.....en nu Van Nelle Koffie! Belangrijke punten op agenda van komende vergadering Waterleiding-Maatschappij Een korte vrijheidsstraf heeft geen gunstige gevolgen Kunstmest en natuurmest zijn slechts ander-waardig Nieuwe directeur zal worden benoemd In een ach rijven aan de aandeel- stelling van het salaris. De Raad houders heeft de Raad van Beheer van Beheer heeft besloten de vol- van de N.V. Waterleiding My. gende drie personen voor te dra- „Sehouwen-Duiveland" bericht ge- gen: 1. ir J. L. van Slooten te Lei-» zonden, dat op Dinsdag 19 Juli te den, bedrijfsingenieur bij de N.V. Zierikzee een vergadering van aan- Leidse Duinwaterleiding Mij.; 2. ir deelhouders zal worden gehouden. B .W. Meiborg te Tilburg, ingenieur De belangrijke agenda telt een bij het bedrijf van Publieke Wer- tlental punten, waarvan enkele in ken der gemeente Tilburg; 3. ir W. besloten zitting in behandeling zul- J. Braun te Wassenaar, research- len komen. ingenieur bij de Gemeentelijke Wo- ningdienst der gemeente Amster- Van de voorstellen noemen wij die tot verkoop van grond aan het Jannewekken-hoek Lange Nobel- straat aan de gemeente Zierikzee, zulks in verband met de noodzake lijke verbreding van het Janne- wekken met het oog op de dam die door de Verse gracht zal worden aangelegd. Aangeboden zal worden een kas- opneming- en contröle-rapport der KERKNIEUWS Oproep tot gebed voor Topconferentie Met het oog op de komende con- iicHuu - en ferentie van de regeringsleiders van administratie, van het Centraal Bu- Frankrijk, Groot-Brittannië, Ver- reau voor Verificatie en Financiële enigde Staten van Amerika en de adviezen der Vereniging van Ne- Sowjet-Ume, die op 18 Juli zal aan- derlandse Gemeenten, over het le vangen, hebben de presidenten van kwartaal 1955; idem over het 2e de Wereldraad van Kerken een op- kwartaal 1955. Van de zijde van de roeP tot gebed gezonden aan de Raad van Beheer zal een uiteen- kerken die deel uitmaken van de zetting worden gegeven over de Wereldraad, aldus het Persbureau huidige stand van zaken bij de va" de Ned. Herv. Kerk. maatschappij, op grond van een Op 18 Juli, wanneer de eerste voorlopig onderzoek ingesteld door vergadering zal worden gehouden, de Raad van Beheer. wordt in de St. Pierre-kathedraal Verder komt een voorstel ter ta- te Genève een oecumenische bid- fel tot het aangaan van een reke- stond gehouden, ning-courantovereenkomst met de De presidenten hebben de ver- N.V. Bank voor Nederlandse Ge- wachting uitgesproken, dat vele meenten te 's Gravenhage, tot een kerken aan de plaatselijke gemeen- ten zullen verzoeken diezelfde dag een gebedsdienst te houden. crediet van f 250.000,tot 31 Dec. 1955, tegen een rente van 2% °/o per jaar. In de toelichting op dit laat ste voorstel wordt opgemerkt dat ter zake van het garanderen der geldleningen van de maatschappij door de gemeenten-aandeelhou- „4J ders, de Bank voornoemd 'n nieuw bedöël*ing'J vande Bisschop van contract heeft ontworpen. Het te Haorlem volgende week een be nemen garantiebesluit geldt niet t brengen aan Zierikzee, ollnon ,,r»r\n Va li non TO (Jnnp PPflrtlOT Bisschop van Haarlem naar Zierikzee Naar wij vernemen ligt het in de alleen voor het aan te gane crediet in rekening-courant, doch voorziet toedie„en van het H. Vorm- tevens in de garandering van bij wijze van geldlening op te nemen financieringsmiddelen. Men bereikt hierdoor dat de opneming van geld leningen, indien zulks in de toe komst wenselijk mocht blijken en na machtiging van de vergadering van aandeelhouders, op vlotte wijze kan geschieden. zulks in verband met het „vijfjaar- Generale Synode der Ned. Herv. Kerk De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft Dinsdag de Ziezo... de tent staat... nu even rusten en een .kopje van die pittige, geurige Van Nelle koffie! De beste kwaliteiten, vakkundig gebrand In besloten zitting komt een behandeling van de technische, uit voorstel in behandeling tot benoe- de practijk nodig gebleken herzie- ming van een directeur en vast- ningen van de ordinanties, voort- gezet. Ingezonden mededeling Gediscussieerd werd over de mo- gelijkheid dispensatie te verlenen I f Kni I on PS i tl voor het wonen van de kerkeraads- TB BJ" eden buiten de wijkgemeente. De Weg m et DA Rd PO centrale kerke'raad kan, aldus wordt nu bepaald, dispensatie geven tel kens voor de duur van de zittings- tijd. De Synode ging accoord met de nieuwe redactie van de generale regeling voor de varende gemeente. Van alle Hervormde schippers Wetenschap en Techniek Belangrijke verbetering van de permanent De Zierikzeese kapsalon „Pan dora" brengt sinds kort een perma- wordt een schippersregister aange- nent, die op dit gebied als geheel legd. Er zijn vijf districten, te we- revolutionnair moet worden be- ten Amsterdam, Rotterdam, Maas- stempeld. Voorheen nl. was elke bracht, Groningen en Zwolle. In permanent op warmtetoevoeging van deze districten is een pre- gebaseerd. Deze oude methode had dikant aangesteld, die tevens voor- opvallende nadelen, zoals het te zitter van de districtsraad is. De warm worden op 't hoofd en trek- leden van de Raad der Varende ken aan de haren door afsluitklem- Gemeente worden door de Synode, men. Bij de Cold Wave werd vaak die van de districtsraden door de te weinig eigen lichaamswarmte Raad der Varende Gemeente be- ontwikkeld en niet helemaal gun- noemd. stig ook was het zeer scherpe thio- Wat de verkiezing van ambts- glycolzuur. Bij de nieuwe perma- dragers betreft, besloot de Synode nent zijn al deze nadelen omzeild, verkiezingen, indien nodig in meer daar hierbij van een geheel andere vergaderingen van lidmaten, maar basis wordt uitgegaan, nl. het azu- dan naar een geografisch bepaalde leenzuur. De permanent behoeft indeling, mogelijk te maken, geentoevoeging van warmte meer, De Synode ging niet accoord met terwijl door middel van een spe- voorstel van de Raad voor de ciaal preparaat de hoofdhuid vol- Herderlijke Zorg om bij herkie- komen geïsoleerd wordt van de z'nS yan kerkeraadsleden herbe- permanentvloeistof. Zowel bescha- vestiging af te schaffen. HERVORMING STRAFRECHT Advies voor meer gebruik voorwaardelijke veroordeling diging van de hoofdhuid is uitge sloten als ook pijn doo rhet onaan gename trekken en het gewicht op het hoofd. Bovendien is door het gebruik van sterk bufferende pre paraten, de mechanische beschadi ging van het haar tot een minimum teruggebracht. Ger. Kerken Intrede Dr. J. H. Becker te Nieuwerkerk Wij vernemen dat Dr. J. H. Bec ker in de middagdienst van Zondag 17 Juli a.s. zijn intrede zal doen als predikant van de Ger. Kerk te Apparaat om ouderdom van oude Nieuwerkerk. Dr. Becker, voorheen „„v, n„i!# worden bevestigd in van Californie <jienst (joor Bremmer te Nu- materialen te meten De universiteit heeft Woensdag bekend gemaakt man^Hnrn'1 een apparaat te hebben ontwikkeld waarmee de ouderdom kan worden gemeten van materiaal, dat is ge vormd in de periode tussen het ont- te Den Bommel, zal te Nieuwerkerk de morgen- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waal en Koog (Texel) staan van de aarde en ongeveer 100 Waarden- millioen jaar geleden. Volgens deze bekendmaking zul len geologen nu in staat zijn be langrijke inlichtingen te verkrijgen burg, Den Haag. Ger. Kerken Beroepbaar: cand. D. Passchier, over de vorming en ontwikkeling Utrecht. Aangneomen naar Emden (Oost- Friesland): cand. J. G. O. Guhrt, Ihrhove (D.). van de aarde. Kleinste battery ter wereld Door de te New York gevestigde Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Leerdam: W. H. de Geref. Gemeenten Yardney Electric Corporation is een batterij vervaardigd ter grootte van een postzegel en ongeveer 6 milli- Boer, Urk. meter dik. Het gewicht van deze minuscule batterij, die weer opge laden kan worden, bedraagt 4^2 Tweetal te Marknesse: J. B. Bel, gram. Als electroden dienen zink Krabbendijke en cand. A. Elshout, cn zilver; de capaciteit in ampère- Rotterdam-Overschie; te Dordrecht uren van het batterijtje is" een M. Blok, Rotterdam-C. en cand. A. kwart van een normale batterij die Elshout, Rotterdam-Overschie; te 16 maal zo groot is. De batterij zal Apeldoorn: T. Dorresteijn, Opheus- worden toegepast in „vestzak-ra- den en cand. A. Elshout, Rotter- dio's" en electrische polshorloges dam-Overschie. en zal mogelijk ook een „omwente- Beroepen te Scherpenisse, Sint ling" betekenen op het gebied van Annaland, Slikkerveer, Vlissingen, de modelvliegtuigen en bepaalde Utrecht en Scheveningen: cand. A. fotografische apparaten. Zonder op- Elshout, Rotterdam-Overschie. nieuw te laden kan een dergelijke batterij volgens de fabrikanten een Oud-Geref. Gemeenten polshorloge een jaar lang doen lo- Beroepen te Rijssen: L. Gebraad, pen. oefenaar te Capelle aan de IJssèl. Tijdens de algemene vergadering van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, die te Arnhem werd gehouden, heeft prof. mr J. M. van Bemmelen een aantal pun ten genoemd tot hervorming van ons strafrecht ten aanzien van de voorwaardeiyke veroordeling. Hy zei dat per jaar aan ongeveer vyf- duizend delinquenten een onvoor waardelijke straf van minder dan twee maanden wordt opgelegd en dat een dergeiyke korte vryheids- straf geen gunstig effect oplevert. Het doel van de invoering van de voorwaardelijke veroordeling in 1917, namelijk de vermindering van het aantal korte vrijheidsstraffen, is slechts gedeeltelijk verwezen lijkt. Het werd tegengewerkt door dat in 1929 aan de rechter de ge legenheid werd gegeven om voor waardelijke en onvoorwaardelijke straffen te combineren. Spr. meende echter dat van het instituut der voorwaardelijke veroordeling meer gebruik kon worden gemaakt door de bepalingen over de combinatie van beide straffen te vereenvoudi gen en aan de rechter meer combi natiemogelijkheden te geven dan hem thans geboden worden, door de mogelijkheid te scheppen om naast een voorwaardelijke gevan genisstraf ook een voorwaardelijke geldboete op te leggen, door aan de volle kamer van de rechtbank de mogelijkheid te geven om in be paalde straffen voor langer dan een jaar geheel of gedeeltelijk voor waardelijk op te kunnen leggen, door aan de politierechter de be voegdheid te geven om voorwaar delijke straffen tot een maximum van een jaar inplaats van gelijk tot dusver tot een maximum van zes maanden op te kunnen leggen en door de mogelijkheid te scheppen dat een rechter het onvoorwaarde lijke gedeelte van de straf kan la ten executeren als weekend of nachtelijke straf. Tenslotte meende prof. van Bemmelen dat het moge lijk moet zijn om een straf bij over treding der voorwaarden slechts gedeeltelijk te laten tenuitvoerleg- gen. BOLSWARD. Woensdag wapper den de vlaggen voor het eerst ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het gerestaureerde stad huis van Bolsward. Het Bolswar- der raadhuis is gesticht in 1474, ne gentien jaar na het vaststellen van het stadsrecht in 1455. Het werd herbouwd in 1614 en gerestaureerd in de jaren 1893 tot 1895. Wat het interieur betreft is deze laatste res tauratie waarbij de wenteltrap werd wegenomen en de raadzaal verkleind, thans voor een groot deel teniet gedaan. In Straat Farmosa is „stil zwijgend" een wapenstilstand nntstaan Toestand in Nootd-Indo- China ongunstig De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat in de Straat van Formosa stil- zwygend een wapenstilstand is ontstaan, zonder concessies van een der partqen. Minister Dulles voegde er aan toe, daarmee niet te willen zeggen, dat er al een duurzame situatie is, doch wel een toestand die reusach tig is vergeleken met die waarvoor de V.S. zich in het begin van dit jaar gesteld schenen te zien. De onderminister van Buiten landse Zaken, Robertson, heeft de commissie op 27 Juni medegedeeld, dat de communistische strijdkrach ten in het Noorden van Indo-China hun „vuurkracht" aanzienlijk ver sterkt en derhalve de wapenstil standsovereenkomst van Genève hadden geschonden. Volgens Ro bertson hebben de communisten hun leger gebracht op ongeveer 350.000 man en uitgerust met mo dern materiaal. Bethel College Choir naar Nieuwerkerk Ook uitvoering te Zierikzee Naar het „Hervormd Kerkblad" verneemt zal het beroemde Ame rikaanse koor van Bethel College uit North Newton (Kansas), onder leiding van dr Walter Hohmann, binnen het raam van een tournee door Nederland, ook optreden te Nieuwerkerk en te Zierikzee. Dank zij relaties met de M.S.V.- kampen die op verschillende plaat sen op het eiland gewerkt hebhen - en nu nog te Nieuwerkerk - kon den concerten op het eiland worden gearrangeerd. Het concert te Nieu werkerk vindt plaats op Woensdag 13 Juli in de Ned. Herv. kerk, ter wijl de volgende dag (14 Juli) wordt gezongen in de Grote Kerk te Zie rikzee. Het koor heeft een uitge breid repertoire van godsdienstige Europese en Amerikaanse liederen. De toegang tot de concerten zal vrij zij. Alleen bij de uitgang wordt een collecte gehouden. De Duitse vluchtelingenkinderen Wij vernemen dat als datum waarop de Oostduitse vluchtelin genkinderen naar Schouwen-Dui- veland komen, is vastgesteld Dins dag 26 Juli a.s. Over de preciese reisgelegenheid worden nog be sprekingen gevoerd. Een en ander is hier duidelijk afhankelijk van het reisfonds, waarvoor gaarne giften worden ingewacht op giro 2 5 4 8 ten name van Werkgroep Vluchte- lingenactle „Schouwen-Duiveland" te Dreischor. De leden van de nieuwe Ita liaanse regering zijn Woensdag avond op het Quirinaal ten over staan van president Gronchi be ëdigd. Premier Segni zal 13 Juli (en niet 12 Juli zoals eerder bekend gemaakt werd) zijn regeringsver klaring afleggen in de Kamer en de Senaat. Na de stemming in de Kamer zal de Senaat zich over de nieuwe regering uitspreken. LAND- EN TUINBOUW Gezamenlijke toepassing het gunstigst Op een bijeenkomst, georgani seerd door de commissie „Kunst- mestinzending E 55" heeft prof. dr. A. C. van Schuffelen gesproken over het onderwerp „Is er een keer zijde aan de kunstmestmedaille?" In zijn inleiding kwam spr .tot de conclusie, dat wat de plantenvoe- dende stoffen betreft er geen es sentieel verschil tussen kunstmest en organische mest bestaat. En verder: dat organische mest niet slechts als voedsel voor de ho gere plant, maar ook als koolstof bron voor het microleven in de grond dienst doet. Dat dit buitengewoon belangrijk is in verband met de structuur van de grond en dus voor de zuurstof- en watervoorziening van de wortels van grote betekenis is. In dit op zicht is organische mest dus meer waardig dan kunstmest, maar deze meerwaardigheid impliceert vol gens spr. nog niet, dat de kunst mest minderwaardig is. Beide meststoffen zijn ander-waardig. Spr. durft te voorspellen, dat het bedrijf, dat kunstmest en organi sche stof gebruikt, de beste resul taten zal geven. Spr. wees dan op de gevaren, die uit een onoordeelkundig gebruik van kunstmest voortvloeien. Daar om is het z.i. ook noodzakelijk, dat met verhoogd kunstmestverbruik ook een ontwikkeling van de boer gepaard gaat. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen de richting, die po neert, dat we met kunstmest er al leen wel zullen komen, maar heeft nog meer bezwaren tegen de opvat ting, dat men slechts organische stof aan de grond mag toevoegen. Hij zou de kunstmestmedaille als volgt willen gegraveerd zien: op de voorzijde: door kunstmest veel en goed voedsel. Als randschrift: orga nische stof. En op de keerzijde: kunstmestgebruik vraagt kennis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3