Boeren verzuimden hun vee te laten inenten Stad en Provincie Honderdduizend luchtballons met bijbelgedeelten voor Oost-Europa z.v.u. WRIGLEY SNOEK STERKER DAN DE HAAT Veestapels ln beslag genomen Te Staphorst z(jn Maandag de veestapels van drie veehouders ln beslag genomen, omdat deze op grond van gewetensbezwaren had den geweigerd hun veestapels aan reactieproeven op tuberculose te onderwerpen. Deze kwestie heeft reeds een lange voorgeschiedenis gehad en heeft ook reeds voor de Zwolse rechtbank gediend, nadat de bezwaarden tevoren hun stand punt by de minister van landbouw hadden uiteengezet. Zij verklaren dat de minister hun ontheffing van de verplichting ver leend heeft, wat van overheidswe ge echter wordt tegengesproken. Bij de behandeling voor de recht bank werd een boete opgelegd, wat Ingezonden mededeling echter niet tot-gevolg heeft gehad, dat de betrokkenen hun dieren voor controle lieten inenten. Bij drie veehouders in Staphorst is tot inbeslagneming van de ge hele rundveestapel overgegaan, hetgeen leidde tot grote veront waardiging onder de betrokken veehouders, die overigens passief toezagen toen hun dieren onder toezicht van ambtenaren en Rijks politie werden weggevoerd. De be trokken boeren blijven volharden bij hun eenmaal ingenomen stand punt, dat hier sprake is van dwang, welke indruist tegen hun geloofsovertuiging. Dat ataat vast! En 't staat oven vaat, dat men de nieuwe dag niet beter kan beginnen dan met een bord H-O Haver, mout. Gezond en heerlijk voor Jong en oud. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt BROUWERSHAVEN De Emmabloemcollecte op 23 April Aanstaande Zaterdag zal ln de gemeente Brouwershaven de Em mabloemcollecte worden gehouden, welke ten doel heeft de bestrijding van de T.B.C. met kracht ter hand te nemen. Deze collecte, waarvan de noodzakelijkheid reeds duidelijk ln de pers en radio werd verkon digd, draagt thans een bijzonder karakter, daar de opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke af deling van het Groene Kruis. Dit mag een reden temeer zijn, om de overtuiging te durven uit spreken, dat deze collecte aller verwachting zal overtreffen. Het Groene Kruisgebouw, dat de waar devolle spreuk draagt „Door allen, voor allen" symboliseert op een duidelijke wijze de eensgezindheid in deze vereniging. Moge het eind bedrag der collecte hiervan een duidelijk bewijs zijn. BRUINISSE Vergadering Gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op Zaterdag 23 Aprli in openb. vergadering bijeenkomen. In de ver gadering zal de gemeentebegroting 1955 worden behandeld. Verder zal een administratieve wijziging wor den aangebracht in de verordening op de haven-, kade- en overscheep- gelden, terwijl de begroting 1954 eveneens op administratieve onder delen wordt gewijzigd. Afd. Schouwen Bond van Plattelandsvrouwen Onder voorzitterschap van mevr. L. Legemaate-Lemson vergaderde Woensdagmiddag de afd. Schou wen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Na opening werd medegedeeld, dat het Provinciaal bestuur prijs stelt op een contribu tieverhoging met f 1,25, zodat deze thans wordt f 6,50. Besloten werd de afdeling Baambrugge, met de le den waarvan de afdeling destijds een prettig contact had, uit te no digen voor een tegenbezoek. Van het bestuur waren de niet herkies bare dames mevr. L. Legemaate- Lemson (presidente) en mevr. A. Verburg-de Vos (penningmeester- esse), aftredend. Als pres. werd aan wezen mevr. D. Delst-Gast, terwijl in de ontstane vacatures werden benoemd de dames mr. M. J. Keu- nlng-Istha en J. Goemans-van Langeraad. De bestuursfuncties zullen op de volgende vergadering nader worden verdeeld. Besloten werd verder tot het organiseren van een collecte in Mei, t.b.v. de vluchtelingen in Karinthië! Daartoe zullen collectrices worden aange trokken van de verschillende af delingen van andere damesbonden. In October zal voor hetzelfde doel een oliebollenactie worden gehou den. Doel van de zomerreis zal zijn de tentoonstelling E 55 te Rotter dam en/of „Keukenhof". Als afge vaardigden naar de Provinciale vergadering werden aangewezen de dames van Langeraad-der Wedu wen en J. Goemans-van Lange raad. Ten bate van de Stichting 1940-1945 wordt een gift verstrekt van f 25. Mevr. L. N. Huysman- Griep te Rilland-Bath hield een in leiding over „Spreken in het open baar". Spr. heeft plannen cursus sen in het spreken te organiseren voor de verschillende afdelingen op het eiland. Ingezonden mededeling AGGI HEERLIJK VLUG KLAAR! CENT ZIERIKZEE Toogdag Zeeuwse C.J3.T.B. Naar wij vernemen zal de toog dag van de Zeeuwse C.B.T.B. dit jaar te Zierikzee worden gehouden. Als datum is inmiddels Woensdag 8 Juni vastgesteld. „Doornroosje" l. in de Concertzaal Moderne jeugd geboeid door oud sprookje Een met kinderen afgeladen Con certzaal heeft Woensdagmiddag in tens genoten van het sprookje „Doornroosje" gebracht in de be werking van, onder regie en alge hele leiding van Anneke Elro, Ne derlands toverfee, die omstuwd door duizenden enthousiaste kin deren en grote mensen haar triom- fate intochten heeft gemaakt als Sprookjesprinses en als Druivenfee in vaderlandse steden, maar die toch het meest er van houdt de jeugd te pakken met de oude sprookjes, die echter in het kleed van „echt toneel" op de planken worden gebracht. Anneke Elro weet op een bijzondere wijze de kinde ren te boeien en dat zij sterk ac cent legt op het paedagogisch ele ment in de sprookjes is een eigen schap, die haar werk voor de va derlandse jeugd des te waardevoller maakt. Geen griezeldingen, geen typische onrechtvaardigheden in deze sprookjes, maar altijd een ma gistrale overwinning van het goe de, zo duidelijk gevoerd tot een climax, dat de jeugd stampvoet van opgewondenheid. Zo was het ook Woensdagmiddag, waar de kinde ren stil werden onder de voorspel lingen van de boze fee (Baps de Winter), gierden om de hofnar Cupido (Hans Bolland), bewonde rend opzagen tegen de koning (J. Eldering) en koningin (Ida Bagger man), maar eerst ademloos werden als Doornroosje (Anneke Elro) verscheen, die na haar lange slaap door de sprookjesprins wordt wak ker gekust. Vooral de scène (met eigen décors) in de torenkamer van de hofdame Augusta (Willy Roter- mundt) hield de jeugd op zeldzame wijze geboeid. Tegenover veel wat de jeugd neerhaalt in deze vaak zo ruwe en bewogen tijd, moet de op voering van dergelijke sprookjes wel bijzonder waardevol worden genoemd. Naar wij vernemen heeft de N.V. de Concertzaal dan ook besloten dit jaar nog een voorstel ling met Anneke Elro te organi seren. RENESSE Paarden sloegen op hol Maandagmiddag had de landbou wer H. B. te Renesse het ongeluk, dat bij het zaaien zijn paarden op hol sloegen. Een der paarden ging langs de officiële weg, door de dam naar de Prov. straatweg, terwijl het andere paard door de sloot er van door ging. Ter hoogte van de wo ning van de heer v. d. Zande aan de Stoofweg wist B., die ijlings, achter op een motorfiets gezeten, de achtervolging had ingezet, de paarden tot stilstand te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich op dit drukke weggedeelte ge lukkig niet voor. De zaaimachine werd ernstig beschadigd. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Zware geloofsvervolging achter „ijzeren gordijn" Nog dit jaar zullen een honderd duizend met waterstof gevulde luchtballons in West-Duitsland worden opgelaten, .die het lucht ruim zullen kiezen over het yzeren gordijn, voorzien van gedrukte bij belgedeelten en tractaten in de ta len der landen ln Oost-Europa. De Amerikaanse evangelist, Billy J. Hargis uit Tulsa (Oklahoma) deed op doorreis naar een geheime plaats waar de ballons zullen wor den opgelaten, in West-Duitsland, Nederland aan, waar hü wat heeft verteld over deze actie. Hjj was vergezeld door een lid van de „Bij bel Balion Commissie", dr. E. F. Webber uit Oklahoma City en de fotograaf, de heer Charles Webber. Dit is de derde reis van dr. Har- gis naar West-Duitsland, waar hij het toezicht heeft op het oplaten van de ballons met de. bijbelgedeel ten, bestemd voor Rusland, Tsje- choslowakije en Polen. Deze actie wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.), waarvan het secretariaat is geves tigd in Amsterdam. Actieve Nederlandse Organisatie. Dr. Hargis roemde het werk van de Nederlandse organisatie „acti- veringswerk geestelijke weerbaar heid", welker arbied wel is geïn spireerd door de I.C.C.C., doch die de ballonactie zelfstandig heeftop- gezet en uitgevoerd. „Indien er in ieder land een dergelijke anti-com munistische groep zo actief zou Verklaring van Ds Niemoeller Voor Protestantse studenten ln Karlsruhe heeft dominee Niemöller de president der Evangelische Kerk in Hessen, verklaard, dat de Duit sers in de Sowjet-zóne voor het Westen verloren zullen zijn, wan neer de Russen vijftien jaren lang hun bewind zullen kunnen hand haven. De communistische propa ganda ging volgens Ds. Niemöller, die zojuist van een reis door de Sowjet-zóne ls teruggekeerd, niet zonder meer aan de jeugd voorbij. Ds. Niemöller ,die bekend staat om zijn heftige aanvallen op de Wes telijke politici en de West-Duitse bewapening, zei: „Ik ben niet van plan de definitieve verdeling van Duitsland te aanvaarden, ofwel ik zal naar de Sowjet-zóne emigreren en daar met de anderen te gronde gaan". werken als in Nederland, zou het ijzeren gordijn spoedig verbrokke len, terwijl de nu in slavernij le vende mensen, in vrijheid de ke tenen zoud afschudden". De geuite critiek op de actie van de I.C.C.C. -door het Nederlands Bijbelgenootschap en de Wereld raad van Kerken, als zouden de onderdrukte gelovigen in de com munistische landen nog een zekere vrijheid van godsdienst genieten, noemde dr. Hargis onwaar. „De enige religieuze leiders, die thans achter het ijzeren gordijn nog op treden, zijn rode speelpoppen, knechten van Moskou". De rappor ten die men uit die landen heeft ontvangen, spreken slechts van on gekende geloofsvervolgingen en onderdrukkingen, aldus dr. Hargis. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoeterwoude (toez.) en te Gietervéen (toez.): vicaris G. J. van Embden, Terneuzen; te Rid derkerk: H. Harkema, Ziest; te Overschild: cand. M. Brinksma, Maarssen; te Zutphen (toez.): A. Faber, Boxum; te Kampen: J. v. d. Velden, De Bilt; te Oosterland- Den Oever: cand. C. J. Pak, Ouder kerk a.d. Amstel; te Westmaas (toez.): cand. C. D. Kousemaker, Overveen. Aangenomen naar Utrecht (toez. als studentenpredikant): E. J. Be ker, Workum. Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJs- sel: G. Boer, Gouda; voor Wezep: J. van Dijk, Woubrugge; voor Hoo- geveen: H. A. Labrie, Den Ham (O.); voor Putten: J. Wieman, Oude water; voor Gorinchem: J. W. de Bruijn, Harderwijk; voor Ede: J. de Lange, Nunspeet; voor St. Maar tensdijk (toez.): J. v. d. Haar, Wad- dinxveen; voor Bunschoten: P. Westland, Waarder (Z.H.). Ger. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willin- ge Langerak: A. C. Mooij, Gorin chem; te Wons (Fr.): cand. H. Bos wijk, Ermelo. Aangenomen naar Oppenhuizen: cand. D. Kronemeijer, Kollum; naar Buitenpost: S. de Vries, Sel- lingen; naar Deventer (vac.-G. Leene): C. Glaubitz, Hallum. Bedankt voor Hengelo (O.): J. Verlare, 's-Gravenzande; voor Am stelveen: J. Wilschut, Genderen; voor Bloemendaal: H. A. L. v. d. Linden, De Bilt; voor Leeuwarden: H. B. Weijland, Hasselt. Ger. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zwolle (voor miss. dienst voor Oost-Soemba): C. v. Kalkeren, IJsselmonde - Bolnes - Slikkerveer; te Smunville (Ontario, Canada): J. Verkade, Voorburg; te Monte Allegre (Brazilië): E. Koop, Zaandam; te Kantens: cand. D. K. smit, Kommerzijl. Aangenomen naar Overschie: H. J. Nijennuis, Oud Loosdrecht. Chr. Gerei. Kerk Beroepen te Gouda: H. U. Wes- terterp, Kutten a.d. Dedemsvaart; te Banneau-Westiock (Alberta, Ca nada): G. H. Polman, 's-Graven- nage-Oost; te Drieoergen: H. C. v. d. Ent, Werkendam. Bedankt voor Knschedé-Oost: B. Bijieveid, Noordeloos. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht en voor Hendrik Ido Ambacht: J. W. Ker sten, Genemuiden; voor Paterson Peoples Park (U.S.A.); J. W. Ver- gunst, Corsica (U.S.A.); voor Nieuw Beijerland: Chr. van Dam, Barne- veld. Chr. Ger. Gemeenten Beroepbaar verklaard: cand. H. Groen, Bussum. Beroepen te Drachten: cand. H. Groen, Bussum. Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rotterdam-Zuid: M. v. d. Ketterij, Aiblasserdam. Schrijfster Clare Lennart over eigen weik In de sfeer van gespannen aan dacht, die eigen is aan Z.V.U.-le zingen, heeft de schrijfster mevr. C. H. v. d. Boogaard-Klaver, beter bekend onder het pseudoniem Clare Lennart, Woensdagavond, onder auspiciën van de Z.V.U. een lezing gehouden in de foyer van de Con certzaal over haar eigen werk. De schrijfster heeft op innemende wij ze het aanwezige publiek iets ver teld over het motief van het schrij versschap en de hiermede samen hangende problematiek, die voor Clare Lennart vooral in het begin bestond uit het overwinnen van de schrijfweerzin. In de fantasie kre gen mensen en gebeurtenissen ge stalte, maar het duurde geruime tijd voor deze fantasieën in letters waren gestold. Een enorme invloed op de schrijfster heeft de natuur gehad, waarmede zij in haar jeugd innig contact had, door verblijf op de Veluwe. Het wonen op een bui ten in een zo natuurlijke omgeving heeft op de schrijfster een allesbe heersende invloed gehad. Merk waardig was haar mededeling, dat eerst de mensen, landschappen, ste den of huizen in haar gedachten- wereld ontstaan, waarna het ver haal „vanzelf komt". Bij een prin cipiële waardebepaling van het le ven - zoals de schrijfster deze ook in haar boeken tot uitdrukking brengt - domineert het genieten van dingen „die ons verstand wei gert als waardevol te beschouwen". Het zijn de kleine dingen in het leven, die plotseling het duizeling wekkend besef van eigen geluk doen ontstaan. Gevaarlijk is hier in slechts al te zeer zich over te geven aan de droom. De schrijver, aldus spr., moet een mogelijkheid scheppen te leven tussen droom en werkelijkheid. Bij het schrijven is het vaak ook zo dat een reëel ge beuren de onderstroom van de fan tasie doet ontspringen. Clare Len nart wees tenslotte op de onbecij- ferbaarheid van de goedheid des levens. Wie zich hieraan overgeeft in het huidig tijdsgewricht wordt wel beschuldigd van escapisme, maar spr. meende dat men nu een maal het risico van goedheid en liefde in het leven moet nemen. Van haar boeken noemde zij „Mal lemolen", „Huisjes van kaarten", Serenade uit de verte" en haar laatste werk: „De stad met roze huizen". Dr. J. J. Westendorp Boer- ma leidde de spr. in en dankte na afloop voor haar interessante cau serie. De firma S. Ochtman was aanwezig met een boekenstand, waarin werken van de schrijfster te koop werden aangeboden. VOETBAL K.N.VJB. Afdeling Zeeland Dreischor I-Renesse I 1-2 Dreischor miste van Hattem, Re- nesse A. Jonker, P. Wandel en J. Verboom. Voor de rust had het met de wind in de rug spelende Renesse een grote veldmeerderheid, welke zij slechts door 1 doelpunt van M. van Splunder wist uit te drukken (0-1). Vele harde schoten gingen juist naast over het doel, maar ook de Dreischor-verdediging, waarin Roskam en de Waaij een prima par tij speelden, greep verscheidene malen goed in. Na de rust had Dreischor het beste van het spel en na 10 minuten slaagde zij er in, na een hoekschop, met een hard schot via de lat gelijk te maken (1-1). Bij Renesse viel rechtsback J. Dalebout op en ook doelman Korsman wist vele aanvallen mooi te onderschep pen. Twee minuten voor tijd brak J. Noordijk op de rechtervleugel mooi door, waarna hij de bal tac tisch tussen de backs plaatste en A. Kappers er goed bij was om zijn club alsnog de beide puntjes te be zorgen (1-2). Ingezonden mededeling KAuW heerlijk - verfrissend '•zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust KORFBAL S.D.K.B. Renesse I-Zeemeeuwen I 1-3 Renesse telde invallers voor C. en M. Verseput. Voor de rust had de thuisclub het beste van het spel. In de 10e minuut gaf mej. N. Kap pers uit een strafworp Renesse de leiding (1-0), maar nog voor de rust bracht Abr. Boogerd de partijen op gelijke voet (1-1). Na de vakwisse ling bleek de Renesse-aanval niet over voldoende stootkracht te be schikken om het de verdediging der gasten lastig te maken. De Zeemeeuwen-aanvallen waren ge vaarlijker en H. Braam wist twee maal te doelpunten (1-3). Met deze stand kwam het einde van deze Ingezonden mededeling Vlotte NACHTJAPONNEN van prima Popeline in diverse moderne kleuren, alle maten, slechts 5.65 t Qtch ba fa/ tr> ooordctlgv bl) vaak harde wedstrijd. Scheidsrech ter Brouwer, die streng moest op treden, zag zich zelfs genoodzaakt Boogerd een waarschuwing te ge ven. Burgh I-Die Gouwe I 8-1 Die Gouwe verscheen met slechts 5 dames, wat een grote handicap betekende. S. Slager wist al spoe dig tweemaal te scoren (2-0). Na de vakwisseling was het S. Roos, die de stand op 4-0 bracht, waarmede de rust inging. Hoewel de gasten dapper tegenstand boden was het Burgh-overwicht na de rust nog groter dan ervoor. Schrier bracht al gauw de stand op 6-0. In de be ginopstelling waren het S. Slager en mej. J. v. d. Weel die de score tot 8-0 opvoerden. Tenslotte was het H. Braber, die met een mooi schot de eer voor de gasten wist te redden (8-1). Ingezonden mededeling ONTVELLINGEN A P P E L MARKT TELEFOON 424 FEUILLETON 19 door H. van Heeswijk Toen was er een lachje door de tranen heengebroken en met zijn kinderlijke verbaasdheid had hij gevraagd: „Heus? Kunt U dat? Maar hij is zo groot en sterk en hij kijkt altijd zo lelijk. Bent U ook zo sterk?" „Nou", had Antoon geantwoord, „als hij hier komt, eet ik hem met huid en haar op!" „O!" Zijn bewondering steeg met elke seconde. „Maar dat moogt u niet doen, want mama zegt, dat hij helemaal alleen het schip bestuurt, en als hij weg is, wie moet het dan doen?" „Nu, dan zullen we hem maar la ten leven!" „Dan vind Ik u liefl" was het antwoord geweest en om het be wijs daarvan te geven, had hij hem op de wang gezoend. „Maar Bennie!" „O, mama, deze mijnheer is hele maal niet bang voor die boze man. Hij heeft gezegd dat hij hem wel kan opeten". Antoon had zich terstond omge draaid en de jongen op de grond gezet. Voor hem stond een hoge, in donker gewaad geklede, slanke ge daante, die twee grote, lichtbruine ogen op hem vestigde. Het was vreemd; hij had zich een paar maal een voorstelling ge vormd van de dame uit de hut naast hem, maar het beeld, dat hij nu in werkelijkheid zag, was nooit in zijn fantasie opgekomen en mis schien bereidde het hem een ge mengde verrassing. Maar de trek ken van haar gelaat waren fijn en dat gaf iets jeugdigs aan haar, wat haar leeftijd ook mocht zijn. En haar houding, hoewel volkomen ongedwongen, miste zowel de gra tie van een jonge vrouw als de blooheid van een meisje. Hier stond voor hem een vrouw, die het leven kende, die het leed gepeild had. Ze keek ernstig en om haar mond plooide zich een pijnlijke trek; met een vrolijke glimlach zou hij zeer aangenaam zijn geweest, maar de ze lippen wekten een gevoel op, als of ze zich zelden tot een glimlach vormden. Doch al bezat ze geen be valligheid, ze had een zeer heldere, welluidende stem. Tenslotte betrapte Antoon er zich op dat hij op een onbeleefde ma nier deze vrouw aanstaarde. Hij maakte onmiddellijk een buiging en zei: „Pardon mevrouw, ik heb uw zoontje in bescherming geno men voor de barse kapitein. Hij heeft me bijna omvergelopen". „Het is zo'n kleine wildzang", was haar antwoord. „Heb je meneer al bedankt, Bennie?" Lachend weerde de jongeman dit af: „Het heeft immers niets te be tekenen, mevrouw". Dit was de eerste ontmoeting ge weest. Later op een dag zat hij in een gemakkelijke stoel op het dek te lezen, toen de kleine jongen eensklaps voor hem stond. „Mag ik bij u zitten, mijnheer?" „Maar Bennie", bestrafte hem zijn moeder, die achter hem aan kwam, doch Antoon antwoordde lachend: „Kom jij maar bij me zit ten, hoor, ik vind het juist leuk, dat je me gezelschap komt houden. Mag het mevrouw?" Ze had er geen bezwaar tegen. De hartelijkheid, waarmede de jon geman met haar zoontje omging, boezemde haar vertrouwen in en Antoon schoof onmiddellijk twee stoelen bij. Toen hij de vrouw nog eens aankeek, flitste hem door de gedachten: die trekken, dat gelaat, waar heb ik het meer gezien? Doch hij had geen tijd hier langer over na te denken, want de kleine Ben nie bestormde hem met vragen en praatte honderd uit. „Wij gaan helemaal naar Suez, ziet U. Ik weet wel niet waar het is, want ik ben er nooit geweest, maar het moet een heel eind varen zijn. Ik ben nog nooit op zee ge weest. Bent U wel eens eerder op zee geweest? Al drie keer? Gaat U helemaal naar Indië? O, wat ver. Dat is nog veel verder dan Suez hé? Vindt U dat fijn? Ik wel, ik zou altijd wel willen varen. U niet? Ik vind het op een boot veel mooi er dan in een trein, U niet? Ik wel. Ik vind alles hier fijn, behalve die boze mijnheer. Hij houdt niet van jongens. Houdt U van jongens, zo als ik? Ja? Kunt U ook met jon gens spelen? Ja? Dan moet U eens met mij spelen gaan. Ik heb nooit iemand anders dan mama. Ja, ma ma is wel lief, maar ik wou wel graag dat mijn papa er ook weer was. Papa is dood, ziet U", ver klaarde hij met een ernstig gezicht: Maar toen weer vrolijker: „Komt U eens bij mij spelen? Mag het, mama?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2