DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bondskanselier verwacht geen Russische activiteit in Verre Oosten Alle vraagstukken rond internationale spanningen dienen besproken bedrijfsuitkomsten 1954 Amerikaanse regering verliet na sein de hoofdstad Uitstekend bakkersvakonderwijs wordt gegeven op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 16 JUNI 1955 No. 17759 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHGWN1E1IWSB0DE ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Prijs per 3 ma&nden 'uij vooruitbelaling I 3.50. per week 27 cent.' LosJe nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjot (ma* 15 mm) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lanfle Nobelstraat A 171, Ziorikiee. Postbus nr 1, Telefoon* nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgavo: N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikxee RedacteurM. J. BU DE VAATE T.l 309 DR ADENAUER IN AMERIKA Landbouwcrisis in de Sowjet-Unie „buitengewoon ernstig" Het buitengewoon pensioen 1940-1945 De minister van Maatschappelijk Werk a.L, van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben de Tweede Kamer toege zonden een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsont-1 werp tot verhoging met een tijde-; lijke toeslag van de pensioenen krachtens de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945. Hieraan is hel volgende ontleend: Gaarne zullen de ministers tege-, De Westduitse bondskanselier Dr gedeelte in de Stille Oceaan is ge- Konrad Adenauer, is Dinsdag In „Het is In het belang der Sow- Washington begonnen met een se- jet„Unie Oost-Duitsland vrij te la- rie belangrijke besprekingen met ten. Het Is in haar belang overeen- Amerikaanse regeringsautoriteiten, komstig haar verplichtingen als be- Maandag, kort na aankomst, bracht zettende mogendheid en het zou in de bondskanselier onverwachts een overeenstemming zijn met de wens moetkomen aan de wens, de indie- ue bondskanselier onverwacnis een yan negentlg pr0Cent der inwoners ning van ontwerpen van wet als lang bezoek aan de minister van van de Sowjet-zöne", verklaarde de het onderhavige in den vervolge te Buitenlandse Zaken John Foster Westduitse bondskanselier. bespoedigen. Overigens wordt op- Dulles en nadien voerden beide gemerkt, dat aan de buitengewoon pensioengenietenden de hierbe- doelde tijdelijke toeslag reeds bij wijze van voorschot wordt uitbe taald. De mededeling door de minister van Maatschappelijk Werk bij de herdenking van het 10-jarig be staan van de Stichting 1940-1945 te Amsterdam gedaan, namelijk dat binnenkort een wetsontwerp tot verdere verbetering van de Bui tengewoon Pensioenwet zou wor den ingediend, heeft betrekking op: a. verhoging van de minimum grondslag der buitengewone pensi oenen; b. toekenning van een bui tengewoon pensioen aan de we duwe en kinderen van een gepen- sionneerde invalide verzetsstrijder, 3. De conferentie van de leiders indien laatstbedoelde komt te over- van de Grote Vier en de kwestie Prins Bernhard heeft te Pa- jijden, c.q. is overleden door andere van Duitsland's hereniging binnen rijs op het Elysee een bezoek ge- oorzaken dan de aan het verzet toe het kader van een Europees veilig- bracht aan president en mevrouw te schrijven ziekten of gebreken, heidssysteem. Coty. De prins had de luchtvaart- T r. tentoonstelling bezocht, die op het De indiening van een ontwerp In antwoord op vragen op een vjjegvejd Le Bourget wordt gehou- van wet tot regeling van deze za- persconferentie verklaarde Dr Ade- den Woensdag keerde hij naar Ne- ken kan spoedig worden tegemoet nauer niet te menen dat het d d t B Sowjetrussische vredesoffensief een „maskerade" was, om een actie in het Verre Oosten te beginnen. Hij voegde hieraan toe dat_z.i. ook de DE KON. NED. MIDDENSTANDSBOND binnenlandse toestand in Rusland dit zou verhinderen. Volgens Ade- nauer was speciaal de crisis in de Voorzichtigheid nodig inzake conclusies over staatslieden nogmaals een bespre king, alvorens Adenauer op het Witte Huls president Eisenhower ontmoette. Men neemt aan dat gedurende de besprekingen de volgende onder werpen zijn aangeroerd: 1. De Russische uitnodiging aan Adenauer om Moskou te bezoeken ter bespreking van de kwestie van een heropening van de diploma tieke- en handelsbetrekkingen tus sen Rusland en West-Duitsland. 2. De betekenis van een hervat ting van deze betrekkingen voorde Westelijke geallieerden. ROKEN IN DELFT Als men volgens de letter van de wet te werk gaat mag men in Delft op straat niet roken. In de Alg. Politieveror dening van de gemeente komt nl. een artikel voor waarbij het verboden is open vuur over straat te vervoeren. Hierbij is o.a. aan brandende pijpen ge dacht. De verordening staat thans „op de helling" en binnenkort is het ontwerp voor een nieuwe te verwachten. „Als ik daar geen forellen mee vang, weet ik het niet meer", schijnt president Dwight D. Eisenhower te zeggen, terwyl hjj dc hem zojuist door Amerikaanse padvinders aangeboden hengel in elkaar zet. De vertegenwoordigers van de „Boy Scouts of America" waren op bezoek in het Witte Huis te Washington (D.C.) om de president verslag uit te brengen over wat de pad vinders zoal hebben gedaan om Ainerika's natuurlijke hulp bronnen te helpen beschermen. Zy maakten van de gelegenheid gebruik de president met de hengel te verrassen. DE KOMENDE TOPCONFERENTIE Ook de kwestie der Oost-Europese landen Sowjetrussische landbouw „buiten gewoon ernstig". Over de „twee fronten" spre kende, zeide hij nog: „Ik geloof, dat het onjuist is te zeggen, dat de Verenigde Staten met twee fronten te maken hebben. Zij staan tegen over één front, waarvan een ge deelte in de Atlantische- en een Prinses Margriet deed examen Te weinig belangstelling in Tweede Kamer In het jaarverslag over 1954 van men redelijkerwijs had mogen ver- de Koninklijke Nederlandse Mid- wachten. Het was bepaald teleur- stellend te moeten constateren, dat dit voor één van de belangrijkste denstandsbond, dat is uitgebracht tydens de algemene vergadering sectoren van ons maatschappelijk van de bond, die Dinsdag in Hil- leven zo gewichtig beraad, waarop versum werd geopend en Woens- bij herhaling was aangedrongen en dag werd gesloten,'wordt onder dat te lang reeds was uitgebleven, Prinses Margriet heeft het toe- meer medegedeeld, dat er een voor- latingsexamen voor Lyceum gedaan. het Baarns KONING DER KAALH00FDIGEN De 31-jarige Giacomo Alli- ata uit Borgomanero is tot „koning der kaalhoofdigen van Italië 1955" gekozen. De jury van een wedstrijd van kaal hoofdigen, die nabij Novara gehouden werd, stelde na een zorgvuldig onderzoek van de schedels der candidaten vast, dat Alliata, die kaal is sedert zijn zevende jaar, geen enkele haar meer heeft, „noch een poging tot een haar, noch zelfs een herinnering aan een haar" en bijgevolg waardig is de kroon te dragen. zich grotendeels voor stoelen en banken voltrok. Gezegd moet echter zichtig voorbehoud moet worden 00k worden, aldus het verslag, dat gemaakt ten aanzien van een defi- de belangstelling van de midden- nitieve conclusie, dat de bedryfs- standers zelf groter had kunnen uitkomsten over 1954 in het alge- z«"' Men kan niet verwachten, dat anderen onze zaak behartigen, ïn- meen bevredigend of gunstig zyn djen wjj zejf njet de nodige geweest. Het jaar 1954, aldus het jaarver slag, is het jaar van de midden standsnota geworden. De ondervin ding wordt dan uitgesproken, dat de overheid met betrekking tot de middenstand gaarne schone woor- raatheid betonen, aldus het verslag. Dit nu blijft voor en na een zwakke plek in de middenstand. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Ten aanzien van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wordt in, den spreekt, die echter dikwijls niet be7™rslagdat het iet de door overeenkomstige daden wer- bouw Mervan 00k ,n 1954 maar den gevolgd. Daarom was aldus te langzaam is gegaan. Vooral van het jaarverslag, bij alle waardering de zijde van de industrie Is de be_ voor de samenstellers van de nota langstelIing gering, aldus wordt op- e'-n zeker gevoel van teleurstelling gemerkt. Een andere remmende wel begrijpelijk In het Jaarverslag factor deed zich gelden in de vorm wordt dan voorts opgemerkt dat de van de gebIeken onmogelijkheid om gedachtenwisseling in de Tweede Kamer van de zijde der Kamerle- in bepaalde middenstandsbranches bedrijfschappen tot stand te bren- den niet de belangstelling had, die gen> omdat het aan werknemers- zijde ontbreekt aan de vereiste re presentatieve vertegenwoordiging. Hier wreekt zich volgens het ver slag het feit, dat de wet te zeer op de industrie is afgestemd en dat te weinig met de structuur van de middenstand en de daaruit voort vloeiende behoeften rekening is gehouden. Na enkele opmerkingen over de omzetbelasting en de sociale wet geving, merkt het jaarverslag dan over het afbetalingsvraagstuk op, President Elsenhower, de leden gevallen, dat drie plaatsen in Alas- dat de middenstandswinkelier van van de Amerikaanse regering en ka ziJn getroffen door geleide pro- duurzame gebruiksgoederen, bij de nnireveer 15 000 ambtenaren nit de iectielen en dat Hawaii, Puerto ontwikkeling van de afbetalingsre- Dico en de zóne van het Panama- geling uiteraard niet kan achter- Amerikaanse hoofdstad Washing- kanaal bloot staan aan beschieting blijven. ton zijn Woensdag, toen sirenes in met atoomwapens door onderzee- Het ledental per 31 December 91 Amerikaanse en Canadese ste- boten. 1954 bedroeg van de standsafdeling den het begin van grootscheepse Voorts eaat men er van uit dat *1,864, Jerdeeld over 144 afdelin- voorts gaat men er van uit, aat gen en dat van de vakafdeling ruim lnchtbeschermingsoefeningen aan- 56 van de 91 belangrijkste steden 45.000 in 52 afdelingen, kondigden, naar geheime verblijf- in de Ver. Staten en Canada zijn plaatsen op een afstand van 500 km gebombardeerd en dat de aanval op ALARMOEFENING IN AMERIKA Oefening gaat uit van diverse veronderstellingen zeven steden zonder waarschuwing In de Kloostergang van de St. geschiedde. Bij de oefening „Ope- Servaeskerk te Maastricht heeft ratie Alarm" geheten, zullen de men na het verwijderen van een verbindingen en de organisatie van dikke kalklaag op twee grafstenen, de luchtverdediging worden be- fraai Gothisch beeldhouwwerk ont- proefd. Voor de eerste maal sedert dekt. Prof. dr. J. Timmers uit Maas de Britten in 1812 het Witte Huis tricht beschouwt deze vondst Bij deze oefening gaat men er van in Washington in brand staken, zal kunst-historisch van grote waarde, uit, dat Brooklyn in New York ge- een massale uittocht van de Ame- aangezien is gebleken dat het zeer troffen is door een waterstofbom, rikaanse regering uit de hoofdstad zeldzaam 15e eeuwse beeldhouw- waardoor drie millioen doden zijn plaats vinden. kunst betreft. van de hoofdstad gegaan, waar zij tot het einde van de week hun werkzaamheden zo goed en zo kwaad als het gaat, zullen voort zetten. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn het er over eens geworden dat op dc aanstaande topconferentie der grote vier alle vraagstukken, die van invloed zyn op de inter nationale spanning en de Europese veiligheid besproken dienen te wor- zo verneemt Reuter in Parijse di plomatieke kringen. Dit heeft volgens de Fransen eveneens betrekking op de huidige status van de Oosteuropese landen van het Sowjet-blok. De Fransen zijn het niet eens met de verklaring _van.,rfasjéV volgens hetwelk er een Oosteijrqpees vraag stuk bestaat. Zij ztjn voorts van oordeel, dat Duitsland het kern vraagstuk voor de Europese veilig heid vormt. Stad en Provincie MORIAANSHOOFD Opening gerestaureerde zaak Wij vernemen dat vandaag (Don derdag) de bakkerij en kruideniers zaak van de heer P. C. Kooman, die bij de ramp werd beschadigd, en sindsdien hersteld, officieel zal worden geopend. DREISCHOR „Jong Dreischor" Vorige week hield de gymnas tiekvereniging „Jong Dreischor" haar jaarvergadering in café Over- weel. Na opening van de vergade ring door de voorzitter, de heer A. L. Patmos, volgde het verslag van de secretaresse. Daaruit bleek dat het ledental momenteel bedraagt: 22 dames, 9 heren, 18 jongens, 34 meisjes en 13 kleuters. In verband met het aftreden van de kascon- trölecommissie werden gekozen mw. D. Kiesenberg-de Bil, mw. J. den Haan-Blom en dhr. W. de Waaij. Door het periodieke aftreden van de secretaresse, mej. I. Doele- man, en de penningmeesteresse, mw. C. Schot-van der Dussen, wer den beide dames bij acclamatie her kozen. Besloten werd op 16 Juli a.s. een openlucht-uitvoering te geven. Met de muziekvereniging „Crescen do" zal overleg worden gepleegd om dit in samenwerking met ge noemde vereniging te doen. SIRJANSLAND Mooie opbrengst Rode Kruis-collecte Dat het Rode Kruis zich alhier in aller belangstelling mag verheu gen is weer eens gebleken bij de gehouden collecte. Deze heeft nl. niet minder dan f 164,50 opgebracht Dit komt bij een totaal van 225 in woners dus neer op gemiddeld 73 cents per inwoner. Een woord van dank aan collectanten en gevers is dus zeker wel op zijn plaats. De Franse minister van Buiten landse Zaken is stellig van mening dat de Westelijke militaire organi satie moet blijven als zij is. Hierin verschilt hij wel zeer met de Sow- jet-minister van Buitenlandse Za ken, die op de conferentie van Ber lijn van het vorige jaar, een terug trekking der Amerikaanse troepen uit Europa voorstond, aldus Reuter. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's O O Met onzichtbare draden wordt men het stevigst gebonden. o o Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Opklaringen Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; na in de nacht iets kouder, overdag ongeveer de zelfde temperaturen als Woensdag; langs de Waddenlcust aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens ma tige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind. 17 Juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 1.52, onder 18.09. Nieuwe maan: 20 Juni te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 Juni 12.33 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 17 Juni 12.03 n.m. n.m. Doodtij: 15 en 29 Juni. Springtij: 22 Juni. Stichting 1940-1945 Voorlopig resultaat inzameling ruim 3 millioen Op 13 Juni was het voorlopige resultaat van de slotinzameling voor de Stichting 1940-1945: aan ontvangsten en toezeggingen een bedrag van f 3.101.967,14. Het hoofdbestuur van de Stich ting heeft hiervan in zijn vergade ring van Dinsdag met voldoening kennis genomen. Van vele comité's in binnen- en buitenland zijn nog bedragen te verwachten. Deze en ook de resul taten van verscheidene uurloonac- ties zijn nog niet in het genoemde bedrag verwerkt. De Algemene Juweliers ver vereniging (de werkgevers in de diamantindustrie) heeft - zo deelt haar voorzitter mede - zonder hoofdelijke stemming het protocol aanvaard van het college van Rijksbemiddelaars, dat volgens dit college de mogelijkheid inhoudt om tot overeenstemming te komen in zake de diamantstaking. RADIONIEUWS Uitzending tien jaar Ver. Naties Indien atmosferische storingen zulks niet verhinderen, zal de KRO Dinsdag 21 Juni a.s. enkele repor- tageflitsen verzorgen uit de alge mene vergadering van de Verenig de Naties te San Francisco, ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de UNO. BAKKERSAMBACHT HEEFT GOEDE TOEKOMST Er is een nijpend tekort aan werkkrachten Een goede opleiding waarborgt een goede toekomst; dat geldt ook voor het bakkersambacht. Was het vroeger misschien mogelijk zonder opleiding iets te bereiken, tegen woordig is dit geheel uitgesloten. Wij consumenten vragen van onze bakker dat hij ons het beste van het beste voorzet en dat is alleen mogelijk als de bakker een goede opleiding gehad heeft. Afgezien nog van alle bedrijfstechnische, admi nistratieve en economische vraag stukken die deze tijd aan een za kenman stelt (waarin de vakoplei ding mede voorziet) is het reeds hiervoor nodig naar een gedegen vakopleiding te streven. Jammer is het, dat ons eiland te weinig jongelui oplevert om het bakkersvakonderwijs te leiden in de banen van het N.Ó. (i.e. de Tech nische School te Zierikzee) dit zou uiteraard de opleiding voor het bakkend ambacht zeer ten goede komen, waarmee de bakkerij, doch ook wij consumenten gebaat zou den zijn. (Misschien komt dat nog eens, zoals in vele andere provin cieplaatsen van ons land). Dit vacuum is gelukkig gevuld doordat in 1937 de „Stichting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf" (als overkoepelend orgaan van de drie nationale vak bonden inzake vakopleiding) werd opgericht, die de organisatie van cursussen en examens in het gehele land op zich neemt. Hierdoor is het mogelijk dat ook op Schouwen en Duiveland bakkersvakonderwijs, in de vorm van wekelijkse cursussen, kan worden gegeven. Het is dus nu mogelijk om een goede opleiding voor het mooie bakkersambacht te krijgen. Ook om andere reden is het dat hier enkele regels gewijd worden aan het bakkersvakonderwijs. Er is in dit ambacht namelijk een nij pend tekort aan werkkrachten. Niet slechts bij onze eilandelij ke bak kers doet zich dit gevoelen, doch het tekort is haast algemeen. En waar het er zo voor staat, mede rekening gehouden met het feit dat vele ambachten, technische beroepen en administratieve „ba nen" overvol zitten, zouden we ouders-met-gezonde-j ongens willen adviseren: laat uw zoon bakker worden. Het bakkersambacht, nu nog vaak in de knel gebracht door de loon- en prijspolitiek der huidige rege ring, gaat een goede toekomst tege moet. Een jongen die bakker wil worden, die een goede gedegen op leiding krijgt en vakman wordt, heeft zeer goede vooruitzichten! Er is een schreeuwend tekort aan vék- mensen en men kan er van over tuigd zijn dat de tijd niet ver meer is, dat een vakman er financieel beter aan toe is dan een persoon, die half-en-half gestudeerd, een administratieve taak krijgt te ver vullen. Daarnaast kunnen we op ideële gronden bewijzen: Het bakkersvak is een mooi vak, is een lévend vak; een scheppend ambacht, dat bevre diging schenkt aan de beoefenaar om-het-werk-zelf en daar gaat het heel vaak om, ook nog in onze „uitgerekende" wereld. Alle inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door P. G. Rotte, bakkerijleraar, Zuidwelle- straat 26 te Zierikzee (telefoon 788) die de eerder genoemde Stichting vertegenwoordigt als cursusleider.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1