DE ZIERIKZEESCHE COURANT Alle dingen zijn gereed voor de „Topconferentie" te Genève Maandag 18 Juli C.N.V. ziet verlaging prijspeil als middel tot welvaartsspreiding Weer kamp van „Nothelfergemeinschaft der Freunde E.V." op Schouwen-Duiveland Snoepen en „gedegenereerd" voedsel oorzaak van tandbederf VRIJDAG 15 JULI 1955 No. 17776 - 111e Jaargang ZIERIKZEEStiEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN: Pril* p«r 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent." Loise nummert 10 ct Vertchijnt Dintdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per ma (ma*. 15 mm) I 1,» per tluk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelftraat A 171, ZieriLzee. Postbus nr 1, Teloloon' nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgever N V. Drukkerij voorh. Laken man Ochtman - Langa Nobalstraat A 171 Zierikxeo RedacteurM. J. BU DE VAATE - Tel 309 Vergaderd wordt in het oude Volkenbondspaleis De leiders van de Grote Vier zul len Maandag a.s. hun „topconfe rentie" In het Volkenbondspaleis te Genève beginnen ln de zaal waar verleden jaar de conferentie tussen Oost en West een einde maakte aan de oorlog ln Indo-Chlna, werd ge houden. De zoldering van deze zaal, de raadskamer van het V.N.-hoofd- kwartier in Genève, is beschilderd met een fresco waarop de volkeren van de vijf werelddelen elkaar in vriendschap de hand reiken. De zaal ligt in het midden van de eer ste verdieping van het gebouw, dat tussen 1929 en 1937 in moderne stijl werd opgetrokken op de oever van het Meer van Genève als tehuis van de Volkenbond. Aan de inrich ting en verfraaiing van het gebouw is meegewerkt door alle leden van de oude volkerenorganisatie. Van de vier leiders - president Eisenhower en de premiers Eden, Boelganin en Faure - woonde al leen Eden de conferentie van ver leden jaar bij. Het gedeelte van het gebouw dat bestemd is voor de komende vier mogendheden is uit veiligheids overwegingen geheel afgescheiden van de rest van het gebouw. De gangen en trappen waarlangs de leiders der Grote Vier zich naar de vergaderzaal zullen begeven, zijn door schuttingen afgesloten van de rest van het gebouw en de bureaux in deze gangen zijn door de hoge V.N.-functionarissen die daar hui- Dulles naar Europa Genève een begin en geen einde De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Woensdag voor zijn vertrek naar Europa een korte verklaring uitge geven, waarin hij zegt, dat de Ge- neefse conferentie een begin zal zijn en geen einde. Hij herhaalde, dat grote beslissingen niet zijn te ver wachten. Verder zeide de minister, dat vol gens hem eenheid van doel tussen de Westelijke mogendheden een goed begin is bij de pogingen om tot overeenstemming met de Sow- jet-Unie te komen. Zoals gemeld, zal minister Dulles te Parijs besprekingen voeren met de ministers van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië en Frank rijk, respectievelijk MacMillan en Pinay. Russen en Amerikanen Er zijn enkele treffende overeen komsten tussen de Russen en de Amerikanen, zo heeft de premier van India, Nehroe, op een receptie na zijn thuiskomst gezegd: De twee volken zijn gastvrij, kameraad schappelijk, openhartig, zij hebben een op techniek ingestelde geest en houden er van de dingen in het groot te doen. De kwestie van de doodstraf in Engeland Een aantal leden van het Britse parlement is van plan minister van Binnenlandse Zaken Gwilyn Lloyd George dringend te verzoeken een wetsontwerp in te dienen betref fende het afschaffen van de dood straf in Engeland. De actie volgt op het voltrekken van het doodvonnis Woensdag aan de 28-jarige moeder van twee kin deren, Ruth Ellis, dat over het ge hele land grote beroering heeft verwekt. zen, door de duur van de conferen tie ontruimd. President Eisenhower zal tijdens de conferentie verblijven in een witte villa aan de oever van het Meer van Genève, die de Ameri kanen voor deze gelegenheid heb ben gehuurd van een Geneefse fa brikant. Sir Anthony Eden zal wo nen in „Le Reposoir", een villa met vijftig kamers, ongeveer anderhalve kilometer buiten Genève gelegen. Premier Faure zal zijn intrek ne men in een uit de vorige eeuw da terende villa „Prevorzier", aan de weg van Genève naar Lausanne, en maarschalk Boelganin zal waar schijnlijk verblijf houden in de „Villa Rose", die de vorige maand nog door brand beschadigd werd. Brits schip zonk bij Trinidad Negentien zeelleden vermist Het Britse s.s. „Geogolist" is Woensdag bij Trinidad in aanvaring gekomen met een Liberiaans schip en enkele minuten daarna gezon ken. Van de 42 opvarenden konden er 22 worden gered. Negentien wor den vermist en van één is bekend dat hij is verdronken. De „Geogolist" (6.155 ton) was op weg van Engeland naar Trinidad. Het andere schip, de 5.221 ton me tende „Sun Princess" liep schade op De strijd tegen de melaatsheid Ziekte kan geleidelijk aan worden teruggedrongen In het laatste nummer van het Engelse tijdschrift „Lancet" schrijft Sir Leonard Rogers, die veertig jaar geleden een sindsdien met suc ces toegepast geneesmiddel tegen melaatsheid ontdekte, dat deze ziekte, wanneer het nodige geld en personeel daarvoor beschikbaar zijn geleidelijk aan teruggedrongen en misschien uitgeroeid zou kunnen worden. Sir Leonard wijst er op, dat niet alle lepralijders besmettelijk zijn, doch slechts ongeveer een vijfde van hun aantal. Het grootste besmettingsgevaar bestaat in de beginperiode van de ziekte, wan neer de symptomen nog niet zo duidelijk aan de dag treden. Het gebruik om patiënten in reeds ge vorderde staat van ziekte te isole- ren wordt daarom door Sir Leonard nutteloos, zo niet gevaarlijk ge noemd, daar sommigen door vrees voor uitstoting uit de gemeenschap hun ziekte verborgen houden in de tijd, dat zij het meeste gevaar voor anderen opleveren. Daar komt bij, dat de thans mogelijke behande lingen juist in de begin-periode het beste resultaat kunnen hebben, bij tijdelijke afzondering. De Commissie voor Buiten landse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft Woensdag een reso lutie goedgekeurd, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de com munistische staten in Oost-Europa „weer in het genot zullen komen van het zelfbeschikkingsrecht". In het Zuidslavische stadje Zabljak (Montenegro) zijn negen personen ten gevolge van bliksem inslag gedood, zo meldt de Zuid- Slavische pers. In Noordoost-Italië is een tent van een militair kamp door de bliksem getroffen, een ba taljonscommandant en twee infan teristen werden gedood en negen soldaten werden gewond. Korte berichten uit het Binnenland DELFT. Naar vernomen wordt heeft het bestuur van de N.V. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" te Delft op voorstel van de directie besloten een dochteronderneming te vesti gen in Canada. Het ligt in het voor nemen om in de nieuwe onderne ming uit te gaan van een in de Delftse fabriek vervaardigd half fabrikaat. AMSTERDAM. De grootste ooit in ons land op een schip aange brachte scheepsmast zal a.s. Zater dagochtend worden geplaatst aan boord van het m.s. „Delft" van de K.N.S.M., op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij. Deze gigantische mast is lang 39 meter, heeft op het dikste ge deelte een doorsnede van 1,90 meter en weegt 105.000 kg. 's-GRAVENHAGE. Voor het or gel in de Ned. Herv. kerk te Stel lendam is een gift van vierduizend gulden ontvangen. EPE. In Epe bestaan plannen om te komen tot stichting van een na- tuur-historisch museum. B. en W. zullen in de op 18 Juli te houden raadsvergadering een voorstel ter zake doen. Dit voorstel is B. en W. ingegeven door een verzoek van een voorlopige commissie uit de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, afdeling Epe-Heerde. ZAANDAM. Het 15-jarige meisje Anne N. is in het zwembad in de Voorzaan door verdrinking om het leven gekomen. Hoe het ongeval is gebeurd is niet bekend. AMSTERDAM. Vijf ambtenaren van de sectie recherche der douane in het Oost-Iindisch Huis hebben na een langdurig onderzoek in de buurt van het Thorbeckeplein 40- a 50.000 sigaretten in beslag geno men. 's-GRAVENHAGE. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft de nieuwe Phifips- fabriek van halfgeleiders te Nij megen officieel geopend. De minis ter verklaarde van mening te zijn, dat men aan deze nieuwe vestiging van het Philips-concern stellig een zeer bijzondere betekenis mag toe kennen. Opleiding voor maatschappelijk werk Het ministerie voor Maatschap pelijk Werk heeft een folder uitge geven, die wordt uitgereikt aan de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen. Met deze folder hoopt men belangstelling te wekken voor de verschillende op leidingen voor maatschappelijk werk, die openstaan voor jongelui, die de middelbare school gaan ver laten. De folder werd verzorgd door de Rijksvoorlichtingsdienst. Bondsbestuuc thans niet voor algemene loonronde Het Verbondsbestuur en de Ver bondsraad van het C.N.V. hebben zich ook de laatste weken herhaal delijk bezig gehouden met het vraagstuk van lonen en prijzen. Hun opvattingen terzake kunnen, zoals zjj mededelen, als volgt wor den omschreven: De bestuursorganen van de Chrlstelyke vakbeweging biy- ven van oordeel, dat de loon- en salarlstrekkenden ln een stijging van de welvaart be horen te delen. De wijze waarop dit delen in de welvaart verwezenlijkt wordt, is echter een zaak, welke de Christe lijke vakbeweging niet onverschil lig is. De beste weg daartoe ie een verlaging van het prijspeil, mede omdat daarvan ook de zogenaamd vergeten groepen profiteren. Daar om verdient een politiek, welke ge richt is op verlaging van het prijs peil, de steun van de gehele vakbe weging. Daaruit volgt, dat maatre gelen die een prijsverhogende wer king hebben, zoveel mogelijk ver meden dienen te worden. Tot zo danig ongewenste maatregelen be hoort op dit ogenblik een algemene loonronde. Een algemene loonronde thans moet worden geacht niet in het belang van het Nederlandse volk en daarom evenmin van de Nederlandse werknemers te zijn. Dat wil echter geenszins zeggen, dat algemene loonronden in het vervolg altijd vermeden dienen te worden. Er staan nog enkele zeer urgente sociale voorzieningen op het programma: de ouderdomsver- zekeringen, de verbetering van de invaliditeitsverzekering en het we duwen- en wezenpensioen. Verder is dringend noodzakelijk de oplos sing van het huurvraagstuk. Voor deze en dergelijke voorzieningen passen algemene maatregelen. Wolkbreuken in Oostenrijk Vele delen van Beneden-Oosten rijk en Burgerland zijn Woensdag bezocht door wolkbreuken, waarbij op veel plaatsen hagelstenen zo groot als kersen vielen. Veel tele foonverbindingen werden verbro ken en een aantal wegen werd overstroomd of plaatselijk onbe gaanbaar door modder en stenen. Verscheidene huizen en boerderij en werden door de bliksem getrof fen, waardoor verscheidene ernstige branden ontstonden. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat Woensdagmiddag door een vrese lijke storm boven het Karawanken- gebergte rotsblokken zijn losgeraakt en neergestort op de Loiblpas (van Zuid-Slavië naar Oostenrijk), die geheel versperd werd. Zoon onterfd De Nepalese-millionnair Sa- hoe Ganesjdas heeft zijn zoon vnterfd, omdat hij met Ameri kanen omging. Hij nam het hem vooral kwalijk, dat hij ook maaltijden met hen gebruikte, „want dit staat gelijk met het verloochenen van onze gods dienst", aldus de verstoorde vader. De Amerikanen, ioaar hier sprake van is, bevonden zich in Nepal om dit land, in het kader van het streven der Ford-stichting, te helpen. Dit feit brengt een gewoonte in herinnering, die vijftig jaar geleden in het toenmalige Brits-Indië bestond. Wanneer een lid der orthodoxe Hindoe families een bezoek aan Euro pa had gebracht, werd hij bij zijn terugkeer, als zijnde „on rein" geworden, door zijn fa milieleden verloochend. Prins Bemhard bezocht feestvierend Wolvega Veel Interesse voor Pieter Stuyvesant-expositle Prins Bemhard bracht Donder dagmorgen een bezoek aan feest vierend Wolvega. 's Morgens tegen tien uur arri veerde hij per auto, in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Llndhorst Homan. Te voet ging het gezelschap naar de tentoonstelling „Scheppend Am bacht 2", waar de Prins zéér geïn teresseerd de in deze tentoonstel ling opgenomen Pieter Stuyvesant- expositie bezichtigde. Archiefstuk ken, fotocopieën en dergelijke van beide zijden van de oceaan afkom stig, geven hier een beeld van Pie ter Stuyvesants optreden in de An tillen en Nieuw-Nederland. Als pièce de milieu staat er een gips model van het in Wolvega onthul de standbeeld van Stuyvesant. In de stand van een Fries zuivel bedrijf (Lijempf) werd Prins Bem hard een kaasje aangeboden. De Prins begaf zich daarna naar het sportpark „Lindenoord", om het daar te houden concours hippique bij te wonen. De Russische regering heeft zich bereid verklaard de weduwe van de Belgische radiotelegrafist Joseph Clauwaert, die op 3 Juni 1954 werd gedood bij de beschie ting van een Sabena-vliegtuig door Russische vliegtuigen in de omge ving van Graz, een schadeloosstel ling van 40.000 roebel (38.000 gul den) te verstrekken. DU nummer bestaat uit 6 pagina's v 9 Zin voor humor is de veilig- heidsklep van het leven. o o 00999949999996999999099 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Matige wind Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer, maar later in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte motre gen. Weinig wind. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. 16 Juli. Zon op 4.40, onder 20.55. Maan op 1.09, onder 18.17. Nieuwe maan: 19 Juli te 12.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 Juli 12.00 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 16 Juli 11.34 v.m. n.m. Springtij: 21 Juli. Doodtij: 28 Juli. TWEEDE KAMER Voorstellen tot Grond wetsherziening Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter meegedeeld, dat inge diend is een achttal wetsontwerpen betreffende grondwetsherziening, o.m. tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Ouderdoms voorziening Blijkens mededeling van de voor zitter der Tweede Kamer heeft de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp inzake een alge mene ouderdomsvoorziening dóen weten, dat zij gereed is haar ver gaderingen aan te vangen. Het ont werp zal Vrijdag 16 September a.s. in de afdelingen worden onder zocht. Zes weken wordt werk verricht voor Kerkwerve Hongersnood in Tripolitanië De Libysche premier Moestafa Ben Halim en zijn ministers heb ben besloten tot Maart 1956 een ge deelte van hun salarissen af te staan voor leniging van de nood van de inwoners van Tripolitanië, een provincie in het Noordwesten van het land, waar hongersnood heerst. De ministeriële bijdragen zullen in een algemeen hulpverle ningsfonds worden gestort, dat werd gesticht na een recente ka binetszitting, die was gewijd aan een bespreking van de ernstige eco nomische toestand van het land na drie jaren van droogte en een sprinkhanenplaag, die Libye in de afgelopen zes maanden heeft ge teisterd. Men meent dat ongeveer de helft der bevolking van Tripo litanië honger lijdt. Tandarts kan geen mondziekte voorkomen Deze week wordt in Amsterdam het internationale congres voor tandartsen gehouden, dat Maandag in het Instituut voor de Tropen is geopend. Het congres is georgani seerd door de „American Dental Society", een vereniging van Euro pese tandheelkundigen, die na hun studie in Europa, deze hebben ge completeerd met een specialistische studie in de Verenigde Staten. Voorzitter van het congres is de Amsterdamse tandarts dr E. J. van de Berg. Hij heeft het congres ge opend met een rede, waarin hij o.m. betoogde, dat het tandbederf, on danks het stijgende aantal tand artsen, eerder toeneemt dan af neemt. Zijns inziens is dit te wijten aan drie factoren. In de eerste plaats neemt het snoepen enorme afmetingen aan. Voorts is er de omstandigheid, dat men bij de sa menstelling van de maaltijd eerder let op de smakelijkheid van het voedsel, dan op de gezondheid-sti mulerende eigenschappen ervan. En tenslotte, aldus dr van de Berg, is het geconserveerde voedsel een ernstige bedreiging voor de gezond heid van de tanden. Dr van de Berg zeide, dat de tandarts tegenwoordig niet veel meer doen kan dan repareren. Voorkomen kan hij een mondziekte in vele gevallen niet. De ontwikkeling van de K.L.M. Schiphol moet worden uitgebreid Nederland mag niet achter blij ven bij de geweldige dynamiek van de luchtvaart. De K.L.M. zal zich steeds dienen uit te breiden en nu reeds houdt men zich bezig met de vervoerscapaciteit in 1960. Daarom zal Schiphol aanzienlijk dienen te worden uitgebreid. Naarmate de vliegtuigen groter en sneller wor den zullen de verschillende start banen een grotere lengte moeten hebben en reeds zijn plannen ont worpen om een der startbanen op 2510 meter te brengen. Dit heeft de directeur van de K.L.M. op Schip hol, de heer C. Steensma medege deeld. H.M. de Koningin bezocht E 55 H.M. de Koningin bracht Don derdag, in gezelschap van haar par ticulier secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis, een informeel bezoek aian de „E 55". Om even over negen uur arriveerde H.M. aan de hoofd ingang, waar zij werd begroet door de organisator van de manifestatie, Jac. Kleiboer, en de voorzitter van het dagelijks bestuur, tevens Ka merheer in buitengewone dienst, mr. K. P. van der Mandele. Met dit bezoek voldeed H.M. aan een be lofte, op de officiële openingsdag gedaan, om nog eens terug te ko men, waarbij zij dan gelegenheid zou vinden de „E 55" wat rustiger te bekijken. De Koningin had tevoren een be paald wensenlijst je opgesteld van stands en bezienswaardigheden, die zij gaarne wilde bezichtigen. Hoewel de toestand op Schouwen- Duiveland alweer stukken beter is dan verleden jaar en de wederop bouw in de door de ramp getrof fen gemeenten gestadig voortgang vindt, valt er in sommige toch nog wel wat op te ruimen en op te knappen. Met dankbaarheid denken vele eilandbewoners en gemeentebestu ren nog terug aan de vele, spon taan geboden hulp uit binnen- en buitenland, waarby talloze jonge lieden hun vacantie en vrye tyd opofferden om een spoedig herstel van de aangerichte schade te hel pen bevorderen. Onder de buitenlanders die hier aan medewerkten behoorden het vorige jaar ook leden van de „Nothelfergemeinschaft der Freun de E.V.", de internationale organi satie, die in verschedene Euro pese landen hulp verleende en ver leent bij de bouw van woongele- genheden voor staten- en daklozen en herstel van schade als gevolg van natuurrampen. Zij richt hier toe van Juli tot September in ver schillende plaatsen kampen in van gemiddeld twintig deelnemers van 17 jaar en ouder. Een dergelijk kamp is thans ook weer op ons eiland en deze week arriveerden de eerste deelneem sters en deelnemers eraan, die zich zulleft gaan inzetten om in Kerk werve opruimings- en herstel werkzaamheden te gaan verrichten. De heer L. J. H. Koopman uit Zierikzee heeft wederom zijn schu ren in de Platteweg welwillend ter beschikking gesteld en in een daar van vond Woensdagavond de offi ciële opening van het kampplaats. In de „conversatiezaal" hadden zich daartoe de reeds aanwezige vier deelneemsters (w.o. een Hol landse jongedame Uit Leeuwar den) en zes deelnemers met de Generalsekretar Paul Krahé uit Frankfort, verzameld, terwijl als gasten aanwezig waren de heren G. K. Schipper, technisch ambte naar bij de Ruilverkaveling, D. A. Huntelaar als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Kerk werve (de loco-burgemeester, de heer M. M. Hanse, kon niet op tijd aanwezig zijn, maar arriveerde la ter) en de heer Koopman. „Mens tegenover mens" De heer Krahé richtte, na de aanwezigen welkom te hebben ge heten, woorden van dank tot de heer Koopman voor zijn gastvrij heid t.o.v. de kampleden en merkte o.a. op dat hier vertegenwoordig sters en vertegenwoordigers van verschillende natiën bijeen zijn ge komen om als mens tegenover mens hun die door de ramp in nood zijn komen te verkeren te helpen. Spr. dankte ook de heer Schipper voor zijn bemiddeling en hoopte dat ook dit kamp volledig zal slagen, zo mede dat met de inwoners van Kerkwerve goede contacten en vriendschapsbanden zullen worden aangeknoopt. De heer Huntelaar heette namens het gemeentebestuur en de bevol king van Kerkwerve de vrijwillige hulpkrachten hartelijk welkom en verklaarde dat hun komst zeer op prijs wordt gesteld, te meer daar zij hun vacantie hiervoor geven. Spr. hoopte dat zij na afloop zullen kunnen zeggen dat zij nuttig werk hebben verricht en iets geleerd heb ben van de zeden en gewoonten in deze streek. De heer Krahé dankte voor deze woorden en hoopte dat anderzijds ook Kerkwerve tevreden zal zijn over de gepresteerde arbeid. Hiermede was het officiële ge deelte afgelopen waarna koffie werd aangeboden en de kampbe woners nog enige liederen zongen. Het mocht echter niet laat worden want Donderdag was het alweer vroeg dag. Naar de heer Krahé ons nog mededeelde zal het kamp hier zes weken blijven. De werkzaamheden op Kerkwerve zullen o.a. bestaan in het opruimen van funderingen, drainage van het sportveld en het teren van de steiger aan de haven Flaauwers. De kampbewoners komen uit Amerika en uit verschillende lan den van Europa als Denemarken, Zweden, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Turkije en Spanje, ter wijl er ook nog uit Libanon en Is raël verwacht worden. Er is dus in de Platteweg wel een internatio naal gezelschap bijeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1