DE ZIERIKZEESCHE COURANT Besprekingen te Wenen over Oostenrijk verlopen vlug Vlak voor de bevrijding lag Schouwen-Duiveland onder zwaar granaatvuur WOENSDAG 4 MEI 1955. No. 17736 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÉN Prijs par 3 maanden liij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent* Loste nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per njm. Succetjes (ma*. 15 mm) 11,- per stuk. Waarin opgenomen' 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIEv Lange Nobelstraat A 171, ZleHkzee, Postbus nr 1, Teleloon* nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkioe RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 Over een week kan het iand vrij zijn 9" Amerikaanse, Britse, Franse, Oostenrijkse en Russische autori teiten hebben zich na de eerste ver gadering van ambassadeurs van de Grote Vier in Wenen en de Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag, optimis tisch uitgelaten over de vooruit zichten op de conferentie. In een communiqué is na de eer ste vergadering bekendgemaakt, dat „duidelijke vorderingen" zijn gemaakt. Volgens een Amerikaanse zegs man betekende een mededeling in het communiqué dat de ministers van Buitenlandse Zaken nog zullen vergaderen „ter bestudering en on- De Formosaanse kwestie Toch een staakt het vuren? Amerikaanse ambtenaren hebben te Washington verklaard, dat ge neraal Tsjang Kai Sjek zal instem men met een staakt het vuren in het gebied van Formosa, hoezeer het ook tegen zijn zin moge zijn. De ambtenaren meenden zelfs, dat Tsjang Kai Sjek reeds toezeggin gen op dit punt heeft gedaan. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Robertson, die Zaterdag uit Formosa in de Verenigde Staten is teruggekeerd, werd gevraagd of Tsjang Kai Sjek beloofd heeft zich bij een vredes verdrag neer te leggen. Robertson antwoordde, dat Tsjang hem niet een dergelijk commentaar had ge geven. Generaal Foulkes bij Koninklijk Paar De Canadese generaal Charles Foulkes, die deelneemt aan de na tionale herdenkingsplechtigheid te Wageningen, waar hij tien jaar ge leden de Duitse bevelhebber in Ne derland, generaal Blaskowitz, de voorwaarden voor de overgave van diens troepen dicteerde, zal van morgen om half elf door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op het paleis Soest- dijk worden ontvangen. Generaal Foulkes zal vergezeld worden door zijn echtgenote en door de ambas sadeur van Canada en mevr. Stone. De premier van India, Nehroe, zal de volgende maand zes hoofd steden in Europa en het Midden- Oosten bezoeken als hij zich naar Moskou begeeft, zo verneemt Reu ter van bevoegde zijde. Nehroe zal 5 Juni naar Praag vertrekken en van daar naar Moskou. Hij zal twee weken in de Sow jet-Unie reizen. Daarna zal hij Warschau, Salz burg, Wenen en Belgrado bezoeken en mogelijk ook Cairo als hij zich op de terugweg bevindt. dertekening van het verdrag, dat de ministers zelf nog op enige pun ten besluiten zouden moeten ne men". Een Westelijke functionaris ver klaarde, dat het verdrag in een week ongeveer klaar kan zijn, als in de komende dagen net zo snel gewerkt kan worden als Maandag. De zaak Jungschlager Beroemd Brits advocaat zal hem verdedigen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse regering rekent het tot haar plicht te bevorderen, dat de verdediging in de zaak- Jungschlager zo goed mogelijk zal worden gevoerd. Nu de Nederland se en Indonesische verdedigers in deze zaak niet de door hen ver zochte schriftelijke verzekering mochten ontvangen, dat zij hun taak ongestoord zquden kunnen volbrengen, heeft dé Nederlandse regering besloten een jurist van in ternationale faam aan te zoeken in samenwerking met de thans reeds ingeschakelde advocaten de leiding van de verdediging op zich te nemen. De Nederlandse regering heeft de Britse advocaat, mr. Derek Curtis-Bennett bereid gevonden deze opdracht te aanvaarden. De heer Curtis-Bennett is een van de meest vooraanstaande Engelse strafpleiters. Hij heeft de verdedi ging gevoerd in een aantal grote processen. DE KOEKOEK RIEP Het voorjaar heeft zich maar laat kunnen doorzetten dit jaar, maar de onmiskenbare tekenen zijn er, ook op het kale Schouiven-Duiveland. Een in woner van Oosterland heeft de koekoek voor het eerst horen roepen in de ochtend van Ko ninginnedag. Het was een ver blijdend lentegeluid op een feestelijke dag. Poolse oud-strijders zenden adres Het hoofdbestuur van de Vereni ging van Poolse Oud-strijders in Nederland heeft een schrijven ge richt aan Koningin Juliana en mi nister-president dr. W. Drees, waarin het, ter gelegenheid van de tiende verjaardag der bevrijding van Nederland, namens de Vereni ging van Poolse Oud-strijders in Nederland, en de Poolse strijdmak kers van de eerste Poolse pantser divisie en de Poolse parachutisten brigade, die toen deel hebben ge nomen aan de invasie van West- Europa en de bevrijding van Ne derland „In vrede", voorspoed en welvaart aan het moedige Neder landse volk wenst. Op de Hawaü-eilanden heeft men kunnen constateren, wat de atoom energie in dienst van de mensheid vermag. De Irrigatie is er verbeterd, als ook de bemesting van het gewas. Dit alles heeft er mede toe bijge dragen, dat de suikerproductie in dit gebied de afgelopen twee jaar een recordhoogte heeft bereikt. De foto geeft een beeld van het wetenschappelijke onderzoek temidden der rietvelden. Koninklijke telegramwisseling Na vertrek Zweeds Vorstenpaar. Naar aanleiding van het bezoek van het Zweedse Koningspaar aan ons land hebben H.K.H.H. de vol gende telegrammen uitgewisseld: Bij het verlaten van het Neder lands grondgebied gevoelen wij be hoefte jegens Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid Uw echtgenoot, onze zeer hartelijke dank tot uiting te brengen voor Uw buitengewone gastvrijheid en voor alle tijdens ons officiële bezoek aan Uw land ons bewezen harte lijkheid. Wij zullen daarnaast nimmer de ons door het Nederlandse volk be reide overweldigende vriendschap pelijke ontvangst vergeten, een ontvangst, die ons meer heeft ge troffen, dan wij tot uiting kunnen brengen en die wij hooit zullen vergeten. Gustaf Adolf. Louise. Wij danken U hartelijk voor Uw vriendelijke boodschap. Het was ons een grote vreugde dat dit be zoek aan ons volk de gelegenheid bood om aan Uwe Majesteiten zijn oprechte sympathie en zijn diepe dankbaarheid voor hetgeen U en het Zweedse volk voor ons hebben gedaan, te tonen. Juliana. Bernhard. Gemaskerde overviel kassier van Boeren leenbank H(j ging er met f 18000 vandoor. Een gemaskerde persoon heeft Maandagavond om kwart over tien een roofoverval gepleegd op de Co- operatieve Boerenleenbank te Ha ren (Gr.) op de hoek van de Emma- laan en de Rijksstraatweg. De overvaller nam een bedrag van on geveer f 18.000 mee uit de kluis. De kassier, de heer J. Zeeman, was aan het werk in het kantoor. Omstreeks tien uur ging hij bin nendoor naar zijn woning, die naast het bankgebouw is gelegen, om lu cifers te halen. Op het moment, dat hij zich in de keuken bevond, werd hij overvallen door de indringer, die hem met een revolver in de rug dwong, terug te gaan naar het kan toor en de kluis te openen. In de kluis bevond zich onder meer een leren tas, waarin zich de ontvang sten van die dag bevonden. De heer Zeeman kreeg van de bandiet nog de gelegenheid enkele niet geldswaardige papieren uit de tas te nemen. Daarna sloot de indrin ger de kassier op in de kluis, doch gebruikte slechts het dagslot, zodat de kassier zich direct nadat de overvaller zich verwijderd had kon bevrijden. Op handen en voeten begaf de heer Zeeman zich naar de alarm- schel, die zich onder het bureau bevond, en stelde de sirene in wer king, Aangenomen moet worden, dat de overvaller in een gereed staande wagen is vertrokken. Om wonenden en ook een politieman, die op het signaal toesnelden, heb ben niets meer kunnen ontdekken. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de overvaller vermoede lijk via een kelderluik aan de ach terzijde vian de woning is binnen gedrongen. Arrestaties konden tot nu toe niet worden verricht. tmmÈê; De bouw van Rotterdams nieuwe station vordert. De bekisting van het v\Jfde perron, die U hier ziet, is reeds gereed gekomen op enkele werk zaamheden na. Op de achtergrond is het zesde perron zichtbaar. 14.56 n.m. 15.32 n.m. 14.18 n.m. 14.53 n.m. TIEN JAAR GELEDEN Op Koninginnedag klonk „Wilhelmus" in de kerk te Noordwelle Natuurlijk leeft men ook in April 1945 van dag tot dag mee mét de vorderingen die door de geallieer den worden gemaakt. Het is nu wel duidelijk dat het niet lang meer kan duren en iedere dag staat er in het dagboek, dat er grote formaties vliegtuigen over trekken. Vliegtui gen, die hoe langer hoe roekelozer gaan vliegen en maar net doen of er. geen Duitsers meer bestaan. Op Donderdag 5 April worden er niet minder dan drie grote viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Eindelijk had hun af weer vuur dan eens succes. Deze bommenwer pers behoorden tot een formatie van tien, die laag over de duinen kwamen aangevlogen en in alle richtingen dood en verderf zaaiden. In Scharendijke kostte dit doden en gewonden. Veel zwaar oorlogsmateriaal ver trekt in die dagen uit Westenschou- wen naar Scharendijke en wordt daar ingescheept. Het Engelse geschut uit Walche ren en Noord-Beveland bestrijkt nu ook het gehele eiland en alle huizen staan regelmatig te trillen onder de doffe dreunen van het ge schut. Dag in, dag uit, met zo nu en dan enkele uren verpozing. Maar Vrijdag 13 April is er toch een heviger knal, die vele ruiten kapot doet vliegen. Een éénmans- torpedo wordt buiten de duinen door een vliegtuig achtervolgd, de achtervolgde Duitser zet zijn vaar tuig op het strand en laat het daar in de lucht Vliegen. Niet minder dan 900 kg. dynamiet volgens zeg gen van de Duitsers en over een lengte van plm. 150 meter is het duin één vuurzee. De geruchten nemen hand over. hand toe, eind April spreekt men van Engelsen die bij Zierikzee zou den zijn geland, van de op handen zijnde evacuatie van Noordwelle, Serooskerke, Ellemeet en Scharen dijke en ook van de aankomst van vernielingstroepen, die opdracht zouden hebben grote gaten in de dijken te laten springen. Hoewel iedereen spreekt van het gaat goed, huilen de granaten dag en nacht over Schouwen en slaan her en der in. Alles wat rijden kan wordt gevorderd om oorlogsmate riaal te vervoeren, enkele reis Scharendijke. Dag aan dag wagens met granaten, zonder dat men zien kan dat de voorraad mindert. Welk een geweldige hoeveelheid grana ten is hier niet opgeslagen geweest. Ook een zoeklicht moet van boven het duin worden weggehaald, om naar Scharendijke te worden ver voerd. Maar 25 April moet alles weg zijn, zegt men. Paarden en graan. Maar ook paarden worden weg gevoerd, die men voor het land werk niet kan missen en alle graan dat de Duitsers te pakken kunnen krijgen wordt mede ingescheept.. Gelukkig is er veel graan onder gedoken. Als drie N.S.B.-ers 21 ba len bloem willen verduisteren wordt dit door de moffen ontdekt en ze sluiten hun vroegere vrien den in een bunker (24 April). Wel kan men van de Duitsers nu van alles en nog wat kopen. Piano's, radio's, tot etensborden toe. De boeren beginnen op 25 April maar vast met het weghalen en ka pot zagen van de Rommelasperges. Acht man blijven nog op de batterij om daar de zaak te vernielen. Als ze hun werk volbracht hebben ver trekken ze en men ziet nu nog slechts sporadisch enkele Duitsers. Op 27 April laten de Duitsers de eerste bunkers de lucht in vliegen. Het doffe dreunen daarvan ver mengt zich nu met het ontploffen der Engelse granaten, die rijkelijk over Schouwen worden uitgestrooid De havens van Dreischor en Schelp- hoek worden 28 April door de Duit sers onklaar gemaakt. Maar dan beginnen toch tegelijk de berichten over de capitulatie, de dood van Hitier en andere dingen door te dringen en men ziet de vliegtuigen die voedsel brengen in het uitge hongerde Westen des lands. Als ze laag overvliegend terugkomen staat de gehele bevolking te zwaaien en te wuiven. De organist Clement speelt op Zondag 29 April in de kerk van Noordwelle het Wilhel mus, maar de kerkgangers durven nog niet mee te zingen. Op 30 April en 1 Mei altijd maar weer voedselvliegtuigen, in forma ties van tien komen ze de duinen overgevlogen, om dan met een grote boog Oostelijk te zwenken. De be volking wordt wild van enthou siasme. Men vertelt dan op 1 Mei ook, dat de oorlog is afgelopen en de kinderen lopen met vlaggen, maar spoedig komt men tot de ze kerheid dat men te vroeg heeft ge juicht. Op 3 Mei laat een der voedsel vliegtuigen zijn lading ook even beoosten Renesse vallen. Ieder is in de weer om wat van de buit te pakken te krijgen, maar op enkele uitzonderingen na wordt alles net jes bijeen gebracht. De chocolade en de thee zullen te Renesse blijven, de rest moet doorgestuurd worden naar waar men het harder nodig heeft. Maar ouden en jongen eten die dag toch chocolade. Venezuela heeft bedankt als lid van de Int. Arbeidsorganisatie. Aanleiding daartoe is het feit, dat de conferentie van de Petroleum- commissle van de I.L.O. is uitge steld. In het mijngebied van Don- caster, Engeland, zijn Maandag 22 duizend mijnwerkers in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De staking treft zes van de dertien mijnen in dit ge bied. Dinsdag zou op een bijeen komst worden besloten of de sta king zich zal uitbreiden tot alle 26 duizend mijnwerkers in dit gebied. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O O O Vooral gemakkelijkheid en zachtzinnigheid in de omgang j nemen de harten voor ons in. o O 000000<>00000<KKM>00^0000 Het K.N.M.l. verwacht tot Woensdagavond. TOENEMENDE WIND. Na in de avond en nacht enige regen, overdag opklaringen met slechts enkele verspreid optreden de buien. Aanvankelijk matige tot krachtige Zuidelijke, later krach tige tot harde Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 5 Mei. Zon op 5.07; onder 20.12 Maan op 19.10; onder 4.03 6 Mei. Zon op 5.05; onder 20.13 Maan op 20.18; onder 4.24Ï Volle Maan 6 Mei 23.14 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 Mei. 2.27 v.m. 6 Mei. 3.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 5 Mei. 2.00 v.m. 6 Mei. 2.36 v.m. Springtij: 8 en 23 Mei. Doodtij: 17 en 30 Mei. DE BEVRIJDINGS- WITTEBROOD-ACTIE Veel belangstelling voor de bakkersvlaggetjes. Het Nationale Bakkerscomité, dat ter gelegenheid van de 10de ver jaardag van de bevrijding zich be ijvert via een Zweedse wittebrood actie met aangehechte vlaggetjes gelden in te zamelen voor de Stich ting 1940-1945 en voor het Neder landse Rode Kruis, heeft zijn actie moeten uitbreiden. Het comité rekende op de ver koop van 1,5 millioen vlaggetjes op 6 en 7 Mei. De belangstelling van alle Nederlandse bakkers is echter zo groot, dat de aanmaak dezer vlaggetjes tot twee millioen verhoogd moest worden. En nog vraagt men zich af, of deze hoe veelheid voldoende zal zijn. De vlaggetjes tonen aan de ene kant de landkaart van Nederland, waarover de Zweedse vlag wap pert met in de rechter-beneden- hoek het Rode Kruisteken. Aan de achterzijde staat een kwartje voor de Stichting 1940-1945. Op 6 en 7 Mei zullen alle bak kers in ons land speciale decora ties in hun étalages aanbrengen om iedere voorbijganger, en speci aal de huisvrouwen, aan de Zweedse wittebroodsdagen te her inneren. De zeeweringverster king bij Zoutelande Tussen de 25 en 30 woningen ach ter de zeewering te Zoutelande zul len moeten worden afgebroken, voordat het plan tot verhoging en verzwaring van deze zeewering - waartoe minister Algera het vorig jaar persoonlijk opdracht gaf - kan worden uitgevoerd. Over dit plan is op enkele details na overeen stemming bereikt tussen Rijkswa terstaat en de polder Walcheren Het gemeentebestuur van Zou telande zal op korte termijn van de plannen officieel op de hoogte worden gesteld. De wonin- .gen, die onder de slopershamer zul len vallen, staan in de Langstraat, op het Kerkplein en op het Hooge. Ook het Willibrorduspotje op het Kerkplein zal moeten verdwijnen. Waarschijnlijk zullen ook enkele zomerwoningen moeten worden af gebroken. De toestand in Vietnam Amerikanen bltfven premier Diem steunen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft be sloten premier Ngo Dinh Diem ten volle te blijven steunen, aldus werd Dinsdagochtend te Washington ver nomen. Diems successen bij de ge vechten van de laatste dagen heb ben het departement er van over tuigd, dat hij degene is, die ge steund dient te worden. Ook zouden de Verenigde Staten Frankrijk en Bao Dai hebben ver zocht hun beleid te veranderen en zich achter Diem te scharen. Eerder werd door diplomatieke waarnemers te Washington ver klaard, dat er geen tekenen zijn die wijzen op toenadering tussen Frankrijk en de Verenigde Staten inzake het te volgen beleid in Zuid- Vietnam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1