s Velen namen deel aan opgewekte 1 Mei-viering te Zierikzee Gedupeerde bijenhouders van Schouwen- Ouiveland kregen bijenvolken Mr Dr N. Bolkesteln voerde het woord Onze vroegere stadgenote mej. A. Koevoets Fd., thans te Heerlen, slaagde aldaar aan de Vroedvrou wenschool voor het diploma Ver loskundige. Scholieren deden verkeer s-examen Aan het schoolverkeersexamen, Voor de 1-Meiviering warenj waardeerd, evenals de solistische Maandagavond velen opgekomen' medewerking van een der jongste in het „Huis van Nassau"", toen muzikanten. Ook de komische noot de voorzitter van het comité, de ontbrak niet op dit feest, toen waarvan het practische gedeelte op heer C. Linders, staande op het „The Merry Boys" een Schouws Dinsdag 26 April werd afgenomen, podium, versierd met vlaggen, rode team vormden. Verschillende zang- namen 169 leerlingen van diverse tulpen en opschriften, het welkom nummers van het koortje uit de onderwijsinstellingen deel. Hiervan toeriep aan de aanwezigen, er op Vrouwenbond vormden het slot behaalden 136 het diploma. Negen wijzend, dat de herdenking van de van deze geslaagde avond, die be- hunner hadden noch in het schrlf- 1 Mei wel iets in het gedrang ge- sloten werd met woorden van dank telijke noch in het practische ge komen is in verband met de Natio- door de voorzitter van het 1 Mei- deelte een fout gemaakt. Het ligt nale Feestdag en de Bevrijdingsdag comité, aan de spreker en de ver- in de bedoeling dat de diploma's van 5 Mei. Spr. wees in dit ver- schillende medewerk(st)ers. een dezer dagen officieel zullen band op de viering van de 1 Mei worden uitgereikt. in naburige landen, waar men op Stad en Provincie De P.T.T. op de ziEBiKZEK Bevrijdingsdag komt om het feit te herdenken, dat in 1890 in Parijs besloten werd de internationale werkers samen te brengen. Herinnerend aan hetgeen heel ons volk deed voor de ramp gebieden in 1953, wees spr. op de kracht van de algemene offerzin, die ook tot uiting moet komen op internationaal terrein en wel spe- a]hier c?ncerteren de Koninklijke i Harmnnto st Pocilia Ia PrinAon- Concert Kon. Harmonie Morgen, Donderdag 5 Mei, is de „bt.-Uecilia postdienst als op Zondag. Voor Te- Zoals vermeld in het feestpro- legraaf en Telefoon is het kantoor gramma van de 5 Mei-viering zal geopend van S-B en van 13-14 uur. ciaal voor de onontwikkelde ge bieden en de vluchtelingen uit ver schillende Europese staten. Na deze inleiding trad een koor- Harmonie „St. Cecilia" te Princen- hage. „St. Cecilia", dat reeds eerder een muzikaal bezoek aan Zierikzee bracht, zal het hieronder afgedruk- tje uit de Vrouwenbond van de te programma ten gehore brengen. Partij van de Arbeid voor het voet licht, onder leiding van mevr. van der Broek, dat het bekende lied van O. de Nobel „Morgenrood" KERKWERVE De viering van de 30ste April vertolkte. Na declamatie van mevr. Hingst, die „Werkers van Holland" (Adema van Scheltema) voordroeg verkreeg de spreker van deze 1 Mei-avond het woord, n,l. mr. dr. N. Bolkesteln, welke in de aanvang van zijn betoog, de aandacht be paalde bij de eerste socialistische internationale, die 65 jaar geleden werd ingesteld. Deze feestdag van de arbeid werd later misbruikt door de nationaal-socialisten en de communisten. Hoewel er vele ver anderingen gekomen zijn in de sa menleving, in beginsel is de strijd nog volkomen gelijk. Vele doelstel lingen van vroeger, zoals de strijd 10. Colonel Bogey on parade, mars 1. Wilhelmus. 2. Huldigingsmarsch uit Sigard Begunstigd door droog weer, had- Jorsalfar. E. Grieg. den de festiviteiten, welke door de 3. Les Vêspres, Siciliennes, ouver- Oranjevereniging, in verband met ture. G. Verdi-Desprey. de aanstaande herdenking van de 4. Aria uit Rinaldo, Hobo-solo, bevrijding, op Koninginnedag ïn voor te dragen door de heer H. Kerkwerve werden georganiseerd, v. Etten. G. Handel. een vlot verloop. Na de opening, 5. Vier internationale schetsen: 1. door de voorzitter van de Oranje- Romanze; 2. Troika; 3. Barca- vereniging, de heer K. A. van Lan- rolle; 4. Prairie-mars. A. Dreis- geraad, hield burgemeester S. sen. Francke een toespraak. Hierna Pauze volgden- de kinderspelen en een 6. Imperial Echoes, mars. if0"",1!., van de s?'Mlki,nderen' A Safroni es mi<i^aês waren de groten aan 7. Lutèce Ouverturen. F. Andriea >>?urt de volksspelen, waar- Balsirenen, wals. F. Léhar. T, Een vrolijke boel (potpourri), KJle.ffn S^tumeerde korfbal- W Ciere wedstrijd werd gespeeld. De mu ziek des middags en 's avonds werd verzorgd door het muziekgezelschap „Con Amore" van Noordgouwe, die ook zijn medewerking verleende bij het brengen van een serenade bij zuster C. P. van Zijp-Bijlo, die was onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De dag werd besloten met een lampionoptocht, waarbij het weer, dat zich de hqle dag van een goede zijde had laten zien, als spelbreker optrad. On danks de uitbreiding welke Kerk werve na de ramp heeft ondergaan, was het gehele dorp feestelijk ver licht. bij door de korfbalvereniging W.I. fantasia. K. J. Alford. TAPTOE. 1. Roffel tamboers. 2. Taptoe tamboers. 3. Taptoe hoornblazers. 4. Wilt heden nu treden. 5. Fratinimars. 6. Standard of St. Georgemars. 7. Mars drumband. 8. Trafalgarmars. 9. Mars drumband. Fraaie geste van bijenhouders in Overijssel voor de 8-urendag, werden bereikt. Op de duur zal actie moeten wor den gevoerd voor verkorting van de werktijd, maar het psycholo gisch moment daarvoor is nog niet aangebroken. Een periode van 65 jaar. In grote trekken ging spr. daar op na wat in de afgelopen 65 jaar tot stand kwam, om dan vervol gens de aandacht te bepalen bij hetgeen de laatste 10 jaar na de 10. Zegenbede voor de Koningin, bevrijding is gebeurd in politiek 11. Inspection troops-wals. opzicht, zo o.a. dat de lonen ach- 12. Manoeuvre mars. ter bleven bij de prijzen en de be- 13. Wilhelmus, lastingverlaging op het ogenblik niet is te verdedigen. Spr. stond vervolgens stil bij de huurverho ging, waarvoor met enige goede wil een oplossing gevonden kan worden, hoewel er momenteel een conflict dreigt tussen regering en Kamer. Zich bij de buitenlandse politiek bepalend, wees spr. er op, dat de wereld in twee kampen is verdeeld, een wereld waarin nog Het was Zaterdagmiddag voor de vereniging er zijn voldoening over een groot deel leeft beneden het door de ramp van 1 Februari ge- u^> dat het eindelijk zover is, dat bestaansminimum. Wijzend op de D:. aan de gedupeerde leden een volk komende verkiezingen van het vol- y kon worden uitgereikt. Dit was niet gend jaar betoogde spr. met klem vereniging „Schouwen-Duiveland' eerder mogelijk, omdat er vorig dat men zijn tijd en arbeid zal een blijde dag. Dank zfj een gelde- jaar toch nog geen bijen op ons moeten geven voor een betere sa- jyke bijdrage van de groep „Over- eiland gehouden konden worden. menlevng, die langzaam groeien - Dank zij de finantiële steun van moet. i>se? van de Ncd- Vl r' 401 beïor" de bijenhouders in Overijsel, die Na de pauze trad de heer J. Ver- dering der bijenteelt, was het mo- de vereniging Schouwen-Duiveland meule met verschillende groepjes gelijk voor de gedupeerde bijen- geadopteerd hebben, was dit mo- van „Jonge Strijd" voor het voet- houders een zes-raamsvolk bijen ëeUJk, waarvoor hij de collega s- licht. Gezamenlijk werd het lied „rQ bijenhouders in Overijsel dank van.de 1 Mei van Margot Vos ge- kopen. Deze volken nu wa- bracht. Hij sprak de hoop uit, dat zongen, gevolgd door volksdansen. ren Zaterdagmiddag aanwezig op deze volken de stoot zullen geven Daarop werd de heer C. Hoek en het bedrijf van de heer J. v. d. voor de opbouw van de bijenstand echtgenote op het podium geroe- Velde aan de Oudeweg te Zierikzee ons eiland en dat leden weer pen, om uit handen van de voor- veel genoegen aan hun bijen mo- zitter een souvenir in ontvangst te Verschillende getroffen leden wa- gen beleven in het belang van nemen als dank voor hetgeen hij ren daar aanwezig, terwijl ook ver- land- en tuinbouw, waarvoor de op Schouwen-Duiveland, dat hij schillende bestuursleden blijk van bijen nuttige insecten zijn, terwijl binnenkort gaat verlaten, heeft hun medeleven gaven. Nadat van deze mooie sport voor velen een verricht. Het optreden van enige de rij opgestelde volken met de grote voldoening schenkt. Hierna accordeonisten, versterkt met de daar aanwezigen een foto was ge- richtte hij zich tot de commissife, „The Merry Boys", werd zeer ge- nomen, sprak de voorzitter van de die de organisatie van deze schen king op zich heeft genomen, n.l. de heren de Vos, v. d. Velde en Fluijt. Hij dankte hen hartelijk voor het zeer vele werk, dat zij hebben moeten verrichten voor het zover was, dat deze uitreiking kon plaats hebben. Een zeer verheugend feit noemde hij het verder, dat het juist jonge leden van de vereniging zijn, die dit op zich hebben geno men, want dit houdt beloften in voor de toekomst. Het is toch vaak zo, dat jonge mensen niets willen donen in het belang van hun me demensen, zonder dat zij daarvoor materieel beloond worden. Deze jonge leden geven daarmee blijk, dat zij wel wat voor hun medele den willen doen en hij sprak dan ook de verwachting uit, dat zij, wanneer zij daartoe geroepen wor den, ook een bestuursfunctie zul len willen aanvaarden en hun krachten willen geven in het be lang van de mooie bijenhouderij. Bouw burgemeesters woning Het bouwen van een burgemees terswoning in de gemeente Kerk werve, waarvoor de gunning bij de openbare aanbesteding op 21 April jl. werd aangehouden is thans ge gund aan de Fa. Bijkerk en Steur te Burgh. HAAMSTEDE Burg. Stand en loop der be volking over April 1955. Geboren: 4. Nico A., z. v. K. Din- gemanse en C. M. Geldof; 7. Jan J., z. v. L. Fonteine en P. Oosse; Alida, d. v. D. H. Timmers en N. de Geus. Gehuwd: 12. T. v. Roon, 62 j. en G. de Boer, 59 j. Overleden: 21. A. J. Steur, 77 j. Ingekomen: 5. N. v. Damme uit Kerkwerve; 13. M. L. v. d. Est en gezin uit Eikerzee; 6. C. J. Stam en gezin uit Langedijk; 18. J. de Jonge en echtg. uit Noordwelle; 20 W. P. Fonteine en gezin uit Noord- welle; 2. W. G. Zomer uit Noord- welle. Vertrokken: 21. G. W. Gieben naar Arnhem; 21. K. v. d. Wekken naar Harderwijk; 23. N. Kristalijn en gezin naar Canada; 26. A. H. Oosterveld naar Rotterdam. BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over April. Geboren: Neeltje, d. v. J. M. de Jonge en A. de Nooijer. Overleden: Chrisstoffel Duin houwer, 79 j., weduwnaar v. G. de Jonge. Ingekomen: H. P. de Munck en gezin uit Domburg; H. A. M. Wurth uit Den Helder; J. de Vries en ge zin uit Ellewoutsdijk. Vertrokken: Mej. M. J. E. Brand- sma naar Bergen op Zoom. N1EUWERKERK Dankdienst op Bevrijdingsdag Op Bevrijdingsdag (5 Mei) wordt in de Hervormde kerk een inter kerkelijke dankdienst gehouden, aanvang 10 uur. De voorgangers zijn Ds., Westerhof en de heer K. B. bij de Vaate. Medewerking zal worden verleend door de Zangver enging „Eén Naam is onze Hope". De collecte zal zijn bestemd voor de Stichting 1940-1945. OOSTERLAND Muzikale rondgang „Oosterland's Fanfare" Ter gelegenheid van de Konin ginnedag maakte de muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" voor de eerste maal na de ramp, onder leiding van directeur Dorst, een muzikale wandeling door de ge meente. De nieuwe instrumenten „deden" het voortreffelijk. Tevens werd bij een der oudste Werkende leden, de heer E. J. van der Haven ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijksfeest een serenade ge bracht. Reeds 45 jaren is v. d. Ha ven een trouw lid van de muziek vereniging. De Emmabloem-collecte in on ze gemeente bracht op de som van f 146,76. Teraardebestelling A. Bakker Zaterdagmiddag vond alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. Bakker, die vele jaren de Oud- Ger. Kerk alhier als kerkeraadslid heeft gediend. Verder was de heer Bakker bestuurslid van de Christ. Schoolvereniging. Er werd in het kerkgebouw een uitvaartdienst ge houden onder leiding van Ds. A. M, Mieras van Krimpen a. d. IJssel. LANCASTER BOMMENWERPERS VAN DE R.A.F. WERPEN VOED SEL UIT BOVEN HONGEREND WEST-NEDERLAND. „Vocdsel- dropplngs" door de R.A.F. boven het Westen van het uitgehongerde Nederlandzo zal vermoedelijk de meest bejubelde daad van dc R.A.F. in de geschiedenis worden geboekstaafd. De datum en het feit zullen met innige dankbaarheid in de harten van de betrokken Neder landers worden bewaard. De beeldenzullen vervagen Foto boven: een Lancaster bommenwerper van dc R.A.F., gefotogra feerd in de vlucht. Uit dergelijke toestellen daalde de voedsclregen op de hongerende steden van Nederland neer. Foto onder: Engelse vlie gers van de R.A.F. laden voedsel voor het hongerende Nederland in de machtige romp van een Lancaster, kort voor het vertrek naar Neder land, nu tien jaar geleden. Beide foto's zyn tien j'aar oud. Herdenkingsdienst op Bevrijdingsdag Er zal op 5 Mei a.s. ter herden king van de bevrijding in de Herv. Kerk een kerkdienst worden ge houden voor alle gezindten. Aan vang 10 uur v.m. BRUINISSE Veel feestelijkheid op 30 April Door de buurtvereniging Prinses Beatrixstraat-Kon. Julianastraat werden op Koninginnedag diverse kinderspelen georganiseerd, als blokjesrapen, ringsteken op fietsen, autopedraces, hardlopen 100 me ter, zaklopen, rondeloop enz. Er waren 42 deelnemers en een en an- Ingezonden mededeling Interlock Herenhemden met korte mouw, ronde hals of hals open f 3.10 ^èch btlé/ In ooordtllgv 69 SNOEK APPELMARKT TELEFOON 424 der gebeurde met passende muzi kale omlijsting van gramofoon met pick up. Natuurlijk was de belang stelling groot, want behalve de mu zikale rondgang van „Nu met Hope" waren er geen andere attracties op deze dag. Wel waren er veel meer vlaggen dan andere jaren. Droge April op Sohouwen'Duiveland In de maand April viel er in Oos telijk Duiveland, volgens de regen meter op het Proefbedrijf „Schel- demonden" 11.9 mm. neerslag. Het normaal gemiddelde voor de maand April is 47 mm. RECHTZAKEN Beroep van Berkelse arts verworpen. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal in het cas satie-beroep van de 38-jarige Ber kelse arts J. F. A. M. O., die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft de Hoge Raad gisteren dit cassatie-beroep ver worpen. FEUILLETON 25 TERKER DAN DE HAAT door H. van Heeswijk In Lexmond (Utrecht) heeft Monumentenzorg enige t(jd geleden de restauratie van het 14e eeuwsc Nederlands Hervormd kerkje aldaar ter hand genomen. Er zal nog heel wat verzot moeten worden, voordat dc algehele restauratic z(jn beslag heeft gekregen. Men hoopt nu tevens enige fouten, gemaakt by vroegere restauraties, te kunnen corrigeren. Zeeuwse boomgaarden staan in bloei Het wanne en zonnige weer van de laatste dagen heeft de peren-, pruimen- en kersenboomgaarden op Zuid-Beveland in volle bloei ge zet. Alles is nu weer overdekt met een witte bloesempracht, waar het groen van de bladeren reeds sterk doorheen gaat komen. De bloei is dit jaar zeer laat. De kersen bloeien zeer veel; sommige peren- en pruimenrassen hebben iets minder bloesems. De appelras sen ontwikkelen zich nu ook zeer snel maar toch zal het nog wel een week duren voordat de eerste ap pels in bloei staan. Des avonds aan het diner vroeg hij aan de ober, welke badplaats hij kon aanbevelen. Deze, enigszins gestreeld, ant woordde: „Noordwijk, mijnheer, dat is de meest geriefelijke". Maar Antoon huiverde bij het horen van die naam. Neen, die lag te dicht bij Leiden. Zeven jaar is wel een hele tijd, maar De ober, die mensenkenner was, bemerkte de huivering en liet er toen op volgen: „Of Bergen a. Zee, mijnheer. Dit is tegenwoordig ook erg in trek". Na het diner telefoneerde hij naar het Oranje Hotel te Bergen aan Zee en kreeg de mededeling, dat er nog juist een kfcmei*, eerste verdieping vrij was. „U begrijpt, het is seizoen, mijn heer niet waar?" Ja, ja, antwoord de hij. U kunt me morgen verwach ten". Toen raadpleegde hij zijn spoorboekje en zei, dat hij met de badtrein van half zeven er zou zijn. De volgende morgen wekte de zon hem in zijn hotelkamer en tot verbazing van grooms, piccolo's en andere hotelbedienden liep hij om half acht reeds de deur uit om een ochtendwandeling te maken. Tegen vijf uur begaf hij zich op zijn gemak naar het Centraal Sta tion, met het gevoel als een school jongen, voor wie vandaag de va- cantie begint. Zijn bagage had hij al vooruit la ten sturen; hij droeg niets dan een klein koffertje, waarin zijn lectuur en zijn regenjas, omdat bij er een hekel aan had, die over de arm te dragen. Hij kocht een kaartje en stapte een half uur voor de tijd in de trein, welke ingelast was voor badgasten wier zaken niet gedoog den, dat ze vacantie namen, en daarom des morgens naar de stad en des avonds terug gingen naar Bergen aan Zee, naar vrouw en kinderen. Weldra vulde de trein zich. Antoon had gepoogd te lezen, maar toen de trein zich in bewe ging stelde keek hij belangstellend naar het landschap, dat als een film hoe langer hoe vlugger voorbij snelde. Na ruim een uur arriveerde de trein op de plaats van bestem ming. Hier was het echter nog drukker dan op het Centraal in de hoofd stad. De vacantievreugde straalde op ieders gezicht; kinderen in bad pakjes en met scheppen of emmer tjes in de hand, liepen vrolijk hun vaders tegemoet, jonge dames lie pen lachend naar hun verloofden toe en bij de controle stonden de oudere dames om hun meer beza digde echtvrienden te verwelko men. Overal heerste een vrolijke levendigheid. Antoon stond ,toen hij uitgestapt was met enige weemoed die to neeltjes gade te sla an, wachtte tot de grootste drukte afgelopen was en verliet toen alleen het perron. Aan de controle stond reeds een dienst man te wachten met de naam van het hotel op zijn pet en keek met kennersblik de stroom van mensen langs. Met die man liep Antoon naar zijn hotel. In de grote hal stond de direc teur hem al persoonlijk op te wach ten en putte zich uit in vriendelijk heid en dienstvaardigheid. „Voor hoelang wenst mijnheer te blijven?" Antoon gaf zijn kaartje en fluis terde hem iets in 't oor. De direc teur knikte lachend en geleidde hem naar het hotelboek waar Antoon in plaats van zijn eigen naam: An toon Veldman invulde. Hy had overdacht dat zijn eigen naam mis schien nog herinneringen te voor schijn zou roepen. Het was zeven jaar geleden, maar toen had zijn naam dan ook meer dan eens in de kranten gestaan. Daarom had hij de directeur wel zijn eigen naam vermeld, maar tevens verteld, dat hij prijs stelde op- een incognito. Waartegen niet het minste bezwaar was. Een piccolo bracht hem naar zijn kamer. De koffers stonden er reeds. Hij keek eens rond. Het vertrek was smaakvol, met een eenvoudige luxe gemeubileerd. Vanuit het raam kon hij niet alleen een deel van het strand, doch ook de zee over zien. Vrolijk fluitend opende hij zijn koffers en zocht een flanellen pak uit dat hij in Amsterdam gekocht had. Toen waste en verkleedde hij zich en nog voor de etensbel luidde was hij al beneden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2