Het Delta-plan genoot Koninklijke belangstelling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting 1940-1945 rekent op bevolking „Olympia" heeft niet te klagen over gebrek aan mensenmateriaal VRIJDAG 29 APRIL 1956. No. 17734 - 11 le Jaargang ZIERIKZEESCBEWNIEUWSBODE ABONNÊMENlEN ElI ADVERTÊNTlÉN Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent.' Lotte nummert 10 cl Vertchijnt Ointdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (max. 15 mm) II,— per itufc. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelitraat A 171, Zieriltxee. Pottbut nr 1, Teleloon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave- N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelttraat A 171 Zlerlluee RedacteurM. j. BU DE VAATE Tel 309 Een recente foto van H. M. de Koningin, die morgen (Zaterdag 30 April) haar verjaardag hoopt te vieren. HET ZWEEDS STAATSIEBEZOEK Regering gaf banket in het Rijksmuseum De Zweedse hoge gasten werden Woensdag in Den Haag verwel komd door velen op hun weg naar het stadhuis, waar burg. Schok king zijn adres van hulde in het Engels uitsprak. Daarna begaf het hoge gezelschap zich naar de trouwzaal, waar het noenmaal ge bruikt werd. Om twee uur zoef den de auto's met de vorstelijke gasten weer uit de Residentie weg, naar Delft, waar een bezoek werd gebracht aan het Waterloopkundig Laboratorium, waar prof. Thijsse een inlichtende voordracht hield. In het bijzonder werd de aandacht gevraagd voor de proeven betrek king hebbend op het Delta-plan. Met het grote model werden enige demonstraties gegeven. De hele de monstratie duurde slechts een kwartier. Eerst werden twee nor male eb- en vloedgetijden nage bootst en daarna een stormvloed. Tijdens de demonstratie werd met behulp van een kleurstof ook aan getoond hoe bij eb het zoete water grotendeels door het Haringvliet naar zee wordt afgevoerd. Het be zoek duurde ruim een uur. Daarna vertrok men naar Den Haag waar de in ons land woonachtige Zwe den de gelegenheid werd geboden hulde te brengen aan hun vorst en vorstin in de feestzalen van de so ciëteit „De Witte". De Zweedse ge zant sprak na de ontvangst het vorstenpaar toe, waarna 't Zweedse koningslied werd gezongen. On middellijk daarop hield Koning Gustaaf een rede, ingeleid met woorden van dank voor de ont vangst. De Zweedse vorst onder hield zich daarna op hartelijke wij ze met vele leden van de Zweedse kolonie. Diner in het Rijksmuseum. Uit de Residentie vertrokken de gasten weer naar Amsterdam. Voor de tweede maal in de geschiedenis van het Rijksmuseum gaf de rege ring er een diner aan gasten van ons Kon. Paar. Het eerste ter ge legenheid van het bezoek van de Franse president in 1954. Woens dagavond bood de regering het Zweedse vorstenpaar een banket aan. In het midden van de tafel zat de gastheer, minister-president dr. W. Drees met aan zijn rechterzijde Koningin Juliana en naast haar de Zweedse Koning. Tegenover hem zat mevr. Drees met aan haar rech terzijde Prins Bemhard en naast deze koningin Louise. Een talrijk publiek had zich voor de ingang van het Rijksmuseum opgesteld om de aankomst der gasten gade te slaan. De koninklijke gasten wer den ontvangen door minister-pre sident Drees en minister Cals. Bezoek aan de Zweedse Kerk te Rotterdam Donderdagmorgen tien uur arri veerde Koning Gustaaf, in gezel schap van Koningin Juliana en Prins Bernhard te Rotterdam. Li- nea recta werd naar de Zweedse kerk gereden, waar de hoge gasten aan de ingang van het bedehuis werden ontvangen door de burge meester mr. G. E. van Walsum. Het hele bezoek duurde slechts een kwartier. Om even over half elf begaf het hoge gezelschap zich aan boord van een der gemeentelijke boten, waarna een tocht door de havens, dat een uur duurde, een aanvang nam. Bij het Prinsen- hoofd lag de kruiser „De Ruyter" op stroom. De oorlogsbodem vuurde ter ere van het hoge bezoek 21 sa luutschoten af. Om half twaalf was de haven vaart geëindigd en verlieten de vorstelijke gasten met hun gevolg het schip aan het ponton Maasha ven. Hier werd afscheid genomen van de Rotterdamse autoriteiten, waarna de auto's, die zich inmid dels hierheen hadden begeven, zich in beweging zetten, om via de Dordtselaan en de Dordtsestraatweg Rotterdam te verlaten, op weg naar Numansdorp, waar de „Piet Hein" gereed lag om hen naar Zierikzee te brengen. (Zie voor het verdere verslag pagina 2). Internationale spanning vermindert President Eisenhower heeft op een persconferentie gezegd, van mening te zijn, dat de spanningen tussen Oost en West verminderen. Hoewel er tegenover elk gunstig punt-wel een minder gunstig punt gesteld kon worden, was hij van opvatting dat de verhoudingen be ter worden. De inter-Amerikaanse arbei dersorganisatie te Mexico heeft, naar aanleiding van de uitwijzing van de heer Vermeulen, algehele stopzetting geëist van de plenaire vergadering van de petroleumcon- ferentie te Caracas. In Saigon spreken de vuurmonden In Saigon is men gisteren begon nen gebruik te maken van zware artillerie en mortieren. Een achttal mortiergranaten kwam neer ln de aabUheld van het paleis van pre- nier Ngo Dink Diem van Zuid- V'ietnam. Dertig man van de secte Binh Xyen hebben het commissariaat /an de haven van Saigon bezet, zo /erneemt A.F.P. van betrouwbare :ijde. Volgens latere berichten zou het xantal doden en gewonden al tot ïonderd zijn gestegen. Een Franse officier zei, dat het log niet mogelijk was vast te stel en, wie verantwoordelijk is voor iet gevecht. Volgens een voorlopige schatting ?(jn er te Saigon reeds verschei- lene honderden personen gedood of ïewond. Er is overeenstemming bereikt >ver een staken der vyandclükhe- len. TWEEDE KAMER De belastingvoorstellen 10 Mei aan de orde De Tweede Kamer heeft op voorstel van de voorzitter, de heer jerbrandy, besloten de belasting- mtwerpen en de wijziging der ,-Iuurwet aan de orde te stellen op 10 Mei a.s. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming hechtte de Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet Kinderbijslag kleine zelf standigen. De werkingsduur van de Nood wet is bij de wet van 4 Mei 1954 verlengd tot 1 Juli 1955. De wer kingsduur wordt nu andermaal verlengd en wel tot 1 Juli 1956, omdat het uitgesloten moet worden geacht, dat de beoogde wettelijke maatregel inzake een kinderbij slagregeling voor zelfstandigen voor laatstgenoemde datum in werking zal kunnen treden. Opening vierde Landbouwbeurs te Utrecht Te Utrecht is de vierde Land bouwbeurs officieel geopend door de voorzitter van de Algemeen Technische Commissie van het Landbouwschap, de heer T. Al- lersma. De heer Allersma herinnerde er aan, dat in 1936 een bescheiden be gin gemaakt werd van deze beurs, nl. een agrarische afdeling van de najaarsbeurs. De gunstige ontwikkeling van het Utrechtse jaarbeurswezen maakte een afsplitsing noodzakelijk, te meer ook daar men in bepaalde kringen van de landbouwsector een tijdstip in het voorjaar prefereerde. Langzamerhand is toen ontstaan een vakbeurs, omdat het karakter van de landbouwbeurs zich niet ten volle voor het samengaan met de algemene beurs leende en het land- bouwbedrijfsleven gericht is op in dividueel contact. Bovendien wordt dit evenement vooral ook benut om zich indivi dueel te kunnen oriënteren en bij te blijven. Sprekende over een eventuele ontwikkeling van de landbouw beurs als export-beurs zeide de heer Allersma, dat een dergelijke ontwikkeling geleidelijk moet gaan en in de eerste plaats de continu ïteit en regelmaat voldoende moet vastliggen. De heer Allersma deelde mede dat volgens de nieuwste plannen hierover thans meer zekerheid be staat en achtte in dat geval een uitbouw van de landbouwproduc tiemiddelen naar landbouwvoort- brengselen gewenst. Spreker toon de zich tenslotte een voorstander van de oprichting van een speciaal bureau „Export-orders", dat op de beurs bemiddeling en voorlichting zou kunnen geven. y/ Ook te Zierikzee start de collecte ten bate van de Stichting 1940-1945. Ter inleiding hebben wij het Koninklijke woord van Prins Bernhard bewaard, uitgesproken te Amsterdam op de Zaterdag j.l. gehouden bijeenkomst van de Stichting en elders in dit nummer gepubliceerd. Hierin wordt zo dui delijk uiteengezet, dat de Stichting juist ditmaal aller steun nodig heeft, om de grote afsluit-actie succesvol te kunnen volbrengen. De Stichting wil in de toekomst met vaste con tribuanten pogen aan haar verplichtingen te voldoen, zodat de collectes voortaan achterwege blijven. Maar dan is het ook noodzakelijk dat deze slotcollecte een buitengewoon suc ces wordt. Daarom doen wij met vrijmoedigheid een beroep op het publiek de collectanten niet teleur te stellen, maar met milde hand te geven, opdat wij de ereschuld kunnen inlossen jegens hen, die zoveel door de oorlog verloren. Gemeld zij nog dat een gunstige regeling is getroffen m.b.t. de inlevering van niet meer geldige munten. Wellicht zijn er hier en daar nog restanten „oud geld" overgebleven en dit geld krijgt voor de Stichting-collecte weer alle waarde. Bedoeld zijn b.v. halve guldens, zinken kwartjes, zilveren dubbeltjes, bronzen en zinken centen en dan natuurlijk zil veren guldens en gouden tientjes. Al dit geld heeft voor de collecte zijn volle waarde. De collecte te Zierikzee zal gehouden worden van 28 April tot 7 Mei en het is van harte te hopen, dat het eindresultaat een waardige vertolking zal zijn van de dankbaarheid, die wij allen gevoelen over de verlossing uit de nood, nu tien jaar geleden. 22.16 n.m. 23.33 n.m. n.m. 13.21 n.m. 22.01 n.m. 23.21 n.m. n.m. 12.49 n.m. Springtij: 8 en 23 Mei. Doodtij: 17 en 30 Mei. 10 jaar boven een bom geleefd In Velsen-Noord is een 500 En gelse ponden zware blindganger uit de oorlog gevonden. Vrijdagmiddag zal de bom ter plaatse tot explosie worden gebracht. Het is nl. niet mogelijk het gevaarlijke souvenir te demonteren. De Velsense politie heeft in verband met de te ver wachten ontploffing een evacuatie bevel gegeven aan alle bewoners in - - een straal van 500 meter rond de heeft zich Woensdagavond kunnen rekenen, toonden de kwa- vindplaats van de bom. Het gevolg usii__ i- ig dat een groot aantai gezinnen in Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 64499994499999996994494 4 v Met een vriendelijke hand O gegeven, is aangenamer dan met een volle hand. 4m«449999949m4440O4 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond. Aanhoudend vrij zacht weer Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 30 April. Zon op 5.16; onder 20.03 Maan op 13.14; onder2.34 1 Mei. Zon op 5.14; onder 20.05 Maan op 14.28; onder 2.53 2 Mei. Zon op 5.12; onder 20.06 Maan op 15.40; onder 3.10 3 Mei. Zon op 5.11; onder 20.08 Maan op 16.50; onder 3.27 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 April. 9.46 v.m. 1 Mei. 11.06 v.m. 2 Mei. 12.21 v.m. 3 Mei. 0.43 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 April. 9.20 v.m. 1 Mei. 10.40 v.m. 2 Mei. 11.53 v.m. 3 Mei. 0.27 v.m. ZIERIKZEE .Traditionele uitvoeringen met kwalitatieve verschillen De gymnastiekvereniging „Olym- hoge brug en die zich er niet toe weer gepresenteerd in de Concert- a eenmaal op een met geselecteerde zaal te Zierikzee en de indruk is vereniging liggen. bevestigd, dat „Olympia" nog steeds Zonder meer voortreffelijk von- een zeer bloeiende vereniging is. den wi] „Geschichten aus dem Wie- Er is heel wat jeugd in Zierikzee "«wald" van Strauss gedanst in fraaie avondtoiletten, die een vleug en een groot deel blykt gymnastisch van jeugdige schoonheid de zaal te zijn georganiseerd. Met dit vele deden inwaaien. Gekleurde bellch- mensenmateriaal is gelijk de oor- ting op gekleurde toiletten Is een zaak opgespoord, dat vooral het zaak die de leiding wellicht nog j eens in studie kan nemen. Dit vol- gymnastisch gedeelte hier en daar deed nl nlet alti]d even goed wat rommelig was. Zo kwam het einde van een ge- avond, die echter menige deze dichtbevolkte wijk in de mid daguren hun huis zal moeten ver laten terwijl voor de liggende zie ken speciale voorzorgsmaatregelen moesten worden getroffen. De po litie heeft ook voor de rest van Velsen-Noord uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Uit gewoonlijk welingelichte Vietnamese bron is Donderdag ver nomen dat de Amerikaanse ambas sade in Saigon van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken instructies zou hebben ontvangen contact op te nemen met politieke leiders om te spreken over de mogelijkheid een nieuwe rege ring te vormen zonder de huidige premier, Ngo Dinh Diem. de Bie leidde de uitvoering in met een enkel woord en dankte na af loop alle medewerkers, inzonder heid de directeur, de heer J. L. Het is ook wel een hele toer te zweetdruppel kostte, want de tem- Vane, wiens moeder bloemen in werken met dergelijke grote groe- peratuur ln de zaal was veel te ontvangst mocht nemen, evenals de pen. Maar de leiding is van mening hoog. De voorzitter de heer J. G. L. echtgenote van de voorzitter, dat ieder zijn beurt moet krijgen en gelet op de belangstelling der ouders is dit ook wel begrijpelijk. Indrukwekkend als steeds was de triomfale intocht der gymnasten, die - zij het met moeite - allen toch een plaatsje op het overvolle to neel konden vinden. Na het Wil helmus (laten vooral de medewer kenden er om denken stipte eer bied in acht te nemen tijdens het spelen) kregen de kleuters hun kans, die op de tonen van het zo populaire „Falderie faldera" bewe zen, dat zij over aangeboren rhyth- megevoel beschikken en over losse spieren. De evenwichtslatten - voorloper van de balk - waren het „kleutertoestel" bij uitstek en de jongens volgden daarop met een paaloefening, waarbij het echt op teamwerk aankomt. Na het tradi tionele paardspringen der meisjes, kregen de dames hun kans op de j laagbrug. Helemaal vlekkeloos wa- ren de rhythmische oefeningen van - de meisjes en de vrije oefening van l de jongens niet, maar wel bewezen is dat aan dit belangrijk onderdeel van het werkprogramma toch nog alle aandacht wordt besteed. Een J bijzonder accent kreeg de .uitvoe- - ring weer door het rhythmische werk, waarmede de leider, de heer r J. G. L. de Bie, werkelijk eer in legt. „Olympia" bleek over goed dansmateriaal te beschikken en goede beloften in Barcarolle uit I „ïfoffmans Erzahlungen" werden I later in de rhythmische nummers volledig ingelost. De „oude getrouwen" deden het I nog best met een knotsoefening en |J| de aankomende danseuses (ze de- r den het voor de eerste keer in het openbaar) brachten een tweetal bal- f letnummers, gedanst op Menuet uit „Eine kleine Nachmusik" en Me nuet uit de Symphonie in Es dur van W. A. Mozart. Sierlijk en stijl vol, vooral van aankleding, volde den deze nummers ten volle. Werkelijk stram deden de heren het met hun vrije oefening en de meisjes bleken uitstekend ge schoold op de evenwichtsbalk, nog Koningin Louise, Prins Bernhard en Koning Gustaaf (v.l.n.r.) gcfotogra- altijd een moeilijk toestel. Enkele fMrd op de Keukenhof, tijdens de rondgang:, paradepaarden defileerden op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1