IWITMUHE Britse duikboot „Sidon" zonk na ontploffing in haven „Uitgekookt", Meer van Neuchatel, lang leven, bellen en vlaskoppen Voelt U zich maar 'n '/2 mensi WRICLEY In Holland staat een huis Tien personen worden vermist Tien personen worden vermist aan boord van de Britse onderzee boot „Sidon", die Donderdagmor gen na een ontploffing in de haven van Portland is gezonken. Met een helicopter werden in grote haast een aantal duikers naar de plaats van de ramp overge bracht en ook een aantal bergings vaartuigen kreeg opdracht zich zo snel mogelijk naar Portland te be geven. Volgens ooggetuigen veroorzaakte de ontploffing aan boord van de onderzeeboot een zware rookko lom. Onmiddellijk daarna sprong een aantal mannen overboord, die allen door reddingsboten konden worden opgepikt. Onmiddellijk na de ontploffing begon de „Sidon" te zinken. Het water is ter plaatse 11% meter diep. De „Sidon" lag naast het de- pötschip „Maidstone". Vijf onder zeeërs stonden op het punt te ver- Ingezonden mededeling trekken, toen de ontploffing plaats had. Twee leden van de marine wer den naar een ziekenhuis overge bracht na te zijn gered. De „Sidon" heeft normaal een bemanning van 44 koppen, doch volgens een woordvoerder van de marine is het niet waarschijnlijk dat allen zich op het ogenblik van de ramp aan boord bevonden. NOORDWELLE Bouw woningen Burgerlijk Armbestuur Fier heeft de vlag gewapperd op de alhier in aanbouw zijnde wonin gen voor het Burgerlijk Armbe stuur. De voorheen bestaande pan den werden - zoals bekend - door de ramp verwoest. Enige tijd gele den wapperde de driekleur reeds van een particuliere woning. Al met al tekenen dat ook in deze gemeen te de wederopbouw op gang begint te komen. Ongetwijfeld een goed teken voor de thans nog geëvacu eerde inwpners der gemeente. Zij zien hun dorp weer groeien tot werkelijk dorp, hetgeen hun terug keer zal bespoedigen. BROUWERSHAVEN Auto en bromfiets botsten Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur had een aanrijding plaats tussen een personenwagen en een brom fiets. De heer C. v. Oeveren kwam op zijn bromfiets uit de Nieuwstad waarna hij de Noordstraat wilde inslaan. Tegelijkertijd kwam een personenwagen door de Noord straat richting Scharendijke. Een aanrijding kon echter niet meer worden voorkomen. Doordat de auto zeer krachtig remde is de be rijder van de bromfiets er met lichte verwondingen afgekomen. Aangezien dit punt een zeer ge vaarlijk object oplevert, wat tot uitdrukking komt door meerdere aanrijdingen in het jongste verle den, treedt de wenselijkheid van een stopverbod ter plaatse sterk naar voren. De collecte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft een bedrag van f 116,12 opgebracht. Voor het examen kantoor- stenografie, dat op 28 Mei te Ber- j r% gen op Zoom werd gehouden, Stad en Provincie slaagde onze stadgenote mej. P. K. Krijger. Zij ontving haar opleiding ZIERIKZEE van het Instituut Koetsdijk. Ze zeggen dat de jeugd zo „uitge kookt" is tegenwoordig en er zal wel wat van waar zijn. Ze zijn „wijzer" dan vroeger, maar dit be tekent natuurlijk niet altijd ver standiger. Overigens is de jeugd nog net zo verrukkelijk naief als vroeger en er zijn geen duizend paedadogen in de wereld, die Eilandman van het tegendeel zul len kunnen overtuigen. Hij heeft nu een document in handen, dat zijn stelling volledig bewijst. Het docu ment is een brief, helemaal uit Zwitserland. Geschreven door een jongen te Kerkwerve, die de mees ter en de leerlingen van zijn klas best ook een beetje wil laten genie ten van de Zwitserse geneugten. „Beste meester en anderen" staat er boven die brief. Eilandman (en Cf allen) behoren er dus ook bij. Zoals bekend vertoeven enkele tien tallen kinderen in een Zwitsers jeugdhuis om er nog wat op te knappen van de ramp. En tussen de Klompegeul en het meer van Neuchütel ligt nog al wat. Deze verrukkelijke brief zal Eilandman bewaren als een document, omdat hier het kind spreekt, zoals het is van alle tijden en van alle landen. Spontaan, hartelijk, primitief, ken nelijk overdonderd door zoveel vreemds en zoveel moois en toch altijd nog met een pietsje heimwee naar huis. Hoe kan het anders. Kees vraagt dan in het begin van zijn brief: ,J1oe gaat het met jullie?" Standaardvraag van de schrijvende jeugd en ook nog wel van ouderen, die publicistisch in hun puber zijn blijven steken. „Bij mij gaat het goed", schrijft Kees verder, en we kunnen er dankbaar om zijn. Maar dan komt het pas: „We zijn Maan dagavond om zes uur in Parijs aan gekomen' '.Kijk dat is nog eens wat. Kees heeft duizenden broertjes ge had in het verleden, die een dagje naar de „duunen" als een realis tisch sprookje ondergingen, maar Kees kwam op een doodnuchtere avond in Parijs aan. Hij feliciteert de meester hartelijk met zijn ver jaardag en (schrijft hij er bij) „ik hoop dat U nog lang mag leven". „We mogen hier niet in het gras lopen en het regent hier veel" luidt het klimatologisch commentaar van de jeugdige schrijver. Mag men eigenlijk wel ergens elders op het gras lopen, behalve op een echte Schouwse dijk en heeft het hier soms niet geregend? „Het eten smaakt goed, maar soms is het niet zo lekker, maar dan moeten we het toch opeten" vervolgt de schrijver en verder: „We hebben ook die koeien mei de bellen gezien, ze hebben hier bijna allemaal bellen". Vooral dat van die bellen is een verrukkelijk bewijs je voor de jeugd die „anders en eender" is. Er is maar één ding in de brief, dat op raffinement zou kunnen wijzen, maar het niet doet: „We slapen met zijn zestienen op één kamer, dat z\jn allemaal jongens". Kees heeft Zwitserland in zijn zak. Hij zal er straks zijn vriendjes van vertellen en dan nog terug denken aan de dalen en de bellen. U kunt Kees een brief schrijven, want hij zit in het vacantiehuis „Bellevue", Mont de Buttes, Canton Neuchdtel (Zwit serland). - Straks zit hij weer op Kerkwerve en tot zo lang kunt U natuurlijk wachten. Eilandman wil alleen maar vragen om een beetje dankbaarheid jegens Kees, omdat hij bewees dat 't met die vlaskop pen nog best losloopt, ook al maken ze wel eens een scheve sprong en schreeuwen ze wel eens hard. Denk aan de bellen en aan het lange le ven van de meester, aan het eten dat niet zo lekker is, maar toch naar binnen gaat en aan de keurig nette boel met die zestien vriendjes op één kamer in het land van de Zwitserse bergen. Ga dan eens na of Uw ontbijt U wel voldoende kracht geeft voor Uw dagtaak. Neem H-O Havermout, dan begint U de dag met gezonde voeding. Bovendien ls H-O Havermout h-e-e-r-l-y-k UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR AANWINST VOOR ZIERIKZEE Hotel „In 't Wapen van Zeeland' officieel in gebruik gesteld Een bedrijf dat het geheel ten goede komt havermout Het complete ontbijt! Bouwrijp maken industrieterrein Binnen het kader van de grond aankopen van gemeentewege - reeds is ongeveer een oppervlakte van 20 ha. bestemd voor uitbreiding ge meentelijk bezit geworden - laat het zich aanzien dat de gemeente binnenkort het bouwrijp maken van het industrieterrein zal laten aan besteden. Het Sportpark „Bannink" Naar wij uit betrouwbare bron vernemen heeft de Sportparkcom missie - zulks in tegenstelling met de bestaande plannen tot verplaat sing - aan het college van B. en W. geadviseerd het sportpark te hand haven op de huidige plaats en de noodzakelijke uitbreiding te zoeken in Noordelijke richting. De restauratie van het Stadhuis Een belangrijk - en tijdrovend - inleidend karwei tot de eigenlijke restauratie van het stadhuis, is noodzakelijk gebleken, daar de zg. moerbalken (zware eiken binten) aan de koppen bleken te zijn ver gaan. Men is thans bezig deze bal ken van nieuwe koppen te voor zien. In het resterende goede deel van de balk wordt een aantal in kepingen gemaakt, waarna het passend gemaakt aanzetstuk door middel van ijzeren bouten aan de balk wordt bevestigd. Het herstel van de straten In verband met de regelmatige opgravingen in de stedelijke straten door de openbare Nutsbedrijven heeft het college van B. en W. - gelet op het zeer provisorisch her stel - besloten de herbestrating voortaan in eigen hand te houden. Dit waarborgt een betere herbe strating, zodat excessen kunnen worden voorkomen. Zoals bekend is het straten- herstel opgenomen in het plan op lange termijn tot het uitvoeren van belangrijke werken (f3.500.000) Het eerst aan de beurt zullen ko men het Jannewekken (bestrating en verbreding) en de nieuwe ver keersweg via een aan het einde van de Hoofdpoortstraat en Ravenstraat aan te leggen dam door de gracht, aansluitend op de Miereweg. Deze weg is, zoals bekend, geprojecteerd om het stadscentrum te ontlasten van het zware doorgaande ver keer. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. C. van Duivendijk J.Lz., stuurman bij de Prov. Stoomboot diensten in Zeeland op het veer Perkpolder-Kruiningen is benoemd tot kapitein bij genoemde diensten. OUWERKERK ^Heiwerkzaamheden voor kerk- en torenbouw gereed De heiwerkzaamheden voor de te bouwen Ned. Herv. kerk én de to ren, uitgevoerd door de firma Her- rewijn te Spijkenisse, zijn geëin digd. Voor de toren zijn twintig palen van 8 m en 40 x 40 cm dik geslagen. Voor de kelder, waarin de verwarmingsinstallatie van de kerk zal komen, zijn dertien palen van 8 m lengte en 30 x 30 cm nodig geweest en voor de kerk twintig palen van 30 x 30 en vier stuks van 40 x 40 cm. Deze laatste palen staan cirkelvormig. De middellijn bedraagt 18,60 meter. BRUINISSE Mosselkwekers eisen schadevergoeding Op juridische grondèn is door de rechtbank te Rotterdam de kanton rechter onbevoegd verklaard, de zaak van de mosselkwekers die aanspraak maken op vergoeding van schade, veroorzaakt bij de dijksverhogingen op het eiland Flakkee, aan de voor dat eiland liggende mosselpercelen, te behan delen. De gezamenlijke mosselkwe kers hebben nu besloten de actie voort te zetten en, met inachtne ming van de vereiste juridische regelen, een eis tot schadevergoe ding aanhangig te maken. Showroom voor scheepsmotoren Het voormalig kolenpakhuis van de heer Schilperoort aan de haven werd door de plaatselijke am bachtslieden verbouwd tot een werkplaats voor de firma Maas kant, herstelplaats van motoren en machinefabriek alhier. Waar deze werkplaats om verschillende re denen nog niet in gebruik kan wor den genomen, dient het thans tot showroom van scheepsmotoren, die door deze firma in verschillende schepen moeten worden gebouwd. De heer Jkhr. P. E. Greven, volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Augustus a.s. be noemd tot ambtenaar ter secretarie van de gemeente Vreeland. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 Juni 0.59 v.m. 13.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 Juni 0.34 vjn. 13.04 n.m. Springtij: 22 Juni. Doodtij: 29 Juni. In de benedenruimte van het fraaie nieuwe hötel „In 't wapen van Zeeland" - op de heugelijke dag van gisteren herschapen in een ware bloementuin - vond in de middaguren de officiële opening plaats door de burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeye, met het ontsluiten van de voordeur, die even tevoren was dichtgedrukt achter een groot aan tal autoriteiten en genodigden, die door hun aanwezigheid de ope ningsplechtigheid luister hebben bijgezet. Enorm was de belangstel ling voor deze openingsplechtig heid, een omstandigheid die wel direct verband houdt met de tra gische wijze waarop het voormalig hotel „Smalheer" een prooi wérd van het woeste Scheldewater in de nacht van de le Februari 1953. Hieraan, herinnerde ook de heer J. Gilden (broer van de eigenaar, de heer J. Th. Gilden), die in e£n korte speech een ogenblik herin nerde aan de ondergang van Bet oude hötel, maar, aldus spr., ,!er kan veel verloren zijn gegaan niet het oude hötel, wie ziet hoe keurig en verzorgd het nieuwe hötel er uit ziet, zal moeten erkennen dat hier een belangrijke aanwinst is vér- kregen voor de hötellerie van Zie rikzee in het algemeen en de eige naar en zijn gezin in het bijzoh- der". Met de sleutel, aangereikt dqor een zoontje van de eigenaar, opende de burgemeester daarop de voor deur. In zijn toespraak ging jde burgemeester eveneens terug ngar de dramatische momenten in 'de Februarinacht van 1953, toen mjen eerst in de benedenverdieping vér- toefde en daarna boven zag hoe het water van de Schelde zich in de stad stortte. Met een geweldige knal stortte plotseling de voorgevel in. Het was het sein voor een al gehele vlucht van deze gevaarlijke plaats. De burgemeseter wees er 'op hoe de aanblik van het oude ver woeste hötel een inzicht gaf hoe het feitelijk was in Zierikzee. „Een toonbeeld vanellende", aldus spr. „De heer Gilden zat evenwel niet bij de pakken neer", aldus ver volgde Z.ed.achtb., „maar stelde 'n plan op tot 't bouwen van 'n nieuw hötel". Nu dit voltooid is wilde spr. namens de gemeente Zierikzee de eigenaar en zijn gezin van harte geluk wensen, tevens de hoop uit sprekend dat het de hotelhouder gegeven zal mogen zijn het nieuwe bedrijf onder gunstige omstandig heden te exploiteren. Hieerna sprak de architect, de heer Wesseloo, die inzonderheid dank bracht aan de aannemers van het hötel en allen die bij de bouw betrokken waren. Spreker noemde met name de firma Schutte Ooi horst, die met inzet van alle krach ten werkte aan de bouw. De firma Lindhout (schilderwerk), de firma Chr. C. Timmerman (steenhouwers- werk) en de firma Tamse te Goes (centrale verwarming). Spr. hoopte tenslotte dat het prachtige weer een weerspiegeling zal mogen blij ken te zijn van de zonnige tijd die de familie Gilden in het nieuwe hötel tegemoet gaat. Oorkonde van Middenstands- centrale De heer J. G. L. Simmers voerde het woord namens de Zierikzeese Middenstandscentrale. Spr. zag het als een eminent stedelijk belang, dat hier goede zaken komen, zodat de stad kan wedijveren met andere plaatsen in Zeeland en in Neder land. Namens de Centrale bood spr. - onder het uitspreken van zijn ge lukwensen - een ingelijste oorkonde aan, herinnerend aan de dag van de opening. De aannemer, de heer Schutte, herinnerde er nog aan dat het doel was geweest met Pasen het hötel gereed te hebben. De winter maakte dit echter onmogelijk. Spr. dankte de architecten voor het snel klaar maken van de werktekenin gen en wenste de eigenaar geluk met de nieuwe aanwinst. Namens V.V.V. en „Kunst en Eer" sprak de heer P. Heering, die mededeelde nog deze week een laatste poging te Middelburg te hebben ondernomen om de Provin ciale boot voor het Luitje te be houden. In de provinciale hoofd stad evenwel was men van mening dat zaken van de allure als „In 't wapen van Zeeland" toch een goede toekomst hebben, onafhan kelijk van de aanlegplaats van de boot. Namens de Provinciale V.V.V. sprak de directeur, de heer Os kamp, die blij was „weer een nieuw aanknopingspunt in Zierikzee te hebben gevonden". Spr. wilde de uitbreiding van de hötellerie ter plaatse niet zien als een nadeel voor de thans bestaande hotelhouders, maar veeleer als iets dat uiteinde lijk het geheel ten goede komt. Een nog onlangs te Vlissingen geopend hötelbedrijf is hiervan het bewijs. Tenslotte spraken namens de oude reizigerskring de heren W. v. d. Zande te Breda en M. Binnen dijk te Gouda, twee oude getrou wen van. hötel „Smalheer", die gaarne toezegden ook in het nieuwe hötel hun tehuis te zoeken tijdens hun periodiek verblijf te Zierikzee. Ingezonden mededeling Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet ocdlg. Neem een of two, Kennies bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds gedoofd.' Want Rennies falen nooit! LAND- EN TUINBOUW MET HET OOG OP DE OOGST Buitengewoon verlof mogelijk voor militairen Bij beschikking van de minister van Oorlog is onder de aandacht van bevoegde commandanten ge bracht, dat hun in het voorlopige reglement op de inwendige dienst der Koninklijke Landmacht de be voegdheid is gegeven, buitenge woon verlof te verlenen. Van deze bevoegdheid kan in noodgevallen gebruik worden ge maakt om, indien en voor zover de dienst zulks toelaat, boerenzoons en landarbeiders buiten bezwaar van 's Rijks schatkist in de gelegen heid te stellen op het bedrijf, waar op zij voor. hun opkomst voor eer ste oefening werkzaam waren, tij delijk de helpende hand te bieden. In de beschikking wordt er op gewezen, dat door het tekort aan werkkrachten talrijke land- en tuinbouwbedrijven grote moeilijk heden zullen ondervinden bij het binnenhalen van de oogst. In het bijzonder ware volgens de beschikking in het oog te houden, dat met meer effect wordt gehol pen, indien dit verlof niet wordt verleend over een bepaalde tevoren vastgestelde periode, maar voor perioden van enkele dagen, indien de weersomstandigheden voor de oogst gunstig zijn. Ingezonden mededeling verfraait Uw te/rit RADIONIEUWS Zeeuwse jongeren in „Kompas" In de Kompas-rubriek van de K.R.O. op Dinsdag 21 Juni zal een beeld worden gegeven van het wer ken en streven der jonge Zeeuwse boeren en boerinnen die verenigd zijn in de L.T.J. Deze Agrarische Jongerenorganisatie te Lewedorp in Zeeland viert thans zijn 10-jarig bestaan. Ingezonden mededeling kauw heerlijk verfrissend zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust FEUILLETON 1 door B. J. TEN WESEPE 1. Vanaf net ogenblik, dat Geert- Jan die erfenis kreeg en niet haar enige zoon Lodewijk, voorspelde tante Greet, dat dit geld zijn onge luk zou worden. Geert-Jan wel te verstaan. Bij alle domme dingen, die neef Piet in zijn leven had ge daan, spande dit testament wel cie kroon. Wie vermaakt er nu vijf duizend gulden aan zo'n jongen als Geert-Jan, zo'n blaag van nog geen twintig jaar! En hoe goed zou zij zeil het geld hebban kunnen ge bruiken. Dit laatste zei ze natuur lek niet, maar de overige familie leden dachten er het hunne van. Nu ja, zelf hadden ze ook nog een stille hoop gehad op een deel van de poet. Anders waren ze vast niet gekomen op de uitnodiging van de notaris, want familie in de rech te lijn had oom Piet niet meer, al leen maar achterneven en -nichten. Bovendien had oom Piet dit geld toch allemaal eerlijk verdiend, daar zou zelfs tante Greet met haar ve nijnige tong niets van kunnen zeg gen. Enfin, het pleit was spoedig be slecht. Oom Piet had een mooie be grafenis gehad, daar niet van. Nu rustte hij in het familiegraf, naast zijn vrouw, die al jaren vóór de oorlog de weg van alle vlees was gegaan. Lodewijk, die voor meester in de rechten studeerde, had min zó vast op de erfenis gerekend, dat men. Och, daartegen had eigenlijk niemand bezwaar, hoewel hij lang niet de oudste in jaren was van de neven. Maar Lodewijk was een be studeerd man en zo sprak het eigenlijk vanzelf, dat hij na de plechtigheid aan het graf nog een woordje zei. Dat oom Piet een voor treffelijke man was geweest in zijn leven, die niet aan de weg timmer de, maar rustig zijn oude dag door bracht in het huisje aan het eind van de stad. De enige, die aan het graf had staan snotteren, was de huishoudster. Nu ja, dat mens was ook al in de zestig, en vindt op die leeftijd nog maar eens een andere betrekking! Die kon nu ook haar biezen pakken. Iedereen was het er echter over eens, dat Lodewijk mooi gesproken had. Maar ja, als hij het ook niet kon, wie dan wel. En daarna waren ze tezamen weer naar het sterfhuis terug gekeerd, alwaar de notaris het testament had voorgelezen. Jonge, wat was dat een teleur stelling geweest. Och, niet zozeer voor de meeste neven en nichten, want ze hadden hoogop gerekend op een klein legaat. Maar nee hoor, geen stuiver. Het huisje werd met een bescheiden lijfrente vermaakt aan de huishoudster, „die mij al die jaren zo trouw heeft verzorgd", las de notaris voor. En de rest van het geld, ongeveer vijfduizend gulden, kreeg Geert-Jan, „omdat hij zijn schaarse vrije avonduren zo vele malen had opgeofferd om een paar uurtjes bij oom Piet te komen buur ten". Voor de overigen geen halve cent. Niets. Noppes. Tante Greet was rood aangelopen en Lodewijk had zijn moeder ver schrikt aangekeken. Beiden hadden of meer de honneurs waar geno- geen van beiden er ook maar aan gedacht had, dat er wel eens een ander met de duiten van oom Piet zou kunnen gaan strijken. Zelfs het huisje ging hun neus voorbij. De overige neven en nichten vatten de uitslag sportief op. In stilte hadden ze wel een beetje schik, dat tante Greet en haar uit gedroogde zoon er naast grepen. Want het drong nu eigenlijk pas goed tot hun door, dat dit stel zo vast als het huis van wijlen oom Piet gerekend had op de gehele erfenis. Nu ja, misschien een klein legaatje voor juffrouw Bakker, de huishoudster, maar voor de rest En nu kregen ze precies nul komma nul. Geert-Jan, de wees, die bij een broer van zijn te vroeg overleden vader was opgevoed, kon het niet dadelijk verwerken, dat hij nu on geveer vijfduizend gulden rijker was. De notaris nam hem, na het voorlezen even terzijde, en zei, dat hij zich wel verder met zijn voogd, oom Hendrik zou verstaan. En toen was, na het heengaan van de no taris, de een na de ander maar met stille trom vertrokken. Ze hadden de dode de laatste eer bewezen en deze had, in het graf, hen nog bij de neus genomen. Nou, van de do den niets dan goeds. Ze zouden er ook wel zonder de centen van oom Piet komen. Vooruit, niet getreurd. Oom Piet was een beste man ge weest en als ze mischien bij zijn leven wat meer aandacht aan hem besteed hadden en eventueel wat meer hartelijkheid betoond, wel licht dat er dan voor hen ook nog een paar centen zouden zijn over gebleven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2