Er komt huurverhoging voor alle oude woningen van vijf procent DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kabinetscrisis opgelost Spoorwegstaking begint Engelse economische leven te verlammen ZATERDAG 4 JUNI 1906 No. 17753 - 111e Ja ar gans ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÉN Pfiji par 3 maanden Lij «ooruiibetdlmg I 3,50, per week 27 cent.' lotie nummert 10 cl Verjchijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zatordag Advertentieprijs 15 cent per mm. Successes (maa. 15 mm) (1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlertkzee, Postbus nr 1. Telefoon' 'nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikzeo Redacteur: M. J. BU DE VAATE Iel! 309 Geschil tussen Zuid-Slavië en Rusland werd bijgelegd Officiële documenten getekend Zuid- Slavlö en de Sowjet-Unte hebben Donderdag documenten getekend, waarin hun zeven jaar oude geschil, dat begon met de uit stoting van Zuld-Slavlë uit de Co- mlnform, wordt bijgelegd. In een gemeenschappelijke ver klaring, die na een week van on derhandelingen tussen de twee lan den is getekend, wordt aangedron gen op toelating van communis tisch China tot de Verenigde Na- tis. Verder op ontwapening, het vreedzame gebruik van atoomener gie en een verbod op atoomwapens De beide landen bepleiten ook een oplossing van het Duitse vraagstuk in het belang van het Duitse volk en de algemene veiligheid, Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie Juichen de resultaten toe van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie die in April te Bandoeng Is gehou den. Minister Drees trok ontslagaanvrage in Het kabinet der Koningin deelt mede: Mr. J. A. W. Burger heeft aan H.M. verslag uitgebracht aangaan de zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot voort zetten van de arbeid van het hui dige kablnet-Drees en heeft aan H.M. meegedeeld de opdracht tot reconstructie van het kabinet In bovenbedoelde zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitgebrachte rapport heeft H.M. de ministers en de staatssecretaris sen in overweging gegeven op hun ontslag-aanvrage van 17 Mei j.l. terug te komen. Op grond daarvan van heeft de minister-president die ontslag-aanvrage ingetrokken. Berlijnse spoorleleioon- verbinding verbroken De Oost-Duitse spoorwegautori teiten hebben Donderdag de tele foonverbindingen tussen de gebou wen van de bovengrondse spoorweg in Oost-Berlijn en de zeventig W.- Berlijnse stations verbroken. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de verbindingen gebruikt wer den door „spionnage-organisaties, die onder Amerikaanse leiding werkzaam zijn in West-Berlijn". Een West-Berlijnse spoorwegbe ambte verklaarde, dat de maatre gel gevaren zou kunnen opleveren, daar het vrijwel onmogelijk zou zijn vertragingen of ongelukken te melden aan het hoofdkwartier in Oost-Berlijn. Veel academici in de Sovjet-Unie Allen Dulles, broer van de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken en directeur van de Ge heime Dienst, heeft verklaard, dat de Sow jet-leiders „hun dictatoriaal gezag" ondermijnen door verbete ring van het onderwijs van het volk. In de Sowjet-Unie studeren thans meer academici af dan in de Verenigde Staten, zo zei hij. Tus sen 1950 en 1960 zal de Sowjet-Unie 1.200.000 afgestudeerden hebben te gen Amerika 900.000. Hoe zeer de menselijke geest in de Sowjet-Unie ook in een bepaal de richting geleid wordt en hoe ge ring ook de vrijheid van de gees telijke ontwikkeling is, men kan niet voorkomen, dat de menselijke geest het critische vermogen laat gelden, dat ontstaan is door de ont vangen opleiding, al poogt men hem ook te leiden na de volbrachte stu die, aldus Allen Dulles. De Sowjet-delegatie, die zich thans in Zuid-Slavië bevindt en onder leiding staat van de secreta ris-generaal der communistische partij, Chrfostjtsjef is Vrijdag in Sofia aangekomen, aldus meldt het Bulgaarse Telegraafagentschap. De Tunesische nationalistische leider Habib Bourguiba, die Woens dag door 300.000 landgenoten werd verwelkomd, toen hij na drie jaar ballingschap in zijn land terugkeer de .moest in de loop van de nacht als een Arabische vrouw verkleed zijn huis verlaten om enige slaap op te doen. Gehuld in een wijd wit gewaad glipte de „opperste strijder" van het Tunesische nationalisme door een opgewonden menigte, die voor zijn huis danste en zong. De twee landen hebben besloten tot nauwere economische en cul turele betrekkingen, waaronder het tot stand brengen van samen werking op het gebied van het vreedzaam gebruik van atoom energie. De Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zijn voorts overeengekomen, el- kaars burgers te repatriëren en be trekkingen te vestigen tussen de sociale organisaties hunner landen. Verkeerd verhonden Tijdens het overleg met de leiders van de fracties van de vier regeringspartijen stond mr. Burger ook herhaaldelijk in telefonisch contact met hen. Groot was zijn verrassing, toen de telefoniste hem de vorige week Donderdag in plaats van met de heer Schouten verbond met de heer Oud. De heer Oud accepteerde de verontschuldi gingen van de formateur met een hartelijk: „Veel succes". Inzamelings-actie van Prins Bernhardsfonds Rebus Prinses Beatrix als prijsvraag. De jaarlijkse inzamelingsactie voor het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen zal van 20 Juni tot en met 3 Juli a.s. worden gehouden. Ten bate van de fondsen wordt een exclusieve foto van het Koninklijk Gezin ten verkoop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehecht met een door prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus, waarvan aan de oplossing een prijsvraag is ver bonden. Openstelling weg Dinteloord-Sleenbergen De weg tussen DInteloord en Steenbergen, die sinds September wegens vernieuwing en verbreding afgesloten is geweest, is gisteien weer voor het verkeer opengesteld. De bussen van de B.B.A. gaan weer de normale route rijden in de rich ting Bergen op Zoom. Het autover keer behoeft nu geen omweg meer te maken van ongeveer 35 kilo meter. Belgische groepen komen voor excursie naar Schouwen-Duiveland Veel belangstelling van de zijde der jeugd Er is contact ontstaan tussen de Vogelwacht „Schouwen-Duivland" en de Belgische vogelbescher mingsorganisatie „Wielewaal", met als resultaat, dat Zondag a.s. de afdelingen van deze organisatie van Yperen en Ostcnde naar de Schouwse .Westhoek komen om vo gels te zien en te horen. De Vogel wacht heeft reeds materiaal ver zonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op hetgeen op het ge bied der fauna ap het eiland valt te beleven. Zo zullen ook de inlagen door de Belgische deelnemers aan deze ex- cui'sie, worden bezocht alsmede de prachtige kolonie jonge kluten te Zonnemaire. Zaterdagochtend vindt een gelui denexcursie plaats voor leden van de jeugd-Vogelwacht te Haamste de. Gestart wordt van het slot „Haamstede". Reeds Donderdag j.l. vond een soortgelijke excursie plaats. Hieraan werd deelgenomen door jeugdleden uit Noordwelle en ook ouderen. Vele nieuwe jeugd- KABINETSFORMATEUR GAF TOELICHTING leden konden worden ingeschreven Zeer veel belangstelling bestond ook voor de op 2e Pinksterdag ge houden excursie 's morgens en een duinexcursie in de namiddag. Met zekerheid kon de aanwezigheid worden vastgesteld van enkele bij eneters, de zeldzame vogels, die zoals gemeld ook op Texel zijn waargenomen. H.M. de Koningin richt zich tot de jeugd Schouwen-Dulvclandsc delegatie samengesteld. Zoals bekend zal een grote groep Zeeuwse jongeren op Zaterdag 18 Juni a.s. de gehele Zeeuwse jeugd vertegenwoordigen bij een door H.M. Koningin Juliana in de Pie terskerk te Leiden te houden toe spraak tot de jongeren van Neder land over de dringende noodzaak van de hulp aan de achtergebleven gebieden in de wereld. Wij vernemen dat de volgende jongens en meisjes van Schouwen- Duiveland het eiland zullen verte genwoordigen, t.w. H. M. Boogert te Oosterland, leerling van het Ly ceum; J. A. Soeters te Haamstede, leerling van de Technische school; W. v. d. Doel te Brouwershaven, leerlinge van de Chr. U.L.O.-school en M. Kouijzer te Zierikzee, leer linge van de openbare U.L.O.-school Twee straaljagers kwamen in botsing Bedoeld als premie voor behoorlijk onderhoud De kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger, heeft enige inlichtingen verstrekt over de wijze waarop hij er in Is geslaagd de hem gegeven opdracht tot reconstructie van het kabinet uit te voeren. Hij zeide, dat van de kant van de Partij van de Arbeid een opdracht aan hem ver wacht werd. Hem is die opdracht dan ook niet onwelkom geweest, niet uit schuldgevoelens, maar om dat het ging om de formele ver antwoordelijkheid, waar de Partij van de Arbeid de grootste partij is, die heeft medegewerkt aan de ver werping van het Huurwet je. Over de gebeurtenissen in de Tweede Kamer wilde mr. Burger niet napraten. Ook de formulering van de op dracht was hem aangenaam. Het was een misverstand te menen, dat de Party van de Arbeid deze ge legenheid had aangegrepen om af te komen van de brede-basispoli- tiek. De bezwaren tegen het ont werp waren van zakelijke aard. Twee plannen De kabinetsformateur had aan vankelijk twee plannen in het hoofd alternatief, namelijk óf een rege ling op korte termijn, óf een rege ling op lange termijn. Tegen de laatste regeling rees al direct het bezwaar, dat het veel tijd zou ver gen om deze uit te werken. Het leek mr. Burger ook onjuist, van deze crisis gebruik te maken, de oor spronkelijk aangehouden datum van 1 Juli, waarop de voorstellen zou den ingaan, te wijzigen. Het eerstgenoemde plan werd dan ook de basis van de onderhandelin gen. Het ontwerp wilde 40 millioen via de huurders aan de verhuurders geven. De basis van mr. Burgers plan was de huurders hier uit te schakelen. Er zou dus geen huur verhoging komen, maar de ver huurders zouden hetzelfde bedrag ontvangen. Gedurende een bespreking met de fractieleiders bleek de wense lijkheid een kleine huurverhoging in te voeren voor de vooroorlogse woningen, met compensatie. De heer Burger wenste die verhoging alleen te zien als een premie op een behoorlijk onderhoud. Dit betekent dat de 5 pet. huurverhoging onge daan zou moeten worden gemaakt wanneer een bevoegde instantie zou vaststellen, dat het onderhoud te wensen over zou laten. Het regeringsstandpunt Op deze grondslag was Zaterdag jl. een begin van overeenstemming bereikt, onder voorbehoud, dat het plan uitvoerbaar zou blijken. Dins dagavond is dit plan in het kabinet besproken. Het plan bleek voor de regering aanvaardbaar, met dien verstande, dat met 1 September de maatregelen zouden ingaan, behou dens de verlaging der Grondbelas ting, die eerst op 1 Januari a.s. kan ingaan, terwijl in hoofdzaak de compensatie zou worden gevonden in de indirecte belastingsfeer .na melijk door afschaffing van de Om zetbelasting op textiel, die 56 milli oen kost en die op suiker, ten be drage van 14 millioen. Omtrent de garantie voor het behoorlijk onder houd der woningen rees de vraag Ook de havenarbeiders blijven halsstarrig of het technisch mogelijk was deze maatregel ook 1 September te doen ingaan. Besloten werd zich niet op een datum vast te leggen, maar zo spiedig mogelijk na de huurverho ging deze bepaling in werking te doen treden. Deze kwestie van de onderhoudsplicht was voor mr. Burger een beslissend punt, even als de vraag wat er zou gebeuren indien er desniettemin een loon- ronde zou komen. Op zijn verzoek om een nadere precisering ontving de formateur een schrijven van de regering, dat hem, zoals hij zeide, plezierig heeft getroffen. Er was nu geen moeilijkheid meer en de frac tievoorzitters waren het spontaan met hem eens. Er komt nu volgens de plannen dus een huurverhoging voor alle oude woningen van 5 pet., als pre mie voor een behoorlijk onderhoud. De kloof tussen het bezit van oude en van nieuwe huizen wordt daar mede verminderd met 8 Vz procent. Het afschrijvingspercentage wordt verhoogd van 10 tot 15 procent. De voorgestelde verlaging der Inkom stenbelasting is verminderd van 8 tot 6 procent. De opbrengst van de gemeentelijke en provinciale opcen ten op de Grondbelasting wordt ge halveerd. De verlaging der Omzet belasting zal tot 1 Januari 1957 gelden. De maatregelen gaan 1 Septem ber a.s. in, met uitzondering van die betrekking hebbende op de Grondbelasting. Deze laatste moe ten wachten tot 1 Januari 1956. De consequentie van doze maat regelen voor de schatkist komen neer op een verhoging van het voor gestelde bedrag van 502 millioen belastingverlaging met 16 20 mil lioen gulden. Op een desbetreffende vraag ant woordde mr. Burger nog, dat hij persoonlijk verwacht, dat de in de Tweede Kamer ingediende motie- Hofstra wel van de baan zal zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 0000000<y0000<>0<>000<>00t>0 O o o Bewys diensten zouder er op te letten aan wie, en het loon o zal niet uitblijven. o 9 4 Oooooooopooopooooooooeo Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: VRIJ ZONNIG. Licht- tot halfbewolkt en overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. 5 Juni. Zon op 4.26; onder 20.55 Maan op 21.10; onder 4.03 6 Juni. Zon op 4.25; onder 20.56 Maan op 21.55; onder 4.51 7 Juni. Zon op* 4.24; onder 20.57 Maan op 22.32; onder 5.46 Volle maan: 5 Juni te 15.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 JunL 3.18 v.m. 15.41 nrm. 6 Juni. 3.58 v.m. 16.18 n.m. 7 Juni. 4.34 v.m. 16.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 JunL 2.43 v.m. 15.05 n.m. 6 Juni. 3,20 v.m. 15.43 n.m. 7 Juni. 3.55 v.m. 10.20 n.m. Springtij 7 en 22 Juni. Doodtij 15 en 29 Juni. Het Mei-weer op Schouwen-Duiveland Koud en nat, aldus werd door De Bilt de maand Mei 1955 gekarak- riseerd. En dit wordt ook beves tigd door de regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse. Er werd 64.3 mm. neer slag geregistreerd, tegen 47 mm. normaal. Donderdagmiddag zijn boven Diepenveen (O.) twee in dezelfde richting vliegende straaljagers met elkaar in aanraking gekomen en brandend naar beneden gevallen. Een der toestellen kwam terecht bij een café in Diepenveen en het an dere bij de begraafplaats. Beide Ovrt'-rH^nk'inn bestuurders wisten met hun val- ucuivmy scherm hun toestellen te verlaten; één hunner is in Diepenveen ge daald. Het tweede toestel kwam bij de Raalterweg neer. Eén der vliegma chines had twee personen aan boord het ander één. Van deze drie vlie gers hebben twee zich met hun val scherm kunnen redden; de derde is om het leven gekomen. De staalfabriek envan Richard Thomas en Baldwin hebben bekend gemaakt, dat zes fabrieken in Wa les en Engeland hebben moeten sluiten als gevolg van onvoldoende aanvoer van steenkolen en schroot door de staking van spoorweglie- den en havenarbeiders. Ook andere ondernemingen heb ben gewaarschuwd dat z(jn door onvoldoende aanvoer de volgende week arbeiders naar huls moeten zenden. Het Britse ministerie van Arbeid geeft in een Donderdagavond ge publiceerd communiqué toe, dat de onderhandelingen tussen de vak bondsleiders mislukt zijn, als ge volg van het voortduren van het geschil tussen de bond van stokers en machinisten, die de staking ont ketend heeft en de bond van spoor- weglleden, die tegen de staking ge kant Is. Het ministerie van Arbeid zal echter zijn goede diensten ter beschikking van de betrokken par tijen blijven stellen teneinde het conflict spoedig tot een oplossing te brengen. De leiders van de bond van ha venarbeiders, waarvan de leden in staking zijn, hebben Donderdag drie uur vergaderd. Zij verklaar den echter naderhand, dat er wei nig kans lijkt te bestaan op een vroegtijdige regeling. Meer dan 19.700 havenarbeiders zijn bij de staking betrokken, waardoor zes belangrijke Engelse havens zijn ge troffen. Ook de Britse treilervisse- rij begint hinder van de staking te krijgen door gebrek aan kolen. ROTTERDAM. Met ongeveer 500 passagiers vertrok de „Willem Ruys" gisteren weer naar Indone sië. Aan boord bevindt zich o.a. de tweede zending instrumenten ten behoeve van de Nederlandse des kundigen, die reeds op Ceylon maatregelen nemen om er het ver schijnsel van de totale zonsverduis tering te bestuderen. VA ASSEN. Het anderhalf jarig zoontje van de familie W. B. te Vaassen is in een onbewaakt ogen blik voorover gevallen in een was ketel met water. Hoewel deze ketel slechts weinig water bevatte, is het kind door verdrinking om het leven gekomen. Men heeft nog ge tracht door kunstmatige ademha ling de levensgeesten op te wek ken, doch men slaagde hierin niet. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Woensdagavond is op de Rozengracht bij de Eerste Bloemdwarsstraat te Amsterdam, het 12-jarige meisje T. M. Schutte tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Zij reed op haar fiets toen een autobus van lijn 14, die in dezelfde richting reed, haar passeerde. Vermoedelijk zenuwach tig geworden begon zij te slingeren en raakte de zijkant van de wagen. Bij haar val kwam zij met het hoofd onder het achterwiel van de bus terecht. Het meisje was op slag dood. WINTERSWIJK. Tengevolge van de spoorwegstaking in Engeland kan geen vers vlees per boot van Nederland naar Engeland worden verzonden. Een expox^slachterij (De Haas) uit Winterswijk heeft een K.L.M.-vliegtuig gecharterd voor het vervoer naar Londen van on geveer ïoo geslachte kalveren met een gewicht van 5.400 kilogram. CAPELLE a.d. IJSSEL. Van een der hellingen van de nieuwe werf van A. Vuijk en Zonen's Scheeps werven N.V., te Capelle a.d. IJssel, werd met goed gevolg het motor vrachtschip „Anzoategui" te water gelaten. Dit schip is het laatste van een serie van vier vi'achtschepen, welke door de Compania Anonima Venezolana Navegación, te Caracas, in opdracht werden gegeven aan de I.H.C.-Holland. SNEEK. Donderdagmorgen is in Sneek tijdens het spelen aan de Frankerkade het dxdejarig meis je Corrie Teensma door ver drinking om het leven gekomen. Na enige uren dreggen werd het stof felijk overschot omstreeks half 12 door de gemeentepolitie opgehaald. De namen van de mogelijke toekomstige hoge officieren van de West-Duitse strijdkrachten zijn nog niet door het Commissai'iaat voor de Defensie aan Bondskanselier Adenauer vooi-gelegd, aldus een woordvoex-der van het commissa riaat. Hij sprak persberichten tegen, dat Adenauer bevelhebbers heeft benoemd. De namen moeten nog door een speciale personeelscom missie worden goedgekeurd, zo zei hij. ONDER DWANG Immers de nood dwingt mij. Want wee mij, wanneer ik het evangelie niet verkondig! 1 Cor. 9 16. Wij zitten onder heel wat dwang in deze wereld. We moeten aan veel voorwaarden voldoen, voordat wij een plaatsje in het tegenwoordig maatschappelijk bestel kunnen in nemen. Men vergelijkt niet ten on rechte onze samenleving wel eens met een reusachtige gevangenis, waar wij zowel cipier als gevangene zijn. Toch kan men zich hiertegen wel handhaven en zich een zekere vrij heid verwerven. Zorg maar, dat u voldoet aan de eisen, ga er vooral niet over twisten, of ze goed dan wel kwaad zijn, want dat zou u uw gemoedsrust roven; doe uw plicht, liefst zo goed mogelijk, maar be schouw dit niet als kern en wezen van uw leven. Dan blijft daarbuiten nog een heel terrein, waarop ge vrij zijt. Aan het einde van de plicht wacht het eigen leven. Menigeen, die niet op kon tegen de dwang zijn omgeving, heeft zich op deze wijze gered. Doch juist dan, als wij vrij zijn van de menselijke dwang, juist in het terrein van onze vrijheid komt de allergrootste dwang. Daar vin den wij de grote gegrepenen, die ons, kleine mensen, leren, dat een leven pas waarde krijgt, als het ge grepen is door 't een of ander of door de een of ander. Waar-om hebben mensen hun le ven geofferd aan de wetenschap, waarom deden anderen dit aan de kunst? Wat bewoog en beweegt ve len om hun veiligheid en gezond heid en leven te wagen voor hun geloof in God? Zij waren vrij om dit te doen, doch ook om dit te laten. Wij kunnen elkaar die dwang niet opleggen. Wij vinden de man, die meer doet dan hij moet, meest al een dwaas. Paulus had een rustig Christen kunnen blijven en Calvijn een stil geleerde. Maar de één zocht een gevaarlijke zendingscarrière en de andere de geestelijke leiding van het roerige Genève. Het is niet goed om te zeggen, dat zij dit zoch ten, want zij moesten, tegen wil en dank. Zij konden het niet laten. De vrijheid was voor deze geroepenen niet een of ander stuk leegte ln hun leven, doch het was: gehoor geven aan de stem Gods, die dwingend riep. Zij wisten: wee ons, als wij die roep niet volgen, die zo dwingend tot ons kwam. In ons eigen leven ontmoeten wij dit ook: de innerlijke plicht om din gen te doen, die geen mens ons kan opleggen. Het Is goed als wij be reid zijn die stem Gods te volgen. Z. C. J. v. R.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1