DÉ ZIER1KZEESCHE COURANT In de landbouw is belangrijk deel der bouwkosten onrendabel ür W. Drees tien jaar onafgebroken minister ZATERDAG 25 JUNI 1955 No. 17765 - 111e Jaargang MRIKZEES«®NIEUWSBODE ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Prij» per 3 malden In) vooruitbetaling i 3.50. per week 27 cent' Lo»e nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma*. 15 mm) 11,- per stuk. Waarin opgenomen 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobetstraat A 171. Ztertkiee. Postbus nr 1. Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave- N V. Drukkerij voorh Lakenmen Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikiee Redacteur.- M. J. BU DE VAATE - Tef 309 H.M. dc Koningin bezocht congres Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen Onderscheiding voor voorzitter der vereniging Donderdag is te Enschedé in de Twenthehallen het tiende congres begonnen van de Nederlandse Ver eniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd, Ex- pogé. Zeshonderd voormalige poli tieke gevangenen, in hoofdzaak uit Nederland, doch ook uit België, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en Denemarken waren aanwezig. Aan dit congres, dat vier dagen zal duren, is bijzondere luister bij gezet door de aanwezigheid van H. M. Koningin Juliana, die per heli copter op het Gerrit Jan van Heek park te Enschedé aankwam en de openingsplechtigheid heeft bijge woond. De Koningin bleef onge veer twee uur ter vergadering en luisterde naar de redevoeringen die daar werden gehouden. Om twee uur 's middags was de grote hal van het complex aan de Boddenkampstraat geheel gevuld met deelnemers. De voorzitter van het district Enschedé, de heer G. H. P. Bloemen, oud-burgemeester van Oldenzaal .sprak een welkomst woord. Vervolgens voerde minister prof. dr. L. J. M. Beel het woord namens de Nederlandse regering. Hij zeide: „Uw vereniging moge zijn een levend monument, een her innering aan droefheid, maar ook aan een grote episode uit onze ge schiedenis. Prinses Wilhelmina in de donkere jaren van de oorlog, de moeder des vaderlands, heeft in U steeds een trouwe hulp gevonden". „Thans", zo zei de minister, „die nen wij alle krachten in te span nen voor het winnen van de vrede. Uw vereniging heeft tot taak de waarde van de vrede en de vrij heid te doen begrijpen. Haar werk verdient bijzondere waardering". Minister Beel deelde mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de voorzitter der vereniging, mr. Ch. G. Aalders te Dordrecht, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Minister Beel overhandigde de versierselen aan mr. Aalders. Nog veel oorlogstuig in bos en hel Nog steeds blijken in bos en hei uit de oorlog overgebleven explo sieven en oorlogstuig te liggen. En om dit gevaarlijke goed onschade lijk te maken - wie dergelijk ma teriaal vindt dient terstond aan gifte bij de oolitie te doen - werd in het jaai 1954 nog heel wat werk verzet door de hulpverle ningsdienst. Uit het jaarverslag 1954 van deze dienst blijkt, dat in totaal 3951 meldingen binnenkwa men en dat 6412 ruimingen werden verricht. De volgende hoeveelheden wer den in de verslagperiode onscha delijk gemaakt granaten 30.385, handgranaten 6.824, bommen 714, mijnen 709, piatten, pantservuisten e.d. 767, torpedo's, V. I's e.d. 11 Met een gebaar naar het pas onthulde standbeeld, merkt sir Winston Churchill op: „Dit lijkt tenminste". Het standbeeld, dat door sir ontstekers 53.026, kruit (kg) 834, Seymour Howard (zittend) in de Guildhall te Londen werd onthuld, is springstoffen (kg) 10.462, kleine |n brons uitgevoerd en werd vervaardigd door de 48-jarige beeldhouwer munitie' (kg) 17.404, strijdgassen Qscar Nemon, die voor de oorlog uit Joegoslavië naar Londen is ge- (bussen) 10, wapens 25, diversen OC 69999699649006996666 O O O v Weinig arbeid geeft iemand O veel eigenliefde, veel arbeid ©i een zeer grote bescheidenheid. ©7 o V66666C9666666666666616 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Minder warm Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of motregen; zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen Zuid en West; koeler overdag. 26 Juni. Zon op 4.23, onder 21.06. Maan op 12.28, onder 23.56. 27 Juni. Zon op 4.23, onder 21.06. Maan op 13.40, onder 28 Juni. Zon op 4.24, onder 21.06. Maan op 14.50, onder 0.14. Eerste kwartier: 27 Juni te 2.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Juni 7.54 v.m. 20.04 n.m. 27 Juni 8.38 v.m. 20.49 n.m. 28 Juni 9.33 v.m. 21.47 n.m. BROUWERSHAVEN 26 Juni 7.21 v.m. 19.46 n.m. 27 Juni 8.08 v.m. 20.34 n.m. 28 Juni 9.05 v.m. 21.34 n.m. I Doodtij: 29 Juni. 786. komen. De Topconferentie Molotof gaat accoord met procedure De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotof heeft te genover zijn Amerikaanse collega Dulles verklaard dat hij definitief accoord gaat met het Westelijk voorstel ten aanzien van de proce dure bij de komende topconferen tie te Genève. Toch nog onrust in Argentinië Uit de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, wordt gemeld dat uit betrouwbare inlichtingen uit Bue nos Aires blijkt dat'er ondanks een klaarblijkelijke rust een intensieve politieke activiteit gaande is in Ar gentinië. Volgens deze inlichtingen zouden alle troepen in alarmtoe stand worden gehouden en is het in de huidige verwarde toestand nog niet geheel zeker dat de op stand is mislukt. Sommige waar nemers zijn van mening.dat de re gering nog steeds wordt bedreigd door marine en luchtmacht. Bikker „Laat terug gekeerde Duitser" De indertijd uit Breda ontsnapte voormalige S.S.-er Bikker heeft de status van „laat-teruggekeerde Duitser" gekregen. Hij wil zich in Hagen vestigen, waar de bond van teruggekeerde Duitsers zal trach ten werk voor hem te vinden. Zoals bekend had een Duits ge rechtshof in 1954 reeds bepaald, dat Bikker volgens een uit 1943 da terende verordening van Hitier Duitser was. Daarom werd toen uitlevering van de gevluchte naar Nederland geweigerd. In het kamp voor teruggekeerde Duitsers te Friedland heeft Bikker nu op grond van de wet „voor hulp aan teruggekeerde Duitsers" de status van „laat-teruggekeerde" ge kregen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft verklaard dat communistisch China en Noord- Korea op het ogenblik een nieuwe invasie van Zuid-Korea voorberei den. De president verklaarde in een boodschap tot de Nationale Verga dering: „Terwijl wij, die gebonden zijn door de wapenstilstandsover eenkomst, onze defensieve strijd krachten niet opbouwen, zijn de communisten bezig met het ver sterken van hun leger en lucht macht in strijd met deze overeen komst". Het derde vrijgezellencongres zal op 30 en 31 Juli en 1 Augustus in Grevenbicht (Limburg) worden gehouden. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Critiek op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie In het vervolg van zgn rede op de algemene vergadering van de Z.L.M. heeft ir M. A. Geuze ge wezen op het onvoldoende gewaar borgd zjjn van het blijvend aspect van de trits maatregelen die hij te voren had opgesomd, ondanks het begrip dat ongetwijfeld bij vele plattelanders op de duur voor het goede effect van dit alles zal groeien. Met name de doorgaande splitsing in het gebruik kan veel van het kostenverlagend effect van al deze maatregelen op den duur weer teniet doen. Het lijkt geen gemakkelijke op gave om, zonder het verankerde rechtsgevoelen van de Nederlander geweld aan te doen, hierbij een wettelijke aanpassing te vinden, die de bezwaren ondervangt. Vol gens spr. is dit in de toekomst on vermijdelijk en zal de oplossing in het bijzonder op het terrein van de verkavelings van de gebruiksrech ten gezocht moeten worden. Een post, welke hetzij van eige naar-verpachter, hetzij van eige naar-gebruiker zeer hoge en zelfs weer steeds hogere investeringen vraagt is die van het gebouwen kapitaal. Een belangrijk deel der bouwkosten is onrendabel. De over heid erkent dit feit, daar zij in ontginningen en verkavelingen subsidies voor boerderijenbouw verleent en verder in de Wet Ver vreemding Landbouwgronden re kening gehouden wordt bij het bepalen van de maximale gebruiks waarde met een onrendabel ge deelte van 30 °/o van de vervan gingswaarde. Volgens spreker zal voor de gehele boerderijenbouw in de toekomst, wil de Nederlandse landbouw zijn concurrerende posi tie kunnen behouden, een subsidie voor dit onrendabel gedeelte nood zakelijk zijn. Spr. vroeg zich af, of bij het huidige kostenpeil van het bouwen in Nederland op de bouw van som mige boerderijen niet aanzienlijk kan worden bespaard. De vraag of de grote schuren buiten de eigen lijke graangebieden wel beslist on vermijdelijk zijn is een nadere practijkstudie waard. De P.B.O. Spr. behanelde vervolgens de Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Met name in agrarische kring is men zeer verontwaardigd over het het feit dat de S.E.R. ingevolge meerderheidsbesluit de regering gaat adviseren de wet op de be drijfsorganisatie zodanig te wijzi gen, dat in art. 126 van deze wet de zinsnede, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemers verenigingen mogelijk maakt, ge schrapt wordt. Spr. heeft sterk het gevoelen gekregen dat de S.E.R. met deze politiek op de stoel van de volksvertegenwoordiging wil gaan zitten. Er bestond indertijd overeenstemming tussen de drie boeren- en de drie landarbeiders organisaties over de inrichting van het Landbouwschap, daarbij inbe grepen de mogelijkheid van contri butie-aftrek op de heffing. Dat de vertegenwoordigers van twee der centrale arbeidersorganisaties thans desalniettemin in de S.E.R. tegen dit beginsel stemmen, is al een zeer bittere pil voor de boerenorgani- saties. Het beginsel van de P.B.O., de zelfwerkzaamheid, acht de land bouw als tevoren juist. Maar zij wenst het beginsel in redelijkheid toepasselijk te zien. Wanneer het gevoel gaat overheeersen dat het toezicht krachtens de wet, veel meer gaat worden dan toezicht al leen, dat de centralisatiedrang niet meer te stuiten is, dat men niet meer zelf kan doen, maar opnieuw geregeerd gaat worden door een ver lichaam, dat de practijk niet kent, dat als een godheid ver van het gewone volk staat, dat men ge regeerd wordt in de n.b. vrij eland- bouwondernemersorganisatie door centralisten voor wie de grootheid van het toporgaan primair telt en bestaande uit tweemaal één derde vreemdelingen in plaats van be drijf sgenoten plus nog de nodige vertegenwoordigers van concurre rende bedrijfssectoren, dan kunnen wij alleen de waarschuwing doen horen dat men daarmede de P.B.O. van den beginne af een dode letter maakt, aldus ir Geuze. P.T.T. De postbewyzen worden ingetrokken Een van de oudste vormen van geldovermaking die het Staatsbe drijf der P.T.T. kent, de zg. post- be wij zen, wordt opgeheven. De in voering van deze postbewijzen da teert van 1884 en werd noodzake lijk geacht om het publiek in de gelegenheid te stellen geldbedragen, niet groter dan f 10 te versturen, zonder dat aantekenen van de be trokken brief nodig was. Het gebruik ervan is altijd gering geweest. Het is, na de invoering van postcheques, teruggelopen tot vrijwel nihil. Dit geringe gebruik heeft P.T.T. aanleiding gegeven de postbewijzen op een nader tijdstip uit de omloop te nemen. Het Oost-Duitse opperste ge rechtshof heeft twee Duitsers, Ben- kowitz en Kogel, respectievelijk onderwijzer en gemeente-ambte naar van beroep, ter dood veroor deeld „wegens spionnage voor de West-Duitse „Strijdgroep tegen on menselijkheid, voorgenomen sabo tage en onwettig fotograferen". GELD OP HET LAND Vroeger kon men wel eens oren vertellen, dat in Ameri- a het geld op straat lag. Was it figuurlijk bedoeld, in de older.Bruinisse, in de omge ving van de zg. „drie huisjes van Dorst" aan de Rijksweg naar Zijpe, ligt het in letterlij ke zin op het land. Enige ja ren geleden berichtten wij reeds van de vondst van mun ten aldaar; deze week vond de oud-kapitein Roth er weer een zilveren rijer uit 1688, en een oude Zeeuwse cent van een niet nader te definiëren jaar. De problemen van politieke aard vallen niet onder de bevoegd heid van het leger, aldus heeft de Argentijnse minister van het leger, generaal Lucero, Donderdag op een persconferentie te Buenos Aires verklaard. Ik heb last gegeven, al dus de generaal, dat de soldaten zich thans meer dan ooit aan hun militaire taak wijden en zich niet inlaten met de problemen, die niet onder de bevoegdheid van het le ger vallen. Het land dat Schouwen-Duiveland hielp Lezing over Zweden voor Afdeling Schouwen Ned, Ver. v. Huisvrouwen Rusthuis „Duinoord" nog niet geheel klaar van het Rode Kruisziekenhuis in aanbouw te Zierikzee. Zweden, aldus de spreekster, is een zeer democratisch land met een zeer idoorgevoerde sociale zorg. Zö&èï^voöi- de ouden van da gen als de kinderen wordt op alle manieren gezorgd. Het leven is er echter zeer duur, waai-om vele Zweedse vrouwen werken, hetgeen mogelijk is, doordat er inrichtingen zijn, waar voor de kinderen wordt gezorgd. Vervolgens besprak zij de geografische ligging van Zweden en belichtte daarbij de verschillende aspecten van de industrie, die op hoog peil staat. Zo zijn' de spoor wegen bijna alle geëlectrificeerd, dank zij de goedkope kracht der „witte steenkool". Ook de enorme bossen zijn voor Zweden een waar devol bezit, omdat deze zeer veel hout leveren, dat langs de rivieren in geweldige vlotten wordt afge voerd. Er wordt in dit land zeer hard gewerkt, doch daarnaast is nog voldoende tijd voor de nodige ontspanning. Ook besprak zij en kele steden, o.a. Stockholm, Goten- burg, die zeer mooi gebouwd zijn, vooral de buitenwijken zijn zeer modern en kunnen in dit opzicht wedijveren met Amerikaanse ste den. Wat bijzonder opvalt is het feit dat alles er zo zindelijk uit ziet en dat er bijna nergens bordjes met „Verboden Toegang" voorko men. Aan de hand van een tweetal filmstroken werd daarna een en ander nog wat uitvoeriger bespro ken, terwijl na de pauze een bij zonder mooie kleurenfilm werd ge draaid van een meisjesturnvereni ging, waarbij een bijzondere me thode van oefenen gevolgd werd. De presidente dankte mevrouw Klunder voor haar lezing en bood haar een klein blijvend aandenken aan. Na nog enkele mededelingen sloot zij daarop de bijeenkomst. In de zaal „Tavenu" te Haamstede hield de afd. Westelijk Schouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar laatste bijeenkomst in dit sei zoen, onder presidium van mevr. E. Fokker-de Oude. De presidente verwelkomde in het bijzonder me vrouw Klunder-de Vries, die een lezing hield over Zweden. Spr. deelde mede dat het voor genomen bezoek op 28 Juni aan het rusthuis „Duinoord" niet door kon gaan, daar het gebouw nog niet ver genoeg is voltooid. Spr. hoopte ver der dat de dames, die zich hebben opgegeven om behulpzaam te zijn bij de schoonmaak van het rust huis, niet ontmoedigd Zullen zijn door het misverstand van de vo rige week, maar t.z.t. toch hun me dewerking zullen willen verlenen. Later zal per advertentie worden medegedeeld wanneer het rusthuis bezocht zal worden. Mevr. Klunder-de Vries hield daarop haar lezing. Spr. merkte op dat dit Scandinavische land zo veel hulp heeft geboden aan andere landen, nl. aan het einde van de tweede wereldoorlog en na de Fe- bruari-stormramp van 1953, waar van op het eiland de tastbare be wijzen te zien zijn, o.m. in de vorm Adenauer (ember begin Sep- Moskou Bij Koninklijk Besluit van 24 Juni 1945, Vrijdag tien jaar geleden, is minister-president dr. W. Drees,- benoemd tot minister van Sociale Zaken in het ministerie Schermer- horn-Drees. In 1948, bij het optre den van het ministerie Drees-van Schaik verwisselde dr. Drees de portefeuille van Sociale Zaken voor die van Algemene Zaken en sedert dien is hij onafgebroken minister president geweest. Het tien-jarige ministerschap van dr. Drees is gistermorgen in kleine kring op het ministerie van Alge mene Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag herdacht. De secretaris generaal, mr. C. L. W. Fock, heeft uit naam van de ambtenaren van dit ministerie en de daaronder res sorterende diensten de minister ge lukwensen aangeboden en hem een oude gravure overhandigd als her innering aan deze dag. De heer Fock wees er op, dat in het verle den staatslieden als mr. P. P. van Bosse, dr. C. Lely, dr. H. Colijn en anderen in totaal weliswaar een nog langere ministeriële werkzaam heid hadden, doch dat geen hunner deze onafgebroken heeft verricht. Bij de ministers Drees en Mansholt is dit echter wel het geval. naar De West-Duitse Bondskanselier, Konrad Adenauer, zal zich in de eerste helft van September naar Moskou begeven voor een bezoek op uitnodiging van de Russische re gering, aldus heeft het Duitse pers agentschap D.P.A. Vrijdag bekend gemaakt. Officieel is over deze kwestie nog geen bevestiging te verkrijgen, doch een woordvoerder van de re geringsvoorlichtingsdienst ver klaarde dat de datum hoogstwaar schijnlijk zal worden vermeld in het komende antwoord van de fe derale regering op de Russische nota. De tekst van deze nota zal binnen enkele dagen worden be kend gemaakt. De komende rechtstreekse be sprekingen van Bondskanselier dr. Adenauer met de Russische lei ders hebben in West-Duitsland de hoop doen herleven, dat binnen niet al te lange tijd de nog in Rusland gevangen gehouden Duitsers naar hun land zullen kunnen terugkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 7