DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Sowjet-Unie stemt in het houden van Vier-Mogendheden-Conferentie De Kabinetscrisis Pinksteren Het waterorgel tovert verrukkelijke schoonheid te voorschijn Burgemeester Jhr, C. A. van Citters opende gemoderniseerde zaak ZATERDAG 88 MEI 1935- No. 17748 - 111e Jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMEM'.EN Eli AOVERTENTIÉN Prlji per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent.' Loise nummeri 10 Cl Verschijnt Dinideg. Donderdag. Vrijdag •n Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succetjei (iM*. 15 mm) I V,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 Nota houdt tegelijk beschuldiging in In een nota heeft de Russische regering aan de Westelijke mo gendheden medegedeeld, In te stemmen met het voorstel tot het houden van een Vlermogendheden- conferentie, waarop de belangrijke conferentie, waarop de belangrijk ste wereldproblemen ter sprake zullen worden gebracht. In de Russische nota beschul digt Moskou evenwel de verenigde Staten van pogingen om „ontoe laatbare druk" uit te oefenen met het oog op de conferentie. De Amerikaanse regering komt met plannen, die een conferentie van de Grote Vier slechts tot mis lukking kunnen doemen, aldus de Russische nota, die aan de diplo matieke vertegenwoordigers van Engeland, de V.S. en Frankrijk te Moskou door de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Molo- tow, is overhandigd. De reden hiervoor zou alleen kunnen zijn, dat de V.S. „in feite klaarblijkelijk niet streven naar een regeling van dringende inter nationale vraagstukken". Formateur doet voorstellen aan fractie-voorzitters. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mee: De kabinetsformateur heeft de heren prof. mr. C. P. M. Romme, dr. J. Schouten en H. W. Tilanus, resp. voorzitter van de Tweede Kamer fracties der K.V.P., A.R. partij en C.H.U., ter voortzetting van de bre de basispolitiek schriftelijke voor stellen doen toekomen. Deze voor stellen zijn eveneens in handen ge steld van de heer J. M. Willems, thans optredend als voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid. Alle genoemde fractievoorzitters hebben deze voorstellen, die betrek king hebben op oen huurbeleid, be zien op kortere dan wel langere ter mijn, In nader beraad genomen. Pinksteren Is het feest van de Heilige Geest, een geladen woord in een onheilsvolle tijd. Onheilig is vaak de geest die de wereld schijnt te beheersen. En in het positieve vlak is het vaak de techniek die het alleenwoord schijnt te spreken. De mens zweert bij de technische vervolmaking en bij de mogelijk heid om het technisch kunnen tot steeds groter hoogte op te voeren. Hierin is ook veel onheiligheid, want de voortbrengselen van het moderne denken worden in hun practische toepassing allereerst ge reserveerd voor de vernietiging. Deze scherpe schaduwzijde aan het technisch vermogen der mensheid verhindert niet, een al te hevige bewondering te koesteren, waarbij vaak de menselijke geest In het ge drang komt. Bovendien wordt de tijd gekenmerkt door een jachtige felheid, die maar weinig tijd en ruimte overlaat voor een zichzelf terugtrekken. Dit brengt mede een vervlakking en een verzakelijking, die soms ontstellende vormen aan neemt Toch komt ook onder de omstandigheden van 1955 de bood schap van Pinksteren tot een ieder. De Heilige Geest poogt de mensen weer aan te zetten tot een nieuwe geestdrift en tot een nieuw heilig enthousiasme. Vuur en wind zijn immers de uiterlijke tekenen van de Geest, die op de Pinkstermorgen werd uitge stort. Het zuiverende vuur en de krachtige wind, wil allerlei spin raggen in menselijke harten verte ren en wegvagen, opdat men zich zal open stellen voor het wonder der geestelijke regeneratie. Want dat is de diepste bedoeling van Pinksteren. Onder de invloed van de Geest kan een mens er toe ko men te breken met een wankel le ven volgens eigen normen en in zichten en zich overgeven aan de genadige invloed van de Pinkster geest, Die nieuwe geestelijke ver gezichten opent ook in een tijd, die zoveel onheiligs en ook onheilvols In zich draagt. Wij geloven niet aan het nut van grootscheepse econo mische projecten en de mogelijk heid van vreedzaam samen bou wen en werken, als niet iets van deze Geest inwerkt in het leven van volkeren en individuen. Pinksteren 1955 is er om ons daartoe op te roe pen en het opnieuw te wagen de moede vleugelen te verheffen en te stijgen tot hoogten, waartoe een mens alleen niet raken kan. Een Amerikaanse woordvoerder sprak Donderdag de Russische be schuldigingen tegen, dat de Ver enigde Staten trachten aan de ko mende conferentie voorwaarden op te leggen die de conferentie tot mislukken zouden doemen. Verder commentaar wilde hij nog niet geven. De Russische nota moet nog door het „State Dapart- ment" worden bestudeerd, zo zeide hij. De Vier-Mogendheden- Conferentie Eerst gaan Westelijke Grote Drie praten. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zullen spoedig besprekingen beginnen over de Russische nota, waarin de uitnodiging van het Westen tot het houden van een conferentie van de Grote Vier wordt aanvaard, aldus is Donder dag in officiële kringen te Was hington vernomen. Op het ogenblik wordt reeds een werkgroep van Franse, Engelse en Amerikaanse functiionarissen ge vormd. Deze werkgroep zal waar schijnlijk begin volgende week met haar voorbereidende werkzaamhe den beginnen. N.A.V.O.-divisie naar Algerije De Franse regering laat troepen, die bestemd waren voor de Navo, waaronder een volledige divisie, overbrengen naar Algerije met het oog op de strijd tegen de nationa listische opstandelingen in dat ge bied, aldus heeft premier Faure Donderdag op een persconferentie in Parijs bekend gemaakt. Hij zei, dat dit geschiedt na overleg met de Navo-bevelhebber in Europa, ge neraal Grünther. „Wat onze verplichtingen ten aanzien van de Navo ook zijn, ik ben vastbesloten om niets ongedaan te laten ter handhaving van de orde in Algerije", zo verklaarde de premier. Korte betichten uit het Binnenland ALMELO. Het 14 maanden oude dochtertje van de familie B. in Al melo, dat 14 dagen geleden een speld had ingeslikt, is nu aan de ge/olgen hiervan overleden. Direct nada' de ouders hadden ontdekt, dat hun kind een speld had inge dikt, consulteerden ze de dokter. Bij d-jorlichting bleek, dat het vouw -rp in het maagje van het kind ''-rt en men hoopte, dat de r.j.- jangs de gewone weg het li. ia zou verlaten. Toen dit ech ter met gebeurde, werd het kind geopereerd. Helaas echter zonder dat het leven van het meisje kon worden gered. HARDERWIJK. De verenigde touristische bedrijven te Harder wijk hebben aan de kust van de oude vissershaven een groot bassin laten aanleggen waarin zeeleeuwen en zeehonden, welke men speciaal heeft aangekocht, binnenkort zul len rondzwemmen als attractie voor de bezoekers van deze oude Zuiderzee-haven. Het strand van Harderwijk is in de zomermaan den bij de vacantiegangers erg in trek. ROTTERDAM. Op de kruising Walenburgerweg-Schiekade te Rot terdam is de 24-jarige onderwijze res N. J. B. uit de Boezemlaan met haar fiets aangereden door een vrachtauto. Ondanks krachtig rem men kon de chauffeur niet voor komen, dat zij door het linkervoor wiel overreden werd. In zorgwek kende toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd, waar bleek dat zij reeds was overleden. BOVENKNIJPE. Het 6-jarige dochtertje van de familie Postma te Irnsum werd aangereden door een autobus met ouden van dagen, die uit de richting Leeuwarden kwam aanrijden. Het meisje was onderweg van school naar huis en lette niet op het verkeer. Het kind is ter plaatse overleden. Russische delegatie voor bezoek aan Joego-Slavië aangenomen Beria verantwoordelijk voor de ontstane breuk Donderdag is de Russische dele gatie, waaronder premier Boelga- nin, voor een bezoek aan Joego- Slavië, te Belgrado aangekomen. In een radiorede na zyn komst ver klaarde Chroesjtsjef, dat Lawrenti Beria, de terechtgestelde leider van de Russische geheime politie, ver- antwoordleijk was voor de breuk tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië die in 1948 was ontstaan. Chroesjtsjef sprak de hoop uit, dat het bezoek van de Russische delegatie zou bijdragen tot verster king van de politieke, economische en culturele samenwerking tussen de twee landen op de grondslag van eerbiediging van de souverei- niteit en onafhankelijkheid en overeenkomstig het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. Het Russische bezoek zou moeten helpen tot het scheppen van een sfeer van ver trouwen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. „Wij zullen broeder- Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Don derdag bekend gemaakt dat op 6 of 7 Juni opnieuw een groep van 250 krijgsgevangenen uit Rusland zal terugkeren. In de bekendmaking werd verder gezegd dat het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken op 25 Mei een lijst met de namen van deze 250 krijgsgevange nen aan de Oostenrijkse zaakgelas tigde in Moskou heeft overhandigd. Volgens de laatste berichten over de stormramp die Woensdag en Donderdag vier Amerikaanse staten heeft geteisterd, zijn 103 per sonen om het leven gekomen. Men verwachtte, dat het aantal doden verder zal stijgen. In Kansas kwa men 67 personen om, in Oklahoma 20, in Texas 15 en in Missouri één. Alleen in Udall (Kansas), waar nog slechts drie handelsgebouwen over eind staan, vonden 62 mensen de dood. Ruim 200 personen zijn in ziekenhuizen of verzorgingscentra opgenomen. Een tijdbom is de oorzaak ge weest van het verongelukken van de Indiase Constellation, die op elf April bij Serawak met elf functio narissen uit communistisch China aan boord, neerstortte, aldus blijkt uit een onderzoek van de Indone sische regering, dat Vrijdag in Nieuw Delhi is bekendgemaakt. De minister-president van Thailand, Z.E. Piboel Songgram, die voor een kort bezoek aan ons land op het Marinevliegvèld Valkenburg aan kwam, werd Dinsdagavond door de Nederlandse regering met zijn ge volg een diner aangeboden in het kasteel Oud-Wassenaar. Op de bovenste foto zien we tijdens het diner v.l.n.r.: minllster Betfen, mevrouw Piboel Songgram, dr. W. Drees, mevrouw Panyaraghun en minister Luns. De onderste foto toont ons v.l.n.r.: mevrouw Beljen mr. mr. Piboel Songgram, mevrouw Drees, mr. Piak Panyaraghun en mevrouw Luns. „VUURWERK MET WATER" Fascinerend waterspel met flonkering van kleuren REDACTIE EN ADMINISTRATIE .- Lang* Nobelstreet A 171. Zlerikie®, Poitbut nr 1. Teleloon nr. 32. Glror*k*ning nr. 137677 - Uitgave N V. Drukkerij voprh takenman Ochtman Lange Nobelstreat A 171 Zlerikjeo Redacteur i M. BU DE VAATE - Tel. 309 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O 0 Breng U tijd niet door met dralen: doe wat vóór U is. O O Het K.N.M.L verwacht tot Zaterdagavond: OPKLARINGEN. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later op klaringen. In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige wind tussen Noord en Oost, in het Zui den van het land zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen Overdag iets hogere temperaturen dan gisteren. 29 Mei. Zon op 5.32; onder 20.47 Maan op 13.30; onder 1.16 30 Mei. Zon op 5.31; onder 20.48 Maan op 14.41; onder 1.34 31 Mei. Zon op 5.30; onder 20.50 Maan op 15.52; onder 1.50 Volle Maan 5 Juni te 15.08 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 Mei. 9.16 v.m. 21.35 n.m. 30 Mei. 10.22 v.m. 22.41 n.m. 31 Mei. 11.31 v.m. 23.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 Mei. 8.49 v.m. 21.22 n.m. 30 Mei. 9.56 v.m. 22.29 n.m. 31 Mei. 11.04 v.m. 23.37 n.m. Doodtij: 30 Mei. De vlsggen uit De burgemeester van Zie- rikzee verzoekt het Zierikzee- se publiek de vlaggen uit te willen steken op de Tweede Pinksterdag, zulks in i>erband met de Zimito. Een gelijk ver- zoek geldt voor Woensdag 1 Juni, laatste Zimito-dag en Paardenmarkt te Zierikzee. lijk de kwesties die onze landen aangaan bespreken". Buitenlandse waarnemers in Bel grado geloven, dat de Russisch- Zuidslavische besprekingen zullen uitlopen op de ondertekening van een document, waarin de begin selen worden uiteenbezet van ac tieve „co-existentie", die zou moe ten worden toegepast bij de op lossing van internationale vraag stukken. Socioloog voor migratie- onderzoek in Zeeland De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk heeft de Prov. Staten verzocht om verhoging van het jaarlijks subsi die met f 11.600.- tot f 26.600.-. Een bedrag van f 7.600 zal grotendeels noodzakelijk zijn voor het in dienst nemen van een socioloog, die o.rn. zal moeten onderzoeken de oorza ken en de achtergronden der mi gratie in Zeeland en van het ver- trekoverschot. Dit onderzoek zal geschieden in opdracht van Ged. Staten door genoemde stichting, alsmede de Prov. Planologische Dienst en het Economisch Techno logisch Instituut. Voorts acht men het gewenst een sociaal ontwikke lingsplan voor Tholen op te stel len, na te gaan de wenselijkheid van stichting van bejaardentehui zen in bepaalde streken, de sociale aspecten van het Delta-plan te on derzoeken, enz. Aan het Rijk is een gelijk bedrag gevraagd. Naar verluidt hebben de lei ders van de meer dan 19.000 Britse havenarbeiders die in zes Britse havens in staking zijn, Donderdag middag besloten een einde aan de staking te maken. Inmiddels zijn Donderdagmiddag besprekingen, die gericht waren op hét afwenden van de voor Zaterdag a.s. aange kondigde staking van 70.000 spoor- mannen, afgebroken. Wat het waterorgel laat zien ls „vuurwerk van water", hoe tegen strijdig het ook moge klinken. Het is een fascinerend waterspel. In een flonkering van kleuren rijst uit het even voordien nbg lood grijze bassin een mengeling op van gescheiden en gemeleerde fontei nen en fonteintjes in een bij na ma gische werveling en van een ver rukkelijke schoonheid. Het waterorgel geeft een tweede lig programma. Naar onze smaak staat het eerste „Dichter und Bauer" van Franz von Suppé bo venaan. Het water gaat over van een rhythmische cadans in luchtig dansen. Men ziet „water-etages", als v?m een reusachtige roomtaart. Fel rood spritst scherppuntig om hoog en daalt weer even snel. Dan, waaiert het water uit in reusach tige parapluefonteinen en overal spuit het en sproeit het in een tem po, dat gelijk opgaat, met de mu ziek, die luid de ruimte doorklinkt. Aan het slot komen alweer onder het wisselend kleurenspel, ware watergordijnen omhoogstijgen. Het is de apotheose van een zo onwer kelijk en fascinerend schouwspel, dat men alles om zich heen ver geet. Alsof een magische staf het waterfestijn had beroerd, zo zakt aan het slot al het schoons weer weg in het kale nuchtere grijs van. een tent bij avond. Weldra begint weer het watermozaïek zich voor de verbaasde ogen te ontrollen. Symmetrische watérbeelden wor den getekend boven, het bassin. Gouden kleden worden opgehan gen, zilveren watervallen vallen neer in een gutsende uitbundigheid rode watersperen worden omhoog gestoken en het bruist en spuit in een roekeloze weelde, die op de keper beschouwd bestaat uit 7000 m3. water. Het waterorgel is fantastisch. Alleen voor haar geldt dit versleteh woord nog ten volle. Bekendmaking In de Pinksterweek zal de Nieuwsbode inplaats van Dinsdag, Woensdag 1 Juni worden uitgegeven Fiaal winkelbedrijf aanwinst voor de gemeente Het huwelijk van koning Idris van Libye, dat Donderdagmiddag in Cairo zou worden gesloten, is uit gesteld tot de volgende week, al dus heeft de ambassade van Libye in Cairo bekendgemaakt. De koning zal de 37-jarige dochter van een rijk Egyptisch Bedoeien-opper- hoofd tot tweede vrouw nemen. Hij is reeds gehuwd, doch uit zijn eer ste huwelijk zijn geen zonen ge boren. Het was Donderdagmiddag een bijzonder moment voor de firma J. Kloet, omdat de geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak heropend werd. Een groot aantal genodigden was bij deze opening aanwezig, o.a. burgemeester jhr. A. van Citters en de wethouder A. van Zuijen. De burgemeester, die de opening verrichtte, gaf eerst een kort histo risch overzicht, hoe uit het destijds door de vader gestichte kleine dorpswinkeltjewaarin naast jachtpatronen ook enkele andere artikelen werden verkocht, de te genwoordige zaak is ontstaan. De zoon, die thans de zaak beheert, heeft als devies gekozen: „Wij werken met goede merken", waar door zijn klantenkring dermate uitbreidde, dat zijn winkel te klein werd en hij het kloeke besluit nam deze een flinke uitbreiding te doen ondergaan. De uitbreiding zal niet alleen door de eigen bevolking op prijs worden gesteld, doch zeker ook door de talrijke vreemdelingen die ieder jaar onze Westhoek be zoeken. Hij wenste de heer Kloet veel succes in deze mooie, gemo derniseerde zaak, die een aanwinst voor de gemeente is. Hierna bood het dochtertje van de heer Kloet een mandje met diverse levens middelen aan, waarin de sleutel van de winkeldeur zat, waarmee de burgemeester deze opende en daarmee de winkel voor het pu bliek toegankelijk werd. Namens de plaatselijke midden stand voerde de secretaris, de heer J. v. d. Berge, bij ontstentenis van de voorzitter, het woord, die aan sloot bij hetgeen de burgemeester had gezegd en als slagzin gebruik te: „Wie gij ook zijt, leeft met de tijd", waaraan de heer Kloet zich heeft gehouden, gezien deze geheel gemoderniseerde zaak, die niet al leen een aanwinst is voor de ge meente Burgh, doch voor de ge hele middenstand. De heer Kloet dankte voor de gelukwensen en het openen van de nieuwe zaak, terwijl hij het ge meentebestuur dank zei voor de bij de verbouw ondervonden mede werking. Ook de heer v. d. Berge dankte hij voor zijn felicitatie na mens de Middenstandsvereniging. Verder waren tegenwoordig de aannemer de firma Bijkerk en Steur met de onderaannemers J. de Meij, die het schilderwerk en W. J. Flo- hil, die de electrische verlichting verzorgden. De firma van der Tor ren en Mortier uit Dinteloord, die de winkelinventaris leverden. Me de was aanwezig z'n collega T.I.P.- winkelier de heer I. Bakker uit Haamstede en de etaleur van de T.I.P.-organisatie, de heer P. Hart man. De betimmering van de winkel Ls in blank eiken uitgevoerd, wat een zeker cachet aan de zaak geeft De toonbanken bezitten vitrines, waar in verschillende artikelen, zoals chocolade en suikerwerk, goed overzichtelijk zijn uitgestald en hy giënisch zijn verzorgd. Ook de le- vensmiddeienafdeling, zowel als de afdeling glas- en aardewerk en emaille is op practische wijze inge richt, waardoor het publiek een duidelijk overzicht heeft wat er verkrijgbaar is. De verlichting, be staande uit T.L.-buizen, is uitste kend. Een groot aantal bloemstukken, waaronder van het gemeentebe stuur, de Middenstands ver., zaken relaties, etc., gaven de winkel een feestelijk aanzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1