Een zestigtal meisjes en jongens mocht getuigschrift in ontvangst nemen Bij Moerdijkbrug reden twee goederentreinen op elkaar in CENT Eerste steen voor nieuwe Groene Kruis wijkgebouw te Oosterland gelegd Ook de leden van de Brouwershavense afdeling toonden zich welsprekend Zes wagens vernield en tien uit de rails In de uacht van Woensdag op Donderdag om vyf minuten over één is op de Noordelijke oprit van de Moerdijkbrug aan de Zuidhol landse kant een aanrijding tussen twee goederentreinen voorgevallen. Zes wagens werden in elkaar ge drukt en een tiental liep uit de rails. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd op het .uu 0{ alles punt waar het dubbelspoor van de ...A u ïïlt" oprit overgaat in het enkelspoor al,1l4 „ïail van de Moerdijkbrug. Een goede- Neem toch Rennies! zich genomen. Er wordt thans ge bruik gemaakt van twee kraan wa gens, van resp. 40 en 45 ton. De rails zijn over enkele tientallen me ters vernield of ernstig beschadigd. Nader wordt nog gemeld, dat geen zes, maar zeven wagons zijn vernield. Ingezonden mededeling Eilandtrip leden Bethel Choir Zoals in het voornemen lag heb ben de leden van het Bethel Choir (Kansas) Donderdag per autobus van Lissone een rondrit gemaakt over Schouwen-Duiveland. In de morgenuren werd een bezoek ge bracht aan Ouwerkerk, waarna Kerkwerve aan de beurt was. In deze plaats werd gegeten. Verschil lende Doopsgezinde helpsters en helpers hebben zowel te Ouwer kerk als te Kerkwerve destijds ge werkt. In laatstgenoemde plaats o.m .aan het Verenigingsgebouw. Ingezonden mededeling AGGI per Zilverzakje voor 4 diepe borden De voorzitter van de A.V.R.O., Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, t t f- j is te 's-Gravenhage op 61-jarige rent rein is daar m zijdelingse aaJ}- wéér krimpen van brandende pijn leeftijd overleden. In leven stond rijding gekomen met de andere. De door overtollig maagzuur. En toch... hij in dienst van de N.V. Bataafse ontspoorde wagons lagen kris kras een 0f twee Rennies brengen uit- Petroleum Maatschappij, over de baan. Het ongeval heeft komst, van de ene minuut op de aanzienlijke materiele schade ver- andere. Maak er een vaste gewoonte De 145 ton metende Mexicaan- oorzaakt, doch er deden zich geen vanj zorg er steevast voor een of se kustvaarder „La Flecha" is in de ernstige persoonlijke ongevallen twee Rennies op zak te hebben. Een nacht van Dinsdag op Woensdag in voor. ware uitkomst, zo een-twee-drie de Golf van Mexico gezonken, De oorzaak van het ongeluk moet Van die pijn verlost te zijn, zonder waardoor drie personen om het le- in de eerste plaats worden gezocht verdere stoornis voor een prettig, ven zijn gekomenen een veertigtal in de dichte mist. Op de plaats gezellig samenzijn. In iedere apo- worden vermist. De oorzaak van de waar het dubbelspoor van Dor- theek of drogisterij verkoopt men ondergang van de kustvaarder is drecht naar Wiilemsdorp overgaat u Rennies graag. nog niet bekend. in het tot op heden nog enkele spoor over de nieuwe spoorbrug over de Moerdijk, ontging, waar schijnlijk als gevolg van deze dich te mist, de bestuurder van goede rentrein 4025 uit de richting Dor drecht een onveilig voorsein. Hier door werd door deze trein de uit de richting Lage Zwaluwe komen de goederentrein 4032 in de flank gegrepen. De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q .den Hollan der heeft persoonlijk de leiding van de opruimingswerkzaamheden op N HEERLIJKE ZOMERSOEP! Bezit eigen gebouw een gebiedende eis OUDERAVOND O.L.-SCHOOL - ZIERIKZEE Volgend jaar wordt weer schoolreisje gemaakt Een gezellige, leerrijke en nut- maal soepel en de afscheid-ne- tige ouderavond van de O.L. school mende jeugd dartelt in ieder geval m 9 werd Woensdagavond gehouden in soepel „het volle leven" in, ook al Provincie de zaaI van „Uoncordia" te Zierlk- zal dat voor velen voorlopig nog zee, waar het personeel der school, wel bestaan uit andere schoolban- de oudercommissie, talryke ouders ken met andere leraren er voor. en de leerlingen die straks de Vooral de standen zowel van meis- school verlaten, elkaar troffen in jes als jongens, werden met een een sfeer van wederzyds begrip en hartelijk applaus beloond, belangstelling, zo by uitstek ge- „Toen je op school kwam wist je De diploma-uitreiking aan de sclihikt om het onderwijzend per- niéts en nu weet je nog niets", leerlingen van de Landbouwhuis- soneel het gevoel te geven dat het schertste het hoofd der school, dhr houdschool „Prinses Juliana" zal niet alleen staat by de moeilijke G. H. Breetvelt, in zijn afscheids- gehouden worden op Donderdag 21 taak van opvoeding en opleiding. toespraak tot de scheidende pupil- Juli a.s. in het Ned. Herv. Vereni- len, die ditmaal de bovenmeester- fiinesgebouw. vergadering stond o.l.v. de üjke vermaningen goed in zich op- De bijeenkomst zal worden ge- namen- »He' doe ü'e >»st en klets opend door de voorzitter van de 5aaiïïTh_fï Stad en ZIERIKZEE Diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool liandbouwhuishoudcommissie der deed van het feit dat aan de zestig hoofdthema. Alvorens de diplomals ZLM de heer Vader burgemees- t j1"011 die de £cho()1 ?)raks gaan ult te reiken bond de heer Breet- ter va'n Krabbendijken bUrgeme8S verlaten, een getuigschrift zal wor- veIt de jongelui op het hart hét ciaoueuuijue. den ultgereikt. Om dan maar met- (eenvoudig) getuigschrift goed te een te tonen dat de lessen niet bewaren als een herinnering aan vruchteloos zijn geweest, kwam de de op school doorgebrachte tijd. I jeugd aan bod met een zang- en Ook de heer de Regt richtte zich' gymnastiekprogramma dat gehoord tot de scheidende leerlingen. Spr. maakte het en gezien mocht worden, O.I.V. de feliciteerde hen namens de ouder stadhuis een heer P. J. ten Haaf bracht 't meis- commissie en wees hen op de nood- Stadhuispersoneel naar de Westhoek Donderdagmiddag personeel van het tripje naar de Westhoek. HAAMSTEDE De serie „Schouwen's schoonheid" Wij vernemen dat de Agfa-kleu- rendia's in de serie „Schouwen's jes- en jongenskoor een liederen- zakelijkheid alle krachten in te repertoire ten gehore, bestaande uit spannen om in de wereld vooruit te „leutige oude liedjes", volkswijsjes komen. „Want overal ligt een taak" en vaderlandse liederen, die aan- aidus gpr., „daarom moet de kennis stekelijk werkten op de vocale nei- WOrden verrijkt, want dat is iets gingen van de groten in de zaal, die dat nimmer kan worden afgenor ook weldra zongen als „sijsjes", om men". Met een: „Ik ben een flinke het te zeggen met het lied van de sterke jongen" nam de jeugd daar- volgeladen wagen", dat ook uit na afscheid van de zaal. Schoonheid", waarvan de vertoning volle borst werd gezongen. Ge- volgende week voor het eerst te hoord dit programma wordt aan Renesse zal plaats vinden, is aan- het zangonderwijs alle aandacht gevuld tot in totaal 250 beelden, besteed, waarbij vooral de voor Zoals bekend staat de vertoning van kinderen zo aansprekende liederen- deze serie met de daarbij behoren- keus wel mag worden vermeld. Huishoudelijke vergadering Na het vertrek der leerlingen volgde een huishoudelijke verga de lezing, onder auspiciën van V. Niet minder geslaagd was het de™}.g- De kascommissie had bij V.V. en heeft ten doel zowel eigen gymnastiekprogramma onder lei- iStSh Y een bevolking als de tóuristen voor te ding van de heer H. Ensing, die de ij® JK?ï-iSS' /i °V6r lichten over de vele bezienswaar- jeugd liet dollen en'springen dat !ïfnPmPP<?£r rtS digheden van het eiland. De verto- het een lieve lust was. Vooral op dankzegging werd gedechargee?d ning van de kleurenbeelden is door het thema grondgymnastiek bleken - gs ge ecnargeera. „Agfa" object. Ondanks de zeer slechte weers omstandigheden is toch de eerste steenlegging voor het in aanbouw zynde wykgebouw voor de plaatse lijke Groene Kruisvereniging op Woensdag j.l. doorgegaan. Het was wel spy tig dat door het hevige on weer en de daarmee gepaard gaande regens, verschillende genodigden verstek moesten laten gaan, maar toch waren aanwezig B. en W. der gemeente, terwyl de heer J. Ro me ij n, burgemeester van Ouwer kerk, als bestuursvertegenwoordi- ger van de Provinciale vereniging aanwezig was; verder de gemeente secretaris en enkele andere geno digden. Het was plm. 11 uur dat de heer W. Bakker als voorzitter der Groe ne Kruisvereniging de aanwezigen een welkom mocht toespreken, op deze voor onze gehele gemeenschap zo belangrijke dag, hierbij memore rend, hoe het werk van het Groene Kruis in 1919 op aanvankelijk be perkte schaal in onze gemeente be gonnen, dank zij de steun van alle hierbij betrokkenen is uitgegroeid tot wat het vandaag is, namelijk een vereniging welke zich bezig houdt met te trachten het lijden van onze zieken zo veel mogelijk ver zachten door het beschikbaar stel len van een goed gevuld materi- alenmagazijn met verplegingsarti- lcelen, met daarnaast de kundige hulp der wijkverpleegster, waarbij bovendien in de loop der jaren is gekomen het steeds meer uitbrei dende werk op het gebied der zui gelingen- en kleuterverzorging. Door deze toename van het werk terrein der vereniging is het bezit van een wijkgebouw zo niet een le vensnoodzaak toch wel een zeer gebiedende eis geworden. Het is daarom ook dat het spreker zo ver heugt dat door het beschikbaar ko men van_-.de gift der Zwitserse ra dioactie na de ramp in 1953 en de steun der gemeente, zowel in het verleden als nu in het heden door het beschikbaar stellen van de gel den voor het badhuis, nu deze le steenlegging kan geschieden. Voor al deze geboden hulp is het Groene Kruis zeer dankbaar, aldus de heer Bakker en het hoopt dan ook nog voor het eind van dit jaar het gebouw voltooid te zien en te kunnen openen. Hierna kwam het moment der steenlegging, hetgeen op verzoek van het Groene Kruisbestuur door de heer Bakker als haar voorzitter werd gedaan, welke hiermede een mooie kroon op zijn meer dan der tigjarige loopbaan als bestuurs- functionaris ziet geplaatst. Het was hierna dat de heer Ro- meijn namens de Prov. Vereniging en ook in zijn functie als voorzit ter der zustervereniging Ouwer kerk de vereniging kon feliciteren, hierbij nog opmerkend dat het op hoge prijs werd gesteld dat de sa menwerking onderling voor wat be treft het uitwisselen der zusters tij dens vacantie e.d. zo prettig mag verlopen. Bij deze gelukwens sloot zich ook aan burgemeester Laurense namens het gemeentebestuur, hieraan nog toevoegend dat dit bestuur het zich als een taak ziet het Groene Kruis te helpen zoveel als dit in zijn ver mogen ligt, daar het behartigen der volksgezondheid toch ook een taak is welke de overheid na aan het hart dient te liggen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar gesteld: cand. L. Lin- gen, Rotterdam en cand. B. W. Ver- maat, Goudswaard. Beroepen te Brakel: cand. K. Exalto, Linschoten; te Ede (2e maal): P. P. J. Monster, Katwijk aan Zee; te Zevenhoven: cand. G. S. Schinkel, Scherpenzeel; te Lopik: C, Treure, Ederveen. Aangenomen de benoeming als pred. voor de geestel. verz. der Ne derlanders in Davos: M. J. Top, Bergeijlc. Bedankt voor Hoek: A. Postma, Kamperland; voor Rotterdam: Jac. Vermaas, Bodegraven; voor Ouder kerk a.d. IJssel: J. R. Cuperus, Doornspijk; voor Kampen: P. P. J. Monster, Katwijk aan Zee; voor Veenendaal: C. A. Korevaar, Rot terdam. Ger. Kerken Beroepbaar: cand. T. Kamper, Wierden (Ov.). uitgekozen als rec.ame- verbazend knappe en-«stige dXïiSÏÏigïSïï Ingezonden mededeling NED. varianten mogelijk. Het ging alle- seren cursus handenarbeid toe De vergadering ging accoord met het voorstel dat de deelnemers f 1,25 BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN per maand betalen gedurende de cursus die 's avonds wordt gedo ceerd. Het college van B. en W. verleende medewerking door de toezegging te zullen zorgen voor verwarming en verlichting van het cursuslokaal. Bij de heer A. Paauwe kunnen opgaven voor de curus wor- Talrijke interessante onderwerpen kwamen aan de orde den gedaan. De cursus duurt van 1 October tot 1 April (1% uur per Op een vergadering van de afde- van nog een tandarts te bevorde- week). De heer Breetvelt bracht verder .schoolreisje" ter Beroepen te Utrecht: L. J. Boeij- inga, 's-Gravenzande. Aangenomen naar Baambrugge (als hulppred.): J. Ubels, em.pred., Almelo; naar Eindhoven: A. Velle- ma, Veendam; naar Amersfoort: G. Veeneman, Nes (W.D.). Bedankt voor Barneveld en voor Dieren: G. Veeneman, Nes (W.D.). Geref. Kerken (Art 81 K.O.) Beroepen te Aldergrove (Canada) P. Wulffraat, Barendrecht-Pernis. Bedankt voor Scheveningen: W. Scheele, Arnhem. Chr. Ger. Kerk Tweetallen te Deventer: K. J. Velema, Midwolda en cand. J. J. Rebel, Rotterdam-Z.; le Steenwijk: cand. C. Langbroek, IJmuiden en cand. J. J. Rebel, Rotterdam-Z.; te Delft: cand. T. Brienen, Werken dam en cand. C. Langbroek, IJmui den; te Murmerwoude en te Nieu we Pekela: cand. C. Langbroek, IJmuiden en cand. J. J. Rebel, Rot terdam-Z. Beroepen te Gouda: cand. C. Langbroek, IJmuiden. Bedankt voor Tholen: W. Baaij, Alphen a.d. Rijn; voor Veenendaal: W. F. Laman, Rotterdam-C. Geref. Gemeenten Beroepen te Marknesse: cand. A. Elshout, Rotterdam-Overschie. Aangenomen naar Utrecht: cand. A. Elshout, Rotterdam-Overschie. Bedankt voor Amsterdam-C., Borssele, Boskoop, Dordrecht, Els- peet, Enkhuizen, Giessendam, Haar lem, Hendrik Ido Ambacht, Yerse- ke, Kampen, Leerdam, Leiden, Marknesse, Meliskerke, Middel- harnis, Nieuw -Beijerland, Otters- ville (Canada), Ridderkerk, Scher- penisse, Scheveningen, Slikkerveer, Sint Annaland, Tholen, Vlissingen, Waardenburg, Wageningen, Wer kendam en Zeist: cand. A. Elshout, Rotterdam-Overschie. Evangelisch Lutherse Kerk Bedankt voor Schiedam: A. Burg hoorn, Edam; voor Amsterdam: dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 13 Juli 1955 Aardappelen f 15-16, Postelein f 17, Doperwten f 19-43, Tuinbonen f 20-22, Asperges f 75^2, Tomaten f 20-56, Komkommers f 15-22, Bloemkool f 27-43, Bospeen f 12-16, Boskroten f 2-6, Bosuien f 12, Aardbeien (per doosje) 33-34 cent, Rode bessen f 114-120, Perziken f 6 20; alles per 100 kg., bos of stuks. Volgens de „New York Times" hebben de V.S., Canada, Engeland, Frankrijk, België, Portugal, Au stralië en Nieuw-Zeeland, plannen tot instelling buiten de V.N. van een orgaan voor atoomenergie bijna voltooid. Wanneer zij gereed zijn, zouden zij ter kennis worden ge bracht van de regeringen der „vrije wereld". De betrokken landen ho pen dat het orgaan later in het jaar kan functionneren. line Brouwershaven van de Ned. ren want de Bond immers moet op het onderw ,_mJS lel Bond van Plattelandsvrouwen, deze y=n pjXlanTin de ruimste sprake. Dit jaar werd geen school- zin des woords. week gehouden in de zaal van hotel „Jacob Cats", vond de eindles plaats van de cursus „Spreken in het openbaar", gegeven door mevr. L. N. Huysman-Griep. Bij ontstentenis van de presi dente opende mej. Vos de bijeen komst waarop een veertiental cur- Andere onderwerpen reisje gehouden. Een dergelijke reis volgend jaar te maken vordert een inleggeld van f 0,25 per week per kind, waarmee de vergadering in principe accoord ging. De hogere Een volgende cursiste sprak over klassen kunnen dan een reis „over- „Kleuterzorg". Hierin werd onder- water" maken en de kleintjes gaan streept dat de ouders de opvoeding naar de duinen, in handen dienen te houden en niet Na tweemaal stemmen werd de grootouders of tantes. Andere voorzien in de vacature-mevr. v. d. sisten hun proeve van welsprekend- onderwerpen die werden behandeld Velde-Houdkamp die reglementair heid hebben afgelegd. Mej. Vos waren: „Kinderspeelgoed", „De uit de oudercommissie moet treden sprak een welkomstwoord, inzon- kippenfokkerij", „De schoonheid daar zij geen schoolgaande kinde- derheid tot mevr. Huysman-Griep van ons land" e.d.- Ook „De jeugd- ren meer heeft. Gekozen werd en tot de dames van de afdeling baldadigheid" werd van alle kan- mevr. v. d. Berge-Indenbosch. De Schouwen, die blijken gaven van ten belicht, zo goed als het kopen voorzitter richtte woorden van wel- belangstelling. van een goede zonnebril. „De hfais- kom tot het nieuwe lid en dankte In een toespraak herinnerde me- houding vroeger en nu" bracht hét het scheidende lid die veel werk in vrouw Huysman er aan dat de probleem aan de orde of de heden- het belang der school - vooral door mannen al eeuwen aan het woord daagse vrouw niet teveel uitgaat, het organiseren van St. Nicolaas- zijn geweest maar sedert de laatste In het onderwerp „Waarom lid van feesten - heeft verricht. De heer twintig a dertig jaar komen de de Plattelandsvrouwenbond?", wer- Breetvelt sloot zich hierbij aan. vrouwen ook steeds meer naar den de vele aan het lidmaatschap Laatstgenoemde bracht daarna voren. verbonden voordelen opgesomd, het „spijkerbroekenprobleem" ter De eerste aan bod komende cur- „Zakgeld voor kinderen", „De kost- sprake en wees er de ouders op siste sprak daarna over het „Tand- prijs van de melk" en „Het groot- dat door de spijkers krassen in de artsenvraagstuk". Door het feit dat brengen van een kalf" waren on- banken ontstaan. Dergelijke broe- er op het eiland - met 23.000 in- derwerpen die met fantasie en hu- ken mogen dan ook in de school woners - maar drie tandartsen mor werden behandeld. niet worden gedragen. Aan het per zijn, moet men uren lang in de Namens de beide afdelingen sprak soneel is opdracht gegeven hierop wachtkamers doorbrengen. Naar mevr. mr H. Keuning-Istha woor- toe te zien. de mening van spreekster zal dit den van dank tot mevr. Huysman De heer Breetvelt dankte de he in de toekomst eer erger dan beter voor de gegeven lessen en de daar- ren ten Haaf en Ensing voor hun worden, gezien het advies reeds aan bestede tijd. Mej. Kroon - als medewerking op deze bijeenkomst, met kleuters van twee jaar naar de jongste deelneemster - bood mevr. waarna de heer ten Haaf zijner tandarts te gaan. Na zes jaar Huysman twee zilveren kandelaars zijds een deel van de lof verwees schooltandverzorging komen ook al aan. De vice-presidente, mevr. v. naar de heer Breetvelt. Mevrouw deze kinderen voor sanering in d. Wekken-v. d. Sluis, sloot met Klein Wassink-v. d. Weyde werd aanmerking. Spreekster zag als enkele welgekozen woorden de sue- als huldeblijk een bouquet bloemen een taak van de Bond de komst cesvole bijeenkomst. met vaas aangeboden. Conclusie, spijkerman, houten klaas, veteraan, na Le Mans en buitjes Onlangs heeft Eilandman zich eens verstout (het was een zich ver stouten naar hem achteraf bleek) om iets te schrijven over de spij kerbroek. Het kwam allemaal zo: een jongetje kwam op school met een spijkerbroek aan en de meester keek bedenkelijk, want hij kon geen spijkerbroeken dulden in ver band met de spijkers. Nu heeft Eilandman altijd in de veronder stelling geleefd, dat de spijkertjes (van de broek) meer dienden voor ornament, maar dit is een gruwe lijke misvatting gebleken. De spij kers krassen in de bank en daarom zijn spijkerbroeken taboe. Op een heel erg officiële schoolvergadering zijn deze belangrijke mededelingen bekend gemaakt. „Geen spijker broek" was de eensluidende con clusie, voor iemand, die op school wenst te worden geaccepteerd. Over zijn spijkerbroektierlantijntje is Eilandman aangevallen. De spre ker verdedigde met humor en verve zijn non-spijkerbroeken-standpunt, maar in het vuur van zijn rede ver giste hij zich telkens met de naam en sprak nu eens van Spijkerman en dan weer van Eilandbroek. Maar het was ook vrij klam in de zaal, vanwege de neerdrukkende voch tige zomerhitte, die nevels oproept herinnerend aan November. Dit zal ieder wel geredelijk als voldoende excuus willen aanvaarden. Intussen natuurlijk voor Eilandman geen spijkerbroek. Na deze naam-gevoe- ligheden zal dit wel zonder meer duidelijk zijn. Intussen is Eilandman vanzelf sprekend ogenblikkelijk begonnen met de aanleg van een houtverza- melihg. Niet om commerciële rede nen, maar om de soorten, waarvan er 45000 bekend zijn (en nog meer onbekend). Hij tuil zich voorlopig alleen met de bekende bezig hou den. Al verzamelend gevoelt men zich steeds meer houten Klaas wor den, hetgeen niet zo heel erg meer is, want met hout doe je wat. Dat is nu xvel voldoende uiteengezet. Toen Eilandman van de week laat door de eenzame straten liep, zag hij voor een helverlicht venster een man van 46 jaar diepe kniebuigin gen maken. Die man prepareerde zich - zoals naderhand is gebleken - op de grote wedstrijd van Zater dag. Het was een Zierikzee-vete- raan, die met zijn tien andere collega's gewoonweg dol is, om de mannen van Zierikzee I te kloppen. De veteranen willen laten zien, dat ze „om den hier en gunter" nog niet zo stram en doorgerookt zijn, als men wel eens zou willen bewe ren. Ze willen winnen die mannen. Of het lukken zal? Hoe de uitslag ook zij, te hopen is dat „Kunst en Eer" er wel by zal varen Eilandman is niet wezen kijken naar de man, die op een gespannen draad tot aan de wijzerplaat van de Zuidhavenpoort naar boven reed en dan op zijn hoofd ging staan. Als zo'n man te pletter valt, voelt hij zich mede verantwoordelijk voor diens gekneusde boddy, als het daarbij blijft tenminste. Le Mans, zo kort achter de rug, is al erg genoeg. Zo zoetjes aan groeit Eilandman naar de vacantie toe, die hij na tuurlijk op het eiland zal doorbren gen. Veel moet hij denken aan de man aa?i wie iemand vroeg: „En hoe heb je het i?i de vacantie ge had?" „Ach", sprak de man, „het ging nogal goed, ik heb maar twee buitjes gehad. De ene duurde vier en de ander zeven dagen". Erg als je altijd aan zo'n man moet den ken, zo vlak voor het grote zomer- avontuur. Maar wat helpt het ook, precies weet je toch niet hoe liet zal gaan!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2