ZIERlKZEESdEHNlEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Coöperatieve Boerenleenbank te Oosterland kreeg gloednieuw bankgebouw Appèl aan de bevolking Zierikzeese raad besluit tot bouw van schutsluis in de mond van de haven DONDERDAG 23 JUNI 1855 No. 17763 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN Eli ADVERTENTlÉN PriJ» per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent* Lotte nummert 10 et Vertchijnl Dintdeg. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (maa. 15 mm) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -t889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobei*tr«*t A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon^ nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voork. Lakenman Ochtmen - Lange Nobelstreat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tef 309 DE SCHRIJFWIJZE VAN DE TAAL Mededeling aan de scholen inzake Ned.-Belgische woordenlijst De onderscheiding tussen mannelijk en vrouwelijk woordgeslacht Bij gelegenheid van 40-jarig Jubileum De Nederlands-Belgische woor denlijstcommissie heeft een voor stel gedaan tot een mededeling aan de scholen inzake de toepassing van de woordenlijst van de Nederlandse taal. Dit voorstel is als volgt ge formuleerd. In de woordenlijst Is gestreefd naar een zo groot mogelijke een heid van de voorgeschreven taal in Nederland en in België. Er is even wel rekening gehouden met be staande verschillen. 1. Het eerste is een verschil van taal gebruik ten aanzien van de voornaamwoordelijke aanduiding. In België - en in een deel van Ne derland - is de onderscheiding tus sen mannelijk en vrouwelijk woord geslacht in het levende taalgevoel geworteld, hetgeen tot uiting komt in het gebruik van de voornaam woorden hy, hem, zijn met be trekking op de mannelijke, en zij, haar met betrekking op de vrou welijke zelfstandige naamwoorden; de eerste zijn „hy-woorden", de laatste „zij-woorden". In het overgrote deel van Ne derland daarentegen kent de le vende taal die onderscheiding niet meer: de niet-onzijdige zelfstandige naamwoorden zijn daar, op een kleine groep na, „hy-woorden". Een groot aantal nu van de in België vrouwelijke woorden is voor Ne derland en België beide tot ver plichte „zy-woorden" gemaakt. In de lijst zijn deze met het teken v aangeduid. Voor deze omvangrijke rubriek van zelfstandige naam woorden is dus de eenheid in het gehele Nederlandse taalgebied be waard. Daarentegen is de nuance ring erkend ten aanzien van de woorden die met het teken v (m) zijn aangeduid: woorden die in Bel gië -eveneens „zy-woorden" zijn, maar in het grootste deel van Ne derland „hy-woorden". 2. Het tweede verschil tussen Nederland en België ligt op het ge bied van de spelling, namelijk de spelling van de bastaardwoor den. In België gaat men in de ver nederlandsing daarvan veel verder dan in Nederland. Deze nuancering nu is in de woordenlijst erkend door het opnemen van meer dan één spelling. Ter wille van de eenheid in het onderwijs wordt op deze punten de volgende gedragslijn aanbevolen: a. Voor Nederland: 1. De woorden die in de lijst het teken v (m) hebben, kunnen als hy-wo'orden of als zy-woorden De „verschrikkelijke sneeuwman" De sporen op de sneeuwhellingen van de Himalaja, die aan de „ver schrikkelijke sneeuwman" worden toegeschreven, zijn niets anders dan de sporen van kleine dieren, die vergroot zijn doordat de sneeuw rondom is weggesmolten, aldus de mening van een vooraanstaande Nieuwzeelandse bergbeklimmer, dr. Stafford Matthews. Matthews heeft in 1954 deelge nomen aan de bestijging van de Kansjenjoenga, op twee na de hoogste berg ter wereld. worden behandeld, met uitzonde ring van de op blz. 29 van de in leiding tot de woordenlijst ver melde woorden (deugd, drift, eer, enz.), die uitsluitend ztf-woorden zijn. 2. In gevallen waar de woorden lijst meer dan één spelling toelaat, wordt de spelling onderwezen waarvoor de lijst voorkeur uit drukt. Dit houdt niet in, dat het gelijkmatig gebruik van de andere spelling als fout zou mogen worden aangerekend. b. Voor België: 1. De woorden die in de lijst het teken v (m) hebben, worden als zjj- woorden behandeld. 2. In gevallen waar de woorden lijst meer dan één spelling toelaat, wordt de meest vernederlandste spelling onderwezen, met dien ver stande, dat de andere spelling even eens als juist wordt aanvaard. Om behoud van de vrede Van welingelichte Russissche zij de te San Francisco wordt verno men, dat de Sowjet-Unie er mee accoord gaat dat de 60 leden-staten van de V.N. zich in een algemene verklaring uitspreken voor het be houd van de vrede en voor inter nationale samenwerking. Mr. van Kleffens is bezig deze algemene verklaring op te stellen. Uit de omgeving van enkele Westelijke delegaties verluidt dat, toen Molotof Zondag tegenover Hammarskjoeld zijn voornemen kenbaar had gemaakt om een reso lutie ten gunste van de vrede in te dienen, de Amerikaanse delegatie dreigde met een tegenresolutie uit naam van de landen van de vrije wereld. Italiaanse regering gevallen Het Italiaanse coalitiekabinet van premier Mario Scelba is Woensdag afgetreden. De regeringscrisis is het gevolg van het feit, dat de christen-demo- cj-atische partij een eenvoudige re organisatie van het kabinet onvol doende acht om de huidige moei lijkheden op te lossen. TWEEDE KAMER De Huurwet en de belastingontwerpen Aan het slot van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voor zitter Dinsdagmiddag medegedeeld, dat de commissie van voorbereiding voor de Huurwet ende belasting- ontwerpen hem bericht heeft, dat zij gereed is haar werkzaamheden aan te vangen. Vandaag Donderdag 23 Juni zul len deze ontwerpen in de afdelin gen worden onderzocht na afloop van de openbare vergadering. Naast financiële instelling zal het „ontmoetingscentrum" worden (Van onze redacteur) De Coöperatieve Boerenleenbank te Oosterland heeft het veertigjarig jubileum kunnen vieren met de ingebruikneming van een gloednieuw bankgebouw. Het stylvolle pand - doelmatig ingericht met wachtkamer, werkkamer, archiefruimte en woonruimte voor de onlangs benoemde kassier de heer J. L. Edelschaap - werd Dinsdagmiddag in aanwezig heid van de leden van het bestuur der Coöperatieve Boerenleenbank, de Raad van Toezicht en talryke genodigden en belangstellenden, of ficieel geopend door burgemeester S. W. A. Laurense, die - staande voor de te openen deur - in een toespraak de dankbaarheid en vreugde ver tolkte van de raad der gemeente en de gehele Oosterlandse bevolking over de totstandkoming van het nieuwe bedrijfspand van de bank, die steeds meer een vooraanstaande positie wil gaan innemen in het maat schappelijk leven der gemeente. Tevoren had de voorzitter van het bestuur, de heer H. J. v. d. Zande, op een in de Conferentiekamer be legde bijeenkomst de aanwezigen verwelkomd en in een toespraak een overzicht gegeven van de tot standkoming van het nieuwe bank gebouw. Spr. noemde met name burgemeester en mevr. Laurense, wethouder Stoutjesdijk en de se cretaris de heer Zoeter, de inspec teurs van de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, de heren Kool brander en Oudkerk, dhr. J. A. v. Nieuwenhuyze, vertegenwoordiger van de Ring van Boerenleenbanken, vertegenwoordigers van de zus terverenigingen in omringende ge meenten en de heer Joh. de Weeze, het oudste lid en mede-oprichter van de Boerenleenbank .Als motto van zijn toespraak koos de heer v. d. Zande: „Na lijden komt verblij den", doelend op de vele moeilijk heden, die moesten worden over wonnen voor de bouw van de bank kon worden gerealiseerd. In de voorbereidingstijd kreeg het be stuur enkele zware slagen te incas seren, die de bouw vertraagden en het medio 1955 maakten voordat het bankgebouw er stond. Spr. her innerde in dit verband aan het overlijden van burgemeester A. C. v. d. Have, die op voortreffelijk© wijze deelnam aan de noodzakelijke voorbereidingen tot de bouw. De Februari-ramp zette alle plannen aanvankelijk op losse schroeven en eerst een jaar nadien kon opnieuw worden gedacht aan nieuwbouw. Een grote moeilijkheid vormden de intussen sterk gestegen bouwkosten Door medewerking van de Centrale Bank te Utrecht kon echter een re geling worden getroffen. De heren J. J. G. Brouwer (vice-voorzitter) en J. de Weeze (mede-oprichter) vertrokken naar de N.O.-polder, zodat een zware taak kwam te rus ten op de schouders van het gede cimeerde bestuur, dat nadien ge lukkig kon worden aangevuld. Tra gisch was het overlijden van de heer Joz. Beije, die bijna vanaf de oprichting deel uitmaakte van het bestuur. De vacature van kassier, ontstaan door aftreden van de heer Zeyler Sr. werd aangevuld door be noeming van de heer J. L. Edel schaap. Ondanks de trage vorde ringen in de bouw is, aldus spr., thans de dag van verblijden aan gebroken en is een gebouw verre zen, dat voldoet aan de redelijk te stellen eisen. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit dat hoop en verwachting met betrekking, tot het nieuwe, gunstig gelegen gebouw voor de gehele gemeenschap in vervulling zullen mogen gaan en dankte de architect de heer Wes- seloo en de aannemer, v/aarop hij de sleutel van de nieuwe bank aan burgemeester Laurense overhan digde. 'Eert,,ontmoetingscentrum" In zijn toespraak voor het mo ment der opening, getuigde de bur gemeester ervan, dat niet alleen in de eigen kring van de Boeren leenbank, maar door de gehele ge meente met verlangen is uitgezien naar de voltooiing van de bouw. Spr. was van mening dat de ge meente een mooi gebouw rijker is geworden op een centraal punt en doelde op de „meerdere verwach tingen", die te Oosterland worden gekoesterd van de Boerenleenbank als „alleen maar bankinstelling". De bank immers wil zich ontwik kelen tot een ontmoetingscentrum, van waaruit verdere plannen kun nen worden geëntameerd en tot ontwikkeling worden gebracht ten voordele van de agrarische bedrij ven en in het algemeen tot opvoe ring van het plaatselijk welvaarts peil. Deze functie heeft trouwens de bank in het verleden reeds ge had, maar met de nieuwe bank wordt bewezen, dat het bestuur nog krachtiger de hand aan de ploeg wil slaan. Spr. bracht hulde aan de initiatiefnemers van 40 jaar gele den en was dankbaar dat nog en kelen van hen in leven zijn. „Had den zij geen vooruitziende blik ge had", aldus spr., „dan was deze dag van de opening nimmer aangebro ken". Intussen spreekt ook de ver hoogde geldomzet boekdelen. In 1914 was dit f 25.000, maar 40. jaar later f 5.500.000. Namens het gemeentebestuur wilde spr. de Boerenleenbank har telijk geluk wensen met het tot stand komen van dit gebouw dat een mijlpaal betekent in de geschie denis. Hij vond het vooral belang rijk dat het nieuwe gebouw dichter bij de dorpskern is gelegen dan het vorige en herinnerde er voorts aan dat de bank reeds de financiering van een saneringsbedrijf heeft ge regeld. Dit vormt een indicatie voor verdere mogelijkheden, die de bank wil uitbuiten, door niet alleen de landbouwers, maar ook ambachts lieden te helpen. In het algemeen wil de bank meer zijn dan alleen „spaarbank", maar het geldverkeer gemakkelijker maken, waarbij be langrijk is de steun van de nieuwe kassier. Zo gezien begint de bank onder gunstige omstandigheden aan de tweede periode van 40 jaar. De burgemeester hoopte dat een steeds mooier geheel zal ontstaan, dat vruchten zal afwerpen voor de dorpsgemeenschap. Spr. ried aan maar eens een sportieve wedstrijd aan te gaan met andere bankinstel lingen, waarbij het gaat om een eer lijke concurrentie om elkaar naar de kroon te steken, want ten slotte is de opening van het nieuwe ge bouw ten nutte van het eiland, daar de ene gemeente vaak kijkt naar de andere. Naar de mening van spr. kan echter een beetje jaloersheid in dit opzicht geen kwaad. Na ook de beste wensen namens de bevolking te hebben overge bracht duidde spr. op de eenparig versnelde beweging die de ontwik keling van de bank thans door maakt. Hij hoopte dat na het ver strijken van de volgende 40 jaren er behoefte zóu zijn geweest voor nieuwe uitbreidingen. Ten slotte dankte hij het huidige bestuur, in zonderheid de heer H. J. v. d. Zande voor het taaie volhouden, dat thans met succes bekroond is mogen wor den. Al heeft het dan wat lang ge duurd voordat het bankgebouw vol tooid was, anderzijds is het ook weer zo dat het goed en degelijk moest zijn. Daarom verzocht spr. in dit opzicht wat vergevensgezind te zijn. De burgemeester opende daarop de deur van het nieuwe bankge bouw, waarna alle genodigden het bedrijfspand in ogenschouw namen. Aan een gezellige maaltijd voer den hierna nog tal van sprekers het woord, onder wie dhr. J. A. van Nieuwenhuijze namens de ring, de heer A. Boogert, kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Nieuwer- kerk, P. L. Krepel te Bruinisse en verscheidene anderen. Des avonds trad voor de leden en genodigden van de bank een goo chelaar op. Op het vervolg van deze, voor de Boerenleenbank zo belangrijke, dag komen wij nog nader terug. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 000*00*000<x><r0**4000000 O O O Alleen met de ogen van een ander kan men zijn gebreken O goed zien. o 9 Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Zuidwestelijke wiud Overwegend droog weer na in de nacht nog opklaringen, in hoofd zaak in het Zuiden van het land ook mistbanken; zwakke, later ma tige Zuidwestelijke wind; dezelfde of iets hogere temperaturen. 24 Juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 9.57, onder 23.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 Juni 6.26 v.m. 18.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 Juni 5.48 v.m. 18.16 n.m. Doodtij: 29 Juni. in het midden dat het voorstel nog niet impliceert dat t.a.v. de hoge afscheiding mag worden afgewe ken van de bepalingen van de Bouwverordening. De heer de Moor merkte nog op dat de muur slechts vier meter achter de huizen in de Korte Sint Janstraat komt. De raad verenigde zich echter unaniem met het betreffende voorstel. De voorzitter deelde vervolgens mede dat B. en W. voorstellen over te gaan tot aankoop van een per ceel grond achter de Beatrixschool aan de Grachtweg, van de heer Schot, opdat daar in het kader van het uitbreidingsplan spoedig huizen zullen kunnen worden gebouwd. De grond is thans verpacht aan de heer S. v. d. Wekken, doch na het roven van de oogst in Augustus a.s. zal de grond bouwrijp kunnen wor den gemaakt. Wethouder den Boer lichtte toe dat er enkele aanvragen van par ticulieren zijn ingekomen voor wo ningbouw ter plaatse. Mede om een onteigeningsprocedure te voorko men drong spr. op aankoop aan. N.a.v. enkele vragen deelde de wethouder nog mede dat de ge meente de grond door verkoopt aan de betrokken particulieren en dat zij het bouwrijp maken voor haar rekening neemt. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, die niet werd bijgewoond door Mr. K. A. Keuning wegens uitstedigheid. In de kring van de met de landmeetkundige werkzaamheden belaste technici in dienst van de herverkaveling van Schouwen- Duiveland, is zeer ernstige verontrustheid gerezen in verband met de betreurenswaardige wijze waarop de voor de luchtkartering van het eiland uitgezette markatiepunten (wit bord op houten piket) worden beroerd. Het is zelfs zo dat dit voor het eiland zeer be langrijke werk in gevaar dreigt te komen, omdat het vrijwel on begonnen werk is het net van markatiepunten voltooid te krijgen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling 1500 van dergelijke punten uit te zetten. Het moesten er evenwel 3000 worden. Deze punten, uitgezet over een groot gebied, moeten absoluut met rust worden gelaten, daar anders het luchtkarteringswerk - waarmede tien duizenden guldens zijn gemoeid - tot mislukking is gedoemd, met alle gevolgen voor de landbouw en de herverkaveling vandien. Het blijkt dat velen uit onwetendheid of moedwil de witte borden vernielen, verbuigen of verplaatsen. Een groot deel van de versto ring moet worden toegeschreven aan de schooljeugd, die vaak in het voorbijgaan zich aan de bordjes bezondigt. In vele gevallen is ook het verkeer schuldig. Bordjes geplaatst een meter naast de rijweg, zijn omver gereden. In verband met het bovenstaande wordt een vriendelijk doch zeer dringend beroep op het publiek gedaan de bordjes volledig te ontzien en met het grootste respect te behandelen. Slechts dan is het mogelijk dat de luchtkartering van Schouwen-Duiveland kan slagen. Bovendien wordt verzocht melding te maken van gestoorde punten aan de Landmeetkundige Dienst van het Bureau Herver kaveling te Zierikzee. Het is van harte te hopen dat van nu af aan oud en jong vol ledig is overtuigd van de dringende noodzaak de bordjes van Rijkswaterstaat met rust te laten. Bouwplannen zo spoedig mogelijk besteding skiaar Project van vier millioen zowel het belang van Zierikzee als het gehele eiland gediend. De raad ging vervolgens met het ■voorstel accoord. De plannen voor de bouw zullen zo spoedig mogelijk foestedingsklaar worden gemaakt. Vaststelling achtergevel- rooilijnvoorschcift Het volgende agendapunt betrof de vaststelling van een bijzonder achtergevelrooilij nvoorschrift voor een perceel in de S. Domusstr. Dit houdt verband met de bouw van een fabriek voor de Koninklijke Zeelandia N.V. ter plaatse. De heer Simmers verklaarde geen bezwaar tegen deze vaststel ling te hebben, maar 'brach,t enige bezwaren over van bewoners van de Korte Sint Janstraat, wier wo ningen aan de achterzijde door een zes meter hoge muur geheel zullen worden ingesloten. De voorzitter antwoordde hierop dat er zeker wel bezwaren zullen zijn, maar de nieuwe fabriek achten B. en W. een evident belang voor Zierikzee. De heer Groenendijk sloot zich hierbij aan daar het ook een uitbreiding van de plaatselijke industrie bete kent. De heer van den Doel bracht AGRESSIEVE SCHOL-EKSTER Een scholekster in het Friese dorpje Kortezwaag heeft met zoveel verbetenheid aanvallen gedaan op mensen en dieren, die te dicht bij zijn nest in een weiland kwamen, dat een boer hem het leven heeft moeten benemen. De vogel pikte eerst het paard, dat voor een kunst meststrooier was gespannen in het oor waardoor het op hol dreigde te slaan en deed daar na een aanval op de knecht, die hij aan de hand verwondde Op de - slechts een half uur in beslag nemende - gemeenteraads vergadering van Dinsdagavond, onder voorzitterschap van burge meester Mr. J. Schuurbeque Boeye, is het besluit gevallen B. en W. een crediet te verlenen ten behoeve van de bouw van een schutsluis in de mond van de haven. Van het Rijk was de toezegging ontvangen dat het 80 zal by- dragen in de kosten van een keer sluis. Als de raad echter zou be sluiten tot de bouw van een schut sluis, dan zou het verschil in kosten (geraamd op rond één millioen gul den) door de gemeente Zierikzee zelf moeten worden gevoteerd. Het Provinciaal bestuur heeft reeds te kennen gegeven dat het in beginsel met de bouw van een schutsluis accoord gaat. De kosten hiervan zullen in totaal plm. f 4 millioen bedragen. Veel discussie is er over dit punt niet geweest. De voorzitter, burge meester Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, herinnerde er aan dat de raad reeds in Maart jl. in beginsel tot de bouw van een schutsluis had besloten en dat vele onderhande lingen op verschillend niveau en correspondentie gevoerd moesten worden eer het betreffende voor stel in de raad kon komen. De heer van den Doel merkte op dat, zoals het voorstel is ingediend, het een uitgemaakte zaak zou zijn of er sector- of puntdeuren komen. Spr. zou op dit punt enig voorbe houd gemaakt willen zien, omdat dit nog in onderzoek is. De voor zitter antwoordde dat B. en W. hierover ook een rapport wensen, waarna ook de Commissie voor Pu blieke Werken nog gehoord wordt. Deze restrictie wordt er dus zeker '.bij gemaakt. De voorzitter sprak voorts nog •woorden van grote dank aan het ;adres van Ged. Staten voor de medewerking die zy bij voorbaat al bij deze belangrijke aangelegen heid gegeven hebben. Hiér wordt EERSTE KAMER Onderwijzer of soldaat Als de ministers van Onderwijs en van Oorlog voor de komende lichting van dienstplichtigen over eenstemming weten te bereiken over vrijstelling van militaire dienst van onderwijzers, zou dit voor het lager onderwijs een mee valler betekenen van ongeveer 900 leerkrachten, zo heeft minister Cals in de Eerste Kamer meegedeeld. De Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, heeft in een toespraak verklaard dat. de Sowjet- Unie op de komende bijeenkomst van regeringsleiders der „Grote Vier" alles in het werk zal stellen om bij te dragen tot een vermin dering der internationale spanning, aldus meldt Radio-Moskou. De voorzitster van de Britse vereniging tot bestrijding van de tuberculose, de Hertogin van Port land, heeft medegedeeld, dat onge veer één van elke tweehonderd Britten aan t.b.c. lijdt. Groot-Brit- tannië telt een kwart millioen lij-, ders, terwijl onder de 60.000 per sonen die elke week worden onder zocht, een duizendtal nieuwe ge vallen wordt ontdekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1