DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1955 No. 17754 - llle Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EU ADVER1ENHÊN Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cenl.~ Losse nummers 10 et Verschijn! Dmsdeg. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjet (mee. 15 mm) II,— p«r stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nöbelstraet A 171. Zierikzee. Postbus nr 1, Telefoon' 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur.- M. J. BU DE VAATE Tel 309 De kwestie der ontwapening Stassen: „Voorzichtig optimistisch" De directeur van het Amerikaan se Bureau voor Werkzaamheden in het Buitenland, Harold Stassen, heeft zich Donderdagavond met „voorzichtig optimisme" uitgelaten over de vooruitzichten voor een ontwapening op het gebied van atoomwapens over de gehele we reld. Stassen, die enige tijd geleden van president Eisenhower opdracht Icreeg een studie te maken van kwesties met betrekking tot een ontwapening, voegde er aan toe dat de Russische leiders op het ogen blik een „klaarblijkelijke bereid heid tot onderhandelingen tonen over kwesties, waarin hun houding tot dusverre zeer star is geweest". „Uit de recente Russische voorstel ten op het gebied van de ontwa pening zou jcunnen blijken dat hun gezichtspunten het Westelijke standpunt van de laatste tien jaar benaderen", aldus Stassen. Engelse (roepen verlaten Oostenrijk De evacuatie der Britse troepen in Oostenrijk is begonnen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse leger Vrijdag te Klagenfurt medegedeeld. Het eerste convooi van vijftig vrachtauto's, alle beladen met uit rusting, vertrekt vandaag naar Duitsland. De Britse bezettingsstrijdkrachten bestaan uit een bataljon en een aantal administratieve eenheden. Critiek op W.-Duitse militaire wetten De eerste militaire uitvoerings wetten, die door Bondskanselier Adenauer bij de Bondsraad en de Bonsdag zijn aanhangig gemaakt, zijn op fel verzet gestuit. De socia listische oppositie heeft tijdens het weekeinde een verbitterde strijd te gen de ontwerpen aangekondigd, niet alleen omdat zij de bewape ning tot na een conferentie der Grote Vier wenst te zien uitgesteld, doch ook omdat zij de door de Bondskanselier gekozen methode beschouwt als een inbreuk op de vroeger gegeven verzekering, dat gestreefd zou worden naar een bre de parlementaire basis voor de mi litaire wetgeving. De Socialistische partij heeft Adenauer er van be schuldigd dat hij, om tactische re denen, Bondsraad en Bondsdag wil overrompelen. De komende Vier-Mogendheden- Conferentie Amerika wil naar Genève. Amerika heeft Engeland en Frankrijk meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen het houden van de bijeenkomst van regeringslei ders der Grote Vier te Genève, aanvangende 18 Juli. Tot dusver had Amerika gestaan op Lausanne of Stockholm als ver gaderplaats. De Sowjets wilden Lausanne niet en gaven de voor keur aan Wenen. De Westelijke drie zullen dezer dagen Moskou de thans overeenge komen tijd en plaats in een nota voorstellen. Amerikaanse lucht vloot altijd slagklaar De Amerikaanse luchtmacht be zit meer vliegtuigen, die atoomwa pens kunnen vervoeren, dan de rest van de wereld tezamen, zo heeft de Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Talbott, Vrijdag op een congres te Cuser (Zuid-Dakota) verklaard. „Vandaag kan de luchtmacht der V.S. tegen welk doel of welk ge bied ter wereld dan ook met een besliste nauwkeurigheid de meest vernietigende macht richten, die er bestaat. Dit geldt vandaag, dit zal het volgend jaar nog het geval zijn en ik zie niet het ogenblik, waarop dit niet meer waar zal zijn", zo voegde Talbott hieraan toe. H.M. de Koningin spreekt in Pieterskerk te Leiden H.M. de Koningin zal - zoals ge meld - in tegenwoordigheid van Z. K.H. de Prins der Nederlanden, op 18 Juni a.s. in de Pieterskerk te Leiden een rede uitspreken over „De welvaart der wereld als ge- rneenschappelij ke verantwoorde lijkheid". De Nederlandse Jeugd Gemeen schap en de Nederlandse Studen tenraad, in wier kringen de over tuiging leeft, dat de jongeren in Nederland zich bewust zijn van hun mede-verantwoordelijkheid bij het bevorderen van een harmonische ontwikkeling van de welvaart der wereldbevolking, hebben zich tot H.M. de Koningin gewend met het verzoek tijdens een grote bijeen komst van Nederlandse jongeren een toespraak te willen houden over dit onderwerp. De hierboven genoemde organi saties hebben behalve leden en ver tegenwoordigers der verschillende aangesloten verenigingen en een aantal deskundigen, ook de leden van de minister-raad, van de Sta- ten-Generaal en het corps diplo matique uitgenodigd. De bijeen komst zal vermoedelijk om 15.30 uur aanvangen. De rede van H.M. de Koningin zal door de samenwerkende om roepverenigingen over de zender Hilversum II (298 m.) worden uit gezonden. Nederland drinkt weer meer Na een daling, enkele jaren gele den, is in Nederland het verbruik van gedistilleerd in 1954 met ruim zes procent en dat van bier met negentien procent gestegen. Er zijn in ons land ongeveer 25.000 alcoho listen. i Dit zei Zaterdag de voorzitter van de Algemene Nederlandse Geheel- onthoudersbond, de heer J. Rede- ker, in zijn openingsrede op de in Emmen gehouden algemene verga dering. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs wordt medege deeld, dat een Franse parlemen taire delegatie naar verwachting dit jaar nog naar de Sow jet-Unie zal gaan. In November jl. is een uitnodiging van de opperste Sow- jet ontvangen. In het Ennepe-Ruhrdistrlct in West-Duitsland woedt op het ogenblik een typhus-epidemie, die reeds vier slachtoffers heeft geëist en ten gevolge waarvan reeds 649 personen in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De ziekte werd verspreid door een fabriek die flessen reinigde met besmet water. De Duitse spoorwegen hebben ook de strijd tegen de ziekte ingezet, zoals uit bovenstaande foto bljjkt: de vloeren van de rijtuigen worden regelmatig gesproeid met een des infecterende vloeistof. MAGISTRAAT- BALLONVAARDER De burgemeester van Nieuwe Pekela de heer G. Boekhoven, is de eerste burgervader in Nederland, die een ballontocht heeft gemaakt. Ter opening van de sportweek in Nieuwe Pekela steeg daar Zaterdag avond de grootste ballon van Nederland op met aan boord gezagvoerder J. Boesman en als verdere bemanning C. de Vos en mevr. Nini Boesman. De burgemeester .werd uitgeleide gedaan door duizenden uit de gemeente. De ballcm geraakte in een buienfront. Men werd zeer snel omhoog gezogen. Het omhulsel klapperde, de mand slingerde, de balloncomman dant keek bezorgd, omdat de situatie minder aangenaam was, maar de burgemeester bleef vrolijk fluiten. Vlak voor het wad bij Termunten werd Nieuwsgierigen spelen met bankpapier (Ingezonden) Door het gehele land worden thans de couvertjes verkocht ten behoeve van de strijd die tegen de meest verwaarloosde ziekte in ons land, na de verrassingsactie, ge voerd zal worden. Uit binnengeko men mededelingen blijkt, dat men, nadat men couvertjes heeft ge kocht, de envelopjes uit nieuws gierigheid openmaakt en men dus de instructies die op de couvertjes voorkomen niet opvolgt. De envelopjes dienen echter ge sloten te worden bewaard. Maakt men de couvertjes desondanks toch open dan beloopt men de kans de prijzen, waarvan het gezamenlijke bedrag bijna een kwart millioen gulden bedraagt, te verliezen. Het geheim aan deze couvertjes ver bonden wordt, zoals reeds eerder is medegedeeld, middels een gezamen lijk radio-programma d.d. 9 Augus tus bekend gemaakt. De restauratie van de Bossche St.-Jan B. en W. van Den Bosch stellen de raad voor gedurende elk der jaren 1956, '57 en '58 aan de com missie voor de restauratie van het uitwendig deel der St. Jan te 's-Hertogenbosch voor het tweede deel van de bedaking een subsidie te verlenen tot een bedrag gelijk aan 32 pet. van de jaarlijkse rijks bijdrage in de kosten van deze res tauratie. Voorgesteld wordt tevens het maximum van het jaarlijks subsidie te bepalen op f 14.010. De benden in het bergcomplex van de Merapi en de Merbaboe hebben geen gebruik gemaakt van de gelegenheid zich over te geven. In Februari werd voor de leden van deze benden de mogelijkheid ge opend zich te melden bij de auto riteiten. Na het verstrijken van de vastgestelde termijn zijn leger en politie, geholpen door de bevolking, een genadeloze achtervolging be gonnen. brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit Monnikendam, waardoor een gedeelte van de scheepstimmerwerf de firma Hakvoort aan de Havenstraat en enige tegenover die aan dezelfde straat gelegen woningen in de as werden gelegd, idweerkorpsen uit diverse omliggende steden en dorpen slaag den er in de brand, welke om een uur of negen werd geconstateerd, in samenwerking met de brandweer van Monnikendam zelf, om onge veer half elf meester te worden. De schade, welke nog niet geheel kon worden vastgesteld, is groot. De bovenste foto geeft een overzicht van het terrein van de brand, waarop brandweerlieden volop in actie zijn. Op de voorgrond het vernielde gedeelte van de werf, op de achter grond de verwoeste huizen. De onderste foto geeft een beeld van het blussingswerk tussen de smeulende resten van de uitgebrande lood sen op de werf. Korte berichten ait het Binnenland ROTTERDAM. Zaterdagavond is in de Waalhaven te Rotterdam de 17-jarige kajuitsjongen Klaus R. H. Papenbroek, opvarende van het Duitse schip „Erika Fritzen" en af komstig uit Ditzum, bij het zwem men verdronken. MAASTRICHT. In de vorige nacht is in het ziekenhuis St. Anna- dal te Maastricht overleden de 30- jarige N. Commandeur uit Heems kerk, die bij een autobotsing op de Rijksv/eg Maastricht-Sittard nabij het vliegveld Zuid Limburg ernstig was gewond. HAARLEM. Zaterdagmiddag was de 8-jarige Robbie Belterman, Hooimarkt, Haarlem op straat aan het spelen. Later op de middag werd hij vermist en waarschuwde men de politie. In de loop van dc avond ging deze tot dreggen in het Spaarne, dat langs de Hooimarkt loopt, over. Tegen middernacht werd het lijkje van de jongen op gehaald. AMSTERDAM, Op Schiphol is - gedoopt met de toepasselijke naam „Empress of Amsterdam" - een Douglas DC-6 B van de Canadian Pacific Airlines geland, als eerste toestel van de wekelijkse lijn, die deze maatschappij geopend heeft op de luchtlijn over „het dak van de wereld", het poolgebied, van Van couver aan de Westelijke kust van Brits-Columbia in Canada naar Amsterdam in Europa. 's-GRAVENHAGE. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op Woensdag 15 Juni a.s. een werk bezoek te brengen aan de gemeente 's-Gravenhage. H.M. zal enige so ciale instellingen bezoeken. KAPELLE. De kweker M. Evers- dijk-Vleugel te Kapelle heeft Vrij dag op de veiling te Kapelle de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aangevoerd. Voor de grote maat werd 63 cent per kg. betaald, voor de drielingen 36-49 cent en voor de kriel 23 cent. IJMUIDEN. In de bouwput van de Velser tunnel is het zo goed als gave skelet aangegegraven van een oeros, een zogenaamde Bostaurus Primigenius, die hier omstreeks het begin van de jaartelling moet zijn geslacht. Het Witte Huis heeft medege deeld dat India's reizende ambas sadeur Krisjna Menon volgende week te Washington met minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal spreken over het resultaat van het bezoek dat hij kort geleden aan Pe king heeft gebracht. Menon komt waarschijnlijk tussen 8 en 10 Juni in Amerika aan. Op het ogenblik voert hij te Londen besprekingen met Britse leiders. De Sowjet-Russische delegatie die in Belgrado besprekingen heeft gevoerd met maarschalk Tito van Zuid-Slavië, is Zondag in Moskou teruggekeerd. O v o Wie het kwade goedkeurt is 6 even schuldig als hij, die het o begaat. o O c 6990644906644694696649 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond. WARM ZOMERWEER. Overwegend zonnig en warm weer, met in de namiddag kans op onweer. Matige Oostelijke wind. 8 Juni. Zon op 4.24; onder 20.58 Maan op 23.02; onder 6,49 9 Juni. Zon op 4.23; onder 20.59 Maan op 23.26; onder 7.57 Laatste kwartier: 13 Juni te 13.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 Juni. 5.11 v.m. 17.24 n.m. 9 Juni. 5.44 v.m. 17.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 Juni. 4.31 v.m. 10.53 n.m. 9 Juni. 5.05 v.m. 17.26 n.m. Springtij 7 en 22 Juni. Doodtij 15 en 29 Juni. DRAMA OP ZEE Logger raakte lek en zonk Schipper verdronk. Ongeveer vijftig mijl Oostelijk van Aberdeen is Zaterdag, als ge volg van een lek, de Scheveningse logger Sch. 204 „Dolfijn" ten onder gegaan. Reeds Vrijdagavond drong water de machinekamer van de logger binnen, die werd verlaten door de bemanning met uitzonde ring van schipper M. den Heyer, die hoopte dat zijn schip nog be houden zou kunnen .worden. Enige ogenblikken nadien evenwel be gonnen de waterdichte schotten te scheuren. De „Dolfijn" liep vol en zonk snel naar de diepte, daarbij de kapitein met zich meesleurend. De bemanning werd overgenomen door een andere logger, de „Maria" die in de loop van de avond in Aberdeen aankwam. Het stoffelijk overschot van de schipper werd la ter drijvende in een zwemvest ge- vbnden en werd eveneens aan boord van de „Maria" naar Aberdeen overgebracht. Twee kinderen verdronken Bij zwemmen in de Lek Bij het zwemmen in de Lek bij Lopik zijn Zondagmiddag twee kin deren waarschijnlijk om het leven gekomen. Het zijn de 15-jarige Dirk en zijn 10-jarig broertje Aart, bei den uit het gezin Riekspoor-Bock- man, te IJsselsteijn. De kinderen waren gaan zwemmen in de Lek ter hoogte van het strand, het zoge naamde Klein Scheveningen. Zij waren de zwemkunst echter niet meester en zijn waarschijnlijk bui ten het omheinde gedeelte van de rivier gekomen. Tegen de avond werden de fietsen van de jongens met de Weren gevonden, zodat aan genomen wordt, dat zij zijn ver dronken. Commissie van Zeeuwse Staten rap porteert over herziening Provinciewet Het Statenlidmaatschap en de ambtenaar Indien de voorstellen der com missie-Prinsen verwerkelijkt wor den, dan zouden de bepalingen in de Grondwet en in de nieuwe pro vinciewet op dc hoogte van de tijd zijn gebracht en een zuiverder beeld geven van de huidige positie der provincie in onze staatsinrich ting dan thans het geval is. Het verslag der commissie-Prinsen be vat veel, dat bekoort. Een spoedige Grondwetsherziening op het stuk van dc provincie is wenselijk cn noodzakelijk. Dit zijn enkele algemene opmer kingen, die de commissie uit de Prov. Staten van Zeeland heeft ge maakt naar aanleiding van het rapport der commissie-Prinsen over de herziening der Provincie wet. In de commissie hadden zit ting de heren Schorer (voorzitter), Schlingemann (secretaris), Cats- man, van Dongen, Kodde en Ste- merding. Haar conclusies zijn thans door Ged. Staten aan de Prov. Sta ten aangeboden. De Statencommissie is het er over eens, dat de bepaling, volgens welke het lidmaatschap der Prov. Staten, onverenigbaar is met dat der Eerste Kamer, kan vervallen. Een minderheid vindt het niet juist dat het lidmaatschap der Staten onverenigbaar is met het bekleden van een betrekking van ambtenaar in dienst der provincie of van een lichaam, geheel af voor een over wegend deel met middelen der pro vincie gevormd of in stand ge houden. Zodoende kan b.v. een ar- beidscontractant bij de Prov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij geen lid der Staten zijn. De meer derheid meent echter, dat door een soepeler regeling ongewenste ver houdingen kunnen ontstaan. Vrijwel alle leden der commissie zijn het erover eens, dat, ofschoon de taak van de colleges van Ged. Staten de laatste jaren sterk is uit gebreid, hun werkzaamheden als zodanig geen dagtaak mogen vor men en dat de mogelijkheid open moet blijven om voor de vervulling van dit ambt personen aan te trek ken, die in het volle leven staan, van wier kennis en ervaring de provinciale besturen profijt kun nen trekken. De meerderheid acht uitbreiding van het aantal gedepu teerden niet gewenst, de minder heid wel en dan tot een aantal door de wetgever te bepalen aantal le den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1