Alle zorg zal worden besteed aan de technische nazorg in verkaveld gebied De Landbouw op Schouwen-Duiveland Ook dit jaar niet meer dan een halve oogst in ergst getroffen polders Vergadering Herverkavelings-Commissie Cultivering gronden Dijkwater voor rekening van Commissie Door de Rykslandbouwconsulent werden in de jongste vergadering van de Herverkavelingscommissie voorstellen gedaan voor'de uitvoe ring van een voorlichtingsprogram ma voor de nazorg in de Herver- kavelingsgebieden. De technische nazorg omvat al datgene, wat bo ven de normale werkzaamheden van de Landbouwvoorlichtings- dienst, vereist is om de landbou wers in de herverkavelingsgebieden le steunen by het gebruik maken van de nieuwe toestand die na de herverkaveling is ontstaan. Er zal aandacht besteed moeten worden aan de mechanisatie (werk- t uigencoöperaties, sproei-combina- ties, enz.), bouw van groen voeder silo's, rationele veevoeding (weide- systemen), enz. enz. Ook de nor male voorlichtingsmiddelen zullen intensiever gebruikt moeten wor den: de exploitatie van voorbeeld bedrijven, voorbeeldpercelen, de monstraties, praatavonden, enz. enz. De voorlichting aan elke boer af zonderlijk zal niet vergeten worden; er zullen in 't kader v. d. herver kaveling grondonderzoeken op alle nieuwe kavels worden verricht. De resultaten hiervan zullen met de boeren worden besproken, waarbij het hele bedrijfsplan onder het oog kan worden gezien. Er zal in overweging worden ge nomen om op percelen, die dat be hoeven, bekalking toe te passen als laatste cultuurtechnische maatre gel na de egalisatie. Tenslotte zullen, meer in het bij zonder voor gesaneerde boeren, speciale cursussen worden voorbe reid, waarin de bijzondere omstan digheden, waarin deze landbouwers zijn komen te verkeren zullen wor den besproken. De standsorganisa ties en bedrijfsverenigingen zullen bij dit cursorisch onderricht een be langrijke functie kunnen vervullen. In de vergadering kwam de wens naar voren het nazorgwerk in Zee land ook organisatorisch tot één ge heel te maken. De technische na zorg dient nl. hand in hand te gaan met de zg. maatschappelijke nazorg Voor de bestaande maatschappe lijke organisatie ligt hier een wijd werkterrein. Waterleiding en electriciteit Met betrekking tot de aanleg van waterleiding en electriciteit in her- verkavelingsverband kon de ver heugende mededeling worden ge daan, dat alle betrokken gemeente besturen tot medewerking bereid waren. De juiste vorm van deelna me kon nog niet vastgesteld wor den. Van de gemeenten kan echter een gemiddelde bijdrage van 10 pet. in de kosten verwacht worden. Naar aanleiding van de bespre king van enige problemen rond het afgesloten Dijkwater op Schouwen- Duiveland besloot de vergadering aan de betrokken instanties voor te stellen de in cultuurbreriging van de gronden in het voormalige Dijk water door de Herverkavelings commissie te doen financieren, als mede deze gronden dienstbaar te maken aan de sanering van'de klei ne bedrijven. Stad en Provincie ELKERZEE Burg. Stand en loop der be volking over Mei 1955. Gehuwd: 3. Anton Padmos, 31 j. en Lena J. Dalebout, 21 j. Ingekomen: 9. A. van der Maas en gezin uit Renesse; 9. Cornelia A. G. van Nes uit Ronse (België); 16. Lena J. Dalebout, e. v. A. Padmos uit Duivendijke. Vertrokken: 4. A. Smalheer en gezin naar Zonnemaire; 6. Wilhel- mina J. Tensen naar Amsterdam. ELLEMEET Loop der bevolking over Mei 1955. Ingekomen: 13. A. C. Boogert en gezin uit St. Annaland. SIRJANSLAND Nieuw weggedeelte in uitvoering Een begin is gemaakt met de werkzaamheden voor het nieuw aan te leggen weggedeelte tussen Sir- jansland en de Tentweg. Het ver keer van Sirjansland naar Ooster- land moest hierdoor worden omge legd over Bruinisse of Nieuwer- kerk, hetgeen uiteraard een flinke omweg betekent. Rode Kruis-collecte wordt gehouden Op Vrijdag 10 Juni zal alhier de jaarlijkse Rode Kruiscollecte wor den gehouden. Ieder onzer heeft in de oorlogsjaren of na de ramp per soonlijk contact gehad met het ze genrijke werk van het Rode Kruis. Vele malen werd reeds in de mooie Rode Kruisfilms op verschillende taken ervan gewezen. Talrijke ma len heeft ook het Rode Kruis in het buitenland geholpen. Het afdelings bestuur hoopt dan ook dat met mil de hand zal worden gegeven, zodat het Rode Kruis in staat wordt ge steld voort te gaan met daadwer kelijke naastenliefde. In deze vergadering werden geen nieuwe objecten goedgekeurd. Het toegestane crediet voor 1955 laat geen uitbreiding van nieuwe ver plichtingen toe. De arbeidsvoorzie ning ten plattelande maakt in de komende maanden een voorzichti ger beleid noodzakelijk ten aanzien van grote cultuurtechnische wer ken. Het te verwachten tekort aan arbeidskrachten zal zich met name in de Zeeuwse herverkavelingsge bieden doen gevoelen, hoewel ook elders in Nederland moeilijkheden zullen ontstaan. Mede met het oog hierop is het noodzakelijk gebleken het tempo van de uitvoering van herverkave lingswerkzaamheden enigszins te vertragen; het is evenwel bepaald niet de bedoeling de termijn van 5 jaar die de Herverkavelingscom missie zich gesteld heeft te over schrijden. De huidige situatie maakt slechts een zekere verlaging van het werktempo voor de rest van dit jaar noodzakelijk. De complexwerken, waar nog herstel van rampschade moet plaats vinden blijven voorrang genieten. BRUINISSE Middenstanders op reis De leden van de afdeling Brui nisse van de Kon. Ned. Midden standsbond, die een jaar lang daar voor gezamenlijk hadden gespaard, verwisselden vorige week het vlak ke Duivelandse land en hun altijd eendere winkel voor de glooiende heuvels van Zuid Limburg en de Belgische Ardennen, alsmede voor de winkelpaleizen van Brussel. Valkenburg en het Geuldal wer den verkend, de watervallen van Coo, de stuwdam van Gileppe, de Maasvallei, Dinant en vele andere bekende punten van het Belgische land werden met een kort bezoek vereerd. Daar men het over het laatste punt, de kortheid van het bezoek, volkomen eens was, werd in principe besloten volgend jaar de kennismaking met de Ardennen voort te zetten. Afbraak en opbouw Afbraak en opbouw zijn momen teel op Bruinisse aan de orde van de dag. Zoals bekend is dit niet een gevolg van de watersnood zoals op andere plaatsen op ons eiland, maar zijn het vooral particulieren die bezig zijn hun herbouwplicht te re aliseren, die zij nog hebben als ge volg van de oorlogsschade. Dikwijls gaat deze bouwactiviteit dan tevens gepaard met het slopen van oude woningen, die in de sector van de krotopruiming moeten verdwijnen. Landbouwwerkzaamheden ondervinden geen stagnatie Werd aan het begin van het sei zoen wel gevreesd, dat door een te kort aan arbeidskrachten in de landbouw het wieden van het on kruid en het dunnen der suiker bieten niet tijdig zouden kunnen ge beuren, door het inzetten van land arbeiders uit West-Brabant via de Ned. Heide Maatschappij en het werken van ploegen landarbeiders uit Sint Philipsland, kon ondanks de welige onkruidgroei waardoor de laatste weken werden geken merkt, het werk op het land toch regelmatig voortgang vinden. On kruidverdelging langs mechanische weg met chemische middelen wordt daarbij ook meer en meer toege past. Wel blijft het te betreuren dat een looncompensatieregeling in de landbouw, zoals die ook voor 1954 gold, dit jaar nog steeds niet kon worden doorgevoerd. ANNA JACOBAPOLDER Overname kruideniersbedrijf Onder grote belangstelling vond de overname plaats van het krui deniersbedrijf van de fa. J. Goud zwaard aan de fa. P. C. v. d. Reest- Goudzwaard. Alle klanten werden op de gebruikelijke wijze onthaald. Aan dit festijn was ook nog een verloting verbonden, waarvoor 17 prijzen beschikbaar waren gesteld. Tevens werden alle kinderen op limonade getracteerd. De scheiden de ondernemer, de heer J. Goud zwaard heeft dit bedrijf precies tien jaar geleid. LAND- EN TUINBOUW Grasland in Herverkavelingsgebieden. De Herverkavelingscommissie brengt het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden. De door de watersnood getroffe nen hebben recht op een bijdrage van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, wanneer het door hen geëxploiteerde grasland werd be schadigd, resp. vernield door de overstroming van Februari 1953. ook wanneer het grasland niet hersteld wordt. Inzaai op andere, mits over stroomd geweest zijnde percelen, is toegestaan. Als regel zal slechts voor de overstroomde oppervlakte vergoeding mogelijk zijn, doch hierop kan een uitzondering wor den gemaakt in bijzondere geval len. Als een gedeeltelijk herstelde grasmat waarvoor toestemming was verleend om te herstellen, door herverkavelingswerken weer wordt beschadigd of vernield ontstaat er- aanspraak op vergoeding zowel van de Rijksdienst voor Landbouwher- stel als van de Herverkavelings commissie Zeeland. Bij een geheel herstelde grasmat, waarvoor een desbetreffende ver klaring door de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst is opgemaakt, zal de rampschade geheel door Landbouwherstel afgewikkeld zijn of worden. Indien nu na deze afwikkeling, door herverkavelingswerkzaamhe den de grasmat opnieuw wordt be schadigd of vernield, komt dè schadevergoeding voor rekening van de Herverkavelingscommissie. In „droge" gebieden zal bij be schadiging of vernieling van gras land door de Herverkavelingscom missie steeds de schade worden vergoed. De hoogte van de Landbouwher- stelvergoedingen is reeds vastge steld. De Herverkavelingscommis sie zal vergoedingen betalen af hankelijk van de mate der bescha diging. Wormstekigheid bij appel en peer. In sommige streken van het land kunnen binnenkort de eerste fruit- motjes (Enarmonia pomonella Carpocapsa pomonella) worden ver wacht. Afhankelijk van de weers omstandigheden zullen dus vrij snel daarna op die plaatsen de eerste eieren worden afgezet. In verband hiermede wordt i.ër aan herinnerd, dat de larven van het fruitmotje, die de zg. liie wormstekigheid van appel en pèer veroorzaken, kunnen worden be streden met parathion of DDT-bé- vattende middelen. De eerste be spuiting wordt uitgevoerd, on^è- veer een week nadat de ei-afzettiHg is begonnen. Deze bespuiting dient, afhankelijk van de tijdsduur wadt in de motjes actief zijn, met tus senruimten van ca. 2-3 weken één of meermalen herhaald te wordwi. In streken, waar een regionale waarschuwingsdienst het tijdstip van bestrijding aangeeft, kan mpn zich naar de aanwijzingen van die dienst richten. - Maar reeds is aanzienlijke oppervlakte in gebruik Financiën en Economie Veel wélvaart in Amerika Mits er arbeidsvrede is in de sleutelindustrieën, zal 1955 een voorspoediger jaar zijn dan de Ver enigde Staten ooit gekend hebben, aldus een verklaring van de Ame rikaanse minister van Handel, S. Weeks. De minister deelde mede, dat Mei een recordmaand voor de werkgelegenheid was. Er werd in Mei door 62 millioen personen aan het productieproces deelgenomen, hetgeen in vergelijking met April een toeneming van 1 millioen per sonen betekent. KERKNIEUWS Nieuwe bijbel in druk in Rusland Het Nederlandse Bijbelgenoot schap te Amsterdam deelt mede het bericht te hebben ontvangen, dat zowel de Evangelische als ook de Orthodoxe Kerken in Rusland thans bezig zijn met het vervaardigen van een bijbel volgens de offset-druk- methode. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot Diaconessenhuisprë- dikant te Ütrecht: B. van Ginkel, aldaar. Beroepen te Arnemuiden: M. Verweij, Besoijen; te Eist (toez): L. J. Wesseldijk, Nijmegen-Hees. Bedankt voor Nieuwerkerk a.d. IJssel: P. P. J. Monster, Katwijk aan Zee; voor Hoek: J. F. Wagenér, Zoutelande; vóór Hoogeveen (toezi): J. Ch. W. Kruishoop, Meerkerk. Ger. Kerken Beroepen te Hilversum: J. v. d. Linden, Rotterdam-Delfshaven; te Makkum: G. Veeneman, Nes (W. D.); te Giessen Oud- en Nieuwkerk: cand. A. IJkema, Haarlem. Aangenomen naar Noordbergum: J. D. Kruithof, Zijldijk. Bedankt voor Kantens en voor Middelstum: P. L. Smilde, Dronrijp voor Amstelveen: Joh. Heule, Edam Benoemd tot geestel. verz. van de opvarenden ter koopvaardij mét standplaats Makassar: P. Hainjé, Tiel. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Heemstede: C. P. Plooij, Driesum. Bedankt voor Gouda: Jac. van Nieuwkoop, Amsterdam-C. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Rotterdam-C.P. N. Ribbers, Ulrum en M. Vlietstra, Eemdijk; te Sliedrecht: N. de Jong, Katwijk aan Zee en C. Smits, Grand Rapids (U.S.A.). Beroepen te Almelo: A. C. Noort, Meppel; te Hamilton (Ontario, Ca nada): J. P. Geels, Haarlem-C. Bedankt voor Enschedé-Oost: W. Heerma, Groningen; voor Nieuwe Pekela: L. Floor Jr., Opperdoes. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Utrecht: M. J. Heij- broek, Deventer. (Van onze redacteur). „De ontwikkeling van de landbouw in de zwaarst geïnundeerd geweest zijnde polders Schouwen en Vier Bannen van Duiveland, is nog ver re van normaal. In hoofdzaak werd ook dit jaar gerst Ingezaaid en hoe wel het wat gunstiger zal zijn dan verleden jaar, mag toeh geen gro tere oogst worden verwacht dan 50 van een normale opbrengst". In die geest lieten de heren J. C. van Bergeijk eri K. Poppe, assis tenten v. de Rijks Landbouwvoor- lichtlngsdienst zich uit, toen wij hen vroegen naar een prognose in zake de agrarische gang van zaken op Schouwen-Duiveland. Uit het verdere betoog van bei de heren, die Schouwen-Duiveland als werkterrein hebben, bleek, dat men de landbouw in geïnundeerd geweest zijnde polders nog niet met normale maatstaven mag meten. In het voorjaar bleek de stand der gewassen nog niet ongunstig te zijn, maar de langdurige droogte (het was wel koud, maar er viel weinig regen), heeft veel in ongun stige zin gewijzigd. Hoewel de landbouwers op de zoute gonden nog lang niet toe zijn aan een nor maal gewassenschema, zijn er toch al wel boeren, die het met bieten en aardappelen proberen (in de buurt van Moriaanshoofd b.v.) Vanzelfsprekend zijn er verschil len in de stand der gewassen. Het ene perceel toont een wat beter beeld dan het andere. Hoofdzaak evenwel is op het moment, aldus beide zegslieden, thans nog niet al te veel de nadruk te leggen op de kwaliteit, maar wel op het feit dat toch alweer 75 a 80 van de op pervlakte, die voorheen onder wa ter stond, bebouwd is. Een ander positief element is het feit, dat het met de zo zeer gevreesde achter uitgang van de grondkwaliteit nog al blijkt mee te vallen. Percelen waarvan alle vruchtbare erf is af gespoeld, zijn betrekkelijk schaars te vinden. Er is wel achteruitgang in de kwaliteit, maar hier staat tegen over, dat door betere ontwaetring de grond weer wint aan productief vermogen. Het is een niet te stoute stelling te beweren, dat beide fac toren ongeveer tegen elkaar opwe gen. Een voorbeeld is de Prunje, het gebied waar vroeger niet veel agra rische vreugde viel te beleven. Hier zal de grondkwaliteit door be tere ontwatering stellig vooruit gaan. In de buurt van de Slikweg en Zwaardweg in de polder Schou wen wil men zelfs enkele sane- ringsbedrijven onderbrengen (mi nimale bedrijfsoppervlakte van 9 ha.). Dit is mogelijk door betere sueringsmogelijkheden op de nieuw aangelegde hoofdwaterleiding. De herverkaveling. De grote en alles beheersende moeilijkheid voor de agrarische ontwikkeling op Schouwen-Duive land is de herverkaveling, die blij kens recente berichten helaas in een wat langzamer tempo zal moe ten worden uitgevoerd. Wat hier van precies de oorzaak is, valt moeilijk te zeggen, maar in ieder geval zullen de herverkavelings werkzaamheden in de winter op halve kracht worden voortgezet. Dit betekent vertraging. Een ver traging die zich direct wreekt op de boer, die als gevolg hiervan uiteraard langer wachten moet op de definitieve toewijzing van zijn percelen. Het is immers vol komen begrijpelijk, dat de land bouwer op zijn oude grond (die hij straks mogelijk kan verliezen) werkt met provisorische middelen. Hij komt nog niet toe aan afdoende drainage en aan de noodzakelijke bemesting, want het geld hierin ge stoken, kan over enige tijd nutte loos (althans voor hem) blijken te zijn. Intussen zijn er ook optimis tischer geluiden. Delen van Schou wen komen binnenkort klaar. De polder Burgh en Westland is eer der klaar en in het najaar komt ook een groot deel van de polder Vier Bannen gereed. Bepaald niet ongunstig is de landbouwkundige situatie in de polders Oosterland, Bruinisse en in andere polders, die eerder droog vielen (b.v. Gouwe Veer, Bette- waerde, e.d.) In die corridor is de toestand geheel normaal. Hier staan de gewassen er uitstekend voor. Intussen zal het nog lang duren voordat de landbouw in zijn ge heel op het eiland, het oude pro ductieve vermogen geheel heeft teruggekregen. Dit betekent een enorm economisch probleem, dat uiiteraard alleen op Schouwen- Duiveland niet kan worden opge lost. Hier ligt een landelijke taak en te hopen is slechts dat een krachtige eonjunetuurwind er toe zal bijdragen, dat de landbouw op het getroffen Schouwen-Duiveland weer spoedig stevig in het produc tiezadel zit. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Renesse I-Unitas I 5-2. In een door Renesse goed ge speelde wedstrijd is Renesse er in geslaagd Unitas een volkomen ver diende nederlaag toe te brengen. Gezien de goede plaats, die zij op de ranglijst innemen, viel het spel der gasten enigszins tegen. De op stelling van J. Vasseur bij Renesse bleek een versterking. Direct na de aanvang toonde de aanval Vas- seur-Dalebout zich zeer actief en Hage c.s. moesten alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorko men. Niettemin wist Vasseur met een goed schot zijn ploeg de leiding te geven (1-0). Unitas zette hierna ook enige aanvallen op en na enige mislukte pogingen gelukte het T. Simmers gelijk te maken (1-1). Na de vakwisseling was de nieuwe Re- nesse-aanval veel gevaarlijker dan die van Unitas. Na goed aangeven was het W. Vlaander, die zijn ploeg opnieuw de leiding bezorgde (2-1). Na een misverstand, waarbij de scheidsrechter afblies, maar direct hierop de voordeelregel toepaste en door liet spelen, bracht dezelfde speler de stand op 3-1, met welke stand de rust inging. Na de hervatting kwam Unitas in de aanval en Hage wist de ach terstand te verkleinen (3-2). Re nesse zette hierna alles op de aan val en na een serie vergeefse po gingen bracht M. Verseput met een ver schot de stand op 4-2. In de beginopstelling was het tenslotte J. Dalebout, die met een fraai schot Renesse tot 5-2 deed uitlopen, met welke stand het ein de kwam. DES I-NOAD I 5-5. Zaterdagavond ontving DES I het eerste twaalftal van NOAD uit Dreischor. Voor het eerst werd ge speeld op een terrein, dat het vo rige jaar nog zee was, n.l. het Dijk water. Dit terrein bleek in uitste kende staat te zijn en het stelt bo vendien het publiek in staat het spel van de dijk af goed te vol gen. Mede dank zij het mooie weer was de belangstelling dan ook groot. Direct na het begin nam het spel een fors karakter aan, doch na enige tijd ging dit luwen. Beide ploegen bleken tegen elkaar opge wassen te zijn en de uitslag geeft de verhouding dan ook goed weer. De doelpunten voor DES werden gescoord door Piet v. d. Weele (2 x), Corrie Klink, Nelly Klink en Piet Zandijk. DES II-Die Gouwe III 4-1 Het mag zeker wel een mooie prestatie heten dat een kleine ge meenschap als Sirjansland twee twaalftallen kan doen uitkomen in de S.D.K.B.-competitie. Vrijdag avond ontvingen de reserves het derde twaalftal van Die Gouwe. DES begon met de wind in de rug en dit had tot gevolg dat het doel der gasten verscheidene malen in gevaar kwam. Na ongeveer een kwartier spelens kreeg Adri Ver- straaten zijn kans en met een goed schot gaf hij zijn ploeg de leiding (1-0). Hierna namen de gasten het spel in handen en na mooi, snel samenspel maakte mej. v. Eldik gelijk (1-1). Die Gouwe kreeg hier na nog verschillende kansen, maar het was alweer DES dat doelpuntte toen Tinus Krabbe met een mooi schot succes had (2-1). Met deze stand brak de rust aan. Na de rust ging het spel gelijk op en neer, maar de thuisclub wist haar voorsprong te vergroten, op nieuw door Tinus Krabbe (3-1). Ondanks pogongen der gasten ver hoogde DES haar voorsprong op nieuw, toen Han Fluijt een for midabel schot loste, dat doel trof (4-1). Met deze stand kwam het einde van deze aardige wedstrijd/ waarin DES wel iets meer kreeg dan zij verdiende, want technisch was Die Gouwe zeker niet haar mindere. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Angoulême. Af stand 725 km. A. Bakker 1, 4, 9; C. van den Bos 2, 8, 10; Fr. Maijs 3, 5; J. ten Haaf 6; C. Seijbel 7. De eerst aankomende duif arriveerde 's Zaterdagsavonds om 7 uur, de andere kwamen pas des Zondagsochtends. De lauwer krans werd gewonnen door A. Bak ker. Wedvlucht uit Orléans. C. Krijger 1, 32, 33; J. ten Haaf 2, 17, 29, 38; Gebrs. Dalebout 3, 11, 19; C. Seijbel 4, 18; J. Oole 5, 25; L. Koster 6, 26, 34; Fr. Maijs 7, 13, 15, 16, 21, 23, 31, 39; J. v. d. Wielen 8, 9; A. Hagesteijn 10; W. den Boer 12, 24; A. Bakker 14, 30; G. Krista- lijn 20; H. Koster 22; K. Dekker 27, 40; C. v. d. Bos 28; C. Kenters 35; L. Simmers 36; C. v. d. Hoek 37. De wisselbeker werd gewonnen door C. Krijger. Nieuw weekblad voor de Duivensport Verschenen is het eerste nummer van „Duivenpost", onafhankelijk weekblad voor de duivensport, uit gave van de N.V. Zuid Hollandsche Handel- en Exploitatiemaatschap pij te Breda. Naast talrijke uitslagen van wed vluchten bevat dit nummer ver schillende lezenswaardige artikelen voor de duivenhouders, waarvan we noemen „Het baden der duiven" door J. van Keeken, „Besmettelijke duivenziekten" door dr. J. C. Bom, „Hoe vindt een duif zijn hok te rug?" door W. J. van Uxem, en „Oog en karakter" door M. J. Kru- ter. Verder is er een vragenbus in opgenomen en stellen enkele prijs vragen de lezers in staat nuttige prijzen te winnen. Clement Attlee, die 72 jaar oud is, heeft besloten in October af te treden als leider van de La- bourpartij, zo wordt van gezagheb bende zijde vernomen. Zangrepetitie, fuga of barstje, versper rende brokstukken en helend plakband Of er wordt gezongen op Schou wen-Duiveland? Ja, maar niet in verblijdende mate. Nog altijd veel te weinig, zou Eilandman willen zeggen, die nu niet dat rijmpje van over de grenzen gaat citeren van: „Dort wo man singtmaar die alleen nog eens zou willen wijzen op de nuttigheid van het vocaal be zig zijn, zowel voor de keel als het middenrif, want wie veel zingt krijgt tenslotte de borstkas van een bokser, al mag U deze stelling wat mij betreft gerust met een korreltje zout nemen. In ieder geval zong mevrouw wel, op die gedenkwaar dige repetitie-avond, toen de ene aria na de andere opklonk tegen het plafond van het repetitielokaal. Of het kwam vanwege al te veel fuga's of dat er al een barstje van vroeger zat, is niet goed meer na te gaan, maar mevrouw zong haar kunstgebit in tweeën, d.w.z. er was een officiële breuk en dan ook nog een klein gummi velletje, waarmede de overigens waardeloos geworden verbinding tussen de twee delen in stand werd gehouden. Mevrouw zat dus met een mond vol tanden en dat was te merken ook. Haar toon zakte ineen als de stralen van het waterorgel, nadat de stroom is uitgeschakeld. Ze hield beide han den voor de mond en zo langza merhand begon het koor zich met het incident te bemoeien. Natuur lijk tikte de dirigent driftig, zoals dirigenten altijd driftig tikken en toen er dan even stilte was poogde GESPREKKEN VAN EILANDMAN mevrouw uit te leggen, welke bij zondere gebeurtenissen in haar mondinterieur hadden plaats ge vonden. De toestand werd er be slist niet beter op toen de menigte begon met het geven van adviezen. Er kwam raad zus en raad zo op de proppen, maar mevrouw zat er mee. Ze kon nauwelijks praten, laat staan zingen, want de brok stukken versperden zo gezegd af doende de weg naar de keelholte. Gelukkig is er dan altijd weer wel een koel hoofd, dat van aanpakken weetUit het langzamerhand tu- multeus geworden koor, werd me vrouw (met de mond vol tanden) op sleeptouw genomen door een vriendin, die het positieve over zich had van een Rode-Kruis-ver- pleegster. Stommelend zochten zij beiden hun weg naar de deur. De dirigent tikte alweer met zijn rietje en het koor viel in met een scherp staccato. Een kwartiertje later werd de deur geopend en kwamen geholpene en helpster binnen. De eerste lachte met flink wat over tuigingskracht haar prodentbijter- t-jes bloot en het zaakje scheen ge- fixt. De menigte was zeer nieuws gierig. Ach men kent zo niet in de tails de genezende en herstellende mogelijkheden, die uit ware vriend schap en wil om te helpen kunnen voortvloeien. U mag het dan wel weten, het gebit was met leukoplast weer aan elkaar gelijmd, ffet be hoeven in het leven immers niet altijd van die grootscheepse oplos singen te zijn. We zoeken het soms op een Viermogendhedenconferen- tie, maar met plakband kunnen de breuken worden geheeld. Mevrouw heeft haar fuga'tjes gezongen en vlot ook en hoog en met een ge lijmd gebit en zonder angst voor uit elkaar vallen, maar met hoopjes respect voor de gebitlijmende capa citeiten van haar vriendin achter wie zij zulke gaven niet zou heb ben gezocht. Maar een mens ver gist zich wel eens!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2