DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nationale herdenking 1955 Gemeente Noordgouwe accepteert aanbod terrein voor lichamelijke oefening Groene Kruis deed veel zegenrijk werk voor de bevolking DINSDAG 3 MEI 1955 No. 17735 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENVEN Eli ADVERTENTIÉN PriJ» 3 meenden bij vooruitbetaling 1 3,50. pcr waak 27 cent* Losse nummers 10 et Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per njm. - Succesje» (man. 15 mm) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zierlkxee, Postbus nr 1. Telefoon' nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenmon Ochtmen Lange Nobelstraat A 171 Zlerikjteo Redecteurt M. J. BU DE VAATE Tef 309 Frankrijk en Duitsland bereiken accoord nvt>r nllp lewpsfips over alle kwesties Succesvolle besprekingen tussen Pinay en Adenauer De Franse minister van buiten landse zaken, Pinay en de West- dultse bondskanselier, dr. Aden auer, hebben in de nacht van Za terdag op Zondag kort voor mid dernacht ,hun besprekingen te Bonn besloten en enige tijd later een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren overeenstemming te heb ben bereikt over alle besproken onderwerpen. De ministers zijn het er over eens, dat ratificatie van de Parijse ver dragen betekent, dat In de op het ogenblik beste omstandigheden be sprekingen met de Sowjet-Unie kunnen worden begonnen ter ver mindering van de 'spanning in in- De V.S. en China Mogelijk directe onderhandelingen met Peking. Van gewoonlijk zeer goed inge lichte zijde te Washington is ver nomen, dat de V.S. het initiatief zullen nemen tot rechtstreekse be- sprekingen met communistisch Chi na om een staken van het vuren in de Straat van Formosa te bereiken, als de regering van Peking niet uiterlijk binnen een week gevolg gegeven heeft aan haar aanbod tot onderhandelingen met de Ameri kaanse regering. Radio Peking heeft Zaterdag ver klaard, dat communistisch China bereid is met de V.S. te spreken over de gespannen toestand in het gebied van Formosa en het gehele Verre Oosten. Het Chinese volk reikt de volken van Engeland, Amerika en Frankrijk de hand, al dus radio Peking. Geen spoorwegstaking in Engeland De leiders van 70.000 Engelse spoorwegarbeiders hebben Zater dagavond een staking in het gehele land, die Zondag te middernacht zou beginnen, afgelast op de belofte, dat er onderhandeld wordt over een nieuw loonstelsel. De officiële herdenking van de slachtoffers van de oorlog, het ver zet alsmede de gesneuvelden in In donesië, zal ditmaal vallen op Woensdag 4 Mei 1955. Om 18 uur wordt de klok van het stadhuis geluid en worden de vlag gen halfstok gehesen. Op dat uur sluiten de winkels, bedrijven en openbare vermakelijkheden, terwijl de café's tot 21 uur dienen gesloten te blijven. Om 19 uur wordt men uitgeno digd zich te verzamelen op het „Kerkplein" bij de Grote Kerk, ten einde deel te nemen aan de „Stille Omgang", welke om 19.15 uur, van af dit plein via de Meelstraat, de beide Nobelstraten en de Gracht- weg naar het R.K. Kerkhof vertrekt en vandaar naar de Algemene Be graafplaats, terug naar het Kerk plein, waar de stoet ontbonden wordt. Iedereen wordt uitgenodigd aan deze „Stille Omgang" deel te ne men. Zij kent rang noch stand en al leen de naaste bloedverwanten van de gesneuvelden hebben een plaats aan het hoofd van de stoet, welke in langzaam tempo onder volkomen stilte voortgaat. Op de Kerkhoven wordt niet ge sproken. Vaandels noch vlaggen worden medegevoerd. Het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen wordt op prijs gesteld. Van 19.45 uur tot 19.57 uur zullen de klokken van het Stadhuis en de R.K. Kerk worden geluid. Om 20 uur precies zullen twee minuten volkomen stilte, maar men ook is, in acht worden genomen. Alsdan zal alle arbeid worden neergelegd, zullen alle verkeers middelen tot stilstand gebracht moeten worden en worden hetzij in huis hetzij buitenshuis de doden staande herdacht. Het ogenblik van algemene stilte wordt aangegeven door de op de stadhuistoren aanwezige sirene. De burgerij wordt verzocht op deze avond te 18 uur tot zons-on- dergang de vlaggen halfstok uit te hangen. Zierikzee, 29 April 1955. De burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. ternationale betrekkingen en over hereniging van Duitsland en an dere hangende problemen. Frankrijk en Westduitsland zul len met bevriende landen van ge dachten wisselen over Europese samenwerking bij de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden, aldus het communiqué. De ministers vinden de tijd geko men om de Europese samenwer king een nieuwe stoot voorwaarts te geven, niet alleen op atoomter rein, maar, naar zij geloofden, zijn er ook mogelijkhaden van éénwor ding op het terrein der vliegtuig industrie en dat van het vervoer. Ook kwam men tot overeenstem ming over de staalfabriek Roech- ling in 't Saargebied. De eigenaars van de fabriek gaan met de oplos sing accoord. Straaljager neergestort Vrijdagmiddag is in Noord-Bra bant een vliegtuigongeluk gebeurd, dat aan een piloot-van de Konink lijke Luchtmacht het leven heeft gekost. Twee Thunderjets F 84 van de vliegbasis Eindhoven kwamen tij dens een oefening in het formatie- vliegen met elkaar in botsing en stortten neer. De omgekomen piloot is de 27- jarige reserve-tweede-luitenant W. Wishaupt uit Maastricht. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Stad en Provincie ZIEBIKZEE De feestverlichting en de optocht Van politiële zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de feest verlichting minstens 4.20 m. boven het wegdek moet worden aange bracht, zulks in verband met de hoogte der wagens, die aan de op tocht deelnemen. De optocht op bevrijdingsdienst De zeer fraai uitgevoerde op tocht, die op Bevrijdingsdag door de straten van de stad zal trekken, volgt de hieronder aangegeven rou te. Voor de middag: Grachtweg (grasdrogerij), Zuidwellebrug, Zuid- wellestraat, Lammermarkt, Varre- markt, Kerkplein Z.Z., Wevershoek, Gat van Westen, Breestraat, Hoofd- Dlt nummer beslaat uit 6 pagina's __BERICHT_ DONDERDAG 5 MEI (Bevrijdingsdag) zal de Nieuwsbode niet worden uitgegeven. In plaats daarvan vindt WOENSDAG de uitgifte plaats. poortstraat, Nieuwe Haven, Oude Haven Z.Z., Kraanplein, Haven park N.Z., Mol, Melkmarkt, Verre- nieuwstraat, Watermolen, St. An- thoniesdam, Lange Nobelstraat, Schuithaven, Mol, Appelmarkt, Poststraat, Kerkplein. Avondroute door de verlichte stad: Balie, Kerkhof Z.Z., Poststr., Appelmarkt, Havenpark Zuidzijde, Kraanplein, Havenpark N.'Z., Mol, Melkmarkt, Verrenieuwstraat, Wa termolen, St. Anthoniesdam, Lange Nobelstraat, Schuithaven, Mol, Ha venplein (opstelling Beurs). Wy vernemen nader dat de oor- spronkeiyk op 30 April vastgestel de Singelloop doorgaat op de dag der bevrijding, 7 uur n.m. Voor de ouden van dagen staan om vier uur veilingkisten gereed als zitplaatsen op het Havenplein (Zuidzijde). Op de samenstelling van de optocht komen wij terug in het volgend nummer. De Sowjet-Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Poesjkin, heeft Zaterdag in een schrijven aan de Westelijke Hoge Commissaris sen toegestemd in een bijeenkomst van de Hoge Commissarissen ter bespreking van de kwestie der we gen-tol voor het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland, die on langs door de Oost-Duitse autori teiten scherp verhoogd is. Het bezoek van de Zweedse vorst en het Koninklijk Paar aan Schou- wen-Duiveland. Te Zierikzee werd de maquette bezichtigd van het nieuw *te bouwen Rode Kruis-ziekenhuis, waarvan de Vorst de eerste steen legde. Met aandacht luisterde Koning Gustaaf VI Adolf naar de uiteenzetting van de architect, de heer J. v. d. Linden te Amsterdam. j Culturele Vereniging krijgt subsidie voor bevrijdingsfeest donderdagavond jl. kwam de raad in voltallige vergadering, on der voorzitterschap van wethouder Géluk, bijeen. Na de opening sprak de voorzit ter'een kort inleidend woord. Naar aanleiding van de gelezen notulen gaf de voorzitter een na dere uiteenzetting inzake de gedeel telijke overdracht van het Groene Kruisgebouw aan de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis". Vervolgens deed de voorzitter verslag van de door hem bijge woonde vergadering per 26 April jl. van de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" te Zierikzee. De voorzitter deed verder enige mededelingen inzake: a. een door B. en W. verzonden schrijven betreffende verzakkin gen in de bestrating van de kom; BURGH-HAAMSTEDE Nog kansen voor de bouw van badhuis Een vrij groot aantal leden waaronder vele dames bezoch ten Donderdag in „Het Wapen van Burgh" de jaarvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van jhr. R. Röell. In zijn openingstoespraak herinnerde de voorzitter aan het liefdevolle werk van Florence Nightingale, dat onlangs is her dacht. Spr. herinnerde verder aan het ontslag van zuster Visser en de benoeming van zuster de Meijer Spr. bracht hulde aan Zuster Vis ser voor het vele door haar ver richte werk. Op verzoek van zuster Visser werd niet officieel afscheid van haar genomen. Door verschil lende omstandigheden kon geen najaarsvergadering worden gehou den. Dank zij de steun van de le den heeft de vereniging zich in het afgelopen jaar uitstekend kunnen handhaven. De voorzitter bracht de gemeente Haamstede dank voor de verhoging van de subsidie. De ge meenten Markelo en Diepenveen schonken een aantal boeken, waar door een bescheiden bibliotheek is gevormd. De achterstallige huur van het wijkgebouw is inmiddels ontvangen. Uit het jaarverslag bleek, dat de Wijkzuster in het jaar 1954 weer veel werk in het belang van de vereniging heeft verricht. Zij heeft voor de wijkverpleging 2223 bezoe ken afgelegd, voor T.B.C.-bestrij- ding 134 en voor kinderhygiène 294. Het Consultatiebureau heeft 23 zittingen gehouden, waarop 523 consulten werden gegeven. Van de hoogtezon is 175 keer gebruik ge maakt, 4 keer werd E.H.B.O.-hulp verleend en 3 transporten werden verzorgd. Uit dit alles blijkt het Groene Kruis een zegen te zijn voor de bèvolking. Na de pauze deelde de voorzitter mee, dat de Emmabloemcollecte in de gemeenten Burgh en Haamstede zal gehouden worden op 5 Mei, welke collecte hij bij de burgerij ten zeerste zou willen aanbevelen, mede omdat de opbrengst geheel aan de plaatselijke vereniging ten goede komt. De voorzitter bracht ook dank aan Zr. de Meijer voor de wijze waarop zij haar taak ten dienste van de leden verricht. De rekening over 1954 wees in ontvangsten en uitgaven aan resp. f 7913,40 en f 8118,77, zodat er een nadelig saldo is van f 205,37. Naar aanleiding van de rekening werd door een der aanwezigen gevraagd deze in het vervolg ter inzage te leggen in het Wijkgebouw, zoals indertijd besloten was, terwijl ook gevraagd werd de agenda op ver schillende punten in de beide ge meenten aan te plakken. Als rap porteur van de financiële commis sie stelde de heer M. Meganck voor de rekening goed te keuren en de penningmeester décharge te ver lenen, waartoe besloten werd. De begroting 1955. De begroting voor 1955 werd daarna behandeld en vastgesteld tot een bedrag van f 9466, waarbij een post van f 133 voor onvoorzien terwijl deze een nadelig saldo aan wijst van f 596. De voorzitter deel de mee, dat het bestuur door het tarief voor het gebruik van de hoogtezon en de huur van het Wijkgebouw te verhogen, poogt dit tekort weg te nemen. Om de hypotheek op het Wijkge bouw af te lossen deed de penning meester de suggestie in 1956 een bazar te organiseren, waarbij de voorzitter zich aansloot. Hij deelde mee, dat het bestuur dan in de na jaarsvergadering met uitgewerkte plannen zal komen. Tot leden van de financiële com missie werden benoemd de heren J. Duson, C. Lemsom, M. Visser. De aftredende bestuursleden, de heren T. L. Jonker, J. A. v. Wave- ren en A. Visser, werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het bevolkingsonderzoek-in de toe komst wellicht anders zal worden georganiseerd. Ook deelde hij mee, dat zuster de Meijer dit voorjaar voor leden van de Ver. v. Huis vrouwen een korte cursus in Zie kenverpleging heeft gegeven en dat het in de bedoeling ligt ook voor andere groepen een dergelijke cursus te geven in de toekomst. Wat de bouw van een badhuis be treft, deelde de voorzitter mee, dat er nog gelden verdeeld moeten worden, waaruit misschien ook voor deze vereniging een bedrag beschikbaar zal komen. Ook be treffende de vestiging van een tandarts in de Westhoek deed de voorzitter enkele mededelingen, waaruit bleek, dat dit een zeer moeilijk probleem is. De school tandartsendienst loopt behoorlijk. De Maatschappelijk Werkster uit Renesse, mej. van Schaik, houdt om de 2 weken zitting in het Wijk gebouw. De film „Onder vier ogen" zal dit najaar worden vertoond, daar deze dit voorjaar niet be schikbaar was. De voorzitter deel de nog mee, dat met zuster de Meijer overleg wordt gepleegd over de aanschaffing van een brom fiets. Bij de rondvraag vroeg een der aanwezigen of het niet gewenst is dat voor de zuster een verklikker voor de telefoon wordt aangeschaft, waarop werd meegedeeld, dat daar reeds aandacht aan is geschonken. Naar aanleiding van een vraag deelde de voorzitter mee, dat er nog dekens voor zieken zijn wan neer deze eventueel nodig mochten zijn. b. een ontvangen schrijven, hou- dendè bericht "van benoeming van een voorzitter en een secre taris enz. door de Raad van Be heer van de Waterleiding-maat schappij te Zierikzee; c. een schrijven van Luctor N.V. te Baarn, houdende toezending van het nog te leveren meubilair v. d. gemeentelijke kleuterschool; d. aankoop van de krotwoning Groeneweg A 138 en e. een door het gemeentebestuur verzonden verzoek aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, betreffende de moelij kheden der bezetting v. d. leerkrachten aan de O. L. school, i.v.m. de 4e leerkracht. Enkele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Van de heer van Almenkerk wordt een weiland gebruikt voor de lichamelijke oefening t.b.v. de leer lingen der O.L. school alhier; bui ten schoolverband mogen die leer lingen ook gebruik maken van deze gelegenheid. De heer van Almen kerk vraagt hiervoor een bedrag van f 150 per - jaar, waarmede de raad zich verenigde, zulks op voor stel van B. en W. en na vooraf ge houden bespreking. Besloten werd aan de Stichting 1940-1945 voor éénmaal een subsi die toe te kennen, i.v.m. het tien jarig jubileum dier Stichting. Na uitvoerige discussie werd op voorstel van B. en W. besloten met 5 tegen 2 stemmen, aan de Cultu rele Vereniging alhier een subsidie te verlenen voor de herdenking van de nationale bevrijding op 5 Mei a.s., omdat genoemde vereniging zich heeft belast met de organisa tie van deze herdenking. Aan dit besluit werd de restrictie verbon den dat de subsidie voornamelijk bedoeld is voor tractatie van de ouden van dagen, leerlingen der kleuterschool en der O.L. school e.d. Subsidie Z.V.U. Na enige bespreking werd voorts besloten op voorstel van B. en W., aan de Werkgroep Zierikzee van de Zeeuwse Volksuniversiteit een sub sidie toe te kennen van 2 cent per inwoner in de vervoerskosten voor de leerlingen der scholen buiten Zierikzee, zulks op dezelfde wijze als dit het vorige jaar is verleend. Dan werd ter tafel gebracht een voorstel van B. en W. om het pre sentiegeld voor de raadsleden te verhogen en te brengen op f 7,50 per lid per vergadering, indien de vergadering in de avonduren wordt gehouden en op f 10 per lid per vergadering, indien de vergadering in de daguren zal worden gehou den, terwijl voor bijwoning van commissievergaderingen genoemde vergoedingen worden gebracht op 50 pet. der voormelde bedragen. Vastgesteld werden: a. Verordening tot wijziging van het Ambtenarenreglement; b. Verordening tot wijziging van het Arbeidsovereenkomstenbe- O v Aan de natuur gaat alleen O ons zijn, niet ons welzijn, ter O harte. a o 99660969969699999999999 Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met enkele buien, maar overdag ook flinke op klaringen. Aanvankelijk krachtige en nu en dan harde Noordweste lijke wind, later tot matig afne mend en naar West of Zuidwest krimpend. Weinig verandering in temperatuur. 4 Mei. Zon op 5.09; onder 20.10 Maan op 18.00; onder 3.44 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Mei. 1.40 v.m. 14.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 Mei. 1.17 v.m. 13.37 n.m. Springtij: 8 en 23 Mei. Doodtij: 17 en 30 Mei. Aan de burgerij van Zierikzee (Ingezonden). Dank zij de medewerking van velen is de ontvangst van Z.M. Ko ning Gustav VI Adolf van Zweden op zeer vlotte en prettige wijze verlopen. Het is mij niet mogelijk iedere dienst, iedere vereniging en de tal van particulieren die er aan mede gewerkt hebben, individueel te be danken. Ik doe dat langs deze weg en ik verzoek U verzekerd te willen zijn van mijn grote erkentelijkheid je gens allen die op enigerlei wijze hun hulp en medewerking verleen den. Zierikzee, 29 April 1955. De burgemeester van Zierikzee. Miniatuur Walcheren geopend Miniatuur Walcheren te Middel burg is Zaterdagmiddag met een korte rede van de voorzitter der Stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, officieel ge opend. Onmiddellijk na zijn rede werd het sein aan 1600 kinderen ge geven om ballonnen los te laten. De kinderen hadden zich rondom de miniatuur opgesteld. Voor de kin deren, wier ballonnen het verst ko men, heeft de Kon. Vereniging „Uit het volk - voor het volk" geldprij zen beschikbaar gesteld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die eind deze week naar Pa rijs reist voor besprekingen van de NAVO en overleg van de Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken, zou volgens berichten uit Washington van plan zijn direct na aankomst in de Franse hoofdstad besprekingen te voeren met hoge Franse autoriteiten om te trachten de uiteenlopende standpunten die Frankrijk en de Ver. Staten ten aanzien van Zuid-Vietnam inne men, met elkaar te verzoenen. sluit der gemeente Noordgouwe, beiden i.v.m. de vacantie-uitke- ring 1955. c. Verordening tot het toekennen bij wijze van voorschot van een uitkering ineens over het le halfjaar 1955 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeen te-personeel. Besloten werd de gemeentebegro ting 1954 te wijzigen, zulks naar aanleiding van de missive van 22 Maart 1955, no. 10661/102, le afd. van Ged. Staten van Zeeland. Voorts werden nog diverse aan gelegenheden besproken als grond aankoop voor woningbouw; bouw nieuwe school, bouw 4 woningwet woningen, rioleringsproblemen i.v. m. de herverkaveling enz. Na de rondvraag werd de verga dering gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1