten. KUNSTSPERWER PAS OP BOOM Het instituut voor tuinbouw techniek te Wageningen neemt thans proeven met een kunst sperwer als middel tot verja gen van spreeuwen en andere vogels uit boomgaarden. De kersenpluk is deze dagen in volle gang, zodat het tijd stip tot experimenteren bij uit stek geschikt is te noemen. Het laat zich aanzien, dat de proef uitstekend slaagt. Boven een boomgaard te Wageningen vliegt aan een nylondraad de kunstsperwer rondjes boven een boomgaard. De draad is bevestigd aan een arm van een vijftien meter hoge stalen mast Binnen een omtrek van hon derd meter waagt zich geen spreeuw op een vruchtboom. De plukkers vinden dit een verbazingwekkend resultaat. Zij krijgen geen kersje in han den, dat spreeuwenpikken vet- toont. In biologische kringen was het reeds bekend, dat verschei dene vogels reageren op het silhouet van roofvogels, ook als dat silhouet slechts na maak is. ONDERWIJS MULO-examens te Goes Voor het MULO-diploma A slaag den te Goes: M.a A.a Berrevoets, P.a A.a Boone te Noordgouwe, C. Fiere, M.a Kouijzer, E. N. Krakeel, J. C. Quartel te Noordgouwe, M.a Hage te Oosterland, F. P. Regoort, I. Verton. Afgewezen 1 vr. candi- daat. Geëxamineerd 4 candidaten van de Chr. ULO-school te Zierikzee. Geslaagd: de dames A. A. Jume- let en W. de Waal te Bruinisse en S. Fonteine te Brouwershaven en de heer J. F. v. d. Berge te Zie rikzee. Mooi succes voor TJLO-leerlinge Mej. G. E. de Munnik te Haam stede, leerlinge van de Chr. ULO- school te Zierikzee heeft een prijs van f 25 gewonnen bij een opstel wedstrijd uitgeschreven door de Ned. Ver. voor Amateurfotografie. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zyn Woensdagochtend om elf uur te Genève byeengekoinen ter bespre king van het probleem van de her eniging van Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1