DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower ziet Genève met optimisme tegemoet Om de bescherming van geestelijke gezondheid van het kind POPULAIRE DOKTER Abonné's buiten Schouwen-Duiveland Delegatie uit Oostkapelle bracht vriendschaps* bezoek aan de gemeente Burgh De „Spitlight" projecteert reclame tegen niet te hoog wolkendek VRIJDAG 1 JULI 1955 No. 17768 - 111e Jaargang Z1ER1KZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNÉMENÏEN EJI ADVERTENTIÊN Prij* per 3 m**ndaa l*<i vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent* Loss* nummert 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (ma* 15 mm) I 1,. per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lang* Nobelstraat A 171, Zierilzee. Postbus nr 1, Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikaee Redacteur M. J. BU DE VAATE Tel 309 Wellicht toch enkele besluiten President Elsenhower heeft op z(jn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat h(j nu optimistischer Is over de vooruit zichten van de aanstaande confe rentie van regeringsleiders van de Grote Vier te Genève, dan twee maanden geleden. De president zei het niet onmogelijk te achten, dat er enkele besluiten zullen worden genomen. Oplossingen van problemen ver wachtte hij echter niet. Er zouden besluiten kunnen worden genomen over de wijze waarop bepaalde problemen dienen te worden aan gepakt. Er is enige verandering in de Russische houding te constate ren, aldus Eisenhower. De beschieting van een Ameri kaans patrouillevliegtuig door Rus sische straaljagers boven de Be- ringstraat, schijnt op een misver stand te berusten en niets te maken te hebben met de Russische poli tiek, aldus president Eisenhower. De Russische betuiging van leed wezen over het gebeurde en het aanbod tot vergoeding van de helft van de schade vond hij bemoedi gend. De Amerikaanse werkweek wordt korter Hoewel de typische Amerikaanse werkdag nog steeds bestaat uit 8 uur en de werkweek uit 5 dagen, is het aantal arbeiders dat korter werkt geleidelijk groeiende, omdat er meer en meer vakbonden zijn, die voor hun leden een werkweek van 35 of 37% uur weten te bedin gen. Een onderzoek door de „Ame rican Federation of Labor" (A.F.L.), gebaseerd op gegevens verzameld door het „U.S. Bureau of Labor Statistics", het Amerikaanse bureau voor de arbeidsstatistiek, wijst uit dat op het ogenblik bijna één op de zes arbeiders een standaard werkweek heeft van minder dan veertig uur. Elf Amerikaanse vliegers spoedig vrij Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" zijn vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten en de Verenigde Naties het eens geworden over een formule voor de vrijlating van elf Amerikaanse vliegers, die nog door de Chinese communisten worden vastgehou den. De bedoeling zou zijn, dat Wash ington de familie van de vliegers toestemming zal geven de gevange nen in China te bezoeken, terwijl de communisten ongeveer tegelij kertijd bekend zullen maken, dat de vliegers zullen worden vrijge laten. Functionarissen van de Verenigde Naties hebben door bemiddeling van Zweedse ambtenaren met de Chinese communisten over deze kwestie van gedachten gewisseld, aldus „Newsweek". De stakingsdreiging in Frankrijk De socialistische vakverenigings organisatie „Force Ouvrière" heeft Woensdag besloten de oproep aan 1.200.000 Franse ambtenaren om Vrijdag 1 Juli in staking te gaan, op te schorten. De oproep was verleden week uitgegeven ter ondersteuning van salariseisen der ambtenaren. De Franse ministerraad heeft Dinsdagavond zijn goedkeuring ge hecht aan herziening van de loon schalen. Het parlementslid Baharuddin (Onafhankelijk) heeft Woensdag een motie van wantrouwen tegen de Indonesische minister van Defen sie, mr. Iwa Kusuma Sumantri, in gediend. Hij drong er bij de voor zitter van het parlement op aan, deze uiterlijk 1 Juli te doen be handelen. Hoewel een studiecommissie zich in gunstige zin heeft uitge sproken over de 650 meter hoge toren in voorgespannen beton, die ter gelegenheid van de wereldten toonstelling 1958 in Brussel zou moeten worden gebouwd, schijnt de regering toch niet zelf een be slissing te wilen nemen over het veel omstreden project van prof. Magnel. Het ontwerp van deze Bel gische betonspecialist zal aan het parlement worden voorgelegd, dat er dan het laatste woord over zal hebben. Verder zeide de president, dat er volgens hem nog geen volkomen overeenstemming over de duur van de aanstaande Geneefse conferentie is geweest. Eisenhower zal Vrijdag 15 Juli of Zaterdag 16 Juli uit Washington naar Genève vertrekken. Hij ver klaarde, dat het bijna onmogelijk voor hem is voor of na de Geneefse conferentie nog bezoeken te bren gen aan Europese hoofdsteden. EILAND-PRIMEUR Als grote bijzonderheid werd deze week gemeld de vondst van een ei met vier dooiers in de Engelse stad Wakefield. Met een tikkeltje bravour kun nen wij op Schouwen-Duive- land zeggen: niets bijzonders" Enkele weken geleden n.l. sloeg mevr. J. .4. Rosmolen-de Wilde te Renesse een ei stuk, dat ook vier gave dooiers bevatte. Het ei was normaal van stuk. Er werden destijds getuigen bij geroepen, die het thans be amen. Renesse heeft dus de primeur van het vier-dooier-ei Ook ministeriële conferentie „Grote Vier" In gewoonlijk welingelichte krin gen te Washington is Woensdag verklaard dat de komende topcon ferentie van de grote vier te Ge nève waarschijnlijk zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke grote drie die elkander waarschijnlijk op 16 Juli te Parijs ontmoeten, waar zij de bijeenkomst van de NATO-raad zullen bijwonen. Daarna zullen zij zich te Genève bij de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotof, voegen, voor een laatste be spreking voor het begin van de topconferentie. Nederlandse ballon stijgt op in Zweden Het voormalige Deense kunst eiland, bestemd voor de bouw van een casino buiten de territoriale wateren, is dezer dagen uit Kopen hagen naar Helsingborg gesleept en zal nu dienen als opstijgplaats van de Nederlandse ballon „Jules Ver ne". Het is voor de eerste keer dat een Nederlandse ballon in Zweden opstijgt. Indien de weersomstandig heden het toelaten zal Mimi Boes man tijdens de internationale ten toonstelling te Helsingborg, van 30 Juni tot 3 Juli, een aantal kabel opstijgingen maken. Daarna volgt een vrije vaart naar onbekende be stemming, waarbij aan boord zul len zijn balloncommandant Jan Boesman en een Zweedse filmster. Westduitse regeringsstatistici geloven, dat het aantal inwoners van West-Duitsland Donderdag de 50 millioen heeft bereikt. Aan het einde van het vorige jaar telde Westduitsland 49.763.000 inwoners. Een fielsencontróle De helft voldeed niet aan de eisen De Vereniging Veilig Verkeer te Groningen heeft het initiatief ge nomen om in Groningen gedurende de afgelopen maand bij verschil lende bedrijven de rijwielen van het personeel aan een onderzoek te onderwerpen. De initiatiefnemer, de heer P. Galis, die zich belast heeft met dit onderzoek, deelde ons mede dat de resultaten schrikbarend zijn ge weest. Van de 750 gecontroleerde rijwielen bij vier confectiefabrie ken te Groningen bleek 50 °/o niet aan de eisen te voldoen, of de bel len deugden niet, of de rijwielen hadden geen goed voor- en/of ach- (bij de wet voorgeschreven) of zij haden geen goed voor- en/of ach terlicht. In twee gevallen werd zelfs geconstateerd dat de voor vorken gebroken waren. Korte berichten uit het Binnenland WINSCHOTEN. De 65-jarige op- perman I. E. van der Laan uit Fin- slerwolde is op zijn werk te Win schoten dodelijk verongelukt. Door nog nog onbekende oorzaak zijn de ijzeren spanten, die op een in aan bouw zijnde loods waren gezet, gaan werken, waarna zij vielen. Van der L., die op een der span ten zat, maakte een val van pl.m. negen meter. 's-GRAVENHAGE. Het gevaar voor hondsdolheid, waarvan de vos als een der voornaamste versprei ders kan worden beschouwd, is nog steeds aanwezig. De premierege ling voor het doden van vossen kan daarom voorlopig nog niet worden gemist, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mee. ROTTERDAM. Woensdag is tij dens een felle brand fn de Katen- drechtsestraat No. 41 te Rotterdam- Zuid de 70-jarige vrouw C. Dekker in de vlammen omgekomen. De le en 2ë etage van het pand zijn uit gebrand. 's-GRAVENHAGE. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ver trekt op 1 Juli a.s. te 12.00 uurv.m. het 2e detachement van de 2e Su- riname-compagnie 1955 met de „Bonaire" van Amsterdam naar Suriname. Het detachement, dat onder commando staat van de le luitenant W. Piet uit Den Haag, gaat om. circa 11.00 uur aan boord. AMSTERDAM. Tijdens de tocht, die H.M. de Koningin op Vrijdag 8 Juli zal maken met het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat zij die dag in IJmuiden in gebruik zal stellen, wordt des middags een korte kerkdienst gehouden. In deze dienst, die om 15.00 uur ook over de visserij band wordt uitgezonden, zal ds W. J. Kolkert uit Vlaardin- gen voorgaan. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond is een ledental van 200.000 gepasseerd. Dit blijkt uit de nu bekend geworden kwar- taalstaat, welke betrekking heeft op het ledental van de Christelijke vakbeweging op 1 April jl. Op deze datum telden de 25 organisaties, die het C.N.V. vormen tezamen 202583 leden. Systematische zonde tegen principe: kleine groep Na inleidingen die Woensdag over „De practlsche relaties tussen kln- dcrhygiëne, kinderbescherming en geestelijke gezondheidszorg voor het kind", respectievelijk door prof. dr J. H. de Haas, drs C. J. Visser en dr L. N. J. Kamp, ter vergade ring van de „Nationale Federatie vodr de geestelijke volksgezond heid" in hotel Atlanta" te Rotter dam gehouden werden, nam een zevental aanwezigen aan de dis cussie deel. In zijn repliek gaf prof. de Haas toe, dat er vele goede kleuterscho len in ons land zijn, maar er wordt z.i. systematisch gezondigd tegen het principe: kleine groep. Ten aanzien van het sanitair op die scholen stelt hij zeer hoge eisen, die z.i. nog niet verwezenlijkt zijn. Drs Visser besprak nog eens de kwestie „of gezinsverpleging of verpleging in groter verband", een probleem dat hij niet als „of-of" maar als „en-en" beantwoord wilde zien. Als een kind groepservaring nodig heeft en daardoor emotionele verbindingen kan leggen, is voor hem z.i. de inrichting voorlopig de meest aangewezen plaats. Echter, spreker's mening is, dat pas kin deren van 6 tot 8 jaar van een groep kunnen profiteren. Om de groep zo klein mogelijk te maken kan men tot splitsing in subgroe pen overgaan. Weeskinderen kun nen z.i. niet zo gemakkelijk in een gezin geplaatst worden, omdat zij zo gauw het gevoel krijgen van verraad aan eigen ouders. Nederland heeft eigen rolschaatsenindustrie Slechts weinig artsen zullen een zo grote populariteit ge nieten, dat zij van hun pa tiënten een auto ten geschenke krijgen. De arts dr. P. H. T. Meijering te Beilen, die der-, tig jaren zijn praktijk aldaar heeft uitgeoefend, is dit ech ter overkomen. i Terwijl de geneesheer zijn vacantie in het buitenland doorbracht, hadden zijn pa tiënten een actie op touw ge zet. Een lijstcollecte werd ge- hpuden en bracht ruim f 73.000 o)>. De praktijk van dr. Meij- e.-lv.g, die een der grootste uit de provincie is, omvat tussen de 1000 en 1100 gezinnen. Woensdagavond keerde de jubilaris met zijn echtgenote van vacantie terug. Aan het station werd hun een grootse ontvangst bereid. Duizenden waren er door middel van luid sprekers getuige van dat de oudste patiënt, de 100-jarige heer Brunsting, namens alle andere patiënten een nieuwe auto aanbood. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O O O Het leven is zo eenvoudig, 4 maar de mensen hebben het zo vreemd en ingewikkeld ge- o maakt. 4 O o Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Westelijke wind Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui; zwakke tot matige Westelijke wind; dezelfde temperaturen als Donderdag of iets hogere. 2 Juli. Zon op 4.26, onder 21.05. Maan op 19.05, onder 2.46. Volle maan: 5 Juli te 6.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Juli 1.11 v.m. 13.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Juli 0.48 v.m. 13.18 n.m. Springtij: 7 en 21 Juli. Doodtij: 14 en 28 Juli. die 25 cents incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal storten op ons gironummer 137677 vóór 10 Juli as. De administratie GOUDA. Een korte maar felle brand heeft de woning van de we duwe L. van Vliet-de Beste, aan de Noordelijke derde kade te Gouda, in een minimum van tijd in de as gelegd. De bejaarde weduwe is in de vlammen omgekomen. Ook van de inboedel viel niets meer te red den. In Sprang (N.B.) staat heel de jeugd op rolschaatsen. Hoewel de rolschaats al in 1790 werd uitgevonden door een Parijse graveur, Vanlede,. die hem „Patin tere" noemde, nam deze pas na de laatste oorlog zijn grootste vlucht In 1951 importeerden we 7000 paar, maar in het afgelopen jaar kregen in ons land ongeveer honderddui zend jongens en meisjes nieuwe rolschaatsen. Tot voor enkele jaren kwamen deze alle uit het buiten land, maar daarin begint verande ring te komen. In het Brabantse dorp Sprang ontwikkelt zich name lijk en jong, levenskrachtig bedrijf, waar men goede rolschaatsen maakt De grote kracht is hier, dat de op richter een prima vakman is, die in staat is het moeilijkste werk, het maken van de stempels, in eigen bedrijf te verrichten. Grote series verlaten deze fabriek, die men al lemaal levenslang garandeert. President Peron van Argen tinië heeft een gelukstelegram aan de Paus gezonden ter gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus, zo verneemt A.F.P. uit welingelichte kringen in Buenos Aires. Een jonge Egyptische stu dente heeft Woensdag tijdens het jaarlijkse examen op de universi teit te Cairo het leven geschonken aan een zoon. Zij werd bij de be valling geholpen door enkele van haar medestudenten. Drie Fransen en een Canadees zijn Woensdag op een vlot, waar mee zij de Atlantische Oceaan ho pen te kunnen oversteken, uit Ri- mousky (Quebec) vertrokken. Het vlot is uitgerust met een zeil en een houten roer. De mannen heb ben voedsel bij zich voor een maand en beschikken verder over visgerei en twee radiozendertjes. TER AFSLUITING VAN ADOPTIE Geldsbedrag overhandigd voor de bibliotheek EEN LICHTKANON Licht van 38 vuurtorens in ons land aangekomen Met een „lichtkanon" van maar liefst 94.000.000 kaars kunnen licht reclames tegen een wolkendek op een hoogte van acht a 10 kilometer worden geprojecteerd. Een Zwitser ir. G. Andreoli, heeft, nadat hij er zestien jaar aan had gedokterd, een apparaat vervaardigd waarmede een lichtbundel ter sterke van 38 vuurtorens of zoeklichen tezamen kan warden geproduceerd. Dit toestel, dat de vorm heeft ge kregen van een raket, is aange kocht door een reclamemaatschap pij (Aero Ypenburg N.V., Neder landse Luchtreclame Maatschappij) die er nu een tournee mee gaat maken door de Beneluxlanden. De raket, die de naam „Spitlight" heeft gekregen, is gemonteerd op een truck met een aanhangwagen waarop een aggregaat is gebouwd. Woensdagavond laat, na enige uren oponthoud aan de grens, is de „Spitlight" in Den Haag aangeko men, waar zij een goed half uurje was warm gelopen, even na mid dernacht proef draaide. Met een enorm felle lichtbundel werden beelden op het laag hangende wol kendek geurojecteerd, een beetje onduidelijk, maar wel leesbaar. De Zwitserse ingenieur had uiter aard een flink aantal moeilijkhe den te overwinnen voor de verwe zenlijking van zijn ontwerp. Zo moest hij b.v. een koelsysteem ont werpen om de brandpunthitte, liefst 6400 graden Celsius, een flink stuk terug te brengen. Om de lichtbeel den zo zuiver mogelijk te projec teren is een optiek nodig die on geveer 500 kg. weegt. Overigens be hoeft de „Spitlight" niet alleen op wolken geprojecteerd te worden, ook bossen, heuvels, water- en sneeuwoppervlakten kunnen als „mikpunt" worden gebruikt. Als sluitstuk van de adoptie der gemeente Burgh door Oostkapelle (Walcheren) brachten Woensdag middag de gemeenteraadsleden met hun dames uit die gemeente, o.l.v. burgemeester F. J. Sprenger, 'n be zoek. Burgemeester jhr. A. van Cit- ters was zyn gasten tegemoet ge reisd tot Zierikzee, vanwaar het gezelschap via Scharendjjke naar Burgh reisde, waar het om half één arriveerde. Te Burgh werden de leden van het Oostkapelse gezelschap opge wacht door de Burghse raadsleden. Na aankomst ging het per bus naar naar hotel v. d. Zande te Westen- schouwen, waar het gezelschap een warme lunch werd aangeboden door het gemeentebestuur. Burge meester van Citters sprak een har telijk dankwoord tot de bewoners van Oostkapelle en in het bijzon der tot de raadsleden (adoptieco mité), voor de aan Burgh geboden hulp na de stormramp van 1953. Spr. herinnerde er aan dat het bur gemeester Sprenger was geweest, die het eerste contact had opge nomen via de mobilofoon met de gemeente Burgh. Hij vroeg toen aan welke artikelen er spoedig ge brek zou kunnen zijn. Het ge vraagde werd spoedig per schip aangevoerd en gevolgd door ver schillende zendingen. Planten en rozenstruiken werden later gezon den. Ook werd een plan bekend de gemeente Burgh financieel te hel pen. Burgemeester v. Citters vond het verheugend dat er thans con tact was tussen de wederzijdse raadsleden. Na het gebruiken van de lunch sprak burgemeester Sprenger woor den van dank voor de prettige ont vangst en de gesproken woorden. Spr. zag de dag weliswaar als eindpunt van de adoptie als zoda nig, maar niet als einde van de goede betrekkingen die er tussen beide gemeenten zijn gelegd. De burgemeester van Oostkapelle overhandigde aan jhr. van Citters, voorzitter van het adopticcomité Burgh, een bedrag aan geld dat door de Inwoners van Oostkapelle b(jeen is gebracht. Hieraan is de voorwaarde verbonden dat twee derde van het bedrag aangewend dient te worden voor de plaatse lijke bibliotheek, meer In het bij zonder het aanschaffen van boeken en een opbergkast, terwijl de rest kan worden besteed voor het alge meen welzijn der Burghse bevol king. Burgemeester van Citters dankte daarop in hartelijke bewoordingen de gemeente Oostkapelle voor het aangeboden geldsbedrag. TRIP DOOR DE GEMEENTE Met een autobus begaven allen zich daarop op weg voor een rond rit over het grondgebied van de ge meente. Een bezoek werd gebracht aan het punt waar de zeedijk over gaat in de duinenrij en de uitkijk toren bij het pompstation. Allen genoten zeer van het fraaie uit zicht. Vandaar ging het naar de al gemene begraafplaats, waar het ge zelschap een ogenblik stilte in acht nam bij het monument ter nage dachtenis van de slachtoffers van de stormramp. De hier ingeplante geschonken planten werden bezich tigd evenals de geschonken rozen struiken te Burghsluis. Ze bleken in volle bloei te staan, ondanks het feit dat de polder onder zout water heeft gestaan. Tenslotte werd in hötel „Het Wapen van Burgh" een thee aan geboden. Burgemeester Sprenger dankte de gastheren voor de goede ontvangst en sprak de hoop uit dat de raadsleden met hun dames spoedig voor een tegenbezoek naar Oostkapelle zouden komen. Burge meester van Citters dankte ten slotte nogmaals Oostkapelle voor alles wat deze gemeente voor zijn gemeente deed en wenste alle gas ten een goede terugreis. De reeds hechte banden tussen beide ge meenten zijn op deze onvergetelijke dag nog nauwer aangehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1