ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oostenrijks-Russische besprekingen succesvol beëindigd Internationale Landbouwbeurs twee maal zo groot als vorige ZATERDAG 16 APRIL 1855 No. 17737 - llle Jaargang ABONNEMENl EN Ell ADVERTENTIÉN Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling 3.50. per week 27 cenL* Lotte nummert 10 Ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succes jet (ma* 15 mm) II,- per ttuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee. Postbus nr 1, Telefoon* nr 32, Girorekening nr 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee Redacteur: M. J. BU DE VAATE Tel 309 De weg naar de vrijheid gebaand Oostenrijkse afgevaardigden, on der leiding van kanselier Raab, hebben Donderdagavond hun over leg met de Sowjet-lelders over een Oostenrijks staatsverdrag beëin digd. Zij verklaarden, dat de be sprekingen, welke drie dagen heb ben geduurd, tot overeenstemming op de belangrijkste punten hebben geleld. „De weg is practisch vrij", zo zeide staatssecretaris Kreisky, toen hij met dr. Raab terugkeerde van een banket, dat premier Boelganin de Oostenrijkers in het Kremlin had aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich partijsecretaris Chroesjtsjef, minister Molotof, president Wo- rosjilof, oud-premier Malenkof en vice-premier Mikojan. Het diner duurde vijf uur. Vrijdagochtend is op het Kremlin het Oostenrijks-Russisch memo randum geparafeerd. De Russen verklaren zich bereid een staatsverdrag met Oostenrijk te sluiten op basis van het in Sep tember 1949 uitgewerkte ontwerp. Zij stellen voor, dat de vier grote mogendheden gezamenlijk de onaf hankelijkheid van Oostenrijk waar borgen. Binkkade van Saigon De particuliere legers van de Hoa Hao-secte en van de organi satie Bihn Oe Jen hebben hun eni ge tijd gestaakte blokkade van Sai gon hervat. Zij bedreigen elke vrachtautobestuurder, die voorra den naar de stad wil brengen met de dood. In plaatsen ten Westen van Saigon zijn honderden vracht auto's tegengehouden. Woensdag bereikten slechts 220 voertuigen Saigon, vergeleken met normaliter 2.000 tot 3.000. Donderdag is een officier van het Zuid-Vietnamese leger gesneuveld, toen troepen van generaal Ba Cut, de dissidente Hoa Hao-leider, het vuur openden op een bataljon van het Zuid-Vietnamese leger, 50 km ten Zuiden van Sadec. Woensdag werden 16 mensen gewond door mortiervuur van strijdkrachten van Ba Cut op de marktplaats van Sadec, 120 km ten Zuid-Oosten van Saigon. Man kocht lot en stal bijna vijf mille Mevrouw S. M. H. Penard, col- lectrice van de Nederlandse Staatsloterij, heeft Donderdag de schrik van haar leven beleefd. In haar woonark „Vrouwe Fortuna" aan de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam vervoegde zich een heer, die haar verzocht hem een loterijbriefje te verkopen. Toen zij zich even omdraaide om aan dit verzoek te voldoen, duwde de man haar in de rug, greep de aanwe zige contanten en slpot haar ver volgens op in haar kantoortje. Daar de verkoop van de briefjes j.l. Dinsdag begonnen is en de be langstelling voor de Staatsloterij nog steeds stijgt, had zij een flink bedrag in huis. Naar schatting be draagt de buit circa f 4700. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. „Vrouwe Fortuna" is mevr. Penard deze morgen niet bijster welgezind geweest. De fiets en zijn honderden typen Tijdens een in 13 Nederlandse rijwielfabrieken ingesteld onder zoek zijn gemiddeld 513 typen nor male uitvoeringen dames- en he renrijwielen aangetroffen, met als minimum in één bedrijf 173 typen en met als maximum liefst 1020 af wijkende typen naar kleur, hoogte, remmechanisme en duurteklasse. Dit blijkt uit een door de Neder landse Stichting voor de Statistiek samengesteld rapport inzake „ty- penverscheidenheid rijwielonderde len". De dertien bedrijven, die in het onderzoek werden betrokken, voorzien in 65 procent van de be hoefte op de binnenlandse markt. Naar van gezaghebbende Ame rikaanse zijde te Washington wordt vernomen, hebben de V.S. de Sow- jet-regering laten weten dat zij voorstander zijn van een veelvul- diger contact tussen de Sowjet-lel ders en de diplomatieke vertegen woordigers van de Westelijke mo gendheden te Moskou ten einde de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren. Oostenrijk wordt economisch on afhankelijk. Het verplicht zich een politiek te voeren, die vrij is van welk militair bondgenootschap ook. Rusland belooft alle Oostenrijkse krijgsgevangenen vrij te laten. Rusland geeft de petroleum aan de Oostenrijkers terug. Adolf Schart, de Oostenrijkse vice-kanseller, heeft tegenover de pers verklaard: „Wij zijn zeer vol daan. Ik geloof dat de Westelijke mogendheden met een en ander ac- coord zullen gaan en dat wij spoe dig een staatsverdrag zullen heb ben". Droog plekje in straat Mysterie te Oudenbosch opgelost De inwoners van Oudenbosch werden de laatste malen herhaal delijk geattendeerd op een gedeelte van het plaveisel in de Prof. van Ginnekenstraat. Bij regen of sneeuw was deze plek namelijk in korte tijd opgedroogd en bij regen achtig weer had men altijd de in druk dat er een auto had gestaan, die de grond daaronder had droog gehouden. Dezer dagen heeft men het „mys terie" opgelost. Een bewoner van de Prof. van Ginnekenstraat ont dekte electrische stromingen in zijn zaak en waarschuwde de P.N. E.M. Deze vond de oorzaak in de droge plek. Daar werd namelijk een kabelstoring onder het wegdek aangetroffen, zoals men nog nim mer tevoren had meegemaakt. De storing veroorzaakte een warmte- uitstraling van de kracht van een 5 K.W. straalkacheltje. Verloren „bankje" Drie jaar geleden heeft mej. W. Beerkens te Siebengewald bij werkzaamheden op het land een bankbiljet van f 10 ver loren. Ondanks nasporingen werd het niet terugevonden. Haar broer heeft thans bij het ploegen het verloren „bankje" te voorschijn gebracht. Het bil jet bleek het driejarig verblijf in de aarde zo goed doorstaan te hebben, dot het nog zeer toonbaar was. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Een deel van de arbeiders der gemeentelijke stads reiniging te Amsterdam, dat Don derdagavond in vergadering, bijeen is geweest in het gebouw De Brak ke Grond, is daar zonder stemming accoord gegaan met het voorstel van het actie-comité niet opnieuw in staking te gaan. IJMUIDEN. Donderdag is in de overdekte zweminrichting „Het Velserbad" te Velsen de 10-jarige jongen P. M. V. uit Velsen-Noord verdronken. Het kind lag in het diepe bad en over de oorzaak van dit ongeval tast men nog volkomen in het duister. IJMUIDEN. In Katwijk zowel als in IJmuiden worden thans voor bereidingen getroffen voor de emi gratie van een dertigtal haringvis sers naar de Oostkust van Canada. Men onderzoekt de voorwaarden waaronder de vissers daar komen te werken. Hierbij zijn o.m. betrok ken de heren N. Parlevliet Jr. van de rederij Rijnstroom uit Katwijk aan Zee en de heer J. Stockhamer uit Londen. AMSTERDAM. In het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam heeft minister S. L. Mansholt Vrijdagmorgen om elf uur de derde internationale ten toonstelling „De Suiker", die een industrieel karakter draagt, ge opend. Prins Bernhard is bescherm heer van de tentoonstelling, die tot 26 April duurt. Met het motorschip „Sibajak", dat, zoals is gemeld, vandaag te Rotterdam wordt verwacht, keren 850 militairen, gezinsleden van de ze militairen en burgerpersoneel, afkomstig van de voormalige land macht Ned. Nieuw-Guinea, naar Nederland terug. Tot de opvaren den van de „Sibajak" behoren ook de commandant Landmacht Neder lands Nieuw-Guinea, kolonel D. Huiting en verscheidene officieren van zijn staf. Stad en Provincie Het rusthuis„Duinoord" te Haamstede Hoewel het nog wel enige tijd zal duren voor de eerste bewoners in het in aanbouw zijnde rusthuis „Duinoord" hun intrek zullen ne men, begint er toch hier en daar enige tekening te komen, hoe dit gebouw er in zijn omgeving uit zal zien. De toegangswegen naar het gebouw en het terrein rond het ge bouw zijn reeds gedeeltelijk aange legd. Ook werden vorige week de pannen eindelijk op het dak gelegd zodat nu ook aan de buitenkant het gebouw afgewerkt kan worden. In het gebouw moet nog heel wat ge beuren voor het bewoonbaar is, al kan men nu reeds een indruk krij gen van de moderne keuken met de vlak bij gelegen eet-conversatie- zaal. Met het oog op de over enige tijd te beginnen inrichting en be noeming van personeel, is met in gang van 1 Mei tot directrice van het rusthuis benoemd zr. H. G. C. de Bode te Nijmegen, terwijl als tuinman-concierge de heer J. v. d. Bos te Haamstede benoemd werd. RENESSE Bewusteloze man gevonden Woensdagavond te 22.30 uur, vonden enkele brandweerlieden, welke met de brandweerauto van een cursus uit Zierikzee terugkeer den, ter hoogte van Klein Grol de heer F. P. uit Alkmaar, in bewus teloze toestand met een hoofdwond langs de weg liggen. Dr. Simons, welke de eerste hulp verleen de, achtte directe overbrenging per ziekenauto naar het ziekenhuis ge wenst. Naar wij nader vernemen was de heer F. P. van beroep ma chinist, bij de reparatie van een lo comotief aan het hoofd gewond ge raakt. Op weg naar de dokter had hij het bewustzijn verloren. „Hoe luistert men naar muziek Op Woensdag 13 April hield de heer Jac. M. Luykenaar te Zierik zee in de consistorie der Ned. Her vormde Kerk alhier een lezing over het onderwerp: „Hoe luistert men naar muziek?" De avond werd ge houden onder auspiciën van de Prov. Culturele Commissie der Ned. Herv. Kerk. Spr. merkte op dat het onjuist is te zeggen: „Ik heb geen verstand van muziek", want bij het waarderen van mu ziek komt het niet louter op ver stand aan. Middels enkele gramo- foonplaten maakte hij de aanwezi gen vertrouwd met de klank van de verschillende instrumenten. Aan het slot werden verschillende be kende muziekwerken ten gehore gebracht. Na afloop dankte ds. van Liere de spreker voor de wijze waarop hij het onderwerp had be handeld en de leden van de vrou wenvereniging, die voor thee had den gezorgd. De belangstelling voor deze culturele avond had zeker nog wel groter kunnen zijn, want het gebodene was geschikt voor een ruime kring en stond op hoog peil. Monument Rampslachtoffers Zoals reeds gemeld zal burge meester S. W. A. Laurense heden- (Zaterdag)-middag om twee uur op de algemene begraafplaats het mo nument onthullen ter nagedach tenis van de bij de ramp van 1 Fe bruari om het leven gekomen slachtoffers. BRUINISSE Paasmiddag Bej aardensocieteit Ook al was Pasen dan al enige dagen achter de rug, voor de Be jaardenmiddag, die in het teken van Pasen zou staan, bestond zeer grote belangstelling en Ds. Brem- mer, Ger. predikant, sprak een openingswoord naar aanleiding van het Paasevangelie uit Mattheus 28. Een koortje zong daarna enkele lie deren en ook in het verdere ge deelte van de middag liet dit koor tje zich nog enkele malen horen, terwijl ook de samenzang door alle bejaarden druk werd beoefend. On der doodse stilte werd geluisterd naar het prachtige vrije Paasver- haal, verteld door mevr. Bremmer, „Paasklokken luiden". Enkele da mes droegen gedichten voor, ter wijl de heer M. Krijger, ouderling der Ned. Herv. kerk, een slotwoord sprak naar aanleiding van de ge schiedenis der Emmaüsgangers. De leiding was dit keer in handen van mevr. van den Brink. Het bewijs is geleverd, dat niet alleen met Kerstmis maar ook met Pasen een stemmingsvolle wijdingsmiddag kan worden gehouden. VAN 28 APRIL TOT EN MET 4 MEI Expositieruimte van 21000 M! De Internationale Landbouwbeurs die van 28 April tot en met 4 Mei In Utrecht wordt gehouden, zal ruim twee maal zo groot zjjn als die van verleden jaar. Waren de inzendingen in 1954 uit sluitend in de Bernhardhal onder gebracht, waar zij een ruimte van 9 duizend m2 in beslag namen, nu is een groot deel van het open ter rein aan de Croeselaan, alsmede een deel van de Margriethal gere serveerd, een expositieruimte van in totaal 21 duizend m2. Aan de komende landbouwbeurs, de vierde sinds 1952 door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs georganiseerd, zullen 184 firma's deelnemen. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 106. Geëxposeerd worden onder an dere tractoren voor de landbouw, freesmachines, cultivatoren, ploe gen, eggen, zaai-, plant- en poot- machines, maaimachines, dorsma chines, combines, oogstmachines voor aardappelen, bieten, mais en vlas, weidesiepen, hooibouwwerk- tuigen, elevatoren, hooiblazers, strobinders, stropersen en -snijders silo's, drooginstallaties, hijs- en hefwerktuigen, transporteurs, land- bouwwagens, kruiwagens, tuin- bouwtrekkers, beregeningsinstalla- ties, sproei- en spuitwerktuigen verstuivers, gazonmaaimachines, ROTTERDAM. De 79-jarige heer J. Blok, uit de Goereesestraat te Rotterdam, die Dinsdagmorgen op de rijbaan van de Zuiderparkweg in bewusteloze toestand werd aan getroffen, is in het Zuiderziekerf- huis overleden. De man was zwaar gewond en had o.m. een schedel- basisbreuk. Zeer waarschijnlijk is hij door een auttf aangereden. schoffelmachines, stalinrichtingen, benodigdheden voor veeteelt (ook voor pluimvee), veeverzorgingsar- tikelen, veevoedermachines, schu ren, kippenhokken, broeikassen, melkgereedschappen, melkmachi nes, mestverspreiders, kunstmest stoffen en -strooiers, sorteermachi- nes voor aardappelen, fruit en gra nen, pompen, motoren, veevoeder, zaaizaden, bestrijdings- en ont smettingsmiddelen. Oostenrijk weer vrij Olie en krijgsgevangenen terug De Sowjet-Unie heeft Vrijdag in gestemd met het teruggeven van de onder Russisch beheer staande olieraffinaderijen en olievelden in Oostenrijk in ruil voor leveranties van ruwe olie. Rusland heeft toegestemd alle Oostenrijkse krijgsgevangenen en burger-gedetineerden, die nog in Rusland worden vastgehouden, naar Oostenrijk terug te zenden. Het hoofd van Amerika's con tinentale luchtverdediging, gene raal Chidlaw, heeft tegenover de staf van de Hughes' vliegtuigfabrie ken te Los Angeles verklaard, dat de Sowjet-Unie binnen tien jaar wellicht de beschikking zal hebben over geleide projectielen, die met een snelheid van 12.000 tot 14.000 km. per uur elk doel in de V.S. zul len kunnen bereiken. De generaal zeide voorts, dat „onbemande bom menwerpers met snelheden in de buurt van twee tot drie maal die van het geluid" in het verschiet liggen. «9909990999909990999999 O O Het geluk in uw leven hangt af van de aard uwer gedachten. O 9 99999999999999999909999 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond DROOG WEER Over het algemeen licht- tot half bewolkt en droog weer. Overwe gend matige Noordoostelijke wind. Na lichte, plaatselijk zware nacht vorst, overdag dezelfde tempera turen als Vrijdag of iets hogere. 17 April. Zon op 5.43, onder 19.41 Maan op 3.19, onder 13.34 18 April. Zon op 5.41, onder 19.43 Maan op 3.39, onder 14.50 19 April. Zon op 5.39, onder 19.45 Maan op 3.57, onder 16.08 Nieuwe maan: 22 April te 14.06. Drieling in Goesse familie Na twee tweelingen Mevrouw Dage vos-Brij nooge uit Kattendijke heeft in het zieken huis St. Joanna te Goes het leven geschonken aan een drieling. Moe der en kinderen maken het goed. In het gezin Dagevos werden reeds eerder twee tweelingen geboren. De eerste baby van de drieling, die de naam Ina ontving, werd Don derdagmiddag om twee uur gebo ren. Zij woog 1250 gram. Om zes uur des middags volgden de andere twee kinderen, die de namen Corrie en Frans kregen. De drie kinderen werden in een couveuse gelegd, waar zij voorlopig zullen moeten blijven. Dr. P. K. de Haas heeft zich met het lichamelijk welzijn der jonggeborenen belast. GEMEENTERAAD RENESSÈ Bestek en tekeningen van riolerings- en wegenplan klaar Subsidie aan Oranjevereniging voor Kinderfeesten Deze week kwam de raad in een korte openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester G. F. Lunsingh Tonckens. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat het van Zuij- ensweegje nader zal worden beke ken als de bouw van de kleuter school zal zijn voltooid. Daar de rekening nog niet was ontvangen, konden ten aanzien v. d. beplanting tussen de Joh. Hogen- boomlaan en de Luieweg geen me dedelingen worden gedaan. Goedgekeurd door G.S. werden verschillende genomen raadsbeslui ten, w.o. een lening groot f 25.000 aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten, de verkoop van grond aan de Coöp. Veilingsver. Z.H.E. te Rotterdam en de wijziging statuten „Stichting Renesse". Op verzoek van de Centr. Dienst „Noord-Zeeland" besloot de raad de administratie inzake wederop bouwwerkzaamheden (afwikkeling oorlogsschade) weder over te dra gen aan het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, bureau directie Zeeland te Middel burg. Voor de verpachting van staan plaatsen deze zomer in het dorp werd ingeschreven door de heren Rentmeester, staanplaats hoek Laan-Lindelaan( patates-frites) f 50 en H. de Vos, vanaf het slot Moer- NIEUWERKERK Bij het te Apeldoorn gehou den examen voor kraamverpleeg ster zijn o.m. geslaagd de dames A. P. de Bil en M. L. van Oost, beiden wonende alhier. OOSTERLAND Bierderijenbouw Er is thans een begin gemaakt met de bouw van de eerste twee saneringsboerderijtjes aan de weg, die pas werd aangelegd, lopende van Graafjesweg in de richting Sirjansland. Ook de bewoners der 18 hou ten Zweedse geschenkwoningen die hier werden gebouwd, werden de vorige week verrast met een mooie ingelijste foto van een Zweeds land schap, zomede een gedenkplaat voor de hal. mond tot aan de duintrap (ijs) f 20. De inschrijving voor de kermis be draagt dit jaar plm. f 900. Voor de viering van het bevrij dingsfeest op 5 Mei a.s. kende de raad aan de Oranjevereniging een subsidie toe van f 150, voor de kin derfeesten, met de stem van de heer J. Westhoeve tegen. De sub sidie van de V.V.V. „Renesse Voor uit" werd van f 150 op f 300 ge bracht. Aan de instuifcommissie werd een subsidie van f 100 toege kend. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de reglementen op de rechtstoestand van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de Burgerlijke Stand, alsmede het vaststellen van een arbeidsover- eenkomstenbesluit, vond bij de raad geen bezwaar, evenals het voorstel tot verkoop van grond aan de Stichting „Dorpshuis Renesse". Tegen het voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting 1954 en 1955, bestond bij de raad geen bezwaar. De bouw in de vrije sector De raad ging in principe accoord met het voorstel, de bouw van wo ningen in de vrije sector met halve rijkspremie, mits de inhoud der woning niet groter is dan 500 m3. in een bepaald gebied buiten de Woningruimtewet te laten vallen. Goedgekeurd werd door de Pachtkamer een 5-tal pachtcontrac- ten voor de duur van 1 jaar. Besloten werd een lening aan te gaan bij de Bank voor Nederl. Ge meenten groot f 25.000. Op de begroting 1955 Stichting „Dorpshuis Renesse" werden geen aanmerkingen gemaakt. Bij de rondvraag vestigde de heer Blom de aandacht op de vernieling der pas aangebrachte afrastering aan de Hoogenboompolder. Naar aanleiding van de vraag van de heer Westhoeve over het riolerings- en wegenplan, werd medegedeeld dat bestek en tekeningen klaar zijn, gewacht wordt nog op de goedkeu ring van G.S. De heer Dorreman wees op de noodzakelijkheid van het plaatsen van banken en een kapstok voor het koor in de kerk. De voorzitter is bereid dit nader te bekijken. Tenslotte bracht de heer Blom woorden van lof over de pas aangebrachte beplanting. Overdenking En als zij heengingen om Zijn discipelen te boodschappen, zie, Jezus is haar ontmoet. Matth. 28 9a. De Paasdagen liggen weer ach ter ons. We praten er nog eens over mis schien, dat wij een fijne uitgaans dag hadden of een prettige familie samenkomst, daar zijn zulke dagen zo geschikt voor. Is dit alles waar U over spreekt? Ook dit jaar liet God die mach tige, die heerlijke boodschap uit bazuinen: „Jezus leeft!" U was in de gelegenheid mis schien om het te horen? Hebt U het gehoord? Nee, 't was niet het woord van Uw dominé, die was bezig om niets anders te doen, dan zijn goddelijke opdracht te vervullen. God eist nl. dat wij die boodschap van de leven de Jezus Christus zullen doorgeven aan onze kinderen, onze vrienden, onze buurman en buurvrouw, onze baas en vult U maar in. Die vrouwen uit Matth. 28 krij gen ook die opdracht. Leest U dit hoofdstuk maar eens door. En ze gaan. Ze zeggen eerst niet, ja maar be wijs het ons, wij willen het zien. Ze gaan, en in de weg van gehoor zaamheid aan de opdracht van God, krijgen ze het bewijs dat Je zus leeft. Want Hij verschijnt aan deze gehoorzame vrouwen. Dat is de blijde zekerheid voor U en mij, dat als wij gaan in de weg van gehoorzaamheid, Jezus zich zal openbaren, zich zal laten zien aan ons, wie Hij is, nl. degene die de dood 'overwon, ook voor ons. Dat betekent niet dat wij niet lichamelijk zullen sterven, maar de dood is geworden eén doorgang tot het leven door Jezus Christus. De dood heeft niet het laatste woord, doch Jezus Christus en het leven. Wanneer U deze overdenking gelezen hebt, begint U er dan mee om het in alle haast te gaan ver tellen, aan allen die het nog niet weten, dat Jezus leeft. Kijk niet naar de ondertekening, als zou die de opdrachtgever zijn, maar God draagt het ons op. Laat het niet over aan Uw do minee alleen, of Jeugdleider, de juffrouw op. de school, dat die het doen uit hoofde van hun ambt of beroep. Maar U persoonlijk verzaakt een verantwoordelijke plicht, wanneer U het niet doet. Doe het vanaf Uw schrijftafel, vanachter de toonbank, vanachter Uw stuur, vanaf Uw ziekbed, geef het door, dat Jezus leeft. De kroon is, dat U Jezus zult zien als Uw levende Verlosser, waarmee U eeuwig zult mogen levert. Wat een heerlijkheid. Waag het vandaag nog met Jezus. Dat wij op zulk een zaligheid acht slaan. Geloof dit heil- en troostrijk woord „Jezus leeft!" Haamstede MALIPAARD.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1