Ongeluk bij auto-races te Le Mans (Frankrijk) eist 79 doden DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Sowjet-Unie voert „verraderlijke glimlach-campagne" Déelnemers A.N.V.V.-congres brachten bezoek aan Schouwen-Duiveland Bus met Nederlandse kinderen vloog in brand DINSDAG 11 JUNI 1955 No. 17758 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHE «NIEUWS BODE ABONNEMENIEN EU ADVERTENTiCN Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cenL' Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (mn. 15 mm} 11,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraet A 171. Zierikxeo. Postbus nr 1, Telefoon* nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Ziarikxee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel 309 VERKLARING VAN GENERAAL GRüNTHER Niet afstappen van huidig verdedigingsprogram Generaal Alfred Grtinther, geal lieerd opperbevelhebber in Europa, heeft ln een toespraak tot de Ame rikaanse nationale persclub gezegd, dat de Sowjet-Unie een „verrader lijke glimlach-campagne" op het diplomatieke front voert om de nieuwe rol van West-Duitsland in de Westelijke defensieplannen te verhinderen. Hij sprak zijn bezorgdheid er over uit, dat de Sowjet-politiek de niet-communistische landen er toe zou verleiden hun defensie-inspan ningen te verminderen en Moskou's diplomatieke aanbiedingen te be schouwen als het begin van een -oituw tijdperk van vrede. krünther zei, dat hij niet gekant Ms? tegen pogingen om een modus (•ftyendi met de Sowjet-Unie te be reiken, maar hij voegde er aan toe: „ik wil zeggen, dat wij ons er niet van moeten laten afschrikken voort te gaan met ons huidige program". Hij noemde de huidige Sowjet- leiders „verraderlijker en knapper" dan Stalin, wiens daden, zo zei hij, de Westelijke aalliantie gewoonlijk met een schok tot actie en paraat heid brachten. „Wij staan tegenover een zeer hardnekkige tegenstander. Er ko men reeds glimlachen van de an dere kant en er begint zich een licht gevoel - niet alarmerend op het ogenblik - te ontwikkelen, dat de ander zijn gezindheid misschien veel moeilijkheden veroorzaakt". Wordt Zuid-Afrika politiestaat 1 De aartsbisschop van Kaapstad, dr. Geoffrey Clayton, heeft Vrij dagavond in Kaapstad verklaard zich op het ogenblik af te vragen of Zuid-Afrika al reeds niet een politiestaat is. Gedurende zijn recente bezoek aan Engeland verklaarde hij dat Zuid-Afrika nog geen politiestaat was, doch dat reeds volmachten waren aangetrokken waardoor het land binnen een week zulk een staat zou kunnen worden. Dr. Clayton verklaarde Vrijdag op een openbare bijeenkomst in Kaapstad: „Ik vraag me nu echter af of we nu niet reeds zulk een staat zijn". Amerikaans koor in Europa Ook optreden in Aardenburg Ter muzikale opluistering van het Baptisten-congres dat in de eerste dagen van Juli in Londen wordt gehouden is uitgekozen het 75 personen tellende Atlanta Bap tist Association Choir uit de stad Atlanta, staat Georgia in de Ver. Staten. Voordat dit koor te Londen zal optreden brengt het een driedaags bezoek aan het continent. Op Dins dag 28 Juni zal het optreden in Amsterdam, op Woensdag 29 Juni in de Sint Baafskerk te Aarden burg (Zeeuwsch-Vlaanderen) en op Donderdag 30 Juni in Keulen. Sleepboten brengen de „Johannishus" binnen Zwart geblakerd en overdekt met roestvlekken: dit is de eerste in druk van het Zweedse tankschip „Johannishus" dat vlak voor de stuurhut, die zich midscheeps be vindt, aan bakboord een groot gat vertoont: De sporen van de aanva ring met de „Buccaneer", gevolgd door de brand spreken boekdelen over het drama dat zich op zee af gespeeld heeft. Het tankschip is Zaterdagochtend om half elf de pieren van Hoek van Holland gepasseerd, getrokken door de sleepboten „Maas" en „Katen- drecht", terwijl aan de achterzijde de sleepboten „Blankenburg" en „Pernis" (alle schepen van L. Smit en Co's internationale sleepdienst- te Rotterdam) assisteerden. De Wereldvoedselraad heeft te Rome besloten, dat de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties „het uitgestrekte terrein van mogelijke toepassin gen" van atoomenergie voor de voedsel- en landbouwproductie moet onderzoeken. Hij verklaarde, dat de V.S. ten opzichte van de Sowjet-Unie hun superioriteit wat de intercontinen tale lange-afstandsbommenwerpers hebben gehouden. Door de Sowjet- vloot van naar schatting 350 on derzeeërs zou het Westen een „ver schrikkelijk werk" hebben om de zeeën open te houden, indien er oorlog zou komen, maar hij dacht, dat de lange-afstandsbommenwer pers als een „geweldig afschrik wekkend middel" zouden werken. Slavernij aan hof in Hyderabad? Het hoge gerechtshof te Hydera bad heeft een bevel van de over heid aan de politie om een onder zoek in te stellen naar beschuldi gingen dat de Nizam van Hydera bad in zijn paleis honderden slaven houdt, ongeldig verklaard. Het hof bepaalde, dat dit bevel tot onderzoek in strijd was met de onschendbaarheid voor de 70-ja- rige E. Nizam, die titulair staats hoofd (rajpramoek) van Hyderabad is. De beschuldigingen waren geuit door een jonge advocaat, die ver klaarde, dat de Nizam in zijn sprookjespaleis ongeveer honderd mannen, driehonderd vrouwen en een onbekend aantal jongens en meisjes in slavernij houdt. IN 1955 Nabij Rantsji in de Indische staat Bihar zijn twee mannen van de Ontanga-stam gearres teerd in verband met de ver dwijning van een achtjarige jongen, die naar men gelooft is geofferd om de goden gunstig te stemmen. Af en toe worden door de stammen, die in dit oerwoudgebied leven, mensen geofferd voor het verkrijgen van een overvloedige oogst of ter bestrijding van ziekten en boze geesten, die in bronnen loonen. Restauratie van Middelburg „Lange Jan" voltooid Spits kreeg Iets andere vorm Ter gelegenheid van de voltooiing der restauratie van de „Lange Jan" heeft het gemeentebestuur van Middelburg Zaterdag een bijeen komst belegd met enkele honder den genodigden in de Koorkerk. Burgemeester dr. N. Bolkestein dankte in zijn rede allen, die aan de restauratie hun krachten hadden gegeven en gaf een uiteenzetting van de vele facetten, die aan het herstel van de toren waren verbon den. Het was hem bekend, dat som migen bezwaren hebben tegen de vorm van de nieuwe spits, maar hij meent, dat een groot deel van deze critiek niet anders is dan afkeuren omdat het afwijkt van het oude, vertrouwde. Het carillon is nog niet voltooid en dit heeft nog veel zor gen gegeven. Doordat af en toe no ten werden overgeslagen lijkt het alsof de „Lange Jan" de hik heeft, zo zei de burgemeester. Hij kan de gedachte niet van zich afzetten, dat de heren leveranciers met onvol doende concurrentie, veel werk en mogelijkheden om in het weinig critische Amerika te leveren, niet dat hebben gepresteerd, wat zij zouden hebben kunnen presteren. Namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen werden gelukwensen aangeboden door mr. F. P. Th. Röhling, chef der afdeling oudheidkunde en natuur bescherming van dat departement, die de „Lage Jan" een der koste lijkste monumenten van ons land noemde. Vervolgens werd o.m. het woord gevoerd door de Commissa ris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. V o Wachten is het beste genees- middel tegen de toom. O <f Het K.N.M.i. verwacht tot Dinsdagavond: Tydelyke opklaringen Aanvankelijk nog hier en daar enkele buien maar ook opklarin gen, later weer toenemende bewol king maar op de meeste plaatsen droog; na in de nacht kouder, in de middag iets minder koud; ma tige, tijdelijk zwakke wind tussen Noordwest en Zuidwest. 15 Juni. Zon op 4.21, onder 21.03. Maan op 1.00, onder 15.22. 16 Juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 1.23, onder 16.45. Nieuwe maan: 20 Juni te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 Juni 10.11 v.m. 22.31 n.m. 16 Juni 11.19 v.m. 23.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 Juni 9.46 v.m. 22.18 n.m. 16 Juni 10.53 v.m. 23.29 n.m. Springtij 22 Juni. Doodtij: 15 en 29 Juni. Deze foto's tonen de geredde bemanningsleden van de „Johannishus", de Zweedse tanker, die op de Noordzee door een Panamecs vrachtschip is aangevaren en in brand raakte, waarby zestien leden van de be manning het leven verloren. Op de bovenste foto zien wc een groepje dat met het Britse schip „Apollo" naar Margate werd gebracht en de onderste foto toont een aantal leden van de bemanning van de tanker die door het Neder landse schip „Arak" naar Dover werd gebracht. De vrouw op de foto is de echtgenote van de eerste machinist van de tanker, mevrouw Ina Svensson. Een 19-jarig meisje te Faenza erfd van een vroegere officier van de Amerikaanse luchtmacht, die zij in 1944 had geholpen, toen deze met zijn parachute bij Faena was ge land nadat zijn bommenwerper door Duits luchtafweergeschut in brand was geschoten. Hartelijke ontvangst op stadhuis te Zierikzee Aan vijf Britse en Ameri kaanse journalisten is, via de Sow- jetrussische ambassade te Belgra- Met twee boten van de Prov. de A.N.V.V., oud-minister mr. dr. Stoombootdienst arriveerden Zater- L. N. Deckers, de voorzitter van de dagmorgen ongeveer 120 congres- Provinciale V.V.V., mr. J. Moolen- - J sisten van de A.N.V.V. die in „Brit- burgh en de directeur G. W. Os- do, medegedeeld, dat hun een vi- tarmia" te Vlissingen haar jaarver- kamp, de burgemeester van Haam- sum kan worden verstrekt voor gadering hadden gehouden. De stede Jhr. R. Röell en de secretaris een bezoek aan de Sowjet-Unie. laatste dag was voor een bezoek van V.V.V. te Renesse de heer J. aan Schouwen-Duiveland bewaard. H. Borgmeijer. De voorzitter van V.V.V. te Zierik- Burgemeester Boeije deed het zee, de heer P. Heering en de sec- groot genoegen de algemene V.V.V. retaris, de heer P. van Beveren, te- hier te mogen ontvangen. Het moet vens archivaris der gemeente, wa- voor de congressisten een vreemde ren ter begroeting aan de haven gewaarwording zijn, aldus de bur- aanwezig toen de boten aan het gemeester, op het stadhuis te ko- Luitje meerden. Na een korte wan- men dat momenteel aan de buiten deling door de stad, waarbij de ar- zijde op een rattenval of gevangenis chivaris toelichting en uitleg gaf lijkt door de houten stellages die over de historische monumenten en zijn aangebracht voor de nodige oude herenhuizen, bereikte men te- restauratie en welke stellages bo gen 11 uur het stadhuis, waar de vendien nog rood geschilderd zijn, burgemeester, Jhr. mr. J. Schuur- waaruit men echter niet moet con- Een ontzettend ongeluk heeft Za- hoorde. Het was hetzelfde toneel: beque Boeije en de wethouders de cluderen dat men in de Sow jet- terdag plaats gehad t^dens de 24- hartverscheurende angstkreten en heren A. M. den Boer en J. Cats- Unie is aangeland. Spr. wees er op uur-rit te Le Mans (Frankrijk) overal afschuwelijk verminkte men- hoek het gezelschap op de oude dat men hier in het voormalig wnf.rh.-5 p,sen her en der verspreid, of in pa- schepenzaal ontvingen. Onder de rampgebied vertoeft, al ligt de aarby een racewagen ontplofte niek rond strompelend". aanwezigen waren de voorzitter van ramp weer al een tijd achter ons. en in het publiek terecht kwam. 1 Brandende auto ploegde do or het publiek Het ligt in het voornemen van Hare Majesteit de Koningin op 8 Juli a.s. het monument ter nage dachtenis van de omgekomen vis sers te IJmuiden te onthullen. Na deze plechtigheid zal Hare Majes teit het hospitaalkerkschip „De Hoop" officieel in dienst stellen. De Koningin heeft de wens te ken nen gegeven, indien de weersom standigheden dit toelaten, de eerste vaardag van „De Hoop" mede te maken. Tien personen zijn Vrijdag-- avond om het leven gekomen, door dat een Amerikaanse viermotorige bommenwerper van het type B-29 bij Kirchheim in Württemberg-Ba- den tegen een berg vloog en ont plofte. Het toestel kwam uit En geland en zou op het vliegveld Echterdingen (Stuttgart) landen, maar kreeg wegens mist instructie naar Beieren door te vliegen, op een hoogte van 1.500 meter. In de Noordoostpolder is Zon dag de 20.000ste inwoner geboren, nl. Johannus de Wolf, zoon van ploegbaas C. de Wolf, wonende aan het Ankerpad 4b (even ten Noorden van Urk). De secretaris van het openbaar lichaam de Noordooste lijke polder, de heer Riemersma, heeft de heer de Wolf een spaar bankboekje uitgereikt, waarop een bedrag van f 75 was gestort. By het ongeluk waren drie wa gens betrokken: de Austin Healy van Macklin, de Mercedes van Kling en de Mercedes van de Fransman Pierre Levegh. Deze laatste werd op slag gedood toen zyn wagen vlam vatte. De Austin Healy werd beschadigd en Macklin werd lichtgewond. Kling bleef on gedeerd en zette de race voort. Onder de toeschouwers vielen Bij een bezoek aan Schouwen zal men kunnen constateren wat er al gedaan is na de sluiting van Schelp- hoekgat in Augustus 1953, om het land weer bewoonbaar te maken. Door her- en ruilverkaveling is men tot sanering van de landbouwbe drijven overgegaan, hoewel dit ook meebracht de verschillende landbouwers de Schouwse grond vaarwel zegden en hun geluk in de Noord-Oost-Polder zijn gaan be proeven. Ook in Zierikzee werd de modernisering aangepakt door krotopruiming in verschillende Zaterdagmorgen omstreeks kwart deren, op twee na, uit het fel bran- straten om de sporen van de ramp VRESELIJK ONGELUK TE OSNABRüCK Twee doden en talrijke gewonden niet minder dan 79 doden. 77 ge- 0ver negen is in de stad Osnabrück dende vehikel te krijgen. u;t te wissen Als herinnering aan zen en hospSn ™an het klekie "1 bU" V5i,ez?nveen afk0™s"ge a ?et bJeek goedig, dat het aantal het bazoek dat de congressisten aan stediI vaTenke"en hunner is de autobus ™et drie en veert.g kinde- doden twee bedroeg ,nl de twee zijn stad brachten, overhandigde toestand zorgwekkend rip slacht ren van h0t Hervormd Jeugdkoor veertienjarige meisjes Jantje Kos- de burgemeester aan de voorzitter, toestand zorgwekkend. De slacht- ult de gemeente Den Ham (Ov.) en ters en Ineke Heikens. v offers zijn bijna allen Fransen. In vier volwassen begeleiders uit Den Door het ongeluk werden verder van de stad. mr. dr. Deckers, een wapentegel viti vuiwasoi één stofMijk^verschot rüet^eïden- Ha? tijdens de rit in brand ge" 2 meisjes en 3 i°n&ens levensge- tificeerd Te oordelen naar restan raakt' Toen de buschauffeur, de vaarlijk gewond. Zeer ernstig doch ten van een overall zou dit het heer Anton Heuver uit Den Ham, niet levensgevaarlijk gewond wer- lichaam van Lpvpgh ziin door de heer Erich Gurk, een Duit- den 5 meisjes en 7 jongens. Licht- V se employé van een langs de weg gewond werden 2 meisjes en de 52- Een ooggetuige van de ramp, die staand tankstation, op de achter de jarige reisleider en de chauffeur, aan het voorhoofd gewond werd, bus komende rook en vlammen oo- zeide dat de toeschouwers als het merkzaam was gemaakt en de bus ware betoverd waren door de ge- tot stiistand was gekomen, schoten weldige snelheden en dat niemand de vtammen omhoog en ineens was aan gevaar dacht omdat de gehele het hele interieur van de auto_ race deed denken aan een prachtig b i,aiande Bioed D„ he„r rr6vZrdrWepnk- d™hrohkett °T' Gurk 0" omstanders d^den^wat ze luk gebeurde en de brokstukken van Levegh's ontplofte wagen vo- i inzittenden te red- ren ploegde door het dicht opeen den 0n 2e legden er in alle kin- gepakte publiek, bukte hij zich in- stinctief, maar een stuk metaal trof hem tegen het voorhoofd. Vlak In verband met vaderdag (19 Toespraak Mr Dr Deckers Namens de congressisten dankte mr. Deckers voor de ontvangst hier. Herinnerend aan de rampdagen van Februari 1953, merkte spr. op dat allen in gedachten die dagen heb ben meebeleefd, maar dat men zich nooit heeft kunnen voorstellen hoe De nieuwe Jachtwet Blijkens een in het Staatsblad het is geweest. Tot over de gren- verschenen Koninklijk Besluit zal zen is de ramptoestand vespreid ge- t I, worden. Toen is de internationale de nieuwe Jachtwet in werking tre- solidariteit tot uitdrukking geko- den op 15 Juni a.s. men. Heel spontaan is in die dagen Een ander besluit is verschenen door een Franse vereniging voor ter uitvoering van artikel 15 van Vreemdelingenverkeer een som nem tegen net voornooia. viaK "«-► d jachtwet houdende nadere re- gelds beschikbaar gesteld voor de naast hem werd een man door een Ju™) zal een deputatie van een üd,niwu' nuuaenae naaere re rampgebieden, welke som de A.N, .ij, ...ii mUiifTe./-. nnmUinniim ix7i->nr>r,rt is pelen invnlrA Ha wii7P van aünvra. - - ander brokstuk onthoofd. „Toen ik Haagse combinatiie Woensdag, 15 gelen inzake de wijze van aanvra- y.y. ter hand heeft gesteld aan de even later bijkwam", aldus deze Juni 's middags om half twee aan gen, de afdoening der aanvragen en centrumgemeente van dit eiland, ooggetuige, „was het alsof ik tien de minister-president, dr. W. Drees ket intrekken van jachtacten, het dit korte bezoek heeft men al jaar terug verplaatst was, naar het als „vader van de ouden van da- iets kunnen zien van de wederop- moment dat in de Elzas een bom gen", een kleine attentie bewijzen beroep tegen weigering en intrek- bouW) al speet het spr dal velen uit een vliegtuig midden in een op het departement van Algemene king van jachtacten en de inleve- van hier vertrokken, omdat de boer groep ontplofte waartoe ik be- Zaken, Plein 1813, no. 4. ring van jachtacten. saamgegroeid is met zijn grond, waarop hij zijn bedrijf uitoefende en waarin de as zijner voorvaderen rust. Met betrekking tot de stad met zijn vele historische monumen ten wees spr. er op dat men bij res tauratie er vooral op zal moeten letten dat de oude schoonheid be waard blijft, daarbij de hoop uit sprekend dat onder leiding van de burgemeester veel tot stand mag komen dat medewerkt tot her nieuwde bloei van Zierikzee en het geluk van haar inwoners. Op verzoek van de burgemeester gaf daarna de heer P. v. Beveren een kort exposé over de historie van het stadhuis, dat oorspronkelijk in het Westen van de stad gelegen zal hebben, maar na de laatste uitbrei ding van de stad, plm. 1325, naar de Meelstraat werd verplaatst. In 1554 heeft het raadhuis zijn vorm gekre gen die we thans kennen, een go tisch gebouw met een renaissance toren, een tijd van overgang tussen twee stijlen. In de 18e eeuw, in 1774 -76 werd tot restauratie overgegaan, in welk laatste jaar de raadszaal veranderd werd. De burgemeesters kamer dateert van 1661. In deze ka mer bevindt zich de mooie schouw met de wapens van de bestaande en verdwenen dorpen van het eiland. Door de huidige restauratie is helaas niet de uitzonderlijk fraaie kap te bezichtigen. Na deze uiteenzetting vertoefde men een tijdje in de verschillende kamers, om dan de tocht over het eiland voort te zetten, o.m. met twee gratis door de R.T.M. beschik baar gestelde fraaie autobussen. Via Noordgouwe en Brouwershaven werd naar de Westhoek gekoerst, waar in de Schouwse Boer, en in het voormalige K.L.M.-gebouwtje, thans in het bezit van de R.T.M., die 't tot hotel inrichtte, de lunch werd gebruikt. Na de maaltijd ver trok men naar de uitkijktoren van» de Schouwse waterleiding, aan de rand van de Domaniale duinen, om vervolgens over Westenschouwen naar het Schelphoekgat te rijden en vandaar naar Zierikzee, waar de congressisten afscheid namen van Schouwen-Duiveland, om, een her innering rijker, van hier huiswaarts te keren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1