Moccona Dat was STEEDSE ONTWIKKELING een verrassing! DOUWE EGBERTS lekkere koffie. direct klaar! Arbeidsverbod 14-jarige meisjes In aansluiting op een eerder ver schenen publicatie, waar in werd aangekondigd, dat per 1 Juli aan staande in werking treeds een wij ziging van de Arbeidswet, welke bedrijfsarbeid voor meisjes bene den de leeftijd van 15 jaar verbiedt volgt hieronder een korte nadere toelichting. Als overgangsmaatregel zal het verbod niet gelden voor diegenen die op 1 Juli aanstaande niet alleen leerplichtvrij zijn, doch bovendien op die datum de leeftijd van 14 jaar reeds hebben bereikt. Het ver bod geldt dus wel voor die meisjes die na 1 Juli 14 jaar worden en voor diegenen die na 1 Juli leer plichtvrij worden. Dit houdt in, dat na 1 Juli aanstaande op de gemeen tehuizen geen arbeidskaarten meer worden uitgereikt aan 14-jarige meisjes, met uitzondering van die genen voor wie, krachtens boven staande overgangsbepaling, het ver bod niet geldt. Onder de duizenden bezoekers, die Woensdag de terreinen van de „E 55" vulden, was ook minister president dr. W. Drees. Dit bezoek droeg geen officieel karakter. Te Zierikzee vragen problemen rechtstreeks voortvloeiend uit de verkeersintensivering om een op lossing. Direct in verband daar mede staan de ontwikkelingen ver band houdend met de nieuwe eisen die onze snel veranderende maat schappij met zich brengt. Een derde factor is de zorg voor de oude cul tuurmonumenten, die zo goed mo gelijk voor het nageslacht dienen te worden bewaard. Geen wonder dan ook dat Zie rikzee thans een fase doormaakt, waarin veel plannen op stapel staan en niet veel minder plannen tot uitvoering komen. Zelfs een opper vlakkige beschouwer zal deze ont wikkeling en activiteit niet ont gaan. Zo is er een nieuwe verkeers weg „geplanned", die nodig is om het zware (vracht)verkeer uit de stad'te houden. Een dam ter hoogte van de Ravenstraat door de gracht is hiervoor noodzakelijk. Een ander soortgelijk object is de dam tegen over het Jannewekken, die de stadsontsluiting belangrijk ten goede zal komen. Een knellend punt blijft de be strating, maar door opneming in het financieringsplan op lange ter mijn zal dit uiteindelijk, zeker ook voor elkaar komen. De maatschappelijk-economische ontwikkeling maakt ook een aan tal projecten noodzakelijk. Daar is de graandrogerij van de Coöpera tieve Aankoopvereniging, die met de dag hoger wordt opgetrokken tot de gestelde grens van zeven en veertig meter. We noemen verder de bouw van het pand nodig voor de automatisering van de telefoon, op de plaats van het oude post kantoor. In dit kader mag ook ge noemd worden de belangrijke uit breiding die de Lagere Technische school in het Vrije onderging en de voorgenomen uitbreiding van de Huishoudschool. Het allesoverheersende project intussen gaat de schutsluis worden, die Zierikzee van een heleboel na righeid zal afhelpen. Straks geen kade-overstroming meer en geen risico's bij hoge vloeden. De moge lijkheid tot het regelen van de wa terstand zal de scheepvaart ten goede komen. Tevens dient men in dit vlak ook te zien naar het in dustrieterrein, door "de gemeente gereserveerd, dat eenmaal van be tekenis kan worden voor het aan trekken van nieuwe of het uitbrei den van bestaande welvaartsbron nen. Daarnaast - we zeiden het reeds - gaat het conserverend werk voort. Het stadhuis staat zwaar in de stel lingen en met een passende nauw keurigheid wordt de restauratie uitgevoerd. De Kleine Kerk is nog niet voltooid, maar reeds is begon nen aan de (moeilijke) restauratie van het zgn. Huis der Tempelieren. De muren van dit gebouw blijken belangrijk uit het lood te staan, zo dat het herstel veel architecto nische moeilijkheden met zich brengt. Een meesterlijk staal van nieuwbouw zien wij voltrekken in het stadscentrum, waar het zo ver trouwde Vrijpoortje opnieuw wordt opgetrokken annex het pand „In de Witte Swaen". Wij noemen al deze dingen een maal achter en bij elkaar, om aan te tonen dat er ook te Zierikzee een rijk geschakeerde activiteit valt waar te nemen, die alle goeds voor de toekomst belooft. Is Zie rikzee een periode van rust be schoren, dan zal men, achteruit- ziende, deze jaren als het begin van een nieuwe ontwikkelingsperiode kunnen aanmerken. Een oude stad heeft het niet ge makkelijk. Het moet een strijd op twee fronten voeren. Enerzijds meegaan met de tijd en anderzijds voor de toekomst bewaren wat aan onvergankelijke schoonheid uit het verleden is doorgegeven. Daarom zal het zijn dat het tempo wel eens wat lager ligt dan elders. Wie thans evenwel de onderhanden zijnde en komende objecten de revue laat passeren, zal moeten erkennen dat ook Zierikzee deelt in de eilande- lijke ontwikkeling die stad en eiland tesamen het nieuwe gezicht, het gezicht van de toekomst, zullen geven. H.M. De Koningin ontving vluchtelingen kinderen Een feest met taartjes en limonade H.M. de Koningin heeft op pa leis Soestdjjk een 22-tal kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. Deze kin deren vertoeven, op uitnodiging van het comité voor vluchtelingen hulp te Spijkenisse, voor de tijd van ongeveer drie maanden by di verse gezinnen aldaar. De kosten voor reis en verblijf worden geheel door de inwoners van Spijkenisse betaald. Tijdens de ontvangst werden de kinderen onthaald op limonade, ijs en taartjes, terwijl het poppenthea ter „De Vleermuis" uit Laren, een voorstelling gaf van „De onzicht bare dief". De kinderen werden vergezeld door de burgemeester van Spijkenisse en diens echtge note, de voorzitter van het comité vluchtelingenhulp Spijkenisse en diens echtgenote en hun Oosten rijkse leraar. De Nederlandse Fe deratie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die een bedrag van f 258.000,ten behoeve van het vluchtelingenkamp Spital beschik baar heeft gesteld, onder meer voor studiehulp en woninginrichting, was tijdens deze ontvangst onder meer vertegenwoordigd door haar presidente. TWEEDE KAMER De wijziging van de Inkomsten belasting, van de Loonbelasting en van de Vennootschapsbelasting. Bij de Tweede Kamer is inge diend de derde nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de Inkomstenbelasting, van de Loonbelasting en van de Vennoot schapsbelasting. Zoals in de nota inzake het be lastingplan 1955 in verband met een algemene huurverhoging is uit eengezet, brengt de thans voorge stelde inkomstenbelastingtabel een verlaging, over de gehele linie, van de marginale heffingspercentages met 6 in plaats van de aanvan kelijke voorgestelde 8 De ver ruiming van de belastingvrije mi nima is gehandhaafd op de bij het oorspronkelijke tariefsvoorstel ge stelde bedragen. De hogere belas tingopbrengst ad 36 millioen welke uit het nieuwe tarief voortvloeit, strekt tot compensatie van de la gere opbrengst van de Grondbe lasting. In een bijlage worden voor een aantal inkomens de belastingbe dragen volgens dit tarief vergele ken met de overeenkomstige be dragen volgens het tarief 1954. In verband met het voorstel om de verlaging met 1 September 1955 te doen ingaan instede van met 1 Juli 1955, zodat slechts voor vier maanden van 1955 het nieuwe ta rief geldt, wordt het tussentarief voor het jaar vastgesteld op de som van tweederde van de bedragen volgens het huidige tarief en één derde van de bedragen volgens het nieuwe tarief. Kinderlijkje gevonden in diepe kast Het rapport van de Amsterdamse politie meldt dat op 21 Mei jl. in het perceel Weteringschans 122 te Amsterdam door een aldaar aan het werk zijnde schilder in een zeer diepe kast in het souterrain het lijkje is gevonden van een naar schatting zeven dagen oud kind. Om het halsje van het kind zat een zakdoek geknoopt. Vermoed wordt dat het kind door wurging om het leven is gebracht. Het lag in een kartonnen doos, die aan de onder zijde geheel, vergaan was. De schil der ontdekte het lijkje ,toen hij na afloop van zijn werkzaamheden enige potten verf in bedoelde kast wilde plaatsen. Hij stelde direct de eigenaar van het perceel van zijn vondst in kennis, waarop beiden aan het bureau Stadhouderskade aangifte deden. Een uitgebreid on derzoek, dat werd ingesteld, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd Ingezonden mededeling Voorkom en bins die znurbrand op de maag. Met Bennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apothe ker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - gro ter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en prac- tisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. Op de tiende verjaardag dei- ondertekening van het Handvest der Verenigde Naties - Zondag 26 Juni - zal in 29 landen de wereld- veteranendag worden gevierd door organisaties van oud-strijders aan gesloten bij de vijf jaar geleden op gerichte World Veterans Federa tion (W.V.F.), die zestien millioen leden telt. „Gauw even een kopje koffie maken, dat heeft hij wel verdiend", dacht ze, toen hij zo druk met de heg bezig was. Ze wipte even naar binnen, en in een oogwenk was zij weer terug met twee heerlijke koppen MOCCONA-koffie. „Dat heb je gauw gedaan!" zei hij verrast. Ze lachte... „Het is ook zo gemakkelijk met Moccona!" De heer A. de Vos, afkom stig van Zierikzee, zond ons enkele indrukken van' zijn tij delijk verblijf in Amerika. In bijgaand artikel zijn enkele van deze indrukken verwerkt. Interessant zijn vooral de ont moetingen met oud-inwoners van Zierikzee in de V.S., waar op wij nog nader terugkomen. ONTMOETING IN NEW YORK Zierikzeeënaar ontmoette te Long Island uit Zierikzee afkomstige dame De eerste stadgenoot na vijftig jaar In de Nederlandse bladen is ook het bericht verschenen over het Hollandse schip „De Tijger", dat in 1613 aan de oever van de Hudson in brand is geraakt, en gezonken. Hoe onbewoond toen die plaats was blijkt wel uit de aanwezigheid van vele moerassen in die tijd. Het is thans de plaats van grote maga zijnen en kantoren en hier vindt men ook de steigers van vele bui tenlandse rederijen. Het genoemde schip is half ver brand en in het moeras verzonken, totdat in 1916 de aanwezigheid werd vastgesteld bij het bouwen van een tunnel voor het ondergronds spoor wegverkeer. In het begin van dit jaar is men begonnen met zorg de resten van dit schip uit te graven en daar ik toch van plan was New York te bezoeken (de heer de Vos woont in Flushing. - Red.), kwam het plan bij mij op het schip eens te bezoeken. Na het bezoek aan en kele musea kwamen we in het uit gebreide Museum of the City of New York. In New York kan men werkelijk niet van het ene museum naar het andere „vliegen", want des morgens negen uur gingen we van huis per bus naar de ondergrondse. We moesten een paar maal over stappen, wat lopen, bekeken dan verder het museum en toen waren we laat in de middag eerst weer terug. In het stadsmuseum infor meerde ik bij een assistent van de Scheepvaartkundige afdeling naar het bewuste schip. De man bleek zeer verrast, dat een Nederlander hierop afkwam. Wel een bewijs, vond hij, dat deze zaak de belang stelling in Nederland.heeft getrok ken. Hij beschouwde de vondst als een groot gebeuren, omdat door de scheepvaart van de Nederlanders de ontwikkeling van Nieuw Am sterdam (later New York) voor een groot deel aan Nederlanders kan worden toegeschreven. De Neder landers gingen trouwens ook het eerst de Hudson als (bevaarbare) rivier gebruiken. De opstelling van de restanten van „De Tijger" om vat een gedeelte van de kiel, de boeg en de rondhouten aan beide zijden, zodat het ontgraven geheel tot dusverre nóg lang niet com pleet is. Maar dit zal niet lang meer duren. Het geheel rust op een hou ten geraamte. Het formaat van het scheepje valt erg tegen en ik ver moed dat de inhoud 80 120 ton zal zijn geweest. Het eiken hout werk is betrekkelijk gaaf gebleven nadat het niet minder dan 350 jaar in het moeras 'had gelegen. De ijzeren nagels of spijkers waren op verschillende plaatsen doorgezaagd en niet doorgeroest. De Amerika- U ruikt het, U proeft het, MOCCONA is zuivere Douwe Egberts koffie. En... Moccona is voordelig er gaan minstens 35 koppen heerlijke koffie uit één potje. Prijs fi. 2.45 per potje. 10 waardepunten in het deksel. nen hebben een geweldige belang stelling voor de geschiedenis van oude voorwerpen, gebouwen enz. Dit vindt uiteraard zijn oorzaak in het feit, dat Amerika een nog jong land is en niet zoveel bezit op het gebied van oude kunst e.d. De ontmoeting Te New York ontmoette ik een oude dame, die evenals ik, te Zie rikzee was geboren. Wel een hele bijzondere ontmoeting in het grote Amerika, waar intussen veel min der Nederlanders blijken te wonen dan men zo oppervlakkig denken zou. Het percentage Nederlanders onder emigranten van de laatste 100 jaar is maar klein. Dat van Duitsers en Italianen evenwel zeer hoog. Op het strand van Long Is land had ik dan een ontmoeting met genoemde dame. Ze was in ge zelschap van een meisje, dat zich bij het passeren plotseling omdraai de en zei: „Ik hoor Hollands pra ten". Toen was uiteraard gauw contact gemaakt. De dame was in gezelschap van een oorspronkelijk uit Haarlem afkomstige heer L Berk). De oude dame vroeg of ik iets wilde vertellen over de water snood in Zeeland en toen deelde ik alles mede, wat ik in Zierikzee en verder op Schouwen-Duiveland had gezien. Toen bleek tot grote ver rassing dat wij beiden uit Zierik zee kwamen, was het ijs wel echt helemaal gebroken. Het was een ongelofelijke ontmoeting. De eigen naam van die dame was Marie Hen- ning, bloedverwante van de beken de familie Henning te Zierikzee. In geen 50 jaar evenwel had de dame contact gehad met mensen uit Zierikzee. Bijzonder grappig was de ontvangst .van die familie thuis, want van zo maar uit elkaar gaan was geen sprake meer. Juist had ik de Zierikzeese Nieuwsbode ont vangen en het trof toevallig zo dat er een advertentie in stond van de zaak in mode-artikelen op de Dam le Zierikzee. Deze krant was voor de oude dame een vorstelijk cadeau, dat ze, door mij aangeboden, gretig accepteerde. SPORT VOETBAL Eigenaardig doelpunt Tijdens een voetbalwedstrijd te Buenos Aires gespeeld, bedreigde een lid van de club Cordova met een revolver net zo lang de doel man van de tegenpartij, totdat de bal in het doel was verdwenen. KORFBAL S.D.K.B. Wijziging programma 2e klasse. Ingelast voor Zaterdag 25 Juni: NOAD I-DOSKO I (half 8) DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" De Zaterdag 18 Juni gehouden wedvlucht uit Orléans behoort ze ker tot de slechtste vlucht dit sei zoen gehouden, wegens de slechte weersomstandigheden in Frankrijk, toen de duiven een onweersfront moesten passeren. Vele dieren, voor zover zij terug kwamen, arriveer den pas Zondag. De Zaterdag bin nenkomenden vlogen evenmin met de normale snelheid. Uitslag voor de Postduivenhou- dersvereniging „De Bruse Trek ker" was: 1 A. de Koning; 2 Gerrie Bal, 3 C. Bal, 4 C. S. Capelle, 5 J. L. Nieuwersteeg. Afstand plm. 446 km. Snelheid eerste duif 669.90 m. per minuut. Laatste prijs w. duif 569.53 m. per minuut. ELLEMEET De heer M. A. v. d. Velde, eer ste ambtenaar ter secretarie van Ellemeet en Eikerzee slaagde een dezer dagen te 's-Gravenhage voor het diploma Gemeente-adminis tratie. Wens, jacht op geluiden, stoer wapen, gezonken schip en haringmatroos Als er nu nog één wens is die Eilandman in zijn leven graag in vervulling zou willen zien gaan, dan is het wel kind te zijn, maar dan leerling van de lagere school te Noordwelle. Hij zou dan met al de andere kinderen niet alleen voor het eerst weer de sensatie onder gaan van de eerste vruchten der kennis, maar bovendien zo nu en dan eens een „geluidenexcursie" meemaken in de schone duinen van de Westhoek. Want daar hebben de jongelui heel wat opgestoken. Eilandman is daar achter gekomen toen hij al de interessante opstellen doorlas, die over deze onvergete lijke duintrip zijn geschreven. In tussen is het niet bp schrijven al leen gebleven. De meisjes en jon gens hebben er ook bij getekend. En hoe! Als Dingeman Hart het plaatje van de zanglijster zelf heeft getekend en de blauwe reiger kan hij zo als illustrator weg. Intussen hebben de leerlingen van die school ook goed gehoord wat ze hoorden, als U Eilandman wilt begrijpen. Ze 'zeiden niet: „Hé, luister eens, daar fluit een vogel", maar ze wisten wat daar allemaal floot. Ze hoorden de grasmus en de putter, de spot vogel en de tuinfluiter, de merel en de wielewaal. De krassende Vlaam se gaai ontging hen niet en nog minder de zwartkop, de houtduif, de tortel, de zanglijster, de vink, het roodborstje en de gekraagde roodstaart. Het is allemaal maar heel knap van die knapen. Eerlijk gezegd is Eilandman wel duizend maal voorbij de tjif tjaf gelopen, zonder te weten met een tjif tjaf te doen te hebben, maar dat zal de leerlingen uit Noordwelle niet over komen. Die komen dicht bij de na tuur en dat lijkt een belangrijk te genwicht in onze gekunstelde maat schappij, waarop zoveel verslappen de factoren inwerken. Er is nog goed nieuws voor he raldische mensen. De wapens van de verschillende gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn heus wel de moeite waard. Men moet nu niet maar zo denken, dat er van elk gemeentewapen een tegel is, maar er zit toch „muziek" in die zaak, want Nieuwerkerk is er bij geko men. Het Nieuwerkerkse wapen is het toppunt van heraldische een voud. Op een effen veld een aantal divergerende strepen. Eenvoudiger kan het niet, maar dit is gelijk weer in overeenstemming met het volkskarakter, dat ook niet van op schik en tierlantijnen houdt. Zo maar heel eenvoudigweg zoeken die Nieuw erkerkers naar het doel. Dat was hun kracht ook na de vre selijke ramp, die deze dorpsgemeen schap zo fel trof. Iets van die stoer heid in het volkskarakter vindt men in het dorpswapen terug. Eilandman kreeg nog een brief uit New York over het Nederlandse schip „De Tijger", dat in 1613 aan de oever van de Hudson in brand is geraakt en door de kapitein Adriaen Block is verlaten, na de lading - bestaande uit huiden - ge borgen te hebben. Met zorg wordt thans gepoogd de resten van het schip uit te graven. Neerlands glo rie lag eh ligt op de zeeën. Eilandman is niet bang van wa ter, maar hij weet niet precies zee benen te hebben. Tijdens een zee reis naar Scandinavië heeft hij eens viervijfde van de vaartijd over de reling gehangen en dat alles met een kennelijk doel. Men zou zo iets voor lief kunnen nemen, maar Eilandman is toch erg dankbaar niet in de 17e eeuw te hebben ge leefd als matroos van een Brou- wershavense haringschuit. Er staat in de „Visserij-ordonnantie" van die tijd, dat de schipper de matro zen niet mocht mishandelen en zo iets staat er natuurlijk niet voor niets. Ze waren wel aardig op de hoogte, die vroede vaderen, maar dat men een matroos niet op zijn huid mocht geven, zetten ze werke lijk niet voor de lol met sierlijke krulletters in de boeken. Zo dom waren ze niet!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2