PITTIG VAN NELLE Ditmaal royale Sovjet-pers VOl HALF ZWARE SHAG Nederlandse delegatie ontdekte opbloeiend kerkelijk leven imRusland JSLSrML'&S «SS? KE goede NendeTan:Z°oeg^00L.V^ Het uitstel van eerste oefening voor onderwijzers kunsten letteren In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 2 JULI 1955 - No. 17769 Allerlei voorbereidingen Stad en Provincie De komende bijeen komst der „Grote Vier" Leden der Amerikaanse, Britse, Franse en Sowjet-Russische veilig heidsdiensten treffen te Genève teeds voorbereidingen voor de be scherming van vertegenwoordigers der „Grote Vier" op de 18 Juli a.s. beginnende besprekingen der rege ringsleiders. De Zwitserse autoriteiten treffen hun eigen voorzorgsmaatregelen. De reeds versterkte politie zal door eenheden van het te Zürich gele gerde 26ste regiment infanterie ge holpen worden bij het bewaken der villa's van de voornaamste staats lieden. In het kader dezer maatregelen zullen ook identiteitsbewijzen wor den verstrekt aan de bijna duizend afgevaardigden naar de conferentie en aan de duizend tot 1.200 journa listen die haar zullen verslaan. Indonesië wil onder» handelingen met Nederland In zijn antwoord op de algemene beschouwingen in tweede termijn in het Indonesische parlement over het wetsontwerp tot opheffing van de Indonesisch-Nederlandse Unie, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, beloofd, dat bin nen drie maanden na aanvaarding van het Unie-protocol onderhande lingen zullen worden gehouden met Nederland over de financieel-eco- nomische verhoudingen. Hij zeide in het antwoord niet alle vragen te willen beantwoorden, teneinde te voorkomen dat van bepaalde zijden hiervan profijt zou worden getrok ken. Verklaring van Eisenhower opgenomen De voornaamste Sowjet-bladen brengen de jongste verklaring van president Eisenhower op uitvoerige en, zo zegt Reuter, op ongekleurde wijze. Onder andere wordt de op merking afgedrukt waarin Eisen hower zegt, dat het moeilijk is te bepalen, van waar de leidende in vloed in de heersende Sowjet-groep komt evenals die waarin de presi dent zegt, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn, „zo lang de Europese communistische landen niet vrijelijk hun eigen re geringsvorm kunnen kiezen". Het is naar men aanneemt de eerste maal sinds het uitbreken van de „koude oorlog", dat dergelijke za ken in de Sowjet-pers verschijnen. In diplomatieke kringen heeft men dan ook uitdrukking aan ver wondering gegeven en men toont een „voorzichtige tevredenheid". Overigens wordt bij het verslag van de conferentie geen perscom mentaar gegeven. KERKWERVE Raad nam afscheid van onderwijzeres Mej. A. W. Schulling Onmiddellijk na de raadsverga dering, welke Zaterdagochtend in het gemeentehuis te Kerkwerve werd gehouden nam de raad van Kerkwerve afscheid van mej. A. W. Schuiling, die sedert 1910 tot 1 April 1955, als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Kerk werve werkzaam was. Bij het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 April jl. was het wegens ziekte van mej. Schulling niet mogelijk om toen af scheid van haar te nemen. In zijn toespraak zei burgem. S. Francke, dat het hem verheugde dat mej. Schulling nu weer van haar ziekte was hersteld en dat zij thans nog naar Kerkwerve was gekomen om afscheid te nemen. Het gemeente archief getuigt niet van grote din gen die mej. Schulling in Kerkwer ve heeft verricht. Zij heeft in alle stilte haar werk gedaan. De plaats welke zij door haar werk op school in de harten van de Kerkwervena- ren heeft veroverd geeft een duide lijk beeld hoezeer zij als onderwij zeres op de school werd gewaar deerd. Spreker brengt de dank over namens het gemeentebestuur voor alles wat zij voor de jeugd van de school in die lange reeks van jaren heeft gedaan en hij meent dat hij tevens die dank wel over mag bren gen namens allen die van haar on derwijs hebben genoten. Spreker zeide reeds dat mej. Schulling in stilte in Kerkwerve heeft gewerkt, maar dat wil niet zeggen onopge merkt. Bij de viering van het 40- jarig ambtsjubileum is dnt wel op ondubbelzinnige wijze gebleken. Het ligt thans niet in de bedoeling om weer een groots opgezette hul diging te organiseren, maar de raad en spreker hebben gemeend, dat het heengaan niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Met de wens, dat het mej. Schulling op haar verdere le vensweg wel moge gaan, overhan digde burgemeester Francke haar een Delfts blauw sierbordje. Dankwoord mej. Schuling. Mej. Schulling bedankte de bur gemeester voor zijn vriendelijke woorden, waaruit bleek, dat zij met hart en ziel als onderwijzeres in Kerkwerve heeft gewerkt. Wanneer zij weer eens opnieuw moest kiezen zou zij weer onderwijzeres worden. In haar diensttijd heeft zij onder vonden hoe goed de samenwerking met het personeel en het gemeente bestuur kan zijn. Ook de contacten welke zij met de oudercommissie en de ouders had waren altijd zeer goed. Tot slot bracht de heer M. de Jonge haar dank voor alle zorg en toewijding waarmee zij de belan gen der openbare school gediend heeft. Vrijdagmiddag had mej. Schulling reeds afscheid genomen van de leerlingen der Openbare Lagere school. Door de leerlingen werd een toneelstukje, getiteld „Te Dom", opgevoerd. Verschillende ouders gaven hierbij van hun belangstel ling blijk. Alle leerlingen werden door mej. Schulling getracteerd op een zakje snoep. Dezer dagen slaagde te 's-Gra- venhage voor de Stichting Vakexa mens Kleinhandel Tabak onze stad genoot A. Schiettekatte. BROUWERSHAVEN De wachtmeester der Rijkspo litie, J. L. Smalheer te Kerkwerve, is met ingang van 30 Juni jl. bevor derd tot wachtmeester le klas der Rijkspolitie. Burg. stand en loop der bevol king over Juni 1955. Geboren: Maatje W., d. v. J. L. Stoel en K. v. d. Linde; Maris, z. v. M. Janse en P. van Ast. Overleden: Cornelia Wilhelmina Bolkenbaas. n Ingekomen: Andreas Oosse en ge zin uit Duivendijke; Gerhardus H. Zonder en gezin uit Borne. Vertrokken: mevr. Wesdorp-Hor- dijk naar Koudekerke (W.); mej. C. J. Wesdorp naar Koudekerke (W.); K. Kristalijn naar Den Hel der; J. de Vries en gezin naar Den Burg (Texel). NOORDGOUWB De dezer dagen gehouden col lecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft opgebracht de som van f 30,52. BRUINISSE Het weer in Juni In de maand Juni constateerde de regenmeter op het Proefbedrijf „Scheldemonden" een hoeveelheid neerslag van 50.4 mm. Normaal voor deze streken in de maand Juni is 55 millimeter. VISSERIJBERICHTEN Temperatuur Schelde water 18 graden Meer oesterbroedval. De temperatuur van het Schelde- water stijgt regelmatig en heeft nu de 18 graden Celsius bereikt, dit is de temperatuur die de oesterlarven nodig hebben om te blijven leven. Ook hun aantal klimt regelmatig. Men vindt er nu al 100 tot 200 per 100 liter water. Er zijn natuurlijk nog weinig grote en in het geheel geen rijpe larven, maar de komen de week zal voor de pannenleggers en schelpenzaaiers toch wel een week zijn, waarin men niet meer met vacantie kan gaan. De grote slag voor hen staat ongetwijfed voor de deur. Mits natuurlijk het weer redelijk blijft. Inlevering mosselmonsters Door het Aan- en Verkoopkan toor van Mosselen te Bergen op Zoom werden de kwekers weer in de gelegenheid gesteld bij de agen ten monsters in te leveren van voorhanden zijnde consumptiemos selen. Men hoort betreffende de kwaliteit der mosselen in het aan staande seizoen vele hoop gevende geluiden, maar meer nog dan op het land schijnt het koude voorjaar aanleiding geweest te zijn, dat het product „achter" komt bij normale jaren. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Nog drukt kerk stempel op openbare leven specifiek Nederlands probleem in West-Europa. Het past in het kader van de inspanningen die de orga nisatie voor de Europese economi sche samenwerking zich bij de ver hoging van de productie in de land bouw getroost, dat te Wiesbaden van 17 Juni-8 Juli met medewer king van het Duitse ministerie voor Voedselvoorziening, Landbouw en Bosbouw een studiebijeenkomst ge in de vergadering van de Oecu- ven op allerlei terrein, zoals wij houden wordt van cultuurtechnici menische Raad van Kerken in Ne- die kennen. De groeiende belang- uit de bij de O.E.E.S. aangesloten derland te Utrecht gehouden, is stelling voor de priesteropleiding landen. Op deze bijeenkomst wor- verslag uitgebracht omtrent het be- van de zijde der jongeren is merk- den ervaringen en inzichten uitge- zoek, dat een delegatie van de Raad waardig.' In een gemeente in de wisseld tussen uit 13 landen afkom- aan de Russische Orthodoxe Kerk omgeving van Moskou vernam de stige landbouwdeskundigen, civiel en de Baptistenkerk in Rusland delegatie bijvoorbeeld, dat daar ingenieurs, landmeters, specialisten heeft gebracht. Deze delegatie be- vrijwel alle kinderen nog worden op het gebied van de landbouwwet- stond uit prof. P. Jans, dr. E. Em- gedoopt. geving e.d. men, prof. dr. J. de Graaf en ds. F. De kerk drukt ook een zeker Qp het congres is de Cultuurtech- E. Huizinga. stempel op het openbare leven: men nische Dienst o.m. vertegenwoor- Prof. P. Jans, waarnemend voor- merkt, dat het Zondag is. De klok- digd door de Rijkscultuurconsulent zitter van de Oecumenische Raad, ken luiden, de kalenders geven die jn Zeeland ir. J. Post. rapporteerde uitvoerig over de in- dag ook in een andere kleur aan en drukken en ervaringen der delega- in elk geval is de delegatie sterk tie tijdens haar bezoek van veer- onder de indruk van een godsdien- tien dagen aan Moskou, Leningrad stig leven, dat diep in het volk ge en enkele andere plaatsen. worteld is en dat als zodanig een probleem vormt voor de staat. Uit het verslag van prof. Jans bleek, dat de delegatie alle gele- genheid heeft gehad kennis te ne men van het Russische openbare LAND- EN TUINBOUW leven op divers terreein. Gecon cludeerd wordt dat vooral dit be- KjTp-j« Arr ppvi I-I TP D zoek over en weer van grote waar- lNlCr1 r\LiL»E#EilN ilIE/K de moet worden geacht voor het De Nederlandse tarwe-import wederzijds begrip omtrent het ker kelijk leven in het Oosten en het Westen, met name ook met betrek king tot de oecumenische samen- Ruilverkaveling - een Europees probleem Verreweg het belangrijkste be- drijfstype in de West-Europese gegarandeerde Op de zeventiende zitting van de Internationale Tarweraad, die on langs in Londen is gehouden en waarop de Nederlandse delegatie onder leiding stond van ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, is een besluit van het uitvoerende comité beves tigd, waarbij Mexico voor het lo pende oogstjaar 150.000 ton van zijn invoerhoeveelheid terusrffn 'hef algemeen 'buiten Elus- aan Nedertand overdroeg^De gega- zowel van de Russische Orthodoxe ïJÏ'ÏÏÏ?® het d00r Mexico overgedragen Kerk als van de Baptistengemeen ten, konden in grote openheid wor- ring. Hqt probleem van grote voor ruilverkaveling in aanmerking ko- quantum mee kan Nederland dus den TeTo^d'en^e"^'.^Rieden is allerminst een in totaal 825.000 ton importeren. ontmoetingen, die de delegatie had, werd geconstateerd. Hieruit conclu deert de Raad, dat bij de Russi sche Kerken en ook bij de gewone leden der kerken de ernstige wil bestaat en ook de behoefte om in nauwer contact te komen en te blij ven met de christenen buiten Rus land. Ruime vrijstelling wordt niet verlengd Voetballen en preken Don Vittorio Godini, een Vroegere voetballer, die on langs tot Katholiek priester is gewijd, heeft Vrijdag voor de eerste maal een mis opgedra gen. In zijn preek tot de gelovi gen, bij wie zich zijn vroegere ploegmaats bevonden, zeide hij o.m.: „Ik moet tot mijn spijt bekennen dat ik het preken nog niet helemaal onder de knie heb. Daarvoor bied ik mijn verontschuldigingen aan. Maar deze kunst is dan ook heel wat moeilijker dan het trappen van een bal op een voetbalveld". Volle kerken Bij op onderscheiden dagen en uren gehouden kerkdiensten, waren de kerken meer dan vol. Wel dient men hier rekening te houden met de omstandigheid, dat de revolutie en de tijd na de revolutie - de strijd tegen de godsdienst - het aantal kerkgebouwen zeer aanmerkelijk heeft verkleind, evenals het aantal priesters, bisschoppen enz. Het staat vast, aldus het verslag der delegatie, dat het kerkelijk le ven de laatste twintig jaar een sterk opbloeiende tendens vertoont. Aan het kerkelijk leven wordt dik wijls door talrijke jongeren deelge nomen, al heeft de Orthodoxe Kerk geen organisaties van kerkelijk le- Ofschoon de grote behoefte aan personeel voor de strijdkrachten en in het bijzonder de behoefte aan personen, geschikt voor het volgen van de kaderopleiding, niet toela ten dat de in 1954 getroffen rege ling van ruime vrijstelling van dienst voor onderwijzend personeel wordt gecontinueerd, heeft de mi nister van Oorlog niettemin aanlei ding gevonden voor 1955 nog de volgende beperkte vrijstelling vast te stellen. Aan een aantal onderwijzers, dat uitstel kreeg voor het schooljaar 1954-1955 zal, op hun verzoek, ver der uitstel worden verleend voor het schooljaar 1955-1956. Aan de onderwijzer, die vóór 15 September 1955 een wettelijke va cature vervult aan een 2- of 3- mans-school, zal op zijn verzoek eveneens uitstel worden verleend voor het schooljaar 1955-1956. Aan degenen, die 3 Augustus a.s. onder de wapenen moeten komen, zal in afwachting van een te ver krijgen betrekking als hiervoren bedoeld geen uitstel worden ver leend. Krijgen zij echter vóór 15 September 1955 een benoeming aan een 2- of 3-mans-school en kon niet op andere wijze in die vacature worden voorzien, dan zal hun voor het nog lopende schooljaar, op hun verzoek, uitstel van het nog te ver vullen gedeelte der eerste oefening worden verleend. FEUILLETON Thomas Mann krijgt Nederlandse onderscheiding Een bus met schoolkinderen uit Hengelo (O.), die een schoolreisje zouden maken, is Vrijdagmorgen in Goor in brand gevlogen. Geen der kinderen liep echter letsel op, daar allen tijdig het brandende voertuig konden verlaten. De brand sloeg echter via de zonneschermen over op twee winkels, die korte tijd daarna aan de voorzijde in brand stonden. Onze foto toont het totaal uitgebrande interieur van de autobus (boven), de beide winkels (onder). H.M. de Koningin heeft de 80- jarige Duitse schrijver Thomas Mann, die thans in ons land ver toeft, waar hij, als onderdeel van het Holland Festival, twee lezingen houdt over Friedrich Schiller, wiens 150ste sterfdag dit jaar her dacht wordt, benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nassau De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen, heeft in de aula van de Amsterdamse Gemeen te Universiteit, waar Thomas Mann zijn eerste lezing hield, hem de ver sierselen van deze hoge onderschei ding uitgereikt. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat in het Zuiden van Kirgizië nieuwe petroleumlagen zijn ontdekt. Er is reeds een boor toren opgericht en andere boringen zijn gaande. Binnenkort zal een meer intensieve exploitatie van het petroleumbekken beginnen. Radio- Moskou heeft de ligging van de pe- troleumlaag niet precies omschre ven. De president van de „United States Steel Corporation", Clifford Hood, heeft Vrijdag bekendgemaakt dat overeenstemming is bereikt met de vakvereniging van arbeiders in de staalindustrie, waardoor een einde komt aan een staking van ongeveer 600.000 leden van deze vakvereniging. door B. J. TEN WESEPE „Och, ik heb er zo eens over na gedacht. De vorige huisbaas heeft al die tijd, dat wij er nu wonen, nooit iets aan laten doen. Hij zei altijd: Het heeft geen zin meer er nog geld in te steken, want vandaag of morgen worden deze huizen toch onbewoonbaar verklaard, en dat is voor jullie niet zo erg, want dan krijgen jullie tenminste een be hoorlijke woning. En daarom deed hij er nooit wat aan. Er zijn al zo veel huizen in de Prinsenstraat on bewoonbaar verklaard en later af gebroken, en daarom dacht ik: dat zal vandaag of morgen ook wel het lot zijn van deze hoekhuizen. En nu las vader vanmiddag in de krant, dat het blok toch nog. verkocht was geworden. Ik dacht zo, dat de nieu we eigenaar er wel een bedoeling mee zou hebben. En daarom vroeg ik ook aan U, waarom hebt U ze gekocht?" Geert-Jan knikte. „Ik begin het een beetje te begrijpen, jongedame. Juffrouw Jansen gaat van de ver onderstelling uit, dat vader en moeder en haar broertje en zijzelf hier misschien ten eeuwigen dage zullen moeten blijven wonen, als deze huizen niet onbewoonbaar worden verklaard, is het niet zo?" Het meisje kleurde, maar knikte eerlijk. „Zo ongeveer, ja. Ik heb al maanden een stille hoop, dat eens een keer het beruchte bordje „On bewoonbaar verklaarde woning" aan de deur gespijkerd zal worden. En hoe eerder dat gebeurt, hoe be ter het voor ons is. Want zo is het voor vader en moeder geen leven. Die hebben altijd, van hun trou wen af, in een net huisje gewoond, en nu, al bijna twee jaar in dit krotO, pardon Hij lachte gemoedelijk. „Neemt U voor mij maar geen blad voor de mond, hoor. Ik weet drommels goed dat dit geen huizen meer zijn, maar net zoals U zei: krotten. Het spijt me, maar ik moet op Uw vraag het antwoord schuldig blijven. Doch of deze huizen onbewoonbaar ver klaard zullen worden, als ik ze laat opknappen, meen ik toch te moeten betwijfelen". „Och, meneer, ik hoop vurig, dat U het dak zo spoedig mogelijk in orde zult laten maken, want de toe stand is zo onhoudbaar. Aan de an dere kant echter zult U het mij niet kwalijk nemen, als ik zo gauw mo gelijk naar een ander, meer behoor lijk huis wil. Misschien nog het meest om moeder, want die moet er de hele dag in wonen. Vader en ik zijn overdag toch weg. En dan die buurt „U zult nog wel eens een andere woning krijgen, daar kunt U van op aan. Doch U zult wel begrijpen, dat ik er geen belang bij heb, dat de huizen onbewoonbaar verklaard worden. En daarom ga ik ze laten opknappen". „Helemaal?" „Waarschijnlijk wel. Ik moet na tuurlijk eerst een kostenberekening maken. En dan zullen we eens zien, of het mogelijk is". „De vorige huisbaas zei, dat het goed geld gooien was naar kwaad geld. Ik vrees daarom, dat U er weinig eer mee zult behalen. Als ik het zo bekijk, zou ik niet weten, waar ik het eerst zou moeten be ginnen". „Ik wel", antwoordde de jonge man droog: „bij het dak". Ze schoot in een lach en Geert- Jan keek haar verrast van terzijde aan. Verhip, dat was een leuke meiddie lach van haar „Goed. Maar dan na het dak?" „Dat zal een vakman beter kun nen beoordelen". Ze bleef staan. „Ik zal U niet lan ger ophouden, meneer. Dank U wel, dat U naar me wilde luisteren. En dank U wel, dat U het dak wilt laten opknappen". „Dat is eigenbelang, juffrouw Jansen", zei hij lachend. „En tot ziens, zullen we maar zeggen". Hij stak zijn hand uit, die ze schuchter drukte. Toen stapte hij op, zwaaide nog even en was weldra uit het ge zicht verdwenen. 6. De volgende dag was het Zater dag en Geert-Jan ging niet, als ge woonlijk om een minuut of vijf over één de deur uit, maar hij be klom fluitend de twee trappen, die naar het privékantoor voerden en klopte aan. De directeur was er nog en hij vroeg of het gelegen kwam. „Ik zou graag Uw advies willen hebben, meneer". De baas knikte, ,,'t Gaat zeker over je huizen, hé? Ja, dat heb ik al zien aankomen. Maar komaan, neem een stoel en vertel me, wat je op je hart hebt". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5