ZIERIKZEESCHEWN1EUWSB0DE Vermelding van de namen der politieke groeperingen op het stembiljet Amerikaanse landbouw, DE ZIERIKZEESCHE COURANT ,Salk-vaccin zal kinderverlamming kunnen overwinnen" Zuid-Slavisch-Russische besprekingen te Belgrado Jaarvergadering Centraal Genootschap voor KinderherstellingsoordenenGezondheidskolonies DINSDAG 17 MEI 1955 No. 17743 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN Pril» p#r 3 maindan 'liij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent* Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjet (ma*. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 Provinciale dagen tijdens de E 55 Amerika stelt groot vertrouwen in het praeparaat Voor de provinciale dagen op de E 55 zijn de volgende data gesteld: Groningen 21 MeiFriesland 25 Juni; Noord-Holland 11 Juni; Zuid- Noord-Brabant 22 Juni; Limburg 25 Juni. Het is de bedoeling, dat op deze dagen deputaties van verenigingen op het gebied van folklore, zang, Dokter Morris Fishbein, de 65- jarige Amerikaanse arts van we- pers reeds gepubliceerd, later van reldvermaardheid, voorzitter van de 6 millioen kinderen, die met het m T..ni* de afdeling opvoeding en voorlich- Salk vaccin werden ingespoten, 62 HolIand 15 Jum' Zeeland 18 Jum' ting van de Amerikaanse Nationale niettemin door kinderverlamming Stichting voor Kinderverlamming aangetast, doch dr. Fishbein was (National Foundation for Infantile hierdoor niet in het minst veront- Paralysis), is in ons land aangeko- rust. men en vertelde een A.N.P.-ver- - - - slaggever te Amsterdam: In de v*s- stelt men er thans muziek en gymnastiek op de dag „Mits het vaccin van dr. Salk te- reeds een groot vertrouwen in. Zo /an hun provincie naar Rotterdam gen kinderverlamming goed bereid „)jn de ouders in New York enige e" °P zullen op to staat! fijraS ïjnWnnen'de' 'Ud «'=da" ^vraagd of zU hun Tot 'bUwoning van deze dagen komende 10 jaar de kinderverlam- kinderen van 6 en 7 jaar op de Ia- worden door het bestuur van de E ming volledig te overwinnen". gere scholen wensten te laten In- uitgenodigd de Commissaris van Dr. Fishbein, die deel uitmaakt enten. 98 procent van de onder- da d" van de hoofdredactie van het me— a a a cie, de leden van Gedeputeerde Sta— dis"he maandbtod „Excerpta Medi- v,raaBdc ouders aI>tw»°'dde »"es- ten en de Griffler, alsmede de bnr- gemeester van de provmc> hoofd stad, de voorzitters van de Kamers van Koophandel in het gewest, de voorzitter van de Culturele Raad en de voorzitter van de provinciale V.V.V. Rusland wil conferentie op hoogst niveau De Sowjet-minlster van buiten- De laatste inzamelings ca" en voor een bespreking met de tigend, twee ander hoofdredacteuren van dit blad naar Amsterdam gekomen is, zeide dat het bijzonder uitge breide onderzoek naar de deugde lijkheid van het vaccin onomstote- lij de grote waarde ervan bewezen heeft. Als massa-experiment werden in de Verenigde Staten 800.000 kin- landse zaken, Molotof, heeft Zater- 0-*:0 uon IQiO-IQi^ deren met het door de jeugdige dagavond te Wenen ingestemd met Hl/lIC VUII Amerikaanse arts Salk geprepa- het bijeenroepen van een conferen- reerde vaccin ingespoten. Op tie van de regeringsleiders van de De grote slotinzamelingsactie van 400.000 andere kinderen paste men Grote Vier. de Stichting 1940-1945 heeft tot op steriel water toe en nog weer Minister Molotof deed deze me- heden aan rechtstreekse giften, af- 400.000 anderen kregen helemaal dedeling op een bespreking met de rekeningen van plaatselijke afde- niets. ministers van buitenlandse zaken lingen en toezeggingen van provin- Van de eerste 800.000 kinderen van Frankrijk, Groot-Brittannië en ciale- en gemeentebesturen reeds 2 stierf er tijdens de période waarin de Verenigde Staten ten huize van millioen gulden opgebracht. Daar- de proef genomen werd geen een de Amerikaanse ambassadeur in onder bevindt zich een bedrag van aan kinderverlamming. Van de Oostenrijk, Thompson. rond f 360.000, toegezegd door 6 der groep, die niet met het vaccin in- Een Britse ambtenaar deelde n provinciale en 513 der 1014 ge- mede, dat men overeenstemming meentebesturen van ons land. Van bereikte over het Westelijke voor- de overige provinciale- en gemeen- stel, maar dat bijzonderheden aan- tebesturen is nog geen toezegging gaande plaats en tijd nog moeten ontvangen. In vele gemeenteraden worden vastgesteld. staat het verzoek van de Stichting echter op de agenda der eerstvol- Feest op Schönbrunn e™de raadsvergadering. r De actie, waarmee men 5 milli- Weense walsen in de spiegelzaal oen gulden hoopt te verkrijgen, is intussen nog niet ten einde. Vele In het prachtige paleis van verenigingen en instellingen zullen REDACTIE EN ADMINISTRATIE lange Nobelstraet A 171, Zlerikzee. Poitbus nr. 1, Telefoon' nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgere N V. Drukkerij voorh. Lakenmon Ochtman Lange Nobelitraat A 171 - Ziorikzee Redacteur: M. J. BU DE VAATE - Tel 309 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O O genieten van iemands deugden; geest om zijn gebreken te ver- dragen. O O Het K.N.M.!, verwacht lot Dinsdagavond. PLAATSELIJK NACHTVORST Aanvankelijk opklaringen, mati ge tot zwakke Zuidwestelijke wind en plaatselijk nachtvorst. Later vrij koud weer met toenemende be wolking, plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige Zuidoos telijke wind. 18 Mei. Zon op 4.45; onder 20.32 Maan op 2.37; onder 16.24 19 Mei. Zon op 4.44; onder 20.34 Maan op 2.58; onder 17.49 HOOGWATERSTANDEN Overzicht tydens de debatten over de huurverhoging in de Tweede ZIERIKZEE: Kamer. Achter de tafel v.l.n.r. de ministers H. B. J. Witte. dr. L. J. M. iq mei. 12.14 v.m. Beel, de minister-president dr. W. Drees, minister van de Kieft, Staats- 19 Mei. 0.35 v.m. secretaris dr. W. H. van den Berge en minister dr. J. Zijlstra. Rechts zien we nog de Kamerleden Schouten, Kikkert en dc Ruiter. BROUWERSHAVEN: 18 Mei. 11.42 v.m. 19 Mei. 0.12 v.m. n.m. 13.15 n.m. n.m. 12.40 n.m. Doodtij 17 en 30 Mei. Springtij 23 Mei. gespoten werd, echter 28. De dreigende haven staking in Engeland Havenarbeiders te Manchester en Liverpool hebben Zondag hun steun betuigd aan plannen van hun MaandaV^efLrwfrk'iSrto Schöbrünn heeft de Oostenrijkse nog over het verzoek van de Sftch- leeaen regering Zondagavond ongeveer ting een beslissing moeten nemen. De mannen zijn lid van de 15.000 1-200 gasten, onder wie de minis- In honderden bedi^von zijn nog leden tellende „National Amalga- terz van buitenlandse zaken van uurloon-acties aan de gang. mated Stevedores and Dockers „Grote Vier ontvangen, nadat Union" (NASD), die voor zich het aa" de buitenlandse gasten en hun recht opeist om in Hull, Liverpool Oevolg ^dme^wa^aangebeden. overschotten voor volken van achtergebleven landen en Manchester met de werkgevers - te onderhandelen, hoewel daar al- ,rid,e M p.nor„i paleis bewoond werd door de kei- works Union" door de werkgevers ^^^„"Sap^lVn dfente als vertegenwoordigster van de ha- die ej, 180g de van ^enen Onder de 25.000 bezoekers, die venarbeiders wordt erkend. tekende. Zondagmiddag naar de Keukenhof Ofschoon de leden van de N.A. Jn de reusachtige spiegelzaal met kwamen, bevond zich de heer J. S.D. slechts een gedeelte van het haar geweidige kaarsenkronen en Ossevoort met zijn echtgenote en ♦«♦ooi oov^oi nellen v,o„o«orKo,H0r0 wit met gQuden muren dansten zljn dochtertje. De familie had een honderden paren oude Weense kaartje met het nummer 400.000 in walsen, terwijl in de grote galerij, handen. Zij werd uitgenodigd om waar Mozart placht te spelen voor even bij Het bestuur te komen, dat keizerin Maria Theresia, de mi- in de kleine ontvangstzaal van nisters der „Grote Vier" zich te Keukenhof meedeelde, dat weer midden van de andere gasten be- een mijlpaal in het bezoekerstal be wogen. reikt was. De heer D. Vroomen Ook buiten het paleis, dat thans overhandigde de echtgenote van de Het ministerie van Buitenlandse ajs museum wordt gebruikt, was heer Ossevoort een bos bloemen en Zaken deelt het volgende mede: het feest, waarbij duizenden We- zij koos de waardebon van f 100, Deze grootse ontvangst riep her- 400000ste bezoeker Keukenhof geregistreerd totaal aantal Britse havenarbeiders vormen, kunnen zij toch de econo mie belangrijk ontwrichten. Contact met Nederlandse gevangenen in de Sowjet-Unie Sinds het einde van de vijande- zich niet lieten afschrikken uitgeloofd door het Hoogstraat comité in 's-Gravenhage. Bufferzone tussen Oost- en West-Europa lijkheden met Duitsland werd van- door de gestaag vallende regen, wege Hr. Ms. ambassade te Moskou voortdurend bij de Sowjet-autori- teiten er op aangedrongen dat de ambassade gelegenheid zou krij gen zich in verbinding te stellen met de Nederlanders, waarvan be kend was dat zij zich als geïnter neerden of gevangenen op het grondgebied van de Sowjet-Unie bevonden. Dank zij onvermoeide pogingen j)e komende Zuidslavisch-Sow- Wenen, dat Oostenrijk „ten eeuwi- en voortdurend herhaalde demar- jetrussische besprekingen zullen gen dage" neutraal zal blijven, ziet ches is thans een positief resultaat Q van de meest waardevolle b(j- men als een eerste phase van dit bereikt, althans voor een aantal dragen vormen tot versteviging plan om tussen de communistische Nederlanders. Het Sowjet-ministe- van de wereldvrede", aldus heeft staten en de Westelijke mogend- rie van Buitenlandse Zaken gaf de zuidslavische president, maar- heden een bufferzone te vormen, schriftelijk aan Hr. Ms. ambassade schalk Tito, in een toespraak te Een volgende stap zal, tegen het de namen op van 12 Nederlanders, puja verklaard. einde van de maand te Belgrado die hun straftijd in de U.S.S.R. worden gedaan, wanneer de Sow- dooj-brengen, met de mededeling „Wij hebben doen weten te willen jetdelegatie onder partijsecretaris dat de ambassade met hen kan cor- onderhandelen op basis van gelijk- Chroesjtsjef en premier Boelganin responderen en hun pakketten kan heid en als 'n onafhankelijk land", maarschalk Tito zullen trachten te zenden aan twee postbusadressen, aldus Tito, „niemand zal zich met bewegen de banden met het Wes- Het ministerie van Buitenlandse onze binnenlandse aangelegenhe- ten losser te maken. Zaken te Den Haag heeft de fami- den mogen inlaten. Het welslagen van deze Russi- lie in Nederland omtrent genoem- De besprekingen zullen voor het sche politiek hangt evenwel ten- de adressen ingelicht. Het Neder- forum van de gehele wereld wor- slotte geheel af van de vraag, of landse Rode Kruis werd bereid ge- den gevoerd. Het Westen zal we- de voorgenomen onderhandelingen vonden medewerking te verlenen ten, waarover zij gaan". „op het hoogste niveau" tussen bij samenstelling van pakketten. De president verwelkomde het Oost en West deze zomer zullen Hr. Ms. ambassade te Moskou blijft het „gedurfde besluit" der Sowjet- leiden tot een verenigd, neutraal voortgaan met haar bemoeiingen leiders om naar Belgrado te komen Duitsland. om de vrijlating en repatriëring van en daar te spreken over onopge- alle nog in de Sowjet-Unie aanwe- loste vraagstukken en normalisatie zige Nederlandse gevangenen en der Zuidslavisch-Russische betrek- Bij de Zaterdagavond gehou- geïnterneerden te bevorderen. kingen. den training voor de grote prijs van de Westelijke commentaren Bari is de Kerrari van de Belg Lau- blijkt, dat men over het algemeen f. in het Westen de opvatting huldigt rent Roger in een bocht geslipt en Van Amerikaanse zijde wordt dat het voorgenomen overleg te op een groep brandweerlieden in- vernomen dat de zonder gezinnen Belgrado een onderdeel vormt van gereden die aan de kant van de weg in Oostenrijk verblijvende leden een Sowjet-plan om van Zweden Lr„nj„rQOPman der Amerikaanse bezettingstroe- in het Noorden, via Oostenrijk en stonden. Een brandweerman kw pen binnen een maand naar de Duitsland, tot Zuidslavië in het hierbij om het leven en twee ande- Verenigde Staten zullen worden te- Zuiden, een zöne van neutrale lan- re werden zwaar gewond. Laurent ruggezonden. De andere militairen den te vormen. Roger werd met een gebroken rech- en hun gezinnen zullen naar West- He ondertekende Oostenrijkse Ai{h£uxn on oon oWu Jn Duitsland of Spanje worden over- staatsverdrag en de hierop volgen- ler dijbeen en een shock gebracht. de verklaring van de regering te kenhuis opgenomen. Een interimrapport is verschenen van de Staatscommissie van advies inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der politieke partijen. De Staatscommissie heeft tot de indiening van dit interim-rapport besloten naar aanleiding van een vt&zoek van de minister van Bin nenlandse Zaken om na te gaan, of het de commissie mogelijk zou zijn tijdig, vóór de verkiezing van 1956, een wettelijke regeling voor de ver melding van de namen der politieke groeperingen of van afkortingen daarvan op het stembiljet te ont werpen, los van eventuele andere voorstellen inzake het kiesrecht en de politieke partijen. Na bestudering van dit onder werp is de Staatscommissie tot de conclusie gekomen, dat het zeer wel mogelijk is, de gevraagde regeling in de kieswet te incorporeren zon der daarbij vooruit te lopen op een eventuele wettelijke regeling van de politieke partijen. Hoewel het in theorie de eenvou digste oplossing voor de gestelde vraag zou zijn, dat aan elke poli tieke groepering voor alle verkie zingen het voortdurend en onge stoord gebruik van de door haar gebezigde naam zou worden gega randeerd, wordt geconcludeerd, dat zulks alleen kan geschieden voor die groeperingen, welke door haar geregeld deelnemen aan de verkie- Stakingen in Scheveningen, Katwijk en Viaardingen Loonactie het motief. Leden van de Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf hebben op advies van hun bestuur hét werk in de vissershaven Sche veningen, Katwijk en Viaardingen neergelegd. Dit als gevolg van een verschil van mening met de reders over: a. het graailoon, dat is het loon dat wordt uitbetaald bij het klaar maken van de vissers schepen en b. over het garantieloon ter vis serij. Naar van bestuurszijde van de Centrale Bond werd verzekerd, zal dit meningsverschil niet leiden tot een verbod om op vlaggetjesdag het personeel van de schepen te laten deelnemen aan de vlootpa- rade te Schevingen. Men wil het begin van dit seizoen niet door sta king vertroebelen. Zoals men weet, bestaat reeds jaren lang verschil van opvatting over de beloning van het visserij- personeel. Langdurige onderhande lingen hebben tot dusver niet tot overeenstemming geleid over het graailoon en het garantieloon. In Scheveningen en Viaardingen, waar resp. ongeveer 700 en 150 man, grotendeels in de Centrale Bond georganiseerd, bij de arbeid betrokken zijn, wordt niet gewerkt. In Katwijk is slechts een deel van de ongeveer 500 betrokkenen (allen leden van de Centrale Bond) niet op het werk verschenen. zingen voor de Tweede Kamer een zekere bekendheid hebben verwor ven. Het wetsontwerp gaat dan ook van deze gedachte uit, door aan de politieke groeperingen, welke aan deze verkiezingen deelnemen, het recht tot permanente registratie van haar naam, een aanduiding daarvan of, beide te verzekeren. Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer kan hiermede worden volstaan. Zulks is evenwel niet het geval met de verkiezingen van de leden der Provinciale Staten en gemeenteraden. De mogelijkheid, dat het politieke beeld hier van verkiezing tot verkiezing kan ver anderen maakt het gewenst, voor elke verkiezing een nieuwe regis tratie voor te schrijven. Felle brand in Zaandam Het Zaandamse kantoor van de Eenheidsvakcentrale E.V.C. met het daarboven gelegen woonhuis van de familie Kracht is door brand totaal vernield. De heer en mevr. Kracht en hun beide zoons konden zich ternauwernood in nachtgewaad redden. Behalve vijf fietsen is hun gehele aardse bezit een prooi der vlammen geworden. Het gebouw bestond uit een stenen pui en was voor het overige uit hout opge bouwd. Pui en zijmuren zijn inge stort. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De fa milie K. was laag verzekerd. De heer K. was Zaterdagnacht laat van zijn werk teruggekomen. Hij werd na een korte slaap gewekt door het geknetter en geloei van vlammen. Hij wekte zijn huisgenoten en kon met hen schielijk door een raam ontsnappen. De spoedig aanwezige brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. De National Planning Association heeft er op aangedrongen, dat de Verenigde Staten meer gebruik ma ken van hun landbouwoverschotten om de volken van achtergebleven landen te helpen. Volgens de ver eniging vormen de overschotten, die thans een waarde hebben van ruim 7 milliard dollar, een waarde vol nationaal bezit, dat doelmatiger kan worden gebruikt tot verhoging van de levensstandaard in de we reld en tot bevordering van de vrede. De vereniging is van oordeel, dat de huidige activiteiten van de Ver enigde Staten in deze richting vrij sporadisch zijn. Zij ziet mogelijkhe den voor het gebruik van de over schotten door het organiseren van programma's voor voedselverstrek- king op scholen, fabrieken, zieken huizen, inrichtingen voor kinder- zorg en moederzorg, strijdkrachten en andere openbare instellingen. Ook wenst de vereniging een me thode te ontwerpen om voedsel ter beschikking te stellen van gezinnen met lage inkomens. De National Planning Associa tion is een niet-politieke organisa tie zonder winstdoel, die zich bezig houdt met het ontwerpen van plan nen voor de landbouw, het bedrijfs leven, de vakbeweging eri de vrije beroepen. Scheepsbrand te Rotterdam De gehele Zondag is het 7.238 bruto ton metende stoomschip „Ocean Alice", eigendom van de Ocean Carriers Incorporation Mon rovia (Zuid-Liberia), dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, een zorgenkindje geweest van de Rot terdamse brandweer. Het schip had broei in de lading kolen en ijzerr vijlsel. Zondagnacht omstreeks half 2 rukte de brandweer uit. De la ding werd nat gehouden en gelost. De brandboten van de havendienst, die assistentie verleend hebben, konden zich echter terugtrekken. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies heeft dit week end te Alkmaar zijn 53ste jaarver gadering gehouden. Zaterdagmid dag werden de afgevaardigden ten stadhuize ontvangen en toegespro ken door mr. H. J. Wytema, burge meester, wiens toespraak door de voorzitter van het Genootschap, dr. W. J. Lojenga, werd beantwoord. De jaarvergadering werd bijge woond door een aantal inspecteurs voor de Volksgezondheid en school artsen, die door dr. A. G. Schoo namens de ontvangende afdeling hartelijk werden verwelkomd. Dr. Lojenga hield daarna de openings rede, waarin hij namens het hoofd bestuur zijn dankbaarheid uitsprak aan de samenstellers van het rap- port-Feringa naar aanleiding van een proefneming met een groep Utrechtse kinderen in het verpleeg huis te Oostvoorne, de zg. „proef- koopal". Dr. Lojenga meende, dat dit eindrapport de mogelijkheden schept naar een bredere en diepere ontplooiing van voorzieningen, die aan de verpleging van het zwakke kind een verjongd en beter aanzien zullen geven. De verpleging zal in de toekomst meer gericht moeten worden op het psychisch bedreigde kind, waarvoor in de vacantlekolonies een huiselijke sfeer geschapen moet worden, o.m. door de kinderen sa men te brengen in groepen van 12 en niet, zoals tot dusver kinderen van dezelfde leeftijd bij elkaar te brengen en de sexen gescheiden te houden. De commissie beveelt proe ven in deze richting aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1