RWATTA Gemeenteraad van Haamstede stelt begroting voor 1955 vast (rUjvm ailijd qeUwj Zwaar stenen muurwerk gevonden bij rioleringswerk te Nieuwerkerk Geteelde oppervlakte vertoont gestadige teruggang Herbestrating Badweg en Strandweg noodzakelijk Het concert was intussen al eerder uitgesteld en het bestuur was van mening dat het ditmaal doorgang zou moeten vinden. Een vriendelijk verzoek evenwel kwam binnen van de organisatoren van het concert te geven door het Bethel Choir (Kan sas), dat zoals bekend hedenavond in de Grote Kerk zal optreden. Het bestuur meende te kort te schieten aan hoffelijkheid tegenover onze Ingezonden mededeling Openlucht Gymnastiek- demonstratie Op Zaterdagavond 16 Juli a.s. zal Maandagavond kwam de gemeen- bungalow aan de duinvoet als Pad- teraad onder voorzitterschap van vindstersgebouw, bouw nieuwe mu- burgemeester Jhr. Röell in open- ziektent, e.a. bare vergadering bijeen. Afwezig De voorzitter beantwoordt de Amerikaanse vrienden, indien aan dhr. J. Goudzwaard. door de commissie naar voren ge- dit verzoek geen gevolg zou wor- Vastgesteld wordt een interim- brachte punten. De straten Dam, den gegeven. Zo werd besloten het regeling ziektekosten ambtenaren begin Weststraat en begin Zuid- concert tot nader order (waar- 1955, terwijl een ontwerp van Ged. straat met trottoirs zullen Septem- schijnlijk een week) uit te stellen. Staten tot wijziging van de jaar- ber a.s. worden verbeterd. De be- wedden secretaris, ontvanger en plantingskosten Oostenrijkse zo- DREISCHOR ambt. v. d. Burg. Stand voor ken- merwoningen zullen worden over- nisgeving wordt aangenomen. gedaan aan een te vormen Stich- Naar aanleiding van een verzoek ting, waarvoor binnenkort bespre- van de Werkgroep Zierikzee van kingen zullen plaats vinden. Ver- de Zeeuwse Volks Universiteit tot bouwing gemeentehuis en aanleg bijdrage in de vervoerskosten van sportveld hebben de volle aandacht de gymnastiekvereniging „Jong leerlingen tot bezoek aan het jeugd- van B. en W. Dreischor" met medewerking van toneel, adviseerden het hoofd der Na breedvoerige algemene be- haar zustervereniging „Rust Roest" O.l. school en de oudercommissie schouwingen wordt de begroting uit Zierikzee (40 gymnasten) een hieraan deel tee nemen. De heer v. vastgesteld in de gewone dienst in gymnastiekdemonstratie geven in Waveren merkt op vernomen te ontvang en uitgaaf op f 354.497,08 de open lucht op het terras voor hebben dat dit jeugdtoneel zelfs en de kapitaaldienst in ontvang op het Nederlands Herv. Kerkgebouw, voor leerlingen van het Lyceum en f 620.417,33 en in uitgaaf op Het plaatselijk harmoniegezelschap U.L.O. te hoog gegrepen is en daar- f 1.787.968,12, alzo een nadelig slot „Crescendo" zal eveneens haar me- door niet bevattelijk is. Hij meent van f 1.167.550,79. dewerking verlenen, derhalve dat het voor leerlingen Aangebracht wordt een aanvul- van de hoogste klas van een lagere ling in de Algemene Politie-veror- ~~De V school helemaal niet bevattelijk zal dening houdende verbod tot het on- kleuterschool alhier hebben Eins- ziin. De voorzitter betreurt de hou- beheerd laten staan van rijwielen dagmiddag jl een uitstapje gemaakt ding van het gemeentebestuur van of rijwielen met hulpmotor op of naar de duinen. Verschillende Zierikzee in deze, dat besloten heeft langs de duinvoetpaden en langs autobezitters uit de gemeente heb niet bij te dragen in deze vervoers- de Hogeweg nabij Westenschouwen ^en voor het vervoer zorg gedra- kosten. Na enige discussie wordt en langs de Strandweg. Sen. besloten de gevraagde medewer- Na behandeling van enkele pun- king te verlenen indien blijkt dat ten bij de rondvraag sluit de voor- het gebodene bevattelijk is voor zitter de vergadering. KERKNIEUWS leerlingen uit de hoogste klas van Eerste Kamer gaat accoord met wet beperking cadeaustelsel Sterke verdeeldheid van meningen (4-2). Met nog 5 minuten te spelen vergroot DOSKO opnieuw haar voorsprong, weer door A. Jonker (5-2), maar even voor het einde weet een der Zwaluwenaanvallers de stand op 5-3 te brengen. Direct na de vakwisseling blaast scheids rechter Brouwer einde. Donderdag 14 Juli 2e klasse. Unitas II-NOAD I (7.15 uur). Vrijdag 15 Juli 3e klasse A. Die Gouwe II-Zwa- luwen II; Velocitas li-Zeemeeuwen II (7.15 uur). 3e klasse B. DES II-Brouwersha- ven II (7.15 uur). de lagere school. Een verzoek tot invoering van de zg. Schoolradio door de gezamen lijke omroepverenigingen wordt voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt een verorde ning op de organisatie en het be heer van de vrijwillige brandweer. De voorzitter maakt van deze ge legenheid gebruik het korps Haam stede te feliciteren met het on- Het aantal Katholieken in de wereld ZIERIKZEE Stad en Provincie Volgens de berekening van een Canadese prelaat is Paus Pius XII thans de geestelijke leider van 480 mllioen Rooms Katholieken. De landen met de meeste Rooms-Ka- tholieken zijn: Brazilië (48.000.000), Wij vernemen dat het tegen 23 en Jtalië (41.500.000) en Frankrijk SLCUB .e Augustus uitgeschreven sympo- (35.00O.OOO). In Europa zijn 230 mil- langs behaalde succes (le prijs) bij ?10," vande Rijksdienst voor Oud- lioen Rooms-Katholieken, in Ame- de brandweerwedstrijden. heidkundig Bodemonderzoek, dat rika 199 millioen, in Azië 31 milli- Hierna wordt besloten tot over- jjoals bekend te Zierikzee zou wor- oen, in Afrika 17 millioen en in name door de gemeente Haamstede 'm"Seotembe?is^uftgÜ 1ST Symposion Oudheidkundige Dienst on stellen data in September is uitge- van de Badweg, de St steld. Het uitstel houdt verband de Dumdoornweg van de N.V. met een uitnodiging aan dr Glaze- ma enkele belangrijke opgravingen „Nieuw Verzicht". De raad meent dat het nodig zal zijn op korte ter- lei|en mijn over te gaan tot herbestrating van de Badweg en de Strandweg. B. en W. zeggen in deze een begro ting toe. Begroting 1955 Concert „Kunst en Eer" uitgesteld telijken zijn in Italië (60.000), Frank rijk (51.000) en de Verenigde Sta ten (44.000). Een oproep tot gebed Ter gelegenheid van de conferen tie van regeringsleiders, die op 18 Juli te Genève zal aanvangen, zo als is gemeld, hebben de presiden- Wij vernemen dat het voorgeno- men concert van het Harmoniege- ten van de Wereldraad van Kerken Aan de orde komt vervolgens ae zejsc^ap „Kunst en Eer" heden- een oproep tot gebed gezonden aan begroting voor het dienstjaar l959- avonci geen doorgang zal vinden, de bij de Raad aangesloten Kerken. De commissie van onderzoek brengt bij monde van dhr. Slager rapport uit, waarin o.m. besproken worden: de post verbetering straten en plei nen, aanleg beplantingen, exploita tie zomerwoningen, nemen abon nementen politieke partijbladen, straatverlichting, aankoop nieuwe grasmaaier, verbouwing gemeente huis, aanleg sportveld, exploitatie Het reisfonds voor de vluchtelingen kinderen Het begint te „lopen" met het Reisfonds voor de vluchtelin genkinderen. 26 Juli moeten de gelden bijeen zijn. De hoop dat het voor elkaar komt begint te groeien. Dinsdag kwam 56 binnen en verschillende toe zeggingen werden gedaan. An dermaal doen wij een beroep op onze lezers deze actie wel te willen steunen. De Oost- Europese kinderen kunnen, dank zij ook Uw hulp, straks hier enkele onbezorgde weken doorbrengen. Stortingen kun nen plaats vinden op giro 2 5 48 t.n.v. de Werkgroep Vluchtelingenactie Schouwen- Duiveland te Dreischor. Mogelijk sluis voor afvoer Steenzwaanwater De vernieuwingen en verbeterin- een dijkdoorbraak, zodat er ter gen bepalen zich op ons eiland niet plaatse een waterkerende dijk moet alleen tot polder- en dijkswerken, maar ook op alle andere terreinen worden zy in diverse gemeenten zijn geweest. Het Steenzwaan aangebracht. Hieronder behoren o.m. het aanleggen van rioleringen. Zo is dan by het graven van een der sleuven daarvoor te Nieuwer- W?ck vo„r« niet gemakkelijk kan worden ver- Dat oude Duiveland werd, voor wat betreft het Noordelijke deel, doorsneden door het „Steenzwaan". Wanneer men hierover oude eerst de kaart van Beekman, die de klaard, omdat men alleen door dat situatie heeft geschetst zoals ueze muurwerk is heengebroken in de ™°et geweest ongeveer in het richting Noord-Zuid. Een meer jaar 1300, alsmede de kaart van vaststaande mening zou hierover Christiaan Sgrooten, gemaakt op gevormd kunnen worden indien dit van ^va» dan z*en we dat bouwwerk geheel werd ontgraven. De plaats waar het gevonden ii geeft echter voor zulk een ontgra ving vele moeilijkheden, omdat zij ,Steenzwaan" dat door Duiveland vloeit, bij het dorp Nieuwerkerk ergens door de dijk moet zijn ge gaan naar de zg. „Ommeloop" van Britse proeven voor kankerbestrijding gevonden werd aan het begin van Duiveland en zich daar heeft voort- de Kerkstraat, voor het huis tussen gezet aan de Oostzijde van de Rol- het koor van de kerk en de zoeven klootsedijk, totdat de waterloop bij genoemde straat. „Ouwersluis" één werd met de uit monding van de „Maire". Op het Het bouwwerk zelf bestaat uit dorp Nieuwerkerk is, wat men nu zg. veldoven- of kloostermoppen de „Kerk"straat noemt, kennelijk van de grootste maat die op ons een dijk geweest, evenals de Noor eiland voorkomen, dus moeten zij delijke straat aansluitende op de zonder twijfel behoren tot de vroeg- Kerkstraat en vandaar gaande in ste bakstenen die hier zijn gemaakt, de richting van de molen. Hierom juist is het toch nuttig - Ook die Noordelijke straat ver- al is het dan hypothetisch - een toont in de aanvang nog duidelijk de dijkvorm en heeft waarschijn lijk aangesloten op de Platte Ca- pelsedijk. Beschouwt men nu het „Steenzwaan" en de „Ommeloop' mening hierover uit te spreken. Op het jaarlijkse congres van de Het bouwwerk da daar is gevon- Britse organisatie voor kankerbe- den moet - gezien het materiaal - strijding, dat Dinsdag in Londen behoren tot een vroegere tijd dan onder voorzitterschap van de Her- van de tegenwoordige kerk, hoe- van Duiveland, dan moet in of heel tog van Gloucester is begonnen, is wej deze kerk niet de oudste van nabij het dorp, het „Steenzwaan" een rapport ingediend over proeven de plaats is, maar waarschijnlijk verbonden zijn geweest met het wa- die zijn genomen om na te gaan of ree(js de derde kerk. Wanneer in ter ten Oosten van Rolklootsedijk, er verband bestaat tussen roken en 1233 gesproken wordt over „Nova zodat het misschien mogelijk is,' kanker. Ecclesia" dan is daar de nieuwe dat het gevonden muurwerk op het Er zijn talrijke proeven genomen van jjeuwerkerk mee bedoeld, dorp, de resten zijn van een heel om te trachten muizen te besmet- -Risten we nu maar precies waar vroege sluis, die onder de dijk - ten door middel van sigaretten- de kerk van 1233 beeft gestaan, dan nu Kerkstraat - door die verbin- rook en inspuitingen met extracten waren we aj beel wat gevorderd, ding is geweest. Men moet hierbij van tabak, doch over het algemeen d bij de laatste kerkrestauratie in aanmerking nemen dat het ge- leverden deze proeven geen resul- .g hoegenaamd nets voor de dag deelte van de polder, dat met nu Tm°?'ndprp nroeven is gebleken gekomen, dat daar enige aanwij- het oude nieuwland noemt, in de dat de Afwezigheid van een bepaald zinSen voor heeft ëe&ven. Wil dus vroegste tijden van Duiveland nog voor het pas gevonden muurwerk water was, en eerst later is inge- niteit voor kanker aldus het ver- €en enigszins aannemelijke verkla- dijkt. ring worden gezocht, dan moeten Die laatste indijking ligt begrij- we dit doen langs een geheel an- pelijk verre voor de indijking van dere weg. Oosterland in 1354. Gezen de geweldige omvan van Hoe het ook zij, de dijk (Kerk- dit muurwerk, zou het dan alleen straat) die aan de Westzijde plotse- verband kunnen houden met wa- ling ophoudt, wijst er op dat zij Dijkstra, terwerken. vroeger ook meer Westelijk heeft Het oude Duiveland moet in be- doorgelopen en in latere tijden is binnenhalen van hooi een eigen- grenzingen gezien worden als een afgeplat tot wat wij kennen als het aardige vondst gedaan. eiland, gescheiden door het water. Kerkplein, dat ook weer aanmer- Op een schelf hooi vonden zij na- Van de Groenendijk, Bettewaard- kelijk hoger ligt als de rondom de melijk een nest met jonge bun- sedijk, Noorddijk, Platte Capelse- Ring liggende grond achter de zings. Na een korte jacht werd de dijk, Rolklootsedijk en de dijk die huizen. moeder bunzing onschadelijk ge- gelegen heeft ten Zuiden van de Op deze manier gezien, wil het maakt. Ook de jonge bunzings wer- Oostweg achterom Ouwerkerk ten gevonden muurwerk de verbeelding den gedood. Voor proviand was Zuiden van de Stelleweg naar de wekken niet anders te zijn, dan een voldoende gezorgd, want in het Groenendijk is de omvang van Dui- uit de vroegste tijden van Duive- nest lagen niet minder dan 3 jonge veland. Wat twee wegen betreft land gemaakte sluis die het water eenden, die blijkbaar door de bun- wordt dit verklaard door de „Oost- van „Steenzwaan" naar de Oos- zingmoeder waren gevangen. weel", die ontstaan moet zijn uit terschelde voerde. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag met 22 tegen 16 stemmen het wetsontwerp „Houdende rege len tot beperking van de vryheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedryf" (Wet beperking cadeaustelsel) aangeno men. Alle fracties, met uitzonde ring van de C.H., die tegenstemde, bleken verdeeld te zfjn. Vóór stemden de heren van Velt- hoven, Derksen, Roebroek, Witte- man, Nijkamp, v. d. Mimst, Mer- tens, Ruys de Beerenbrouck, Krop man, Nijkamp, van der Hinst, Mer- Schuurmans, allen K.V.P.; Ooster huis, van Tilburg, mevrouw Ver- wey-Jonker, Wibaut, allen P.v.d.A.; Rip, Tjalma, Anema en Diepen horst, A.R. en Louwes en Molenaar, V.V.D. Landbouw en Veeteelt Ned. Pluimveeteelt organisatie Pluimveestapel met een millioen kippen verminderd In de te Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Ne derlandse pluimveeteeltorganisatie deelde de voorzitter van deze or ganisatie; de heer J. Vergaay, mede, dat bij de laatste telling is geble ken, dat de Nederlandse pluimvee stapel met ruim een millioen kip pen verminderd is. Ook in het bui tenland, aldus de heer Vergaay, neemt het aantal dieren iets af. Daarentegen constateerde hij dat de consumptie van eieren niet ach- uit loopt. De vooruitzichten voor de Nederlandse pluimveestapel zijn, naar de heer Vergaay meededeelde, niet ongunstig, hetgeen volgens hem voornamelijk te danken was aan het op tijd selecteren van de dieren. Uit het jaarverslag van de secre taris, mr J. van der Deure, bleek dat een actie wordt gevoerd om de consumptie in het binnenland van slachtpluimvee uit te breiden. In dit jaarverslag wordt voorts opge merkt dat iedere poging tot samen werking tussen vermeerderaars en kuikenbroeders tot nu toe mislukt is, terwijl ook de samenwerking tussen fokkers en vermeerderaars nog niet zo is als deze zijn moet. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Marktbericht van 11 Juli' Aardappelen (grote) f 14-16, pos telein f 4-19, kroten f 4,50-15, dop erwten f 33, tomaten f 31-56, aard beien f 136, rode bessen f 102-140, bloemkool (C) f 11, bospeen f 10-17, boskroten f 7-9, bosuien f 15, krop sla II f 3-4, aardbeiden (per doosje) f 0,39, perziken f 5-12-19, komkom mers f 12-27. Alles per 100 kg, bos of stuks. Veemarkt ROTTERDAM, 12 Juli. Aange voerd 3704 dieren (weektotaal 5931), n.l. 650 vette koeien, 1165 stuks ge- bruiksvee w.o. 972 tbc-vrij, 118 vette kalveren, 339 graskalveren w.o. 115 tbc-vrij, 467 nuchtere kal veren, 110 varkens, 184 biggen, 111 paarden, 66 veulens, 473 schapen en lammeren, 21 bokken en geiten. Prijzen p. kilogram: vette koeien en ossen f 2,60-2,74, f 2,44-2,60, f 2,00-2,14, vette kalveren f 2,40- 2,60, f 2,20-2,40, f 2,00-2,20, slacht- paarden f 2,40-2,20-2,00; prijzen per stuk: graskalveren f 450-400-275, nuchtere kalveren f 62-53-47, big gen f 50-45-40, veulens f 400-350- 250, schapen f 140-130-95, lamme ren f 100-80-60, kalf- en melk koeien f 1050-950-775, vare koeien f 750-650-550, vaarzen f 850-700- 600, pinken f 550-475-400. Zaterdag 16 Juli le klasse. Unitas I-DSS I; Die Gouwe I-Renesse I; OWK I-Brou- De tegenstemmers waren de he ren Kraayvanger en Regout, K.V.P. Kolff, Vixseboxse, Gerretson, de Zwaan, Reyers en Pollema C.H.; ^ërahaven ï(7uur). Algra, Hellema, Schippers, A.R.; In 't Veld, Schermerhorn, Cammel- beek en Jonkman, P.v.d.A. en Wen- citas I-Stormvogels I (7 uur). delaar, V.V.D. De twee C.P.N.-le- den waren niet aanwezig. KORFBAL 2e klasse. DOSKO I-DES I; Velo- SPORT KORFBAL S.D.K.B. NOAD I-Stormvogels I 5-2 Na een lange reeks nederlagen is het NOAD Zaterdagavond weer eens gelukt een overwinning te be halen en als de blauw-witlen het zelfde spel blijven vertonen zal het ook zeker wel de laatste niet zijn want het spel was aanmerkelijk beter dat we van hen de laatste weken gewend waren. De opstel ling was weer eens gewijzigd en zo was v. d. Sande ditmaal vervangen door Joh. v. d. Linde die een ver dienstelijk debuut maakte. Storm vogels nam na een kwartier de lei ding door L. Boer (0-1). NOAD had hierop spoedig het antwoord klaar want reeds vijf minuten later de poneerde J. Smits de gelijkmaker in de korf (1-1). Na de vakwisseling bleek de aanval der thuisclub met de heren v. d. Bos en de Bil en de dames Steendijk en v. Schelven zeer actief en door een onverwachts doelpunt werd het al spoedig 2-1. Weinige minuten later maakte de zelfde speler er met het mooiste doelpunt van de wedstrijd zelfs 3-1 van, met welke stand re rust aan brak. In de tweede helft was NOAD over wegend sterker en drukte dit al spoedig uit door C. de Waaij, die beheerst inschoot (4-1). Stormvo gels brak enkele malen gevaarlijk door maar zonder succes. Het was weer NOAD door Joh. v. d. Linde die zijn harde werken bekroond zag met een fr%ai doelpunt (5-1). Kort voor het einde wist Boer nog voor Stormvogels tegen de scoren (5-2) en met onveranderde stand kwam het einde van deze wedstrijd die NOAD verdiend had gewonnen. De NOAD-reserves zegevierden in hun thuiswedstrijd met 4-1 over het Sirjanslandse DES II. DOSKO I-Zwaluwen I 5-3 Direct na de aanvang golft het spel in snel tempo op en neer, waarbij beide verdedigingen flink in actie moeten komen. Na plm. 20 minuten geeft A. Jonker de thuisclub de leiding (1-0). Zwalu wen zet direct hierop enkele goede aanvallen op, waarbij vooral de da mes een grote rol spelen. Zij komt echter niet tot scoren en het is aan de andere kant dat A. Jonker DOSKO's voorsprong vergroot (2-0) Na de vakwisseling zijn de bezoe kers weer in de aanval, maar zij hebben pech met enkele schoten. Het is dan H. Jonker die een goe de kans weet te benutten en aldus de stand op 3-0 brengt, waarmede de rust ingaat. Na de rust is Zwa luwen weer in de aanval en het gelukt Meganck de achterstand te verkleinen (3-1). Lang blijft deze stand echter niet gehandhaafd want bij een aanval van DOSKO brengt mej. To Kosten de stand op 4-1. Zwaluwen werkt hard voor een doelpunt en 35 minuten na de rust weet de goed spelende mej. FJohil de bal in de korf te deponeren De Schoolkorf baldag te Haamstede Aan de op Zaterdag 16 Juli a.s. te Haamstede, onder auspiciën van de S.D.K.B. te houden Schoolkorf- baldag, zullen 8 scholen met 10 twaalftallen deelnemen ,nl. I 12- tal uit Zierikzee, 1 uit Sirjansland, 1 uit Noordgouwe, 1 uit Brouwers haven, 1 uit Scharendijke, 1 uit Re- nesse, 2 twaalftallen uit Burgh en 2 uit Haamstede. De wedstrijden, die ieder 20 mi nuten duren, vangen aan om 10 uur 10 en eindigen om ca. 4 uur. Ge speeld wordt op 2 velden met een pauze van 1 uur, in 2 afdelingen. In afdeling A komen uit: Renesse, Brouwershaven, Zierikzee, Burgh I en Haamstede I, in afdeling B: Sir jansland, Noordgouwe, Scharen dijke, Burgh II en Haamstede II. Als prijzen zijn beschikbaar: een wisselbeker (die 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel moet wor den gewonnen) en 3 medailles. Bo vendien ontvangt elk deelnemend twaalftal een mooi diploma. Als de weersomstandigheden gunstig zijn mogen aardige wed strijden worden vferwacht en ho- penlijk zullen vele korfballiefheb bers van hun belangstelling blijk geven. Dank zij de verheugend grote deelname ziet het er naar uit dat dit sportevenement volledig zal slagen en het is ook te verwachten dat het volgend jaar nog meer schooltwaalftallen zullen deelne men. Sport als wapen tegen de misdaad Amerikaanse kinderen minder gezond dan Europese President Eisenhower heeft Maan dag 32 topfiguren uit de Ameri-. kaanse sportwereld verenigd aan een lunch in het Witte Huis. Hij zette bij die gelegenheid een plan uiteen om de misdadigheid onder de jeugd te bestrijden door de sportbeoefening aan te moedigen. Aan de hand van de uitslag van proeven, die met jongeren zijn ge nomen, en van uitgebreide studies betoogde hij dat een uit een grotere deelneming aan allerlei takken van sport een effectief wapen kan zijn in de strijd tegen de criminaliteit onder de jeugd. Tijdens de lunch werd aan presi dent Eisenhower een rapport over handigd waarin werd vastgesteld dat Amerikaanse kinderen lichame lijk veel minder gezond zijn dan Europese kinderen van dezelfde leeftijd. Dr. Hans Kraus van de universiteit van New York ver klaarde in dit verband dat bij een onderzoek van 40.000 kinderen - van wie 1500 Amerikanen - 56 per cent van de Amerikanen niet slaag de voor de test van lichamelijke ge schiktheid, tegen slechts 7 percent van de Europese kinderen. LAND- EN TUINBOUW DE UIENTEELT Stand van het gewas op Schouwen-Duiveland niet zo gunstig slag. Eigenaardige vondst Nest bunzings in het hooi De veehouders Gebrs. te Oosterend (Fr.) hebben bij het De aartsbisschip van Canter bury en de Amerikaanse evange list Billy Graham zijn welkom in de Sowjet-Unie, aldus is Maandag onder anderen door de leider van de Russische kerkelijke afvaardi ging die thans een bezoek brengt aan Groot-Brittannië, de metropo liet Pitirim, medegedeeld. De gouverneur van de pro vincie Antwerpen heeft de staken de havenarbeiders in een radiotoe spraak opnieuw opgeroepen het werk te hervatten. Hij zeide, dat er naast de 1300 werkende arbeiders duizenden zijn, die niets liever wil len dan de staking opheffen. Ongeveer 7.000 ton broodgraan is Woensdagmorgen in vlammen opgegaan bij een brand in een pak huis aan de Rijnhaven te Mann heim. Het pakhuis, dat 80 meter lang is en zes verdiepingen hoog, is volkomen uitgebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 6 mil lioen mark. Volgens de landbouwtelling Mei 1955 zijn dit jaar uitgezaaid een oppervlakte van 3.979 ha zaaduien en heeft men een oppervlakte van 568 ha pootuien. Totaal 4.'547 ha. Vorig jaar waren deze cijfers 4.782 ha zaaduien en 597 ha pootuien. In de sector zaaduien dus een flinke teruggang, hoofdzakelijk een ge volg van het slechte uien jaar 1954- 1955. In 1953 waren er nog 6.800 ha uien. De beteelde oppervlakte van dit gewas vertoont dus een gesta dige teruggang en toch wordt de nu bezaaide oppervlakte nog wel plm. 1.000 ha te hoog geacht. Dit laatste wordt dan natuurlijk afgeleid uit de exportcijfers van genoemde ja ren, want voorheen was een uien- areaal van nog geen 4.500 ha be slist te laag. De verliezen van vorig jaar deed de uitzaai in de Noordoostpolder dalen met 50 Noord-Brabant eveneens met 50 °/o, terwijl Zeeland 20 °/o en Noord-Holland 25 ®/o ach teruitgingen. Alleen Flakkee wil znij rechten hernemen, nu de ge volgen van de zoute inundatie min der merkbaar zijn dan vorig jaar en zaaide een grotere oppervlakte dan in 1954. Toch is aan de stand van de uien in Flakkee en Schou wen-Duiveland nog wel te zien dat de structuur van de grond nog niet normaal is. Het minder kiemkrach- tige zaad en de heersende koude temperaturen lieten verder hun in vloed gelden, zodat de stand van de diverse percelen over het alge meen niet zo bijzonder goed is. Er worden op voorverkoop dan ook nog vrijwel geen zaken ge daan. Warmer weer kan ook op de uienpercelen veel ten goede doen veranderen. Van de financiële voor uitzichten is nog weinig te voor spellen. Vorig jaar zijn de verwach tingen op dit punt gedaan, al te ver beneden de waarheid gebleven. Al les hangt af van de vraag en de oogstresultaten in 't buitenland. De kostprijs van de Hollandse ui ligt vermoedelijk hoger dan de uien uit Egypte, Spanje en Polen. Is er in het buitenland voldoende vraag, dan speelt dit geen rol. Thans ech ter is deze vraag nog niet aanwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6