DE ZIERIKZEESCHE COURANT De conferentie begint te Genève op 18 Juli H.M. de Koningin sprak tot de jeugd over huidige wereldproblematiek DINSDAG 21 JUNI 1955 No. 17762 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCBEWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN Prijt per 3 maanden Lij «ooruitbolaling I 3.50. per weel» 27 cent' Loste nummert 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag eit Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succetjet (ftiaa. 15 mm) I 1,— per ttuk. WAARIN OPGENOMEH 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE j Lange NobeUtreat A 171. ZlerAzee. Postbut nr 1. Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraet A 171 Zierikieo RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 DE CONFERENTIE DER GROTE VIER Geen onmiddellijk volgende ministerconferentie De Haarlemse huwelijksaffaire Priester betaalde maximale boete Van bevoegde zijde wordt ver nomen dat het de Haarlemse ju stitie en politie is gelukt vast te De conferentie der Grote Vier, worden, dat het beter is om tussen stellen welke R.K. priester een op die te Genève op 18 Juli begint, de bijeenkomst der regeringshoof- 22 Januari jl. te Haarlem gesloten den en die der ministers van bui- kerkelijk huwelijk heeft ingeze- zal m afwijking van p - teniancjse Zaken enige weken te gend, zonder dat partijen hem kelyke plannen niet onmiddellijk jaten verlopen. voordien hadden doen blijken dat worden gevolgd door een samen- De ministers van buitenlandse het huwelijk ten overstaan van de komst der vier ministers van Bui- Zaken zouden, volgens dit nieuwe ambtenaar van de burgerlijke stand plan, ook weer in Genève bijeen tussen hen was voltrokken. tenlandse Zaken voor de ultwer- komen, maar op zijn vroegst eind De betreffende persoon heeft de king der bereikte resultaten. Dit Augustus, dus na de beëindiging door hem gepleegde overtreding wordt verklaard in kringen van de der internationale conferentie over van artikel 449 Wetboek van Straf- autorlteitcn die belast zUn met de de vreedzame toepassing van de recht erkend en gebruik gemaakt voorbereiding van de conferentie der regeringshoofden. Bij het vooroverleg in Londen en New York zouden de vertegen woordigers der Westelijke mogend heden het er over eens zijn ge- atoomenergie. Parachutisten gooiden „dummy" uit Onbekenden stalen inhoud Peron's regiem teneinde 1 van zijn recht om op grond van lid 5 van artikel 74 Wetboek van Strafvordering verdere strafvorde ring voorkomen door betaling van het maximum der boete, gesteld op deze overtreding te weten f 600, Zeeuwse dag op de „E 55" Zaterdag was het voor de „E 55' de Zeeuwse dag. Een grote schare Het succes, dat de leden van de eerste Nederlandse Parachutisten Club Zondagmiddag vóór het begin van de grote prijs op het Zand- voortse circuit geoogst hebben met gasten werd in de tuinzaal van het Volgens de „New York Tunes is bun sprongen, heeft voor hen een Museum Boymans ontvangen en de val van president Peron van bittere bijsmaak gekregen. Zij had- toegesproken door Ir J. W. Ernste, Argentinië mogelijk een kwestie ^en bij wijze van proef eerst een waarna Jhr Mr A. F. C. de Casem- van uren. Dit berichtte Reuter dummy uitgeworpen. En in die broot, de Commissaris der Konin- Maandag uit New Yoi-k. dummy waren hun stadskleren, hun gin in de provincie Zeeland, die De correspondent van het blad yrjj kostbare tassen en nog een me- met leden van Ged. Staten aanwe- te Buenos Aires, Edward Morrow, n- te anciere voorwerpen ongebor- zig was, dank bracht voor de ont- verklaarde in een telefoongesprek geni zoa,s gebrulkelijk. vangst. dat president Perons aftreden Za- Toen zy zich echter naar de Zoals op dergelijke dagen ge- terdagavond verwacht werd, maar plaats in de duinen begaven waar bruikelijk voerden de gasten in de toen niet doorging. de prachute was neergekomen bleek namiddag op de Place Mondiale Generaal Franklin Lucero mi- da( anderen hen vóór waren ge_ van „Unifesti" een programma uit. nister voor het legex, trad als t Enkele heren en naar het werd achtereenvolgens vei-- èT^h^ndhetVbêwtodrlt?erSbbën sch,Jnt °°k dames hadden de dum- z?r«d d°°r de Kon muziekvereni- aWus Morrow dTê "7 letterlijk aan stukken gescheurd ..Harmonie 'uit Biervliet on- find anke dn 'censuur OD berichten en zich met de inïl0ud uit de voe~ ?r leK*m® Antho" ondanks de censuur op pericnten nxsse, het Middelburgs mannen- uit Buenos Aires, vrijelijk via de koor onder directie van Jan 6 o Zich in het geluk van een ander verheugen is er deel aan hebben. 2 Z Hef K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond. Minder wind Veel bewolking met hier en daar enige regen, maar ook opklaringen. Aanvankelijk matige en langs de Waddenkust nog vrij krachtige Westelijke wind, later afnemende en veranderlijke wind. Na in de nacht iets koeler, overdag dezelfde of iets hogere temperatui-en. 22 Juni. Zon op 4.21, onder 21.06. Maan op 7.13, onder 22.38. 23 Juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 8,37, onder 23.02. Eerste kwartier: 27 Juni te 2.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: Vrijdag heef Z.K.H. Prins Bernhard tijdens een plechtigheid in het ge bouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam een drietal „Zilveren Anjers" uitgereikt als waardering voor steun aan culturele arbeid. We zien de Prins hier met de drie onderscheiden, landgenoten, nl. v.l.n.r. de heer W. E. A. Scheelcn uit Kerkrade, Mr K. P. van der Mandele uit Rotterdam en Ir V. W. van Gogh uit Laren. Bijzondere plechtigheid in Pieterskerk te Leiden 22 Juni 4.51 v.m. 23 Juni 5.40 v.m. BROUWERSHAVEN: 22 Juni 4.12 v.m. 23 Juni 5.00 v.m. Springtij: 22 Juni. Doodtij: 29 Juni. 17.17 n.m. 17.57 n.m. 16.43 n.m. 17.26 n.m. telefoon kon spreken. Het vreedzaam naast elkaar leven Ook de „Prawda" dringt er op aan Het blad van de Russische com munistische partij, „Prawda", heeft een artikel aangedrongen op den gegeven in Chxna te blijven, Kuiler, de damesgymnastiekver eniging „Oranje Nassau" uit Vlis- Radio-Peking heeft Zaterdag singen" en de Zeeuwse ringrijders- bekendgemaakt, dat vijf geallieerde vereniging, militairen, drie Amerikanen twee Belgen, die na hun krijgsge vangenschap in communistische kampen er de voorkeur aan had- De Franse autoriteiten in Al giers hebben Zondagavond meege deeld, dat in de afgelopen 24 uur in het Aurèsgebergte achte vogel- vrijverklaarden waren gedood en - - - meer dan 90 gevangen genomen. In vreedzaam naast elkaar bestaan xn op eigen verzoek toestemmmg heb- bet gebergte hebben zich veel op- Europa, teneinde het continent totben gekregen China te verlaten. standelingen teruggetrokken, een „werkelijkheid te maken. Volgens het Russische persbureau Tass verklaarde de „Prawda" dat kL7bVs?Ln^rn"arttt Westelijken blijven streven naar vrede, en kapitalistische landen in Europa leidt via .economische samenwer king en de grootst mogelijke ont wikkeling van de wederzijdse han del. Krachtige culturele banden be tekenen een enkel collectief veilig heidssysteem, aldus het blad. Het blad besloot met te zeggen vrijheid en rechtvaardigheid Besprekingen met Adenauer en Molotof De ministers van Buitenlandse Tevens pleegden de ministers Zaken der Westelijke „Grote Drie" overleg met Bondskanselier Aden- "ci Kr^ew. -"-e auer over vraagstukken, welke spe- dat de onmiddellijke terugtrekking hebben na afloop van hun twee- cjaal Duitsiand betreffen. Ook werd van de bezettingstroepen uit Duits- daagse besprekingen te New York gesproken over het houden van be land ook van groot belang was voor een communiqué uitgegeven, waar- raadslagingen te Pax-ijs met andere de Europese veiligheid. in zij zeggen te hopen, dat „in de leden van de NAVO, voordat de Vaartuig strandde in het Kanaal Negentien opvarenden verdronken Een amphibievaartuig, dat met dertig toeristen een tochtje op komende maanden met volharding veel kan worden bereikt op de weg naar vrede met vrijheid en recht vaardigheid". regeringsleiders der „Grote Vier" te Genève bijeeixkomen. Aan de vooravond van de tiende jaardag van de oprichting van de Verenigde Naties spreken de drie ministers hun vertrouwen er over De ministers hebben nota geno- de gemeenschappelijke po- -- - -- - - - van het de Sowjet- litieki weike zij en hun bondgeno- maakte, heeft Zaterdagmiddag ter Unie haar uitnodiging voor een j^j het verleden met succes heb- hoogte van de Normandische kust viermogendhedenconferentie offici— ben gevolgd, de grondslag zal vor— schipbreuk geleden. De motor was, eel heeft aanvaard. Zij bespraken men voor v'erdere vorderingen bij een half uur na het vertrek, afge- regelingen voor deze bijeenkomst, het regelen van hangende kwesties, slagen, waardoor het vaartuig aan welke op 18 Juli te Genève zal wor de grond liep. den gehouden. Zoals bekend heb- De ministers herhalen hun op- Aanvankelijk waren de toeristen ben de drie ministers Donderdag te vatting, dat de tijd is gekomen zich van geen gevaar bewust. Zij San Francisco met hun Russische voor „een nieuwe poging om de schertsten en namen foto's me- ambtgenoot Molotof over deze grote vraagstukken, waarvoor wij nende dat hun vaartuig weer vlot kwestie van gedachten gewisseld, ons zien geplaatst, op te lossen", zou komen wanneer de vloed op kwam. Doch een grote golf deed het gestrand voortuig omslaan. Deze telefoto uit Londen toont de Britse onderzeeboot Hr. Ms. „Sidon" De inzittenden poogden de kust n n te bereiken, doch negentien hunner welke Donderdagochtend na een explosie in de haven van Portland, aan verdronken, twee worden vermist de Engelse zuidkust, is gezonken. By de ramp kwamen dertien leden en drie zijn gewond. Volgens de Van de bemanning om het leven. De „Sidon", welke met vier andere offert EYanserfen s*ac^~ onderzeeërs lag gemeerd langszij het depötschip „Maidstone", stond op het punt buitengaats te gaan toen de ontploffing zich voordeed. - ■- ,.:,U Zaterdagavond hebben Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix een bezoek aan Leiden ge bracht, ter gelegenheid van een bijeenkomst van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Deze bijeen komst werd gehouden in de Pie terskerk, waar Koningin Juliana een uitvoerige rede hield over de toekomst van de mensheid en de wereldbevolkingsproblemen. De Pieterskerk was gevuld met vertegenwoordigers van de jeugd uit alle provincies van Nederland en vertegenwoordigers van aller hande jeugdorganisaties. De Koningin arriveei'de te onge veer half viex- in gezelschap van Prins Bernhard en Prinses Beatrix en nam plaats tegenover 't spreek gestoelte in de kerk. Na een inlei dend orgelspel en zang door een koor nam Jhr. Mr. J. Boreel, pre sident van de Nederlandse Studen tenraad, het woord om de konink lijke gasten welkom te heten en te wijzen op het grote belang van een goed inzicht van de jeugd in de huidige wereldproblemen om een goede toekomst van de mensheid te waarborgen. Daarna sprak Ko ningin Juliana haar rede uit. Bij de ingang van de kerk was de Koningin welkom geheten door de burgemeester van Leiden, Jhr. Mi-. F. H. van Kinschot, waarna zij aan verschillende vertegenwoordi gers van vooraanstaande jeugdor ganisaties werd voorgesteld. H.M. de Koningin vroeg in Haar uitvoerige rede de aandacht voor de minder ontwikkelde gebieden. Het technisch vaak beter ontwik kelde Westen zal de minder ont wikkelde gebieden elders vrijwillig moeten helpen. De Koningin vroeg de jeugd vrijwillig een keurcorps te vormen en te komen tot wat zy wilde noemen een Welvaartsfonds. Zowel de ontwikkelde als de min der ontwikkelde volkeren zouden aan dat fonds moeten deelnemen om gezamenlijk tot een betere ver deling van de welvaart te komen en - zoals de Koningin het noemde - de „kloof tussen de haves en havenots, die thans de wereld ver deeld houdt en aller welzijn be dreigt te overbruggen". Zeeuwse lecluur- commissie ingesteld Het dagelijks bestuur der Sich- ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft een Zeeuwse lectuurcommissie inge steld, die zal adviseren over het bibliotheekwezen in de provincie en waarin vertegenwoordigers zit ting hebben van het Werkverband van Prot. bibliotheken in Zeeland, van de Katholieke centrale voor lectuurvoorziening, van de Prov. bond van openbare leeszalen en bi bliotheken, van de Prot. Chr. lec- tuurraad, van de afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Gemeenten en van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen. Voorzitter is het lid van Ged. Sta ten Mr Dr A. J. J. M. Mes. Het se cretariaat berust bij de Stichting 1 Zeeland. Men zal zich eerst bera den over een eventuele herziening van de provinciale subsidierege ling. Na de rede van de Koningin werd orgelspel ten gehore gegeven, waarna de aanwezigen in de Pie terskerk door een samenzang deze plechtigheid besloten. Na afloop van de plechtigheid in de Pieterskerk was er een eenvou dige receptie in het academiege bouw en de hortus batanicus. Daar bij onderhield de Koningin zich met een dertigtal vertegenwoordi gers van jeugdorganisaties over de gedachten, die zij tijdens haar rede had ontwikkeld. Deze jeugdige Ne derlanders stemden over het alge meen volkomen in met wat zij had gezegd, doch gaven daarbij blijk van een zeer critische geest. Na on geveer drie kwartier vertoefd te hebben tussen de jongeren, die aan haar werden voorgesteld in de aca demie, vertrok de Koningin om streeks zes uur weer naar Soest- dijk. Onder het gehoor van de Konin gin in de Pieterskerk bevonden zich onder meer een dertigtal ambassa deurs in de gezanten van vreemde mogendheden in ons land en voorts de ministers Drees, Beel, Beyen, Cals, Mansholt, Surhoff en Kern kamp, benevens de voorzitter van de Eerste Kamer Mr Jonkman en de vice-voorzitter van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. ALLEEN HET El Bij een wat nauwgezet be kijken van de cijfers en getal len in het prijze'nboekje dat het Directoraat-Generaal van de Prijzen heeft samengesteld en verspreid, constateert men dat slechts één artikel sedert 1947 niet - zoals alle goede ren en diensten - minstens om en nabij 100 procent in prijs is gestegen. Die uitzondering vormt:het ei. Dat ei is thans, gedurende de zomermaanden zelfs enkele centen goedkoper dan in 1947. Korte berichten uit het Binnenland ROERMOND. Op de Rijksweg tussen Swalmen en Reuver is Za terdagavond de heer J. L. Ceys- sens, pastoor van Reuver ten ge volge van een val met zijn brom fiets dodelijk verongelukt. 's-GRAVENHAGE. Op 1 Juli des middags om 2 uur zal de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal A. Baretta een krans leggen aan de voet van het monument voor de gevallen vliegers te Soes- terberg. MAASTRICHT. De minister van Economische Zaken heeft toestem ming verleend om voor de geza menlijke steenkoolmijnen in Lim burg 1000 Oostenrijkse arbeiders aan te werven. Naar .vernomen wordt zal deze werving in Septem ber aanvangen. 's-GRAVENHAGE. De 25-jarige Amstei'dammer C. van V. heeft Za terdag met zijn motor op een weg dichtbij St. Georges de Reneins in Frankrijk een ongeluk gekregen en is hierbij om het leven gekomen. De jongeman botste op een stilstaan de vrachtauto en overleed ter plaatse. WESTZAAN. Op de Noorder IJ- en zeedijk te Westzaan is een ern stig ongeluk met een Volkswagen geschied, waarbij een 15-jarig meis je, dochter van de bestuurder, om het leven kwam. AMSTERDAM. De 7-jarige G. J. S. te Amsterdam is bij het spelen op ronde, houten palen in het Wes terdok, vlak nabij zijn woning, te water geraakt, doordat een der pa len kantelde. Hij kon eerst na vijf minuten middels een bootshaak op het droge worden gebracht. Het jongetje bleek toen echter reeds te zijn overleden. VORDEN. Op de onbewaakte overweg bij het Zweeverink te Vor- den is de bejaarde veekoopman Th. Schoenaker uit Vierakker (bij Zut- phen), die op een bromfiets de overweg passeerde, gegrepen door een passerende electrische trein. Hij was op slag dood. Mogelijk wordt leerplicht uitgebreid met negende leerjaar C.B.T.B.-congres over (landbouw)onderwijsproblemen In de Christelijke Landbouwwin- terschool te Putten is de gezamen lijke conferentie gehouden van de Nederlandse Christelijke Landar- beidersbond, de Gelderse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en de leerkrachten bij het Christelijk Land- en Tuinbouwonderwijs. In zijn openingsrede zeide de heer J. Hey uit Ede, secretaris van de C.B.T.B., dat de voornaamste doelstelling van de C.B.T.B. is, het met alle krachten bevorderen van het Christelijk landbouwonderwijs. Vooral ook de jeugdvorming neemt hierbij een grote plaats in. Ir Kohier, inspecteur van het la ger landbouwonderwijs hield een referaat over de problemen rond het lager landbouwonderwijs. Er bestaan verscheidene problemen, aldus spreker, met betrekking tot het zevende en achtste leerjaar. Belangrijke winst zal het volgens spreker zijn, wanneer de zevende klas op de lagere landbouwschool zal worden ondergebracht. Hoogst waarschijnlijk wordt het volgende jaar de leerplicht met een negende leerjaar uitgebreid. Dit wordt vol gens spreker een probleem van de allereerste orde. Op zestig scholen mag dit jaar handvaardigheidsonderwijs worden gegeven en een jaar later mogen deze scholen met het practijkonder- - wijs beginnen. In 1956 mogen dan weer zestig andere scholen met dit onderwijs beginnen. De localen voor dit onderwijs moeten negen bij zestien meter zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1