H-0 Mogelijk zullen ook Duitsers de plechtigheid bijwonen l\ l\ i H-0 op tafel! en toekijkend Nederl. Ver* tot Bescherming Afd. Schouwen Bond van Rijwiel handelaren vergaderde Leerlingen Lyceum werden geconfronteerd met de vluchtelingennood In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 24 JUNI 1955 - No. 17764 HERDENKING SLAG BIJ OVERLOON Uitvoerig rapport van de strijd wordt opgesteld Stad en Provincie ZIEBIKZEE De luchtkartering van Schouwen-Duiveland In verband met het verzoek aan de bevolking vooral de witte bor den van de Rijkswaterstaat te ont- De herdenking van het tienjarig loon hebben gestreden en die hem zieni die - zoals gemeld - gebruikt bestaan van de slag bü Overloon, inlichtingen over het verloop van worden t.b.v. de luchtkartering van i? van a*ntMnh* ;nt n„t de strijd verstrekken. Schouwen-Duiveland, vernemen wij die van 26 September tot 16 Octo- Jn de loQp yan het contact is van nader dat een toelichtend schrijven ber 1944 duurde, is het vorige jaar Duitse zijde de suggestie gedaan, is uitgegaan aan de hoofden van op Amerikaans verzoek uitgesteld een Duitse afvaardiging bij de her- scholen met het verzoek de schooi en zal nu worden gehouden op 29 denking aanwezig te doen zijn. jeugd op de hoogte te brengen van I» «o u Deze suggestie heeft de heer van de inhoud. Het onderstaande is aan Juni, ln tegenwoordigheid van de Daa, d0»rgegeven da„ de reQnIs. het schrijven ontleend: Amerikaanse afgevaardigde, colo- tenvereniging van de zevende Ame- In Augustus worden als de weers- nel Chappuis, commandant van de rikaanse pantserdivisie, die tegen omstandigheden daarvoor gunstig zevende Amerikaanse pantserdivi- de aanwezigheid van Duitse mili- zijn, luchtfoto's gemaakt van het tairen, die bij Overloon hebben ge- gehele eiland. Het vligtuig vliegt streden, geen bedenkingen had. Het daartoe meerdere malen in de De voorbereidingen voor de her- stichtingsbestuur heeft evenwel ge- lengterichting over het eiland, dus denking worden getroffen door het meend geen officiële uitnodiging te van Oost naar West en omgekeerd. bestuur van de Stichting Oorlogs museum Overloon. De secretaris dezer stichting, de heer van Daal uit Vierlingsbeek, is thans bezig met het schrijven van een verhan deling over de slag bij Overloon. Dientengevolge onderhoudt hij con tacten, zowel met Amerikaanse als met Duitse militairen, die bij Over- Zes nieuwe leden voor de V.N.? De „San Francisco Chronicle" heeft Woensdag gemeld dat de Russische minister van Buitenland se Zaken Molotof, welwillend zou staan tegenover de toelating tot de Verenigde Naties van drie commu nistische en drie niet-communisti- sche landen. Deze landen zouden zijn Honga rije, Roemenië, Bulgarije, Oosten rijk, Italië en Finland. Deze lan den zouden tot de V.N. toegelaten worden op basis van de overwe ging, dat zij thans vredesverdragen hebben getekend met de geallieer den uit de tweede wereldoorlog. Volgens de „Chronicle" zou Mo lotof tevens sympathiek staan te genover de toelating tot de wereld organisatie van Japan, nadat dat land een vredesverdrag met Rus land heeft getekend. moeten doen uitgaan. Ingezonden mededeling Geen ontbijttafel is compleet zonder H-O Havermout, want er is geen gezondere voeding denkbaar voor jong èn oud UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt De volgende baan ligt steeds 1 km. naast de voorgaande. Op het eiland worden nu deze banen van Oost naar West uitge zet, om de plm. 350 m. aangegeven door een witte schijf. De afstand der schijven is zodanig gekozen dat op iedere foto een aantal schijven zichtbaar wordt. Twee achtereen volgende foto's overlappen elkaar voor een deel en in dit overlappen de deel moeten dezelfde schijven op beide foto's voorkomen om de mogelijkheid te hebben de beide foto's aan elkaar aan te passen. Zijn deze schijven niet meer aan wezig of niet meer op de oorspron kelijke plaats of zodanig verbogen dat ze niet meer horizontaal staan en dus niet op de foto komen, dan mislukt het aan elkaar passen der foto's en daarmee het maken der kaart. Schoolreisje R.-K. Lagere School De hoogste klassen van de R.K. Lagere school hebben op 21 Juni het jaarlijks schoolreisje gemaakt. On der leiding van het personeel en enkele leden van de Oudercommis sie vertrokken om ongeveer half acht een veertigtal kinderen, nadat het inladen van de benodigde fou- rage was verfilmd. De tocht ging naar het Burgers Dierenpark bij Tilburg en naar de „Efteling". Dè stemming was opperbest, en werd De tweede Zeeuwse Culturele n°2 verhoogd door het goede weer. dag zal dit jaar gehouden worden De kinderen hebben volop genoten Naar van welingelichte zijde ver- op Zaterdag 9 Juli te Middelburg, van de vele attracties, die in het nomen wordt heeft het bezoek van Op deze dag zal de Commissaris dierenpark, speeltuin, kanovijver minister Beyen aan Engeland geen der Koningin in Zeeland in een en zwembad waren. Het hoofd der enkel concreet resultaat opgele- feestelijke bijeenkomst van Zeeuw- school legde het een en ander op verd. Men haast zich in dezelfde se amateur-toneelspelers het wis- de film vast. Helaas kon hij niet kringen evenwel hieraan toe te selvaandel uitreiken aan de win- het moment vereeuwigen, dat hij voegen, dat dit niet moet verbazen, naar van het Nederlandse Landju- zelf een onvrijwillige duik in de aangezien de besprekingen van de weel, het Middelburgse Dilettan- kanovijver nam. Tussen negen uur Nederlandse minister met de leden tentoneel, dat met twee en een en half tien kwamen de kinderen van de Britse regering slechts van halve punt verschil het vaandel weer in Zierikzee terug, opgetogen informatieve aard zijn geweest. veroverde op de St. Joseph-gezel- over de prachtige dag en alweer Het blijkt echter, aldus Agence len uit Hulst, winnaar van het eer- verlangend naar het schoolreisje France Presse, dat de Britse hou- ste Landjuweel. van het volgende jaar. ding ten aanzien van de vraag- stukken der Europese samenwer- mShTüftItgrfüeiMijV£tnb.fh6tC0t™- DE VERGIFTIGING VAN ZILVERMEEUWEN ditionele „wait and see" (wachten Dr Jan Schouten afge- treden ais voorzitter a. r. van Dieren vraagt stopzetting In de te Utrecht gehouden depu- taten-vergadering van de Anti- Revolutionnaire partij maakte de voorzitter van de partij dr. J. De Nederlandse Vereniging tot De Nederlandse Vereniging is er Schouten zijn aftreden bekend. Hij Bescherming van Dieren heeft by van overtuigd, dat de maatregelen deelde mede dat, zolang het nieu- de minister van Onderwijs, Kun- zoals eierrapen, eierschudden of op we statuut van de A.R. partij nog sten en Wetenschappen geprotcs- andere wijze onvruchtbaar maken niet in werking treedt, hij zal wor- teerd tegen de vergiftiging van zil- der eieren, gepaard met een rede den opgevolgd door mr. A. B. Roos- vermeeuwen en heeft om de on- lijke afschot na de broedtijd, vol- jen, de tweede voorzitter van de middellijke stopzetting van deze doende zou zijn om het aantal zil- A.R., terwijl mr. J. Smallenbroek verdelging verzocht. vermeeuwen tot een verantwoord de nieuwe tweede voorzitter zal peil terug te brengen. worden. Tevens betuigde de Nederlandse Over zes maanden, wanneer het Vereniging haar spijt, omdat was nieuwe statuut van de A.R. partij nagelaten voor dit besluit, waarbij in werking treedt, zullen een nieu- beslist wordt over het leven van we voorzitter en een nieuwe vice- duizenden dieren, advies aan de voorzitter worden gekozen. Nederlandse Vereniging te vragen. De foto geeft een beeld van de plaats welke door het Internationaal ,n„A De Plantenziektenkundige Dienst Olympisch Comité is uitgekozen om er de Olympische Winterspelen 1960 raa(jt telers van pruimen aan, te houden. Op de „Squaw Hill" (op de achtergrond) ligt sneeuw genoeg zodra zij nog een aantal eieren van om er tezijnertyd de ski-liefhebbers te ontvangen; op deze plaats valt dit insect waarnemen, een bespui- namelijk per jaar veel meer sneeuw, dan in de andere wintersportcentra. OOSTERLAND In de vacature in de gemeen teraad, ontstaan door het overlij den van de heer M. G. Bij de Vaate is voorzien door benoeming van de heer M. Boogert (S.G.P.), die deze benoeming heeft aangenomen. LAND- EN TUINBOUW De bestrijding van het pruimenmotje Binnenkort kan in de fruitcentra weer ei-afzetting van het pruimen- ting uit te voeren met een DDT- emulsie of emulgeerbaar product of met een parathion- of een rote- nonbevattend middel. Bij het gebruik van parathionbe- vattende middelen moet men reke ning houden met de grote giftig heid hiervan. Van de 750.000 kinderen, die motje worden verwacht. De eieren tot dusver in Canada met het vac- van het pruimenmotje zijn kenbaar Cin van de Amerikaanse Dr Salk als ronde, zilverachtige stippen aan Zijn ingeënt, heeft niemand kinder de benedenhelft der vruchten. De verlamming gekregen, zo heeft de larven van het pruimenmotje ver- minister voor Volksgezondheid, biecT enige weken geleden bezocht oorzaken de zg. wormstekigheid van Paul Martin, in het Canadese La de Canadese gezant ook de gemeen- pruimen. gerhuis bekend gemaakt, te Bruinisse. Als herinnering aan BRUINISSE Canadees geschenk Bij zijn bezoek aan het rampge- ZIERIKZEB De reis van minister Zeeuwse Culturele dag Beyen naar Londen Omzetbelasting en krantenfletsen aan de orde Er zouden andere verdelgingsmiddelen zijn dit bezoek werd door de Canadese ambassade een in offsetdruk uit gevoerde copie van een schilderij aangeboden, van een typisch Cana dees landschap, dat niet zal nalaten op zijn beurt weer een herinnering te zijn aan de hulp uit het land van de „Meaple Leaf" ontvangen, toen het water in deze lage landen zulke enorme verwoestingen had aange richt. Onder voorzitterschap van de nader besproken, uitgewerkt en zo Mej. Nellie Schipper te Ber- heer H. Duson te Renesse vergader- mogelijk vastgesteld worden. gen op Zoom, onderwijzeres aan de de deze week de afdeling Schou- Een niet minder belangrijk punt kleuterschool te Bruinisse, slaagde wen van de Bond van Rijwielhan- was het laatste, nl. de zg. „kran- bij het te Rotterdam gehouden exa- delaren in het „Huis van Nassau" tenfietsen" of fietsenverkoop recht- men voor de Acte B Kleuteronder- te Zierikzee. Mede aanwezig was streeks van de fabriek. Landelijk wijs (Hoofdacte) zowel voor prac- een tweetal leden van de Chr. Bond verkeert de tegenactie in een ver tijk als theorie. van Rijwielhandelaren, t.w. de he- gevorderd stadium, maar plaatse- Hpt 7esiarie dochtertie Willv ren M- Ringelberg en Bouman, ter- lijk moet deze zaak ook dringend van de heer C. de Waal alhier had hoofdbestuur A.N B.O.H. onder ogen worden gezien. Ver- het ongeluk bij het spelen te val- was vertegenwoordigd door de heer schillende gedachten werden hier- len. Zij brak haar arm en moest Uxem te Vlissingen over naar voren gebracht. Deze zul- naar het ziekenhuis te Noordgouwe uitvoerige bespreking werd len nader worden uitgewerkt Het gehouden over de Omzetbelasting, publiek moet onder de aandacht daar deze voor de uitsluitende rij- worden gebracht dat de rijwielhan- wielhandelaren na de aanvullende del ook een concurrentiefiets kan besluiten niet veel betekenis meer leveren, maar dan bovendien nog heeft, maar voor de zg. gemengde service geeft en dat zegt toch ook -. bedrijven de Omzetbelasting op nog wel wat. Waarom zal men el- avond met het koninklijke jacht dienstverlening nog wel blijft be- ders kopen wat men in eigen plaats „Brittannia" naar Noorwegen ver- staan als deze boven de f 2000 ko- kan kopen, daar men toch straks trokken, dat door Koningin Eliza- men De gemengde bedrijven zul- voor de reparatie ook weer bij zijn beth officieel zal worden bezocht. jen jn de regel wel boven dat be- eigen rijwielhandelaar terecht moet Het is het eerste staatsbezoek dat drag komen en de speciale rijwiel- komen? Of is de rijwielhandelaar de jeugdige vorstin, na haar aan- handel niet, hetgeen een belangrijk alleen maar goed genoeg voor de vaarding van de Britse troon, voordeel voor de uitsluitende rij- reparatie en voor de levering van buiten het wielhandelaren betekent. nieuwe rijwielen niet? Op andere worden vervoerd. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en haar gemaal, de Her tog van Edinburgh, zijn Woensdag- Britse Gemenebest. Verder werd een groot deel van plaatsen worden deze rijwielen niet Groep buitenlandse weeskinderen naar Zeeland VISSERIJBERICHTEN Grote broedval verwacht van oesterbroed Watertemperatuur van 18° nodig FEUILLETON De West-Duitse regering heeft de vergadering besteed om te ko- gerepareerd, wat ook voor ons het wetsontwerp voor de werving men tot een uniforme regeling van eiland onder het oog zal worden van vrijwilligers voor de nieuwe de prijzen voor reparatiewerkzaam- gezien. Met belangstelling naar de Duitse strijdkrachten bij de Bonds- heden zowel van de rijwielen als volgende werd deze vergadering dag ingediend. Men verwacht, dat van de bromfietsen. Een tweetal gesloten, onder dank van de voor- het Maandag en Dinsdag a.s. in eer- concepten werden aangehouden en zitter aan de aanwezige rijwielhan- ste lezing zal worden behandeld. zullen op de volgende vergadering delaren. In de geheel met leerlingen ge vulde aula van het Zierikzeese Ly ceum heeft de heer Henrion Ver poorten van de Coördinatiecom missie voor het Vluchtelingenwerk op Schouwen-Duiveland, Woens dagmiddag een en ander verteld over de nood die er ook thans nog heerst in de vluchtelingenkampen in de verschillende landen ter we reld en de pogingen die worden aangewend om het leed te verzach ten. Spr. deelde mede dat liet in de bedoeling ligt een groep buiten landse weeskinderen uit de kam pen naar Zeeland over te brengen, teneinde hen hier een reconvalen- sieperiode te laten doormaken. De heer Verpoorten deed mede delingen over de 7.700.000 vluchte lingen die de wereld nog telt, waar van er zeer velen in uiterst behoef tige omstandigheden verkeren. De kinderen vooral hebben het zwaar omdat zij opgroeien in een feitelijk mensonwaardig milieu, ook al doen vele gezinnen moeite om aan de verpaupering te ontkomen. De film „Een uur voor een toe komst" werd daarna vertoond, ge volgd door een Amerikaanse docu mentaire over de hulp die verstrekt wordt aan de oorlogsvluchtelinge- tjes op Korea. Ook hier is nog veel leed, dat vooral ook door toedoen van de V.N. gepoogd wordt te ver- Het Nederlandse initiatief In het buitenland heeft het Ne derlandse initiatief tot daadwerke lijke hulp aan de vluchtelingen grote indruk gemaakt en vele lan den bereiden dergelijke acties voor. Zo zal in samenwerking met an dere landen in het najaar opnieuw in ons land een actie voor de vluch telingen op touw worden gezet. Belangrijk is ook het werk van de Interchurch, dat er op gericht is jongeren uit de kampen naar Nederland te brengen, waar zij een vakopleiding verkrijgen. Na beha ling van het diploma liggen er dan gunstige emigratiekansen. Intussen is de selectie onder de gegadigden uiterst streng. Slechts 40 van het totale aanbod komt uiteindelijk in aanmerking, omdat velen door ziekte (t.b.c.) en andere omstandig heden moeten afvallen. Een film over de oprichting van een zgn. „4 H-club" (vorm van Amerikaanse jeugdorganisatie, die blijkbaar wordt geëxporteerd naar andere landen) besloot de middag. Na afloop nam de heer Verpoor ten contact op met de verschillende klasse-vertegenwoordigsters(ers), om plannen op te stellen tot een geldinzamelingsactie op de Middel bare school. Dr. Korringa, de bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek te Bergen op Zoom, verwacht een grote broedval voor oesterbroed Hij grondt deze verwachting op het groot aantal' moederoesters, dat zich momenteel op de percelen op de Yersekse bank bevindt. Hij spreekt echter tevens de verwachting uit, dat ofschoon de laatste week van Juli (Kruiningse kermis) voor de oudere oesterkwekers het tijdstip was, om de gekalkte dakpannen (collecteurs) te water te brengen, het nog wel enige weken zal duren eer de eerste broedval kan worden geconstateerd. Evenals op het land is ook in het water, tengevolge van de vele koude, de groei en wat daarmee samenhangt, achter bij normale jaren. De temperatuur van het water is ook nog lang niet op het peil, dat nodig is willen de oes terlarven in leven blijven. Om be hoorlijk te gedijen is voor de oes terlarven een temperatuur "nodig van 18 graden Celsius en momen teel is de watertemperatuur nog slechts 14 graden. Te hopen is dus dat een warme periode aanbreekt.' Het zou overigens niet de eerste keer zijn, dat vooral de eerste val mislukte door de lage watertempe raturen. Zoals bekend heeft de broedval plaats in 3 zg. „toppen" die onderling plm. 14 dagen ver schillen. HAAMSTEDE Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie is met ingang van 1 Juli benoemd de heer N. P. Timmerman te Zierikzee. door B. J. TEN WESEPE 3. Geert-Jan was de volgende mor gen ,als gewoonlijk prompt op tijd op de drukkerij. En toen hij een maal aan het spaties poetsen was, vergat hij alle nieuwe zorgen, die hij op zich had genomen. In zijn kosthuis had hij nog niets verteld over zijn aankoop. Dat zouden de mensen in het stadje spoedig ge noeg te weten komen. Wacht maar. Om half negen kreeg hij de eer ste copy voor de krant. Ziezo, nu kon hij tenminste weer een paar uur voort. En als de baas straks kwam, zou er wel meer zijn. Een half uurtje later kwam de chef bij hem en zei, dat hij bij de baas moest komen. „Wat heb jij op je geweten?" vroeg tyj aan de jon geman. Doch deze haalde zijn schouders op. „Misschien wil-ie we ten, of ik een prettige snipperdag heb gehad". Hij zette de motor stil en liep naar boven ,naar het privé- kantoor, waar hij aanklopte, en op het „binnen" de deur opende en naar het grote bureau liep, waar achter de baas zetelde. Deze keek over zijn bril naar de binnengeko- mene en pakte toen een briefje. „Zeg, van Asten, ik heb hier de uitslagen van de huizenveiling van gisteren voor de krant. Maar daar voor heb ik je niet laten komen. Ik lees hier, dat de koper van het blok Prinsengracht 2, 2a, 4 en 4a is een zekere G. J. van Asten. Is dat familie van je?" Geert-Jan begon even te grijn zen. „Zo naast als het maar kan, meneer; ik ben het namelijk zelf". De baas keek hem met grote ogen aan. „Jij? Heb jij dat blok huizen gekocht? Waarom? Geert-Jan haalde zijn schouders op. Waarom tja, dat weet ik nog niet. Maar is dat zo bijzonder, dat ik huizen koop?" De ander keek hem verbluft aan. „Zit jij dan zodik in je slappe was? O, wacht eens, jij hebt inder tijd zoiets als een erfenis gehad, hé?" „Juist, meneer". „Maar wat moet jij met die hui zen doen? Heb je ze gezien? Weet je ,dat het een achterbuurt is?" „Ik ben gistermiddag even we zen kijken, meneer, inderdaad zien ze er wat vervallen uit, maar dat kan verholpen worden". „Maar kerel, besef je dan niet, dat je jezelf een reuze-strop op de hals gehaald hebt? Dat blok was ingezet op zevenhonderd gulden. En jij mijnt het af op zestienhon derd. Bovendien zij'n het huizen, die gedoemd zijn te verdwijnen. Zo wat iedere maand wordt er zo'n blok onbewoonbaar verklaard en enkele maanden later afgebroken. Dat gebeurt vroeg of laat ook met die huizen van jou. En wat dan? Dan heb je niets meer". „Och, in zo'n geval zal de ge meente de eigenaar toch wel een beetje schadeloos stellen?" De directeur knikte begrijpend. „Ah zo, speculeer je daarop. Wel, dan kan ik je die illusie wel ont nemen. De gemeente geeft geen cent, integendeel. Als de eigenaar niet zelf voor afbraak zorgt, dan doen gemeente-werklieden het en kun je hen nog betalen ook". Opnieuw haalde Geert-Jan zijn schouders, op. „We zullen wel zien, wat het wordt, meneer. Ik heb het blok huizen gekocht en we zullen proberen er nog wat van te ma ken. Wanneer ik die huizen laat opknappen, dan wil ik nog wel eens zien, of ze onbewoonbaar verklaard kunnen worden". „Tja, je moet het natuurlijk zelf weten, maar het zal je een kapitaal kosten, let op mijn.woorden. Enfin, je bent meerderjarig en je kunt natuurlijk doen en laten, wat je zelf wilt. Maar doe me een ple zier, en als je weer eens wat op het oog hebt, vraag mij dan eerst ad vies. Want als gemeenteraadslid weet ik wel wat meer dan de mees te anderen. Hier, neem die copy maar mee, dan kun je het zelf zet ten". Geert-Jan keek zijn baas ver wonderd aan. „Komt die verkoping dan in de krant, meneer?" De directeur lachte. „Ja, natuur lijk, wat dacht je dan? Dat ge beurt toch altijd?" Nadenkend verliet Geert-Jan het privékantoor met de velletjes pa pier in zijn hand. En werktuigelijk zette hij beneden de motor weer aan. Nu moest hij nota bene zelf nog het bericht zetten van zijn hui zen-aankoop. Dus morgen wist de hele stad van zijn stommiteit. Maar hij zou net doen, of er meer achter stak. Je nooit laten kennen. Kom noudan hadden de anderen er ook nog de lol van. Niks, hoor. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5