ORCAM Eerste paal geheid voor nieuw te bouwen kerk te Ouwerkerk DOUWE EGBERTS Huidgenezing Pogingen worden gedaan om te komen tot arbeiders-avondschool Stad en Provincie STERKER DAN DE HAAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 28 MEI 1955 - No. 17749 Bouw wordt mogelijk door buitenlandse hulp Moor Pzn. en H. P. de Munck. Laatstgenoemde werd eveneens ge kozen tot lid van de Bibliotheek commissie. Vervolgens gaf de voor zitter namens het bestuur de me ning weer hoe of het a.s. winter- programma zal worden verzorgd. Er is een afdwaling te constateren Donderdagmiddag werd de eerste reidende team naar voren is ge- aldus de heer Lijbaart naar het paal in de grond geheld In de ge- komen, ook tussen gemeente en jSlUhlpPütiehS^ maakte bouwput, waar andere awa- v^Saa™ Ke- re betonnen palen zullen volgen en zonder erkentelijk toonde spr. zich ve.n-, Getracht zal worden voor het waarop straks de fundering zal ge- dat alles tot aller genoegen is op- winterseizoen de heer P. Kruisberg, legd worden voor de nieuwe Ned, gelost. Mej. N. Spreij, nauw ver- ontdekkingsreiziger in Suriname, Herv. kerk te Ouwerkerk. bonden bij de voorbereidende werk- zaamheden tot de nieuwbouw, Voor deze plechtigheid waren dankte voor de ondervonden har- overgekomen de heer W. J. A. H. lelijkheid en gastvrijheid bij haar van Berkel, referendaris bij het mi- bezoeken aan Ouwerkerk. nisterie van Maatschappelijk Werk Na deze woorden kwamen de ge en de heer J. H. J. Schmidt van de nodigden in het café Slager bijeen Bouw- en Restauratiecommissie waar de heer Hack enkele mate- van de Ned. Herv. Kerk. Verschei- riële en zoete souvenirs uitreikte hoogte heeft bereikt. Werd vorig dene andere autoriteiten waren aan hen die nauw bij de nieuw- jaar gen bedrag van 90 gulden aan aanwezig, als B. en W. van de ge- bouw betrokken zijn. leesgeld ontvangen, thans is dit de meente en de Kerkvoogdij, alsmede En nu, tenslotte, een brokje ge- 270 gulden reeds gepasseerd. Na de ir. F. H. Klokke, architect te Mid- schiedenis. Een nieuwe kerk - de gebruikelijke rondvraag sloot de delburg, die het ontwerp voor de oude was in de oorlogsdagen ver- voorzitter deze vergadering, welke nieuwe kerk heeft gemaakt. Het woest - werd in Januari 1953 aan- 2eer matig was bezocht, duurde tot half vijf eer de zware besteed, maar kort daarop kwam heiblok op de zware betonnen paal de ramp, die splitsing bracht in de daverde, want men had een hoe- gemeente. (Een noodkerk werd aan veelheid vuurwerk op de paal ge- het Beijersdijkje ingericht). Maar plaatst. De heer van Berkel haal- men dacht in Den Haag aan het ge- de de handles van de zware hei- troffen dorp. Wat Ouwerkerk niet degedeeld werd, zullen de wegber- machine over en toen kwam het kreeg van de oorlogsschaderegeling men worden beplant. Met het weg- zware heiblok op de kop van de zou worden bijbetaald uit het Ram- gedeelte Tentweg-Oosterland is paal, die enige centimeters de grond penfonds, wat ook het geval is met men hiermede reeds begonnen. Dit inging. De president-kerkvoogd de de bouw van de Ger. Kerk te Krui- zal zeker een verfraaiing zijn voor heer P. Hack, had te voren de heer ningen, de restauratie van de Ned. de mooi aangelegde wegen. Op deze van Berkel verzocht deze hande- Herv. kerk te Serooskerke en de wijze mag men verwachten dat het ling te willen verrichten, waarop nieuwbouw van de Ned. Herv. krek thans totale gebrek aan natuur de laatste het woord nam om de te Scharendijke. Het kerkgebouw schoon weer tot het verleden zal gemeente en de kerkvoogdij geluk te Ouwerkerk zal tot stand komen gaan behoren. Was voorheen het te wensen. Spr. herinnerde aan de dank zij de medewerking van de onderhoud van weg en berm voor dagen kort na de ramp toen op het Bouw- en Restauratiecommissie der rekening van de polder, in de toe departement de vraag naar voren Ned. Herv. Kerk. De kerkvoogdij komst zal het onderhoud hiervan kwam wat men kon doen voor het zal hierdoor schuldvrij kunnen star- zijn voor de landeigenaars der aan getroffen dorp in immateriële zin ten. Rest nog te vermelden dat het grenzende percelen, en de gemeente te beschouwen als hele plan: kerk, pastorie en toren, door de oorlog getroffen. In over- in het centrum der gemeente, die De noodzaak van beplanting leg met het Nationaal Rampenfonds na de ramp in de nationale belang- Maakten we onlangs melding van werd door spr. advies gegeven en stelling kwam, zal komen te staan, uit de dorre cijfers en regelingen engageren. Ook zal een voordracht- worden georganiseerd, waarbij gedacht is aan Aafje Top. Een filmavond en toneelavond, ver zorgd door eigen krachten, zullen het programma completeren. De heer de Moor deelde namens de bibliotheekafdeling mede, dat het lezerscorps een ongekende SIRJANSLAND Beplanting wegbermen Naar ons van bevoegde zijde me- B m Ingezonden mededeling egbe® SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Nagekomen uitslag. Prom./degr. Ie klasse. Noormannen I-Renesse I 1-1. DUIVENSPORT Uitslag van de Concourscombi- - natie „Schouwen en Duiveland". Wedvlucht uit Noyon, 14 Mei 1955. Deelname 277 duiven. Snelheid le duif 1300 m. p. m, (25 pr.) 1, 5, 14 en 21 A. M. Berrevoets, Zierikzee; 2, 23 en 25 W. Pankow, Zierikzee; 3 en 7 W. v. Sluijs, Haamstede; 4, 16 en 22 J. Quist, Dreischor; 6 G. Flikweert, Zonne- maire; 8 en 10 Jac. Verwijs, Zie rikzee; 9 A. J. Flikweert, Zonne- maire; 11 en 18 H. Slagboom, Zie rikzee; 12 en 24 Jac. Stoutjesdijk, Zierikzee;l3 P. Flikweert, Zierik zee; 15 en 17 A. O verweel, Drei schor; 19. L. Matthijsse, Renesse; 20 Jac Koster, Zierikzee. Japan heeft het Internationale Rode Kruis een bedrag van 4.500 duizend pond sterling - ongeveer f 47.700.000 - overgemaakt als scha deloosstelling voor het „overmatige lijden" van voormalige geallieerde krijgsgevangenen, die de Japanse krijgsgevangenschap hebben over leefd. Het geld zal worden verdeeld onder dertien landen - waaronder Nederland - waarvan militairen in Japanse krijgsgevangenschap zijn ruim 1 meter hoger dan de tegen- zondere giften te steunen. Opnieuw geweest, woordige. Men kan dit besluit niet werd daarna de inwendige mens anders dan toejuichen. Staande op versterkt met belegde broodjes en De Zuidslavische Nationale de pasgelegde dijk Sirjansland- koffie. Verschillende leden droegen Vergadering heeft Donderdag de Dreischor ziet men pas goed hoe gedichten voor en ook werden ge- uitnodiging van de Opperste Sow- dringend noodzakelijk de verzwa- zamenlijk enkele liederen gezongen, jet der Sowjet-Unie om een dele- kwam iets daadwerkelijks tot stand Uit de contacten die met de ge meente en kerkvoogdij werden ge legd werd een vriendschapsband gevormd. Het Nat. Rampenfonds bleek bereid hulp te verlenen en naderhand werd de opdracht ver strekt om met concrete adviezen te komen. Uit de samenwerking is een team gegroeid dat voor de kerk bouw uitstekend werkt. Met een gelukwens voor de kerkvoogdij dat nu met de feitelijke bouw kan wor den begonnen, eindigde spr. Dhr. Hack hoopte dat een gezegende bouw een voortzetting van de pret tige samenwerking zal zijn. nrnnndon moiforiplfnr Huldzuiverheid Huidgezondheid En pulitjas verdrogen door Pur> de egalisatie en wezen we er op dat in verband hiermee het noodzake lijk zou zijn beplanting aan te bren gen rondom het dorp, thans werd bekend gemaakt dat de bevoegde instantie, in dit geval de Herver kaveling, dit niet kan uitvoeren. Het initiatief hiertoe zal van hen moeten uitgaan die hierbij zijn be trokken. Het is mogelijk om aan- plantingsmateriaal op zeer voorde lige wijze te verkrijgen. Uiteraard zou dit weinig kosten met zich brengen en verstuivingen als van enige weken geleden zouden tot een minimum beperkt blijven. De dagsluiting werd gehouden door gatie naar de Sowjet-Unie te zen- mevr. Jumelet-v. Ree, vice-presi- den, aanvaard, aldus meldt het dente van de Bruinisser vereniging. Zuidslavische persbureau „Joego- Ongeveer 7 uur werden de auto- press". Er is echter nog geen da- bussen weer opgezocht en vertrok tum voor het vertrek van een Zuid- ieder naar zijn woonplaats. Slavische delegatie vastgesteld. Polderbestuur besluit tot dijkverhoging Dezer dagen is door de ingelan- BROUWERSHAYEN Algemene Vergadering van het Nucsdepartement Donderdagavond hield de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een algemene vergadering in Hötel Spr. dankte de heer van Berkel Jacob Cats. De voorzitter, de heer voor het gesprokene en wat is ver- p. Lijbaart, verwelkomde de aan richt, voorts het Rampenfonds en wezige leden, waarna werd over- den van de polder „Ooster- en Sir- de nu nog onbekende buitenlandse gegaan iot de verkiezing van een jansland" het besluit genomen de gevers die de gehele financiering bestuurslid, doordat de heer H. J. dijk vanaf de hoek van de pas aan- mogelijk maken. Zich tot zijn Vooren is vertrokken naar Wijde gelegde dijk tot recht voor de boer- plaatsgenoten richtend sprak hij de Wormer. Gekozen werd de heer H. derij voorheen bewoond door de hoop uit dat men zich rond de ker- P. de Munck, hoofd der O. L. school heer J. van Popering, te verzwaren, kelijke gemeente zal scharen om dit Tot leden van de kleuterschool- Dit gedeelte is wel het meeste ur- werk te helpen volbrengen. Een commissie werden gekozen mevr. gent. De hoogte zal worden ge- speciaal dankwoord richtte de pres. J. Jansen-Glas en de heren P. de bracht op 7.25 meter. Dit betekent kerkvoogd tot ir. Klokke, die het project voor de nieuwe kerk ont- wierp en tot de aannemers de he ren Everaers en van den Berg te Steenbergen, „dat zij met liefde en enthousiasme de bouw zullen mo gen volbrengen!" BROUWERSHAVEN AFDELINGSVERGADERING A.N.A.B. Collecte voor t.b.c.-fonds een succes Wil OUDERS Een jongen met karakter V erantwoordelijkheid voor kerkelijke gemeente. De vertegenwoordiger der Bouw- „En daar hebben we Tonny!" komst van de moeder afleiding. riep de heer des huizes opgetogen, Met groot misbaar verborg de klei- terwijl zijn goedig rood gezicht ne boosdoener zijn krullebol in straalde van vreugde en trots. Hij moeders schoot. Hij voelde zich en ResTauraüecommfssieUderUNed" bukte zicb en lichUe een tiP van zwaar verongelijkt en tekort ge- H Kerk mr T H T Schmidt het tafelk*eed °P- ..Kom es onder daan. Met een handvol koekjes en wenste de gemeentenende Irerk- die tafel uit mannek« *n geef es een kleurige catalogus werd de wenste de gemeente en de kerk- een handje» beval hij. vrede gekocht voogdij geluk bij het heien van de >Nee> ikJ wü niet( gaU weg!" klonk eerste funderingspaal. Spr. herin- het van onder zware pluchen Arme Tonny! nerde aan de schenkingen die uit kleed_ De vader schaterde het uit. bu'tenland kwamen en het mo- gaf me een knipoogje en stak In het boemeltreintje terug naar gelijk maken dat een Huis des He- zjjn vuist omhoog. „Het is me d'r huis peinsde ik over het zo juist ren kan worden opgericht. Wanneer eentje hoor, die zoon van mij, da's beleefde. Die brave, goedlachse va- dit huis er eenmaal staat dan legt d-r gen met een kop d'r op! Hij der en dat lieve, zachte moedertje dat een grote verantwoordelijkheid weet wat hij wil en denk maar niet waren met de beste bedoeling be- op de kerkelijke gemeente, want dat je hem ooit iets kunt laten zield, ijverig bezig om van hun het is niet voldoende dat men des doen, wat hij niet wil! Ik mag dat oudste een afschuwelijke mispunt Zondags samenkomt om te luiste- Wel, het is tenminste een jongen te maken. Het is voor een pientere ren naar de evangelieverkondiging, met karakter". kleuter weinig minder dan fataal maar men dient het Woord uit te Vader Teun riep aan de trap, om volwassenen bij herhaling zijn dragen in de gemeente, waarbij maar het duurde wel twintig mi- wandaden te horen verheerlijken, vooral aandacht dient geschonken nuten, voor de vrouw des huizes, De averechts verkeerde vertolking te worden aan de jeugd. Spr. ein- die met een baby bezig was, be- van deze trotse vader herschiep al digde met de hoop uit te spreken neden kwam. Al die tijd onderhield dat gene wat in een kinderleven dat Gods zegen op het nieuwe ge- de vader mij over Tonny. Uitvoerig als ontoelaatbaar en verkeerd be bouw zal mogen rusten. vertelde hij hoe adrem hij was en hoort te gelden in even zovele deug- Burgemeester J. Romeijn ge- welke verbazingwekkende ant- den en uitzonderlijke kwaliteiten, waagde van de vriendschap die uit woorden hij kon geven. „Je moet Ieder wie het ernst is met de op- de samenwerking van het voorbe- straks eens wat tegen hem zeggen", voeding dient strikt te vermijden drong hij aan, „dan zul je het zelf om over de goede en slechte hoe eens zien". danigheden van een kind tegen Ik nam mij prompt voor dat nare derden te praten in het bijzijn van jongetje geen gelegenheid te ge- het kind. Voor ieder kind is het ven om zijn onhebbelijkheden op voorts karakterbedervend om aan- mij te beproeven. Na een poosje gespoord te worden tot amusement Riirnnriort» Filmvnr»rgf<>llinn kroop de vierjarige bengel onder van bezoekers te dienen door het Dijzonaere rumvoorsceuing de tgfel uit en kwam nieuwsgierig ten beste geven van een speciale In „Tavenu" van hotel Bom werd aan mijn schoot staan. Klaarblijke- gevatheid en „leukheid". Op de Dinsdagavond een voorstelling ge- lijk wachtte hij er op, dat ik iets duur ontaardt dit altijd in een door geven van films en gekleurde dia- tegen hem zou zeggen, maar ik de bezoekers zeer weinig gewaar- positieven. Eerst werd het wereld- vermeed dit zorgvuldig. Rustig deerde vertoning van een zoge- nieuws gedraaid en daarna het Ne- praatte ik met de vader over diens naamde grappige onbeschoftheid, derlands nieuws, waarin het bezoek hobby, het grote tropische aquari- waarvan het grappige alleen voor van de Zweedse koning aan ons uni, dat in de hoek bij het raam de ouders blijft gereserveerd, land en vooral ook het bezoek aan stond. Ik deed alsof daar geen klein Het kind, dat eenmaal heeft ge- Zierikzee en Ouwerkerk de bijzon- jongetje stond., dat zo heel graag proefd van bijval en succes, dat dere noot vormden. Vervolgens wou tonen, wat hij allemaal zich het middelpunt heeft gevoeld, werd de film „De Vlag" gedraaid, we* durfde. zal niet rusten voor een aleer het welke rolprent een beeld gaf van 1U ïpiiik dit |k*eï"$'Ke wederom heeft be- de bezetting en een gedeelte van lk Tlnd J0U lel"k' werkstelligd. Dat hierbu de spon de ramp op 1 Februari 1953. Hierna -rvulana natuurlijkheid en de kinder- ring is. BRUIN ISSE Hervormde vrouwen te gast De Hervormde vrouwen uit Zie rikzee, Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Beijersdijkje hadden Donderdag een gezamenlijke uitgaansdag, want daartoe door de plaatselijke vereni ging uit Bruinisse uitgenodigd, wa ren zij te gast in het gemeentelijk verenigingslokaal. Te ongeveer 11 uur verwelkomde mevr. v. d. Brink-v. d. Knaap, de presidente van de Bruinisser ver eniging, de ruim 140 aanwezigen. Zij las daartoe Philip. 2 vers 1 tot lm^eTMeMeandaw"OTdmNameni Woensdagavond Meld de Algeme- ging de vergadering accoord met de kerk sprak daarop ook haar ne Nederlandse Agrarische Be- het voorstel van het bestuur om den Brink een welkomstwoord. Uit dryjsbond, afd. Brouwershaven, Y°°i™ üf Jï elkp verenieine vertelde een afee- te komen voor de kinderen der eiKe vereniging veneiae een axge haar jaarvergadering in hotel Rm- leden vaardigde iets van haar ver. Een aardig moment was daarop vervol- dalberg. In zijn welkomstwoord Na afwerkjng der agenda sprak gens het aanbieden van cadeaux sprak de voorzitter, de heer M. de heer de Roo, districtsbestuurder, door de verenigingen die te gast Matthijsse zijn grote vreugde uit over de organisatie vroeger en nu. waren. Zo bood Nieuwerkerk een over de ges\aagde actie met de uit- sPr- §af een duidelijk overzicht vaas, Zierikzee een schaal en »TT, Tr over de toestanden van 50 jaar ge- Ouwerjcerk een schoonmaakpakket 9ezet e bu jes t.b.v. het N. .V.- ledenj weike bjj met voorbeelden aan. Aan de gezamenlijke maaltijd t.b.c.-fonds. Er werden bij de leden Uit de practijk verduidelijkte, en die daarop volgde, werden nieuwe 46 busjes geplaatst, welke vorige wat thans bereikt is mede door de vriendschapsbanden gelegd en oude Week werden geledigd met als re- organisatie, welke vroeger ontbrak, verstevigd. Na de maaltijd werd een bedraa van i 124 74 zodat er V0Dr de arbeiders ook §een wandeling door het dorp gemaakt, 0 medezeggenschap bestond. Even waarbij de kerk werd bezichtigd, Beden, die nog geen busje hebben, eens gaf spr> een uiteenzetting over de betekenis van de gebrandschil- kunnen deze bij de voorzitter of het nieuwe contract in de agrari- derde ramen werd uiteengezet en secretaris bekomen. sche sector, o.a. besprak hij ontslag, waarbij de organist ook het orgel opzeggingstermijn en tariefwerk liet horen, dat vorig jaar werd in- Hierna volgde het jaarverslag voor de losse en vaste arbeiders, gewijd en waarop men te Bruinisse van de secretaris, waaruit een grote Tot slot van zijn rede betoogde de terecht trots is. Na en tijdens de activiteit der afdeling bleek. De af- heer de Roo de wenselijkheid van daarop volgende thee werd een deling telt momenteel 65 leden. Na het stichten ener avondschool welke verloting gehouden om de onkosten het jaarverslag van de penning- op verscheidene plaatsen in Zee- te dekken. Tenslotte werd door de meester volgde de bestuursverkie- land reeds vorige winter met suc- Eerw. Heer Sijthoff, hulpprediker zing. De aftredende bestuurders, de sec werd gehouden. Uit de verga- te Sirjansland en propagandist voor heren Joh. de Krijger, W. v. d. Bos dering gaven zich voor deze cur- de Vereniging tot verpleging van en G. van Zuidland werden m.a.st. sus reeds een zestal leden op. Ge- de melaatsen in Suriname, verteld herkozen Het aftredend lid der kas- tracht zal worden om het vereiste van zijn werk voor de vereniging controlecommissie de heer P. Kris- leerlingenaantal bij elkaar te krij- „Bethesda" en van zijn verblijf in talijn werd vervangen door de heer gen, opdat Brouwershaven als eer de melaatsen-kolonies in Suriname. J. Koopman. ste gemeente op ons eiland met een Een kleurenfilm verduidelijkte het De voorzitter gaf vervolgens een arbeiders-avondschool kan starten, gesprokene, dat niet naliet diepe uiteenzetting over het N.V.V, zo- Met een propagandistisch woord indruk te maken. Opgewekt werd merfeest op Zaterdag 9 Juli a.s. in sloot voorzitter Matthijsse deze dit werk door lidmaatschap of bij- Schouwens Westhoek. Unaniem vergadering. HAAMSTEDE kwam hef hoogtpount van de voor T°en iw merkt®' dat eI, totaaI lijke argeloosheid in het gedrang kwam het hoogtepunt van de voor- geen notitie van hem werd geno- komen behoeft geen betoog Het stelling, nl. een bijzonder mooie mcn en dat hij niet, zoals gewoon- *?rL altellee nare onklndïrlHké serie gekleurde diapositieven van iijk als er bezoek was, in het mid- kleuters dte zo duidelMk om aD de op 5 Mei in onze gemeente ge- deipvmt van de belangstelling ™dïtd^ljSL vierde bevrijdingsfeesten, welke stond, ja, dat er helemaal niet om le ouders hen daaraan hebben ge- bijna geheel aan de optocht was ge- hem werd gelachen toen gaf hg wend zonder te beseffen, dat zij wijd, zodat de vele aanwezigen bij rnq onverhoeds een duw tegen mijn hiermede het zaad strooien voor de 3 voorstellingen het bevrijdings- elleboog, waardoor de thee uit mijn üdeiheid eieendunk en onhpcchp- feest nog eens beleefden. Het ligt kopje over mijn japon vloog. „Ik denheid Ditzaadkomt aUijdop! in de bedoeling volgende week deze vind jou lelijk!", constateerde hij. Al is het soms veel later en op gans voorstelling te herhalen, teneinde Dat was zelfs de vader te veel. ander terrein, nog meer inwoners te laten genie- Er werd gebromd en gestraft, En daarom ouders, let op uwsaeck! ten van dit kleurrijke overzicht van hetgeen een flinke huilpartvj ten- de bevrijdingsfeesten. gevolge had. Gelukkig bracht de AMY GROSKAMP TEN HAVE FEUILLETON 38 door H. van Heeswijk Plotseling ging de bel over. Ze keek even naar buiten, stond op en zei, haast bevelend: „Blijf, blijf in elk geval tot Bennie terug komt". Toen ging ze de deur uit, de gang in. Hij ging zitten op de divan. Nu had hij zich toch uitgesproken, maar hij had haar zo lief, zo onuit sprekelijk lief en zij beantwoordde zijn liefde, ja, en ze haatte h,em te gelijk. Dat was mooi! Ha, ha! Ze moest eens wetenMaar neen, ze mocht het beslist niet weten, het zou haar ten gronde richten en dat mocht niet. Zij was goed en rein en hij mocht haar niet bezoedelen met zijn handen, die eens een mens gedood hadden. Dat mocht niet. Er was al ellende genoeg in de wereld. Hij moe6t zijn last alleen dragen. Er was geen uitweg. Hij kon het juk niet van zich afwerpen. De last scheen aan hem te zijn vastgegroeid Hij kon er niet meer van af komen, hoe vaak hij het ook al geprobeerd had. Hij zou er in moeten berusten, tot de dood hem zou verlossen. Buiten naderde het onweer, de lucht betrok. Een dof gerommel be wees, dat het niet lang meer op zich zou laten wachten. Langzaam begon het te waaien, eerst een paar kalme rukwindjes met tussenpozen van verraderlijke stilte, de stilte voor de storm. Het begon te rege nen, eerst langzaam, grote druppels die kletterden op de verdroogde grond en de verdorde bladeren van boom en plant. Hij keek naar bui ten, droevig, maar voelde de har monie van de natuur en zijn ge moed op dat moment. Plotseling werd hij bleek, hij hoorde een stem, een bekende stem. Hij stond op en liep naar de deur, luisterde naar degenen, die daar in de achterkamer een gesprek met el kaar voerden. Maar dat was immers Rodenberg en toch nee, 't was Rodenberg niet ,zijn stem leek op hem, maar toch was het alsof hij een oude bekende klank hoorde. Toen hoorde hij Tine. „Het spijt me, meneer Rodenberg, dat ik uw ge voelens niet kan beantwoorden. Mijn hart behoort aan een ander". „Zeg dan tenminste, dat ik hopen mag, mevrouw". „Ach nee, doet u het niet, het zou nutteloos zijn, het doet me wer kelijk leed voor u, doch zoals ik zei" „Is het die andere? Die Indiër?" „Mijnheer!" Hij hoorde een schorre lach. „Zo" vervolgde de man op schampere toon, „heeft hij dus mijn raad in de wind geslagen. Nu mevrouw, dan wens ik u wel geluk met die „Zwijg"! Als een donderslag had dit woord door de ruimte geklon ken. Antoon had zich niet langer kunnen bedwingen en was de ka mer binnengekomen en met hem rolde de eerste onweerslag knette rend en ratelend door de lucht, als wilde zij dat ene woord kracht bij zetten, om de uitweriring er van te doen vermeerderen. Beiden, de man en de vrouw, schrokken en keken naar het drei gende gelaat van Antoon in de deuropening. Rodenberg, want deze was het inderdaad, kreeg het eerst zijn zelf beheersing terug. Hij lachte sarcas tisch en zeide: „Zo, zo, mevrouw van Hoogstra ten, houdt u er tegenwoordig ook nog een verspieder in huis op na? Ik maak u wel mijn compliment, dat ge alles zo mooi afgeluisterd hebt, mijnheer". Met één sprong was Antoon bij hem en greep hem bij de schouders. Wit van drift siste hij de ander toe: „Houd je mond kerel of anders Toen zweeg hij en liet zijn arm slap neerhangen. De ander was niet geschrokken. Integendeel, hij was koelbloedig blijven staan en hij nam zijn mede dinger met een verachtelijke blik van top tot teen op. „Nou", vroeg hij uitdagend, „wat anders? Anders vermoord je mij ook nog, wil je zeggen? Ga je gang maar. Een moord meer of minder komt er niet meer op aan, hé, bij zulk allooi als jij bent. Je kent mij nu zeker ook wel, hé? Je leugentjes konden mij geen zand in de ogen strooien. Ik herkende je onmiddel lijk toen ik je hier zag. Maar ik gun je ditmaal je overwinning op mij, mijnheer van der Velde. Er is niet zoveel verschil tussen Veldman en van der Velde. Veel geluk, waarde heer, het zal me een mooi span worden!" Hij deed een paar stappen naar de deur en in de opening zei hij nog tot de beide mensen, die roerloos waren blijven staan: „Veel geluk, mevrouw, met de moordenaar van Willem Bosch van Drakenstein, uw broeder!" Toen verdween hij naar buiten, in de stromende regen, waar de onweerslagen donderden en de bliksemschichten onheilspellend de donkere lucht verlichtten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5