ZIERIKZEESCHE SB NIK IIVVS BODE H.M. de Koningin bracht werkbezoek aan enkele plaatsen in Gelderse achterhoek Tachtig vluchtelingekindereri uit Duitse kampen naar Scliouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sovjet-Unie komt niet door zwakheid praten te Genève De bodemvondst te Ouwerkerk Straks weer een snuitje? DONDERDAG 7 JULI 1955 No. 17771 - 111e Jaargang ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTlÉN Prijs par 3 maanden hij vooruitbetaling I3,5O, per weeb 27 cent.' Losse nummer» 10 Cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelitraal A 171. Zierikzee, Postbus nr 1, Teleloors' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakonman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee Redacteur M. J. BU DE VAATE TeL 309 CHROESJTSJEF LIET ZICH UIT Nodig is spreken op basis van gelijkheid Nikitia Chroesjtsjef, de leider van de Russische communistische partij, heelt op een receptie in de tuin van de Amerikaanse ambas sade in Moskou, ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsdag, gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie niet door zwakheid naar de komende Vier-mogendhe- denconferentie in Genève wordt gedreven, doch dat zij in een krach tige positie verkeert. „Wij gaan niet met gebroken be nen naar Genève, doch als soldaten om waardige partners te ontmoe ten, en dat is de enig goede ma nier", zo meende hij. Chroesjtsjef zei, dat de conferen tie niets belangrijks zal opleveren als niet ieder iets zou bijdragen tot het verminderen van de interna tionale spanning. Slechts als „wij Sterkte Sowjetrussische luchtmacht De Democratische senator John Sparkman heeft verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van De fensie onder druk van het Congres had toegegeven, dat de Sowjetrus sische sterkte in straaljagers en nieuwe lichte straalbommenwer- pers die van de gehele vrije wereld overtrof. Volgens Sparkman hadden repu blikeinse regeringsfunctionarissen, gesteund door president Eisenho wer, zich in 1953 niet gestoord aan de militaire deskundigen en een zorgvuldig opgesteld program voor de luchtmacht besnoeid. Hoewel in 1954 deze besnoeiing ongedaan ge maakt werd, was het defensiepro gram nog niet voldoende, aldus Sparkman. Bomontploffing in postkantoor te München Dinsdagmiddag is in. een post kantoor te München een bom in een pakket, dat door een man aan het loket was afgegeven, ontploft. Twee personen werden gedood en twintig gewond. De Beierse politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is niet bekend aan wie het pakket was geadresseerd. De ontploffing doet denken aan een dergelijk voorval ongeveer twee jaar geleden, toen een in München afgeleverd pakket bestemd voor bondskanselier Adenauer, ontplof bare stoffen bleek te bevatten. Een kind van ZVz jaar, dat drie dagen zoek was, is in de bos sen by Chateau Thierry (Frankrijk) teruggevonden. Het kind man keerde ogenschijnlijk niets, hoewel het nogal wat schrammen had op gelopen van braamstruiken. op basis van gelijkheid spreken, in een eerlijke taal, zal alles goed gaan". Maarschalk Boelganin, de Rus sische premier, verklaarde op deze receptie, dat de Sowjet-delegatie waarschijnlijk op 16 Juli naar Ge nève zal vertrekken en daar dan zal aankomen op dezelfde dag als president Eisenhower. Het was de eerste maal dat de vooraanstaande Russische leiders, met uitzondering van president Worosjilof, de receptie ter gelegen heid van de Amerikaanse Onaf hankelijkheidsdag bijwoonden. Ge woonlijk komt alleen minister Mo- lotof. Leven zonder werken De Lond.ena.ar Norman White, die een middel had bedacht om zonder werken aan de kost te komen, is tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zocht een baantje en belde dan zijn toekomstige werkge ver anoniem op om hem te ad viseren die White toch vooral niet in dienst te nemen, omdat het een gevaarlijke gek was die al verscheidene misdaden op zijn geweten had. White werd dan meestal ontslagen, met een week salaris als schadever goeding. Hitier wettelijk dood Het Beierse hooggerechtshof heeft Dinsdag bepaald dat de rechtbank te Berchtesgaden het recht heeft Hitier dood te verklaren. De uitspraak werd gedaan in een conflict over de competentie van de rechtbank te Berchtesgaden, in welk district Hitier een landhuis bezat, en de rechtbank te Berlijn- Schöneberg, om Hitier wettelijk dood te verklaren. President Peron van Argenti nië heeft Dinsdag in een radiorede zijn vrienden en tegenstanders ver zocht om een politieke wapenstil stand en de politieke oppositie ont heven van schuld in de jongste op stand. Waarnemers beschouwen de rede als de verzoenendste die pre sident Peron in zijn loopbaan ge houden heeft. Interim-regeling ziekte kosten ambtenaren Bij K.B. is vastgesteld de inte rim-regeling ziektekosten ambte naren 1955. Volgens deze regeling zullen de gehuwde burgerlijke rijksambtenaren een bedrag van f 84,de ongehuwden een bedrag van f 42,ontvangen als tege moetkoming in de kosten van ziekteverzekering. Vorig jaar werd respectievelijk f 66,en f 33, uitgekeerd. Wegens de verhoging der verzekeringspremies is de uit kering dit jaar verhoogd. De uit keringen zullen eind Augustus ge daan worden. Ook Italianen naar Nederlandse mijnen? Zoals reeds eerder is gemeld, zul len de grootste drie Limburgse mij nen tezamen trachten om in de loop van een jaar rond duizend Oostenrijkse arbeiders aan te wer ven. In het overleg met de regering is echter de wenselijkheid gebleken om behalve de Oostenrijkers ook een aantal Italiaanse arbeiders aan te trekken, mede in verband met de geest van artikel 69 van het ver drag inzake de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Dit ar tikel heeft ten doel de vrije migra tie van de arbeidskrachten in dè landen van de E.G.K.S. te bevor deren. Als gevolg van de taalmoeilijk heden zal het aantal Italiaans spre kende arbeiders, dat in de Lim burgse mijnen te werk wordt ge steld, echter beperkt moeten blij ven. De betrokken directies hebben daarom echter besloten om zo mo gelijk in totaal 150 Italiaans spre kende arbeiders aan te werven. EERSTE KAMER Wetsontwerp op verbranding van lijken De Eerste Kamer heeft gestemd over het vorige week behandelde wetsontwerp met betrekking tot de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken. (Wet op de lijkbezorging). Dit ontwerp werd met 31-8 stem men aangenomen. Tegen stemden de V.V.D.-fractie en vier leden van de P.v.d.A.-fractie. Voorlichting over gebied ten Oosten van de IJssel 33 gevangenen van de staats gevangenis te Walla Walla (V.S.) hebben zeven bewakers weten op te sluiten en ongeveer 400 gevange nen uit hun cellen bevrijd. Zij eisen een betere behandeling door de be wakers. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdag een werkbezoek gebracht aan enkele plaatsen in de Gelderse Achterhoek, waar zij behalve de stad Winterswijk, de R.K. vak school „Harreveld" bezocht en de Rekkense inrichtingen voor moei lijk opvoedbare kinderen. Na verwelkomd te zijn door de burgemeester van Lichtenvoorde, mr F. J. Waals, liet H.M. de Ko ningin zich de school tonen en zich voorlichten over het werk dat daar wordt gedaan. „Harreveld" is ge stadig gegroeid sedert de oprichting in 1911, toen een begin werd ge maakt met de verzorging van re- gerings- en voogdij pupillen. Na ge stadige groei trof „Harreveld" in 1948 een vreselijke ramp, want de slaap- en woongelegenheid voor honderd jongens brandde tot de grond toe af en de gehele school. Na vijf maanden was echter de in richting weer compleet. Na een vooropleiding aan een aan de in richting verbonden lagere school is bekwaming mogelijk in de am bachten timmerman, meubelmaker, typograaf, schilder, wever, bank werker, electriclën, kleermaker, bakker, schoenmaker en voor de land- en tuinbouw. Te Winterswijk gebruikte H.M. de Koningin de lunch in het ge meentehuis, waarna de voorzitter van de samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Gelderland, ir H. Vis, een inleiding hield waarin hij enige mededelin gen deed over de economische en maatschappelijke omstandigheden in het gebied ten Oosten van de IJssel en over de recente ontwik keling daarvan. Burgemeester van Veen sprak vervolgens over de ont wikkeling van het maatschappelijk werk in de Achterhoek. Als voor beeld van wat de Achterhoekse in dustrie betekent werd de Koningin vervolgens de Koninklijke trico- tagefabriek G. J. Willink N.V. - een bedrijf met circa 600 werk nemers - getoond. Naar de Rekkense inrichtingen Via de buurtschappen Meddo en Groenlo ging het toen naar de Rek kense inrichtingen onder Eibergen. De arbeid hier, begonnen in 1914, had als oorspronkelijk doel het Veertien pas-geschilderde maar verlopen uitziende Amerikaanse ma rine-schepen, die Rusland waren gegeven in het kader van de Leen- en Pachtwet, komen in de haven van Kiel aan, voor een verlate teruggave aan de Verenigde Staten. De schepen varen onder hamer en sikkel. - Op de voorgrond een Russische sleepboot die de schepen de haven binnenloodste. De Russische mijnenveger in het midden heeft de vloot geëscorteerd. Links drie schepen die na een reis op eigen kracht uit eindelijk het anker uitwierpen. T.B.C.-sterftecijfer nogfsteeds^dalende In 1954 zijn 800 Nederlanders ge storven aan tuberculose, waarbij 654 gevallen van tuberculose van de ademhalingsorganen en van de bronchiaalklieren waren. Ten op zichte van 1953 is dit een teruggang van 172 sterfgevallen. In 1954 wer den aan de districts-consultatiebu- reaux 10312 nieuwe lijders aan ac tieve tuberculose ingeschreven (het jaar daarvoor 12699). Dit vermeldt het ontwerp-jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Centrale verenigingen als lid ingeschreven berculose, waarbij eind 1954 1284 verenigingen al slid ingeschreven waren. duurzaam verplegen van volwassen zwakzinnige mannen en vrouwen. De inrichtingen in Rekken herber gen thans zeer moeilijk opvoedbare meisjes en jongens, die via voog dijverenigingen, kinderrechters en voogdijraden hier worden geplaatst omdat zij een speciale inricchtings- verpleging onder psychiatrisch toe zicht behoeven. Als werkobjecten voor de jongens heeft de Inrichting twee boerderijen, een tuinderij en een ambachtsschool. De meisjes vinden werk en krijgen les in de wasserij, strijkinrichting en keu ken, terwijl ook ieder paviljoen een eigen naaikamer heeft. De Koningin stelde zich nauw keurig op de hoogte van de gang van zaken op de inrichting. Na het vertrek uit Rekken reed de Ko ningin en haar gevolg nog door Ei bergen, waarmede het werkbezoek ten einde was. Korte berichten uit het Binnenland KAPELLE. Uit alle delen van Zeeland waren Dinsdagmiddag de landbouwers en vertegenwoordigers van landbouworganisaties naar de algemene begraafplaats te Kapelle gekomen om de laatste eer te be wijzen aan de heer P. Scheele, in leven vice-voorzitter v. d. Zeeuwse Maatschappij van Landbouw. AMSTERDAM. De rechtbank te Assen heeft beslist dat een schade loosstelling groot f 12.000 moet worden toegekend aan de 54-jarige P. van D. uit Zeegse (Groningen). Dit is een gunstige beschikking op een verzoek'van deze van D., „ter zake van schade etc. geleden door de negen jaar die hij ten onrechte gedetineerd is geweest". RHENEN. Op het voorplein van een dierenpark te Rhenen (Ouwe hands) valt op het ogenblik een zeldzaam gebeuren te aanschouwen in de plantenwereld, namelijk de bloei van een. Agave Americana. De plant is nog niet geheel ten volle tot bloei gekomen, doch alleen de knop is reeds het bekijken waard, daar ze circa 150 centimeter lang en twintig centimeter dik is. HAARLEM. Vijftien meisjesleer lingen, onder wie de prinsessen Beatrix en Irene uit de hoogste drie klassen van het Baarns Lyceum, onder leiding van twee docenten, hebben een bezoek gebracht aan de grafische inrichting Johari Enschedé en Zonen te Haarlem. AMSTERDAM. Dinsdagmiddag zijn 35 Amerikaanse organisten op Schiphol aangekomen, die in de loop van deze week bezoeken zul len brengen aan verschillende oude barokorgels in Nederland. Ook zul len zij moderne orgels bezoeken, die zijn gebouwd volgens het me chanische sleepladensysteem. Ver scheidene vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse orgelwereld be vinden zich onder hen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O 4an kleine dingen moet men O geen aanstoot nemen als men naar de grote op weg is. 9 O 99999909999999909999909 Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Beter weer Overdrijvende wolkenvelden maar ook flinke opklaringen; droog weer; zwakke tot matige Noorde lijke wind; iets hogere middagtem- peraturen. 8 Juli. Zon op 4.31, onder 21.02. Maan op 22.13, onder 8.08. Laatste kwartier: 12 Juli te 21.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 Juli 5.23 v.m. 17.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 Juli 4.41 v.m. 17.04 n.m. Springtij: 7 en 21 Juli. Doodtij: 14 en 28 Juli. Schip wordt geheel uitgegraven In aanwezigheid van een deskun dige van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek is Dinsdagmiddag een begin gemaakt met de voortgezette ontgraving van het in de bodem onder Ouwerkerk aangetroffen schip, waarvan de ouderdom in eerste instantie hoog is geschat. Het schip ligt op een diepte van plm. 2 meter en dus niet zes meter, zoals eerder gemeld. Gisteren was men met de ontgra ving - die met behoedzaamheid ge schiedt - nog niet gereed. Men wil evenwel eerst het schip geheel vrij hebben, alvorens een uitspraak te doen over de mogelijke ouderdom. Het schip is nog vrij gaaf. Bodem en zijwanden zijn intact. Des te waardevoller als hier inderdaad van een unieke vondst sprake zou kun nen zijn. Radio- Moskou begon eergis- ternacht de uitzending voor Noord- Amerika met een gelukwens aan de Amerikanen ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag. „Het Rus sische volk bewondert de móóie, democratische traditie van onze Amerikaanse vrienden, met wie wij in vrede, begrip, vertrouwen en wederzijdse vredesinspanning ho pen te leven", aldus radio-Moskou. ALKMAAR. Enige kinderen lie pen te Alkmaar hardlopend het Zeglis op. Twee kinderen konden een aankomende vrachtauto ontlo pen, maar het 6-jarige jongetje Hans Deugd, liep met zijn hoofd tegen de zijkant van de laadbak. De bestuurder van de vrachtauto had hiervan niets gemerkt, maar had even later in zijn spiegel de jongen op de weg zien liggen. Met ernstige hoofdwonden is het kind naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd, waar het in de loop van de avond is overleden. Het snuiven, dat in de 18e eeuw door een Engelse dokter werd aanbevolen als het mid del bij uitstek tegen verkoud heid begint weer populair te worden. Een firma in Engeland verkoopt thans 20 procent van haar productie naar het bui tenland. Het grootste gedeelte hiervan is metholyptus-snuif dat op dokters-voorschrift wordt vervaardigd. Voor de oorlog exporteerde deze firma alleen maar naar België. In 1946 verzond zij een monster blikje met snuif naar Zuid- Afrika en de vraag in dit land is overgeslagen naar de Bel gische Congo, Goudkust, So- maliland, het Midden Oosten, Australië, West Indië en Noord Amerika. Het reisgeld is nog niet bij elkaar Volgens een radio-uitzending uit de hoofdstad van het koninkrijk Afghanistan Kaboel, is het Nooi'd- oosten van het land getroffen door een aardbeving, die mogelijk tien tallen personen het leven heeft ge kost. Naar wtf vernemen van het se cretariaat van de Werkgroep Vluch- telingenactic Schouwen-Duiveland, heeft de actie die ten doei heeft kinderen van zgn. „Heimatlose Aus- lander (Oosteuropese vluchtelingen woonachtig in West-Duitsland) een prettige vacantietyd op Schouwen- Duiveland te laten doorbrengen, tot dusverre een uitstekend resultaat gehad. Voor plm. tachtig vluchte- lingetjes, die eind Juli naar Schou wen-Duiveland zullen komen, Is thans definitief een plaatsje ge vonden. Er zijn gemeenten op Schouwen- Duiveland - inzonderheid Ooster- land - waar men zeer veel werk heeft gemaakt om de actie te doen slagen. Op een der laatste dagen van Juli zullen de kinderen te Ol- denzaal worden afgehaald. De reis vanuit het kamp in West-Duits- land naar Oldenzaal komt voor re kening van de Interchurch, een kerkelijke organisatie die zich het lot van de vluchtelingen heeft aan getrokken. De reiskosten naar dit eiland komen voor rekening van de Werkgroep Schouwen-Duiveland. De Werkgroep is uitermate con tent over de gang van zaken tot dusverre, maar zij zit nog met het probleem van de reiskosten. In voll vrijmoedigheid wil zij daarom nogmaals een beroep doen op de inwoners van dit eiland, die zelf uit grote nood zijn geholpen. Velen willen wel een kind te logeren heb ben, maar zijn daartoe - wegens toevallige omstandigheden als va- cantie e.d. - niet in staat. Zy zou den hun wil ook mede te werken aan het grote plan niet beter kun nen demonstreren dan een bydrage te storten op giro 2 5 4 8 van de Werkgroep te Drelschor, voor het reisfonds, waarvoor ook de reis- bonnen welkom zyn die door win kelierscombinaties tegenwoordig worden uitgegeven. Door een gezamenlijke inspan ning en gedreven door de Christe lijke naastenliefde, moet deze fi nanciële moeilijkheid snel de we reld uitgeholpen worden. Dankbare kinderen zullen straks de beloning zijn voor het werk en de offers aan dit mooie streven besteed en voor dit verheven doel gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1