ZIERIKZEESCHEBNIEUWSBODE Proefbedrijf „De Scheldemonden" toont zich dit jaar weer in volle glorie H.M. de Koningin opende Eeuwfeest tentoonstelling Haarlemmermeer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Spanning tussen huurprijs van nude- en kostprijshuur nieuwe woningen vermindert No. 17770 - llle Jaargang DINSDAG 5 JULI 1955 No. 17770 - llle Jaargang ABONNEMENTEN El I ADVERTENTIÊN Prij» per 3 mainden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent' Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma* 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelst/aat A 171. Zlertkxee. Postbus nr 1. Telefoon' nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelstreat A 171 - Zlerikieo Redacteur: M. J. BU DE VAATE - Tel 309 Zij „onderhield" zich met de robot „Sabor" Vrolijk wapperden Zaterdag in Hoofddorp de vlaggen in de frisse wind toen Koningin Juliana kort na tien uur bij het raadhuis arri veerde waarvoor een erewacht van vijftig landelijke ruiters stond op gesteld. Na de begroeting van de vorstin ïn de verbouwde en gemoderniseer de raadszaal door verscheidene autoriteiten begaf het gezelschap zich te voet naar de aan de over zijde gelegen Gereformeerde kerk langs een haag van 600 met oranje sjerpen en mutsen getooide school kinderen, die enthousiast met hun vlaggetjes zwaaiden. Op smaakvolle wijze met lila bloemen en varens was het kerk gebouw in een feestzaal gemeta morfoseerd. Het tweede hoogtepunt op deze morgen was de opening van de grote eeuwfeesttentoonstelling. Langs de korte route van de kerk naar het terrein hadden zich hon derden inwoners van de feestvie- Afremming bouw grote werken Besparing van f 178 millioen bereikt Ruim een jaar geleden is de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting overgegaan tot een ze kere afremming van de uitvoering van minder urgente omvangrijke bouwwerken. Hij beoogde daarmede de spanningen op de arbeidsmarkt te verminderen en de woningbouw, alsmede de bouw voor industriële doeleinden, ongehinderd voortgang te doen vinden. Door een strenge regulering van de afgifte van de wettelijk vereiste rijksgoedkeuring voor werken bo ven f 100.000 (voor ziekenhuizen boven f 50 000, voor scholen boven f 10.000) zijn sinds medio 1954 de plannen voor vele omvangrijke bouwwerken niet tot uitvoering ge komen. De totale hoeveelheid aan uitgestelde werken heeft thans in geld uitgedrukt een omvang van rond 178 millioen bereikt, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mee. Zeven-en-zestig leden van het Franse Vreemdelingenlegioen zijn te Port Said overboord gesprongen van het troepentransportschip „Fla- minia", dat Vrijdagochtend de Egyptische haven met 935 legioen soldaten aan boord verliet. De „Flaminia" is op weg naar Algiers en Oran. Alle deserteurs werden door de Egyptische politie in heech- tenis genomen. rende polder opgesteld om de Landsvrouwe op hartelijke wijze toe te juichen toen zij zich per auto naar dat tentoonstellingsterrein be gaf. Ook daar stond het publiek in dichte drommen. Met een simpele handbeweging, het oplichten van de klink van een echt boerenhek, opende Koningin Juliana de eeuwfeesttentoonstel ling. Zij begaf zich terstond naar de hal waar de historische tentoon stelling is ondergebracht. Daar stond niemand minder dan de ruim twee meter hoge robot „Sabor", die in zijn grote metalen hand een fraaie bos rose anjers geklemd hield. Toen de Landsvrouwe hem op korte afstand genaderd was neeg de robot: uit het metalen omhulsel weerklonk een stem, die verzocht de Koningin deze boeket te mogen aanbieden. Koningin Juliana, ver rast door deze originele bloemen hulde, onderhield zich „op onge dwongen wijze" met Sabor, die tot alles verrassing vlot en in correct Nederlands de vragen van de Ko ningin beantwoordde. Hij vertelde onder meer pas sinds kort in ons land - immers nog maar enkele da- ren oud - te zijn. Vervolgens nam de rondgang over het grote tentoonstellingsterrein een aanvang. Beer contra Stier In het ongewone .„stierenge vecht", dat zich Zaterdag te Lunteren afspeelde, trad een beer (mannelijk varken) als torero op en de arena was een weide van de landkolonie van het Leger des Heils aan de Postweg. Waarom het varken en het rund elkander in de haren vlo gen, zal wel nooit opgehelderd worden, maar het was een woest en wild gevecht, de beer deed onverschrokken aanval len op de machtige driejarige stamboekstier, die aan een lange ketting vastgebonden stond en elke beweging van zijn tegenstander met gebogen kop en dreigende horens volgde. Het was echter niet de stier, die het pleit won, doch het woeste zwijn, dat op een gege ven ogenblik kans zag de te genpartij een dusdanige beet in de hals te geven, dat de slagader getroffen werd en de stier in enkele minuten dood bloedde. Een kapitaal verlies voor het bedrijf van de land- kolonie. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Zondagavond te 6 uur is het 6-jarige jongetje F. J. A. K. in de gracht langs de Frans Bas- tiaansstraat in de Slotermeer te Amsterdam geraakt en verdronken. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, nadat het 'slachtoffertje was gevonden, hadden geen resul taat. Vermoedelijk is het jongetje rijdend op een autoped te water ge raakt. ZANDVOORT. Zondagmiddag om 1 uur is een 25-jarig Duits meisje uit Oberhausen bij het Noorder- strand te Zandvoort in zee verdron ken. Het meisje bevond zich met twee reisgenoten in de branding, kon zich plotseling niet meer staande houden en dreef af. Reeds na 10 minuten was zij op de kant gehaald maar kunstmatige adem haling baatte niet meer. ROTTERDAM. Met het s.s. „Wa terman" van de Holland-Amerika Lijn zijn ongeveer 800 Amerikaanse en Canadese studenten in Rotter dam aangekomen. Het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Betrek kingen heeft dit jaar de beschik king over drie schepen, waarmee in totaal ongeveer 1600 studenten uit en weer naar Amerika vervoerd worden. Vrijdag a.s.'komt de twee de groep met de „Groote Beer". 's-GRAVENHAGE. De nieuw in Eindhoven te bouwen Technische Hogeschool gaat f 61,5 millioen kos ten. Met de bouw van dit instituut zal in totaal tien jaar zijn gemoeid. Overigens zal door een gedeelte lijke provisorische huisvesting kun nen worden bereikt, dat reeds een tot anderhalf jaar nadat het daar toe strekkende wetsontwerp is aan genomen, met de opleiding van een groep eerstejaars te Eindhoven zal kunnen worden begonnen. AMSTERDAM. De prinsessen Beatrix en Irene hebben in de Am sterdamse stadsschouwburg de voorstelling bijgewoond van het New York City Ballet. De huurverhoging en de belastingverlaging Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geen huurverlaging na-oorlogse woningen In de nota naar aanleiding van het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer over een aantal wetsontwer pen met betrekking tot de huur verhoging en belastingverlaging, heeft de regering ook een hoofd stuk gewüd aan het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet. Het verheugt de regering, dat men zich van vele zijden in beginsel met het voorstel tot een algemene huurver hoging van 5 kan verenigen. Omtrent de betekenis van de voorgestelde maatregelen ten op zichte van de nieuwgebouwde wo ningen merkt de regering o.a. op, dat de verhoging van de huren van de vooroorlogse woningen en de verlaging van de grondbelasting te zamen de spanning tussen de huur prijs van oude woningen en de kostprijshuur van de nieuw te bou wen woningen met ongeveer 8% zullen doen verminderen. Uiteraard blijft er ook daarna nog een span ning bestaan. Ten einde deze zo veel mogelijk te beperken, blijft de regering bij voortduring streven naar verlaging van de bouwkosten. Het moet echter uitgesloten worden geacht, dat hier een zodanige ver laging zou kunnen worden bereikt dat de huren van de nieuw te bou wen woningen zouden dalen tot het peil van de huur van vooroorlogse woningen. Aangezien het ander zijds noodzakelijk is op den duur weer te komen tot rendabele wo ningbouw en afschaffing van de subsidies, blijft de regering een verdere aanpassing van de huren van de vooroorlogse woningen aan die van de na-oorlogse onvermij delijk achten. De huren van de tot dusverre tot stand gekomen na-oorlogse wonin gen liggen op zodanig peil, dat Jiier - in vergelijking tot het huurpeil van de vooroorlogse woningen en de verschillen in woongerief mede in aanmerking genomen - in het algemeen geen aanleiding is voor een huurverlaging. Het ligt dan ook niet in het voornemen, in verband met de verlaging van de grondbelasting, hier een algemene huurverlaging van 3% te bevor deren. Wel zal deze belastingver laging in de woningwetsector in in cidentele gevallen enige correctie mogelijk maken met betrekking tot huren, die opvallend uitgaan boven het algemene niveau van de nieuwbouw in die sector. Het ingediende wetsontwerp be perkt zich tot het invoeren van een algemene huurverhoging van 5 en hetgeen daarmede annex is. Voor een verder gaande wijziging van de Huurwet ziet de regering voorshands geen aanleiding. Een nieuwe verhoging van de on- derhoudsnormen, geldende bij de exploitatie van woningwetwonin gen, ligt thans niet in het voor nemen. NIEUWVEEN. Zaterdagmiddag is te Nieuwveen de 39-jarige heer J. van der L. uit Nieuwer Amstel dodelijk verongelukt. Van der L. kwam met zijn motorrijwiel uit de richting Vrouwenakker. In Blok land vloog hij waarschijnlijk door te grote snelheid uit de bocht. Hij sloeg over de kop, maakte een salto en kwam ongeveer 12 meter verder op de weg terecht. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. L. was gehuwd en vader van drie kinderen. VOOR HET EERST SINDS 1952 Een keur van rassen wordt hier geprobeerd voor de praktijk Eén van de eerste verplaatsbare atomische proefreactors van de Verenigde Staten ziet men hier in werking b\j de afdeling Convairs van de „General Dynamics Corporation", een vlieg tuigfabriek te Fort Worth in de staat Texas. De gedeeltelijk beklede reactor Is aan een kraan opgehangen om het gevaar voor uitstraling op de grond te verminderen. Voor het eerst sedert 1952 toont het Proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse zich weer in zijn volle glorie, al is aan sommige gewassen nog wel te zien dat de grond nog niet geheel hersteld is van de ge volgen van de inundatie. Het dichtst bij de bedrijfsgebou wen ligt een kavel zomergerst van het ras Pioline als praktijkveld, ge volgd door een praktijkveld vlas van het ras Wiera (vezelvlas). Het rassenproefveld vlas geeft tien ver schillende soorten in drievoud te zien; het ras Diana trekt hier wel de aandacht. In de vlasproefvelden met name is het gevolg van het structuurver- val nog wel te zien, maar zeer in teressant is de bodemvruchtbaar- heidsproef, die men op de vlas proefvelden heeft genomen. Men heeft twaalf stukken van 14 meter breedte bemest, alleen met kunst mest, alleen met stalmest, alleen met groenbemesting en met de ver schillende mestsoorten gemengd. Het stuk dat alleen met kunstmest is bemest, dus zonder stalbemes- ting of groenbemesting, geeft een duidelijke achterstand te zien. Men vindt hier o.m. naast het aloude ras Concurrent ook nog Regenboog, Noblesse, Wiera, Fivel, Solido, Hyl- kema en een tweetal Z.B.W.-rassen. AARDAPPELEN Vooral op de nu volgende aard appelproefvelden is te zien dat de tijd niet stil staat. De dichtregels van Bilderdijk: „Opgaan, blinken en verzinken", die voor het gehele proefbedrijf gelden, gelden zeer zeker voor de aardappelen. Zou er ergens meer mee geëxperimenteerd worden dan met onze aardappel rassen? Namen die men in 1952 nog zag, zijn verdwenen, nieuwe namen verschijnen aan het aardappelfir mament. Wilt U er enkele? Climax, Sirtema, Barina, Brands, Eerste ling, Mulder V 16, Engelum, Meer- lander, Konst, Irene, Prinslander, Poelsmer, Fedria; Bierma, Pimper nel, Libertas, enz. Er staan negen vroege rassen, ne gen consumptierassen en elf ex portrassen, alles in drievoud, ter wijl nog talrijke andere proeven de aandacht trekken. Wat dacht U, zou Cornelia straks een waardig zusje zijn van het onvolprezen Bintje of houdt U het liever met Saskia? En zou het Centraal Bu reau met het ras C.B. 47-68-15 er nu werkelijk in geslaagd zijn een aardappelras te kweken dat be stand is tegen de zo gevreesde en zoveel schade aanbrengende Py- tophtera? Het zal U al? geïnteres seerde bekend zijn dat in een koel huis bewaarde aardappelen later opkomen dan op een andere ma nier bewaarde Maar wist U ook dat wanneer men koelhuis-aard- appelen veertien dagen laat voor- kiemen, de stand precies gelijk is. Gekoelde aardappelen dus niet meer direct poten, aldus leren de proeven op „Scheldemonden". Vanwaar het beste pootgoed? Een proefveld Bintjes met poot goed uit de A- en C-klasse uit N.-Holland, N.-Brabant, Zeelanden Friesland laat verschil zien in groei. U mag echter naar de her komst van het pootgoed raden. Al leen de bedrijfsleider weet het en later aan de hand van de oogstre- sultaten zal hij U vertellen waar nu wel het beste pootgoed vandaan komt. De knolentingen bij aardap pelen om de onderscheidene ziek ten te leren kennen zijn natuurlijk iets bijzonders voor leerlingen van landbouwscholen. ERWTEN De erwten proef velden zijn een lust voor het oog. Men vindt er zestien rassen, waarvan wij er en kele noemen. Bij de kleine groene: Rondo, Vares, Virtus, Mansholt, Serva en enkele C.B.-rassen; bij de capucijners: Aureool, Korosa; bij de rozijnerwten: Dolfijn, Vinco, Ivro en gaat U maar verder. Bij de schokkers natuurlijk: Zelka, Mans- holt, Emigrant, de C.B.-rassen en als nieuweling de Big Ben. Gezegd mag worden dat deze op het proef veld een goede entree maakt. Een groep suikerbietenrassen laat o.m. zien: de Hillehog, Polybetha, Nemos, Pedygree en Klein Wanzle- bener. Hier worden proeven geno men met opbrengst- en suikerge halte. Reeds eerder is gemeld dat het gerstproefveld weer zeer interes sant is. Men kan er een keuze ma ken uit 23 verschillende rassen. De Nacobrouw, de bekende Brouw- gerstorganisatie, komt er uit met verschillende buitenlandse rassen. Het Finse ras Pirka trekt de aan dacht door zijn uitzonderlijk grove korrel en zijn forse aar. Maar gerst is steeds een zeer bezienswaardig onderdeel van een proefbedrijf. UIEN Ook uien zijn een interessant on derwerp voor een proefbedrijf. Men kent de moeilijkheden met de uien, die vorig jaar op een uiendag wer den gekenschetst met de uitdruk king en het onderwerp van een le zing „De ui is in de rui". Het is nu zaak dat de ui zo spoedig mogelijk door de rui heenraakt en Nederland zijn plaats op de werelduienmarkt behoudt. Vandaar dat vele soorten zich presenteren. Selectie Broer Galathea, Grobol, West-Frisia, Wy- dero, Adilboo, Wijdehoud, Maal stede, Westerloo, Pikeur en Princes zijn enkele van de 34 selecties die men kan bewonderen. Buitenlandse uien zijn er ook. U wist toch dat de Uienfederatie ge waarschuwd heeft dat deze te vroeg bollen? Zaadontsmettingsproeven en onkruidbestrijdingsproeven wis selen elkaar af. De Verenigde Na ties of liever de gehele wereld, zijn vertegenwoordigd op een proef- veldje met 270 vakjes, met alle mo gelijke rassen en kruisingen, van het Landbouwkundig Instituut te Wageningen. Dr. Banga en zijn staf zullen straks echter wel moeten constateren dat niet alle 270 verte genwoordigd zijn; somigen lieten verstek gaan. Ons klimaat is blijk baar voor hen niet geschikt, terwijl ook niets bekend was over de kiemkracht van het zaad. Over kiemkracht gesproken, het jaar 1954 was in dit opzicht niet sterk. O O v Wie in de werkelijke wereld o leven kan en in de ideale we- reld leven, die heeft het hoog- o ste bereikt. o 9 O 00099969090099999999009 Hel K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Koel weer Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien; matige, tijde lijk krachtige wind tussen West en Noordwest; koel weer. 6 Juli. Zon op 4.29, onder 21.03. Maan op 21.32, onder 5.47. 7 Juli. Zon op 4.30, onder 21.03. Maan op 21.54, onder 6.57. Volle maan: 5 Juli te 6.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Juli 4.15 v.m. 16.31 n.m. 7 Juli 4.53 v.m. 17.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Juli 3.34 v.m. 15.59 n.m. 7 Juli 4.11 v.m. 16.33 n.m. Springtij: 7 en 21 Juli. Doodtij: 14 en 28 Juli. Vreeselijk ongeluk in boomgaard Veertienjarige jongen schoot vriendje dood Zondagmiddag heeft zich in de kersenboomgaard van de heer Cos- termans te Bemmel bij Nijmegen een ongeluk voorgedaan. De heer R. uit Westervoort had zijn met hagel geladen jachtgeweer, waar mee hij spreeuwen verjoeg, even op het gras gelegd. Enige jongens, die ook in de boomgaard aanwezig waren, namen het geweer op, waarbij de 14-jarige B. uit Wester voort het richtte op de 9-jarige L. D. uit Bemmel. Hij zei: „zal ik eens schieten" en het ventje, geen on raad verwachtend, zei: „schiet maar". B. vuurde het geweer op een meter afstand voor de knaap af; de jongen was onmiddellijk dood. De rijkspolitie te Bemmel heeft een onderzoek ingesteld, het jacht geweer in beslag genomen en ook het lijkje ter sectie. De vraag is, of tegen R., die het geweer in het gras had gelegd, wegens roekeloos optreden een proces-verbaal kan worden opgemaakt. DOORNSPIJK. De 26-jarige, ge huwde H. H. H. en de 24-jarige E. G. C. uit Arnhem zijn Zondag om streeks twaalf uur van Doornspijk uit het IJsselmeer opgegaan. Toen ze om zes uur 's avonds nog niet waren teruggekeerd heeft men ge poogd ze op te sporen, doch het enige wat werd gevonden was het bootje. TARWE Hebt U ook zoveel hinder van het optreden van gele roest in uw tarwe? Op het proefbedrijf kunt U zien welke van de negentien daar staande rassen zich tegen deze ziekte het beste resistent toont. De in de laatste jaren zo naar voren komende Heine VII laat in dit op zicht een lelijke steek vallen. Maar Heine heeft behalve de VII zich andere pijlen op de boog. En Alba en Staring, twee rassen van de laatste decennia, komen goed uit de bus. Ook Panter, een nieuwe ling, laat zich hier goed aanzien. Hier missen we de bekende namen die vóór de oorlog aan de top stonden: verdrongen door de. se lectie. Wierboncn of paardebonen zijn in onze streken niet zo populair; bij de Wierbonen is echter wel een in teressante proef te zien met een zgn. structuurbehouder, het Kri- lium. Voor insiders heel mooi, in de praktijk echter voorlopig nog te duur. En dit laatste is misschien ook het geval met de tentoonstelling in de nu lege veestallen, waar men geconfronteerd wordt met de di verse werktuigen en gereedschap pen die op een goed bedrijf eigenlijk niet mogen ontbreken. Naast grote stukken als de Westontakel en het aambeeld, vindt men er uiterst kleine schroevendraaiertjes en sleu teltjes, naast hun grote en minder grote broertjes en zusjes. Gereed schapskisten om van te watertan den. Niemand uit het boerenvak die in de gelegenheid is het proefbe drijf te bezoeken, verzuime dit. En de gelegenheid is er allicht, want honderden buitenlandse studenten komen toch immers ook een kijkje nemen? En er is voor ieder veel te zien en bovendien veel te leren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1