DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. gaan met oprechte bedoelingen naar Geneefse Conferentie Gewaakt dient te worden tegen voortijdige ontspanning N.V.V. laat zich uit over herderlijk Drieduizend H.A. grond op Schouwen-Duiveland zal worden bemonsterd VRIJDAG 8 JULI 1955 No. 17772 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EU ADVERTENTlÉN Prijs par 3 matndan bij vooruitbetaling 1 3,50. per waak 27 cent.' Losse nummer» 10 et Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (maa. 15 mm) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 Kwestie der ontwapening komt niet aan de orde President Eisenhower heeft op z^jn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Ver enigde Staten naar Genève gaan met de oprechte bedoeling om hun zaak op verzoenende en vriend schappelijke wijze naar voren te brengen. Hij zeide dit naar aanlei ding van uitlatingen van de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, Chroesjtsjef, over de vooruitzichten van de con ferentie van de Grote Vier. Naar Eisenhower zeide te weten, heeft geen enkele Amerikaanse ambtenaar gezegd, dat de Sowjet- Unie in een zwakke positie naar Genève komt. Natuurlijk erkennen de Verenigde Staten de grote mi litaire kracht van de Sowjet-Unie in de wereld. De Verenigde Staten gaan met goede hoop naar Genève, doch hoop behoeft meer voedsel alvorens het op verwachting gaat lijken. De zeer veel omvattende kwestie van de ontwapening zal te Genève Havenstaking te Antwerpen duurt voort De toestand in de haven van Ant werpen heeft geen wijziging onder gaan. Het aantal werkende haven arbeiders is wat toegenomen en wordt thans op 250 geschat. Enige honderden stakers trokken opnieuw naar het kantoor van de Socialistische Vakorganisatie. Een hunner leiders hield een toespraak, waarin hij een aantal eisen opsom de, die minder ver gingen dan de tot dusverre gestelde. De loonsver hoging van 10 f*cuxk uo ijv. «ci- vangen door een kledingvergoeding van 15 frank. Belgische arbeiders willen kortere werkweek Staking om vijf dagen per week" Meer dan 640.000 Rooms-Katho- lieke arbeiders, die zijn aangesloten bij het Belgische Verbond van Christelijke Vakverenigingen, zul len iedere Zaterdag met ingang van deze week in staking gaan ter on dersteuning van hun eis voor een werkweek van vijf dagen. De staking, die Dinsdagavond te Brussel is afgekondigd door het congres van het Verbond, is ook gericht op het verkrijgen van een gegarandeerd minimumloon van 20 frank per uur. Verscheidene particuliere onder nemingen en gemeentelijke dien sten hebben onlangs een dergelijke werkweek aanvaard. De Brusselse Wereldtentoonstelling De commissaris-generaal voor de Brusselse Wereldtentoonstelling 1958 heeft medegedeeld, dat het grootste deel van het tentoonstel lingsterrein verlicht zal worden •met behulp van een atoomcentrale, die de eerste in Europa zal zijn. Men verwacht 30 millioen bezoe kers gedurende de 200 dagen dat de tentoonstelling open zal zijn. nigt worden besproken, al achtte de president het mogelijk dat wel zal worden gesproken over de wijze waarop het probleem dient te wor den aangepakt. Ontwapening is op de lange duur slechts te bereiken door vertrouwen tussen de naties, zo voegde de president er aan toe. Over een eventueel binnensmok kelen van atoomwapens in de Ver enigde Staten door een ander land, zeide Eisenhower, dat op het ogen blik waarop een dergelijk wapen zou worden gevonden, er feitelijk sprake zou zijn van een oorlogs verklaring. Nehroe Russen wensen oplos sing van vraagstukken Premier Nehroe van India heeft Woensdag op een persconferentie in Brioni (Zuid-Slavië) verklaard, dat hij tijdens zijn recente bezoek aan Moskou niet diepgaand met de Sowjet-autoriteiten over de kwes- tie-Duitsland had gesproken. Hij had evenwel bepaaldelijk de indruk gekregen, dat de Sowjet-leiders een „redelijke oplossing van het Duitse en andere vraagstukken" wensen. Levend schaakspel Het staat nu vast dat op 31 Augustus op de markt te Delft ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Delftse schaakclub, een levend schaak spel zal worden opgevoerd. Be halve de plaatselijke schaak verenigingen zullen er aan nastiekverenigingen. Verder is het de bedoeling, dat de Neder landse Amateur Toneel-Unie wordt ingeschakeld. Het levend schaakspel is op gezet als een show, die ca. an derhalf uur zal duren. De regie is in handen van Ed Strelitskie, de tekst xoordt geschreven door J. Zitman. De titel zal ver moedelijk luiden „D 5". Hagenaar hongert voor gevangenen in Indonesië Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg, die sinds Vrijdag jl. in zijn pension in Den Haag in hongerstaking is om op deze wijze te trachten verbetering te brengen in de behandeling van de Nederlandse arrestanten in In donesië, Woensdagmiddag door een controlerend geneesheer van de Haagse Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst onder zocht. Er bleek echter geen medi sche reden om de heer Tuinenburg in een ziekenhuis op te nemen. De ziekenauto kon dan ook onverrich- terzake terugkeren. Naar de heer Tuinenburg mededeelde heeft hij ook bezoek gehad van een arts, die een onderzoek heeft ingesteld naar zijn geestelijke vermogens. Er was van hem onbekende zijde een ver zoek ingediend hem te doen opne men in een psychiatrische inrich ting. DE WERELDSITUATIE Genève heeft goede kansen De Britse minister van Buiten- De minister zei dat het feit, dat landse Zaken, Harold MacMillan, de topconferentie van de Grote Vier te Genève op 18 Juli begint in een heelt Woensdag verklaard dat het sfeer van goede verwachtingen, Westen moet waken tegen een „beter dan ooit tevoren", een groot „voortijdige ontspanning" in zijn eerbetoon betekent „aan de een- betrekkingen met de communisti- dracht en vasthoudendheid van West-Europa gedurende deze kri- Nederlandse ballon boven Zweden De opstijgingen in Zweden van de Nederlandse ballon „Jhr. van den Bergh van Heemstede" zijn goed verlopen. 40 passagiers heb ben met mevrouw Boesman de luchtdoop ondergaan. Op de vierde dag van de tentoonstelling te Hel- singör verraste een bui de ballon- vaarders. Bij windstoten van 70 km. scheurde een deel van het net, maar men wist de ballon toch nog te be houden. Na deze worsteling met de natuurkrachten werden nog vele autoriteiten tijdens kaderopstijgin gen meegenomen. Daarna werd de vaart naar onbe kende bestemming ondernomen, thans onder leiding van Jan Boes man. Hij maakte met een Zweedse passagier aan boord een fraaie avondvaart tot aan de Salderbaai. De kentekenbewijzen voor personenauto's De controle op de autopapieren als onderdeel van de door de poli tie ondernomen zogenaamde twee de verkeersactie, blijkt volgens het ministerie van Verkeer en Water staat bij een deel van het publiek de mening te hebben doen postvat ten dat de provinciale nummerbe- wijzen van alle personenauto's nu reeds zouden dienen te worden vervangen door nieuwe kenteken bewijzen. Het ministerie deelt daar om mee, dat dit onjuist is. Het ver vangen van de oude provinciale nummerbewijzen door kentekenbe wijzen behoeft ingevolge wettelijk voorschrift voor onder een provin ciaal nummer rijdende personen auto's niet eerder te geschieden dan in de loop van 1956, waaromtrent te zijner tijd nadere publicaties zul len komen. Op de houders van personenauto's rijdende onder een provinciaal nummer, doet het ministerig. een de nadere publicaties terzake geen aanvrage voor een kentekenbewijs in te dienen. Het voortijdig aanvra gen van kentekenbewijzen veroor zaakt namelijk stagnatie in de af gifte voor voertuigen waarvoor de verplichting reeds bestaat. Nationale Tentoon stelling Bakkersbedrijf Te Breda zal van 20 tot en met 28 Juli 1955 de „Brebato II" worden gehouden, een nationale tentoon stelling voor het bakkersbedrijf. Door de gezamenlijke medewer king van de Belgische Bakkerspa troonsbond zal ook België hierbij met een paviljoen vertegenwoor digd zijn. De voorbereidingen hebben nage noeg haar beslag gekregen en zijn goed verlopen. Zo zullen onder meer op deze tentoonstelling drie bijna vol automatische bakkerij bedrijven - gedurende de tentoonstellingspe riode - in volle werking zijn te be zichtigen. Nationaal fonds voor hulpverlening langs de weg De A.N.W.B., de K.N.A.C. en het Rode Kruis zijn vastbesloten door te gaan met het vestigen van tele foon- en hulpposten, zolang dit hun financieel mogelijk is. Vooral de nieuwe Rijkswegen echter werpen financiële problemen op, die steeds moeilijker op te lossen zijn. Daarom dienen de handen ineen geslagen te worden, door alle or ganisaties, instanties, en eventueel bedrijven, die er, ongerekend het slachtoffer, belang bij hebben, dat een gewonde snel verzorgd en ver voerd wordt. Zij zouden een fonds moeten vormen, een „Nationaal fonds voor hulpverlening langs de weg", dat ongeacht het vraagstuk „wie uiteindelijk betalen zal" ga randeert, dat bij ongevallen gebo den hulp wordt betaald. REDACTIE Erf ADMINISTRATIE Lenge Nobebtr**t A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh. Lekenmen Ochlman Lange Nobelstraet A 171 Zierikzee Redacteur t M. J. BU DE VAATE Tef 309 O Verontachtzaam de kleinig- f heden niet, die het geluk van anderen verhogen kunnen. A o O 999 99999 o tiet K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Stijgende temperatuur Overdrijvende wolkenvelden en overdag voornamelijk in het bin nenland perioden met zonneschijn; droog weer; zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen; enige stijging van temperatuur. 9 Juli. Zon op 4.32 onder 21.01. Maan op 22.30, onder 9.20. Laatste kwartier: 12 Juli te 21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Juli 5.57 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 Juli 5.17 v.m. 17.39 n.m. Doodtij: 14 en 28 Juli. Springtij: 21 Juli. Dit is een van de foto's van het vernielde postkantoor te München, waar Dinsdagmiddag een pakje ontplofte, terwijl een man aan een lessenaar Korte berichten bezig was het te adresseren. De man werd op slag gedood en een vrouw, uit het Binnenland die aan een lessenaar in de buurt stond, overleed eveneens tengevolge 's-GRAVENHAGE. Prins Bern- van de explosie. Twintig anderen, die op dat moment in het postkantoor za* ƒ4*'4 Pa^e^e Soest- dijk een aantal deelnemers van het aanwezig waren, werden gewond door rondvliegende scherven en congres van de Internationale Unie splinters van het glazen dak. De toto, welke een beeld geeft van de m Den Haag'wórdf gXudênf ont- aangerichte schade, werd gemaakt vanuit het gehavende deurgat. vangen. 's-GRAVENHAGE. De minister var? Landbouw van India, dr. P. S. Deshmukh, zal enkele dagen ons land bezoeken. Hij is gisteravond aangekomen en zal Zondag 10 Juli vertrekken. Zijn bezoek zal in het zoek'enT van treffen. 's-GRAVENHAGE. De Bondsre gering stelt nog altijd pogingen in het werk om Nederland tot het te- uit ruggeven van Elten en de zelfkant Op de hoofdbesturenvergadering ook als christenen op het terrein bewegen. Staatssecretaris Hall- van het Nederlands Verbond van der vakbeweging kozen voor het steJn van he( West_Duitse mlniste- Vakverenigingen op 9 dull a.s. zat ^'SSo'n^agSe prof. dr G. C. van Niftrik een in- voor 0f tegen een bepaalde vakbe- leiding houden over de betekenis weging op democratische grond- ROTTERDAM. Woensdag hebben het herderlijk schrijven van slag niet waarderen. Het geeft verre twee klassen van het Baarns Ly- - Ha vnnrlrAJir aan viat nnnAl tran Via+ nndno ..n« ..„„t..:.. KERK EN POLITIEK schrijven neu. ncnunuuc ixcriC Schrijven appeleerde aan persoonlijke verantwoordelijkheid de r-n.r,iA «vnnflp der Neder- de voorkeur aan het aPPèl van het ceum, onder leiding van de rectrix, Generale Syn e herderlijk schrijven aan het per- me j. dr. S. Ramond, een bezoek aan sche wereld. De minister sprak aan het begin van een debat over de betrekkingen tussen Oost en West in de raadge vende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. „We zijn gewend geraakt aan de ijzige wind uit het Oosten, maar we moeten er voor oppassen niet te gemakkelijk te smelten als het kli maat plotseling warmer wordt", zei hij. tieke jaren". „Als wij, op onze beurt, de kan sen die ons worden geboden het best willen benutten, moeten we leren een zekere bewegingsvrijheid te houden en niet bang te zijn voor nieuwe ideeën, zo lang de grote lij nen van onze doelstellingen blijven gehandhaafd". „Maar waar we te gen moeten waken is voortijdige ontspanning. Dat is van het groot ste belang". De Etna werkt. Kokende lava is tot op tien meter van de rand van de Noordelijke krater van de vulkaan gestegen. Deskundigen vrezen voor een uitbarsting, waar door een 2.000 meter lager gelegen stad en dorp bedreigd zouden wor den. De kraterkorst is echter nog niet doorbroken. De Egyptische grenswacht heeft Dinsdag na een gevecht van vier uur met smokkelaars in de heuvels bij Port Said een hoeveel heid hasjisj en opium ter waarde ■tfan ruim tien millioen gulden in beslag genomen. Einde vorige maand wist het Egyptische kameel corps de hand te leggen op een hoe veelheid opium ter waarde van ruim dertig millioen gulden. lands Hervormde Kerk: „Christen- soonyjk geweten om op grond van de „E 55" gebracht. Ook de prin- zijn in de Nederlandse samenle- het christen-zijn In deze strijd te sessen Beatrix en Irene bevonden ving". Op deze vergadering zal te- kiezen. zich in het gezelschap, dat tijdens vens aan de hoofdbesturen der b« de rondgang over de manifestatie -T,T,T kennelijk zeer geïnteresseerd was het N.V.V. aangesloten organisaties in het vele dat het beleefde, een concept-verklaring over dit De nieuwe Italiaanse premier, schrijven ter goedkeuring worden prof Antonio Segni die tot de lin- NIJMEGEN De 65-jarige land- a a- tt kervleugel van de Christen-demo- bouwer P. J. Verbiezen uit Wychen voorgelegd, die door de heer cratjsche partij behoort, heeft de is ,toen hij op de St. Annastraat te Oosterhuis nader zal worden toe- üjst van de leden van zijn kabinet Nijmegen per fiets een zijstraat in gelicht. - een pro-Westerse centrumcoalitie wilde rijden, door een auto gegre- - bekend gemaakt. De nieuwe re- pen. Hij werd naar het Canisius- In deze verklaring wordt o.m. op- gering, die op papier een meerder- ziekenhuis overgebracht, waar gemerkt dat het N.V.V. niet alleen heid van vier zetels heeft in het bleek dat hij een schedelbasisfrac- het recht der kerken om hun woord parlement, zal de volgende week tuur en een gebroken been had op- in politieke en maatschappelijke het parlement verzoeken, zijn ver- gelopen, In de loop van de avond problemen te spreken erkent, maar trouwen in haar uit te spreken. is hij overleden, het ook waardeert en ten volle be reid is daarnaar met aandacht te luisteren. Het stemt het hoofdbe stuur tot grote voldoening te con stateren, dat uit het herderlijk schrijven van de Nederlandse Her- n Wreed transport van slachtpaarden De secretaris-generaal van de Wereldfederatie ter Bescherming van Dieren, de heer M. Reckman, heeft een telegram gezonden aan maarschalk Tito, waarin hij deze namens de wereldfederatie drin gend verzoekt maatregelen te wil len nemen voor een betere behan deling van slachtpaarden, die een lange reis naar het buitenland moe ten maken. De aanleiding van dit telegram vormt het transport van ongeveer 85 slachtpaarden dezer dagen uit Joegoslavië naar ons land. De dieren, die geheel of gedeelte lijk blind waren, hadden gedurende de lange reis naar Nederland eten noch drinken gehad, zo deelde de secretaris van de federatie mee. Vergadering Herverkavelingscommissie Onderzoek naar krotwoningen op het eiland De Britse minister van Defen sie, Selwyn Lloyd, heeft Woens dag in het Lagerhuis verklaard, dat. het aantal eenheden van de Russi sche vloot voortdurend is toege nomen, in het bijzonder het aantal duikboten. Voortdurend wordt er nieuw materiaal voor alle delen van de strijdkrachten ontwikkeld, zo zeide de minister in antwoord op een vraag. In hótel „De Korenbeurs" te Goes werd onder voorzitterschap van mr A. J. v. d. Weel de maandelijkse vergadering van de Herverkave lingscommissie gehouden. Er werd beraadslaagd over een voorstel om alle gronden In het herverkave- lingsgebied te bemonsteren en te voorzien van een bemestingsadvies. Dit project, dat zich zal uitstrekken over vijf jaar, houdt in dat er plm. 34.000 monsters zullen moeten wor den genomen. Dit jaar zal reeds met de uitvoe- voering worden begonnen in die gebieden, waar de cultuurtech nische werken zover gevorderd zijn dat de gronden in de nieuwe toe stand zijn gebracht. Na het ruimen van de eerste gewassen (eind Juli) zal onmiddellijk begonnen worden met de monstername, opdat de be mestingsadviezen gereed zijn vóór het volgende seizoen. In totaal zal dit jaar nog plm. 4.050 ha bemonsterd worden, waar van 2.500 ha in de Polder Vier Ban nen van Duiveland en 500 ha in het gebied van de Hoge en Lage Zoom onder Renesse-Haamstede. De grondgebruikers in deze ge bieden zullen de monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek dus binnenkort aan het werk zien gaan. De Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft het initiatief geno men tot het houden van een studie reis naar de Gelderse komgronden- gebieden, waar op het terrein van de maatschappelijke en culturele nazorg een grote activiteit wordt ontplooid. Daartoe werden een aan tal leidinggevende personen uit alle maatschappelijke kringen uit de herverkavelingsgebieden uitgeno digd deze reis mee te maken. De voorzitter deelde mee dat op Schouwen-Duiveland een onder zoek zal worden ingesteld naar het voorkomen van krotwoningen. Van de resultaten van het onderzoek zal afhangen of ook hier mogelijkhe den zijn voor de krotopruiming in herverkavelingsverband. Op 29 Juni maakten de gegadig den uit de herverkavelingsgebieden voor een bedrijf in de Braakman polder een excursie naar dit ge bied, ter bezichtiging van de uit te geven bedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1