Dinsdag 18 October hoopt het Vorsten paar op Guraqao te arriveren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel verlangen naar, maar weinig optimisme over Duitslands hereniging Vandaag wordt begonnen met bouw Nederlands paviljoen van sanatorium ZATERDAG 16 JULI 1955 No. 17777 - 111e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÉN PftJ» per 3 meenden bi) voorvilbeUlIng I 3.50, per week 27 cenU' Lotie nummert 10 ei Vertchijnt Dtnidag. Donderdag. Vrijdag en Zeferdag Advertentieprijs 15 cent per moe. (mee. 15 mm) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobeistraat A 171, Zlertkxee, Postbus nr 1. Telefoon' rir 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelitraet A 171 - Zterikxee Redacteur: M. J. BU DE VAATE - Tel 309 WEST-DUITSLAND EN GENÈVE Geen actuele mogelijkheden voor een oplossing Met veel eenheidsdemonstraties wordt in West-Duitsland het begin van de conferentie van Genève be geleid. Het verkeer en de arbeid zullen twee minuten rusten, in de kerken zullen bidstonden worden gehouden, de Evangelische kerk heeft in zes betogingen een appèl tot de Grote Vier gericht, in Ham burg zullen de schepen hun sirenes laten loeien en alom z(jn de stu denten opgeroepen tot deelneming aan demonstratieve optochten. De verwachtingen, dat de Grote Vier in Genève inderdaad de na tionale eenheid der Duitsers nader bij zulen brengen zijn evenwel om gekeerd evenredig aan al deze de- monstratielust. Nu de vier mogend heden, die het lot van Duitsland nog altijd in handen hebben, hun uitgangspositie voor de conferentie hebben uitgestippeld, zijn ook de betrekkelijk weinige optimisten in De kwestie van de doodstraf in Engeland De Britse minister van Binnen landse Zaken, Lloyd George, heeft Donderdag in het Lagerhuis op een vraag van de Britse Labour-afge- vaardigde Arthur Lewis, of hij voornemens is binnenkort een wij ziging van de wet op de doodstraf voor te stellen, ontkennend geant woord. De Labour-afgevaardigde maakte met zijn vraag een bedekte toespe ling op de terechtstelling van Ruth Ellis, die dezer dagen is geschied en veel beroering heeft gewekt. Vlammen loeien in Canadese bossen In Ontario (Canada) woeden vijf tien grote bosbranden, die door de brandweer niet bedwongen kunnen worden. Het ministerie van Bos bouw heeft drie gebieden waar branden woeden gesloten voor alle toeristenverkeer. Er zijn in totaal 142 brandhaarden. Tenminste een dorp is door de bevolking ontruimd Op Georgina-eiland in het Simcoe- meer bestrijden vrijwilligers en In diaanse boeren een grote brand, die het leven en de bezittingen van de Indiaanse bevolking van het eiland bedreigt. De ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten z(jn Vrijdag te Parijs beraadsla gingen begonnen over de werk wijze die hun regeringsleiders vol gende week te Genève zullen volgen. In het West-Berlijnse zieken huis Virchow bevindt zich een Siamese tweeling ter observatie. De hoofdchirurg van het ziekenhuis professor Wilhelm Heim, heeft te genover de pers verklaard, dat men onderzoekt of de tweeling die aan de borst samengegroeid is, geschei den kan worden. Duitsland ontnuchtex-d. Vrijwel alle commentaren gaan er bij voorbaat van uit, dat actuele mogelijkheden voor een oplossing van het Duitse vraagstuk niet bestaan en dat het beste, wat men hopen kan, een langzame ontspanning is, die het in de toekomst mogelijk zou kunnen maken stap voor stap de beide Duitslanden nader tot elkaar te brengen. Dr Schweitzer bijna blind Dr. Albert Schweitzer lijdt aan een oogaandoening en er bestaat enige vrees, dat hij het gezicht zal verliezen, aldus heeft een Japanse arts, dr. Ohsawa, Donderdag te Nairobi verklaard. De Japanse consul te Nairobi, Kaneko, zeide tot een correspon dent van A.F.P., dat de tachtigja rige Nobelprijswinnaar en zende ling-arts bijna blind is. Drie jaar geleden had dr. Schweitzer dr. Ohsawa reeds uitgenodigd. De Ja panse arts heeft in India duizen den mensen genezen. Dr. Ohsawa was op weg naar Lambarene, toen hij vernam, dat dr. Schweitzer zich had ingescheept naar Frankrijk. De Japanner wacht te Nairobi op een vliegtuig, waar mede hij zich naar dr. Schweitzer zal kunnen begeven. Verlate briefkaart Tante Pos is trouw en laat haar klanten niet snel in de steek, ook al lijkt dat er hij hoge uitzondering wel eens op. Zo ontving mej. K. de Nooyer te Renesse deze week een uit Zierikzee in October 1951 ge poste en ook afgestempelde briefkaart toegestuurd. Ruim 314 jaar nadat hij op de bus gedaan was dus. Door instorting van twee bal kons van een flatgebouw in Algiers zijn Donderdagavond 15 personen om het leven gekomen en drie ge wond. Volgens de politie is het on geluk gebeurd tijdens een hevige twist tussen de bewoners van de vijfde en zesde verdieping van het gebouw, die op de balkons waren samengekomen en elkaar uitschol den. Toen de ruzie haar hoogte punt had bereikt, bezweken de bal kons. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. De prinsessen Beatrix en Irene hebben deze week met haar medeleerlingen van de de pendence van het Baarns Lyceum de jaarlijkse kampweek doorge bracht op een particulier terrein bij Spier in de gemeente Beilen. 's-GRAVENHAGE. Achttien Ne derlandse jongens en meisjes, die dit jaar eindexamen H.B.S. of Gym nasium hebben gedaan vertrekken einde Augustus naar Amerika om aldaar een jaar onderwijs te vol gen aan een Amerikaanse middel bare school, de zg. „High school". Aan hen werd een beurs verleend door de American Field Service In ternational Scholarships. DIEVER. De landbouwer Santing te Wapserauwen (Dr.) die zich per motorrijwiel naar zijn land begaf, is op een zandweg gevallen. Zowel hij als zijn duopassagier Godwaldt werden in bewusteloze toestand op de weg aangetroffen. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Meppel ver voerd, waar bleek, dat Santing was overleden. Godwaldt heeft een her senschudding opgelopen. ARNHEM. Herten, die plotseling de rijweg oversteken, veroorzaken nog al eens een aanrijding. In de nacht van Woensdag op Donderdag is dat bij Arnhem het geval ge weest, ditmaal op de Amsterdamse weg waar een motorrijder tegen een hert aanreed. De man liep een hoofdwond op en hij is opgenomen in het ziekenhuis. Het hert werd als gevolg van de aanrijding ge dood. NIJMEGEN. De commissaris van politie te Nijmegen, F. Prick, heeft de eerste twee vrouwelijke agenten voor zijn corps beëdigd. Zij zijn naar Amsterdam vertrokken om daar ervaring op te doen bij de po litie aldaar. NIJMEGEN. De 34-jarige J. H. W. te Nijmegen is bij het vissen ter hoogte van de oude electrische cen trale te water geraakt en in de Waal verdronken. HAARLEM. Dr. J. Hulskér, het hoofd van de afdeling Kunst van het ministerie v. Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft in het kleurenlaboratorium van Poly goon te Haarlem de nieuwe kleu- renontwikkelmachine officieel in gebruik gesteld. VLISSINGEN. Donderdag zijn in Vlissingen drie gezinnen bestaande uit elf personen, dakloos geworden ten gevolge van een uitslaande brand die op de bovenverdieping van het pand Nieuwstraat 39 heeft gewoed. De bovenverdieping brand de geheel uit en in het benedenhuis werd veel schade aangericht door het bluswater. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Trits van plechtigheden en manifestaties op programma ge| K.N.M.I. verwacht Dit nummer bestaat alt 6 pagina's 1 Weten wat recht is en eer- en het niet doen, is laf- O he id. O De Raad van ministers der Ne derlandse Antillen maakt bekend:' „H.M. de Koningin en Prins Bern- hard der Nederlanden worden in de ochtenduren van Dinsdag 18 October 1955 op Curagao verwacht. Waarschijnlijk zullen de Koninklij ke gasten hier arriveren met H.M.s kruiser „De Ruyter". Zij zullen lo geren in het Gouvernementshuis. In de middag van dezelfde dag zul len H.M. en Z.K.H. worden ontvan gen in een plechtige buitengewone vergadering van de Staten van de Nederlandse Antillen, tijdens welke vergadering door H.M. de Koningin het woord zal worden gevoerd. Na afloop van de Statenvergade ring vindt een rondrit plaats door het stadsdistrict. Des avonds zullen de sport- en jeugd-verenigingen van Curagao in het Rifstadion een feestelijke betoging houden en de monstraties geven. Woensdag 19 October, na een aubade van de jeugd in de ochtend uren, zal door H.M. de Koningin het monument worden onthuld, dat door het eilandgebied Curagao wordt opgericht ter nagedachtenis van de nieuw verkregen plaats van de Antillen in het Koninkrijk, ge volgd door een défilé der troepen. Daarna zal H.M. een toespraak houden tot de rijpere schooljeugd van Curagao. Vervolgens zal de Koningin een vergadering bijwo- nennen van de regering van de Ne derlandse Antillen. Des namiddags vindt een rondrit plaats over het eiland, en des avonds zal H.M. de Koningin ver moedelijk aanwezig zijn bij een groots vuurwerk, dat te Harer ere zal worden ontstoken. Voor Donderdag 20 October staan in de ochtend verschillende bezoe ken op het programma, o.m. aan het tehuis voor gebrekkige kinde ren en aan de C.P.I.M. (Curasaose Petroleum Industrie Maatschappij) op de Isla. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan het gerestau reerde landhuis Santa Barbara, 's -Avonds wordt .een gala-receptie in het fort Amsterdam gehouden, gevolgd door een taptoe. Naar Bonaire Vrijdag 21 October vertrekken de Koninklijke gasten per vliegtuig naar Bonaire, waar o.m. een rond rit wordt gemaakt, de kinderen een zanghulde brengen en een open bare ontvangst der bevolking plaats vindt. Op Fontein zal een landelij ke picnic worden gehouden. In de namiddag wordt de reis naar Aruba voortgezet, alwaar des avonds in het Sportstadion mani festaties plaatsvinden. Het Noorse stoomschip „Gatt", dat b(j een storm in de nacht van 13 Januari van dit jaar, by het uitvaren op de Zuiderpier by de uitgang van de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland liep en daar al die tijd Is bly ven vastzitten, is Dinsdagmiddag door drie sleepboten vlot gesleept en, terwijl het vaartuig door twee pompboten werd drijvende gehouden, op sleep genomen naar Rotterdam. Men heeft het plan de „Gatt" naar Krimpen aan de IJssel te vervoeren waar het schip zal worden ge sloopt. - De foto toont de „Gatt" op de Waterweg tydens de tocht naar Rotterdam. Duidelyk is te zien hoe de twee pompboten grote hoeveel heden water naar buiten pompen. Ook zwaar weer in Engeland Zeer warm in Denemarken In Engeland zijn Donderdag in het geheel ten gevolge van blik seminslag zes personen om het le ven gekomen. Onder hen bevinden zich drie schoolkinderen, die onder een eik schuilden. Op een schiet baan in Hapshire werd een soldaat gewond, terwijl zijn kameraad ge dood werd. Bij Newhaven werden hoogspanningsleidingen getroffen, waardoor fabrieken in de omgeving tot stilstand kwamen. Uit Hamp shire worden ook overstromingen ten gevolge van zware regenval ge meld. In Kopenhagen steeg de tempera tuur tot 88 graden. De slagers over wegen om de winkels in de namid dag te sluiten, daar het vleesver bruik tot een derde is teruggeval len tengevolge van het hete weer. De consumptie van groenten, limo nades en bier is zeer gestegen. Scherpe patronen tussen flodders Korporaal gedood Op het terrein van de Oranje Nassau kazerne te Amsterdam is tijdens een militaire oefening een ongeluk gebeurd, dat aan de 20-ja- rige dienstplichtige korporaal S. Havinga uit Westdongeradeel (Fr.) het leven heeft gekost. Tijdens schietoefeningen met zg. brens werd de korporaal getroffen door enkele scherpe patronen, die door nog niet opgehelderde oorzaak tussen de losse patronen waren ge raakt, waarmee de oefening werd gehouden. Hij werd zwaar gewond en is in het Wilhelminagasthuis i overleden. Zaterdag 22 October zal de Ko ningin, na een rondrit door de stad, in het Wilhelminapark het stand beeld van Koningin Wilhelmina onthullen en een toespraak tot de jeugd houden, 's Middags wordt een rit over het eiland gemaakt en o.m. een bezoek gebracht aan de ambachtsschool, de Lago en aan Imelda Hof. In de avonduren wordt een gala-receptie gehouden. Zondag 23 October zal H.M. de kerkdienst in Oranjestad bijwonen en een bezoek brengen aan Palm- beach. 's Middags vertrekken Ko ningin en Prins naar de Boven windse eilanden, waar in de avond de bevolking haar hulde zal be tuigen. De volgende morgen, Maandag 24 October, vertrekken de Konink lijke bezoekers per H.M.s kruiser „De Ruyter" naar Saba, waar een rondrit wordt gemaakt en de be volking zal defileren. Met dit oor logsschip wordt des middags de reis voortgezet naar St. Eustatius, waar eveneens een rondrit wordt ge maakt en de bevolking aan H.M. en Z.K.H. zal voorbijtrekken. Des avonds teruggekeerd op St. Maarten, zullen de Koninklijke gas ten op Dinsdag 25 en Woensdag 26 October aldaar rust nemen en in de ochtend van Donderdag 27 October van Sint Maarten naar Suriname vertrekken. Voor Z.K.H. de Prins wordt op Curagao en Aruba ten dele een an der programma ontworpen, waarbij o.m. rekening wordt gehouden met de door Z.K.H. tot uitdrukking ge brachte wens om besprekingen te voeren over de handelspolitieke si tuatie van de Nederlandse Antillen. Atoomgeleerden (o. w. Dr. T. J. Barendregl) terug uit Moskou Drie atoomgeleerden van het in stituut voor Noors-Nederlandse sa menwerking op het gebied van atoomenergie te Kjeller in Noor wegen zijn van een bezoek aan Moskou teruggekeerd. Een van hen is dr. T. J. Barendregt, hoofd van de chemische afdeling van het in stituut. De andere twee waren Ar- ne Lundby en Thorbjoern Sikke land. De geleerden waren uitgeno digd voor de jaarlijkse vergadering van de Sowjet-academie van We tenschappen, aldus meldt,, Arbei- derbladet" te Oslo. Zij vertelden, dat de Russische collega's geani meerd met de buitenlandse geleer den in gesprek waren geweest over wetenschappelijke atoomvraagstuk- ken. tot Zaterdagavond: Aanhoudend warm Bijna overal droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatu ren als Vrijdag; zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 17 Juli. Zon op 4.41, onder 20.54. Maan op 2.07, onder 19.16. 18 Juli. Zon op 4.42, onder 20.53. Maan op 3.20, onder 20.02. 19 Juli. Zon op 4.43, onder 20.52. Maan op 4.41, onder 20.36. Nieuwe maan: 19 Juli te 12.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 Juli 0.35 v.m. 13.17 n.m. 18 Juli 1.52 v.m. 14.25 n.m. 19 Juli 2.55 v.m. 15.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 Juli 0.07 v.m. 12.48 n.m. 18 Juli 1.18 v.m. 13.53 n.m. 19 Juli 2.17 v.m. 14.47 n.m. Springtij: 21 Juli. Doodtij: 28 Juli. Weer per scooter de wereld in Wim Dusscl vertrokken De Groningse journalist Wim Dussel zet zijn plotseling afgebro ken scooter-reis rond de wereld voort. Vrijdag vertrok hij uit Gro ningen op een nieuwe rode scoo ter met zijspan, voorzien van extra bagage, vier fototoestellen en een filmcamera, want onderweg zullen opnamen worden gemaakt voor een kleurenfilm. In versneld tempo zal hij het traject naar Bangkok afleggen via Oostenrijk, Joegoslavië, N.-Grie- kenland, Turkije, Bagdad, N.-India. De tocht zal worden meegemaakt door „ee'n tweede man", Manfred Uschold uit Neurenberg, tenminste dat zijn de plannen. Wim Dussel ontmoette Manfred in India. Hij heeft een hogeschool voor grafische kunsten doorlopen en is de juiste man voor het maken van filmop namen. Zo mogelijk wordt de oude scooter in Bangkok gerepareerd en meegenomen op de verdere tocht. Bezocht zullen worden Saigon, Hongkong, Korea, Japan, Noord Amerika en Engeland. Het volgend jaar October wil Wim Dussel terug zijn in Nederland. In de week van 2 tot 8 Juli zijn slechts 45 schepen met een ge zamenlijke inhoud van 174.000 ton de Antwerpse haven binnengelo pen. De cijfers van de laatste week vóór de staking waren: 269 schepen met een inhoud van 730.000 ton. De Nederlandse hulp aan de vluchtelingen Plechtigheid in Oostenrijks dorpje Thalham Heden (Zaterdag)middag om drie uur zal de heer M. A. Reinalda in het Oostenrykse dorpje Thalham, vlak by de Attersee, een spade in de grond steken. Deze symbolische handeling zal het begin betekenen van de uitvoering van de plannen tot hulpverlening aan vluchtelin gen, waarvoor het vorig jaar meer dan vier millioen gulden door het Nederlandse volk is bijeengebracht in de actie „Een uur voor een toe komst". De heer Reinalda, die voorzitter is van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, en als zo danig ook van het Comité Vluchte lingenhulp 1954, zal met de steek van de spade de bouw inleiden van een Nederlands paviljoen aan het tuberculose-sanatorium, dat de Oostenrijkse regering ten behoeve van de vluchtelingen in Thalham heeft ingericht. In dit paviljoen, dat meer dan vierhonderdduizend van de vier milloen beschikbare Neder landse guldens zal kosten, zullen tachtig aan tuberculose lijdende vluchtelingen kunnen worden op genomen. De symbolische handeling zal worden bijgewoond door de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, onze land genoot mr. G. J. van Heuven Goed hart. Bouw van woningen Behalve in Thalham zullen de ko mende dagen ook in andere Oosten rijkse plaatsen eerste spaden in de grond worden gestoken: Maandag in het vluchtelingenkamp Spittal aan de Drau en Dinsdag in het kamp Lienz. Ook daar zullen Ne derlandse handen de spaden han teren, daar in beide kampen twin tig woningen zullen worden ge bouwd voor in kampen wonende vluchtelingen, welke woningen ook uit de Nederlandse vier millioen gulden worden gefinancierd. Met deze veertig woningen is ongeveer tweehonderdduizend gulden ge moeid. In het kamp te Spittal zal boven dien nog een tweede symbolische handeling worden verricht. De pre sidente van de Fedtratie voor Vrij willige Vrouwelijke Hulpverlening, mevrouw S. H. Goossens-Steelink, zal daar de inventaris voor de twin tig woningen overdragen. De Fede ratie heeft, zoals bekend is, onder de vrouwen van Nederland een ac tie gevoerd om de woningen, die door de Nederlandse mannen wor den betaald, te doen inrichten op kosten van de Nederlandse vrouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1