Minister Molotof komt met programma voor ontspanning in de wereld Engeland worstelt met voortdurende staking van havenarbeiders DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ir. M. A. Geuze vroeg om het beleid gebreken goed. beoordelen, en de visie voor een verre toekomst Huurverhoging en belasting= verlaging per 1 September Vertrouwen dat de nieuwe bank grondslag zal zijn voor groeiende welvaart VRIJDAG 24 JUNI 1955 No. 17764 - 111e Jaargang ZlERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EU ADVERTENTIÉN Prij» per 3 meander» V>>| vooruilbetellng I 3,50, per weak 27 cent" loste nummert 10 cl Verschijnt Dinidag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Soccetjat (ma*. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobeistraat A 171, Zierfkzee, Postbus nr 1, Telefoon* nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171 Zlerikzee Redacteur: M. J. BU DE VAATE - Tel 309 ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Zeven punten die om oplossing vragen De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Woens dag tot de Verenigde Naties te San Francisco verklaard, dat iedere toe neming van de spanning in de wereld een gevaar voor de vrede inhoudt. Aan de andere kant, zo zelde minister Molotof, moet men de talrijke feiten wel opmerken, die thans aantonen, dat er betrouwbare wegen zjjn, die leiden naar duurzame vrede en blijvende vriendschap tussen de volkeren. De feiten tonen aan, dat de door de Sowjet-Unle en andere vredelievende landen gevoerde politiek tot vermindering van de span ning meer positieve resultaten oplevert. Rijk contracteert met academici voor landmacht Volgens enige ministeriële be sluiten zal het Rijk ten behoeve van de Landmacht contracten af sluiten met ingenieurs, artsen en tandartsen, die zich tenminste vijf en ten hoogste tien jaar met het Rijk willen verbinden. Aan deze overeenkomsten zijn premies verbonden van ten hoogste respectievelijk f 10.000, f 15.000 en f-17.500. De voor deze premies ver schuldigde loonbelasting komt voor rekening van het Rijk. De desbetreffende ministeriële besluiten werden genomen mede in verband met de inwerkingtreding van de Wet bevordering en ontslag beroepsofficieren. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's o toont de mensenkenner. 0000009000099«9099999»» Einde nodig van steeds stijgende vaste lasten Het K.N.M.I. verwacht Minister Molotof stelde de Ver- 3. enigde Naties, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de wereldorganisatie te San Francisco bijeen zijn, een program van zeven punten voor ter beëindiging van de 4. koude oorlog. De diplomaten moeten overgaan van het woord tot de daad. De mi- g nister noemde de onderstaande zeven punten de eerste doelen, die bereikt zullen moeten worden. 6. 1. Beëindiging van de oorlogspro paganda in alle landen. 7. 2. Overeenstemming tussen de grote mogendheden over het op heffen van militaire steunpun ten in andere landen. Ontwikkeling van het vreed zaam gebruik van atoomenergie en hulp aan ten achter gebleven gebieden. Overeenstemming tussen de Grote Vier over terugtrekking van hun troepen uit Duitsland. Regeling van belangrijke ge schillen in het Verre Oosten. Slechting van de barrières te gen internationale economische samenwerking en handel. Uitbreiding van internationale culturele betrekkingen door uit wisseling van afvaardigingen en ontwikkeling van het toerisme. ARNHEM. Op 5 Juli zal Konin gin Juliana een werkbezoek bren gen aan het Oostelijk deel van Gel derland. De Rekkense inrichtingen voor zwakzinnigen en psychopaten te Rekken in de gemeente Eiber gen, alsmede Winterswijk en het opvoedingsgesticht te Harreveld, ge meente Lichtenvoorde, zullen wor den bezocht. 's-GRAVENHAGE. De beman ning van een politiejeep heeft as sistentie verleend aan een bewoner van de Van Diemenstraat, die zijn volière per ongeluk had laten open staan, waardoor 45 kanaries ter waarde van 1000 gulden ontvlucht ten. 5 kanaries kwamen weer in het bezit van de eigenaar. Schoolmeisje naar Amerika Als onderdeel van de leerlingen uitwisseling is Ineke Engelen uit Otterlo, 16 jaar en leerlinge van de Van Limburg Stirumschool te Arn hem, op grond van haar rapporten aangewezen haar school te verte genwoordigen in de U.S.A. en een jaar de lessen te volgen aan de Mary C. W. Heelerschool te Provi dence (Rhode Island). Ineke, uiter aard blij met deze onderscheiding en de buitenlandse reis, zal half Augustus met de „Columbia" uit Bremerhaven vertrekken naar de Ver. Staten. Attractie op Tentoon stelling „Haarlemmermeer" „Sabor", de mechanische mens Op de eeuwfeest-tentoonstelling „Haarlemmermeer" die van 2-16 Juli te Hoofddorp zal worden ge houden, zal voor het eerst in Ne derland optreden „Sabor", de me chanische mens. De robot „Sabor" is een uitvinding van een Zwitserse ingenieur, ir. Peter Steuer. „Het is de grootste en de meest veelzijdige machine-mens van de wereld. Zonder enige draadverbin ding. Hij wordt met radar bestuurd. Hij kan lopen en zich omdraaien; hij kan praten en antwoorden op alle vragen (geen gramofoonplaat of bandopname) hij kan zijn hoofd buigen, u groeten en zelfs knip ogen; hij kan roken maar u ook vuur geven voor uw sigaret. Hij kan mondharmonica spelen en toveren hij kan nog veel meer. Hij houdt een praatje met iedereen die daartoe lust gevoelt. Hij weegt 276 kilo en heeft een lengte van 2.25 meter". Voor het eerst zal „Sabor" zich presenteren op Zaterdagmor gen 2 Juli a.s. als de tentoonstel ling geopend wordt door H.M. de Koningin, aldus deelt de Stichting Eeuwfeest Haarlemmermeer mede. Regering dient voorstellen in bij Tweede Kamer De regering heeft de als gevolg van de kabinetscrisis gewijzigde huur- en belastingvoorstellen by de Tweede Kamer ingediend. Zij zullen zo spoedig mogelijk door de Staten-Generaal behandeld wor den, zodat de belastingverlagingen en de huurverhoging op 1 Septem ber van dit jaar kunnen Ingaan. De Tweede Kamer zal de wetsontwer pen in de maand Juli, liefst nog in de eerste helft, behandelen. Dit is noodzakelijk met het oog op de be handeling in de Eerste Kamer. De voorstellen houden het vol gende in: Een algemene huurverhoging van 5 °/o ingaande op 1 September a.s. Voor het onderhoud der wonin gen komen waarborgen. De Inkomstenbelasting en de Loonbelasting worden per 1 Sep tember a.s. over de hele linie met 6 verlaagd. De Omzetbelasting op textiel en suiker wordt afgeschaft met ingang van 1 September 1955. Deze verla ging is tijdelijk en duurt tot 1 Jan. 1957. De Grondbelasting wordt ver laagd. Dit komt voor de gebouwde eigendommen neer op een verlich ting met 37 en voor de onge bouwde eigendommen met 29 °/o. Dit gaat in op 1 Januari 1956. Voor de heffing van Inkomsten belasting zal men van woonhuizen die niet horen tot het bedrijfs- of beroepsvermogen de afschrijving mogen stellen op 15 van de huurwaarde (thans 10 De maat regel gaat op 1 Januari in. Voor de Personele belasting wordt de bestaande aftrek aan de voet en de begrenzing van de kinderaftrek verruimd met 5 °/o. Het heffings percentage wordt van 4.5 gebracht op 4.25. In Hulst werd Woensdag de al gemene vergadering der Zeeuwse Landbouwmaatschappy gehouden. De voorzitter, Ir M. A. Geuze, wierp in zjjn openingsrede een uitvoerige terugblik op de beginjaren van de kring Hulst der Maatschappij. Hier na op het heden komende zei hy, evenals honderd jaar geleden de toenmalige voorzitter der kring Hulst, somtjjds het gevoel te heb ben dat de letterlijke behoudzucht bjj een te groot deel der leden nog noodzakelijke ontwikkelingen in de weg staat. Wat wij moeten vragen, aldus spr., is eens en vooral het beleid en de visie voor een verre toekomst Want ook hiervoor geldt, dat de mens niet tevreden mag zijn met zijn huidige plaats, maar dat zijn zoeken slechts gericht mag zijn op het toekomende. We weten dat alle verandering geen verbetering is. Maar we weten even goed dat wij zelf maar al te vaak van ons voorgeslacht zeggen: hadden ze dat maar gedurfd of hadden ze dat maar anders gedaan. Alles wat kan bijdragen tot kos tenverlaging in de landbouw in haar geheel zal met beide handen meer dan ooit aangegrepen moeten worden. Het lijkt hard en hard noodzake lijk aan de voortdurende stijgingen der vaste lasten, zoals die zich in Beslissing aan het werk te gaan weer opgeschort Havenarbeiders te Huil, Man chester en Birkenhead hebben zich Woensdag uitgesproken voor voort zetting van de reeds een maand durende staking ter verkrijging van erkenning van de kleine „Na tionale „Amalgamated Stevedores and Dockers Union" (N.A.S.D.U.). Tengevolge van deze staking ligt in de zes grote havens van Groot- Brittannië het werk voor twee derde stil. De Londense stakers, die beslo ten hadden Maandag weer aan het werk te gaan, hebben thans deze beslissing opgeschort teneinde eerst de mening van hun noordelijke col lega's te vernemen. Wat deze laat- sten betreft wordt uit Liverpool ge meld, dat ongeveer 2.000 stakers daar van plan zijn een mars naar Londen te organiseren teneinde te gen een „volledig verkopen aan de werkgevers" te protesteren. Bij de staking zijn bijna 20.000 arbeiders betrokken, waardoor het werk op 275 schepen stil ligt. Intussen hebben te Liverpool 300 zeelieden besloten hun onofficiële staking voort te zetten, waardoor de transatlantische passagiersdien sten worden ontwricht. Desalniet temin zijn Woensdag twee schepen, een uit Liverpool en de andere uit Southampton, naar de Nieuwe We reld vertrokken. Het geschil betreft een loonkwestie. De huurverhoging geldt niet voor: 1. onbewoonbaar verklaarde wo ningen; 2. krotwoningen, voor zover de minister ze ongeschikt voor be woning verklaart; 3. woningen ,die ten gevolge van verwaarlozing door de verhuur der, niet voldoen aan de eisen welke daaraan in de huidige omstandigheden kunnen wor den gesteld; 4. bedrijfspanden, tenzij verhuur der en huurder onderling een verhoging (tot maximaal 5 overeenkomen; 5. panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van de over heid zijn gebouwd. De huurverhoging zal in het al gemeen gelden voor woningen die vóór 27 December 1940 zijn ge bouwd en voor woningen die op of na deze datum maar vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd. Van de panden, die tijdens de oorlog gebouwd zijn - tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 - worden de huurprijzen, als ze niet voor 1 September 1955 zijn opge trokken tot het huurpeil van de vooroorlogse panden, vastgesteld op de huurprijs van 31 Augustus 1955. Deze huurprijzen zullen na het ingaan van de huurverhoging, op verzoek van de verhuurder, door de minister kunnen worden opgetrokken. Maar ze moeten dan liggen beneden het peil van de nieuwe huurprijzen van vergelijk- dengebouwd of geëploiteerd, wordt De huurprijs van panden, die na de oorlog met overheidssteun werden gebouwd of geëxploiteerd, wordt door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting vast gesteld. Onderhoudsplicht Woningen die niet voldoen aan de redelijk te stellen eisen - voor instandhouding en onderhoud - kunnen op verzoek van de huurder van de huurverhoging worden uit gesloten. De burgemeester en wethouders moeten beslissen of een woning in derdaad verwaarloosd wordt. In grote gemeenten zal dit door een huurcommissie gebeuren. Het moet hier om belangrijke tekortkomin gen gaan. B. en W. of de huurcom missie bepalen, wanneer de nor male huurprijs weer betaald moet worden, omdat de verhuurder aan zijn verplichtingen inmiddels heeft voldaan. Minister Witte vertrouwt er op, dat de gemeentebesturen bereid zullen zijn hun gemeentelijke dien sten beschikbaar te stellen voor het behandelen van de klachten der huurders. Het tekort aan deskun dige ambtenaren laat nauwelijks toe dat er nieuw personeel komt. Wanneer er voor de gemeenten echter belangrijke uitgaven mee gemoeid zijn, zal het Rijk een ver goeding geven. ADELAAR ROOFDE BABY Een Turk is er in geslaagd zijn baby van anderhalve maand, die door een adelaar was gegrepen, uit de klauwen van de roofvogel te bevrijden, aldus is Woensdag uit Izmir (Smyrna) gemeld. Tóen de va der, die in de omgeving van Eudemiche op het land aan het werk was, het kind hoorde krijsen, kwam hij aanhollen. Hij had de tegenwoordigheid van geest zijn spade te werpen naar de adelaar, die reeds met zijn prooi was opgestegen. Hij trof het dier, dat verdoofd neerstortte. De baby is ernstig gewond. steeds meer Zeeuwse polders voor doen, een einde te maken, zodat de producent weet waar hij aan toe Is en wat hij zich kan veroorloven. Op de Deltawet zitten we nu twee en een half jaar te wachten; niet alleen de geografische gevol gen, doch ook de financiële gevol gen zijn voor Zeelands grond van verstrekkende betekenis. De, vol gens spr., nog te geringe verlaging van de grondbelasting wilde hij toch dankbaar memoreren. Doch wij kunnen hiermede voor de on zekere toekomst niet tevreden zijn. Er zijn veel kostprijsfactoren, waar op de boer weinig of geen invloed kan uitoefenen. Minder arbeidskrachten In de belangrijke loonsector staat volgens de studies een gestadige vermindering van de beschikbaar komende arbeidskrachten te wach ten. Dat kan tweeërlei betekenen. In de eerste plaats een noodge dwongen extensivering van arbeids- toepassing en relatieve verlaging van de loonpost met behoud van de normale productie, dito stijging in begrepen. In dat geval verloopt de rationalisering naar wens.' Doch bij een werkelijk schaarse arbeids markt zien wij veeleer ook de vrees voor de parallel lopende verbouw- risico's in de landbouw toenemen, zodat niet alleen extensivering van arbeidstoepassing, maar ook lagere productie t.g.v. verschuiving naar een ruimer teeltplan optreden. Temeer zal dit het geval zijn, wanneer blijkt, dat al te vaak met extra inspanning en kosten verkre gen meerproductie, extra moeilijk heden bij de afzet, lees export, ver oorzaakt. Er is dan ook zeer veel aan ge legen die productie-omstandigheden voor de Nederlandse boer in de toe komst zo gunstig mogelijk te blij ven maken. Alle stimulerende en sanerende maatregelen, welke met behulp van tot Vrijdagavond. Meer wind Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest, overdag ruimend naar West of Noordwest en afnemend. Lagere middagtemperaturen. 25 Juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 11.14, onder 23.39. Eerste kwartier: 27 Juni te 2.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 Juni 7.10 v.m. 19.24 n.m. BROUWERSHAVEN 25 Juni 6.35 v.m. 19.03 n.m. Doodtij: 29 Juni. Ex-generaal Bodo Zimmerman die thans uitgever is, heeft een boekje uitgegeven genaamd „De Duitse soldaat van de toekomst", waarin kanselier Adenauer de in leiding heeft geschreven. De kan selier spreekt hierin de hoop uit, dat de brochure zal bijdragen „tot versterking van het vertrouwen in een nieuwe generatie van soldaten, die zich er van bewust is, dat zij de verdediging van de vrede tot taak heeft". de overheid thans tot stand komen, dienen op lange termijn en op blij vende voorzieningen zoveel moge lijk gericht te zijn. Verbetering van productie-om standigheden kan van alles bete kenen: grondverbetering, kavelver groting, betere perceelsligging, an dere ontwatering, bedrijfsvergro- ling .wegenverbreding, ontsluiting, egalisering, gebouwenvernieuwing, meer crediet, goedkoper crediet, meer onderwijs, meer voorlichting. (Slot volgt). Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Prins Bern- hard zal vandaag voor een verblijf van twee dagen naar Thun (Zwit serland) vertrekken om in zijn kwa liteit van president van de Inter nationale Paardensportfederatie de wereldkampioenschappen „dres suur" aldaar bij te wonen. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse vereniging van Suikerzieken zal op 19 November in Amsterdam haar tienjarig bestaan herdenken. De feestelijkheden zullen die dag worden begonnen met een weten schappelijke bijeenkomst in de kleine aula van het Koninklijk In stituut voor de Tropen, die uitslui tend voor medici toegankelijk is. Sprekers zullen zijn prof. dr. J. P. Hoet uit Leuven en dr. F. Gerritzen STAVENISSE. In een vergadering heeft de raad der gemeente Stave- nisse besloten.tot het organiseren van een wederopbouwdag om streeks eind Augustus a.s. Met de ze wederopbouwdag zal de her bouw van Stavenisse - als een der zwaarst door de watersnood getrof fen gemeenten - symbolisch worden afgesloten. AMSTERDAM. Woensdag is op doorreis naar Londen op Schiphol aangekomen de Britse marconist Robert Ford die bijna vijf jaar in communistisch China gevangen is gehouden. Hij is kort na zijn aan komst op Schiphol per vliegtuig naar Londen gegaan. Hij zeide niets te kunnen zeggen omdat hij een contract had met een krant. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen heeft minister Mansholt de Jacht- raad geïnstalleerd. De Jachtraad, ingesteld bij de nieuwe Jachtwet, welke op 15 Juni in werking is ge treden, heeft tot taak de minister desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen met betrek king tot de uitvoering van de wet. De raad telt 14 leden, vertegen woordigers van organisaties op het gebied van de landbouw, bosbouw, natuurbeschex-ming, jacht en het eendenkooibedrij f Jubileum Coöp. Boerenleenbank - Oosterland Grotere omzet van thans te danken aan droeve omstandigheden ,Het verschil in de balansen van de Coöperatieve Boerenleenbank van 1914 en thans is wel bijzonder groot, maar we mogen toch niet vergeten dat de enorm veel grotere omzet te danken is aan zeer droeve omstandigheden", aldus drukte de heer J. A. van Nieuwenhuyze zich uit, sprekend namens de Ring van Boerenleenbanken op Schouwen- Duiveland, by gelegenheid van de opening van het nieuwe bankge bouw te Oosterland. Spreker hoopte dat de bank een periode van ver dere groei en bloei tegemoet zal mogen gaan en dat het in het al gemeen crescendo zal gaan. De kassier van de Boerenleen bank te Nieuwerkerk, de heer A. Boogert, zag het veertigjarig be staan als een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de bank, een mijlpaal intussen die aangeeft dat. de bank steeds groeiende is. Een enkel woord van gelukwens sprak de heer Boogert verder tot zijn col lega de heer Edelschaap. In het al gemeen wenste hij het bestuur van de Coöperatieve Boerenleenbank veel succes toe. Namens de Boerenleenbank te Bruinisse sprak dhr. P. L. Krepel, die er aan herinnei-de hoe in de jaren van de oprichting sommigen zich de vraag wel eens hebben ge steld of de bank reden tot bestaan had. Wie de ontwikkeling ziet die geleid heeft tot opening van het nieuwe bankgebouw, zal dit volle dig kunnen beamen. Spr. herin nerde er aan hoe destijds de brand kast een plaatsje vond in de bed stede. „Er is sindsdien wel heel veel veranderd", aldus spr, die ver der opmerkte: „wij te Bruinisse zijn een beetje jaloers op het fraaie bankgebouw en hopen in de toe komst toch ook nog eens over een nieuwe bank te kunnen beschik ken". Spr. stond tenslotte stil bij hen die ons zijn ontvallen door de Februariramp. Wij moeten hen ge denken, ook al gaat het leven ver der en kunnen wij niet bij de pak ken neerzitten. Namens de Coöperatieve Aan koopvereniging sprak de heer J. Deïst woorden van gelukwens tot de jubilerende bank. Spr. was bij ontstentenis van de heer C. J. van Westen aanwezig, tesamen met de zaakvoerder van de C.A.V., de heer J. Hanse. Het oud-bestuurslid de heer J. J. Brouwer toonde zich verheugd dat het m.b.t. hem niet was gegaan „uit het oog uit het hax-t". Hij was zeer dankbaar voor de invitatie tot bijwoning van de opening van het nieuwe bankgebouw. Spr. leeft vanuit de verte mee en wenste be stuur en Raad van Toezicht voor de toekomst alle succes toe. De kassier van de Boei'enleen- bank te Bruinisse, de heer S. A. Jumelet, herinnerde aan de keren dat de „oude-diek" in het nieuws was, n.l. heel vx-oeger toen de be staande controverse tussen beide gemeenten wel eens bij deze dijk tot uiting kwam en in 1953 toen de dijk de grens vormde tussen beide getroffen gemeenten. Spr. had al tijd met veel vreugde de mensen uit Oosterland in die periode ge holpen, die te Bruinisse bij hem kwamen. Intussen was het merk waardig volgens spr., dat Ooster land „te Bruinisse alles weghaalt", n.l. de secretaris, de gemeente-ont vanger en tenslotte de kassier voor de Boerenleenbank. Dit wijst wel op de zeer veel verbeterde verhou ding tussen de beide gemeenten. Ziende op het mooie bankgebouw te Oosterland zag spr. als ideaal een dergelijk gebouw voor de bank te Bruinisse. Tenslotte voex-de de oud-kassier de heer C. M. Zeijler het woord, die afstand deed van de hem toe gezwaaide lof en er op wees dat de kassier de Boerenleenbank nog niet is. Hij is tenslotte maar een instrument in de handen van be stuur en Raad van Toezicht. Wel wilde hij nog hartelijk danken voor de vele ondervonden medewerking in zijn langdurige periode van het kassierschap. Met betrekking tot het nieuwe bankgebouw hoopte spr. dat het de gx-ondslag zal blij ken te hebben gelegd voor de toe komstige welvaart van de gemeente Oosterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1