DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering niet eens met het verlangen der Kamer omtrent huurverhoging en belastingverlaging Amerika gaat zijn strijd krachten verminderen Ouderdomsverzekering wordt V olksverzekering ZATERDAG 14 MEI 1965 No. 17742 - llïe Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÉN Prijs p«r 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50, por week 27 conL' Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per nun. - Succesjet (ma*. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstraet A 171, Zierikzee. Postbus or 1, Telefoon' nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraet A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tef 309 TWEEDE KAMER Minister Drees waarschuwt bij verwerping -van het ontwerp deerd, zou onbedoeld gevolgen kun nen hebben voor de belastingvoor stellen. Onbedoeld, want ook de re gering acht de belastingdruk veel te zwaar. Onbedoeld zou dan ook de verlaging niet tot stand komen, omdat de omwerking veel tijd zou vergen. Ook de regering acht een geleidelijke oplossing van 't huur- probleem noodzakelijk. Indien de kamer het thans uitgestippelde beleid ten aan zien van de huren niet steunt, zal minister Witte de verant woordelijkheid niet langer kun nen dragen. Dat zou verdere consequenties met zich kunnen meebrengen. Als eerste van de regeringsban- het woord om te constateren dat ken kreeg minister van der Kieft er eenstemmigheid heerst over de het woord om te antwoorden op de noodzakelijkheid van huurverhö- ging. Het algehele huurbeleid wordt critiek die verschillende leden had- beheerst door het probleem van de den laten horen, een critiek die afroming der huurverhoging door zich met betrekking tot de belas- bestemmingsheffing of een tingvoorstellen beperkte tot ver- huurbelasting. Als men geen oplos- sing vindt is het kabinet niet in langens naar verdere vcrmlnderin- staat aanpassing te vinden, gen dan de regering gewenst of Verlichting der indirecte belastin- tenslotte de hoop uit, dat de ma- mogelijk acht, maar t.a.v. de wij- gen zal relatief gunstig werken nier, 'waarop het kabinet de voor- 7fj»fntr van rif frmirwpt niets heel voor de Srote gezinnen en veria- Stellen heeft togelicht tot een be ziging van de Huurwet niets heel ging van dg directe belastingen re- slissing der Kamer zal leiden, wel- liet van de voorstellen tot beperkte iatief gunstiger zijn voor de kleine, ke zowel de zaak waarom het gaat huurverhoging. Opmerkend dat men een huurver- als de algemene zaak van het land hoging in etappes wil, zeide de mi- ten goede zal komen. Minister van der Kieft gaf in de nister, dat het onderhavige ont- aanvang een korte uiteenzetting werp een stap in de goede richting van de huidige economische en fi- £s E j mag men deze kans niet la- De minister-president spreekt De „Prawda", het officiële nanciële toestand welke zich zo ^^SSuiSe «lK dagblad der Sowjet-Russische com- ten voorbijgaan, hij verheugde zien munistische partij, hee£t in een gunstig naa oniwiKKeia, aai ae re- dat d reeerine achter deze muuiöliav;"c gering met de thans in behandeling opvatting staat commentaar op de jongste Sowjet- genomen belastingverlagingevoor- Dan kwam da minister-president Rus?is,cke 0 atWa?f stellen is gekomen, in tijden van aan het woord. Deze merkte op, dat en de Woensdag Jl. door de Sowjet- hoogconjunctuur mag evenwel de bij de vormlng van het kabinet er Premier Boelgamn te Warschau ge- mogelijkheid van een terugslag niet al sprake is geweest van huurver- houden toespraak, gepleit voor uit het oog worden verloren. Tegen h eventueel in etappes, met Stoter vertrouwen tussen de staten, overdreven optimisme moet dan compensatie voor bepaalde groe- Het blad sprak zich voorts uit voor ook worden gewaakt. Eveneens pen huurders en instelling van een het afschaffen van belemmeringen moet rekening worden gehouden egalisatiefonds. voor de internationale handel en met de in de toekomst noodzake- Er is samenhang tussen het loon- voor versterking der culturele be- lijke verhoging der uitgaven en in en prijsbeleid, het belastingbeleid trekkingen. de Kamer zijn bij de begrotingsde- en het huurbeleid. Dat is alles te- —In een der dorpen nabij Bika- batten weer tal van kostbare ver- gen elkaar afgewogen. Het is niet ner, in India, heeft een 27-jarige langens naar voren gekomen. Met de bedoeling politieke pressie op weduwe zich, ten aanschouwe van de f 502 millioen verlaging is de de Kamer Uj£ te oefenen, maar het ruim driehonderd dorpelingen, met regering dan ook tot de uiterste jg goed van te voren te zeggen het lijk van haar overleden echt- grens gegaan. - - De minister ontkende dat de in komsten van de eerste drie maan den een overschrijding van de ra ming zouden uitwijzen. Het vervallen der defensieverho gingen besprekend, zei de minister, dat een percentage van 43 voor de vennootschapsbelasting redelijk is en dat het voorstel der regering meer de nadruk heeft willen leg gen op de verlagingen in de per soonlijke sfeer. waar de Kamer aan toe is, wan- genoot laten verbranden. Dit ge neer zij een beslissing neemt. Een bruik is in India al meer dan een wetsontwerp als Huurwet, indien eeuw verboden, doch incidenteel afgewezen of ingrijpend geamen- doen er zich nog gevallen voor. Schouwen zal mede helpen bouwen om de vluchtelingen die in de kam den in Oostenrijk moeten verblijven meer kansen op een blijdere toe komst te geven, een toekomst die er minder donker zal uitzien dan die waarvan bovenstaande foto een treurig beeld geeft. De Kamer heeft de vrije keus. Minister van de Kieft herhaalde Het Amerikaanse Huis van Af- luchtmacht zal in die tijd worden gevaardigden heeft zich uitgespro- uitgebreid van 970.000 tot 975.000 kcn fcn sunslc van het 'trines- m^;t Huls hecMte vervolgens met echter, dat de Kamer hier de vrije voorstel om het personeel van het algemene stemmen zijn goedkeu keuze heeft. Wil zij de vennoot- leger, de vloot en het corps marl- ring aan de militaire begroting van schapsbelasting verder veriagen njers mej 107.300 man te vermin- 31.488-206.000 dollar. Tezamen met tot 40 pet., dan zal de verlaging - -000 ht_ de fondsen, die eerder zijn toege- van de inkomstenbelasting minder wezen doch niet besteed, zal het moeten worden. macht toe te voegen. departement van defensie het ko- De minister verdedigde vervol- mende belastingjaar de beschik- gens uitvoerig het nauwe verband militaire program van Eisen- king over ruim 43 milliard dollar tussen de belasting- en huurvoor- bower voorziet in een strijdmacht hebben. stellen, welk verband gelukkig ook van totaal 2.859.000 man tegen der- Het vlootprogram vermeldt de door een aantal sprekers was er- tig Juni 1956, tegen 2.961.300 man schenen waaronder kend op 30 Juni van dit jaar. Het per- nouw van J4 scnepen, waaronder Met een compensatie der unifor- soneel van het leger zal het meest een vijfde vliegdekschip van het me huurverhoging tot 10 pet., als worden ingekrompen n.l. met grote type en acht onderzeeboten, waarvan drie met behulp van door vele leden verlangd, zou een 87.000 man. Het leger zal dan bpdrae van f 80 f 90 millioen ee- 1.027.000 man omvatten, de vloot moeid zijn. De regering acht het 664,000 man en het corps mariniers kernenergje zullen worden voort- niet mogelijk deze te vinden, daar 193.000 man. Het personeel van de bewogen. zij geen verdere belangrijke opvoe- 1 rinig van de belastingverlaging mogelijk acht. In Velsen verkeert men met de bouw van de spoor- en verkeerstunnel In de avondvergadering verkreeg een gevorderd stadium. Onze fotograaf, die daar een kijkje nam, Volkshuisvesting, ^^taister ^Witte^ maakte deze opname vanat de k«dSktalS van het Noordzeekanal. Op de achtergrond de spoorwegtunnel; daarachter de verkeerstunnel. Jok Gemeenteraads verkiezingen in Engeland De Conservatieven aan de winnende hand De raadsverkiezingen, welke Don- derdag in 400 gemeenten in Engel land en Wales zijn gehouden, héb-' ben voor de Conservatieven een winst van 310 zetels opgeleverd. De Socialisten verloren 341 zetels, ter wijl de communisten de enige twee zetels, welke zij bezaten, kwijt raakten. In elf raden verloren de Socialis ten hun meerderheid. In Notting ham verloor de Labourpartij vijf van haar 38 zetels, in York vier van de 27 en te Bolton negen van haar oorspronkelijke vijftig zetels. De vreugde van de Conservatieven over hun winst werd getemperd door het feit dat zij de 44- zetels, die zij in 1952, de laatste gemeente raadsverkiezingen waarvan de re sultaten met de uitslag van thans kunnen worden vergeleken, hadden verloren, niet alle hebben terugge wonnen. De voorzitter van de Con servatieven, lord Woolton, wees ook op dit feit, toen hij de partij waar schuwde voor „te veel vertrouwen" ten aanzien van de algemene ver kiezingen van 26 Mei. Vrijdagochtend was de lijst van winst en verlies als volgt: Winst: Conservatieven 310 zetels, Libera len 8 zetels en Onafhankelijken 25 zetels. Verlies: Socialisten 341 ze tels en Communisten 2 zetels. Aantal branden neemt toe De brandweer moest in 1954 bij 12.594 branden daadwerkelijk op treden. Dit betekent wederom een aanzienlijke stijging van het aan tal branden in ons land: rond 3000 (bijna 1/3) meer dan in 1951 en 1848 (17 pet.) meer dan in 1953, aldus een publicatie van het C.B.S. Friesland was de enige provincie waarin het cijfer in 1954 daalde (6 pet.). Gedurende de laatste jaren heeft Zeeland van alle provincies het geringste relatieve cijfer (1954: 44). In Overijssel was de toeneming gering (5 pet.). In de overige pro vincies bedroeg zij echter meer dan 10 pet. In Utrecht en Limburg zelfs resp. 41 en 37 pet. In alle grote ste den nam het aantal branden toe. Bij de branden kwamen 28 per sonen (in 1953 22) om het leven; 410 personen (het jaar daarvoor 395) werden gewond. De opgegeven directe schade be droeg volgens schatting 47 millioen gulden, dat Is 5 millioen meer dan in 1953. Dit bedrag betrof voor 78 pet. boerderijen, pakhuizen en fa brieken en voor 5 pet. woonhuizen. Hulp gevraagd voor 50.000 dakloze Grieken De aardbeving van 19 en 21 April die de Griekse stad Volos (in groot te de derde stad van Griekenland) bijna geheel verwoestte, heeft de Wereldraad,van.Kerken reeds aan leiding gegeven om onmiddellijk een'grootscheepse hulpactie te or ganiseren. Reeds een week na de ramp werden grote hoeveelheden levensmiddelen voor de ongeveer 50.000 dakloze bewoners van de stad en omliggende plaatsen gezon den. De verwoesting der stad en vooral ook van de industrieën maakt evenwel, dat met een lang durige werkloosheid' der arbeiders moet worden rekening gehouden. Bisschop Coucouzes van Malta, ver tegenwoordiger van de oecumeni sche patriarch bij de Wereldraad van Kerken te Genève heeft nu aan de Christenheid in de gehele wereld gevraagd om de hulpverlening aan de noodlijdende bevolking van Vo- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O O o Wie al te lang nadenkt over g iets zal weinig tot stand breii- q gen. o O o Hel K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond. OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking en en kele buien, overdag ook opklarin gen. Matige tot krachtige Weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 15 Mei. Zon op 4.50; onder 20.28 Maan op 1.41; onder 12.30 16 Mei. Zon op 4.48; onder 20.29 Maan op 2.00; onder 13.45 17 Mei. Zon op 4.47; onder 20.31 Maan op 2.18; onder 15.03 Laatste kwartier: 15 Mei te 2.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 Mei. 8.42 v.m. 21.01 n.m. 16 Mei. 9.49 v.m. 22.12 n.m. 17 Mei. 11.01 v.m. 23.24 n:m. BROUWERSHAVEN 15 Mei. 8.15 v.m. 20.48 n.m. 16 Mei. 9.23 v.m. 22.00 n.m. 17 Mei. 10.33 v.m. 23.08 n.m. Doodtij 17 en 30 Mei. Springtij 23 Mei. Stremming treinverkeer Dordrecht- Lage Zwaluwe Autobus vervangt het spoor De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollands Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom stil te leggen. De stremming zal Zondag 15 Mei zijn en wel van half vier des nachts tot kwart over drie 's mid dags (15.15 uur). Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze ver trekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half Uur van Lage Zwa luwe. Daar deze autobussen de afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men reke ning te houden met vertraging van een half uur. Reizigers uit de rich tingen Breda en Roosendaal zullen dus een half uur later dan normaal te Dordrecht aankomen. Reizigers in de richtingen Breda en Roosen daal moeten een half uur vroeger naar Dordrecht reizen om vandaar per autobus de gewenste treinen te Lage Zwaluwe te kunnen halen. Voor het vervoer van ingeschre ven bagage zal een vrachtauto rij den. los onverminderd te willen voort zetten. Ontwerp voor bodempensioen door de ministerraad in principe goedgekeurd Het ontwerp voor een definitieve ouderdomsvoorziening is de minis terraad gepasseerd en zal met spoed naar de Raad van State worden doorgezonden. De ministerraad heeft zich - naar het „Vrije Volk" mededeelt - er zich mede verenigd dat er geen overgangstermijn zal zijn. De wet op de definitieve ouderdomsvoorziening zal onmid dellijk bij het van kracht worden de volle uitwerking moeten toe kennen. Eigen inkomsten zullen ge heel buiten beschouwing worden gelaten. De financiële gevolgen van zulk een onmiddellijke en volledige inwerkingtreding heeft men blijk baar niet onoverkomelijk geacht. De Sociaal Economische Raad had een overgangstermijn van vijf jaar voorgesteld, waarin de betekenis en de invloed van eigen inkomsten op de uitkering geleidelijk afnamen. Men hoopt dat het ontwerp nog vóór 1 Juli bij de Tweede Kamer te kynnen indienen, hoewel dit af hangt van de snelheid waarmede de Raad van State zal werken. De ze ouderdomsverzekering wordt een volksverzekering, d.w.z. dat ieder een is verzekerd, ongeacht zijn in komen. Iedereen betaalt premie van zijn I5e tot zijn 65e jaar. De premie is een percentage van het inkomen. Gehuwde vrouwen, zon der inkomen, betalen geen premie, doch zijn wel Verzekerd. De premie zal wellicht hoger zijn dan de 5.2 pet. die in het S.E.R.-ad- vies is genoêmd, omdat de wet geen overgangstermijn kent en nieuwe berekeningen hebben aangetoond dat een hoger percentage nodig is. Vermoedelijk zal de premie onge veer zeven procent van het loon bedragen. Bij het huidige loonpeil zal de uitkering voor gehuwden f 1338 en voor ongehuwden f 804 per jaar bedragen. Woensdag a.s. opent de E 55 Een belangrijk deel van de ope ningsplechtigheid zal het hijsen van de nationale en provinciale vlag gen zijn. Dit zal geschieden door twaalf meisjes en evenveel jongens, die allen geboren zijn op de dag van onze bevrijding. Op hetzelfde moment, dat de E-55 officieel geopend wordt, zullen meer dan drieduizend postduiven uitvlie gen naar alle delen van ons land, Zij worden gelijktijdig losgelaten op het Elfprovinciënplein, waar de opening wordt verricht. De avond tevoren arriveren uit elke provin ciale hoofdstad 300 duiven te Rot terdam, in totaal dus 3.300. De E-55 heeft voor de elf hoofd steden plaquettes beschikbaar ge steld, die later in wedvluchten als prijzen kunnen gelden ter herinne ring aan het deelnemen van de postduiven aan de opening van de nationale energiemanifestatie te Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1