DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG! Kersen- brandewijn i COEBERGH Te Maastricht werd originele Rembrandt ontdekt De komende Viermogendhedenconferentie De Sovjet-Unie gaat accoord met door het Westen voorgestelde datum en plaats Het gaat om vermindering van internationale spanning In een nota die op de ambassa des van de Westelijke Grote Drie te Moskou is overhandigd, deelt de Sowjetrussische regering mede dat zjj aecoord gaat met de door het Westen voorgestelde datum en plaats voor de conferentie der vier regeringsleiders, namelijk 18 Juli te Genève. De Sowjet-Unie stelt wel voor langer te vergaderen. Vier dagen, zoals door het Westen voorgesteld, wordt door de Russen onvoldoende geacht. „In de huidige omstandigheden moeten de pogingen van alle vier deelnemende landen bovenal ge richt zijn op de voornaamste taak van de bijeenkomst: het verminde ren van de internationale span ning", aldus de nota. In Westelijke kringen is de be knoptheid van deze Russische nota opgevallen, in tegenstelling tot die van 26 Mei, waarin scherpe critiek werd geoefend op de Amerikaanse politiek. De aanvaarding door Moskou van het Westelijke voorstel betreffende plaats en datum van de conferentie van regeringsleiders is ook door minister Dulles met instemming begroet. „Zo is tenminste één kwestie geregeld", aldus de com mentaar v. d. Amerikaanse minister Bondskanselier Adenauer in Amerika Kanselier Dr Konrad Adenauer van West-Duitsland is Maandag per vliegtuig in Washington gear riveerd voor besprekingen met Amerikaanse en Westelijke leiders over onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Bij het verlaten van het vliegtuig zei hij er van overtuigd te zijn, dat nauwe samenwerking door de vol ken van de vrije wereld het beste SUCCESVOLLE REDE De Lab out afgevaardigde in het Britse Lagerhuis Ronald Ledger, die in een weeshuis is opgevoed nadat hij als kind door zijn ouders verlaten was, heeft als gevolg van een rede voering in het Lagerhuis een broer en een zuster terugge vonden. Ledger nam onlangs het woord toen in het Lagerhuis werd gedebatteerd over wees huizen en opvoedingsgestich ten. De kranten gaven een uit gebreid verslag van deze rede, waarin Ledger meedeelde, dat hij als kind door zijn moeder was verlaten, omdat zijn ouders, die beiden werkten, hem niet konden groot bren gen. Een direct gevolg van deze krantenverslagen was, dat Ledger Zondag, na een schei ding van dertig jaar, een broer die in Tadmorth (Surrey) woont en een zuster uit Cam- berwell, die deze verslagen hadden gelezen, kon begroeten. Het College van G.S. van Zeeland Ir G. P. M. Dikötter gekozen in vacature-Lockefeer In de Dinsdag gehouden eerste vergadering der zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland is Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) te Terneuzen met 36 van de 40 stem men gekozen als lid van Gedepu teerde Staten, als opvolger van de heer A. L. S. Lockefeer (K.V.P.), die benoemd werd tot burgemees ter van Hulst. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) werd gekozen tot buitengewoon lid van dit col lege. Mr W. F. E. Baron van der Feltz verklaarde dat de C.H.-fractie met de candidatuur-Dikötter accoord ging als tussentijdse oplossing, maar zich alle rechten voorbe houdt voor de Gedeputeerdenver kiezingen over drie jaar, aangezien z.i. de K.V.P. met twee van de zes Gedeputeerden ver boven haar stand leeft, gezien de geestelijke instelling der Zeeuwse bevolking. Namens de P.v.d.A.-fractie zei de heer L. P. van Oorschot de candi- datuur thans te steunen, maar be zwaren te hebben tegen de combi natie van functies van Ir Dikötter, die directeur is van de N.V. Wat terleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaan deren", welke door de gemeenten wordt gevormd. De (gangbare) brilmonturen worden goedkoper Prinses Margriet hoeksteen voor Canadese kanselarij In de afgelopen weken zijn be sprekingen gevoerd tussen het mi nisterie van Economische Zaken en de Federatie van Nederlandse Op ticiens Organisaties, waarbij de vraag onder ogen is gezien op wel ke wijze de federatie steun zou kunnen verlenen aan het streven van de regering naar rust in de sector van prijzen en lonen. Van de zijde der opticiensorgani- Dini Marsman, een van de als satjes js tijdens het gevoerde over- middel is ter handhaving van zwaar gewond opgegeven slacht- leg de bereidheid uitgesproken een vrede en vrijheid. Hij dankte de ot£ers van het autobusongeval in bijdrage te leveren tot het welsla- regering en het volk van Amerika, Qsnabrück is na uit het ziekenhuis gen Y™™ St™e"£°°L!ï?Ll?ï~ die zoveel gedaan hebben om de aidaar te ziin ontslagen met haar s^and^>renSei?1 va" een PriJsverla- j ,1T aiaaar te zijn onisiagen, met naar gmg van brilmonturen. Als resul- positie van de Westelijke wereld te ouders jn uen Ham aangekomen, taat van dit overleg kan thans ge- verbeteren. Het deed Adenauer Hierdoor is het aantal kinderen, meld worden, dat met ingang van veel genoegen ditmaal naar Wash- dat Rog ln het zlekenhuis te 0sna_ 15 Juni de prijzen van ds meest in g ton te kunnen komen als ver— 1 1 gangbare brilmonturen met gemid— g ie f1LUinen Komen ais ver bruck verblijft tot 16 gedaald. In |el(f 10 Dct ziin verlaagd tegenwoordiger van een souverein de toestan(j van één van de zes De verlaging heeft geen invloed land- jeugdige personen, die aanvanke- op de door de opticien te verlenen lijk in levensgevaar verkeerden, is korting op brilleglazen en brilmon- turen voor ziekenfondsverzekerdén m zoverre verbetering ingetreden, n0Cb op de vergoedingen voor zie le ÉQ 6 hoeksteen voor dat het levensgevaar is geweken, kenfondsverzekerden, vastgesteld Thans is van vijf slachtoffers het bij beschikking van de minister van levensgevaar nog aanwezig, terwijl Sociale Zaken en Volksgezondheid d.d. 24 December 1954 (wijziging De 12-jarige prinses Margriet, op de toestand van de elf anderen nog Beschikking Kunst- en Hulpmidde- 19 Januari 1943 in Ottawa geboren, ernstig is. len Staatscourant 31 Dec. 1954). b heeft de hoeksteen gelegd voor de nieuwe kanselarij, die zal worden 1? opgetrokken aan de Sophialaan te T> 's-Gravenhage, in de omgeving JintSC SPOOrWCQStdKlIlQ waar de minister-president en de U "btlwo ~hTbdben.zaken (na zeventien dagen geëindigd) Het was wel een zeer bijzondere j-, - f gebeurtenis, waarbij een Neder- Kegeling neert voorlopig karakter landse prinses de eerste steen legde voor een gebouw in ons land, dat De organisatoren van de spoor- geschoold zijn en een grotere ver gaat betrokken worden door de wegstaking in Engeland hebben antwoordelijkheid dragen dan an- vertegenwoordigers van de missie besloten de staking te beëindigen, dere spoorwegwerkers, met succes van een land, waar zij geboren is. is bekroond. De thans getroffen re- EeS wel zeer bevriend land, waar- Z« hee" "venhen dagen geduurd. geling draagt een voorfopig karak_ mee Nederland wel zeer sterke en De leiders van de 70.000 stakende ter- Binnen een week moeten uit- hartelijke banden van vriendschap machinisten en stokers maakten voerige besprekingen tussen de heeft. hun besluit bekend na afloop van vervoerscommissie, waaronder de een door de regering georganiseer- spoorwegen ressorteren, de bond Gevaarlijke traditie de bijeenkomst met vertegenwoor- Yai} machinisten en stokers en de ubToauijnv >iauiuv digers van de genationaliseerde Unie van spoorwegheden beginnen De oude Oostenrijkse gewoonte spoorwegen en leiders van een an- °y.er loonstelsel voor om de bruid op de dag van haar dere bond van spoorwegwerkers. alle 500.000 Britse spoorwegmen- huwelijk te wekken door vuurwerk de Nationale Unie van Spoorweg- sen- Lord Justice Morris is aange- te ontsteken bij het raam van haar lieden die 400.000 leden telt. wezen om bij de tenuitvoerlegging slaapkamer, heeft Dinsdag de dood Het bestuur van de Bond Van van de regeling als scheidsrechter tengevolge gehad van de bruide- Machinisten en Stokers verklaarde, treden. Beide partijen heb- gom en de verwonding van twee dat zijn streven voor een hogere ben toegezegd, dat zij zich bij zijn broers van de bruid. salariëring van zijn leden, die beter beslissingen zullen neerleggen. Het ongeval vond plaats te Krumbach-Amt, nabij Wenen, waar -. ,r a de 26-jarige bruidegom Johann Tijdens de vlucht ontplofte boven Koblenz een Amerikaanse straal- Trimmel door een ontploffend stuk jager; de piloot werd gedood; twee auto's brandden uit, waarbij twee vuurwerk onmiddellijk werd ge-1 doden vielen te betreuren en twee personen zwaar werden gewond; dood. De 22- en 25-jarige broersi raj]s wer(ien gedurende enige uren versperd en een huis vloog in van de bruid, die in de nabijheidr' stonden toe te zien, liepen verwon-l dingen op. Eerste geld vrij voor West-Duits leger De Westduitse minister van Fi nanciën, Dr Fritz Schaeffer, heeft een voorlopige uitgave goedge keurd van 82.300.000 mark voor de voorbereidingen voor West-Duits- land's toekomstige strijdkrachten. In de schatting van de uitgaven van het ministerie van Defensie wordt rekening gehouden met de „onmiddellijke" benoeming van de officieren, die West-Duitsland zul len vertegenwoordigen bij de N.A. V.O. en Shape en van officieren die aan de eerste opleidingscursus van Shape zullen deelnemen. Nog geen schip met atoomvoortstuwing De commissie voor de kernener gie van het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower's ver zoek om 21.000.000 dollar beschik baar te stellen voor de bouw van een door kernenergie voortgedre ven schip, dat een reis om de we reld zou moeten maken zonder brandstof in te nemen en dat een demonstratie zou zijn van hetgeen de Verenigde Staten op het gebied van de aanwending van kernener gie voor vreedzame doeleinden hebbenhebben bereikt, verwor pen. Doch een ander verzoek van de regering om 25.000.000 dollar toe te staan voor de bouw van een kernreactor, aan te brengen in een oppervlakteschip, werd wel goed gekeurd. Deze reactor zal hetzij in een oorlogsschip, hetzij in een koopvaarder worden aangebracht. De Nederlanders in Indonesië Regering zoekt rechtskundige hulp in Amerika De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Luns, heeft in New York bekend gemaakt dat de Nederlandse regering op het ogenblik bezig is zich te verzeke ren van de diensten van een voor aanstaande Amerikaanse advocaat en van de steun van vriendschap- pelijk-gezinde regeringen voor een aantal Nederlandse staatsburgers, die in Indonesië „bloot staan aan afschuwelijke mishandelingen". De minister verklaarde op een personferentie dat enkele „leidende staatslieden" uit Azië de Indonesis- sche regering hebben benaderd met betrekking tot de arrestatie van Nederlandse onderdanen op be schuldiging van samenzwering te gen Indonesië. „Doch het resultaat was negatief", zo zei hij. Ingezonden mededeling LUCHTVAART K L.M. bestelt vliegtuigen met schroefturbines Naar het A.N.P. verneemt heeft de K.L.M. bij de Vickers vliegtui- genfabriek in Engeland negen „Vis- counf'-verkeersvliegtuigen besteld. De toestellen zullen in de eerste helft van 1957 worden afgeleverd. Met deze bestelling, de eerste van enige omvang die de K.L.M. in de bijna 36 jaar van haar bestaan bij een Engelse vliegtuigenfabriek doet, is een bedrag van in totaal 40 mil- lioen gulden gemoeid. Met de „Vis count" doet het eerste vliegtuig met schroefturbines zijn intrede bij de K.L.M. De „Viscount", die de K.L.M. zal krijgen, is het type „Viscount" 803, een speciale K.L.M.-uitvoering, die met een betalende lading van 5300 kilogram zonder tussenlanding 900 kilometer zal kunnen afleggen. Het vliegtuig zal een snelheid hebben van 512 kilometer en in totaal 53 passagiers kunnen vervoeren, na melijk 37 in de toeristenklasse en 16 in de eerste klasse. Met deze negen „Viscount" 803 toestellen mee heeft de K.L.M. thans 25 nieuwe vliegtuigen in be stelling. De toestellen worden aan geschaft ten behoeve van het K.L. M.-vervoer in Europa en op som mige lijnen naar het Nabije Oosten. VLIEGEN EN AUTORIJDEN Harold Gray van de Pan- American World Airways heeft verklaard, dat in 1954 één dodelijk ongeval gebeurd is op iedere 1.250.000.000 pas sagier-vliegmijlen. Voor auto's was dit getal 2.6 doden op iedere 100.000.000 passagier mijlen. Hij concludeerde hier uit, dat een luclitpassagier 32 maal veiliger reist, dan een automobilist. AUTOMOBILISTEN DE le JULI NADERT Op verzoek wyzen wij ander maal op de datum van de le Juli a.s., waarop alle automobielen voorzien moeten zyn van twee rode achterlichten, t.w. één aan de linker- en één aan de rechtcr- achterzyde. Ingezonden mededeling een nieuw aperitief van C brand... De foto toont welke rampzalige gevolgen de ontploffing van de straaljager op de snelweg by Koblenz teweegbracht. Een droom voor do dames! Fotograaf manipuleerde met kwartslamp Doek „Loth en zijn dochters" is echt Dezer dagen heeft een Maas trichtse fotograaf op verzoek van de directeur van het Bonnefanten- museum, Prof. Dr J. J. M. Tim- mers, een fotografische opname met infra-rode belichting gemaakt van het schilderij „Loth en zijn dochters". Hierop werd enkele we ken geleden de handtekening van Rembrandt ontdekt toen een lid van het museum-personeel in de buurt van 't doek met een kwarts lamp manoeuvreerde en het licht toevallig op het schilderij viel. Het desbetreffende doek is vorig jaar door de Stichting Verspreid Kunstbezit aan het Bonnefanten- museum in bruikleen afgestaan. Het was aangeduid als een werk uit de school van Rembrandt. Bij nader onderzoek van het doek was Prof. Timmers kortgeleden tot de overtuiging gekomen, dat het schilderij een overschildering was, hetgeen werd bevestigd door het tevoorschijn komen van de hand tekening. Dit inzicht werd gedeeld door vele museumdirecteuren en kunstkenners, die enkele weken voor een museumdag in Maas tricht bijeen waren. De gemaakte foto-opname met infra-rode belichting bracht aan hét licht dat de handtekening „Rembrandt F. 1643" later, waar schijnlijk in de 18e eeuw, toen men Rembrandts kunst meer ging waarderen, was bijgewerkt om haar duidelijker te laten uitkomen. De originele handtekening-factuur was goed zichtbaar. Voorts kwam door de infrarode belichting onder de overschildering de originele schildering van Rem brandt tevoorschijn met een fris coloriet en tal van mooie details, die in de overschildering waren vervaagd. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 14 Juni 1955, nr. 617, ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan de ESSO NEDER LAND N.V. te 's Gravenhage, Be- noorderihoutseweg 7, tot het uit breiden van de ondergrondse ben zinebewaarplaats met aftapinrich ting op het perceel plaatselijk ge merkt Lange Nobelstraat 28, kada straal bekend gemeente Zierikzee, sectie A nr. 3170. Zierikzee, 14 Juni 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, SCHUURBEQUE BOEYE. De secretaris, MULDER. KERKNIEUWS Nieuwe secretaris C.J.M.V. Het bondsbesluur van het Chr. Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.) heeft benoemd tot secretaris van het Verbond de heer G. de Voogd te Goes. De heer de Voogd, aie werkzaam is als redacteur van het Zeeuwsch Dagblad, zal speciaal worden belast met pers, propagan da en radio. Hij was o.m. voorzit ter van de C.J.M.V. te Middelburg, tweede secretaris van de Provin ciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. en fungeert nog als secre taris van de bibliotheekcommissie van het C.J.M.V. in Zeeland en als secretaris van de Prov. Hervormde Jeugdraad in deze provincie. SPORT VOETBAL Zierikzee IV-Renesse III 2-2 Beide ploegen speelden met een weldadig aandoend enthousiasme, mede waardoor deze wedstrijd uit groeide tot een behoorlijk peil. Voor de rust nam Zierikzee de leiding door middenvoor W. Kra mer, die doelman Fonteine passeer de met een schot in de uiterste hoek (1-0). Dekker maakte voor Re- nesse nog voor de rust gelijk (1-1). Na de hervatting gaf A. Stoutjes- dijk Zierikzee opnieuw een voor sprong (2-1). Toen linksachter G. D. M. den Dekker zich te ver naar voren waagde zag middenvoor Ver- seput zijn kans schoon en met een fraai schot bracht hij de partijen op gelijke voet (2-2). Even daarna brak Verseput opnieuw door, doch doelman J. Stoutjesdijk voorkwam een zeker schijnend doelpunt, en in de resterende tijd hield de Zierik zee-achterhoede, waarin A. Berre- voets een puike partij speelde stand, zodat het einde kwam met onver anderde stand. AUTOMOBILISME Alle autoraces in Frankrijk tijdelijk verboden De Franse regering heeft beslo ten alle wedrennen voor automo bielen in Frankrijk tot nader order te verbieden. Het verbod zal heer sen totdat er nieuwe reglementen voor autorennen zijn opgesteld. Het dodental van Le Mans is in middels gestegen tot 82. INGEZONDEN STUKKEN Het kerkhof van Brijdorpe Mijnheer de redacteur, Indien Ds W. J. Klaar - die in uw krant van Zaterdag jl. opkwam tegen de wijze waarop met de oude begraafplaats te Duivendijke is ge handeld - tot zijn verwondering geen protest uit de bevolking van Schouwen-Duiveland hoorde en dit o.a. toeschrijft aan de omwenteling die op „Schouwen" plaats vindt, dan wil ondergetekende hem gaar ne antwoorden, dat deze zaak de mensen op het eiland toch niet on beroerd liet. Ondei'getekende heeft verschil lende mensen ontmoet, die de daar toegepaste behandeling van de oude begraafplaats, evenals onder getekende, beslist schandalig vin den. Wij willen gaarne in het open baar verklaren, dat wij het met het daar gebeurde volstrekt niet eens zijn. Al is het inderdaad wel zo dat ten gevolge van de „grote dingen" die hier gebeuren een aantal men sen in de ban gekomen is van de techniek, die nergens voor terug deinst, jammer genoeg vaak geleid door mensen hier uit de vreemde neergestreken, die zich uitsluitend door de techniek laten leiden, an derzijds kan Ds Klaar er van over tuigd zijn dat grote groepen van het „Schouwse volk" zich liefst vrij wil houden van deze techniek. Wat de schrijver in uw nummer van Vrijdag jl. aangaat (hij maakte een waarschuwende variant op de oude legende van Westenschouwen) zouden wij willen zeggen, dat geen bijgeloof ons zal leiden bij de be oordeling van deze dingen, doch alleen ons m'e»selijk gevoel en dat doet ons scharen aan de zijde van hen die tot nu toe protesteerden. Namens vele Schouwenaren, D. RENTIER, Noordgouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6