DE ZIERIKZEESCHE COURANT Techni-show in Jaarbeursgebouwen „De Sowjet-Unie streeft actief naar consolidatie van de vrede" Amerika heeft plannen voor groot neutraal Midden-Europa De dagelijkse voeding kwam ter sprake op geslaagde voorlichtingsavonden Kassier van Coöp, „Oosterland" Boerenleenbank nam afscheid VRIJDAG 13 MEI 1855 No. 17741 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMEN1EN Ell ADVERTENTIÊN Pfij» per 3 matnden bij vooruitbetaling 1 3.50. per weeV 27 cent." Lotte nummert 10 ct Vertchijnt Dinsdag. Donderde?. Vrijde? en Zeterde? Advertentieprijs 15 cent per mm. (me». 15 mm) II,— per ttuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelttreet A 171, Zierikze*. Postbus nr 1, nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgeve: N V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman Lange NobeUtraat A 171 - ZiarikiM Redacteur M. J. BU DE VAATE Iet 309 102 deelnemers. Op de Techni-Show '55, die van 1 t/m. 10 Juni in de Bernard- en Margriethal op het Croeselaanter- rein van de Jaarbeurs wordt ge- In zijn opening,rede op de Ooet- den.met "'""aire base,.worden takendlngeï^tomSuiriè Europese conferentie in Warschau omringd en als er met atoomoor- ]anden exposeren. heeft maarschalk Boelganin. de OnSr"deze^omJanSÏ ""n^W^u^zUnfd^rl premier pan de Somjet-Unle. heden móéten wij tegenmaatrege- ste p|aats met arHke)en van 427 Woensdag verklaard, dat het bui- len treffen en een van deze wordt fabrieken, gevolgd door Engeland tenlandse beleid van de Sowjet- gevormd door onze conferentie met met 146j verenigde Staten met Maarschalk Boelganin op waarschuwende conferentie M litaire versterking als „tegenmaatregel" Unie gericht blijft op het bereiken van een vreedzame samenleving van volken. „De Sowjet-Unie streeft actief naar consolidatie van de vrede en vermindering van de internationale spanning en zij juicht elke stap toe die regeringen van andere landen in die richting nemen". „Daarom gelooft de Sowjet-rege- ring, dat deze conferentie, die vraagstukken met betrekking tot het verzekeren van de vrede en de veiligheid in Europa zal bespre ken, van buitengewoon groot be lang is". Door de ratificatie van de Parij- se accoorden, die voorzien in bewa pening van West-Duitsland, is de gehele internationale toestand „ern stig gewijzigd en zien de vredelie vende staten zich geplaatst voor nieuwe vraagstukken". Hij zeide verder: „Wij zijn geen voorstanders van een machtspoli tiek - wij streven niet naar een oorlog - en wij wensen geen be wapeningswedloop. Wij zijn voor standers van de radicaalste ontwa pening en wij zouden de inspan ning, die wij ons thans gedwongen voor militaire doelen getroosten lie ver besteden voor de verbetering van het materiële welzijn van ons volk". „Doch als militaire blokken tegen ons worden gevormd, als onze lan- De Russische ontwapenings voorstellen De Franse afgevaardigde op de vijf-mogendhedenbesprekingeh te Londen over ontwapening, Jules Moch, heeft Woensdag gezegd, dat de jongste Russische verklaring over ontwapening een goed voor teken is voor de onderhandelingen, die tussen de regeringen zullen be gonnen worden. Moch zeide op een persconferen tie te Londen, dat de Russische voorstellen een koersverandering betekenen, die hij met grote vol doening constateert. De voorstellen behelzen een aan tal ideeën, waarvoor de Westelijke mogendheden reeds twee maanden lang op de ontwapeningsconferen tie hebben gepleit. De Russen had den zich tot dusver tegen deze sug gesties verzet, aldus Moch. Maar toch zijn er nog verschillen met de Westelijke voorstellen, zo ging de Franse vertegenwoordiger voort. Jhr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborg Stachouwer, de Neder landse permanente vertegenwoor diger bij de Navo, is - als oudste lid van de Noord-Atlantische Raad in dienstjaren - uitgenodigd om de leiding op zich te nemen van een bezoek dat de vijftien ambassadeurs die de permanente raad uitmaken, zullen brengen aan de Verenigde Staten, Canada en IJsland de besluiten die wij op deze confe rentie zullen nemen" EEN SCHIP In New York duiken weer plannen op voor de bouw van een reusachtig schip, waarop plaats zal zijn voor 9.000 pas sagiers. De president van een hotel-combinatie, H. B. Can tor, zeide dat hij van plan is twee schepen met een lengte van 360 meter en een snelheid van 38 knopen te laten bouwen, die voorzien zullen zijn van hutten van het type Pullman. Voorlopig wordt in de voor lopige plannen rekening ge houden met voortstuwing der schepen door conventionele stoomturbines, maar Cantor zeide, dat de mogelijkheid van voortstuwing door atoomkracht in studie is. 79 en voorts inzendingen uit Zwit serland, Zweden, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Oostenrijk, De nemarken, Oost-Duitsland, Tsje- choslowakije, Canada, Noorwegen en Polen. De geëxposeerde artikelen, die tezamen een waarde van ongeveer f 25.000.000,- vertegenwoordigen, zullen een oppervlakte van 12.600 m2. in beslag nemen. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat in de Sowjet-Unie bij besluit van de ministerraad een le ning is uitgegeven voor de ontwik keling van de nationale economie tot een bedrag van 32 milliard roe bel. Het laatste oorlogsschip, dat als Nederlandse bijdrage deel 'uit maakte van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in de Kore aanse wateren, Hr. Ms. fregat „Van Zijll", commandant kapitein luite nant ter zee F. G. H. van Traaten, vaart thans thuis en wordt Maan dagochtend 16 Mei in de haven van Den Helder verwacht. Passend in raam van Duitse hereniging Het Amer. tijdschrift „News week" meldt dat de Amerikaanse regering overweegt het instellen van een reusachtig neutraal gebied in Midden Europa voor te stellen, dat West- en Oost-Duitsland, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Roeme nië, en eventueel ook Bulgarije en Albanië - zover over de al dan niet invoeging van de twee laatstge noemde landen zou te praten zijn - zou moeten omvatten. Dit Amerikaanse denkbeeld zou het antwoord zijn op het Russische voorstel om Duitsland in neutrali teit te herenigen, waarbij alle be zettingstroepen het land zouden moeten verlaten. De wereldsituatie Niet te verbeteren ln enkele weken. President Eisenhower heeft Woens dag op zijn wekelijkse persconfe rentie in Washington verklaard, dat getracht moet worden op de voor gestelde conferentie van regerings leiders der Grote Vier opheldering te verkrijgen van belangrijke kwesties. Hij legde er de nadruk op, dat hij niet verwacht dat in enige uren, dagen of weken op een dergelijke conferentie in de wereldtoestand grote wijzigingen kunnen worden aangebracht. Eisenhower verklaar de voorts, dat hij geen voorkeur heeft voor een bepaalde plaats als conferentieoord. Hij acht evenwel een plaats in een neutraal land het geschiktst. De Amerikaanse regering is van mening, dat een verloren gaan van (West)-Duitsland als militair bond genoot van het Westen slechts zou kunnen worden opgevangen door een terugtrekken van alle Sow jet strijdkrachten binnen de vooroor logse Russische grenzen. Grondslorling op Sint-Pietersberg Door de massale grondstorting boven op de Sint Pietersberg als gevolg van de afgravings werk zaamheden is de oude onderaardse doorgang naar België in het Zuide lijk gedeelte van het Zuidelijk gan genstelsel op Nederlands gebied in gestort. De toegang tot het bekende smokkelgat, dat de enige verbin ding vormt tussen de twee Zuide lijke gangenstelsels, is eveneens af gesloten. Verwacht wordt dat dit zogenaamde smokkelgat, dat in vroeger jaren de enige mogelijkheid bood om door de berg iran Noord tot Zuid te trekken tot over de Belgische grens, nog in de loop van dit jaar tengevolge van de afgra vingen zal verdwijnen. Zeeuwse bloesemschoonheid Het is op het ogenblik weer sprookjesachtig mooi in het Zeeuw se fruitdistrict en speciaal in de omgeving van Goes en Kapelle- Biezelinge. Honderden hectaren appelboom gaarden staan namelijk in volle bloei. Verwacht mag worden dat de bloei van de appelbomen in de ko mende dagen haar hoogtepunt zal bereiken. Allerwegen is nu volop te genie ten van het zachte rose van deze bloesems, waartussen het eerste groen van de bladeren feestelijk af steekt. ;Öok in Schouwens Westhoek is tljans veel bloesemschoonheid te zien. De Japanse spoorwegen heb- bèp bekend gemaakt, dat het aan tal doden tengevolge van het zin ken van een veerboot in de Japanse bipnenzee Donderdagochtend tot 103 was gestegen. In tegenstelling tot vorige berichten werd thans ge zegd, dat zich ongeveer duizend personen aan boord bevonden van de 1.449 ton metende veerboot „Sjioem Maroe", die Woensdag ora- sloëg en zonk na in aanvaring met een andere veerboot, de „Oeko Ma- roe", te zijn geweest. Tot dusverre zijn 775 opvarenden gered, terwijl naar schatting vijftig tot 120 per sonen nog worden vermist. In het Paleis der Onafhankelijkheid te Saigon had premier Ngo Dinh Diem een bijeenkomst met leden van de militaire staf. De foto toont de premier Diem (rechts) met de generaals van het Vietnamese Nationale leger, Le Vanty (midden), chef van de staf van staven en Tran Van Don officier van gezondheid tijdens het afleggen van een verklaring voor de pers, die men links vertegenwoordigd ziet. Initiatief van Zeeuwse Melkfederatie Het gaat om de beschermende en opbouwende stoffen Gunstige ontwikkeling van de bank in 1954 Op het laatst nog moeilijkheden met Oostenrijks vredesverdrag Minister Dulles vertrekt toch naar Wenen Op de bijeenkomst van de am bassadeurs der Grote Vier en de Oostenrijkse vertegenwoordiger, die te Wenen besprekingen voeren over het Oostenrijkse staatsverdrag, is Woensdag nog geen overeenstem ming over hangende kwesties be reikt. De Britse vertegenwoordiger zei de: ,Jk weet niet, of het verdrag op Zondag getekend zal worden". Het pessimisme van de Britse ambassadeur werd niet gedeeld door de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, die verklaarde, „Alles gaat goed". Volgens een andere zegsman, die nauw bij de conferentie betrokken is, was enige vooruitgang geboekt. „Er is niets ernstigs meer over, be halve artikel 35 (van het ontwerp- vredesverdrag waarover onderhan deld wordt)". Dit artikel heeft betrekking op de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk. In tegenstelling tot andersluiden de berichten hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S. en Engeland Donderdag op een bijeenkomst besloten, naar Wenen te gaan voor een ontmoeting met hun Russische ambtgenoot Molotof, al was het slechts om met hem te spreken over de voorgestelde con ferentie van de Grote Vier „op het hoogste plan", aldus is uit diplo matieke kringen vernomen. Onder leiding van de heer H. J. v. d. Zande hield de Coöp. Boeren leenbank Oosterland haar 41e jaar vergadering in café „Even Buiten". Naast een volledige vertegenwoor diging van leidinggevende figuren uit landbouw-, bouwvak- en han-' delskringen, was ook het voltallig college van B. en W. aanwezig. Op zijn eigen originele wijze sprak de heer van de Zande zijn openingswoord, waarbij hij een overzicht gaf van het afgelopen boekjaar en de daarin behaalde re sultaten. Drie leden der vereniging over leden in 1954, hun nagedachtenis werd herdacht; speciaal werd daar bij aandacht geschonken aan het overlijden van de heer Joz. Beije, mede-oprichter en 40 jaar lid van de Bank. Herstel, vernieuwing, wederop bouw en vooruitgang passeerden de revue in de openingsspeech van de voorzitter, waarbij de verzekering werd gegeven, dat de Boerenleen bank vooraan zal staan, om in dit proces leiding te nemen en te doen wat het belang van het dorpsleven en deszelfs financiële aspecten ver eist. Uit de daarop voorgelezen jaar verslagen en balans en winst- en verliesrekening, werd de door de voorzitter aangestipte gunstige ont wikkeling van de Bank nader ge accentueerd. De winst over 1954 is aanzienlijk groter dan vorige jaren en besloten werd deze winst toe te voegen aan de reserve. De heer H. J. van de Zande werd met algemene stemmen herkozen als bestuurslid; als lid van de raad van toezicht in de vacature-Boo- gert werd gekozen de heer G. van der Sluis. Herkozen werd als pl.v. bestuurslid de heer J. Kwaak. Be sloten werd de rentegevende li miet der spaargelden met 100 pet. te verhogen. Na dit zakelijke gedeelte krijgt deze avond een bijzonder karak ter, door het afscheid van de kas sier der Bank, de heer C. M. Zeij- ler. Van de oprichting af heeft de heer Zeijler het kassierschap waar genomen. Bij vreugde en trots over de ontwikkeling en vooruitgang van de Bank komt weemoed, om dat bij dit afscheid iets weg valt van het oude en vertrouwde, dat zo lang zijn stempel op de Bank heeft gezet. Eerlijkheid, vertrou wen en accuratesse zijn, aldus de voorzitter, de zuilen waarop de Boerenleenbank 41 jaar temidden van het dorpsleven kon worden ge vestigd. Voor alles wat gedurende deze 41 jaar voor de Bank was ge daan, werd de scheidende kassier als tastbaar bewijs van waardering een fraaie leeslamp aangeboden. Ontroerd en diep getroffen door de waardering waarvan deze avond blijk wordt gegeven, zegt de heer Zeijler daarop dank, zowel voor de stoffelijke blijken van waardering, als voor de tot hem gerichte woor den. Hierop volgde de installatie van de nieuwe kassier, de heer J. L. Edelschaap. Ook tot hem worden aangename woorden gericht. Dhr. Edelschaap dankt voor het ver trouwen in hem gesteld, zoals die in zijn benoeming naar voren is gekomen. Burgemeester Laurense richt daar op op zijn beurt nog in zijn kwali teit van hoofd der gemeente woor den van waardering aan het adres van de heer Zeijler. Dat de Boe renleenbank de plaats innam, die zij thans had, was voor een niet gering deel te danken aan de heer Zeijler, aldus de burgemeester, wiens initiatieven en activiteit ook op ander gebied zeker de waarde ring verdienen, die deze avond tot uiting was gekomen en die door het leven was gerijpt voor zijn voor name en vertrouwvolle taak, welke het kassierschap van de Boeren leenbank nu eenmaal is. Hij wenste de scheidende kassier de rust en de gezondheid toe, die ten volle waren verdiend. Ook andere leden voerden nog het woord. De film „Met elkaar, voor el kaar", de nieuwe propagandafilm voor het Boerenleenbankwe^en, Driemaal deze week is de zaal van „Concordia" vol geweest met belangstellenden, die heel wat op gestoken hébben van een voorlich tingsprogramma over voeding en voedsel, gebracht door de Zeeuwse Melkfederatie. De stedelijke melk boeren hadden een doelgerichte voor deze waardevolle voorlich- huis-aan-huis-propaganda gemaakt tingsavonden en de belangstelling was dan ook uitstekend. Het woord werd gevoerd door de Hoofdassistent van de Rijkszuivel- consulent de heer C. den Engelsen, die in zijn voedingscauserie de bij zondere aandacht vestigde op de rijk aan vitamine A en D zijnde melkproducten en kaas. Spr. noem de de roomboter waardevoller dan margarine, ook al is de laatste ge- vitaminiseerd. Het natuurproduct bevat evenwel stoffen, die bijzon der geschikt zijn voor de bescher ming en de opbouw van het men selijk lichaam. De beschermende en opbouwende waarde van bepaalde voedingssoorten vormde trouwens uitgangspunt van zijn gehele be schouwing, zulks tegenover de groep zg. „dode voedingsstoffen", die slechts verbrandingswaarde hebben. Zo is bruinbrood te pre fereren boven wit, omdat aan het laatste de beschermende stoffen onttrokken zijn. Ook suiker is een „dood" voedingsmiddel en vrij veel gebruik is niet aan te bevelen. Stroop is nog het beste, omdat het ijzer bevat. Uiterst belangrijk zijn de melk en melkproducten, die een volledige voeding op zichzelf vor men, ook al gebruikt de volwassen mens bijvoeding. Intussen behoeft goede voeding niet duur te zijn. De winst komt terug in gezondheid, vooral van belang voor het kind, dat met slechts suiker en hagelslag op het brood beslist te kort komt. Met een „weet wat U eet" besloot spr. zijn causerie. Goede en goedkope voeding Na vertoning van de interessante kleurenfilm „Nederland - zuivel- land" sprak mevr. Sarels-van Rijn eveneens over goede en goedkope voeding. Spr. wees er op dat (de ook op Schouwen-Duiveland ver krijgbare) gepasteuriseerde melk de voorkeur verdient boven geste riliseerde melk. In de laatste zijn vele waardevolle stoffen door ster ke verhitting gedood. Belangrijk zijn ook karnemelk en yoghurt. Een liter melk mag qua voedingswaarde gelijk gesteld wor den met zeven eieren. Jonge kaas is geschikt voor de boterham en oude kaas voor de warme maaltijd. Ook deze spreekster beval gebruik van roomboter aan, dat broodbe leg kan uitsparen, hetgeen prijs— compenserend werkt, nodig omdat roomboter duurder is dan marga rine. werd daarna met aandacht gevolgd De kassier licht daarna enige in terne bankzaken nog nader toe en spreekt op zijn beurt nog over de kwaliteiten van zijn voorganger, terwijl hij wijst op enkele mar kante punten, die in de filmver toning naar voren kwamen. Zeer uitvoerig behandelde mevr. Sareis tenslotte de warme maaltijd. Teveel koken is fout. De geelste bladeren van groente (andijvie, sla e.d.) hebben de minste voedings waarde. Spr .gaf de gebakjes, het ijsje en de suikerpot een klein rood streepje, hetgeen een waarschuwing inhoudt voor al te veel gebruik. Tussentijds deelden meisjes van de Landbouwhuishoudschool Zui- velversnaperingen uit. Aan het slot werd een forum gehouden, o.l.v. de secretaris-pennigmeester van de Zeeuwse Melkfederatie de heer C. Zee, waarop zeer vele voedingsvra- gen naar voldoening werden beant woord. O Wie gezag wil hebben moet 2 voor alles kunnen zwijgen. OO0>£> £<0*000*0** Het K.N.M.L verwacht tot Vrijdagavond. TIJDELIJK REGEN Geleidelijk toenemende bewol king en tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind, rui mend naar Zuidwest. Na minder koude nacht overdag hogere mid- dagtemperaturen. 14 Mei. Zon op 4.51; onder 20.26 Maan op 1.22; onder 11.17 Laatste kwartier: 15 Mei te 2.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 Mei. 7.50 v.m. 20.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 Mei. 7.21 v.m. 19.49 njn. Doodtij: 17 en 30 Mei. Springtij: 23 Mei. Korte berichten uit het Binnenland ARNHEM. Hoewel aanvankelijk October 1955 werd aangehouden als de maand, waarin de Rhenense brug gereed kon zijn, is bij de voor bereiding van de brugbouw aan het Rijksbruggenbureau gebleken, vol gens het provinciebestuur van Gel derland, dat de openstelling voor het verkeer niet eerder dan in de zomer van 1956 zal kunnen gebeu ren. De Gelderse Waterstaatsdienst houdt bij de verdere opzet en uit voering der plannen thans ook met deze laatste datum rekening. NIJMEGEN. In de Ooypolder aan de grens van Nijmegen is een mi litaire truck van de dijk gereden, doordat de chauffeur, die niet be kend was met de verschillende kronkelingen op deze dijk, de macht over het stuur verloor. De truck kantelde en kwam boven een sloot terecht De 20-jarige militair A. van H. uit Hilversum, die als pas sagier meereed, kwam onder de truck in het water te liggen en ver dronk. De chauffeur kreeg enig© beenwonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1