MRIKZEESCmSMEUWSBODE Pauselijke banvloek treft Peron DË ZIERIKZEESCHE COURANT Z.K.H. Prins Bernhard reikte vier zilveren anjers uit voor bijzondere verdiensten ZATERDAG 18 JUNI 1955 No. 17761 - 111e Jaargang ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Prij» por 3 ma*nden bij vooruitb«Uling I 3,50, per weeh 27 cenL" Lotie nummert 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma* 15 mm) >1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zierikzee. Postbus nr 1. Teleloon nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange NobeUtrna» A 171 Zierikzee Redacteur: H. J. BU DE VAATE Tef 309 ARGENTIJNEN VERWEKKEN OPSTAND Muiters wierpen bommen naar Regeringsgebouwen Straalvliegtuigen, bemand door muiters van de Argentijnse marine basis Puntan Del Indio, hebben Donderdag, enige uren nadat de re gering van president Peron door het Vaticaan in de ban was gedaan wegens het optreden van de Argentijnse overheid tegen de R.K. kerk in Argentinië, bommen geworpen naar het regeringsgebouw in de hoofdstad Buenos Aires. Volgens berichten van de officiële Argentijnse radio-omroep én een redevoering van president Peron is de opstand onderdrukt. Een aan tal vliejg^igen is naar Uruguay uit geweken, waar de bemanningen zijn geïnterneerd. Een der laatste uitgeweken toestellen had elf ge wonden aan boord. Volgens de uitgeweken beman ningen heeft het slechte weer het uitwerpen van bommen boven ge stelde doelen verhinderd en kon den opstandige mariniers niet op „vrijgemaakte" plaatsen in Buenos Aires landen. Het aantal uitgewe kenen bedraagt ongeveer 200. Ver scheidene vliegtuigen die in Uru guay landden hadden hun bommen- last nog bij zich. Een gevluchte officier verklaarde, dat de opstand is mislukt doordat het leger zich niet aan zijn afspra ken heeft gehouden. In de officiële bekendmaking van de Argentijnse regering, waarin de opstand van de marine-luchtvaart dienst bekend gemaakt werd, werd gezegd, dat bij een luchtgevecht een vliegtuig van de opstandelingen was neergeschoten en dat drie toestellen tot landen gedwongen waren. Bisschoppelijk palels in vlammen Radio-Montevideo meldde, dat door het bombardement het aarts bisschoppelijk paleis, vlak bij de kathedraal van Buenos Aires, en andere gebouwen in het centrum van de stad nabij het regeringsge bouw, in brand stonden. In clandestiene radio-uitzendingen is verklaard, dat de opstandelingen de stad Rosario in handen hebben. (Rosario is na Buenos Aires de be langrijkste stad van Argentinië). Men vreest, dat in Buenos Aires veel slachtoffers zijn gevallen. In de binnenstad werden betogingen voor president Peron gehouden, ge organiseerd door de Peronistische vakbond, op het ogenblik, dat vlieg tuigen van de opstandelingen voor de tweede maal een aanval op het stadscentrum deden. Opstand mislukt? In een radio-rede verklaarde pre sident Peron, na de verzekering te hebben gegeven dat de regering de toestand beheerst: „Wij hebben een leger dat er voor zal zorgen dat de orde gehandhaafd blijft. Doch deze Adenauer in Amerika Onderhandelingen over ontwapening nodig De West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Donderdag in de Harvard universiteit te Cam bridge in de Amerikaanse staat Massachuestts er op aangedrongen, dat de Verenigde Staten het initia tief nemen tot „geleide ontwape ning" door onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Indien de Verenigde Staten er in zouden slagen ontwapening te ver wezenlijken, zou dat het hoogte punt zijn van hun historische op dracht, aldus Adenauer. Hij zeide het met de Westelijke Grote Drie eens te zijn, dat zij geen nauwkeurig omschreven program hechten aan hun uitnodiging aan de Sowjet-Unie tot vier-mogend- hedenbesprekingen, omdat, naar zijn overtuiging, alle grote interna tionale problemen met elkander sa menhangen. Adenauer waarschuwde er voor, dat de komende internationale be sprekingen hard, langdurig en lang- 'dradig werk zullen vereisen, en iang zullen moeten duren „zelfs één of twee jaar". Onrust in Aden Stamleden, die in opstand zijn tegen het bestuur van het Britse protectoraat Aden, hebben twee Britse offcieren en tien inheemse soldaten gedood- en vijf inheemse soldaten gewond, nadat deze in een hinderlaag waren gelopen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat dit de ernstigste botsing was, die in de afgelopen jaren in dit gebied ls voorgekomen. dag zal een schandvlek betekenen voor die leden der strijdkrachten die niet hebben geweten wat de plicht van hen eiste". De president riep de muiters op zich over te geven. De Peronistische vakbond heeft een algemene staking van 24 uur afgekondigd. Ooggetuigen meldden dat de wacht van de regeringsge bouwen een aanval van- ongeveer 300 man troepen, gewapend met zware mitrailleurs, had afgeslagen. Na deze aanval verschenen tanks in 'de binnenstad van Buenos Aires. In de straten van de stad patrouil leerden later op de dag groepen ge wapende burgers. In het gehele land is de staat van beleg afge kondigd. OUDE RUZIE Omstreeks 1745 heeft ds. Exters te Retranchement on enigheid gehad met zijn koster Jan de Knegt. De classis Wal cheren had zich er zelfs mee bemoeid. Dezer dagen is ge bleken dat het Rijksarchief te Middelburg over deze verwik kelingen niet minder dan 275 brieven in zijn bezit heeft. De ramp met de „Sidon" Dertien opvarenden kwamen om Dertien officieren en manschap pen van de Britse marine zijn Don derdag omgekomen, doordat een in de haven van Portland liggende duikboot zonk tengevolge van het ontploffen van een torpedo in een van de voorste ruimen van het vaartuig. Onmiddellijk na de ramp wer den duikers per hefschroefvliegtuig naar de haven van Portland over gebracht om te trachten de in de romp van de gezonken duikboot op gesloten mannen te redden. Maar na uren van zoeken maakte de ad miraliteit bekend, dat geen hoop meer op redding van de dertien vermiste opvarenden was. Belgische volk tegen de borrel Bij het Belgische parlement is een wetsontwerp ingediend nopens wijziging van de wet op de alcohol. Deze zgn. wet-Vandervelde ver biedt reeds sedert jaren de verkoop van alcohol in café's en restaurants en jenever, cognac enz. worden dan ook alleen maar in privé-clubs ge schonken. Van de zijde der café- en restau ranthouders was herhaaldelijk aan gedrongen op een wijziging van de wet-VanderVelde in dien zin, dat ook zij dranken met een hoog al coholgehalte zouden kunnen schen ken. Het Belgische instituut voor opi niepeiling heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat 82 °/o der bevolking gekant is tegen een versoepeling van de wet- Vandervelde en van oordeel is dat deze in zijn bestaande vorm ge handhaafd moet blijven. Wittebroodactie bracht 250.000 gulden op Tijdens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen heeft de voorzitter van het Nationaal Bak kerscomité twee cheques van elk ruim 125.000 gulden overhandigd aan de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, resp. aan de voorzitter van de Stichting 1940-45. Deze ruim 250.000 gulden vormen de opbrengst van de door het Na tionaal Bakkerscomité op 6 en 7 Mei jl. georganiseerde wittebroods actie. In Britse politieke kringen ge looft men, dat premier Eden voor nemens is een plan op te stellen tot herstel van de arbeidsrust. Hij zou de arbeiders een deel in de winst willen geven. TWEEDE KAMER Tijdelijk toeslag buitengewoon pensioen In de vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945. In het kader van de door de regering op advies van het college van Rijksbemidde laars met ingang van 1 Oct. 1954 toegestane verhoging der lonen van werknemers met zes procent wordt voorgesteld de buitengewone pen sioenen andermaal tijdelijk te ver hogen. Deze verhoging, welke te rugwerkende kracht tot 1 October 1954 zal hebben, bedraagt zes pet. Het wetsontwerp is zonder be raadslaging of stemming goedge keurd. OOK DAAR Snode plannen voor weg door duingebied Scholieren in het geweer De berichten over de plannen van Rijkswaterstaat om een weg aan te leggen door het Vogelenzangse bos, hebben enkele middelbare scholie ren in Haarlem aanleiding gegeven een actie op touw te zetten onder de leerlingen van veertien middel bare scholen in Haarlem en Bloe- mendaal voor het behoud van het Vogelenzangse bos. De actie werd gevoerd op veer tien middelbare scholen met vijf duizend leerlingen, waarvan er 3394 hun handtekening plaatsen onder het petitionnement. Daarin zeggen zij, dat het door snijden van dit gebied de onder gang zou betekenen van een van de laatste oorspronkelijke duin bossen in Nederland, die toch zo belangrijk zijn voor wetenschappe lijke en recreatieve doeleinden. „Het Nederlandse volk, vooral in het Westen des lands, heeft enige ruimte voor recreatie zo dringend nodig, dat ondergetekenden om deze reden verzoeken geen gevolg aan plannen als bovenbedoeld te geven", aldus de scholieren. VOOR DE ZESDE MAAL Totaal hebben 23 mensen een anjer Korte berichten uit het Binnenland UTRECHT. Toen de 42-jarige vertegenwoordiger F. Th. G. T. uit Rotterdam op het station te Utrecht oen reizigster behulpzaam wilde zijn bij het instappen in een reeds rijdende trein, viel hij tussen per ron en trein in. Hij was op slag dood. Passagiers trokken nog aan de noodrem, doch de trein kwam 30 meter verder tot stilstand. AMSTERDAM. In Mei is bij de Bondsspaarbanken f 82.302,149 inge legd en f 60.859.922 terugbetaald, zodat gespaard is een bedrag van f 21.442.227. In April behaalden zij een overschot van f 9.871.999. Bij de niet aangesloten spaarbanken werd f 367.094 gespaard en bij de Bankspaarbanken f 1.483.983. Bij de Rijkspostspaarbank is in Mei een overschot behaald van f 12,4 mil- lioen. MAASTRICHT. De 75-jarige vrouw J. A. S.-G. is in haar woning levend verbrand. De vrouw, die in valide was, is waarschijnlijk met een brandend electrisch straalka cheltje in aanraking gekomen waardoor de kleren vlam vatten. NIEUW VOSSEMEER. Tijdens de raadsvergadering te Nieuw Vos- semeer is besloten f 82.000 voor rioleringswerkzaamheden in dit door de watersnoodramp getroffen dorp uit te trekken. De raad ging eveneens accoord met het verzwa ren van de zeedijken, waardoor de coupure aan de Veerweg moet wor den gedicht, terwijl drie woningen moeten worden afgebroken. UDDEL. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe kerk der Nederlands Hervormde Gemeente te Uddel heeft Koningin Juliana een fraaie avondmaalsbe ker met een inscriptie aangeboden. De beker werd namens de Konin gin overhandigd door freule J. C. C. Röell. ROTTERDAM. In het St. Fran- ciscusgasthuis te Rotterdam is over leden de 15-jarige magazijnbedien de C. F., die ernstig werd gewond bij een ontploffing van munitie op de derde etage van het groothan delsgebouw, waar van Doorns en- groshandel in wapens is gevestigd. Prins Bernhard heeft Vrijdag als regent van het naar hem genoemde fonds voor financiële steun aan cul turele arbeid, in het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatschap- PÜ N.V. te Amsterdam, drie der vier ziiveren anjers voor dit jaar uitgereikt. Het was voor de zesde keer dat deze onderscheiding van het Prins (Bernhardfonds, wiens devies is: i.Tua res agitur" (het gaat om uw zaak), werd uitgereikt aan Neder landers, die zich op bijzondere Vvyzc op cultureel gebied hebben onderscheiden. Totaal zyn nu 23 personen met de zilveren anjer be giftigd. Dit jaar is de onderscheiding ver leend aan ir. Vincent Willem van Gogh te Laren (N.H.), een neef van de schilder. De tweede anjer werd uitgereikt aan mr. Karei Paul van der Man- dele, o.a. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Stad en Provincie Wedstrijd met muzikale omlijsting Naar wij vernemen zal heden Zaterdagavond de harmonie „Witte yan Haemstede, evenals de vo rige week, de korfbalwedstrijd ijjurgh I-Unitas I, voor en tijdens ere wedstrijd met muziek opluiste ren, om na afloop dan ook evenals in Haamstede een kort concert in dë tent te geven. Ook nu weer wek ken wij het publiek op tijdens de uitvoering der muzieknummers de nodige stilte in acht te nemen. NIEUWEEKERK Plattelandsvrouwen naar de Westhoek De afd. Duiveland van de Plat telandsvrouwen maakte Woensdag 1.1. een tochtje door Schouwen, met als hoofddoel een bezoek aan de aanplanting van de Domeinen. Met een achttal auto's, daarvoor gratis beschikbaar gesteld en bestuurd door damesleden, werd om half twee te Zierikzee gestart. Aller eerst werd het Modelhuis in Schou wen bezichtigd waarna de tocht naar West-Schouwen werd voort gezet. Ongeveer twee uren werd in dit prachtig oord, nl. de aanplan ting van de Domeinen, rondgezwor ven. Moe van de wandeling werd op de Torenhoeve de koffiemaaltijd gebruikt. Over Brouwershaven werd huiswaarts gereden. Het is een onvergetelijk uitstapje geweest waarvoor de dames die hun auto's beschikbaar stelden een woord van dank hebben verdiend. Het concert van de Kon. Luchtmachtkapel Hieronder volgt het programma dat de Kon. Luchtmachtkapel he denmiddag ten gehore zal brengen: 1. Entry of the Gladiators (mars), J. Fucik; 2. Die Fledermaus (ouver ture), J. Strauss; 3. Ballet Music and Soldiers March from „William Tell", Rossini; 4. London Suiite: a. Covent Garden, b. Westminster, c. In Town to night, E. Coates, arr. G. Williams; 5. Kaiser Walzer, J. Strauss; 6. Slavonic Rhapsodie, C. Friedeman. Pauze. 1. Semper Fi- delis (mars), J. P. Sousa; 2. United Nations Rhapsodie, D. Bennett; 3. Four Rhythmic Dances, H. S. Jones 1. Russian Caravan Dance, 2. A. a. Russian Caravan Danse, b. A Day in Spain, c. Penobscot Indian War Dance, d. Danzas a la Fiesta; 4. American Patrol, F. W. Mea- cham; 5. By the Sleepy Lagoon, E. Coates, Valse Serenade, arr. Dan Godfrey; 6. Cypress Silhouettes, D. Bennett; 7. Stars and Stripes fore ver (mars), J. P. Sousa. Molotof, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, zal op 26 Juni te San Francisco een vraag gesprek voor de radio en televisie toestaan, aldus heeft de C.B.S., een der grote Amerikaanse radio- en televisie-omroepen, Donderdag be kendgemaakt. Het zal de eerste maal zijn, dat Molotof in het bui tenland in een directe radio- en televisie-uitzending geïnterviewd wordt. De derde anjer werd uitgereikt aan de initiatiefnemer en organi sator van de internationale muziek concoursen te Kerkrade, de heer Willem Eduard Adolf Scheelen uit deze stad. De vierde anjer is toegekend aan pater Gerardus Wilhelmus Maria Ahlbrinck C.SS.R. te Suriname voor zijn wetenschappelijk werk betref fende de Caraïbische Indianen. OOSTERLAND Acbt woningen onder de kap De acht woningen die door de fa. Schonewil en Jonkers nabij de to ren gebouwd worden, gingen deze week onder fle kap. Zoals bekend, worden deze huizen voor particu lieren gebouwd. Weer een stap ver der in de wederopbouw onzer ge meente. Oude dokterswoning afgebroken Wordt in onze gemeente op vele plaatsen de troffel en hamer ge hanteerd in het kader van de we deropbouw, ook de sloophamer rust niet. Zijn er al verscheidene zgn. krotwoningen afgebroken. Ook de voormalige dokterswoning óp het einde van de Molenweg, jarenlang bewoond door verschillende ge slachten van de familie Vleugels Schutter, is dezer dagen gevallen onder de niets ontziende sloopha mer. Het huis werd door de water snood zwaar beschadigd en was niet meer te herstellen. BRUENISSE Man reed in sloot De landarbeider Joh. Kempeneers had, toen hij met een ploeg colle ga's naar huis reed, het ongeluk door een verkeerde manoeuvre met zijn fiets, in de Cornelis Hageweg nabij Stelleboersweel in een sloot terecht te komen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij be wusteloos bleef liggen. Dr. Quaak constateerde een inwendige bloe ding in het hoofd. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Afscheid onderwijzer o.l. school Tn intieme kring werd in een der lokalen van de O.L. school Woens dagavond door het onderwijzend personeel en de leden van de Oudercommissie afscheid genomen van de onderwijzer de heer M. van Immerzeel, wegens diens benoe ming tot hoofd der school te Drei- schor. Het hoofd der school, de heer M. C. van Weele herdacht de moei lijke omstandigheden waaronder enige jaren geleden onderwijs ge geven moest worden, toen de heer van Immerzeel toch bereid bleek in het door de oorlog verwoeste ge bied zijn krachten te geven. En de heer van Immerzeel bleek een on derwijskracht wiens capaciteiten ver boven de middelmaat uitsteken. Ook de heer A. de Koning, als voorzitter der Oudercommissie roemde de capaciteiten van de heer van Immerzeel. Door de leerlingen werd een serie populair weten schappelijke werkjes aangeboden, ook het onderwijzend personeel bood een boekwerk aan terwijl van de Oudercommissie een bloemstuk aanwezig was. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'* 9 O 0 De geestdrift brengt in een dag tot stand, wat de rede in o ettelijke eeuwen verricht. o O o 99090909999099999996909 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Droog weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden; dezelfde tem peraturen of iets hogere; na in de nacht zwakke, overdag matige wind uit Oostelijke richtingen. 19 Juni. Zon op 4.21, onder 21.05. Maan op 3.23, onder 20.36. 20 Juni. Zon op 4.21, onder 21.05. Maan op 4.30, onder 21.29. 21 Juni. Zon op 4.21, onder 21.06. Maan op 5.49, onder 22.09. Nieuwe maan: 20 Juni te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Juni 2.03 v.m. 14.39 n.m. 20 Juni 3.03 v.m. 15.37 n.m. 21 Juni 3.59 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 Juni 1.33 v.m. 14.04 n.m. 20 Juni 2.28 v.m. 15.01 n.m. 21 Juni 3.21 v.m. 15.55 n.m. Springtij: 22 Juni. Doodtij: 29 Juni. RADIONIEUWS Uitzending rede H.M. de Koningin De rede over „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid", die H.M. de Koningin Zaterdagmiddag 18 Juni in een bijeenkomst in de Pieters kerk te Leiden uitspi-eekt voor een 1200-tal jongeren, zal in een uitzen ding van de samenwerkende om roepverenigingen diezelfde middag van 15.30-16.45 uur worden uitge zonden over de zender Hilversum II Karakterveranderingen' „Karakterveranderingen" is de titel van het onderwerp, dat de arts H. L. Heyermans op Woensdag middag 22 Juni in zijn wekelijkse medische rubriek voor de VARA- microfoon zal behandelen. Daarin zal dokter Heyermans aandacht schenken aan die invloeden op het karakter, die uitgegaan zijn van het verblijf en de behandeling in concentratiekampen in de oorlogs jaren. De havenwerkers van Malmö, de derde Zweedse haven, zullen 22 dezer in staking gaan. Onderhan delingen met de werkgevers over een geëiste loonsverhoging van twaalf procent zijn mislukt. De staking zal worden gesteund door de Zweedse „Unie van Transport arbeiders". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft Donderdag op een persconfe rentie te New York verklaard te hopen, dat het probleem van de elf nog in communistisch China vast gehouden Amerikaanse vliegers tot oplossing kan worden gebracht bin nen zulk een tijd, dat het bezoek van familieleden van de vliegers aan China onnodig is. Comité van dames begint met organisatie „Kunst en Eer"-bazar Dc Harmonie kan niet buiten hulp van burgerij In de voorbereidingen voor de Bazar van „Kunst en Eer" begint thans tekening te komen. Enige vergaderingen zijn gehouden met een groep dames, welke hun mede werking toezegden. Deze dames kozen uit hun midden het volgende bestuur: mevr. Legemaate-Lemson, mevr. Ornee-Verseput, mevr. Ho- gerheijde-v. d. Hulle, mevr. Krips- Doéleman, mevr. Holty-Ultee, me vr. Koper-Rodoe, mej. T. Olree. De dames beginnen hun werk zaamheden met het inzamelen van goederen, waartoe een ieder in Zie rikzee aan huis zal worden bezocht. Wanneer iemand beslist niet weet wat hij in natura voor deze bazar zou kunnen missen, dan is er de mogelijkheid van de collecte-bus, waarvan de dames, mede zijn voor zien. De inzameling zal in hoofdzaak worden gehouden op Maandag 20 en Dinsdag 21 Juni a.s. Op deze da gen zal het harmoniegezelschap een mars door de stad maken om de actie kracht bij te zetten. De be- doeling is om de route zo te kiezen dat practisch iedere straat door het gezelschap wordt bezocht. Een kijkje achter de financiële schermen van „Kunst en Eer" toont aan dat het gezelschap zonder bij zondere inkomsten beslist niet kan bestaan. Waar Zierikzee het gezel schap reeds gedurende 125 jaar be staansmogelijkheid heeft gegeven, twijfelen we niet of ook thans zal het publiek zich van zijn beste zijde laten zien. Bijzonder succesvol zou het werk van de dames kunnen worden gemaakt, wanneer zij, die geen lid zijn of slechts donateur, zich als lid zouden melden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1