S GOLDEN FICTION Toestand van de Ned. vogelstand is zeer zorgelijk Natuurlijke omstandigheden worden slechter Ingezonden mededeling ONDER ONS GEZEGD: Dr. G. A. Brouwer uit Bilthoven heeft als voorzitter van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die in hotel „De Schuur" te Breda haar algemene vergadering hield, de toestand van de Nederlandse vogelstand zeer zorgelijk genoemd. Ook de natuurlijke omstandighe den worden voor de vogels als het ware met de dag slechter. Hij moest dit onder meer toeschrijven aan ruilverkaveling, de steeds voort schrijdende mechanisatie van de landbouw en de steeds intensiever Stad en Provincie Het tijdig aanvragen van paspoorten In aansluiting aan de reeds in ons blad gepubliceerde berichten over het aanvragen van paspoorten wordt er van de zijde van de Pro vinciale Griffie te Middelburg de aandacht op gevestigd dat de tijd van 2 weken voor het aanvragen voor het aanvragen van een pas poort thans nog te kort is. Pas poorten dienen tenminste drie we ken van te voren te worden aan gevraagd, wil men deze tijdig in het bezit hebben. De grasmat van het Havenpark Door plaatsing van de grote Zi- mito-tent in het Havenpark heeft de grasmat aanzienlijk geleden. Wij vernemen echter van de Plant soenendienst, dat het gras zich zon der twijfel zal herstellen. Reeds is kunstmest uitgestrooid en boven dien wordt regelmatig gesproeid. Dit zal binnen enkele dagen te be merken zijn. De kleur van het gras is trouwens thans reeds aanzienlijk verbeterd. Bromfietster reed tegen auto Zy reed in verboden straat. Zaterdagavond had op de hoek Korte St. Janstraat-Appelmarkt- Poststraat een aanrijding plaats tussen een vee-auto, bestuurd dooi de heer S. V. te Oosterland en een bromfietsrijdster, mej. D. uit Axel Deze laatste kwam uit de Korte St. Janstraat en reed op het kruispunt bovenaan de Poststraat tegen de vee-auto op, welke in de richting van laatstgenoemde straat reed. De bromfietsrijdster kwam uit de ver boden richting en verleende boven dien geen voorrang. Met een hoofd wonde werd zij binnengebracht bij de heer A. G., waar mevr. Vleugels Schutter werd gewaarschuwd, die na aankomst mej. D. geneeskundige hulp verleende. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt wegens rijden in verboden richting en het niet verlenen van voorrang. De bromfiets" van de onfortuinlijke rijdster werd door de aanrijding deerlijk gehavend. KERKWERVE De school te Moriaanshoofd Beroep gemeente ongegrond verklaard. Bij Koninklijk Besluit van 2 Mei jl. is het door de gemeente Kerk- werve ingestelde beroep tegen een besluit van G.S. met betrekking tot herbouw van de school te Mo riaanshoofd ongegrond verklaard. Dit betekent derhalve dat ter plaat se een nieuwe school zal worden gebouwd. Men zal zich heünneren dat destijds de raad der gemeente besloot tot herstel van het door de ramp getroffen schoolgebouw. Het schoolbestuur nam hiermede ech ter geen genoegen en wendde zich tot het college van G.S., dat het desbetreffende raadsbesluit vernie tigde. Hiertegen ging de gemeente weer in beroep bij de Kroon, zon der resultaat evenwel. Burg. Stand en loop der bevol king over Mei 1955. Geboren: 21. Gillis J., z. v. Hen drik van Oeveren en J. H. de Wit (te Noordgouwe); 30. Wilhelmus J., z. v. Johan W. van Gelder en P. J. Boot. Overleden: 18. Jan de Jonge, 66 j., m. v. Neeltje Kloet (te Noordgouwe) 30. Leendert de Kok, 59 j., m. v. Janna L. Roggeband. Ingekomen: Janna P. van Oeve ren, v. St. Annaland; Hendrika Meeuse, v. v. M. D. van Leenen, v. Breda. Vertrokken: Jan Hendrikse naar Utrecht. Burg. Stand en loop der be volking over Mei 1955. Geboren: Johanna J. M., d. v. Johannes den Boer en Abrahamina J. Hage. Gehuwd: Arie Janse den Breejen 23 j., en Aagtje Dorreman, 23 j. Ingekomen: H. W. J. Neggers v. Oirschot; J. G. Thoma en gezin v. Haamstede; M. Versteeg v. Soest. Vertrokken: A. M. van der Maas en gezin n. Eikerzee; J. van de Repe n. Nieuwer-Amstel; S. van den Hoek en gezin n. Zierikzee; A. Dor reman n. Rotterdam; P. A. Re- meeus n. Ouwerkerk; F. N. van de Schelde en gezin n. N.O. Polder; W. J. Sturm en gezin n. Amsterdam. bewerking van de velden. Daarna constateerde hij dat onder meer Door het verwezenlijken van het Deltaplan en de wijzigingen welke men ook in de Waddenzee wil aan brengen verdwijnt bovendien het voedselterrein voor de steltlopers. In de komende tijd zal vooral onder de jeugd belangstelling voor de vo gelbescherming worden gewekt, zo meende de heer Brouwer, door bespuiten van boomgaarden, vooral in de Betuwe, de vogels gaan verdwijnen. Ook langs de Oude Maas in Brabant, waar men een recreatieoord wil inrichten, laat de omgeving veel te wensen over. HAAMSTEDE Burg. Stand en loop der be volking over Mei 1955. Geboren: 2. Maria A., d. v. E. Weinberg en M. J. v. Ruiswijk; 9. Johanna M., d. v. W. J. Smit en A. M. v. Arum. Overleden: Willem den Haan (te Noordgouwe), 6 jaar. Ingekomen: C. Hoornweg v. Val- kenburg-Houthem; 4. G. N. Deur- loo v. Hoogland; 13. A. J. M. Tho massen en echtg. v. Venlo; 24. H. F. Jansen v. register Bev. Inspec tie, Den Haag; 23. M. Bax, v. Am sterdam; 27. P. v. d. Linde, v. Brouwershaven; 31. C. J. v. d. Lin den en echtg. v. Noordwijk; 31. A. Thijsse v. Rotterdam. Vertrokken: 2. J. F. H. v. Oud- heusden n. Den Helder; 2. G. den Boer n, Diemen; 12. W. D. Dijkman n. Apeldoorn; 13. J. G. Thoma n. Renesse; 16. C. P. v. Vessem n. Amsterdam; 16. S. Bulthuis n. Zwolle. NOORDGODWB De gemeentelijke badinrichting Nu de gemeentelijke badinrich ting enkele maanden in exploitatie is, blijkt dat per maand in totaal 911 douches en baden zijn genomen. Uit dit gemiddelde blijkt dat de aanwezigheid van de inrichting door het publiek zeer wordt ge apprecieerd. Burg. Stand en loop der be volking over Mei 1955. Geboren: 9. Erik, z. v. Hendrik Akkerman en Geertruida Holenk; 12. Cora, d. v. Herman S. Slager en Janna N. Bom, te Burgh; 21. Gillis J., z. v. Hendrik van Oeveren en Johanna H. de Wit, te Kerkwerve; 21. Willem, z. v. Hendricus B. Lo- kerse en Willemina G. Braber; 28. Hendrik F., z. v. Pieter van 't Hof en Johanna P. Heiboer, te Brou wershaven; 30. Johannis C., z. v. Jacob Vroegop en Maria C. Over- beeke, te Nieuwerkerk; 31. Marina M., d. v. Johannes C. van 't Veer en Maatje C. Blom. Gehuwd: Jan Legemate, 27 j., te Zierikzee en Maatje W. van der Wekken, 28 j. Overleden: 3. Abraham van Dij- ke, 80 j., te Zierikzee, m. v. Janne tje Catshoek; 4. Dirk Romijn, 10 j., z. v. Arie Romijn en Geertruida Fierens; 5. Maarten O. Kloet, 90 j., te Z.zee wedn. v. Helena Fluijt; 18. Jan de Jonge, 66 j., te Kerk werve, m. v. Neeltje Kloet; 18. Willem den Haan, 6 j., te Haamste de, z. v. Marinus P. den Haan en Sijgje Kramer; 27. Marinus J. Rus tenburg, 49 j., te Ouwerkerk; onge huwd, z. v. Jacob A. Ruijtenburg en Maria Hage. Ingekomen: 12. S. Stoker en ge zin v. Norg. Vertrokken: 24. E. van de Vreede n. Krabbendijke. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Per 1 Juni stonden bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 33 mannelijke werk lozen. Hiertegenover stonden niet minder dan 383 aanvragen van werkgeverszijde. Voor vrouwen be droegen deze getallen respectieve lijk 2 en 22. In de verschillende branches was zowel vraag als aan bod. Ook elders Schouws probleem Er zyn te veel zilvermeeuwen in ons land. Er zijn te veel zilvermeeuwen in ons land. Het is de afgelopen 15 jaar bekend geworden, dat zilver meeuwen grote schade toebrengen aan de overige vogelstand. De zil vermeeuwen, zo is namelijk geble ken, eten de eieren of de jongen van andere vogels, waardoor deze standen ernstig nadelig worden be- invloed en vaak sterk verminderen. Op de terreinen van de duinwater leiding van 's-Gravenhage is men thans reeds doende zilvermeeuwen te doden. Dit geschiedt met vergif (strychnine) dat op brood wordt ge smeerd. Tot nu toe zijn ongeveer 200 meeuwen doodgemaakt. Naar schatting zijn in ons land 25.000 pa ren zilvermeeuwen en het zal wen selijk zijn, dit aantal terug te bren gen tot 2500. De kolonie bij 's-Gra venhage, op het terrein „De Bier lap" - een van de dikke twintig in ons land - omvat ongeveer 1200 paren. Het is voldoende als zij uit ongeveer 200 paren zou bestaan. In twee jaren tijds wil men de stand tot dit aantal terugbrengen. TOCH Kil AAR LIEVER.. TENTOONSTELLING E55 TELEVISIE I Van 18 Mei t/m 16 Juni 's middags 3 uu in het Golden Fiction-programma „Sous I' Juliette Gréco ciel de Paris" Groep kinderen naar het buitenland Een groep van 24 kinderen, voor namelijk afkomstig uit de gemeen ten Zonnemaire, Haamstede, Re- nesse en Burgh, zijn vertrokken voor een verblijf van enkele weken in een Frans kindertehuis. De uit zending staat onder auspiciën van het Genootschap Frankrijk-Neder land. De schoolartsendienst heeft medewerking verleend aan de voor bereiding tot deze uitzending, nadat eerst contact was opgenomen met de diverse hoofden van scholen.- Naar wij van de zijde van de schoolartsendienst evenwel verne-' men, acht men over het algemeen' de tijd wel aangebroken, dat met' de uitzendingen wordt gestopt. Er zijn ook wel eens minder goede er varingen opgedaan en de uitzending door het Centraal Genootschap wordt dan ook thans geprefereerd boven allerlei incidentele uitzen dingen, zoals zij ook veelvuldig in de eerste jaren na de ramp voor kwamen. Expositie P. Bulthuis De bekende kunstschilder Piet Bulthuis, die veel op Schouwen- Duiveland heeft gewerkt, exposeert thans in de bekende zaak van Van Benthem en Jutting te Middelburg. De expositie omvat gouaches, schil derijen en plastieken, waaronder gouaches met de Februariramp als thema. FINANCIEEL NIEUWS Scheldebank N.V. - Zierikzee In de gehouden Algemene Ver gadering van Aandeelhouders der Scheldebank N.V. werden de Ba lansen en Verlies- en Winstreke ning over het boekjaar 1954 goed gekeurd en het dividend over dat boekjaar vastgesteld op 9 pet. Dien tengevolge zijn de dividendbewij zen no. 37 van de oude aandelen vanaf heden betaalbaar met f 45 per stuk, onder inhouding van 15 pet. dividendbelasting ten bedrage van f 6,75, en de dividendbewijzen no. 37 van de nieuwe aandelen met f 22,50, onder inhouding van f 3,38 dividendbelasting. De aftredende Commissaris, de heer F. D. van Vessem, werd her kozen. Nederlandse Spoorwegen boekten minder winst. Als gevolg van een stijging der kosten met f 34,3 millioen (ruim 9 pet.), waartegenover de inkomsten met f 32,1 millioen toenamen (ruim 8 pet.), is de winst van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen over 1954 met rond f 2,2 millioen gedaald en bedraagt f 2,6 millioen tegen f 4,8 millioen in 1953. Van de kostenstijging zijn de voornaamste posten f 21,3 millioen wegens de aan het personeel op 1 Januari, 1 Juli en 1 October 1954 toegekende loonsverhogingen en f 8,2 millioen wegens gestegen on derhoudskosten. Een bedrag van f 4 millioen werd evenals over 1953 ten gunste ge bracht van de reserve diverse be stemmingen als bijdrage in de tot standkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan Rijkswegen. BROMFIETS ALS LOKMIDDEL Tijdens het congres van de Federatie van Ned. Rijwielpad verenigingen, dat te Barneveld gehouden wordt, heeft ir. J. G. Kruimel, oud-directeur van de Provinciale Waterstaat van Gelderland, in een causerie over toeristische rijwielpaden onder meer verteld, dat de tendens bestaat, dat elke ar beider met een bromfiets naar zijn werk wil. Hem was be kend, dat werkgevers hiervan gebruik maken - nu er een te kort aan arbeidskrachten is - voor de werving van arbeiders die zij een bromfiets beloven als zij een tweejarig arbeids contract tekenen. Dit gebeurt in de omgeving van Arnhem, aldus ir. Kruimel. De secte Hoa Hao, waarvan de strijdkrachten Vrijdag eenheden van het Vietnamese leger in het gebied van Cantho hebben aange vallen, tracht thans tot een wapen stilstand te komen, aldus werd Za terdag uit Saigon gemeld. De op perbevelhebber van de Hoa Hao, generaal Tran Van Soai, zond twee gezanten naar Vinh Long voor be sprekingen met vertegenwoordigers van de nationale Vietnamese rege ring. HDe omvang van de beroepsbevolking De omvang van de mannelijke beroepsbevolking wordt voor 1954 geraamd op 3.119.000. In 1954 nam het aantal mannelijke beroepsbe oefenaren toe met 41.000. Voor 1955 wordt de netto-aanwas geraamd op 29.000 en voor 1956 op 30.000. De omvang van de vrouwelijke be roepsbevolking wordt voor 1954 ge raamd op 972.000. Voor 1953 was de raming 950.000. Voor 1955 en 1956 is een toeneming van het aantal vrouwelijke beroepsbeoefenaren van resp. 14.000 en 11.000 geraamd. Door invoering van het arbeidsver- bod van 14-jarige meisjes met in gang van 1 Juli zullen deze cijfers vermoedelijk lager komen te liggen. De nieuwe woorden lijst van de Ned. taal Met betrekking tot de invoering en toepassing van de nieuwe woor denlijst van de Nederlandse taal deelt de persdienst van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende mede: Zoals vorige week reeds is ge publiceerd, heeft de gemengde Ne derlands-Belgische spellingscom missie eenstemmig nadere voorstel len voor de Nederlandse en Belgi sche regeringen geformuleerd. In deze voorstellen wordt afzonderlijk voor Nederland en België aangege ven op welke wijze de woordenlijst bij het onderwijs in deze landen zou kunnen worden toegepast. Noch de Belgische noch de Nederlandse regering heeft zich reeds .over deze voorsteilen kunnen uitspreken. Ge zien het feit echter, dat zij de in stemming verworven hebben van alle op de ter zake gehouden ver gadering aanwezige leden, dienen berichten als zou men in België zijn eigen weg wensen te gaan, onjuist te worden genoemd. KERKNIEUWS Geref. Kerk te Zonnemaire Ds. A. Nagclkerke nam afscheid van zyn gemeente Wegens vertrek naar Zweelo (Dr.) heeft ds. A. Nagelkerke, predikant der Gereformeerde Kerk te Zon nemaire, na een ambtsperiode van twee jaar, in de middagdienst van Zondag jl. afscheid genomen van zijn gemeente. Het kerkgebouw was bijna overbezet. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op verschillende collega's van ds. Na gelkerke uit nabürige gemeenten, ds. van Wijck, Ned. Herv. predi kant met een der kerkeraadsleden, het college van B. en W. der ge meente, en de secretaris de heer Goedbloed. Als tekst voor zijn af- scheidspredikatie had ds. Nagel kerke gekozen Romeinen 8 38-39, in het bijzonder de woorden „Ik ben verzekerd", gesproken door de apostel Paulus, daarbij doelend op de allerbelangrijkste geestelijke ze kerheid. Ds. Nagelkerke wees er op hoe in deze ontredderde wereld toch nog veel is overgebleven, waarop een mens kan vertrouwen, en dan betekent het afscheid van een mens bij deze troost vergeleken niets, want de liefde van Jezus Christus blijft. Wanneer deze zeker heid maar aanwezig is, kan niets en niemand die ontroven. Na de predikatie richtte de scheidenden herder en leraar zich tot de kerke- raad, tot de collega's uit de clas sis en tot zijn Hervormde collega ds. van Wijck en vele anderen met woorden van dank, alsmede tot de directrice van het ziekenhuis in Noordgouwe, van wie hij zoveel hulp had ondervonden. Namens de kerkeraad voerde het woord de heer K. van Dijke, die ds. Nagel kerke dankte voor de prettige sa menwerking op allerlei terrein. Na mens de naburige gemeente sprak ds. Schuddebeurs te Brouwersha ven en een afgevaardigde van de kerk te Nieuwerkerk dankte voor de goede verstandhouding onder ling op kerkelijk terrein. Tot slot sprak namens de burgerlijke ge meente loco-burgemester J. van Splunder, die de scheidende predi kant dankte voor de goede samen werking, Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik ds. en mevr. Nagelkerke de hand ten af scheid te drukken. AANBESTEDINGEN In 's Landskamer werd aanbe steed de versterking van de voor oever van de Langedijk door het aanbrengen van zinkwerken. Inge schreven moest worden voor een tweetal percelen, het één tegenover de dijkval aan de haven Klooster nol, het andere ongeveer halver wege de Langedijk. Ingeschreven werd als volgt: Ge- brs. Hakkers, Werkendam f 429.840; A. v. d. Straate, Mijnsherenland le perc. f 288.000, 2e perc. f 177.000; Gebrs. v. d. Heuvel, 2e perceel f 149.500; Gebrs. van Oord, Wer kendam f 439.000; Jac. G. van Oord, Utrecht f 423.780; L. Roskam, Slie- drecht f 463.000; Gebrs. van Oord (II), Werkendam f 395.000; Firma Dekker, Papendrecht f 478.000; Ge brs. de Klerk, Werkendam f 448.000; Jan de Ruyter, Neder-Hardinxveld f 417.240. Ingezonden mededeling Die kieseu „het ruime sop" en geloof maar, dat ze genieten voor twee. Hun moeder zegt bij zich zelf, als ze bedenkt hoe vuil de kleertjes straks zullen zijngelukkig maar. dat er ook nog een Ander sop is, waar ik op mijn manier dubbel van geniet. Omo-sop, want dat maakt alles weer schoon voor twee. Juist mevrouw, ten eerste wordt Uw goed ongekend wit en ten tweede zijn meteen de vlekken er uit. Met een an der wasmiddel krygt U meestal alleen öf het eerste óf het tweede voor elkaar, doch niet allebei tegelijk. Daarom kunt U met volle overtuiging zeggen: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's „Onio- schoon". ■k Alléén het moderne Omo kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén Omo geeft U een was, waar van U zonder overdrijving zeggen kunt: de schoonste was van mijn leven' o 2ii e FEUILLETON 43 TERKER DAN DE HAAT door H. van Heeswijk Hij begon bang te worden voor zichzelf en evenals een hond, die zijn rasgenoten schuwt, en zich aan het gezicht wil onttrekken, wan neer de werking van het vergif der dolheid in zijn bloed begint te wer ken, zo sloot Antoon, bang dat het geheim van zijn verdriet openbaar zou worden, zich meestal op in zijn hut en verliet enkel dat kleine ver trek, wanneer hij aannemen kon, dat hij ongestoord over het dek kon wandelen. En wanneer soms een enkele passagier hem 's avonds in het maanlicht over het dek zag lo pen, dan huiverde hij onwillekeu rig om dat bleke gezicht, dat aan een geest deed denken. Daarom meed men hem op het schip, want hij ging door als een zonderling. Het kon hem niet schelen. Hij dacht er ook niet over na, want zijn gedachten hadden hun scheppen de kracht verloren. Hij kon zich niet meer in nieuwe toestanden ver plaatsen en verder denken dan het bestaande. Hij was moedeloos ge worden. Maar er is een moedeloos heid, uiterlijk geheel overeenstem mend met kalme berusting, maar zij sterkt of troost niet, neen, zij put uit en neemt de krachten weg die nodig zijn om het innerlijk le ven te dragen. Zo kwam Antoon van der Velden terug in Indië, in zijn dorpje, en zijn getrouwen, die hem opwachtten verwachtende, dat hij als een op gewekt man, mischien wel met een Hollandse vrouw vol levenslust zou verschijnen, zagen een gestalte, met ingevallen wangen, bleek, en de ogen diep in de kassen, ellendiger dan hij vier maanden geleden was heengegaan. Na het vertrek van Antoon bleef er een leegte achter in het leven van Tine van Hoogstraten. Hevig was het leed geweest, toen zij tot de ontdekking kwam dat de man, die zij had liefgekregen, de moor denaar van haar broer was, de man die haar geluk had vernietigd. Maar ze moest zich beheersen terwille van haar kind. Inwendig leed ze diepe smart. En na een paar dagen vertrok ze uit Bergen. Ze kon er niet langer blijven. Er waren zoveel herinneringen verbonden aan dit lieflijke badplaatsje en aan de villa, waar hij zo vaak op bezoek was geweest. Bovendien de school begon weer voor haar zoon en op een der laatste dagen van Augustus keerde zij terug naar haar woning in Voorburg. Ook daar kon ze geen rust vinden. Telkens opnieuw, als ze 's morgens en 's middags alleen in huis zat, moest ze denken aan de jongeman, die ze - ze moest het bekennen - zo lief had. Maar kon ze haar leven binden aan de man, die haar broer Neen, neen, dat kon niet! Dat mocht niet! Weken gingen voorbij, maar het leed stilde niet. Ze kon Antoon niet uit haar gedachten bannen. Steeds zag ze zijn van smart verwrongen gelaat voor zich en telkens opnieuw hoorde ze weer zijn stem: „Tine, kun je me niet vergeven?" Ze was hard geweest. Onmense lijk hard. Ze had hem weggestuurd, hoewel ze hem niet meer missen kon. De schaduw van haar gedode broer stond tussen hen in en scheid de hen beiden. Kon ze maar eens aan iemand haar hart uitstorten. Kon ze maar eens iemand om raad vragen in dit verschrikkelijke di lemma! Op een middag in 't laatst van November ging de telefoon. „Zo Tine", begroette een rustige stem aan de andere kant der lijn, „ben je je oude oom helemaal ver geten? Ik heb je sinds je met va- cantie ging helemaal niet meer ge zien". Het flitste door haar gedachten Hem zal ik het zeggen. Hij zal mij raad geven. „Ik kom dadelijk naar u toe", be loofde ze, nadat ze haar veront schuldiging had aangeboden, omdat ze hem in maanden niet bezocht had Ze légde de telefoon op de haak en gaf het meisje order haar zoon van de school te halen. „Wanneer ik met eten nog niet thuis ben, dan beginnen jullie maar. Het kan wel laat worden". Een kwartier later stapte ze op de tram. De oude heer van Hoog straten was een broer van haar schoonvader, het enigste familie lid, met wie ze nog contact had ge houden na het overlijden van haar man. Hij was in de zeventig en be woonde een rustig huisje aan de zeekant van Scheveningen. Na Ber gen aan Zee was ze hem helemaal vergeten en ze was dankbaar voor zijn telefoontje. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2