ZIERIKZEESCHE «NIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT De hoop op vrede nog nooit zo gefundeerd als thans Ook op het platteland is arbeid relatief dure productiefactor Paspoorten opvarenden „Evipan" werden ingetrokken Zierikzeese huizen kregen metalen plaatje met nieuw nummer VRIJDAG 17 JUNI 1955 No. 17760 - 1 lie Jaargang ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Prij* por 3 motoden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent." Lotte nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Adrertentiepriji 15 cent per mm. - Succetjet (max. 15 mm) I 1,— per ttuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zierlkzee. Postbus nr 1, Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zleriktee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 Maar geen vrede en veiligheid ineens Het Nederlandse Witboek Harold MacMIIIan heett Woens- dag In zijn eerste grote rede ln het Britse Lagerhuis sinds zyn benoe ming tot minister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat zijns inziens de hoop op vrede nog nooit zo goed gefundeerd is geweest als thans. Anderzijds wees hjj er evenwel op, dat vrede en veiligheid niet ineens tot stand kunnen worden gebracht. In dit verband zeide de minister, dat, niettegenstaande een zeker ge voel van ontspanning in de inter nationale verhoudingen, de aan- Brits spoorwegverkeer vrijwel normaal De Britse treinen liepen Woens dagavond weer vrijwel normaal, slechts 24 uur na beëindiging van de spoorwegstaking, die zeventien dagen had geduurd. De leiding der spoorwegen meldt, dat er snelle vorderingen worden gemaakt bij het herstel van het normale verkeer. Er wordt voor- vang verleend aan het vervoer van reizigers naar hun werk en weer naar huis. Wat het goederenverkeer betreft worden allereerst kolen en staal vervoerd. De Wereldtentoon stelling te Brussel Nederland neemt deel De ministerraad heeft besloten dat Nederland - op een wijze pas send bij de opzet van deze tentoon stelling - zal deelnemen aan de wereldtentoonstelling, welke in 1958 in Brussel gehouden zal wor den. In verband hiermede zullen aan de Staten-Generaal bij de in diening van de begroting voor 1956 voor de eerste maal gelden worden aangevraagd, voor de voorbereiden de werkzaamheden voor deze Ne derlandse deelneming. De Atoomwapens Geen bescherming tegen nawerking Professor Otto Hahn, de Duitse Nobelprijswinnaar wiens onderzoe kingen van voor de oorlog leidden tot de constructie van de atoom bom, heeft op de jaarlijkse verga dering van de Max Planck-vereni- ging, waarvan hij directeur is, ver klaard dat atoomwapens verboden dienen te worden. Het gevaar ligt volgens hem niet zozeer in de onmiddellijke uitwer king, waarbij het betrekkelijk ge ringe aantal van 100.000 mensen om het leven zou kunnen komen, doch meer in de invloeden op lange ter mijn van radio-actieve wolken, waartegen geen duurzame bescher ming is. Het was Woensdag de derde dag van de „algemene staking" te Singapore. Zij is tot nu toe ge paard gegaan met gevallen van moord, ontvoering en brandstich ting en toenemende onrust onder in Malakka gearresteerde commu nisten. De staking is uitgeroepen door linkse vakbondsleiders. Zij is bedoeld als steun aan stakende ha venklerken. Er nemen naar schat ting 30.000 arbeiders aan deel. staande bijeenkomst van de rege ringsleiders der Grote Vier „niet in een paar dagen, of zelfs in een paar weken, kan leiden tot een volledige oplossing van de geweldige vraag stukken, waarvoor de wereld zich ziet geplaatst". Kloosterlingen hongeren op Korea De politie van Seoel heeft Woens dag opnieuw een aantal vastende monniken en kloosterzusters in uit geputte toestand naar een zieken huis overgebracht. Thans bevinden zich 33 monniken en zusters in het ziekenhuis. Meer dan 200 zusters en onge huwde monniken vasten op het ogenblik om kracht bij te zetten aan hun strijd tegen de gehuwde mon niken om de leiding in de 1250 Boeddhistische tempels in Zuid- Korea. BLAUWE NYLONS Vrouwen over de gehele we reld vragen om nylonkousen in andere kleuren dan de „neu trale" die zo lang in zwang zijn geweest.. Een firma in Engeland, die 55.000 paar ny lons per week fabriceert, is zich bewust van de nieuwe vraag die is ontstaan en heeft een speciale „kleurenraad" op gericht, waarvan actrices en mode-ontwerpers deel uit zul len maken. Deze raad zal on der meer overwegen om licht violette nylons ingang te doen vinden om bijvoorbeeld bij een grijs complet te dragen, of donkerblauwe om de benen een lichtblauwe glans te geven. Negatieve reactie van Indonesië Het Indonesische Hoge Commis sariaat te 's-Gravenhage heeft naar aanleiding van het door het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken gepubliceerde Wit boek, getiteld „Administration of Justice in Indonesia" een verklaring van zes punten gegeven. Hierin wordt o.m. gezegd, dat men zich, gezien de inhoud en het tijdstip van genoemd geschrift, moeilijk kan losmaken van de gedachte aan een propagandastunt, die Nederland in het raam van een anti-Indonesische campagne voor bepaalde oogmer ken nodig heeft. Om afschaffing van kwitantiezegel De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft in een adres aan de minister van Fi nanciën verzocht het kwitantiezegel af te schaffen. Dit zegel moet vol gens de Kamer als een belasting heffing worden beschouwd, welke door haar gemis aan een redelijke verhouding tussen haar opbrengst en de kosten haar bestaansrecht heeft verloren. Afschaffing van de ze heffing zou voor het bedrijfsle ven een aanzienlijke besparing van kosten en minder ongerief beteke nen. Het kwitantiezegel heeft ver der als inkomstenbron voor de Staat na de tweede wereldoorlog slechts geringe betekenis, aldus de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam. Een voormalige autobus chauffeur uit Londen, de 59-jarige Ernest Tiffin, is Woensdag geko zen tot secretaris-generaal van de grootste niet-communistische vak bond ter wereld. Deze bond, de Britse „Transport and General Workers Union", telt 1.300.000 leden, die in de transportbedrijven werk zaam zijn of een beroep uitoefenen, waarvoor geen speciale vakbond bestaat. Factor kapitaal gaat agrarisch zwaarder wegen „Verpis ik mij niet, dan ziet me nige boer en tuinder zich voor be langrijke investeringen gesteld. Meer en meer doet zich ook in land- en tuinbouw het probleem van de productiviteit gelden, waar bijminder wordt gedacht aan de opbrengst per ha., dan wel aan de opbrengst per arbeidskracht of manuur". Aldus de heer A. N. Fles- kens uit Geldrop, voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Boe renleenbank en van het Onderling Waarborgfonds, in zijn toespraak, die hij te Eindhoven hield in de al gemene vergadering van de Boe renleenbank te Eindhoven. Ook ten plattelande gaat men zich realiseren, dat de arbeid een relatief dure productiefactor is. Of omgekeerd kan men stellen, dat de tot Vrijdagavond, productief verrichte arbeid in de land- en tuinbouw niet langer wordt ondergewaardeerd ten op zichte van de arbeid in de indus trie. Deze ontwikkeling lijkt spr. gezond. O c oooe o O O Men bewaart een geheim het best door het te vergeten. o O Hel K.N.M.f. verwacht Droog weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost; weinig verandering in temperatuur. Zij biedt de mogelijkheid voor j8 juni. Zon op 42i, onder 21.04. een grotere sociale welvaart ten plattelande dan tot nu toe alge meen heeft geheerst. Maar dit ver langen naar een grotere sociale welvaart zal ook economisch moe ten zijn gefundeerd. Spr. dacht hierbij aan de arbeidskostenbespa- rende investeringen, die zullen moeten worden tot stand gebracht. Op dit gebied begint a.h.w. een nieuwe gedachtengang baan te bre- Vaartuig evenwel niet aan de ketting Maan op 2.31, onder 19.28. Nieuwe maan: 20 Juni te 5.12. Financiering van niet- planwegen De instandhouding van de niet- ken. Men past allerlei methodes toe planwegen baart veel zorg, omdat om te komen tot een grotere ren- de kosten daarvan in vele gevallen dabiliteit van het bedrijf; deze me- de draagkracht van de onderhouds- thodes komen echter hier op neer, plichtigen te boven gaan. Onder dat de factor kapitaal zwaarder niet-planwegen worden verstaan de gaat wegen in het agrarisch pro- wegen, die niet voorkomen op het ductieproces. Rijkswegenplan noch op de door Deze ontwikkeling brengt ook plannen van secondaire- en terti- weer mee,'dat er een afvloeiing is aire wegen. van arbeidskrachten uit de land- In afwachting van een nadere bouw. Ook daarvandaan een toe- wettelijke regeling is op de begro- nemende kapitaalsbehoefte ten van bet departement van Ver- plattelande, voor de voorziening ^eer waarin mede een beroep op de Boe renleenbanken zal worden gedaan. Daarom krijgt de verruiming van voor 1953, f 1.000.000 uitgetrokken, ten einde daaruit de polders en wa terschappen enigermate tegemoet te lyaaiviii nixjci ut vtiiujiuuig van de credietverleningsmogelijkheden ,k0™en ln 20 zwaar drukkende voor onze Boerenleenbanken een k0^nm^li%na1^vPerakneWergeenVa- Serere betekeniS' Z° meende terstaat hujeft voor 1953 en 1954 uit Tenslotte zal ook ongetwijfeld meer en meer aandacht worden be zen onderscheidenlijk f 187.500 en rond f 155.000. Ged. Staten zijn he- Van officiële zijde wordt verno men dat de minister van Buiten landse Zaken Woensdag de pas poorten der opvarenden van de „Evipan" heeft ingetrokken. Hij deed dit op grond van de paspoort instructie, die een bepaling bevat volgens welke paspoorten kunnen worden ingetrokken indien de vrees bestaat, dat de houders in het bui tenland de belangen van het ko ninkrijk zullen schaden. De procureur-generaal te Leeu warden heeft daarop aan mare chaussee en Rijkspolitie opgedra gen, bij aantreffen van het jacht de passen der opvarenden in beslag te nemen. Toen de „Evipan" Woensdag mo torstoring kreeg werd aanvanke lijk assistentie verleend door een pleziervaartuig uit Delfzijl. Deze assistentie werd later overgenomen door een Rijkspolitieboot uit Delf zijl. Dit vaartuig heeft de „Evipan" naar Delfzijl gebracht, terwijl de paspoorten in beslag werden geno men. Opdracht om het jacht aan de ketting te leggen is niet gegeven, zo werd van deze zijde gezegd, en daartoe bestaat ook geen reden. Drie tweezijdige akkoorden over samenwerking op het terrein van het vreedzame gebruik van atoomenergie tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittan- nië, Canada en België anderzijds, zijn Woensdagochtend in het Witte Huis te Washington getekend. Dinsdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Margriet Haar eerste officiële daad verricht, door op een bouwterrein bij het Plein 1813 de eerste steen te leggen voor een nieuwe Canadese ambassade. - De foto toont de Prinses tijdens het leggen van de steen, druk in de weer met een troffel. Links staat glimlachend toe te zien de Canadese ambassadeur Mr Thomas A. Stone. Tjjdens Haar bezoek aan den Haag bezocht H.M. de Konin gin het nieuwe dagverblijf voor kleuters van de vereniging „Juliana-dagverblijven". Bijeenkomst Chr. Kruideniersbond Plannen voor eigen bedrijfschap opgeschort In het conferentie-oord „Woud- schoten" bij Zeist zijn leden van de Christelijke Kruideniersbond bijeen geweest onder presidium van de heer P. Renkema uit Ap- pingedam. Tijdens deze landelijke conferen tie werd besloten tot opschorting van de voorbereidingen om te ko men to een eigen bedrijfschap tot dat het advies van de Sociaal Eco nomische Raad t.a.v. de contribu tieheffing is uitgewerkt. Voorts drong men aan op een krachtige stimulering van het ondernemers onderwijs in de overtuiging, dat de consument recht heeft op vakkun dige voorlichting. Bovendien pro testeerde men tegen de handels margebeschikking, die de concur rentie doet toenemen en die naar het inzicht van deze bond beter in cidenteel kan worden toegepast. Tenslotte ageerde men tegen de wet op het cadeaustelsel die te een zijdig zou zijn gericht. 1UI1U 1 lOil.UVIU. \JCU. ovavcii X.MVV uc- sleed aan de sociale uitrusting van j t t de verdelIng daarvan met de dorpen en van het platteland in toachtneming van de daartoe door net algemeen. mjnjster aangegeven richtlijnen. Wat deze richtlijnen aangaat mag? ten hoogste 25 van het aan de Vele familieleden en beken- provincie toegewezen bedrag wor den van de Zaterdag jl. bij het den bestemd voor verbetering en autobusongeluk te Osnabrück ge- aanleg van niet-planwegen door wonde kinderen uit Den Ham heb- polders en waterschappen. ben voor het eerst de patiëntjes in Met inachtneming van de be de verschillende Osnabriickse zie- doelde richtlijnen en rekening hou- kenhuizen bezocht. De stad Osna- dende met de draagkracht van de brück wil gelden ter beschikking polders en watex-schappen, is als stellen om de kosten te bestrijden onderhoudsbijdrage over 1953 door van de verzorging der kinderen, de Ged. Staten verdeeld ï-ond f 120.000. terugreis en de aankoop van nieu- Over 1954 is deswege verdeeld rond we kleren. f 128.000.i Voor de duur van de huidige Intussen is door de Commissie- gi-ootscheepse luchtbeschermings- Oud aan de regering een rapport oefening heeft president Eisenho- uitgebracht omti-ent de wegenfi- wer de „noodtoestand" afgekon- nanciering. In dit rapport is mede digd. Op grond hiervan kan de pre- rekening gehouden met het be- sident alle bestuursbeschikkingen schikbaar stellen van middelen treffen welke hij noodzakelijk acht. voor het instandhouden (inbegre- De oefening, „Operatie alarm" ge- pen aanleg en verbetering) van naamd, duurt tot Vrijdagavond. niet-planwegen. EEN REUZENKARWEI Ef is thans uniformiteit in systeem gebracht De nieuwe huisnummering - een nieuwbouw de nummering van de enorm organisatorisch en admini- alsdan verrezen panden in het systeem kan worden opgenomen, stratief karwe, - praktisch srol- JEen nieuwigheid ls 0[)k dat keten_ tooid. In vele opzichten wijkt het barakken, transformatorhuisjes een nieuwe systeem gunstig af van het nummer hebben gekregen, zodat deze bouwsels administratief zijn oude. Als systeem is genomen een vastgeiegd nummering per straat, waarbij de He« j »at ma,Ie huisnummers laagste nummering is gekozen van- noodzakelijk omdat men bij het uit het centrum en vandaar op- oude systeem steeds vreemder aan- klimmend, met de oneven nummers duidingsmogelijkheden moest ge- bruiken - znn thans verdwenen, zo links en de even nummers rechts. b y de erg1Je„ nummers A 518z'en Met uitzondering van enkele buiten a 119 N2. de stad gelegen panden, is de De nieuw aangebrachte plaatjes nieuwe nummering thans voltooid, komen voor rekening van de ge meente. Teneinde de uniformiteit Het plan een nieuwe nummering te behouden, is de burgerij ver in te voeren dateert niet van van- plicht in geval van nieuwbouw of daag of gisteren, maar het heeft beschadiging van het plaatje, op tot twee jaar na de ramp ge- eigen kosten een nieuw aan te duurd voordat men de koe bij de schaffen. Ten stadhuize zijn plaat hoorns durfde vatten. Het zwaarst jes in voorraad, belast met het project was de ge- Gezocht wordt thans nog naar meente-secretarie, waar niet min- de mogelijkheid tot betere straat der dan 7200 persoonskaarten door aanduiding. Waar de ene straat in de schrijfmachine moesten. Verder de andere overgaat, b.v. Appel- 2000 nieuwe woninglcaarten en bo- markt-Havenplein, is zulks nood- vendien nog alle kaarten die be- zakelijk, trekking hebben op de verschil lende stedelijke belastingen. Ten slotte werd een boek opgesteld met Op de beide onder voorzitter verwijzingen van huis tot huis van schap van Prins Bernhard gehou- de oude naar de nieuwe numme- den internationale conferenties xxxj UC..I, xi, «w Hum *n regelmatig overwerk. ge- beeft het vraagstuk der onder-ont- Schokman uit Utrecht, uitvoerder durende een maand werd t nieuwe wikkelde gebieden telkens veel van de Kon. Mij. Wegenbouw N.V. systeem administratief uitgewerkt. aandacht gehad. Prins Bernhard te Utrecht, onder een trein geko- SoeDel svsteem 7,al in verban<* met zijn grote be- men en op slag gedood. De heer langstelling voor dit probleem dan Schokman, die bezig was met werk- Bij de nieuwe nummering is °°k aanwezig zijn bij de door de zaamheden aan de spoorweg, welke ruimte opengelaten voor eventuele Nederlandse Jeugdgemeenschap en door Wegenbouw N.V. in opdracht uitbreiding van het aantal wonin- de Nederlandse Studentenraad ge- van het spoorwegbouwbedrijf wor- gen. In feite markeren dus de op- organiseerde bijeenkomst te Leiden, den verricht, week uit voor een uit eenvolgende nummers ook een af- waar H.M. de Koningin zal spre- de richting Arnhem komende trein, stand. Is er een loze ruimte in een ken over „De welvaart der wereld hij werd daarop door een uit Nij- bepaalde straat, dan is een aantal als gemeenschappelijke verant- megen komende trein gegrepen. nummers overgeslagen, zodat bij woordelijkheid". Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. De chef van de Joegoslavische luchtmacht, generaal Ulepic, vergzeld door enige leden van zijn staf en de Nederlandse mi litaire attaché in Belgrado, luite nant kolonel A. C. H. Kanters, heb ben een bezoek gebracht aan de Fokkerfabrieken. Zij toonden be langstelling voor de S 14 „Mach- trainer", die door de chef-invlieger Gerben Sonderman werd gedemon streerd en voor de F 27 „Friend ship". DE LENT. Bij Lent is de heer W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1