DE ZIERIKZEESCHE COURANT luchtoefening carte blanche" Nederlands majoor-vlieger verraste Amerikanen op vliegveld Amerikanen zouden Europees beveiligingsstelsel overwegen tweede kamer De noodwet ouderdoms voorziening p.t.t. nuttige en interessante wedstrijd No. 17766 - llle Jaargang DINSDAG 28 JUNI 1955 jiC 17766 llle Jaarfian2 ZIERIKZEESCHEMIEUWSBODE ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Pnj» per 3 ma*nden bi) vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent' Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (ma*. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zierikzee. Postbus nr 1. Telefoon' nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N V. Drukkerij voorh. Lekenmen 8> Ochtnvan - Lange Nobel stro at A 171 Zterikxee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 Mannen op verkeerstoren gaven groen sein Vorige week is de geallieerde luchtmachtoejening „Carte Blan che" begonnen, waaraan ook wordt deelgenomen door eenheden van de Kon. Nederlandse Luchtmacht. De commandant van het 306de Nederlandse foto-verkenningssqua dron, majoor-vlieger-waarnemer K. Merkelbach heeft op de eerste mor gen van het uitbreken van de vij andelijkheden in de luchtmacht oefening „Carte Blanche" een Ame rikaans vliegveld in Zuid-Duitsland volkomen verrast. In de vroege ochtend verscheen hij met zijn „Thunderjet" boven een vijandelij ke basis, vloog er laag overheen en maakte een aantal foto's zonder ook maar even aangevallen te wor den. Kennelijk was ook tot de beman ning van de verkeerstoren nog niet doorgedrongen dat de luchtoorlog was uitgebroken, want zij gaf de Nederlander een groen lichtsein, het teken, dat hij kon landen. Een uit nodiging, die uiteraard niet werd aanvaard. De foto's gaven enkele uren later een prachtig beeld van [De Formosaanse kwestie Krisjna Menon, de Indische af gevaardigde bij de V.N., heeft tij dens de herdenkingsbijeenkomst der internationale organisatie te San Francisco gezegd, er van over tuigd te zijn, dat communistisch China en de V.S. allebei een oplos sing wensen van de crisis in de Straat van Formosa. Hij voegde hieraan toe, dat het gevaarlijk zou zijn te geloven, dat deze crisis geëindigd is, omdat er tijdelijk een stilstand is in de vij andelijkheden. Hij was van mening, dat commu nistisch China het komende jaar in de V.N. vertegenwoordigd zou zijn en dat ook de andere landen, die het lidmaatschap hebben aange vraagd, zullen worden toegelaten. Oostenrijkers terug uit de Sovjet-Unie Onder hen is een boerenvrouw van 99 jaar In Wiener Neustadt is wederom een groep Oostenrijkers - 186 in ge tal - uit de Sowjet-Unie terugge keerd. De oudste onder hen was een boerenvrouw van 99 jaar. Onder de teruggekeerden bevin den zich enkele bekende personen: Margarete Ottilingen, een hoge Oostenrijkse ambtenares, die in 1948 bij Linz over de zonegrens ge sleurd werd, de politie-officier An ton Marek, die zich ophield met de kwestie van het ontvoeren van per sonen en in *48 zelf ontvoerd werd en Karl Scharizer, een gewezen plaatsvervangende „Gauleiter" van Wenen. Een vrouw verklaarde, dat zij in 1949 ontvoerd werd. Zij was toen in blijde verwachting en schonk later het leven aan een dochter. De baby werd van haar weggenomen en zij zag het kind pas terug kort voor dat zij gerepatrieerd werd. Marokko bedreigd door sprinkhanen Het is thans ruim acht maanden geleden dat Marokko werd geteis terd door een invasie van milliar- den sprinkhanen. De verdelgings actie, waarin gebruik werd ge maakt van het te Deventer gepro duceerde insecticide, is nog niet ten einde. Talloze sprinkhanen, die zijn ontsnapt aan de dodelijke bestrij dingsmiddelen en natuurlijke vij anden, hebben zich over geheel Ma- rokko teruggetrokken op onher- bergzame plaatsen en daar hun eieren afgezet. Een der Franse lei ders der bestrijdingsactie uit Casa blanca heeft hier te lande verteld, dat de gehele Marokkaanse bevol king gealarmeerd blijft en elke plaats moet rapporteren, waar men sprinkhanen aantreft. de situatie op het veld. Het Neder landse squadron slaagde er voorts in enkele „Matador's", Amerikaan se geleide projectielen uit te scha kelen. Deze projectielen worden in deze oefening voorgesteld door „Shooting Star"-straaljagers, die wel bemand zijn, doch geheel auto matisch gedirigeerd en gevlogen worden. Mr. van Kleffens voor de V.N. Vernietigingsneiging van de mens moet worden bedwongen De Nederlandse voorzitter van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, mi* E. N. van Kleffens, die als één der meest ervaren Europese diplomaten wordt beschouwd, heeft in een toespraak tot de te San Francisco bijeen zijnde afgevaar- diigden naar de Verenigde Naties onder meer verklaard dat er drie middelen zijn om tot wereldvrede te geraken, namelijk: 1. Men moet zich voor ogen stel len, dat de mens van nature tot vernieling geneigd is. Indien dit gevaar wordt onderkend, is het mo gelijk er tegen op zijn hoede te zijn. 2. Elk individu wil in stand blij ven. Wij moeten dit instinct zoveel mogelijk aanmoedigen. 3. Het is de taak der regeringen de natuurlijke, op vernieling ge richte neiging harer onderdanen een andere, onschadelijke richting te geven. Herdenkings bijeenkomst der V.N. Truman acht ontwapening mogelyk Oud-president Truman van de Verenigde Staten, die op uitnodi ging van de Verenigde Naties Vrij dag het woord heeft gevoerd op de herdenkingsbijeenkomst te San Francisco, heeft betoogd, dat de V.N. een juiste beslissing hebben genomen, toen zij besloten tot in menging in de oorlog in Korea. In zijn overzicht van de ontwik kelingsgang van de wereldorgani satie wees de oud-president er op, dat in de Verenigde Naties de alge mene vergadering een steeds gro tere plaats inneemt ten koste van de Veiligheidsraad. Truman verklaarde te geloven, dat ontwapening binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Lugubere radiostem Een radiospreker te Alba- cete (Zuidoost-Spanje), Jesus Cuevez Lopez, heeft zijn luis teraars doen schrikken door plotseling te roepen: „Ik bloed dood. Ik ben in de borst ge raakt. Haal een arts en stel de politie op de hoogte". Mensen, die in allerijl te hulp snelden, vonden Lopez, eige naar van de radiozender van Albacete, met een door middel van een mes toegebrachte wond in de borst. Hij werd in ernstige toestand naar een zie kenhuis overgebracht. De Nederlandse Staatssecreta ris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, en de stafchef van de Lucht macht, luitenant-generaal-waarne- mer A. Baretta, zijn Zaterdag te München-Gladbach aangekomen om de eofening „Carte Blanche" gade te slaan. Bij een ernstig autobusonge luk in .Noordwest-Spanje zijn Vrij dag, volgens de eerste berichten, tien personen om het leven geko men en veertig gewond, van wie vijftien zwaar. Plan van militaire oorlogsslachtoffers Nadat op de Hofweg te 's-Gra- venhage bij het monument van de gevallen Grenadiers en Jagers een herdenkingsplechtigheid was ge houden ter gelegenheid van de we- reldveteranenda& is het bestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers tezamen met fabrikanten en zakenlieden uit Den Haag bijeen gekomen in „De Kroon". De Bond wil trachten de Nederlandse zakenwereld te bewe gen steun te verlenen aan haar „Plan Doorn". Zoals bekend wil de Bond te Doorn een complex gebou wen Oprichten ten gunste van de oorlogsslachtoffers, o.m. een aantal bungalows, een moederhuis en een werkplaats voor zware invaliden. O v Een leven zonder feesten is o als een lange weg zonder plels- v terplaatsen. Het K.N.M.l. venvacht tot Dinsdagavond: Droog weer Droog weer en tijdelijk wat be wolking, later op de dag zonnig; zwakke, tijdelijk matige wind, in hoofdzaak uit Westelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als Maandag. 29 Juni. Zon op 4.24, onder 21.06. Maan op 15.59, onder 0.34. 30 Juni. Zon op 4.25, onder 21.06. Maan op 17.06, onder 0.58. Volle maan: 5 Juli te 6.28. HOOGWATERSTAN DEN ZIERIKZEE: 29 Juni 10.35 v.m. 22.54 n.m. 30 Juni 11.44 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 29 Juni 10.10 v.m. 30 Juni 11.19 v.m. Doodtij: 29 Juni. 22.41 n.m. 23.49 n.m. i Een recente opname van Z.K.H. PRINS BERNHARD, die; op 29 Juni a.s. zyn vier en veertigste verjaardag hoopt te vieren Een voorstel aan maarschalk Boelganin De Tweede Kamer heeft aange nomen het wetsontwerp tot wijzi- hoogste een week zal kunnen bij' ging van de noodwet ouderdoms voorziening. Hierdoor wordt de werking van de noodwet ander maal uitgebreid en wel in djgr. voege, dat ook personen, die in het' tijdvak van 1 October 19'55 tot en met 31 December 1956 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdomsuitkering in aanmerking kunnen komen, zodra zij die leef tijd bereikt hebben. Postzegels met toeslag voor kankerbestrijding In het tijdvak van 15 Augustus tot en met 10 September zullen bij zondere postzegels verkrijgbaar ge steld worden met een toeslag ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding. De zegels zijn ontworpen door de heer C. P. A. Hos uit 's-Gravenhage De voorstelling is voor alle waar den gelijk en geeft als hoofdmotief De Amerikaanse minister van een microscoop te zien en omvat Buitenlandse Zaken Foster Dulles voorts een krab met het embleem van de kankerbestrijding. De ze- heeft zijn Sowjet-Russische ambt- gels zijn in de voigende waarden genoot Molotof medegedeeld dat verkrijgbaar 2 cent plus 3 cent; 5 president Eisenhower de komende cent plus 3 cent; 7 cent plus 5 cent; bijeenkomst van regeringsleiders Plus 6 cen* en ^5 cent plus der „Grote Vier" te Genève voor ten ^nor de frankerlng 2ullen 2ij gel_ dig zijn tot en met 31 December wonen. 1956. BROUWERSHAVEN Volgens de voornaamste Wash- ingtonse correspondent van „The New York Times", James Reston, overwegen de Verenigde Staten een beveiligingsstelsel voor geheel Eu ropa, gebaseerd op uitwisseling van waarborgen en beperking. Dit be richt werd gepubliceerd in de editie van Zondag. Men meente te Washington, dat dit één van de onderwerpen zal zijn die te Genève door de vier rege ringsleiders zullen worden bespro ken. Deze opvatting is gebaseerd op onderhandelingen, die te Wash ington worden gehouden tussen Amerikaanse, Britse en Franse ambtenaren. Volgens deze ambtenaren zou men een Westelijk voorstel aan de Russische premier, maarschalk Boelganin, overwegen tot het voe ren van besprekingen tussen ver tegenwoordigers van de NAVO en van het communistische blok, over de mogelijkheden van een dergelijk stelsel. Brandweercorpsen van Schouwen- Duiveland toonden hun paraatheid R. Katholieke Vrouwen actie tegen de honger CorPs van Noordgouwe behaalde hoogst aantal punten De Franse pers houdt zich de laatste dagen bezig met de moge lijkheid van een ambtenaren-sta king in Frankrijk, waarbij dan on geveer een millioen personen be trokken zouden kunnen worden. De drie grote vakbonden, de C.G.T., de Socialistische en de Christelijke, ondersteunen in meer of mindere mate de gestelde eisen. H.M. de Koningin heeft vorige week Donderdagmiddag een groepje kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. In het palels te Soestdyk werd een poppentheatervoorstelling gegeven, waarna de gasten onthaald werden op een stevige portie ys. Een foto graaf knipte het groepje by het soldaat maken van de koude lekkerny, een bezigheid die in een minimum van ttfd geschiedde. Het bestuur van de Wereldunie van Katholieke Vrouwen Organisa ties heeft namens de aangesloten 36 millioen leden een document gepu bliceerd, waarin de honger in de wereld de oorlog wordt verklaard. Meer dan de helft van de mens heid verkeert voortdurend in staat van gebrek, aldus de verklaring, en de vrouwen, die door haar natuur zelf er toe gebracht worden het le ven te schenken, te beschermen en te koesteren, willen er niet in be rusten, dat dit „tragische probleem" op „gemakzuchtige en misdadige wijze" tot oplossing wordt gebracht door oorlog of geboortebeperking. Er zijn leven-brengende oplossingen mogelijk, aldus de verklaring, en wanneer het wereldgeweten rea geert, kunnen de grenzen van de honger in de tijd van enkele gene raties weggevaagd worden. Man werd (40 jaar) blind en lam beschouwd Een 51-jarige Engelsman, Charlie Dunford, die veertig jaar ten on rechte als blind en verlamd werd beschouwd, heeft in een ziekenhuis te Reading leren lopen en manden, dassen en kleedjes maken. Toen deze man op achtjarige leer tijd mazelen had gehad, dacht zijn moeder, dat hij te zwak was om met andere kinderen te spelen. Hij bracht van die tijd af zijn leven door in een invalidenwagentje of in bed. Bovendien bevond hij zich al tijd in een verduisterde kamer met lapjes voor zijn ogen. Nadat zijn ouders overleden wa ren, werd de hulpeloze Dunford in een ziekenhuis opgenomen, waar artsen ontdekten, dat hem niets mankeerde. Zaterdag werden details over de pogingen om deze man tot het leven terug te brengen gepubliceerd. Zaterdagmiddag werden onder ideale weersgesteldheden eilande- lyke brandweer wedstrijden gehou den naby het voormalig tramsta tion te Brouwershaven. Op het ter rein, dat feestelyk was afgezet met vlaggen, had zich een groot aantal toeschouwers verzameld om de prestaties der diverse brandweer corpsen te kunnen bewonderen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeesters der ge meenten Brouwershaven, Haam stede, Burgh, Oosterland, Kerk- werve, Zierikzee en Dreischor. De opgave der wedstrijd be helsde het blussen van een boer- derijbrand, welke was begonnen in de schuur en overgeslagen naar de woning. Als object diende de door de ramp beschadigde woning van de heer D. Hanse. Toegepast moest worden het zgn. „aflegsysteem". Het water werd verkregen uit een brandkraan ter plaatse en geleid in een watertank, waaruit de pas gereviseerde motorspuit van Brou wershaven het bluswater vex-der transporteerde. Na afloop der wedstrijden werd een gezamenlijke maaltijd genut tigd in hötel „Jacob Cats". Tijdens deze maaltijd sprak burgemeester J. L. van Leeuwen woorden van lof over het geslaagde programma. Vervolgens werden de behaalde prijzen bekend gemaakt, welke als volgt werden behaald: Nooi-dgouwe le prijs met 763 punten (het hoog ste aantal); Brouwershaven le prijs met 749 punten; Haamstede le pr. met 745 punten; Dreischor le prijs met 742 punten; Zonnemaii*e le prijs met 703 punten; Zierikzee le prijs met 694 punten; Renesse 2e prijs met 647 punten; Oostei-land 2e prijs met 620 punten; Bruinisse 3e prijs met 573 punten; Kerkwerve 3e prijs met 484 punten. Het corps van Noordgouwe, dat het hoogste aantal punten be haalde, verkreeg een fraaie beker, beschikbaar gesteld door de ge meente Brouwershaven. De *com- mandantenprijs werd behaald door de commandant van Haamstede, de heer W. v. d. Maas en de heer J. v. Maanen, commandant van Noord- gouwe; beiden behaalden een even hoog aantal punten. Commandant v. Maanen deelde mede reeds een dergelijke prijs te hebben veroverd, zodat hij de prijs thans schonk aan zijn college van Haamstede. Daar deze sportieve geste ten zeerste ge waardeerd werd, kreeg de Noord- gouwse commandant een medaille, beschikbaar gesteld door burge meester van Leeuwen. De jury bestond uit de heren Ta- kema uit Goes, W. Lievense te Nieuwerkerk, C. v. Burg te Kerk werve en hoofdbrandmeester van de Brandweerinspectie te Bx-eda de heer Kortus. Tijdopname was in handen van de opperwachtmeester der Rijkspolitie de heer Slieker en de heer W. Jonker. Tijdens de koffiemaaltijd waren de diverse brandweerwagens en materialen in carré opgesteld op het Marktplein, als show van het mooie materiaal dat op ons eiland ter beschikking staat. De comman dant van Noox-dgouwe was blij dat zijn materiaal hierbij niet was op gesteld, daar het zeer verouderd is, hetgeen burgemeester v. Leeuwen de opmerking ontlokte tijdens zijn tafelrede, dat de praktijk heeft be wezen dat met de oudste spullen de beste resultaten worden bereikt, gezien de uitslag van de gehouden wedstrijden. De jux'y deelde mede, dat de meeste fouten werden gemaakt, praktisch door alle corpsen, bij het opruimen der materialen. Hier mede werd te ruw omgesprongen. Namens de wedstrijdcommissie sprak de commandant van Brou- wex-shaven, de heer J. H. Leen- dertse, nog woox-den van dank tot de deelnemers, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de g krachtsmeting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1