HILLMAN 1955 Melk benadert 't dichtst de ideale voeding Schoolmelkvoorziening VOEDSELEXPERTS ZEGGEN: Melk verhoogt sportprestaties ZEVEN KOETJES EN DE MELKMAN met leuke /«eit KOPKL EPMOTOR N V. INfERM.AUrOMOBIEl MIJOEM HAAG, SCHElOESrR.2, TEL 772000 Eiwitten, kalk en vitaminen van melk zijn onmisbaar en onvervangbaar NA EEN LANGE WINTER en koud voorjaar heeft ieder mens behoefte aan de opbouwende en beschermende krachten van de melk. In het zonloze tijdperk dat achter ons ligt, werden de reserves geducht aangesproken, zodat er tekorten dreigen. Voldoende melk drinken is hier het beste middel om moeheid of lusteloosheid - de zgn. voorjaarsraoeheid - te verdrijven, om fit en in goede conditie te blijven. Goedkoopste „all-round" voedings middel meer dan ooit nodig Voedseldeskundigen over de ge hele wereld hebben vooral de laatste jaren telkens weer. gewezen op de waarde van melk en melkproducten voor de voeding en volksgezondheid. Nog onlangs heeft het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad de aandacht gevestigd op het feit, dat melk vooraan staat op de lijst van voe dingsstoffen met hoge beschermen de waarde. Op dit punt bestaat trou wens geen enkel verschil van mening: de wetenschap beschouwt melk als de sleutel tot een goede voeding. Niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen. „Met melk meer mans" Men leest deze slagzin tegenwoor dig m vele advertenties in de dag bladen. En terecht, want melk ver hoogt de lichamelijke en geestelijke fitheid in belangrijke mate. Geen wonder, want gaat men de samen stelling van de melk na, dan blijkt zij meer dan zestig verschillende stoffen te bevatten, waaronder ei witten, vetten, kalk, phosphor, ijzer, vitaminen enz. Vooral de meikei- witten vervullen bij de voeding een zeer belangrijke taak. Het menselijk lichaam heeft nl. een voortdurende behoefte aan deze stoffen om de diverse weefsels in stand te houden en lichaamssappen te vormen. Hier door wordt al direct duidelijk, waar om melk zo belangryk is voor kin deren. Deze moeten er immers nog van groeien. Doch ook bij volwas senen blijft de behoefte aan deze stoffen onverminderd bestaan, daar er een voortdurend slijtageproces aan de gang is en er nieuwe stoffen moeten worden aangevoerd om dit proces zoveel mogelijk tegen te gaan.. Krachtige volksstammen De voedingswaarde van melk en de daaruit bereide producten blijkt ten duidelijkste uit de voedingstoe stand van de verschillende volken der aarde. Neem als voorbeeld de Indische volken. Daar ziet men een opvallend verschil tussen de stammen, die melk gebruiken en die. welke vrijwel uitsluitend vege tarisch leven. In het algemeen treft. men een krachtige lichaamsbouw, een goede gezondheid en een hoge energie aan, waar melk en melk producten een belangrijke plaats bij de voeding innemen. Melk naast de deur Nederland is een melkproduce- rend land bij uitnemendheid. Wij hebben, bij wijze van spreken, de melk naast de deur. Daarom blijft de melk, ondanks de jongste prijs verhoging en zéker in verhouding tot andere landen, goedkoop. Wij blijven inderdaad onder de prijzen, die elders moeten worden betaald. Iedere prijsverhoging betekent, wel iswaar, een nieuwe zorg. Laten wij echter onze voeding en onze ge zondheid als nummer één blijven beschouwen. Gebruik daarom niet minder melk, dan U nodig hebt, want wat U op melk zou besparen moet U op andere wijze aanvullen en dubbel betalen. Nog te weinig mensen zijn ervan doordrongen dat melk werkelijk zo rijk is aan eiwit ten, kalk en.vitaminen. Kijk maar eens om U heen. In de gezinnen waar geregeld melk wordt gedron ken, komen ziekten sporadisch voor. Daar heersen gezondheid en opge wektheid. Daar is de weerstand op een hoger peil gebracht. Wat er in 1 Liter melk zit aan voedingswaarde Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad heeft eens na gegaan welke voedingswaarde er in 1 liter melk zit. Het kwant daarbij tót de volgende verge lijkingen: 1 LITER MELK is als bron van energie voor onze voeding evenveel waard als 7 eieren als 4 ons vlees als 1 kg vis als 1 kg bananen Bovendien is wetenschappe lijk vastgesteld, dat melk als de beste bron voor onze kalkvoe- ding kan worden beschouwd, ledereen heeft kalk nodig, o.a. voor instandhouding van zijn beenderstelsel. Het meeste voed sel is arm, melk daarentegen rijk aan kalk, welke gemakkelijk door het lichaam opgenomen wordt. Melk bevat ook unieke eiwit ten en vitaminen. Vandaar dat het tot de voe dingsstoffen met hoge bescher mende waarde behoort. Melk is goed voor elk Geregeld en voldoende melkge bruik schenken gezondheid en levens geluk aan jong en oud. Dat zijn kostbare dingen, die als men ze zou moeten missen, met geen geld te betalen zijn. bevordert gezondheid van schoolgaande jeugd De lange schooldag vraagt veel inspanning. Bovendien moeten schoolkinderen, die in hun volle groei zijn, door de voeding niet al leen hun lichaam op peil houden, zoals volwassenen, maar ook alle stoffen toevoeren, welke voor hun groei onmisbaar zijn. Vandaar dat htm voedingstoestand bijzondere zorg vereist. Door de schoolmelk voorziening krijgen de kinderen extra voeding op het moment, dat zij hieraan werkelijk behoefte heb ben. Hierin ligt het grote belang van de schoolmelkvoorziening. Belangrijke uitspraken van deskundigen Prof. Dr. C. den Hartog, Direc teur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad en Geneeskun dig Inspecteur van de Volksgezond heid: „Lijkt het niet wat overdreven, gezonde kinderen 's morgens op school melk te doen drinken? Is dit het geld waard en wordt de moeite, die de leerkrachten zich getroosten, beloond? Laat ik dadelijk bevestigend be antwoorden. Het schoolleven stelt aan de kinderen zwaardere eisen dan menigeen vermoedt. In de loop van de ochtend ontstaan bij kin deren vermoeidheidsverschijnselen aandacht en concentratievermogen verslappen merkbaar. Kinderen hebben behoefte aan een stimulans, aan wat voedsel en wat kan men beter geven dan melk?" Prof. Dr. P. Muntendam, Direc teur-Generaal voor de Volksgezond heid: „Met grote aandacht zullen wij de voeding en de voedingstoe stand der bevolking moeten volgen. Dat daarbij vooral het kind in onze belangstelling zal staan, is duidelijk. Vooral, omdat er aanwijzingen zijn, dat er verschil in voedingstoesiand bestaat tussen kinderen van verschil lende welstandsklassen. Schoolmelk voorziening betekent tuberculose bestrijding". EEN VAN DE VELEN DEZE MOEDER geniet met volle teugen van haar geluk. Zij weet, dat haar kindje gezond en sterk is. Zij is een van de velen, een van de millioenen Nederlandse moeders, die weten wat melk voor wonderen kan verrichten. 32 goals in 10 wedstrijden De twaalfjarige Ben Bakker woont in een van de grote steden van ons land. Een echte Hollandse jongen, met heldere blauwe ogendie onverschrokken de wereld inkijken en met een stel benen die de voetballer verraden. Wij treffen hem in zijn straat, natuurlijk bezig met zijn kornuiten een balletje te trappen. Alle jongens uit de buurt kennen hem. Dat kan ook niet uitblijven als je, zoals Ben, 32 goals in 10 wedstrijden van de schoolcompetitie hebt gemaakt. „Hallo, Ben, kun je ze nogal raken", zeggen wij als inleiding en Ben, die ais midvoor en aan voerder van het schoolelftal al wat aan optre- Itflpl den in het open- baar gewend is, kijkt even op van zijn spel en glim lacht. „Dat zal wel gaan, mijn heer", zegt hij vrolijk, „maar verleden week was ik wel heel erg op dreef." „Vertel 's", dringen wij aan cn Ben is meteen voor ons gewonnen. Een pracht-goal „We - dat is onze schoolploeg - hadden net een aanval afgeslagen, toen de rechtsback mij een pracht van een schuiver, vlak langs de grond aangaf. Ik had ai gezien, dat Dirk, onze rechts buiten - een fijn spelertje, mijnheer - ongedekt stond. Dus ik leg hem de bal met een omhaal voor zijn voeten. En Dirk langs de lijn. Hij weet zich schit terend om de toegelopen back heen te werken en met een prachtige boog plaatste hij de bal meteen vlak voor het doel. Nou, ik stond natuurlijk al op mijn plaats. Het was of ik voelde waar die voorzet terecht zou komen. We spron gen wel met zijn vieren naar de bal, maar ik sprong toch nog iets hoger dan de anderen en ik kon nog net met een zacht tikje de bal in het doel koppen. Een pracht goal." En hij demonstreert Driekwart liter melk per dag is de beste basis voor een uitnemende gezondheid. nog eens ten overvloede hoe hij met een flinke sprong de bal in het doel werkte. Een jongen, die er komt Ben Bakker zal een grote, sterke kerel en een goed voetballer worden. Dat is hem aan te zien. Zijn ouders hebben al bezoek gehad van verscheidene be stuursleden van de grote clubs in de stad. Of hij niet in hun club zou mogen gaan spelen. Eerst nog als adspirantje natuurlijk. Want zij zagen wel wat in hem. Ja, die Ben Bakker zal er wel komen. Daar gaat hij alweeron vermoeibaar, opgewekt, een en al levenslust. Hru> Iran het nnlr onifors. Van ipriPS- af aan heeft Ben Bakker zijn dagelijkse portie melk gehad: iedere dag liter. Dat kweekt gezonde, stevige kinderen, die tegen een stootje kunnen. Vóór Klaas Vaak komt ER waren eens zeven koetjes, die stonden in de wei. Koetjes boeven niet naar school te gaan, zoals de kindertjes. Koetjes hoeven alleen maar te grazen en veel melk te geven. Maar zes wilden er niet meer veel melk geven, want zij waren boos op het zevende koetje. Die gaf toch al tijd de meeste melk. Van haar konden ze het nooit winnen. Ze waren haast te boos om van hei lekkere gras te eten. Hél zevende koetje had daar erg veel verdriet van. Ze moest er de hele dag aan denken. Hoe zou ze weer vriendinnetje met de andere koetjes kunnen worden? Opeens wist ze wat zij doen moest. „Laten we een wedstrijd houden", zei ze, „want ik geloof dat jullie evenveel melk kunnen geven als ik. Als je je best er maar voor doet. Hoeveel kindertjes zou je dèür plezier mee kunnen doen Daar voelden die andere koetjes wel wat voor. Ze gingen om het hardst grazen. En wat gebeurde er? Ze gaven nu alle zeven evenveel melk. Nu hoefden ze ook niet meer boos op elkaar te zijn. „De melkman krijgt nu elke dag genoeg melk voor de kindertjes; die kunnen dan groot en sterk wor den", zeiden de koetjes tegen el kaar. En zo leefden zij nog lang cn gelukkig met zijn zevenen in de wei. Doe mee! Stuur Uw oplossing (uitknippen oi overschrijven) in een als brief gefrankeerde enveloppe vóór 15 Juni 1955 aan: Melkcom- missie, Postbus no. 2000 te Amsterdam-C Hoofdprijs f 50.- 2e prijs f 25.- 3e prijs 15.- Tevens 10 prijzen van elk 5.- horizontaal 1. lidwoord 2. brengt gezondheid per liter 9. ambacht 10. binnen U. klank 12. en dergelijke (alk.) 14. stoomschip (alk.) 16. deel v. h. gebit 18. vreemd 19. de kroon opzetten 22. vis 23. water (aardr.j 24. de vrouw van Adam 25. rel 28. totalisatoi (alk.) 29. riet (Eng.) 30. met melk kunt U geld en gezondheid verticaal neem per man steeds voorzetsel god v. d. liefde listig kennen (verv.) Militaire Politic (alk.) eigen land klotsen (verv.) i. bestrooien senior (alk.) muzieknoot Gunstige voorspelling voor de zomer Grote Plnksterdrukte to Burgh en Haamstede. Hoewel het nog geen echt zomer weer was, was het aantal bezoe kers gedurende de Pinksterdagen in onze omgeving zeer groot, het geen wel een gevolg zal zijn van het feit, dat na de langdurige kou de het weer gedurende deze dagen aanmerkelijk verbeterd was. Reeds Zaterdagmiddag en -avond zag men overal vreemde gezichten en dit aantal nam Zondag, doch voor al Maandag belangrijk toe. Van Zaterdag op Zondag waren alle hötels vol, zodat enkele onvoor zichtige bezoekers, die geen plaats hadden gereserveerd, bij particu liere pensions onderdak moesten vragen. Wij kunnen dan ook aan nemen, dat de start voor het vreemdelingenseizoen, dat, naar verwacht wordt, druk zal worden, goed is geweest en de hötels en en kele zaken al een voorproefje heb ben gehad van hetgeen de zomer hopelijk zal brengen. Ter verwel koming van onze gasten was de floodverlichtlng van de toren en de kerk van Burgh ontstoken, wat een aardige attentie was en zeker door hen op prijs zal worden gesteld. President Eisenhower heeft Vrijdag het Amerikaanse Congres verzocht de immigranten beperkin gen te verzachten om toelating van meer vluchtelingen uit communis tische landen in de Ver. Staten mo gelijk te maken. SPORT „De Bruse Trekker" Uitslag wedvlucht uit Couvrain. Afstand ruim 142 km. 1, 2, 17, 18 en 19 C. Bal, Sirjans- land; 3, 5 en 15 A. J. IJzelenberg; 4 en 6 A. de Ronde; 7, 14 en 16 C. J. Maas; 8, 9 en 13 A. de Ko ning; 10, 20 en 22 C. S. Capelle; 11 Gerrie Bal; 12 J. L. Nieuwersteeg 21 W. A. Jumelet. Snelheid eerst aank. duif 905.61 m. p. min. Laat ste prijsw. duif 430.92 m. p. minuut. VOETBAL DHV ï-ZIerikzee I 5-4. In een aardige wedstrijd heeft Zierikzee Maandag op zeer onfor tuinlijke wijze verloren van een zwakker DHV. Zierikzee startte direct met eni ge aanvallen en na ongeveer mi nuten nam zij de leiding, toen Janse een goede voorzet benutte (0-1). Zierikzee bleef aanvallen en toen Hoek mooi voorzette, kreeg de Boer een kans, maar zijn schot ging naast. Enkele ogenblikken la ter echter vergrootten de rood zwarten hun voorsprong door v. d. Hoek, die met een keihard schot van buiten het strafschopgebied doelman Akkermans passeerde (0-2). Weer even later was de stand 0-3, toen T. Simmers alleen voor de doelman kwam en hard inknalde. Hierna kwam DHV er beter in en toen M. de Kammer een zacht schot op het doel loste, liet Stoel de bal door zijn benen glippen (1-3). Met deze stand ging de rust in. Na de rust kwam DHV goed op zetten, maar de Zierikzee-verdedi- ging kon stand houden tot na een kwartier J. Roovers een hoog schot loste, dat Stoel te machtig was (2-3) Hierna kwam Zierikzee weer aan het woord en kon de Boer de stand op 2-4 brengen. Deze stand bleef tot 8 minuten voor tijd gehand haafd. Toen liet Stoel echter de bal uit zijn handen vallen en uit de doelworsteling die volgde, ver kleinde DHV de achterstand (3-4). Even later kreeg de thuisclub 2 hoekschoppen te nemen, waarvan de tweede door een fout van Stoel de gelijkmaker opleverde (4-4). DHV rook de overwinning en en kele seconden voor het einde pas seerde A. Roomer met een. zacht x-ollertje via de paal Stoel opnieuw (5-4), met welke stand ook het ein de kwam. Zo verloor Zierikzee door zeker 3 blunders van haar doelman, die de laatste weken niet in vorm is. WANDELSPORT Geslaagde wandeltocht S.V. „Brouwershaven". Begunstigd door een fraai Pink sterzonnetje hebben de deelnemers aan de wandeltocht, welke Maan dag (2e Pinksterdag), door de S.V. „Brouwershaven" was georgani seerd van een fraaie wandeltocht langs Schouwen's wegen kunnen genieten. Te tien uur presenteerde zich de drumband met signaalaf deling van de Muziekvereniging „Apollo", welke de 52 deelnemen de wandelaars tot buiten Brou wershaven uitgeleide deed. Er werd door een 8-tal personen deelgeno men aan de 40 km-afstand en door 44 aan de 25 km. Om kwart voor twee meldden zich de eerste 3 deel nemers, hetgeen een record-tempo genoemd mag worden. Er werd ge lopen met een gemiddelde van 8 km. per uur. De route leidde via Scharendijke, Renesse, Ellemeet, Scharendijke, Eikerzee, Brijdo2*pe, Brouwershaven. Voor de 40 km. ging de route over Burgh. De voorzitter der Sportvereni ging reikte aan alle deelnemers een fraaie medaille uit. Van de 52 wan delaars is er slechts één uitgeval len; de anderen hebben de tochten binnen de gestelde tijd volbracht. INGEZONDEN STUKKEN „Hulp voor de middenstand". Mijnheer de Redacteur. In Uw blad van 26 Mei las Ik het stukje „Hulp voor de Mid denstand". Uit de inhoud hiervan is het mij een behoefte te trachten hierop een wat duidelijker ant woord te geven. Op de destijds door mij verstrek te opgave aan de Kamer van Koop handel te Middelburg, mocht ik kort geleden van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, in sa menwerking met het Nat. Rampen fonds, een ander geluid vernemen en ben dan ook over de vlotte, ja zelf zeer vlotte afwerking hiervan, zeer tevreden. Het is mij niet mogelijk de be doelde gevallen precies te beoorde len, doch het is mij bekend, dat ex- middenstanders zijn, die destijds moesten evacueren, gedurende deze periode een zodanige uitkering ge noten, welke voldoende was om in het levensonderhoud te voorzien. Men bedenke toch, dat de bedra gen, welke voor overbrugging wor den vrijgemaakt, ook gedeeltelijk zijn geschonken door ons eigen volk, met de bedoeling, dat deze terecht .komen waar ze dan ook nodig zijn. Met dank voor de plaatsruimte. A. J. BERREVOETS, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6