DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijken bereid compromis te aanvaarden inzake Duitse éénwording Programma van de reis thans bekend gemaakt Te Zlerikzee werd 100ste bijeenkomst gehouden van Houtvoorlichtings-Instituut Sowjet-Unie zou toch voorstander zijn van herenigd Duitsland DONDERDAG 14 JULI 1955 No. 17775 - 111e Jaargang Z1ERIKZGESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN Prij* par 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per waak 27 cent.* Losse nummers 10 Cl. Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (max 15 mm) I 1t— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange No betstraat A 171, Ziertkxee. Postbus nr 1, Telefoon 'nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lokenmen Ochtman Lange Nobelstraet A 171 - Zlerikzee Redacteur M J BU DE VAATE - Tel 309 DE GENEEFSE CONFERENTIE Geen toepassing Westelijke verdediging in Sowjet-zöne Tweede Kamer Uitnodiging van het Parlement van Israël De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag medegedeeld, dat een uitnodiging is ontvangen van de president van het parlement van Israël tot een bezoek. De In diplomatieke kringen te Bonn ten van de huidige grens tussen Kamer besloot de uitnodiging te is vernomen, dat de Westelijke mo- Oost-en West-Duitsland te lege- aanvaarden. De voorzitter werd ge- gendheden bereid zijn op de aan- .fn, er e?hter op staan machtigd in overleg met de presi- gcuuneueu oereiu zyn up uc ia.. dafc Qost-Duitsland m hun radar- dent der Eerste Kamer een rieWa staande conferentie van regenngs- net wordt opgenomen. Eerste Kamer een delega- leiders te Genève een compromis- Ook zijn afspraken mogelijk over oplossing voor het probleem van beperking van de Duitse strijd- j, krachten tot de twaalf divisies, die Duitsland s hereniging te aanvaar- HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST Tocht naar het binnenland van Suriname Dit nummer bestaat uit 8 pagina's tie samen te stellen. 54 Republikeinse afgevaardig- West-Duitsland thans op dé been den hebben tot president Eisenho- <len. Volcens dit plan zou een her- brengt. wer het verzoek gericht zich in 1956 tegen die tijd in Suriname zijn om enigd Duitsland deel moeten bly T~ Op een persconferentie heeft Er is sprake van dat uit Nederland gouverneur mr J. Klaasesz het v00r deze gelegenheid een open ca- program bekend gemaakt voor het lêche Paarden zal worden over- bezoek van het Koninklijk paar in ge iac October a.s. aan Suriname. Minister Kernkamp zal de tocht meemaken. H.M. „v. d. Zaan" zal ven uitmaken van de Westelijke verdediging; echter de toepassing in het gebied dat nu de Sowjet- zöne is zou beperkt zijn. Deze concessies wil het Westen doen in ruil voor Russische instem ming met hereniging van Duitsland op grondslag van vrije verkiezin gen in alle vier zönes. Het geheel zou deel moeten uitmaken van een algemeen Europees beveiligings stelsel. De Westelijken zouden bijvoor beeld, aldus werd in genoemde kringen vernomen, er mede kunnen instemmen geen troepen ten Oos- In Westduitse regeringskringen opnieuw door de Republikeinse 'Z- ,"7.7, *"J" achtte men het mogelijk, dat de partij candidaat voor het president- Koninklijk gezelschap naar en- Sowjet-Unie met een dergelijk schap der Verenigde Staten te doen voorstel zal instemmen. stellen. kele districten te vervoeren. RELAAS VAN OOSTENRIJKER Nog vele duizenden buitenlanders bevinden zich in Russische kampen Na dood van Stalin geest onder Russen verbeterd „Een beetje rustiger leven" President Eisenhower heeft Dins dag 69 studenten uit veertien Euro- pese landen, waaronder Nederland waar een klein ontvangstcomité het en Japan op het Witte Huis ontvan- zal begroeten. Van Zanderij rijdt gen. Hij zeide tot de studenten, die men naar Domburg, waar het ge- krachtens het uitwisselingsprogram zeischap zich zal inschepen op de Van de Amerikaanse velddienst in „Van der Zaan", die de Suriname- de Verenigde Staten studeren, te rivier zal afvaren naar Paramaribo. hopen dat op de Geneefse confe- Het gezelschap gaat weer aan land rentie een manier zal worden ge- op het Gouvernementsplein, waiar vonden om hen „een beetje rusti- Het gezelschap landt te Zanderij, 0 Een grote deugd is het eigen ondeugden te durven erkennen O 9 Het K.N.M.h verwacht tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking na in de nacht en ochtend plaatselijk mist; vooral aanvankelijk nog enige re- gen-of onweersbuien; weinig wind; over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. 15 Juli. Zon op 4.38, onder 20.56. Maan op 0.25, onder 17.05. Nieuwe maan: 19 Juli te 12.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 Juli 10.38 v.m. 23.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 Juli 10.14 v.m. 22.48 n.m. Doodtij: 14 en 28 Juli. Engelse mannequin terechtgesteld Ruth Ellis, de voormalige man nequin en moeder van twee kin deren, die haar minnaar, de cou reur David Blakely, heeft ver moord, is gistermorgen op de bin nenplaats van de Holloway-gevan- genis te Londen door middel van de strop terechtgesteld. de eigenlijke verwelkoming zal ger jaten leven dan de mensen Springtij: 21 Juli. worden gehouden. van mijn generatie". Er is een zeer uitgebreid en m- teressant bezoekprogram opgesteld. „fcr zyn nog vele duizenden bul- van landsverdediging, maarschalk Het Koninklijk paar zal o.a. een tenlanders - waaronder Britten, Zhoekof". tochtje door het binnenland maken ROSMALEN. Tijdens het zwem- Amerikanen, Zweden, Denen, Po- (De levensomstandigheden in de via Kabel en de bosnegerdorpen men is het 10-jarig dochtertje van len, Duitsers, Tsjechen, Hongaren, Sowjet-Unie zijn tamelijk slecht, Koffiekamp en Kadjoe, waar het de familie van der Heijden, wonen- Roemenen, Albaniers en Japanners VOoral op het platteland. De platte- bosnegerdansen zal zien. de te Vlijmen, in het Nieuw-Kuijk- - m honderden gevangenissen en ianders bedelden vaak bij de ge- Prins Bernhard zal een dag aan se natuurbad „De Wiel" verdron- Irdmnnn in Ha sniuinf .TTnin Mnnh - 1 r. kampen in de Sowjet-Unie. Doch een Russische generaal heeft, by vensmiddelen een inspectie van het gevangen kamp te Irkoetsk, in Siberië, ver klaard dat er aan het einde van dit jaar niet één meer over zal zyn", aldus heeft een Oostenrijker die kort na de oorlog door de Rus sen werd ontvoerd en thans in Oos tenrijk is teruggekeerd, na aan komst te Wenen verklaard. vangenerï om brood en andere le- het Mata Icastrand met enkele er- ken. Zeer waarschijnlijk heeft zij varen jagers doorbrengen. Hij zal zich in het diepe bad begeven, ter- Sinds het overlijden van Stalin ook een dag uit hengelen gaan in wijl zij de zwemkunst nog niet vol- is de geest onder de Russen echter de Coesewijnerivier. komen meester was. Later heeft verbeterd", besloot de Oostenrijkse De Koninklijke bezoekers zullen men het stoffelijk overschot kunnen ex-gevangene. door de Staten worden ontvangen, opdreggen. Hij had beet Een zekere Albert Williams heeft aan. de kust van Dorset (Engeland) met een hengel een haai, die vijf meter lang was en bijna een ton woog, gevan gen. Williams had ,na een uur worstelen, zijn hengel moeten loslaten omdat zijn visbootje steeds verder uit de kust werd getrokken, doch korte tijd la ter kwam de haai dood boven drijven en kon de visser zijn vangst en zijn hengel naar de wal slepen. De Oostenrijker, die verzocht zijn naam niet te noemen - „ik moet denken aan hen, die niet zo geluk kig waren als ik c-n nog steeds daar zijn" - verhaalde voorts dat zich onder de Roemenen een zekere graaf Belmonte, een voormalig per soonlijk adjudant van ex-koning Carol, bevond. Hij vertelde verder hoe een ze kere Tonio Fabian, voormalig lid van de Spaanse „Blauwe Divisie", die in de tweede wereldoorlog aan Duitse zijde tegen de Russen ge streden heeft, na een ontvluchtings poging door honden van de bewa kers aan stukken werd gescheurd. Dit geschiedde in het gevangen kamp te Inta, in Noord-Siberië. Zijn verscheurde lijk was, voordat het werd begraven, in het kamp als „waarschuwing" aan de andere gevangenen, ten toon gesteld. „In het kamp te Inta" bevinden Dinsdagavond zijn zes personen zich veertig- tot zestig duizend ge- om het leven gekomen en verschei- vangenen, met de bewaking is een dene gewond door de bliksem bij gehele Russische divisie belast. Het hevige onweders, die boven West- kamp is in twaalf kleinere kampen en Noord-Frankrijk voor de tweede onderverdeeld", aldus de Oosten dag achtereen hebben gewoed. Er rijkse ex-gevangene, is melding gemaakt van schade aan Hij zeide verder, dat de Russen boerderijen en gewassen voor tien- »groot vertrouwen" hadden in pre- tallen millioenen franc. mier maarschalk Boelgamn, m de Ook boven verschillende delen algemene secretaris van de Rus van België heeft noodweer geheerst. sjsche communistische party Chroe- Te Leuven en omgeving werd sJtsJef »en speciaal in de munster bouwland overstroomd en liepen kelders onder. Te Andenne, nabij Namen, werden drie landarbeiders, Noodweer boven Frankrijk en België ALLES OVER HOUT In Agrigento (Sicilië) zijn twee die bezig waren met oogsten, door kinderen omgekomen, twee ernstig een onweersbui overvallen. Een gewond en een vijfde blind gewor- hunner werd door de bliksem ge- den door de ontploffing van een ''En™ BmsSTviel Woensdag ge- fanaat lit de tweede wereldoor- durende bijna een uur een welhaast 1°S> die de kinderen wilden demon- tropische regenbui. teren. Op zoek naar stelsel tot wederzijdse beveiliging Er zijn tienduizenden houtsoorten in de wereld lijke artikelen, aan Populieren voor klompen (zes millioen paar per jaar), adn hout voor waterbouw kundige doeleinden (zware duur zame palen van Groenhart, Azobé „Als verzamelaar van houtsoor- de bruine en zwarte streepjes op en Basralocus) etc. ten heb ik het kunnen brengen tot het triplex teweeg brengen en over Houten vloeren 2700, maar vrienden van mij kun- de stroop van de esdoorn (in Ame- nen daar nog gerust een nulletje rika een geliefd product) behan- Ook wees de heer Ter Laak op achter zetten. Er zyn 45000 bekende delde spr. enkele houtsoorten en de ontegenzeggelijke voordelen van houtsoorten, maar de onbekende hun toepassing. Voor de vakman goede houten vloeren, welke altijd zijn in aantal wellicht nog groter", blijkt telkens weer de dringende „voetwarm" zijn en goede isolatie aldus de heer Joh. H. Ter Laak, noodzaak de houtsoorten goed te bieden, vooral voor asthma- en de aan de Stichting Houtvoorlich- kennen. Dat spaart veel teleurstel- rheumapatiënten belangrijk, tingsinstituut verbonden houtex- ling in de praktijk. Tegen stalen ramen had spreker pert, een „houtenthousiasteling" In zijn causerie wees de heer Ter niets. Doch nimmer moet men ver van de bovenste plank, die met Laak op het grote belang van het geten, dat voor de prijs van een vuur en geestdrift over .„zyn ge- materiaal hout in het dagelijkse le- goed stalen raam een fantastisch liefd hout" weet te vertellen. Hy ven. Pakkend was zijn voorstel mooi en goed houten raam van b.v. deed dit Dinsdag in de zaal van hierbij zich in te denken hoe de Teakhout te maken is, dat onbe- „Concordia" voor een ingespannen woning er uit zou zien als het hout perkt duurzaam is. Teakhout is luisterend publiek, dat 's middags daaruit zou zijn verdwenen. „De duur, aldus de heer Ter Laak, doch Reuter's correspondent te Bonn ciele Sowjet-Russische persbureau bestond uit scholieren van de La- bomen worden al luierend dik", al- voor deze houtsoort zijn er thans in Ian Fraser meldt, dat de West- ,»Tass" omgeroepen, waarin wordt gere Technische school en 's avonds dus spr., maar velen vergeten hoe Nederland vele goede en minder - hptrniiwhare §ezeSd dat de Sowjet-Unie voor- uit een kring van deskundigen en moeilijk vaak de winning van het dure vervangers verkrijgbaar, auuse ge g standster is en blijft van een poli- belangstellenden uit de bouwwe- hout is. Teakhout (een der beste Funest is het volgens spreker dat aanwyzlngen beschikt, dat de Sow- ^iek, die leidt tot het ontstaan van reld. houtsoorten) heeft soms vier of steeds meer goedkopere materialen jet-delegatie naar de komende Ge- een herenigd Duitsland. meer jaren nodig om via de ri- worden gebruikt om goedkopere neefse conferentie zal voorstellen een stelsel tot wederzijdse beveili ging in het leven te roepen, dat ge baseerd zou moeten zyn op de hui dige verdeling van Duitsland. De Sowjet-Russische diplomaten »Tass"- in de Westelijke hoofdsteden heb- „De Sowjet-Unie heeft in de af- Het argument Van bepaalde per- De keer Ter Laak begon met zijn vieren vanuit het bos de kustplaat- huizen te kunen bouwen. Niets «nnp»i in hpt Wpstpn riat dp Sow- boeiende inleiding over de boom sen en zagerijen te bereiken. In Ne- wreekt zich meer dan onjuiste be- iet Unie gekant is tégen een her- als levend organisme, die (als derland alleen reeds komen 400 zuinigingen. enied Duitsland omdat zii bevreesd z[ï van 6011 flinke omgang is) 80 houtsoorten voor, aldus vervolgde Dat hout geweerd moet worden te «nnr dp notpntipip hpdrpitfinp Pr 100 liter water per uur verbruikt spr., waaronder soorten met namen uit constructiewerken t.a.v. brand- afdus en overigens in haar functies veel als Azobé, Groenhart, Dibetou, veiligheid is een verkeerde opvat overeenkomst vertoont met dier- Iroko, Jarrah, Movingui e.d. Voor ting, alhoewel het voor de hand ligt lijke levende wezens. Bij de ver- ieder doel zijn er altijd wel een of dat men met hout vuur aanmaakt, werking en toepassing blijkt ieder verschillende geschikte houtsoorten Bij brand is hout minder gevaar van, is niet steekhoudend", ben naar verluidt, in de laatste tijd gelopen oorlog bewezen op eigen ]and zijn eigen houtsoorten te be- te vinden. Denk b.v. aan aslagers lijk en minder ruïneus dan staal en gepoogd steun voor dit denkbeeld kracht een Duitsland te kunnen zitten. Iedere houtsoort heeft op van Pokhout (dat zichzelf door de beton, dat bij geringe verhitting te verwerven. Zij zouden hierbij verslaan, dat de beschikking had zijn beurt typische karaktereigen- zich in het hout bevindende olie- zich gaat ontzetten en omwringen, hebben willen werken op mogelijke over de Europese hulpbronnen, schappen en eigen toepassingsmo- cellen smeert), aan weefspoelen waardoor de muren ontwrichten en gevoelens van onbehaaglijkheid in Thans, nu Sowjet-Rusland veel gelijkheden. Een fraai boekwerkje van Persimmon en Dogwood (ont- wederopbouwkosten worden ver die West-Europese landen, die aan machtiger is dan ten tijde van de is uitgegeven door de Stichting, zaggelijk goed schokbestendig), aan groot. hun Oostgrens een verenigd, herbe- Duitse aanval, heeft het veel min- waarin 260 houtsoorten staan afge- de keiharde ballen voor de Lim- Tenslotte wees de heer Ter Laak wapend Duitsland zouden zien her- der reden om bevreesd te zijn voor beeld en beschreven. burgse beugelsport, vervaardigd op het feit dat er tegenwoordig uit- rïiZgn de mogelijkheden op militair en Na een interessant verhaalje over van Quebracho (Bijlbrekershout), stekende moderne houtconserve- Radio-Moskou heeft Dinsdag- economisch gebied van een her- de langpootmuggen, die, schuilend aan Beuken als reukloos- en ringsmiddelen bestaan, welke het avond een verklaring van het offi- enigd Duitsland", verklaart „Tass". onder de berkenschors, uiteindelijk smaakloos hout voor huishoude- mogelijk maken dat houtsoorten, 's-GRAVENHAGE. De heer Nor man Salit, president van de „Sy nagoge Council of America" zal Vrijdagochtend ten paleize Soest- dijk worden ontvangen ter over handiging aan H.M. de Koningin van een geschenk aan het Neder landse volk. Dit geschenk bestaat uit een omlijste oorkonde, waarin dank wordt gebracht voor hetgeen Nederland tijdens de oorlogsjaren voor de Joden heeft gedaan. Nog maar één week scheidt de politieke wereld van een van haar hoogtepunten in het jaar 1955: de con ferentie van de Grote Vier te Genève en alom zyn de voorbe reidingen hiervoor dan ook in volle gang. In de betrokken lan den mogen de voor bereidingen nog niet zo openbaar merk baar zyn, in Genève is dat zeker wel het geval, al was het al leen al door de werk lieden die bezig zijn de verblijven voor de buitenlandse delega ties in gereedheid te brengen en door de uitgebreide wacht van militairen die in Genève op het ogen blik de laatste in structies ontvangt. - De foto links toont het Maison de Saussure van de rijke Geneefse industrieel Fir- menich, het buiten Genève, waar president Eisenhower met zijn staf een onderdak zal vinden. Rechts: La Pastorale, de villa van de Ge- neefse dr Cramer, het tydelijk te huis voor Boelganin en Molotov. die geen hoge natuurlijke duur- zamheid bezitten, met behulp van deze middelen verduurzaamd wor den. Enkele Amerikaanse documen taires over houtwinning en alles wat daarmede samenhangt wissel den het gesproken woord af. In verband met de 100ste hout voorlichtingsdag huldigde in de avondbijeenkomst de heer A. Prins, directeur van het Houtvoorlich- tingsinstituut, de heer Ter Laak voor zijn vlotte causerieën en de heer A. Luitwieler voor zijn orga nisatorisch werk. In de loop van twee jaar bereikte het Instituut met deze voorlichting ruim 50.000 personen als houthandelaren, ar chitecten, aannemers, ambtenaren van publieke werken alsmede leer lingen van technische- en huis houdscholen. De tentoonstelling Interessant was een kleine in de zaal ondergebrachte tentoonstelling waarop reeds een boeiende collectie houtsoorten was te zien. We noe men hiervan o.m. de hardste hout soort Quebracho uit Brazilië, drie maal zo hard als ijzer en soorten als: Kalungi, Limba, Tola, Brancu, Guarea, Congotali, Poöti, Hichory, Movinqui, etc. Een merkwaardig heid is het geperste beukenhout, dat ook een enorme hardheid heeft gekregen. Zelfs kunnen hiervan tandraderen worden vervaardigd die gebruikt worden in de textiel industrie. Klankhout is het heel langzaam groeiende Vurenhout, dat hoog in het gebergte op de Noor- groeit. Hiervan worden violen ge maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1