DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister-President Dr Drees legde verklaring af inzake verloop Kabinetscrisis Er komt betrekkelijk weinig jong bloed onder ondernemers DONDERDAG 9 JUNI 1963 No. 17716 - llle Jaargang ZIERIKZEE SCHE HNIEUWSBODE ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Pfijt per 3 maanden bij voorullbetaling I 3,50, per waak 27 cent." Loiio nummer» 10 cl Verichijnt Din»dag, Donderdag. Vrijdag en Zjiordag - Adrortenllepriji 15 cenl paf mm. Succeijei (ma*. 15 mm) lij*- por «tuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171, Zlerlkcee. Poitbui nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtmen Lange NobeUfrael A 171 Ziorikxee RedacteurM. J. BU DE VAATE - Tel 309 TWEEDE KAMER Votum der Kamer ging niet tegen regeringspolitiek in het algemeen In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. W. Drees, omtrent het verloop van de kabinetscrisis een verklaring afge legd, waarin de premier o.m. er op wees, dat het votum der Kamer zich niet richtte tegen de rege ringspolitiek in het algemeen, zo dat het kabinet zich onder deze omstandigheden gerechtigd achtte zijn taak weer op zich te nemen, terwyl het, mede in verband met verschillende belangrijke en ur gente wetsontwerpen, die aan hangig en in voorbereiding zjjn, het landsbelang er mede gediend is, indien niet een langdurige onder breking Intreedt. Met betrekking tot het huur- vraagstuk zal de regering voorstel len doen van tweeërlei aard. Het eerste strekt tot verlaging van de lasten, die drukken op de exploitatie zowel van oude als van nieuwe wo ningen. Het tweede tot verhoging van de huren van oude woningen met 5 pet. De verlaging van lasten kan wor den bereikt door verhoging van het afschrijvingspercentage der huur inkomsten voor de inkomstenbelas ting van 10 pet. tot 15 pet., welke verhoging overigens reeds in uit zicht was gesteld, en door wat de grondlasten betreft, voor onge bouwde eigendommen de in de Duitse periode opgelegde 80 op centen te doen vervallen en voor gebouwde eigendommen niet alleen de destijds opgelegde 100 opcenten, doch daarenboven nog 30 opcenten. In verband met het daardoor ontstaande verlies van ongeveer f 36 millioen, waarvoor de gemeen ten compensatie moeten ontvangen, zal de verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting van 8 pet. op 6 pet. moeten worden te ruggebracht. Hier staat tegenover, dat de huurders van duurdere wo ningen geen 10 pet., maar 5 pet. huurverhoging zullen hebben te be talen, terwijl de indirecte belastin gen sterker zullen worden verlaagd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De verlaging van de grondbelas ting zal per 1 Januari 1956 ingaan. De andere belastingverlagingen, die gedacht waren tegen 1 Juli, zullen tegelijk met de huurverhoging in gaan op 1 September a.s. In verband met de voorgenomen huurverhoging van 5 pet. zal in de omzetbelasting ook de laatste 2 pet. op textiel verdwijnen, hetgeen een bedrag van f 56 millioen per jaar vergt, terwijl de omzetbelasting op suiker eveneens vervalt, waarmede een bedrag van f 14 millioen per jaar is gemoeid. De verlagingen voor textiel en suiker gelden tot 31 December 1956. Tegen die tijd zal kunnen worden bezien of op andere wijze een com pensatie kan worden gevonden. Door de opschorting van de par lementaire behandeling wordt de inwerkingtreding van de daarin vervatte belastingverlagingen in de persoonlijke sfeer vertraagd. Ver schuiving naar 1 September levert bv. een budgetaire winst voor één maal op van rond f 60 millioen. Pc Viertnogendheden- conferentie Westelijken stellen Genève voor Engeland, Frankrijk en Amerika hebben in een nota aan de Sowjet- Unie voorgesteld, dat de leiders der vier regeringen van 18 tot en met 21 Juli te Genève bijeenkomen. Medio Mei werden de vier minis ters van Buitenlandse Zaken het er te Wenen over eens, dat een' derge lijke bespreking wenselijk was. Over de plaats heeft men tot dus ver nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Het Westen gaf aanvarfkelijk de voorkeur aan Lau sanne en de Sowjet-Unie aan Wenen. In een toespraak tot studenten van de universiteit van Zuid-Caro- lina heeft minister Dulles Maandag verklaard het te betwijfelen, of een bijeenkomst van de regeringsleiders op zichzelf een vermindering van de internationale spanning teweeg zal brengen. „Er is meer nodig dan woorden en meer dan één conferen tie om de voorwaarden te schep pen, die vermindering van onze krachtsinspanningen zullen recht vaardigen", zo voegde hij hieraan toe. De huurverhoging. Waar de huurverhogingen wor den toegestaan mede met het oog op de gestegen kosten van onder houd, acht het kabinet het redelijk, dat verband wordt gelegd tussen de huurverhoging en het onderhoud, voorzover dit bij deze beperkte ver hoging mogelijk is. Het ligt dan ook in de bedoeling in het wetsvoorstel tot huurverhoging met 5 pet. een clausule op te nemen omtrent het vervallen van die huurverhoging als het noodzakelijk onderhoud ver waarloosd wordt. De uitwerking zal moeten plaats hebben bij algemene maatregel van bestuur. Opneming van die uitwerking in het wetsont werp zou vertragend werken bij de indiening, zowel omdat gezette overweging van de te treffen rege ling, ook wat de organisatorische opzet betreft, noodzakelijk is, als omdat gedacht wordt aan uitvoe ring door de gemeenten en daar over overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moet kun nen plaats hebben. Bovendien kan de ervaring tot het inzicht leiden, dat verandering van de regeling noodzakelijk is, wat bij een alge mene maatregel van bestuur soe peler kan geschieden dan bij de wet. Het is de bedoeling reeds onmid dellijk de voorbereiding van de al gemene maatregel van bestuur ter hand te nemen en deze na de aan neming der wet zo spoedig moge lijk in werking te doen treden. Bovendien is er aanleiding de volgende twee zaken bij de wet te regelen: a. hetgeen ten aanzien van de hu ren van onbewoonbaar verklaar de woningen thans is geregeld in artikel 3 van het Besluit Bij zondere Huurprijzen 1954;. b. de mogelijkheid om tot verla ging van de huur van woningen te komen, die niet formeel on bewoonbaar zijn verklaard, doch wel met dergelijke woningen op één lijn zijn te stellen. De te nemen maatregelen zullen er toe leiden, dat het verschil tus sen oude en nieuwe huren afneemt met ongeveer 8% pet. Niet-aanvals verdrag tussen Rusland en hel Westen 1 Volgens het onafhankelijke Fran se avondblad „Paris-Presse" be studeert de Franse regering plan nen voor een verdrag van non agressie en wederzijdse veiligheid tussen de Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie. Indien de voorbereidende bespre kingen binnen het Franse kabinet met succes worden bekroond, zal Frankrijk op de Vier-mogendheden conferentie voorstellen voor een dergelijk verdrag indienen, aldus het blad. Einde Britse spoorweg staking in zicht? De leiders der stakende Britse machinisten en stokers hebben een plan aanvaard, dat voorziet in een regeling van hun looneisen. Het moet nog door twee andere vak bonden van spoorwegarbeiders worden goedgekeurd, doch de aan vaarding er van door de stakings leiders heeft de hoop doen rijzen op een spoedig einde van de sta king, welke thans tien dagen heeft geduurd. Er bestaat ook hoop op het be ëindigen van de havenstaking in Engeland, die thans zestien dagen heeft geduurd en heeft veroorzaakt dat als gevolg van het staken door ruim 20.000 havenarbeiders, 172 schepen in zes Britse havens wor den opgehouden. Op grond van een te Bonn ge tekend accoord zijn de gegevens be treffende ruim twintig millioen burgerslachtoffers van de tweede wereldoorlog en het nazi-bewind, die door de internationale opspo ringsdienst bijeen waren gebracht, overgedragen aan het Internatio nale Rode Kruis. De dienst werkte onder auspiciën van de op vijf Mei jl. ontbonden geallieerde Hoge Commissie. Hollandse nieuwe voor H.M. de Koningin Op paleis Het Loo werden H.K.H. Prinses Wilhelmina traditiegetrouw weer twee vaatjes met de eerste nieuwe haring aangeboden. De aan bieding geschiedde door de schip per van de VI. 83 „Neeltje", die de haring had aangevoerd na ze op Het Economisch Instituut voor doende jongeren zich gereed hou- tT9™hMbS°V|r??namern^Van^ de Middenstand heelt dezer dagen den en in de gelegenheid worden VI. 200 „Nellie Schipper Leen Rog gesteld de ouderen op te volgen - was vergezeld van de reder, de heer de derde publicatie het licht doen de ver0U(jering haar hoogste punt C. van Toor, de burgemeester van zien in de serie „Sociaal-economi- waarschijnlijk bereikt heeft. Vlaardingen, mr, J. Heusdens en de sche gegevens over het midden- en hoofdcontroleur van de Dienst van Nederlandse Haringcontröle, de heer W. J. van der Windt. DE MIDDENSTAND IN NEDERLAND Aantal jongeren loopt nog terug CIJFERDANS DER AUTO S Op de wereld rijden op het ogenblik naar schatting bijna 90 millioen automobielen rond. Dit kan men afleiden uit een berekening van. de „American Automobiele" die op grond van vrij exacte gegevens over de gehele wereld, behoudens een schatting van de Sowjet- Unie, tot de conclusie kwam, dat in 1954 ruim 87 millioen auto's, vrachtauto's en auto bussen in gebruik waren. Bij een jaarproductie van 11 mil lioen voertuigen per jaar kan de 90 millioenste dus niet ver meer af zijn. Het wereldauto- mobielpark in 1954 omvatte plus minus 65 millioen perso nenauto's. Daarnaast stormen nog ongeveer 10.5 millioen mo torfietsen (en bromfietsen) langs de wegen, terwijl voorts 7 millioen landbouwtr actor en in gebruik zijn. Militaire voer tuigen zijn in deze berekening niet opgenomen. ZIERIKZEE Tweede Kamerfractie P. v. d. A. naar Schouwen-Duiveland Uitgebreide oriëntatietrip over het eiland. Wij vernemen van officiële zijde kleinbedrijf" welke is gewijd aan de leeftijdsopbouw van de onder nemers in ambacht en detailhandel. Aan de in 1953 onder ongeveer 6000 ambachtslieden en detailhan delaren gehouden steekproefenquè- te worden gegevens ontleend, waar uit o.m. de samenstelling naar leef tijd van deze groep naar voren komt. Zoals overigens verwacht mocht worden blijkt het grootste dat de Tweede Kamerfractie van aantal zelfstandige ondernemers de P.v.d.A. voornemens is op Vrij- voor te komen in de leeftijden tus- dag 10 Juni a.s. een bezoek te bren- sen 40 en 55 jaar. Het aantal jonge gen aan Schouwen-Duiveland. Aan ondernemers blijkt gering en loopt het gezelschap parlementaire zal waarschijnlijk nog terug, hetgeen worden toegevoegd ir. C. A. de o.m. wordt toegeschreven aan de Vlieger van de afd. Schouwen-Dui- moeilijkheden, die onder de huidige veland van de Dienst Dijkherstel omstandigheden uit hoofde van Zeeland, ir. L. Eelkema en het vakbekwaamheid en vooral van hoofd van de wederopbouw de heer kapitaalkracht aan de zelfstandige D. Stam. Na aankomst te Zijpe in vestiging zijn verbonden. de morgenuren wordt gereden via Verder wordt het verband tus- Oosterland, waar de afbraak van sen leeftijd en inkomen nagegaan, noodwoningen wordt bezichtigd, waarbij o.m. de nawerking van de naar Ouwerkerk. Hier wordt ken- dertiger crisisjaren wordt bespro- nis genomen van de wederopbouw ken. der woningen, het dijk- en het In het laatste gedeelte wordt ge- landbouwherstel. Te Nieuwerkerk constateerd, dat de ondernemers in worden 't uitbreidingsplan der ge- ambacht en detailhandel 'n zekere meente en het agrarisch sanerings- ifcate van veroudering vertonen. Op plan bekeken. Te Zierikzee wordt oorzaak van dit verschijnsel de lunch gebruikt, waarna een be- vybrdt uitvoerig ingegaan, waarbij zoek wordt gebracht aan Schelp- tefcslote de conclusie naar voren hoek en bij Serooskerke een com- kdmt, dat - aangenomen dat vol- plexwerk wordt bezichtigd. Te Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 9 Een kalm bevel werkt meer 4 uit dan een, dat met heftigheid o wordt gegeven. o O 9 99990999999499999990969 Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met en kele regenbuien en een kans op on weer. Weinig wind. Iets hogere temperaturen. 10 Juni. Zon op 4.23; onder 9.06 Maan op 23.47; onder 9.06 Laatste kwartier: 13 Juni te 13.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 Juni. 6.17 v.m. 18.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 Juni. 5.39 v.m. 18.02 n.m. Doodtij 15 en 29 Juni. Springtij 22 JunL VERRASSENDE STAP VAN MOSKOU r Bondskanselier Adenauer voor bezoek aan de Sowjet-Unie uitgenodigd Noordwelle wordt het wederop- bouwcomplex in ogenschouw geno men, terwijl te .Brouwershaven een kort oponthoud is ingelast. Van daar gaat de tocht via Zijpe, A.J.- polder naar huis terug. DUUR PALEIS Tegenover het Pennsylvania- station te New York zal het grootste en duurste gebouw ter wereld worden gebouwd. De kosten zullen 100 millioen dollar bedragen. Het gebouw, dat door de op drachtgevers een „paleis van de vooruitgang" wordt ge noemd, komt op een terrein van ongeveer vier hectare en het zal driemaal zo veel ruim te bevatten als de „Empire State Building". Er zal een permanente wereldtentoonstel ling worden ondergebracht, waar buitenlandse regeringen en firma's haar producten kunnen tonen. Rusland wenst diplomatieke en economische betrekkingen De Indische premier Nehroe is per vliegtuig te Moskou aangeko men. Hij zal twee weken in de Sowjet-Unie verblijven, waar hij besprekingen zal voeren met de De Sowjet-Unie heeft de West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Sowjet-Russische regering. Adenauer, uitgenodigd Moskou te bezoeken voor „besprekingen over de kwestie van het aanknopen van diplomatieke en economische be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse Bondsrepubliek". ALMELO. De 43-jarige electri- cien J. W. de L. te Almelo is om gekomen bij een dodelijke val in het magazijn van de stoomspinnerij „Twenthe". Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. De Leeuw moet zijn gestruikeld en toen van vijf meter hoog opgesta pelde balen katoen zijn gevallen. De man is met zijn hoofd op de be tonnen vloer terecht gekomen. Het slachtoffer was bijna op slag dood. Op een persconferentie op het Sow jet-ministerie van buiten landse zaken te Moskou werd me dedeling gedaan van de uitnodi ging, welke is vervat in een nota, die de Sow jet-ambassade te Parijs aan de West-Duitse ambassadeur ter hand heeft laten stellen. De Sowjet-Unie wenst ook cul turele betrekkingen tussen beide landen. In de Sowjet-nota wordt gezegd, dat de Sowjet-regering een bezoek aan Moskou, in de nabije toekomst, door kanselier Adenauer en andere vertegenwoordigers van de Duitse Bondsrepubliek zou toejuichen. „Hij, di ede vrede wenst te bewa ren en te versterken, kan slechts een normalisering van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek wensen". Bij deze normalisering hebben de volkeren van de Sowjet-Unie en Duitsland meer belang dan wie ook". De geschiedenis toont aan, dat „het behoud en de versterking van de vrede in Europa in beslissende mate afhangen van het bestaan van normale en goede betrekkin- AUTOMOBILISTEN let op datum van 1 Juli Dan moet achterverlichting in orde zyn. Nauwelijks één maand rest de automobilisten wie zulks aangaat om de achterverlichting van motor voertuigen conform de nieuwe voorschriften in orde te maken. Met ingang van 1 Juli a.s., aldus brengt nl. de K.N.A.C. in herinne ring, zullen motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten zijn voor zien van twee achterlichten. Deze achterlichten moeten achterwaarts helderrood licht uitstralen, duide lijk zichtbaar blijvend voor het achterop komend verkeer, bij hel der weer tot een afstand van 209 meter. De achterlichten moeten van gelijke grootte en van gelijke of nagenoeg gelijke sterkte zijn. Ze moeten op gelijke hoogte zijn aan gebracht, maximum 1,25 meter bo ven het wegdek, symmetrisch aan. weerszijden van het voertuig en. niet meer dan 40 cm. van de uiter ste zijkanten. gen tussen de volkeren van de Sowjet-Unie en Duitsland", aldus de Sowjet-nota. In West-Duitse regeringskringen te Bonn verluidt, dat de Bondsre gering bereid is diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Namens de com- missie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek heeft de voorzitter, de heer Chr. Leef lang, in het Stedelijk Museum te Amsterdam de expositie „De best verzorgde vijftig boeken van 1954" geopend. De heer Leeflang legde er de nadruk op, dat .dit de zevende tentoonstelling van dit soort na de oorlog is. IJSSELSTEIN. Het lijk van de vijftienjarige Dirk Jtiekspoor uit IJsselstein, die, zoals bekend, Zon dag bij het zwemmen nabij Lopik verdronken is, is uit de Lek opge haald. Het stoffelijk overschot van zijn tienjarige halfbroer Aart Boek man is nog niet gevonden. AMSTERDAM. De commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek organiseert dit jaar voor de eerste maal een Kinderboekenweek, die zal worden gehouden van 27 October tot en met 2 November. In deze week zal, al dus de commissie, worden getracht op alle mogelijke manieren de aan dacht van kinderen en ouderen te richten op het kinderboek. OUDESCHOOT. Door tot nu toe •onbekende oorzaak is onder Nije- lamer bij Wolvega een auto, be stuurd door de 51-jarige heer J. W. tegen een boom gereden. De be stuurder werd op slag gedood. De heer W. was de oudste firmant van •een automobielbedrijf te Heeren veen. 's-GRAVENHAGE. De negende nationale leidsters- en leidersbij eenkomst van de Nederlandse pad vinders, die de naam Koempoelan •draagt, zal op 25 en 26 Juni op de terreinen van Ada's hoeve te Om men worden gehouden. Het motto van deze Koempoelan is „B.P.'s Spoor". Ieder jaar komen er 3 a 400 paren lepelaars naar het Zwanenwater by Callantsoog om daar ongeveer 1000 jongen uit te broeden. Het Zwanen- water ls een van de drie broedplaatsen van lepelaars, die er in West Europa zyn: alle drie zyn ze in ons land, verder vindt men ze alleen in Oost-Europa. De vogels zyn hier te lande beschermd, in tegenstel ling tot het buitenland, waar z\j geregeld worden geschoten. Dat is dan ook de reden, dat het aantal, dat hier in ons land naar de broed plaatsen trekt, ieder jaar vry constant blyft. De lepelaars, die van garnalen leven, maken elke dag een tocht van maar liefst 60 km., om in de Waddenzee hun voedsel te vangen. Toch komen zy trouw naar Callantsoog terug, hoewel er ook op een van de Waddeneilanden een broedplaats is. De bovenste foto geeft een beeld van een „nieuw komer" die daalt, terwyl de andere vogels netjes in het gelid wachten. De onderste foto geeft een beeld van de vogels op het nest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1