H 01 «TRAFFIC eerlij ntbijt Dat tref ik! Dankbare bevolking te Nieuwerkerk en Ouwerkerk Voorzitter Noorse Rode Kruis bracht bezoek aan Duivelandse gemeenten Te Nieuwerkerk werd naambordje „Erling Steen"-straat onthuld Zonder een vooraf „georganiseer de", maar met een ongedwongen spontaneïteit, heeft de bevolking van Nieuwerkerk en Ouwerkerk blijk gegeven een hart vol dank baarheid te bezitten jegens de Scandinavische landen in het alge meen en Noorwegen in het bijzon der, voor de veelzijdige hulp gebo den na de watersnoodramp 1953. Dit is wel overduidelijk gebleken tijdens het bezoek, dat Woensdag de voorzitter van het Noorse Rode Kruis, de heer Erling Steen in aan wezigheid van verschillende auto riteiten bracht aan beide Duive landse dorpen, om zich persoonlijk van het effect der hulpverlening op de hoogte te stellen en inzonderheid de geschenkwoningen te bezichti gen. Hoogtepunt van het bezoek vormde de onthulling van de „Er ling Steenstraat" te Nieuwerkerk, een naam die de Noorse hulp in de vorm ran geschenkwoningen, waar toe de heer Steen het initiatief nam voor het nageslacht levendig zal houden. In het gezelschap van de Noorse Rode Kruis-autoriteit - dat in de loop van de morgen te Nieuwer kerk arriveerde - bevonden zich de luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, eerste ondervoorzit ter van het Ned. Rode Kruis, mr. J. A. Heyse, kring-commissaris van het Rode Kruis in Zeeland, de heer A, van Emden, directeur van het Rode Kruis in Zeeland en ir. H. Broersma, hoofd van de afdeling Technische Contróle van de Cen trale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Nieuwerkerk had voor het „ont vangstprobleem" (moeilijk gewor den door de verwoesting van het verenigingsgebouw) een oplossing gevonden door de gasten te ontvan gen in het op Zondagen als kerk gebouw in gebruik zijnde vereni gingsgebouw der Gereformeerde kerk aan de Stationsstraat. Hier werd door het gemeentebestuur een lunch aangeboden, waarop het woord werd gevoerd door burge meester A. A. van Eeten, die de gasten, inzonderheid de heer Erling Steen, een hartelijk welkom toeriep in zijn gemeente. Zich in het bij zonder tot hem richtend drukte spr. zijn dank uit jegens het Noor se volk voor de bijzondere effec tieve hulp in de vorm van de ge schenkwoningen, die na de ramp voor Nieuwerkerk zo bijzonder van pas kwamen. Spr. deelde daarop mede dat het gemeentebestuur tot de overtuiging was gekomen het Noorse Rode Kruis het beste te kunnen eren door het geven van de naam „Erling Steen" aan een der straten in „de Noorse wijk". Als persoonlijk blijk van waardering bood de burgemeester de heer Steen een bord in Delfts Blauw aan. De heer Steen sprak -hierop een har telijk dankwoord, waarin hij vooral de diepere betekenis van het Rode Kruis onderstreepte, nl. het hulp bieden waar dit nodig is. De onthulling Na de lunch begaf het gezelschap zich naar de Noorse woningen, waarop het bordje met de naam „Erling Steenstraat" was afgedekt Ingezonden mededeling door de Noorse vlag. De heer Steen trad toe en verwijderde de vlag, daarmede de daad van de officiële onthulling verrichtend. Een bezoek werd verder gebracht aan de on langs model ingerichte Noorse wo ning van de familie Padmos, waar de Noorse gast een bedrag onder couvert werd aangeboden, bijeen gebracht door de Nieuwerkerkse bewoners van Noorse huizen. Het geld is bestemd voor het Noorse Rode Kruis-werk. Naar Ouwerkerk Ouwerkerk had zich voor de ge legenheid in de vlaggen gestoken, en tussen de vaderlandse driekleur was menige Noorse vlag te zien. o.m. van het Noorse huis „Storen" van de héér St. de Rijke, waarin een kijkje werd genomen. Intus sen lieten de inwoners het niet bij vlaggen alleen. Het hoofd van de O.L. school, de heer J. Berre- voets, bood de Noorse gast een schilderij aan uit de bekende ramp collectie van de schilder J. Meine Jansen te Driebergen. Het school hoofd deed zulks uit naam van de inwoners van Ouwerkerk, die op deze wijze blijk wilden geven van hun dankbaarheid jegens het Noor se volk voor de na de ramp ont vangen hulp. Een bezoek werd ver der gebracht aan de door de Rota rians geschonken kleuterschool, waarna burgemeester J. Romeijn de heer Steen en zijn gevolg ontving in zijn noodbehuizing. Tot slot van het dagprogramma werd een bezoek gebracht aan de sluitcaissons, die ten zeerste de be langstelling hadden van de Noorse autoriteit, die zich verheugd toonde over de wederopbouw van het eiland en de hoop uitsprak dat spoedig het ondergane leed, wat de materiële zijde betreft, door de be volking vergeten zal zijn. Vooral na de opgedane indrukken was hij verheugd dat het Noorse Rode Kruis in internationaal verband, het zijne tot het herstel van Schou- wen-Duiveland heeft kunnen bij dragen. Een onderscheiding Tijdens een diner, dat de heer Steen Woensdag in Den Haag werd aangeboden, werd aan hem en aan ir. Broersma het Kruis van Ver dienste van het Nederlandsche Roode Kruis uitgereikt door de voorzitter ,ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len. Ir. Broersma heeft het Rode Kruis ter zijde gestaan bij de op bouw hier te lande van de door Scandinavische landen geschonken montagewoningen en bij de uit voering van het Scandinavische houtplan. Stad en Provincie Landbouw en Veeteelt Rundveekeuring te Bruinisse. Voor het eerst in de geschiedenis van Bruinisse werd hier Dinsdag een rundveekeuring gehouden. Op deze rundveekeuring werden 20 dieren aangevoerd, 15 koeien en 5 stuks jongvee. Zes dieren konden in het Rundveestamboek worden opgenomen, verschillende andere dieren werden goedgekeurd voor het Jongvee-register. De keuring werd gehouden door dhr. ir. Harm- sen, Rijks veeteeltconsulent in Zee land, de heren Kleinepier, van Har- melen en een keurmeester uit Zeeuws Vlaanderen, terwijl voor het Nederlandse Rundveestamboek werd gekeurd door de heer Boiting. Dat deze keuring kon worden ge houden is een gevolg van de acti viteit van het bestuur van de af deling van de C.M.M.C. alhier, met name de heren van 't Noordende en C. A. Hanse. Aanleiding tot deze keuring was wel het feit, dat onder het geschenkvee, dat na de ramp uit andere provincies werd ontvan gen, waarbij veel uitstekend kwa liteitsvee was. Men wil nu trachten uit deze dieren verder te fokken en zodoende ook hier de kwaliteit van het rundvee op ons eiland op te voeren. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling De reis van de Zierikzeese delegatie naar St.-Hilaire du Harcouêt Verschillende festiviteiten op het programma Regelmatig een H-O ontbjjt - versterkt Uw energie - ver hoogt Uw prestaties. Vooral voor Uw kinderen is élke dag een flink bord H-O onmisbaar voor een gezonde groei. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt Aan de vooravond van het ver trek der Zierikzeese delegatie - waaronder zich o.m. bevinden bur gemeester Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, de gemeente-secretaris de heer E. H. Mulder en de heren dr. J. C. Röhner, P. Verbeek, M. C. Doeleman en A. Brand - naar de Franse adoptiegemeente St. Hilaire du Harcouêt is het volledig pro gramma van de reis bekend ge maakt. De start was voorgenomen op he denmorgen vroeg, waarna via Ant werpen wordt gereden naar Brus- sel. Via Mons - waar een koffie- TIEN JAAR GELEDEN Leden O.D.-groep konden niet gemak kelijk op het eiland komen 10 Mei kwam een groep per dukw op Schouwen-Duiveland Manlief is uit zijn slof geschoten - of niet waar soms? - als je alleen op een nieuw japonnetje hebt gerekend en je krggt ook nog een dot van een hoedje. Dat je twee wensen tegelijk in vervulling ziet gaan - dat ls zeldzaam, op wélk gebied ook. Daarom zijn zo talloos vele huisvrouwen enthousiast over OMO, want OMO geeft altijd dübbel wat baar hartje begeert. Teq eerste, de was wordt wit, witnog witter dan een pas-gewit plafond. En teD tweede: alle vlekken zijn tegelgk met de stille trom vertrokken. De ondervinding leert, dat een ander wasmiddel meestal óf het ene óf het andere geeft. Vandaar dat men zegt èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat Is OMO-schoon. Alléén het moderne OMO bezit het1 geheim van de z.g. dubbele waskracht 't Wast én wit èn vlekkeloos - OMO geeft V de schoonste was van Uw leven. KERKWERVE Plan voor kleuterschool Aan architect L. Beije te Veere is thans definitief opdracht gege ven tot het maken van een plan voor de bouw van een kleuter school alhier. Overdracht Verenigingsgebouw De officiële overdracht aan de gemeente van het Verenigingsge bouw zal plaats vinden op Maan dag 23 Mei a.s. SCHARENDIJKE De heer J. Hondius, onderwijzer aan de Christelijk Nationale school te Scharendijke, is per 1 September a.s. benoemd in gelijke functie aan de Koningin Julianaschool voor Chr. 1. o. te Deventer. Hij heeft de benoeming aanvaard. ZONNEMAIRD Benoeming polder „Zonnemaire" Bij Koninklijk Besluit is benoemd met ingang van 2 Mei 1955 tot dijk graaf van de polder Zonnemaire de heer J. M. Goemans te Zonne maire. RADIONIEUWS Ontdekkingsreizigers terug uit V.S. Met de „Rijndam", die Donder dag in de Rotterdamse haven is aangekomen, keerden onder meer in ons land terug de deelnemers aan de „ontdekkingsreis" naar de Verenigde Staten, die een gevolg is geweest van een serie radio causerieën. De spreker in deze serie, gehou den voor de Avro-mierofoon, was de heer J. Niemeyer, die aan het eind van zijn reeks praatjes „Wij ontdekken Amerika" het idee op perde, met een aantal luisteraars zelf in de Verenigde Staten te gaan kijken. Een groepje luisteraars voelde hiervoor, cn enkele maanden gele den vertrok het gezelschap. Sinds dien heeft het in de Verenigde Sta ten ongeveer 20.000 kilometer af gelegd en 21 staten bezocht. De eerste groep die te Bruinisse aankomt is men.intussen niet, wan de Bruinissenaars op Zuid-Beve land en ook de andere eilandbewo ners hebben eveneens een O.D.- korps gevormd. Zondag 7 Mei hééft men bespre kingen gevoerd om als O.D.-groep naar het eiland terug te keren. En Maandag 8 Mei gaat men welge moed naar Goes, met de gedachte, dat men daar vandaan onmiddel lijk naar het eiland kan vertrekken. Maar niets is minder waar. Men hangt de gehele Maandag in Goes rond, om 's avonds weer naar huis af te zakken. En Dinsdag is het net zo. Men wacht in Goes tot 's avonds waarbij men de boodschap mee krijgt: „Als we je nodig hebben, zullen we je wel laten roepen, mor gen behoef je niet te komen". Maar dat bevel wordt al gauw door een ander achterhaald, Woens dagmorgen toch opkomen. En in derdaad, Woensdagmorgen 11 uur vertrekt de groep onder leiding van kapitein P. Kloosterman naar Co- lij nsplaat, waar men om 12 uur aankomt. Van alles werd meegenomen, ver schillende soorten voedsel, waar onder spek, kleding, schoenen en bovenal wapens en munitie. Op Colijnsplaat was het ook dat men kennis maakte met een der modernste vervoermiddelen van de laatste oorlog, waarmee men op ons eiland (helaas) ook in 1953 zo vertrouwd zou raken. Men werd namelijk ingescheept en overgezet per dukw. Naar de dorpen En zo betrad men op 10 Mei de Schouwse bodem. De Zierikzeeë- naars in de groep waren nu thuis, maar zij die op de dorpen woonden, waren dat allesbehalve. Ieder kreeg de raad in Zierikzee maar een zo goed mogelijk onderkomen te zoe ken. En ieder moest dus maar voor zichzelf kwartier zien te maken. De commandanten van de groep trokken Donderdags Duiveland in, maar Kobus Kuch en zijn maats kregen daarop voorlopig geen kans. Voor hen was er voorlopig werk in Zierikzee en eerst op een vrije Zon dag was men in de gelegenheid eens een kijkje thuis te gaan ne men (21 Mei). Maar ieder die op Bruinisse kwam, kwam tot dezelfde conclusie: voorlopig onbewoonbaar-. En de O.D.'ers die er tenslotte kwamen, waren ook niet allen van do beste soort. De goeden niet te na gespro ken natuurlijk, bleken velen van de Duitsers en de Fransen sommige minder goede eigenschappen te hebben overgenomen. Want ver schillende bewoners die een kijkje kwamen nemen in hun huizen, waar Fransen en Duitsers grote ra vages hadden aangericht en tot de conclusie kwamen dat dit en dat was geroofd of vernield, kwamen later tot de ontdekking: „Dit en dat wat er na 5 Mei bij mijn eerste be zoek nog stond, is nu verdwenen". Geen huis onbeschadigd, een baaierd van puin, modder, bom- kraters, vernield huisraad, ver splinterd hout, blindgangers (mor tiergranaten, maar ook bommen zo groot als een varken) en op droge plaatsen welig opschietend onkruid, dat was het beeld van Bruinisse in de tweede helft van Mei 1945. En op Oosterland en Nieuwerkerk was het niet veel beter. pauze wordt gehouden - gaat de reis over Marle (2e oponthoud) naar Parijs. De Franse hoofdstad zal worden bezichtigd onder leiding van een gids van de Nederlandse ambassade. Na een gezamenlijke maaltijd wordt voor de avond nog een nader programma opgesteld. De tweede dag wordt de reis ge maakt naar St. Hilaire, waar een ontvangst zal plaats vinden ten stad huize. In een der stedelijke ho tels vindt 's avonds een receptie plaats. De volgende dag komt de gemeenteraad van St. Hilaire in vergadering bijeen en zal een op tocht in klederdracht te zien zijn. Na een ontvangst door de heer en mervrouw Bergsma van de Neder landse ambassade en de Préfet (Commissaris der Koningin) vindt tijdens een officiële receptie de of ficiële bekrachtiging plaats van de „jumelage". Verder staan een folkloristisch festijn en een concert op het dag programma. Maandag wordt een bezoek gebracht aan de Mont Saint Michel. Na een afscheidsreceptie wordt de terugreis aanvaard via Caen en Dieppe, waar wordt over nacht. Over Boulogne, Calais, Gent en Antwerpen wordt Dinsdag de terugreis gemaakt naar Zierikzee. Ingezonden mededeling Dames „Novana" Ondergoed kleedt U een maat slanker Alleenverkoop voor Schouwen-Duivel. ^i>ch belet «n ooorjctlgv 69 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: H. Woldendorp, vloot- pred. Marinehospitaal, Overveen. Beroepen te Meppel: F. de Boer, M eerssen-V al kenbu rg. Aangenomen naar Noordgouwe (toez.): vicaris H. W. Buitink, Rot- terdam-Overschie. Ger. Kerken Beroepbaar: cand. A. I. Dondorp, Heemstede en cand. K. Hoogsteen, Heemstede. Ger. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Kantens: cand. D. K. Smit, Kommerzijl. Bedankt voor Gerkesklooster- Stroobos, Grotegast, Haulerwijk, Hoogezand-Sappemeer, Valther- mond-2e Exloërmond en Zuidbroek: cand. D. K. Smit, Kommerzijl. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Amsterdam: Dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het programma voor Zondag 15 Mei a.s. luidt: District Zuid I. 3e klasse C: Virtus-Zierikzee; VOAB-Baardwijk; BSC-ODIO; HE RO-WVO; VES '35-DHV. 4e klasse F: Kaaische Boys- Burgh; Grenswachters-RKWU NS V-De Schutters; S.C. Gastel- Halsteren; Steenbergen-RSV; HSC '28-Zundert. Afdeling Zeeland le klasse C: Dreischor I-Zierik- zee II (half 3, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende). 2e klasse C: Dreischor II-Zierik- zee III (half 1, scheidsr. N. Speel man). Zaterdagmiddagcompetitie 14 April, le klasse. Wemeldinge I-MEVO I (4 uur, scheidsr. P. Wijs); Nieuw- dorp I-Kapelle I; VCK I-Terneu- zense Boys I; Wolphaartsdijk I- Colijnsplaatse Boys I; Arnemuiden I-Rillandia I, 2e klasse A: MEVO II-Wemel- dinge II (4 uur, scheidsr. J. de Wit) MOTORSPORT Oriënteringsritten M.C. „Sparla" De Motorclub „Sparta" te Zie rikzee organiseert dit seizoen vier oriënteringsritten op het eiland om het kampioenschap. Van deze ritten worden de drie besten geplaatst. Als prijzen worden bekers beschik baar gesteld. De route bedraagt plm. 70 km. Deelgenomen kan wor den door auto's, motoren en scoo ters, terwijl men geen lid behoeft te zijn van „Sparta" om te kunnen inschrijven. De eerste rit wordt ge houden op 15 Mei a.s. Gestart wordt van het „Huis van Nassau" te Zie rikzee, waarbij om de minuut een deelnemer (deelneemster) vertrekt. Gemiddeld mag met een snelheid van 36 km. worden gereden. Ongetwijfeld zal voor deze ritten bij de sportliefhebbers goede be langstelling bestaan en de deelna me zal dan ook wel groot zijn. DUIVENSPORT „De Brase Trekker" Door de duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" werd Zaterdag 7 Mei deelgenomen aan de wed vlucht uit Bergen (Mons). Afstand plm. 135 km. Uitslag: 1, 2 en 8 A. de Koning, Bruinisse; 3, 4, 11 en 20 P. Dalebout, Nieuwerkerk; 5, 6, 7, 12 en 16 C. Bal, Sirjansland; 9, 14 en 15 C. S. Capelle, Bruinisse; 10, 13 en 23 J. L. Nieuwersteeg, Brui nisse; 17 G. Bal, Bruinisse; 18 J. Folmer, Nieuwerkerk; 19 en 21 A. J. IJzelenberg; 22 W. A. Jumelet, Bruinisse. Snelheid eerst aanko mende duif 1106,82 m. per minuut, laatste prijsw. duif 963,16 m. per minuut. FEUILLETON 30 STERKER DAN DE HAAT door H. van Heeswij k Hij voelde medelijden met haai en impulsief greep hij haar hand en vroeg: „Vertel het mij, mevrouw misschien zal het U goed doen". „Ach", zei ze en ze poogde te lachen. U zult het natuurlijk wel kinderachtig vinden, want het is al jaren geleden". Toen zweeg ze, als wachtte ze blijkbaar op een ant woord. Toen vervolgde ze zacht: „Het is vandaag vier jaar geleden, dat mijn man dood werd thuisge bracht. Des morgens was hij nog vrolijk en gezond weggegaan en in de namiddag brachten ze hem weer bleek, met starre ogen, na een.on gelukkige val van zijn paard". Ze zweeg en lange tijd was er een stilte tussen beiden. Tpen stond ze op en liep op hem toe: „Ga nu naar huis, mijn vriend, ik voel me vanavond niet in staat veel te spreken". Hij drukte haar de hand warm en gevoelvol. „Ik begrijp het, me vrouw. Maar toch, als U eens open lijk tegen iemand uitkwam, het zou Uw gemoed verlichten en ik zal Uw vertrouwen niet beschamen. U hebt yeel verdriet gehad in het leven". „Ja", antwoordde ze. „Dat heb ik. Kom morgenmiddag, dan zal ik U iets uit mijn leven vertellen. Nu nietze keek dromerig voor zich. Toen Antoon des avonds in zijn hotel kwam, lag er een brief voor mijnheer Veldman. Verwonderd nam hij de brief aan en bekeek het handschrift. Hij kende het niet. Op zijn kamer maakte hij de brief open en las: Mijnheer! „Daar ik plannen koester ten op zichte van zeker iemand die U niet onbekend is, verzoek ik U in Uw eigen belang Uw bezoeken vanaf heden te staken en er niet meer te komen. Ik veronderstel, dat U mijn plannen wel voldoende bekend zul len zijn; derhalve zult U mij ten zeerste tegemoet komen,- wanneer U de weg voor mij vrijlaat. Nogmaals raad ik U aan in Uw eigen belang, daar anders de ge volgen Voor Uw rekening zijn. R." Verbaasd las hij het korte epistel nog eens over, alsof hij zijn eigen ogen niet kon geloven, toen lachte hij hartelijk en wilde de brief ver scheuren, maar hij bedacht zich en stak hem in zijn portefeuille. En terwijl hij zich ontkleedde mompelde hij„Ik vrees, dat ik een geduchte vijand in de wereld ge kregen heb". Toen Antoon de volgende mid dag het salon binnentrad, vond hij haar alleen daar zitten, ze stond op en ging opgewekt naar hem toe om hem te begroeten. Bennie was met het kindermeisje naar het strand en zodoende konden ze deze mid dag ongestoord met elkaar praten. Hij zag haar aan, ze had lichte kringen onder de ogen, kringen, die enigszins opgezet waren. Ze getuig den van veel tranen en een slape loze nacht. Hij dacht na over de brief van het luipaardengezicht. Ja, het was de moeite waard om haar lief te hebben en haar te veroveren. Ze zette zich bij het raam neer, dat wijd openstond. Het was warm broeierig in de natuur en het was warm in de kamer. De atmosfeer scheen geladen te zijn. Nochtans dacht niemand aan onweer. Ze spraken met elkaar over de jon gen, omdat het meisje nog in de kamer was en thee inschonk. Toen deze vertrokken was, vertelde ze: „Ik ben van adellijke afkomst en daarom heb ik een streng-puritein- se opvoeding gehad. Toen ik de leeftijd bereikt had, dat ik kon uit gaan, maakte ik vaak op bals en andere partijen kennis met ver schillende jongelui van mijn stand, maar ze boezemden me geen be langstelling in. Ik was nog jong en had de tijd, hoewel papa zei, dat het voor een freule plicht was om voor haar twintigste jaar te huwen. Ik lachte er om, want ik begreep heel goed zijn bedoelingen. Veel fortuin hadden we niet en een hu welijk met de een of andere gefor tuneerde jonkheer of baron zou de bodem van onze geldkist weer kun nen bedekken. Op een keer was ik aan het rij den in de omtrek van onze woning, toen ik plotseling tegenover een troep militairen stond. Ze hielden manoeuvres op de heide en 'n ka pitein trad op me toe en verzocht me hoffelijk van hier te gaan, aan gezien hier een kamp was. Ik was toen tamelijk trots cn min of meer over het paard getild. Ik keek hem hooghartig aan, gaf mijn paard de sporen en reed dwars door het kamp heen, lot groot vermaak van de militairen, doch tot grote woede van de kapitein. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2