Derde Middenstandstentoonstelling werd een opmerkelijk succes Sr IVOROL: De Tandpasta van standing DE ZIMITO TEN EINDE HAAMSTEDE Tot hoofd van de Tuinbouw school is benoemd de heer L. Hack, onderwijzer aan een O.L. school te Leiden, zulks met ingang van 1 1 September a.s. NIEUWERKERK Stafmuziek luchtmacht komt Publieke belangstelling was groot In de ecrste dagen na de ramp heeft de K.L.M.-vlieger de heer W. De ZIMITO is alweer tea einde, cordia", waar optrad de bekende C. van Veenendaal meerdere malen Wekenlange voorbereidingen cul- humorist Cees de Lange, die ze op ons eiland overgevlogen met auto- mineerden in de grote het ge- dit gezellige onderonsje weer riteiten die' de toestand hier in hele stadscentrum opslokkende „bruin heeft gebakken". Cees de ogenschouw kwamen nemen. Latei- tentoonstelling, die een week lang Lange slaagde er in met zijn gezel- heeft de heer van Veenendaal enige werkelijk in het brandpunt der be- lige kolderbabbeltjes het publiek malen per motorboot ons dorp be langstelling heeft gestaan. Het gevangen te houden en er is die ZOcht en onder de indruk van deze merkwaardige was, dat de publie- avond kostelijk gelachen. Verbluf- z0 zwaar getroffen gemeente heeft ke belangstelling bleef groeien tot fende stunts liet de goochelaar hij bij de K.L.M. bewerkt dat op ons op de laatste tentoonstellingsdag. Eddy Schuijer zien, die werk bracht Wat dat betreft had men er nog op 'n peil, zoals wij 't nauwelijks wel een paar dagen aan vast kun- tevoren in Zierikzee zagen. Vooral nen plakken. Maar uiteraard is een zijn trucs week een goed afgepaste periode frappeerden en maakten het „be- voor een dergelijk gebeuren en drog in smoking" wel zeer inte waarschijnlijk zullen de standhou- ressant. Zijn optreden als telepaath ders er ook wel geen bezwaar te- en blindschutter was kortweg ver dorp, en later ook op het Beijers- dijkje een ontspanningsavond ge- geven werd in de vorm van een se- met vloeibare stoffen rie prachtige films welke door de mM an K.L.M. in schier de gehele wereld zijn opgenomen. Ook nu weer heeft de heer van gen hebben, dat het nu maar weer bluffend. De pianist Dick Harris kunnen^oen^HeUs hem nf'gelukt achter de de rug is. «urmen aoen. «ei is nem ni. geiuKi verzorgde op uitstekende wijze de - om van de minister van Oorlog ver- gunning te verkrijgen dat op Za- vooral -avonden, dat men werke- medewerking van een bandje uit lijk over de hoofden kon lopen. Goes. Dan was er een prikkelende opge- Ingezonden mededeling Neem dadelijk Kmschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatlsche Pijn. dags 3 tot 5 uur de stafmuziek van de Koninklijke Luchtmacht alhier op het schoolplein voor de Open bare Lagere school een concert zal geven. Het gezelschap bestaat uit 90 personen met complete drum band. wekte atmosfeer in de grote ten ten en een druk geroezemoes van stemmen en langs de vele stands schuifelende voeten. Het lijkt er op, dat de ZIMITO, die, wat het aan tal bezoekers betreft, heeft voldaan ,ir aan de verwachtingen, ook in za- Waarom eerst een lange lijdensweg kelijk opzicht een succes zal blij- 'n lijdensweg bergdf? Roep die ken te zijn. Dit laatste is altijd sluipende pynen vandaag nog een moeilijk controleerbaar, omdat ..Halt" toe. Neem Kruschen. Kru- men de resultaten niet mag afme- schen is een volkomen natuurlijk ten naar de ogenblikkelijke sue- middel; de zes minerale zouten die cessen alleen. Deze zaak moet men het bevat, sporen de bioedzuiveren- zien „op de lange afstand". Vele de organen aan tot krachtiger wer- contacten konden worden gelegd king. Die voeren dan weer de on- en de directe voorlichting aan het zuiverheden af, die nu het bloed tegelijk kon afvoeren, werd oorzaak publiek over de talloze geëxpo- verontreinigen en oorzaak zijn van van enige ongelukken. Doordat de seerde artikelen, heeft natuurlijk wachtende auto s een file vormden - van verscheidene honderden meters (verschillende automobilisten had den een vertraging van enkele uren) was het zicht op de rijweg zeer slecht. De bromfietser A. van den Berge, die met zijn verloofde achterop van Zijpe kwam en bij de BRUINISSE Verkeersdrukte oorzaak van ongelukken De enorme drukte die Maandag avond aan het veer Zijpe heerste, doordat de „Krammer" de van het eiland terugkerende auto's niet alle r„V„e™enJerarde Stad dl PfOVillCie en leverancier. Een feestavond. Om ook de standhoudsters en houders gelegenheid te geven wat op verhaal te komen, werd Dins dagavond een feestelijke bijeen- ZIERIKZEE Het bestijgen van de St.-Lievens-Monstertoren Het is in het verleden herhaalde- Dorpsweg van het rijwielpad de ffiltelerftaSrSlï™W,cS- liik voorgekomen dat personen die Rijksweg6overstak om die weg in komst belegd in de zaal van „eon de gt Lievensmonstertoren beste_ te rydeIli werd gegrepen d00r een Ingezonden mededeling SCHAAF- EN SNIJWONDEN Vergadering Nationale Woningraad Op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 wel een interessante en schone er- Juni a.s. zal in de „Harmonie" te varing. Groningen de algemene ledenver gadering van de Nationale Woning raad worden gehouden. Aan het jaarverslag over 1954, dat door de raad is uitgebracht, ont lenen wij het volgende: gen, de opgestelde technische in- personenauto bestuurd door de stallaties niet met rust konden la- landbouwer L. A. Jonker-v. d. Zan ten. Op grond hiervan is toen een de. De bromfietsers werden tegen verbod uitgevaardigd om de toren de grond geslingerd, de bromfiets te bestijgen, hetgeen vooral giste- werd vernield en dokter Quaak ren met de jaarlijkse „Paarden- moest eerste hulp verlenen. markt" spijtig was. Velen hadden mantel van de duopassagiere werd nl. de toren willen beklimmen. Naar geheel vernield. Ook de auto werd wij vernemen zullen er echter vol- beschadigd. De autobestuurder treft doende garanties moeten zijn voor geen schuld. Ook een onbekend ge- de veiligheid van het instrumenta- bleven automobilist die bij het vepr rium, voordat weer toestemming stond te wachten, werddoor een kan worden gegeven tot het bestij- motorfiets aangereden, waardogr gen van de toren. Wij hopen echter voor de motorrijder zowel als voor dat het spoedig weer zover zal zijn, de aangeredene geneeskundige hulp want het uitzien van de torentrans noodzakelijk bleek, over stad en eiland is en blijft toch Vergadering Cbr. Plattelands Meisjesbond Onder voorzitterschap van mej. b- de Ruyter (algemeen adjunct), Ïn"l954 werd "met* de bouw van vergaderde alhier de afdeling van 61.284 woningen begonnen, maar de Chr. Plattelands Meisjesbond. doordat het aantal woningen, dat in X* Me^len te Zierikzee be- uitvoering werd genomen, lager was handelde op deze vergadering het dan het aantal gereedgekomen wo- onderwerp: „Gezinszorg Door be ningen waren er aan het einde van van mej; Padmos te Dui- 1954 minder woningen in aanbouw vendijke, moest gestemd worden dan aan het begin van dat jaar. Op voor een nieuwe presidente. Geko- 1 Januari 1954 waren in aanbouw zen werd mej. M. Krabbe te Noord- 68.472 woningen, op 30 December gouwe. Een bespreking werd ten- van dat jaar 60.709 woningen. slotte gehouden over de komende Nadat in April 1954 het grootste Bondsdag te Groningen, aantal woningen in uitvoering werd genoteerd, namelijk 72.553, daalde dit aantal vervolgens van maand tot maand, kennelijk als gevolg van Ingezonden mededeling v— Krabben en peuteren HUI Cl- maakt kwaal steeds erger. De helder vloeibare UltSmö D-D:.D- dringt diep in de JF ponen door, zuivert, ont smet en geneest de huid. de goedkeuringspolitiek van het ministerie, die er op gericht was BURGH Collecte Stichting 1940-1945 LAND- EN TUINBOUW Excutsiegids 1955 proef bedrijf „Scheldemonden" Teken van herstel. Als teken van herstel van de grond in de polder Bruinisse, mag zeker ook weer gerekend worden het verschijnen van de Excursie- gids 1955 van het Proefbedrijf „Scheldemonden". In 1953 en 1954 bleef de uitgifte van deze gids ach- fen we voor gerst het ras Piroline aan, voor vlas nu eens niet de Con current, maar de Wiera, voor uien de Grobol, terwijl ook Wierbonen C.B. op een practijkveld zijn te zien. Voor erwten de Rondo C.B., voor suikerbieten de Polybeta en de KI. Wanzleben E. Naast het uiterst be langrijke gerstproefveld zijn er na tuurlijk nog vele andere proefvel den, waarop wij echter later, wan neer deze proefvelden op z'n mooist zijn, nog zullen terugkomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Prov. Kerkver gadering van Zuid Holland (buiten- gew. werkzaamheden): H. J. Teut- scher, zendingspred. Oegstgeest. Beroepen te Alblasserdam: J. P. van Roon, Zierikzee. Aangenomen naar Dordrecht: J. v. d. Velden, De Bilt; naar Meppel: F. de Boer, Meerssen-Valkenburg. Ger. Kerken Beroepen te Rilland Bath: cand. F. Stoffels, Den Haag; te Kamerik en te Roodeschool: cand. S. v. d. Veen, Groningen; te Wolvega: M. G. Ton, Geesteren en Gelselaar. Bedankt voor Arnemuiden: J. v. d. Leek, Kapelle-Biezelinge; voor Onstwedde: G. Veeneman, Nes (W. D.); voor Hallum: M. D. Geleijnse, Winsum; voor Apeldoorn: G. Meij- nen, Hilversum. Chr. Ger. Kerk Aangenomen naar Barrhead- Westlock (Alberta-Canada): G. H. Polman, Den Haag-Oost. ZIERIKZEE Brand aan boord van vaartuig Gistermiddag werd alhier brand alarm gegeven voor een brand- haardje ontstaan in de machineka mer van het aan de Engelse Kade gelegen landingsvaartuig van de Dienst Dijkherstel. De brandweer rukte onmiddellijk uit, maar aan boord van het schip had men met eigen blusmiddelen het onbeteke nende brandje reeds kunnen be dwingen. Op 7 Juni zal in Noorwegen het feit herdacht worden, dat vijftig jaar geleden de Unie met Zweden onder één koning werd ontbonden, waarbij Noorwegen een volledig on afhankelijke souvereine staat werd met een eigen koninklijk huis. De Unie met Zweden had toen 91 jaar geduurd, sedert de Deense koning op de vredesconferentie van Kiel in 1814, als voormalig bondgenoot van Napoleon, de Noorse kroon, die sedert 1389 in Deens bezit was ge weest -aan de Zweedse koning af moest staan. Ingezonden mededeling De sigaar die in een goede reuk staaf K A M 1 L 22 ct. Ingezonden mededeling De totale opbrengst van de col- terwege. Ook dit jaar zal er op het aan de dag tredende'spanningen in lecte voor de Stichting 1940-1945 proefbedrijf voor belanghebbenden de bouwnijverheid te verminderen, heeft opgebracht f 303,80. In dit be- weer enorm veel te zien zijn. Het drag is opgenomen een collecte in treft ons dat de zg. practijkvelden, de Ned. Herv. Kerk van f 52 en een dat zijn dus niet de proefvelden, bedrag gewonnen door een der maar de aaneengesloten kavels, deelnemers aan de bevrijdingsfees- rassen vertonen die tot dusver hier ten. nog tamelijk onbekend zijn. Zo tref- Technishow 1955 geopend De directeur-generaal voor de in dustrialisatie dr. E. L. Kramer heeft Woensdagochtend te Utrecht de Technishow 1955 officieel ge opend. Weinig kersen Het kersenseizoen 1955 belooft voor de Zeeuwse telers heel slecht te worden, want er zijn geen vruch ten. Met enkele vroege rassen gaat het nog enigszins maar late kersen zijn er helemaal niet. In verschil lende percelen zal het de moeite niet lonen er een spreeuwenkeerder in te zetten en de kersen te pluk ken. Een grote kweker die al dertig jaar kersen heeft, verklaarde er nog nooit zo weinig gehad te hebben als nu. De onderste vruchten zijn op vele percelen vernietigd door de nachtvorst en het bovenste gedeelte van de boom is doodgewaaid bij de laatste storm. President Eisenhower heeft Dinsdag op zijn perconferentie ver klaard, dat de Russische luchtmacht meer versterkt is dan de Verenig de Staten hadden voorzien. Toch vraagt de Amerikaanse luchtmaeht niet om meer gelden, aldus de pre sident. Enerzijds had de Ameri kaanse luchtmacht zelf zeer goede bommenwerpers. Anderzijds had de luchtmacht reeds machtiging gege ven tot vergroting van de produc tie van de B-52, de intercontinen tale atoombommenwerper. KERKNIEUWS Spanning tussen Oost en West werkt ook door op zendingsvelden Tegenkanting door Islam en nationalisme In de te Groningen gehouden vergadering van de Bond van Meis jesverenigingen op Gereformeerde grondslag heeft ds. J. A. C. Rull- mann van Soest over het onder werp „Enkele aspecten van het Zendingswerk" gesproken. Ds. Rullmann wees op de moei lijkheden die de achtergrond vor men van de arbeid op de zendings velden, moeilijkheden die de oor zaak zijn dat verwondering en blijdschap groeien in de harten van hen, die vandaag in het zendings werk mogen staan. Temidden van de revolutionaire situatie, toen alle pogingen om tot een accoord te ko men tussen Nederland en Indone sië, mislukten, is er maar één en kel accoord geslaagd, n.l. het ac coord, waarin de Javaanse en Soembanese kerken ginds en de Nederlandse kerken hier zich ver enigd hebben tot het gemeenschap pelijk aanvaarden van het Zen dingswerk. Spreker constateerde dat deze gemeenschappelijke zen- dingsarbeid nog niet tot de oplos sing van de moeilijkheden bete kende, maar het was het gemeen schappelijk ondei-nemen van een hachelijke vaart bij hoge en drei gende luchten. Wij moeten Zen ding drijven in een wereld, waarin de spanning tussen Oost en West nog steeds toeneemt. In die span ning van Oost en West heeft de verhouding Indonesiër en Neder lander nog zijn eigen accent. Ne derland fungeert nog steeds als de politieke zondebok. Is 'r enig kwaad in de stad, dat de Nederlander niet heeft gedaan? Zo geldt het zeker in de politieke kringen in Indonesië. Het zou dwaasheid en lichtzinnig heid zijn te ontkennen, dat dit zijn moeilijkheden meebrengt zowel yoor de Javaanse kerken als vodr ons", aldus ds. Rullmann, die er voorts de aandacht op vestigde, dat do moeilijkheden in de ver houding Indonesiër en Nederlan der in het Zendingswerk niet van vandaag of gisteren zijn, alleen zijn ze anders. Zowel de anti-propa- ganda van de kant van de Islam, alsook het fanatisme van het ont wakend nationalisme, heeft al ja ren voor de oorlog Zending en christendom bestookt. FEUILLETON 40 STERKER DAN DE HAAT door H. van Hees wijk Denk je eens in, wat dat voor mij betekende. In een ogenblik van waanzinnige woede had ik een mens gedood, iemand die mijn beste vriend was. Alles scheen toen in mij rond te draaien. Twee levens had ik vernietigd, het zijne, maar ook het mijne: Twee, en hoeveel nog meer na het bekend worden van zijn dood. In mezelve bad ik en trachtte ik me wijs te maken, dat het niet waar was, maar mijn verstand zei me, dat het werkelijkheid was en toen ik goed besefte, dat de man, die ik gedood had, mijn vriend was, werd mijn smart nog tienmaal erger. Hij had van mij gehouden en ik van hem. Ik was trots op hem en hij op mijwij hadden elkander nodig, wij steunden elkaar en nooit, nooit voor deze ellendige kaasgeschiedenis, was onze vriendschap ook maar door één wolkje verduisterd gewor den. Toen kwam het besef bij me op, dat te dragen: mijn hele verdere leven door en sindsdien heb ik nooit meer rust gehad. Nooit. Het is als een wond, die telkens opnieuw weer opengescheurd wordt. Dat is het leven, het lot van iemand, die in een onbezonnen ogenblik een mis daad beging: Kun je nu begrijpen wat ik geleden heb in die jaren? En is daarvoor geen vergeving moge lijk? En nog lijd ik op dit ogenblik. Ik ben na mijn daad naar Indië ge gaan om rust te vinden. Rust voor ziel en lichaam. Tot ik gearresteerd werd na twee jaar. In de gevan genis hoopte ik rust te vinden, maar ook daar vond ik het niet. Na mijn straf vertrok ik naar Indië, alweer om rust te vinden. Ik ben van Indië weer naar Holland gegaan om rust te vinden, altijd maar rust. Maar ik kan het niet vinden. Overal vervolgt men mij opnieuw. Nergens .ben ik veilig. Begrijp je nu, wat het is als je naar rust snakt en 't niet vindt. Niemand weet, hoe zwaar die onmenselijke straf in de gevangepis me gedrukt heeft, maar ook weet niemand, wat ik nu ik al weer jaren in vrijheid ben, nog im mer lijd omdat ik geen geluk, geen tevredenheid meer kan vinden. Tine, zijn vijf jaren van boete, van gewillig gedragen boete, niet genoeg? Vijf jaren van de mooiste tijd van je leven? Van je jeugd? Je hebt zelf ook geleden en ik weet, dat je ook nu nog lijdt. Zeg me, Tine, is er dan geen vergiffenis meer mogelijk voor mij? Toen er geen antwoord kwam, vervolgde hij, nóg steeds bij haar geknield: „Ik wist niet dat je zijn zuster was, tot op het ogenblik dat je het me zelf vertelde. Tine, zeg me nu of je me haat, of dat je me nog liefhebt. Het ligt in jouw han den om me gelukkig te maken. Tine toe, zeg me, dat je me vergeeft Ze lag nog altijd snikkend op de divan. Nu schudde ze haar hoofd. „Ik kan niet.ik kan niet. Antoon lag voor haar met een doffe uitdrukking op zijn als een gebroken man; met de wan hoop in zijn hart. Toen keek ze naar hem op met gezwollen ogen, rood- omrand en vroeg toen: „Antoon, stel jij je nu eens voor in mijn plaats te zijn en ik in de jouwe. Wanneer ik nu eens zo'n daad had bedreven, wanneer ik het liefste van jouw leven nu eens wreed had Je moeder, Antoon, gesteld, dat ik je moeder eens had gedood, zou jezou je nu dan ook kunnen vergeven en me nochtans willen hebben als vrouw, voor je gehele verdere leven? Weet je wel wat het betekenen zou? Iedere dag zou je kijken naar Hij was opgestaan, bleek als een dode, maar met een vastberaden trek om zijn mond. Hij wachtte als scheen hij na te denken. De stilte, die er nu in het vertrek heerste werd slechts verbroken door de uit bomen neervallende druppels. Het onweer was opgehouden en de bui was overgedreven. „Je doet me een vreselijke vraag Tine, je neemt een verschrikkelijke vergelijking. Doch mijn antwoord is, niettegenstaande dit: Ja. Wan neer je je straf er voor gehad zou hebben, ja, omdat ik weet, wat het zeggen wil, het brandmerk te moe ten meedragen door het leven". Hij wachtte nu haar antwoord, verlangend haar te omhelzen, te kussen en in zijn armen te nemen, het geluk, waar hij zo naar snakte te bezitten om het nooit meer los te laten. Doch zij antwoordde niet, maar hield haar zakdoek kramp achtig in de kleine vuist, als wilde ze daar haar ellende op verhalen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2