HOE ZIT DAT LANDELIJK CONGRES C.B.T.B. Minister J. Zijlstra sprak over kern- punten der economische politiek Vooizichtigheid met loon- en prijspolitiek geboden In de middagvergadering van het te Assen gehouden landelijk con gres van de Christ. Boeren- en Tuinders Bond is het woord ge voerd door de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra, over het onderwerp: kern punten van economische politiek". In hoofdzaak besprak hij de si tuatie waaronder wij leven en hoe onze positie ligt in de wereld. Ne derland is een klein land, dicht be volkt en zeer afhankelijk van het buitenland. Bovendien is Neder land na de oorlog economisch veel kleiner geworden dan voor de oorlog. Onze positie is zodanig, dat wij voor een bedrag van 50 pet. van ons nationale inkomen moeten invoe ren, welk percentage in Amerika bijv. op 10 kan worden gesteld. Als we veel invoeren, dient er ook veel uitgevoerd te worden en nu gaat het er om hoe we voldoende kun nen produceren om uit te voeren naar het buitenland tegen prijzen waarvoor men goederen wil afne men. Daarvoor dienen we dus ten zeerste te letten op onze loon- en prijspolitiek. In 1954 heeft ons land een sterke loonbeweging gekend. Kan dat echter zo doorgaan? Kun nen we voor de export een loonbe weging van drie loonrondes hand haven? Daarover bestaat onzeker heid, zodat we hiermede uiterst voorzichtig dienen om te gaan om onze welvaart te handhaven. Spr. releveerde, dat ook problemen wor den opgeworpen door de export van landbouwproducten en industriële artikelen. Als in de industrie bijv. de lonen omhoog gaan dan wordt het voor de landbouw moeilijk niet mee te gaan. Dat betekent dus dat de prijzen omhoog moeten, waar door de kosten van levensonder- Ingezonden mededeling Een portemonnaie van echt ieder zegt eigenlijk genoeg. Leder wil zeggen soliditeit en U behoeft beslist geen vakman te zijn om het mooie rundbox van deze portemon- naies te kunnen waarderen. Lederen portemonnaies met twee geldvakken voor zilver en een portefeuille voor het papiergeld, ideaal als Moe ders hulshoudportemonnaie en in Vaders achterzak. En dat niet alleen, voor de zelfde prijs, nog geen drie gulden, ontvangt U er gra tis bij, een moderne plastic, gelaste dus onverwoestbare portefeuille, zowel voor pa pier- als zilvergeld. En dat is maar een enkele van de vele aanbiedingen die de leden van de postorder club regelmatig per post per soonlijk krijgen toegezonden. €ctó%d&ï. Bestel (en word daardoor, evenals tienduizenden ande ren, lid van onze postorder club) deze echt lederen por temonnaie, waarbij U gratis een zwarte-lak plastic porte- feullle krijgt toe- gezonden, voor Q&0 WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800. 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND houd weer stijgen zodat de kiem weer is gelegd voor een nieuwe loonronde. Voor de export brengt dit weer moeilijkheden mee en daar zou men uit kunnen komen, indien de internationale handelsbelemme ringen zouden wegvallen. Neder land dient dus voorzichtigheid te betrachten met de loon- en prijs politiek en zorgvuldig te zijn met de kwaliteiten der artikelen. Geluk kig valt er op het gebied van de kwaliteit in de landbouw grote vooruitgang te bespeuren. Wat de conjunctuurpolitiek betreft is het niet nodig en ook niet mogelijk pas sief te zijn. Als er een conjunctuur depressie zou komen, dan dienen we niet te zitten met een opge schroefde loonpolitiek; we dienen niet achter de hoogconjunctuur aan te hollen, omdat dit levensgevaar lijk is voor de welvaart van ons gehele volk. Engelse verkiezingen brengen overwinning voor Conservaiieven Zij beheersen het Lagerhuis. De uitslag van de Engelse verkie zingen heeft een uitgesproken over winning gebracht voor de Engelse Conservatieven. Reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag, toen druk werd geteld, bleek een ach teruitgang van Labour en 's mor gens verklaarde de secretaris van de Labour-partij, dat de uitslagen aantoonden, dat de Labour niet de veertien millioen stemmen zou verwerven, die hij nodig oordeelt voor een socialistische overwin ning. Vrijdagmiddag ewerd bekend dat er van de 559 getelde zetels op het totaal van 630, aan de Conser vatieven 313 zetels toegevallen wa ren. Hierdoor hebben de Conserva tieven tezamen met de Liberalen de absolute meerderheid. Enkele minuten later meldde A. F.P., dat de Conservatieven de meerderheid over alle partijen be haald hadden met 316 zetels. SPRINGERIGE STEENBOKKEN De onlangs in Artis gearri veerde kostbare en zeldzame steenbokken, een geschenk van het Zwitserse kanton Grau- bunden, blijken telkens op nieuw ogenschijnlijk onmoge lijke doch niettemin succesrij ke ontsnappingspogingen te ondernemen. Nadat zij drie maal uit hun perk waren ont snapt, eens over het 1.80 meter hoge hek, dan weer zelfs door een rond luchtgat in de muur, twee meter boven de grond en met een doorsnede van onge veer 25 cm., is het hek ver hoogd tot 2.80 meter. Vervol gens heeft men op de knieën door het perk gekropen om te zoeken naar ontsnappingsmo gelijkheden, die er volgens des kundigen beslist niet meer waren. Men had evenloel buiten de bokkesprongen van de spring- bokken gerekendWant reeds kort na het onderzoek wan delde het jonge mannetje rus tig buiten zijn perk, nam een kijkje op de bokkenrots, wipte over hekken alsof ze niet be stonden, sprong sierlijk over een naderende oppasser heen en kwam al snuffelend in de werkplaats van ArtisDaar heeft een grote schare gealar meerde oppassers hem kun nen opvangen. Thans heeft men het steen- bokkenpaar een paar dagen huisarrest in hun binnenver- blijf gegeven. Niet als straf, doch omdat men in Artis ten einde raad begonnen is, het gehele buitenverblijf met gaas te overspannen. „We maken er maar een grote vliegkooi van", zei één der oppassers. Windschade aan Zuid- Bevelandse bomen Eerst thans blijkt hoeveel schade de wind van de vorige week heeft aangericht aan het jonge groen van de bomen in Zeeland. Vooral op Walcheren is het erg. Al het groen aan de windkant is totaal doodge- waaid en de bomen zien er dor uit. Echter ook op Zuid-Beveland en daarvan de gebieden waar de fruit bomen staan, is veel windschade. Waar geen goed windscherm de vruchtbomen tegen de ernstige storm beschermde zijn de takken kaal gewaaid en het jonge groen is er af. Hiermede zijn echter ook de jonge vruchtjes verdwenen. Vooral in de oude kersenboomgaar den is de schade aanzienlijk. Meest al hangen de meeste kersen boven in de bomen en deze zijn nu in de meeste gevallen helemaal leeg en dood gewaaid. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 29 en Maandag 30 Mei (le en 2e Pinksterdag!dokter van Hoorn. Stad en Provincie ZIERIKZEB DE ZIMIT0- TENT00NSTELLING Ons verslag van de Zimito-stands behoeft nog een aanvulling. In een der stands van de firma Wilbrink is de Fridor naaimachine te zien, de enige naaimachine in Nederland vervaardigd. De machine verkreeg destijds de goedkeuring van de Ned. Bond van Huisvrouwen. Ver der de enige ter wereld bestaande vol-automatische Elna-naaimachi- ne, een Zwitserse precisie-machine alsmede de Busch-breimachine, eveneens van Zwitsers fabrikaat. Deze laatste machine breit auto matisch. In de stand van de producten van Daniël Visser „De Graauwe Hengst" heeft bij de opening de Commissa ris der Koningin enkele in de stand aanwezige oude boeken ingezien. Hieruit bleek dat de producten in Zeeland reeds 250 jaar worden af genomen. „De Graauwe Hengst" was ook reeds vertegenwoordigd op de eerste Zimito in 1938 en de firma wilde de traditie voortzetten, nu Schouwen-Duiveland de perste middenstandstentoonstelling brengt na de stormvloedramp. De helicoptère-dienst op Rotterdam Met een gelijkmatigheid waaraan wij al weer wat gewend zijn, wen telen de wieken boven Zierikzee van de helicoptère, die de verbin ding met Rotterdam onderhoudt. Toch heeft het nog wel eens zin de aandacht te vestigen op deze origi nele en gemakkelijke vervoersmo- gelijkheid naar de stad van de E 55. Het valt moeilijk aan te nemen dat na het verstrijken van de zo mer Zierikzee nog snel een eigen „luchtdienst" zal weten te verwer ven. Thans zijn wij zo rijk en op de vliegdagen kan men eenmaal per dag door de lucht Schouwen-Dui veland bereiken, respectievelijk verlaten. De uiteraard wat hogere prijs weegt wel volledig op tegen de bijzondere ervaring en de ge-r riefelijkheid van zo'n eiland-lucht reis. Successen voor Lyceum leerlingen op Provinciale Voordrachtwedstrijd Zoals elk jaar hebben ook nu weer meisjes en jongens van het Zierikzees Lyceum medegewerkt aan de provinciale voordrachtwed strijden voor leerlingen te Vlissin- gen. De groep was door ziekte van enkele leden niet compleet, maar vijf jongelui (twee meisjes en drie jongens) hebben toch de eer van de school verdedigd. Met „Het stille huisje" van A. Roland Holst, haalde in de jongerenrubriek Jannie Geluk een tweede prijs. Met het bekende „Even denken", zei het paard" van Annie M. G. Schmidt haalde Ab van Citters eveneens een prijs. In de afdeling ouderen ging Erika Lugt met een eerste prijs strijken. Herman Zevering won eveneens een eerste prijs en wel cum laude. Eri ka Lugt bracht de aanhef van Bert Voeten's „Een voetreis naar Rome" en Herman Zevering „Ballade van de Merel" van Werumeus Buning. Volgens verklaring van het jurylid mej. dr. H. C. M. Ghysen was het peil der voordrachten nog hoger dan verleden jaar. De jury heeft dan ook het voornemen de prijs winnaars eventueel te laten uit komen tegen andere leerlingen uit het land. Dit „treffen" zal waar schijnlijk in de a.s. herfst plaats vinden. Bovenstaand succes zal de deelnemers voor het volgend jaar een stimulans zijn hun beste beentje voor te zetten. Nieuwe patates-frites "wagen De eigenaar van Tearoom „Per fecta" heeft een nieuwe patates- frites-wagen aangeschaft, die op het Havenplein zal worden gesta- tionneerd. De wagen (lengte 4 me ter) is geheel dubbelwandig. Zij heeft een dienbuffet, een gesloten kast en twee zijvensters, waardoor voldoende licht binnenvalt. In het dak is een apart luik aangebracht, waarmede de lucht in de riante wagen kan worden gezuiverd. Extra schip voor dienst Zijpse Veer Naar ons van de zijde van de R.T.M.-directie wordt medegedeeld heeft de Raad van Commissarissen van die Maatschappij toestemming verleend over te gaan tot het aan schaffen van een passagiersschip met een capaciteit van 100 personen voor de dienst Zijpe-Anna Jacoba- polder. Een dergelijk schip zou een lengte hebben van 25 meter. De aanschaf is vooral bedoeld om de drukte tijdens de spitsuren te kun nen verwerken. Door het inleggen van een dergelijk schip zouden vijf vaarten per uur v.v. kunnen wor den gemaakt. Gepoogd zal worden een dergelijk schip elders aan te kopen. Mocht dit niet gelukken dan is nieuwbouw noodzakelijk. Dit zou echter zeker een jaar vergen. Ingezonden mededeling MET HET PINKSTERFEEST Evenals het Paasfeest is het Pinksterfeest in wezen een voort zetting van de oud-Germaanse feesten, die voor het tijdperk van de middeleeuwen in Europa gehouden werden. Deze feesten behoorden tot de zogenaamde offerfeesten, waar bij dieren en voedsel aan de goden werden geofferd en grote vreugdevuren werden ontstoken. Hoewel het in de volksreligie bijna niet te onderscheiden is van welk feest het een voortzetting is, staat het vast, dat de Joden het Pinksterfeest vierden als een herdenking van de wet geving op de Sinaï, toen God op deze berg de stenen tafelen aan Mozes overhandigde. Naarmate het Christendom in de middeleeuwen meer veld won in Europa, is dit feest vereenzelvigd met het Pinksterfeest, zoals wij dat heden ten dage kennen: de herdenking van het feit, dat de H. Geest in de gedaante van vurige tongen over de samen geschoolde apostelen kwam. Het Christendom heeft deze heidense gebruiken gekerstend en heeft zich daarbij aangepast en evenzeer als dit met de hoog tijdagen als Sint Maarten, Kerstmis, Nieuwjaar en Pasen het geval is, is dit op dezelfde wijze geschied met het Pinksterfeest. De reden voor deze conclusie ligt in het feit, dat bijna al deze gekerstende feestdagen practisch samenvallen met de offerfees ten van de Germanen, terwijl men als vaststaand mag aannemen dat de feestvuren bij deze gelegenheden zeer zeker van Ger maanse oorsprong zijn. Zo zijn ook in bepaalde landstreken de oude, waarschijnlijk Germaanse, gebruiken blijven voortbestaan, al wordt in onze moderne tijd meer en meer aan deze bepaalde gebruiken een einde gemaakt. Zo kent men in ons land het gebruik, dat het mooiste meisje uit de streek op Pinksteren als Pinksterbruid in triomf door die streek wordt gevoerd. Dit gebruik heerst nog op Terschelling in Noord-Brabant, Limburg en Vlaanderen en hier en daar in Twente. (Nadruk verboden). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker le Goes-Hoedekenskerke: cand. C. J. Tijsseling, Utrecht. Beroepen te Rotterdam-C. (nieu we pred.pl. toez.): Dr. J. Sperna Weiland, Brouwershaven; te Rid derkerk; J. van Wier, Putten; te Kampen (toez.): A. H. Sonnenbergh, Leerdam. Ger. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: cand. J. Boonstra, Arnhem. Bedankt voor Rotterdam-C. (Evangelisatiepred.): G. M eijnen, Hilversum. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren: 23 Mei Wilhelm Jan, z. v. Hendrikus Johannes Kesteloo en van Maatje Dekker; 21 Mei Eliza beth Jozina, d. v. Marinus Quist en van Lijna Pieternella Kloet. Gehuwd: 20 Mei Jacobus Hendrik van den Ouden, 40 jaren en Zege- rina Nelly Hanse, 30 jaren. Overleden: 3 Mei Abraham van Dijke, 80 jaren, echtgenoot van Jan netje Catshoek; 5 Mei Maarten Olivier Kloet, 90 jaren, weduwnaar van Helena Fluijt. PREDIKBEURTEN H. Post te Bunschoten. Bruinisse: 10 en 5 uur ds M. Post, em. pred. Zondag 29 Mei en Maandag 30 Mei te Elim (Dr.). Anna-Jacobapolder: (le en 2e Pinksterdag). 2 maal ds Smit. Ned. Herv, Kerk. Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds van Roon (geen Zondagsschool). 30 Mei: 10 uur id. Ver.Gebouw: 10 uur ds. van Royen.Kerkwerve: 10 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur dhr v. d. Kaaden. Renesse: 11 uur ds van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds van Liere. Eikerzee: 10 en 7 u. ds Nauta. Brouwershaven: 10 uur dr Sperna Weiland. Zonnemairc: 10 uur ds van Wijck. Noordgouwe: •9.30 uur dhr Majipaard. Dreischor: 10 uur ds Huizing. Ouwerkerk: 10 uur cand. H. D. Hendriks te Den Haag. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Beijersdykje: 11 uur dhr Malipaard. Oosterland: 10 en 6 uur ds Radstake. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds v. d. Brink. Sint Philipsland: 9.30 en 2.30 uur cand. H. de Boer te Puttershoek. Lutherse Kerk. Zierikzee: 10 uur ds N. J. Pabon te 's Gravenhage. Ger. Kerk. Zierikzee: 10 en 5 u ds Tiemersma. Haamstede: 10 en 3 uur ds J. H. Meijer. Renesse: 7 uur idem. Scha- rendijke: 10 en 2.30 uur ds J. B. Vogelaar te Loosduinen. Brouwers haven: 9.30 en 1.30 cand. P. M. Brouwer te Bussum. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds Nagelkerke. Oos terland: 10 uur leesdienst. 3 uur ds Ger. Kerk (Art. 31 K.O.). Brouwershaven: 11.15 en 3.15 ds Keizer. Chr. Ger. Kerk. Zierikzee: 10 en 6 uur ds v. d. Klis 2e Pinksterdag: 10 uur ds v. d. Klis Noordgouwe: 10 uur ds Meijering, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds v. d. Klis. Ger. Gemeente. Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst Haamstede 10 en 2.30 uur ieesd. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesd. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesd. Bruinisse: 10 en 5 uur Ds Mallan St.-Philipsland: 3 maal leesdienst. 30 Mei 10 uur leesdienst. Oud-Ger. Kerk. Oosterland: 9.30, 2.30 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St.-Philipsland: 3 x leesdienst. 30 Mei 10 uur leesdienst Leger des Heils.. Zierikzee: 10 uur samenkomst, 12 uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. Zierikzee: 7.15 vroegmis, 10 uur hoogmis, 19 uur lof. Burgh: 9.30 uur hoogmis garage hotel. Bekendmaking Het gemeentebestuur van Zie rikzee maakt bekend, dat, zolang voorradig, ter gemeente-secretarie tegen betaling der kosten, lijsten te bekomen zijn, inhoudende een verwijzing van de oude naar de nieuwe huisnummers in deze ge meente. Het gemeentebestuur voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester. MULDER, secretaris. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Leerdam: F. Kou- wenhoven, Hattem. Ingezonden mededeling Slenteren, schouwspel, schone man, lege douche en waterpraal Als het in de avonduren even wat drukker wil lopen in de grote Zi- mito-tenten, is men een verloren eilandman temidden van heel veel kopende, pratende en slenterende mensen: Er is ook zo veel te zien en wie maar enkele minuten toeft bij iedere stand is toch nog uren kwijt. Trouwens men moet ook luisteren naar de stem uit de luid spreker, en vooral de entreebewij zen controleren, want het is altijd mogelijk dat de nuchtere gang van zaken plotseling wordt doorbroken m<jt een verrassing die niet mals is, bv. een gratis retourvlucht per heli copter. Eilandman heeft wel gezien dat er een druk contact is tussen de standhouders en -houdsters zo dit maar even mogelijk is. Als je zo maar plotseling buurman en buur vrouw geworden bent is het geen wonder dat temidden van alle drukte, tijd wordt gereserveerd voor een gezellig praatje. Bepaald sensatie verwekte de man, die zich zo maar aanbood als object voor de schoonheidsdemon- slratie. Nu houdt Eilandman altijd meer van mannen die desnoods te kenen bij de Commandotroepen, dan van mannen die zich aan deze toch altyd wat onmannelijke, kuur onderwerpen. Maar ja, voor de schoonheid doet men wat. Intussen heeft de man het niet gemakkelijk gehad, want reeds spoedig was voor de schoonheidstent een grote menigte mensen verzameld, die het schouwspel zeer geboeid aanzagen. De man werd eerst rijkelijk be sproeid met een penetrant ruikend vocht, waarna wangen en kin wer den betokkeld met de virtuoze vingertoppen van de charmante jongedame. Daarna kwam de poe derkwast er aan te pas en werden de verschillende kleurenstiften ge probeerd op het pas van de baard ontdane aangezichtsvel van het slachtoffer, dat niet al te gemak kelijk zich gevoelde onder deze in- GESPREKKEN VAN EILANDMAN drukwekkende behandeling. Wan neer enkele strepen werden aange bracht ging een daverend applaus op uil de menigte, die zich koste lijk vermaakte. Het was weer eens wat anders als een kopje soep of een beschuit met muisjes. Terwijl de menigte werd bespoten met Eau de Cologne en parfum, dat in myri aden druppeltjes neerdaalde op de verschillende haardossen en jasre- vers, ging de demonstratrice rustig verder met haar object, dat werd omgetoverd in een toneelspeler die zo uit de Macbeth zou kunnen zijn weggestopt. Na een klein kwar tiertje stond hij op en voegde zich bij de anderen. Het was een beeld schone jongeling, maar een beetje ruiken deed hij wel. Het mocht echter niet hinderen, want alweer stond de demonstratrice gereed om- al de chemische ingrediënten van 's mans aangezicht te verwijderen. Dat was dus de schoonheidssalon. Eilandman zag verder nog een man, die het bellenblazend beertje in de mond blies. Toen had het diertje er gelijk genoeg van, doch de juffrouw in de stand waar- schuwde dat dit niet mocht en toch eigenlijk een beetje flauw was. Om op de soep terug te komen, een al weer charmante demonstratrice heeft Eilandman op de man af ge vraagd of hij de champignonsoep lekker vond. Natuurlijk eiste de be leefdheid ja te zeggen, maar geluk kig, hij hoefde niet te huichelen. Honderden spraken er hun teleur stelling over uit, dat onder de altijd zo fiks stralende douche niemand stond. Eilandman heeft zich aan geboden doch hij is niet Adonis ge noeg om voor acceptatie in aan merking te komen. Er zouden vol gens de verklaringen van de kwieke standhouders aantrekkelijker men sen zijn, die hiervoor geschikt zijn. Eilandman wil het graag beamen. Helemaal voor niets kun je ook nog op een motor zitten, terwijl de man, die de zaak toont ook nog zo vrien delijk is de machine even te laten lopen. Nou, het is de motor wel. Men zou wel wensen dat het tent zeil openging en men zo een proef rit zou kunnen maken. Het is een en al veer, die motor, dat heeft Eilandman wel gemerktVerder heeft hij nog gezien hoe snel het vuil uit de kleren wordt verwijderd, wanneer men een half-roterende wasmachine gebruikt. Het vliegt er uit, net als vroeger de koeken met Panko, maar daar zat een luchtje aan. Heel erg moe van het slente ren, maar iets opgefrist na een ijsje (de eerste van het jaar want het is heel erg lang koud. geweest) heeft Eilandman tenslotte geboeid zitten kijken naar het wonderlijke licht spel van de spuitende fonteinen. Zeg nu maar niet meer dat tech niek en romantiek niet samen kun nen gaan. Het is ongelooflijk, wat die meneer aan het grote schakel bord aan waterpraal tevoorschijn tovert. Beschrijven is heel erg moeilijk en het is beter het zelf te gaan zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2