St'aop \SmUMG{\ Nederlandse regering uit beschuldi gingen in verschenen witboek v.z* Aid. Nieuwerkerk A.N.A.B. Het meest gelezen blad Zierikzeesche Nieuwsbode SUCCESJES DE NEDERLANDSE ARRESTANTFN IN INDONESIË Over Nederland bestaat ginds een mythe „Al langer dan een jaar zya 23 Nederlanders In Indonesië in arrest in afwachting van hun berechting op beschuldigingen, die niet in alle ge vallen aan hen bekend zijn gemaakt. Sommigen worden er van ver dacht steun te hebben verleend aan de opstandige beweging van de Da- rul Islam. Vele anderen weten niet waarom zü zijn gearresteerd. Met het vragen van de aandacht voor het lot van deze mensen wordt niet beoogd op hun berechting vooruit te lopen voordat de rechter de gelegenheid heeft gehad zich uit te spreken over hun schuld of onschuld. Het enige doel van de Nederlandse regering is een eerlijke en spoedige berechting voor hen te verzekeren en het onrecht te doen goedmaken, dat hun reeds is aangedaan". Met deze Inleiding begint het in de Engelse taal gestelde witboek, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft samengesteld over de behandeling van de Nederlandse arrestanten en hun verdedigers in Indonesië van 1953 tot 1955 en dat Maandag voor publicatie is vrij gegeven. Peulvruchten: groene erwten tot f 57,50, schokkers tot f 75, bruine bonen tot f 47,50, extra blanke daarboven. Aardappelen ROTTERDAM, 13 Juni. Kleiaard- appelen (35 mm opw.): Bintjes f 9- 10, Bevelanders f 8, Furore f 11- 12,50; voeraardappelen f 2,25. Prij zen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. In het Witboek laat minister Luns een scherp protest horen tegen het optreden van de vervolgingsauto riteiten in Indonesië, die de eerste maanden na de arrestaties de inter nationaal gebruikelijke bijstand aan de arrestanten onmogelijk maak ten, die voorts door psychische en physfeke dwangmiddelen verkla ringen afpersten, waarmede de on dervraagden zichzelf en hun mede arrestanten belasterden, geen mid del schuwden om een veroordeling van de Nederlandse arrestanten uit te lokken en de verdediger mr Bou- man onder zo'n druk zetten, dat hij niet langer tegen zijn taak was op gewassen en uit gerechtvaardigde Ingezonden mededeling Spoorwegovergang in Rijksweg Goes-Middelburg Knipperlichten bü 's Heer Arendskerke Op de onbewaakte spoorwegover gang in de rijksweg Goes-Middel burg nabij 's Heer Arendskerke, is reeds enkele malen een auto tegen een passerende trein gereden. Het spoorwegverkeer op de lijn die hier de rijksweg kruist, is alleen tijdens de bietencampagne druk. Als er een trein passeert, geeft de machi nist fluitsignalen, doch vaak is de trein zo lang, dat het wegverkeer de signalen niet meer hoort, terwijl de weg geblokkeerd is, hetgeen vooral bij duisternis gevaarlijk is. De A.N.W.B. heeft er bij het Di rectoraat-Generaal van het Ver keer dan ook op aangedrongen be veiligingsmaatregelen te treffen. De Bond kan thans mededelen, dat overwogen wordt hier knipperlich ten te plaatsen, welke door het per soneel van de passerende trein in werking kunnen worden gesteld. vrees voor zijn eigen veiligheid In donesië verliet. Dat deze zeer ern stige beschuldiging niet uit de lucht is gegrepen - aldus minister Luns - wordt in het Witboek bewezen. Minister Luns zeide voorts, dat er in Indonesië een mythe is ge schapen, dat Nederland de Indone sische onafhankelijkheid bedreigt, hetgeen een diep wantrouwen heeft veroorzaakt. Minister Luns voegde hier aan toe, dat dit wantrouwen zijn oor sprong vindt in het recente verle den en levendig wordt gehouden door de labiliteit van het Indone sische gezag in verschillende delen van Indonesië, waar de Indonesi sche gezagsapparaten er ondanks grote krachtsinspanningen niet in zijn geslaagd orde en rust te her stellen. Dan is er de agitatie van Indonesische links-extremistische elementen, die voorstellen alsof al leen Nederland de schuld is van al hetgeen in Indonesië niet naar wens gaat en hiermede hun doel van het verdrijven van alle Wes terse activiteit in Azië menen te dienen. Als derde punt noemde mr. Luns het optreden en de uitlatin gen na de overdracht van de sou- vereiniteit van bepaalde Nederlan ders en Nederlandse groeperingen, die zich blijkbaar niet kunnen neer leggen bij de na-oorlogse ontwikke lingen in de Nederlands-Indonesi sche verhoudingen. Vreemd natuurgebeuren Heuvelwand kwam plotseling in beweging In de Brunssumerheide bij een voormalige bruinkoolvijver is Vrij dag een heuvelwand van enkele hectaren plotseling in beweging gekomen. De heuvelwand, die zeer waarschijnlijk tengevolge van de hevige regenval was ondermijnd, stortte met bomen en struiken in cluis, in de vijver. Het daardoor opgestuwde water zocht zich een weg door het lager gelegen land. In een oogwenk stonden alle wegen blank en waren een betonfabriek, een chemische fabriek en een was serij onder water gezet. Het per soneel van deze bedrijven ijlde naar hoger gelegen verdiepingen en moest van daar later per boot worden afgehaald. Twee mensen, de badmeester van het zwembad en een hengelaar bij de vijver, zagen hoe deze natuur ramp zich voltrok. KERKNIEUWS „De Bübel en de ontdekkingen der opgravers" De agenda van de algemene ver gadering van het Nederlands Bij belgenootschap, die Woensdag a.s. wordt gehouden in de Doopsgezinde Kerk aan de Singel te Amsterdam, vermeldt onder meer de verkiezing van het hoofdbestuur, na de ope ning door de algemene voorzitter de heer J. C. H. Heldring. In het bestuur zullen niet terugkeren de heren Mr S. C. Graaf van Rand- wijck, Mr Dr H. H. Sillevis Smitt, Ds B. Richters, alsmede Ds W. van Limburgh als afgevaardigde van de provincie. Des middags spreekt Pro.f Dr M. A. Beek over „De Bij bel en de ontdekkingen der opgra vers". MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 13 Juni. Aange voerd 1827 dieren, nl. 1046 vette koeien en 781 varkens. Prijzen per kg: vette koeien f 2,80-3j)0, f 2,60-2,80, f 2,20-2,60, varkens (levend gewicht( f 1,62- 1,60-1,56. Vette koeien: aanvoer korter, handel vlot, prijzen iets stijver, prima's boven notering. Varkens: aanvoer kleiner, handel williger, prijzen iets hoger, enkele prima exemplaren boven notering. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 13 Juni. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe vrijwel geruimd. Zomer- gerst, naar kwaliteit en vochtge halte f 25-26; haver, naar kleur en vochtgehalte f 26-27,50, extra blanke daarboven. SPORT VOETBAL K.N.V.B. 3e klasse C: Baardwijk-Zierik- zee 4-2; VOAB-DHV 1-3; BSC- Dongen 1-1; WVO-RWB afgelast. (Baardwijk kampioen). 4e klasse F: Halsteren-RKVVU 0-0. Promotie le klasse. Renesse I-Noormannen I 3-1. Zaterdagmiddagcompetitie le klasse: Wemeldinge I-Wol- faartsdijk I 9-1. 2e klasse A: Wemeldinge II- Wolfaartsdijk II afgelast. Vriendschappelijk Zierikzee comb.-Renesse comb. 2-2; Zierikzee juniores-Renesse ju niores 0-1. VOETBAL K.N.V.B. Baardwuk-Zierikzee 4-2 Zierikzee moest in deze ontmoe ting met drie invallers uitkomen omdat A. v. d. Hoek en C. Ver west hun kaart hadden terugge geven, daar zij zich niet met de opstelling konden verenigen en ook T. Simmers, die uiteindelijk als rechtsbuiten was opgesteld, verstek liet gaan. Voor hen speelden mee W. Kouijzer (doel), B. de Zeeuw rechtshaip en C. v. d. Westen (rechtsbuiten). Zierikzee begon direct met enige aanvallen en in de 10e minuut had zij succes toen de Boer, de rechts back omspeelde en doelman v. As het nakijken gaf (0-1). Baardwijk gooide er toen een schepje op en zette alles op alles om gelijk te ma ken, wat haar kort daarna gelukte toen de naar rechts gezwenkte midvoor van Luxemburg doelman Kouijzer wist te passeren (1-1). Hierna ging de strijd -gelijk op, waarbij voor beide doelen soms gevaarlijke situaties ontstonden. Beide verdedigingen wisten echter met succes in te grijpen. Kouijzer redde goed bij een hoog schot. Met gelijke stand brak de rust aan. Na de rust was Baardwijk ster ker, maar Krello, v. Aken en de Zeeuw wisten de vaak gevaarlijke aanvallen af te slaan. Toen Krello de bal tegen de bovenarm werd ge schoten gaf scheidsrechter Huijser strafschop, wat wel een zware straf was; v. Luxemburg wist deze te benutten, zodat de thuisclub met 2-1 leidde. Even later had rechts buiten Luijtens met een kogel suc ces (3-1). Baardwijk bleef in de aanval en toen haar opnieuw een strafschop werd toegekend, was het weer v. Luxemburg die doel puntte (4-1). Zierikzee gaf echter de moed niet op en enkele minuten voor tijd bracht A. v. d. Westen de stand op 4-2. Met deze stand kwam het einde, zodat Baardwijk het afdelingskampioenschap had behaald. Een van de eersten die geluk wensen aanbood was voorzitter C. Jonker van Zierikzee, die het be stuur een mooi bloemstuk over handigde. KORFBAL S.D.K.B. le klasse: Die Gouwe I-Burgh I 2-5; O WK I-DSS I 5-6; Zeemeeu wen I-Renesse I 3-2. 2e klasse: Unitas li-Stormvogels I 0-5; NOAD I-Burgh II 4-6; Ve- locitas I-DOSKO I 3-1; DES I- Zwaluwen I 5-2. 3e klasse B: WIK I-NO AD II 9-2; Brouwershaven II-DES II 0-8; Die Gouwe III-DSS II 1-3. Junioren: Burgh B-Zeemeeuwen 4-1. Het programma voor deze week luidt: Woensdag 15 Juni 3e klasse A: Renesse II-Die Gouwe II (half 8). Vrijdag 17 Juni 3e klasse A: Burgh III-Velocitas II (half 8). Zaterdag 18 Juni le klasse: Brouwershaven I-Zee meeuwen I; OWK I-Die Gouwe I; DSS I-Renesse I; Burgh I-Unitas I (half 8). 2e klasse: Zwaluwen I-NO AD I; Velocitas I-Stormvogels I; DOSKO 1-Unitas II (half 8). 3e klasse A: Die Gouwe II-Zee- meeuwen II (half 8). 3e klasse B: DES II-WIK I (half 8). Zeemeeuwen I-Renesse I 3-2 In een op hoog peil staande wed strijd is het Zeemeeuwen gelukt in de thuiswedstrijd tegen Renesse de beide puntjes thuis te houden. De eerste aanvallen waren voor Renesse, maar de Meeuwen-ver dediging bleek in vorm. Aan de andere zijde losten Braam en Boo- gerd enkele gevaarlijke schoten, die op de mand belandden. Na onge veer 20 minuten spelens wist mej. C. van Dongen met een mooi schot Zeemeeuwen de leiding te bezorgen (1-0). Renesse werkte hard voor de gelijkmaker en het was Vasseur die uit vrije positie met een fraai schot de partijen op gelijke voet bracht (1-1). Na de vakwisseling werd de thuisclub sterker. Kok kreeg en kele goede kansen, die hij echter niet wist te benutten. Bij Renesse zat het in deze periode niet mee, daar schoten van Vlaander en Ver- seput soms maar net hun doel mis ten. Nog vóór de rust nam Zee meeuwen opnieuw de leiding, toen Henk Braam een doorloopbal wist ta benutten (2-1). Met onveran derde stand brak de rust aan. Na de rust zette Zeemeeuwen di rect een hevig offensief in en zij vergrootte haar voorsprong toen Kok een ver schot loste dat doel trof (3-1). Na de vak wisseling ging het spel meer gelijk op en neer, met kansen aan weerszijden. Het was tenslotte mej. M. Berrevoets die uit gedekte positie Renesse's achterstand verkleinde (3-2). Het spel werd hierna wat forser. Mevr. Boogerd-van Dijke (Zeemeeuwen) was niet fortuinlijk met enkele schoten op de mand. Renesse kreeg twee strafworpen te nemen, maar beide werden gemist. Toen scheids rechter Rotte einde blies had de thuisclub een kleine, maar ver diende, overwinning behaald. Mede dank zij de medewerking van de harmonie „Witte van Haemstede" bestond voor deze wedstrijd grote belangstelling. DES I-Zwaluwen I 5-2 Direct nadat scheidsrechter Len- som aanvangen had geblazen zet ten de gasten enige snelle aanval len op, waardoor het DES-doel ver schillende malen in gevaar kwam. Na ongeveer een kwartier namen zij de leiding toen M. Groen een kans kreeg en met een mooie worp zijn ploeg de leiding gaf (0-1). Dit was voor DES het sein er een schepje op te gooien, waardoor de Zwaluwenverdediging het zwaar te verantwoorden kreeg. Het was Co- ba Quist die na mooi samenspel de gelijkmaker wist te scoren (1-1). De gasten weerden zich dapper maar na de vakwisseling kwam hun doel toch meer in gevaar dan dat van DES. Toen uit het middenveld de bal bij Co van Eenennaam beland de plaatste deze goed naar de vrij staande Kees Klink, die zich niet bedacht en met een zuiver schot de stand op 2-1 bracht. Met deze stand brak de rust aan. Na de rust was de thuisclub iets sterker, maar daarna ging het spel gelijk op en neer,-waarbij Zwaluwen ook enige mooie kansen kreeg, die echter niet benut» werden. Een doelpunt kwam juiste aan de andere kant, toen Henny Dalebout een kans benutte (3-1).': Nog geen vijf minuten later was bet Piet Zandijk die DES' voorsprong tot 4-1 vergrootte. De gasten gaven echter de moed niet op, maar zij konden niet verhin deren dat Janny Zandijk de stand op 5-1 bracht. Eindelijk had Zwa luwen weer succes, toen na goed same'pspel Leen Verwest opnieuw de korf wist te vinden (5-2). Hoe wel beide ploegen nog hard werk ten voor een doelpunt kwam het einde van deze mooie wedstrijd, die doorben talrijk publiek werd bij gewoond met onveranderde stand. Brouwershaven I-Veteranen 2-1 Zaterdagavond werd te Brou wershaven een wedstrijd gespeeld tussen het le twaalftal van Brou wershaven en een veteranentwaalf- tal, waarbij het muziekgezelschap „Apollo" met de drumband en sig naalafdeling voor een muzikale omlijsting zorgde. Tevoren maakte dit gezelschap ook een rondwande ling door de gemeente, waarna het, gevolgd door een grote menigte, naar het terrein aan de Schenders- weg marcheerde, voor deze gele genheid welwillend afgestaan door de heer H. J. Gast. Ondanks het feit dat de vetera- nenploeg diverse speelsters en spe lers bevatte, die al in geen 15 jaren gespeeld hadden, gaf zij het le twaalftal goed partij al was dit de eerste tijd sterker. In de 4e en 6e minuut nam „het eerste" dan ook een 2-0 voorsprong door 2 fraaie doelpunten van Jan Bokelaar. Na de vakwisseling zetten de vetera nen verscheidene goede aanvallen op en talrijke schoten werden op de mand gelost, echter zonder re sultaat. Met onveranderde stand brak de rust aan, hoewel de vete ranen zeker enkele doelpunten ver diend hadden. Na de rust ging het spel meer gelijk op en neer met aanvallen van weerszijden. Kort voor het einde zagen de veteranen hun werken beloond toen Piet Bo kelaar met een goed schot de ach terstand verkleinde (1-2). Hard werd nog gewerkt voor de gelijk maker, maar deze bleef uit en toen scheidsrechter P. C. Malepaard, die correct leidde, het einde aankondig de, had het le twaalftal gewonnen. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Niettemin is de uitslag voor de veteranen zeer eer vol te noemen. „Apollo" speelde tijdens de rust enkele marsen en gaf daarna een concert in de muziektent, waarvoor ook grote belangstelling bestond, vooral ook door de medewerking van de drumband. De opbrengst van de wedstrijd, die door de veteranen was aange vraagd, werd bestemd voor de kas van de sportvereniging. Het ligt in de bedoeling binnenkort 2 vete- ranentwaalftallen tegen elkaar te laten uitkomen. DUIVENSPORT P.D.V. „Zierick" - Zierikzee Uitslag wedvlucht uit Noyon op 6 Juni 1955. Bondsconcours. W. N. Pankow 1, 2, 5, 6, 8, 12 en 16; P. v. d. Welle 3 en 17; A. M. Berre- vsteo 4, 11 en 13; A. Slagboom 7, 15, 19 en 20; F. D. Hillebrand 9 en 14; P. Flikweert 10; J. Stoutjes- dijk 18. Inkorven voor Orleans Woens dagavond a.s., tussen 18.00 en 19.30 uur. Concourscombinatie „Schouwen-Duiveland". Uitslag Concourscombinatie Schou wen-Duiveland van wedvlucht St. Denis, 28 Mei 1955, met deelname van 348 duiven. De le 25 prijzen: 1 C. Bal, Sirjansland; 2, 6, 22 F. D. Hillebrand, Zierikzee; 3 Joh. Flik weert, Dreischor; 4 P. Flikweert, Zierikzee; 5, 14 J. Pannekoek, Schuddebeurs; 7, 24 A. M. Berre voets, Zierikzee; 8, 17 P. v. d. Welle Zierikzee;-9, 18 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 10, 15 A. J. Flikweert, Zonnemaire; 11 A. O verweel, Drei schor; 12 C. N. Botting, Schudde beurs; 13 C. M. v. Westenbrugge, Z.zee; 16 L. J. v. d. Wielen, Brou wershaven; 19 P. Flohil, Brouwers haven; 20, 25 W. Pankow, Zierik zee; 21 L. Platteschorre, Br.haven; 23. Jac. Koster, Zierikzee. Uitslag P.V. „De Reisduif" Noord- gouwe e.o., wedvlucht Noyon, 4 Juni 1955. 1, 13, 14 en 19 Joh. Flikweert, Dreischor; 2 L. J. v. d. Wielen, Br. haven; 3 J. Boone, Schuddebeurs; 4 L. Fonteine, Dreischor; 5 C. J. Overweel, Br.haven; 6 L. Matthijsse Renesse; 7 A. Pleune, Scharendijke; 8 J. Pannekoek, Sch.beurs; 9 en 18 P. Flohil, Br.haven; 10 en 11 A. J. Flikweert, Z.maire; 12 P. v. Maanen Dreischor; 15 en 17 J. M. Kloet, Br.haven; 16 "W. v. Sluijs, Haam stede. ADVERTENTIES Geboren 12 Juni 1955: ELIZABETH BERENDINA (Elsje) dochter van P. SLAGER en L. J. SLAGER-VAN DIJKE Haamstede, Kloosterweg 26 Hartelijk dank voor de feli- Familie LANDMAN Kerkwerve K 41 Fotohuis Coerdes Appelmarkt weder GEOPEND PASFOTO'S met twee dagen gereed Ter overname aangeboden: EEN HERBOUWPLICHT Te bevragen C. BERREVOETS Hoofdpoortstraat 33, Zierikzee. Uitbetaling vacantiebonnen Landbouw in plaats van 18 Juni op Don derdagavond 16 Juni, van 7.00 tot 9.00 uur en laatste inleve ring in „de Meebaal". Het bestuur OUWERKERK. Algemene ledenvergadering Groene Kruisvereniging op Dondeixlag 16 Juni a.s., des avonds half acht, in de zaal van de heer P. Vijverberg. Belangrijke besprekingen Komt allen op! Het bestuur Bezoekt de Bazar te Zonnemaire op Vrijdag 17 Juni van 6.00- 11.00 uur en op Zaterdag 18 Juni van 2.00-11.00 uur, ten bate van het jeugdgebouw ke Zonnemaire. Vele attracties. Mooie prijzen Nabetaling melkgeld op Donderdag 16 Juni 1955 in de nieuwe Graanbeurs ZIERIKZEE. op Schouwen-Duiveland ls de 1-4 regels (15 mm) f 1,Elke regel meer: 15 cent per mm. Brieven onder lett. of no. f 1,20. Te koop: Kinderwagen. - Korte Nobel- straat 20, Zierikzee. Tomaten-, meloen- en diverse soorten koolplanten. - Gebr. Vermunt, „Mosselboomgaard", Zierikzee. Motorrijwiel, 125 cc, in goede staat. Koopje. Bouwjaar 1950. Schoolstraat 5, Bruinisse. Nog duizenden spruit- en raap- kooplanten. Verder nog boere-, savoye- en rode kool-planten in beperkte voorraad. - M. J. Goudzwaard, Lange Blokweg 50, Zierikzee. Personeel gevraagd: Voor direct: flinke hulp in de huishouding. - Inlichtingen bij agent L. C. Hoogerhuis, Re nesse. Personeel aangeboden: Ervaren boekhouder b.z.a., on verschillig welke branche. Tij delijk geen bezwaar. Brieven no. 309, bureau van dit blad. Administratief en belasting technisch onderlegd persoon zoekt hem passende betrek king. Brieven no. 310, bureau van dit blad. Diversen: Aangeboden: le Hypotheek, rente vanaf 3Vi °/o. Br. onder no. 308, bureau van dit blad. Abonneert U thans op het nieuwe breimachineblad Knit- tax Contact. - „Knittax-cen- trale", Fonteine C 343, tel. 17. vanaf f 9.95 U kunt deze leuke en vlotte schoentjes kopen bij Schoenhandel J, J» Smallegangc Meelstraat 78 - Tellefoon 376

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3